„Onbekende fotografie" in Leiden WIJKBEZORGER Laaiste nieuws ZWEM NIET! VOORSCHOTEN DINSDAG 12 MEI 1959 Interessante expositie in Boerliaavezalen De afdeling Leiden van de Stichting ter Behartiging van de Amateurfoto- grafie heeft bij gelegenheid van de vierde nationale „Week van de Foto grafie" in de Boerhaavezalen onder motto „Onbekende Fotografie" een interessante tentoonstelling ingericht. Wanneer deze stichting de vraag stelt, wat de wereld zou zijn zonder fotografie dan kan een cynicus glimlachen bij de gedachte, dat de belangen van de ama teurfotografie, dezelfde zyn als die van de fotohandel. Maar zelfs de meest doorgewinterde cynicus zal onder de indruk komen van ue vele toepassingen, van het fotograferen. Er is geen weten schap, of ze gebruikt de fotografie. Het zijn dezelfde toepassingen, die even- zovele vormen zijn van „Onbekende Fotografie". Het is deze „Onbekende Fotografie", die het onderwerp is geworden van de tentoonstelling in de Boerhaavezalen. In zijn voorbeschouwing zeide de heer J. J. A. van der Steen, voorz. der Ver. van Vakfotografen, dat hetgeen in de Boerhaavezalen is bijeengebracht bijna nooit onder ogen komt van amateurs of vakfotografen. Wethouder J. C. van Schaik, die het openingswoord sprak legde allereerst de nadruk op de variatie in de wijze, waar op de fotografie onder de aandacht wordt gebracht. Hij belichtte vervolgens de fotografie als dokumentatiemiddel. Voor de ama teur is ze aardig, voor de wetenschap ook hoogst nuttig. Spr. was blij, zoveel boeiende proeven van micro- en macro fotografie aanwezig te zien. De wethou der achtte de tentoonstelling in hoge mate instructief. Hij kon niettemin geen aanbeveling doen uitgaan aan de scho len, daar de leerkrachten uiteindelijk verantwoordelijk blijven voor de resul taten van de leerlingen. Zijn terughou dendheid in deze betrof in genen dele de fotografie: in tegendeel hij eindigde met de wens dat „De Onbekende Foto grafie'* veel bezoek zal trekken. Een bezoek is inderdaad de moeite waard. In een notedop vindt men een geschiedenis van de techniek van het Bed met binnenvering. Onze stadgenote, de 43-jarige me vrouw J. J. Steenbeek, zal de dag van gisteren niet gauw vergeten. Zij stond op een stoel om een diroogrek van het balkon naar binnen te halen, maar kwam even later te vallen op een bed met binnenvering, waardoor zij weer de lucht inging om tenslotte op de vloer terecht te komen. Zij brak bij deze merkwaardige val haar linkerarm. De E.H.D. bracht haar naar het Acade misch Ziekenhuis. „EUROPA IN DE STEIGERS?" Het achtste Europése Oecumenische Jeugdcongres zal van 23 juli tot 3 au gustus worden gehouden in Kasteel Oud- Poelgeest te Oegstgeest .Dit jaar heeft het congres tot thema: „Europa in de steigers?". Jongeren va nalle gezindten kunnen dit congres over de politieke, economische en kerkelijke situatie in Europa met andere buitenlandse vrien den mede maken. De leeftijd van de deelnemers varieert van 18 tot 35 jaar. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 mei. Vette varkensmarkt. Er zijn aangevoerd 128 vette varkens, no tering per kg levend gewicht: zware var kens f 1,641.67, lichte varkens f 1.70 1.75. slagersvarkens f 1.751 77, zeugen f 1.501.55, handel slepend. Enkele prima boven notering. LEIDEN. 12 mei. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: aardbeien 40-130, andijvie 16-57, peulen 145-320, snijbonen 250-294, postelein 23- 57, prei 10-12, rabarber 14-26, spinazie 12- 32. stoofsla 13-17. tomaten A 1.60-2.1-0, C 1.43-2.00, CC 1.20, uien 10-13, waspeen 25- 52, per 10 Ostuks: bloemkool A 21-58, B 15-36, C 11-18, komkommers A 38-63, B 30 —54. C 23-47, sla A 4.90-11.70; per 100 bos raapstelen 2.30, radbs 5-14, selderie 3.10- 8.70. BODEGRAVEN 12 mei. Kaasmarkt. Aanvoer 36 partijen, eerste soort f2.10 2 22, tweede soort f 1.952.09, extra f 2.35. Handel matig. ROTTERDAM, 12 mei. Veemarkt. Aanvoer in totaal 4768, weektotaal 7216, vette koeien en ossen 360, gebruiksvee 808, vette kalveren 650, graskalveren 234, nuchtere kalveren 1749. varkens 26, big- fen 9, paarden 69, veulens 2. schapen of ammeren 154, weide/zuiglammeren 685, bokken of geiten 22. Prijs in cents per kg: vette koeien le kw. 320/360, 2e kw. 300/320, 3e kw. 280/ 294, vette kalveren 285/300, 265/285, 220/ 265. slachtpaarden 265 235 220. Prijs in guldens per stuk; graskalveren le kw. 470, 2e kw. 400, 3e kw. 300, nuch tere kalveren 75 65 50. schapen 120 90 70. welde/zuiglameren 55 45 30, kalfkoeien 1350 1100 1000, melkkoeien 1350 1100 1000, vare koeien 980 800 700, vaarzen 1000 850 650. pinken 690 560 425. fotograferen, te beginnen met een „camera obscura", die opgevolgd wordt door de Daguerréotypie en de Ferroty- pie. Dan zitten we reeds in 1856(1). De ontwikkeling gaat dan reeds zo snel, dat het maar één kleine stap is naar de micro-fotografie, waarvan de illegaliteit in de tweede wereldoorlog gebruik maakte. Men vindt op de ten toonstelling een aantal treffende beel den uit deze periode, alsook de middelen waarmede de foto's werden overge bracht. Voorts zyn er beelden van de onder waterfotografie, van technische fotogra fie, röntgenfotografie en ook van de luchtfotografie, welke stand met name voor de geboren-Leidenaar grote aan trekkelijkheid zal hebben. Het geheel is op een zeer verzorgde wijze „aan de man gebracht"; overzich telijk en modern, hetgeen de waardering voor deze kleine maar sublieme expositie zeer zeker ten goede zal komen. LEIDSE FOTO-AMATEUR. De bijeenkomst van de Leidse foto- amateurs. gisteravond in De Doelen, had een bijzonder karakter, omdat de voor de laatste wedstrijd ingezonden kleurendia's ditmaal niet door een der eigen leden maar een jurylid, de heer J. van Meteren uit Delft, werden be sproken. Ook nu bleek weer, hoe moei lijk het is, een sterke collectie van ge lijkwaardige kwaliteit samen te stellen. Dat kwam tot uiting door de grote verschillen in het puntental per dia van verschillende inzenders. De heer Van Meteren adviseerde dan ook. voor een volgende wedstrijd slechts één serie per deelnemer in te zenden, waardoor het geheel op een veel hoger peil zou komen te liggen. Er waren enige fraaie plaatjes te be wonderen. zoals de macro-opneming van een krab en een slak van C. de Haas. de gasvlam van J. Versteeg en de stille vens van J. G. Gompelman. De voorzitter besprak na de pauze aan de hand van de getoonde dia's de ver schillende merken kleurenfilms die in de handel zijn. Het bleek, dat de kunstlichtfilm over het algemeen veel fraaier van kleur is, waarschijnlijk ook omdat hier veel min der nevenfactoren bij het belichten een rol spelen. ..Onbekende fotograjie". Een hoekje van deze tentoonstelling (Foto L.D./Van Vliet) De verontreiniging van het bui tenwater door nog niet met zeker heid vastgestelde oorzaak, welke zich de afgelopen dagen heeft ge openbaard in de verre omgeving van Alphen door de sterfte van enorme hoeveelheden vis, heeft zich thans ook tot in Leiden verspreid. In de loop van de dag hebben tien duizenden kleine en grote vissen een zware doodstrijd geleverd in Nieuwe Vaart, Rijn en andere grote wateren in Leiden. Voorts zijn di rect of indirect door deze waterver ontreiniging reeds eenden om het leven gekomen. Zolang de oorzaak en aard van deze vergiftiging niet defi nitief zijn vastgesteld, moet zwemmen in open water (dus buiten door leidingwater gevoe de zwembaden) ten sterkste worden ontraden. Dit geldt trouivens ook voor de vangst van vis, dood of levend. Het is voor alsnog aanbevelenswaardigelk contact met de vissen te vermij den en slechts bij noodzaak en dan nog uiterst voorzichtig met het door nog onbekend vergif verontreinigde water om te springen. Melk op straat na botsing Vanmorgenvroeg vond op de hoek van de Parkstraat en de Javastraat een aan rijding plaats tussen een melkauto en een personenauto. De melktank werd tengevolge van deze botsing van de vrachtwagen geslingerd. Tweeduizend liter melk .alsmede een groot aantal flessen melk gingen ver loren. De bestuurder va nde personen auto een inwoner van Zoeterwoude, liep schaafwonden aan de linkerarm op. Hij werd ter plaatse door de E.H.D. verbon den. De personenauto werd zwaar be schadigd. SPORT. EN CAMPINGSHOW V. EN D. De sport- en campingshow, die Vroom en Dreesmann momenteel in de Stads gehoorzaal houdt, geeft een uitgebreid overzicht van al het materiaal dat de kampeerder thans ten dienste staat. Zeer interessant is ook de collectie draagbare radio's en transistor platen spelers, alsmede de nieuwste foto- en filmapparatuur. In de beide receptie kamers hebben de overige kampeerarti- kelen een plaats gekregen,- zoals b.v. de kookapparatuur. Zeer praktisch op iedere vakantietocht en picknick zijn de koelkasten en koelba-ssen, waarin voor- gekoelde dranken en andere ingrediën ten 24 uur en langer koel blijven. Óp zeer overzichtelijke wijze is cok aan de sport- en kampkleding aandaoht ge schonken. Ook voor de watersportlief hebbers is er op deze show veel te zien. P. BEEKMAN OVERLEDEN Een in Leidse wandelsportkringen be kende figuur, die het vorig jaar nog deelnam aan de Vierdaagse te Nijmegen, de heer P. Beekman, is gisteren in de ouderdom van 83 jaar overleden. Het LEJDRCH DAGBLAD Als van ouds de J COURANT van Leiden en Omstreken Advertentie gevraagd voor het LEIDSCH DAGBLAD. Aanmelden bij de agent M. Ruytenbeek, Papenlaan 182, Voorschoten. LEIDERDORP P.V. HET OOSTEN Bovengenoemde vereniging hield een wedvlucht vanaf Sittard op zaterdag 9 mei; in concours 228 duiven, welke om 12.30 uur met zuid tot zuidoostelijke wind werden gelost, afstand der hokken 156.309 km. tot 163.894 km. De eerste duif bereikte haar hok om 2.44.18 urn en maakte een snelheid van 1220.33 m. per min., de laatste prijswinnaar om 2.59.40 uur met een snelheid van 1079.62 m. per min. De uitslag luidt: H. Rol 1, E. v. d. Hoof 2, J. Roest 3, 4, S. Flippo 5, J. v. Wezel 6, 8, D. Zwaan 7, D. Sonnega 9. H. v. d. Vecht 10. De Leiderdorpse Postduivenvereniging „De Rynklievers" hield een concours vanaf Vilvoorde, afstand plm. 136 km. In concours 255 duiven, gelost om 8.10 uur met z.o. wind. De eerste duif werd geconstateerd om 10.03.37, de laatste prijsduif om 10 30.08. De tien eerst ge constateerde duiven zijn van de volgen de liefhebbers: P. de Vos 1; C. W. Betcke 2 en 6; A. Dubbelaar 3 en 10; H. Kettenis 4; C. M. v. Dam 5; Reyerse Borst 7 en 9. WASSENAAR DUIVENSPORT „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" Zondag werd deelgenomen aan een wedvlucht met oude duiven vanuit Mons. Afsta«id plm. 190 km. In concours stonden 178 vogels, die gelost werden om 8 uur. Aankomst 1ste duif om 10-28-55 uur. De uitslag was als volgt (eerste 10) L. Farla 1; J. M. Brederode 2; J. H. VOORSCHOTEN POSTDUIVENNIEUWS De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde (België), afstand ong. 134 km. In con cours waren 182 duiven. Gelost 8.10 uur met z.o. wind. Aankomst eerste prijsduif 9.54.53 uur, snelheid 1275.50 m per mi nuut. Aankomst laatste prijsduif 10.18.28 uur, snelheid 1040.32 m per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: J. P. v. d. Assem 12; P. 'd Haens 3; Fr. Hendriks 46; M. Paardekooper 5; P. N. van Wissen 7; H. v. d. Wal 9; A. de Graaf 10. Eerste goedkope woningen gereed De eerste woningen van het plan „t Kan" te Voorschoten zijn gereed gekomen en de burgemeester, de heer C. J. van der Hoeven heeft de sleutel overgedragen aan de eerste bewoners, de heer en mevrouw Ba velaar. In een jaar tijd is hier een complex woningen verrezen, dat de aandacht heeft getrok ken door de in verhouding lage koop prijzen. Het aantal liefhebbers was dan ook zeer groot en ongetwijfeld zouden nog vele blokken van dergelijke wonin gen gebouwd kunnen worden. De heer De Graaff, de aannemer en ontwerper van het plan, hoopt nog 29 woningen te bouwen. Groeneveld 3—6W. v. d. Zwaan 4—5J. Parlevliet 7; A. Lodder 8: H. Vermeu len 9; J. H. M. Brouwer 10. „DE NATUURVRIEND" De 170 leden tellende Aquarium- en Terrariumhoudersvereniging „De Na tuurvriend,, hield gisteravond een ge animeerde vergadering in het Loge- gebouw aan het Steenschuur. Dr. J. D. van Ramshorst uit Zeist hield een lezing met dia's over alle soorten waterplanten van de Cryptoco- ryne (fam. Araceeën). Aan het begin van de avond memoreerde de voorzitter, de heer C. Borghart, het verscheiden van prof. v. d. Honert van de Hortus, die grote interesse voor de vereniging had. Interessant maar wat ingewikkeld door de Latijnse namen der behandelde plantjes was het betoog van dr. Van Ramshorst. Vóór de pauze behandelde hij m hoofdzaak de 40 soorten van de Cryptocoryne waarbij hij enige fabeltjes over deze plantjes rechtzette. De plan tjes moeten inplaats van, weinig licht juist wat méér licht hebben; de bodem moet van een losse structuur zijn. De water-temperatuur is voor deze planten erg belangrijk; deze moet wel tussen de 25 en 30 gr. liggen. Verder moeten deze over het algemeen dankbare plantjes veel rust hebben willen ze goed gedijen. Spr. toonde met zijn prachtige kleuren dia's de verstuiving van sommige Cryp tocoryne door minuscule vliegjes (Azië). Na de lezing vestigde de heer Borg hart de aandacht op de volgende leden vergadering op woensdag 10 juni, die als onderwerp zal hebben het inrichten van een aquarium met demonstratie en het onderhoud van een architectonisch aquarium. BRULL RECHTSBACK TEGEN BULGARIJE Het Nederlands elftal, dat morgen avond in Sofia tegen Bulgarije speelt is als volgt samengesteld: doel: De Munck (DOS»; achter: Brull (Rapid JC) en Wiersma (PSV>; midden: Notermans (Fortuna '54) V. d. Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV); voor: Van der Kuil Ajax), Rijvers (Feyenoord), Can- jels (NAC), De Vries (Sparta) en Bos- selaar (Sparta). ZEILEN Aanbrengwedstrij tl Hoek van Holland - Harwich Cees van Dam. de Noordzeeclub secre taris, compleet met zeilpet, snor, pyp en verrekijker telde de laatste secoiiuen: „nog vier, dne, twee, een, ja". En op n. ivirs iViarinesleepDoot Y bui4 gnue ue stoomiiuit, ue natie en de p-viag gin gen neer, aan boord van de Corauia en ue Rawk uook de bemanning naar de spinnaKer, langzaam bomen zien de gro te zeilen, de lie aanbrengwedstrijd Hoek van nonand-Harwicn was begonnen. Vroeg in de morgen al was ue marine- sleepooot, die als startscnip fungeerde zet up gegaan tot l mijt buiten net noor- ueinouiu van Hoek van Hoiianu. ue lijn tussen uie twee punten vormde de start- sueep. Er stond nogal wat oeinmg en toen ue li aeeinemenae schepen tegen tienen met de oostenwind achter en de ty stroom mee de haven uitkwamen liep er hier en daar al een zeetje over oe voordekken. Tien minuten voor de start kwam het eerste sein, twee stoten op ue fluit en het roou-wit-oiauw in top. vyi mmuten la ter iiug een iiuitsignaal en ue p-viag er oy Yuen voigueii ue xaatste ugenbns.fa.en. ue jacncen gmgen voor ae laatste maai over stag, iedere boot probeerde een zo gunstig inogeiyke startpositie te vinden, dicht Dij het sleepbootje. Alle bekende zeezeilers waren weer present. De Zaandammer Bruynzeel met zijn Zeevalk, mr. J. Kars uit Rotterdam met de Corabia en natuurlijk Simon de Wit en zyn Tulia, op twee na de klein ste boot in de race. De Corabia en de Hawk Hadden de beste start. Toen het sein gegeven werd lagen zij op enkele nieters aan stuurboord van ue sleepboot. Minutenlang waren beide schepen al bijna geheel voor de wind zeilend, op weg naar de Maasboei, die aan bak boord gerond moest worden, voor de „Urania", het schip van de Kon. Marine Jachtclub, langs kwam. Deze jaarlijkse wedstrijd gaat over een afstand van 110 mijl. Wanneer de wind zo blijft - en de voorspellingen zyn gunstig - kunnen de schepen na ongeveer 20 uur zenen, men rekent op een gemiddelde van vyl myl pei uur, bij het licntscnip Gaiover aan komen. De aanbrengweasiryd is dan ten emue, maar vrydag begint eigeniyk pas de grote race ±iarwicn-±ioek van Hoi ianu over de dubbele alstand en met een groot aantal Engelsen erbij. Dan zullen een kleine 60 boten de oversteek maken. Voordat op Pinksterzondag de grote North Sea Cup aan de winnaar wordt uitgereikt, zal de wedstrijdleiding nog heei wat ingewikkelde rekensommetjes moeten maken om de tyden aan de hand van ingewikkelde corre'ctiefactoren te herleiden. Zo heeft iedere boot zyn kans. al heeit hij nu 300 meter zeil zoals de Urania of slechts 35 als de Stella Maris. De correcties zorgen ervoor dat het toch de beste zeiler is, die wint. Weer een „tijdbom" in Geneefs overleg Onze Reisredacteur, W. L. Brugsma, telefoneerde hedenmiddag uit Genève: De Sovjet-Unie heeft zojuist de tweede tijdbom onder de procedure van de mi nistersconferentie in Genève gelegd. De Sovjet-woordvoerder Kharlamof kon digde vanmorgen aan, dat Gromyko he denmiddag op de conferentie de toela ting van Polen en Tsjecho-Slowakije als „gelijke en volwaardige leden" zou eisen Hij onthulde, dat Gromyko dit al of ficieus met de drie Westelijke ministers besproken had, maar dat dezen geen „positieve houding" wilden innemen. Daarom zou hij nu officieel de kwestie ter tafel brengen. De Sovjet-woordvoer der weigerde in te gaan op vragen of de Sovjet-Unie in dat geval andere Wes telijke delegaties (men noemde in dit verband Italië en Nederland) zal ac cepteren, zoals de Westelijke ministers zeker zullen eisen om hun meerderheid aan de ronde tafel te handhaven. Gro- myko's nieuwe voorstel zou vanochtend zeker het onderwerp van gesprek hebben uitgemaakt op een strategische zitting van de drie Westelijke ministers, als mede tijdens het bezoek, dat de Franse minister Couve de Murville vanochtend aan de Rus bracht en tijdens de lunch, die de Amerikaan Herter met Gromyko zou hebben. Vice-admiraal Prcipper droeg commando over Op Hr. Ms. kruiser De Ruyter, het vlaggeschip van smaldeel I heeft vice- admiraal H. H. L. Pröpper vanochtend te Den Helder zijn functies van chef van de Marinestaf en bevelhebber der zeestrijdkrachten tijdens een „alle hens aan dek" overgedragen aan vice-admi- raal L. Brouwer. Bij de overdracht zei de scheidende bevelhebber tevreden te zijn over de op bouw van onze vloot, doch waarschuwde tegen zelfgenoegzaamheid. Na een her denking van hen die gevallen zijn, ver klaarde hij zyn bevel te hebben overge dragen. Na het neerhalen van zijn vlag en een saluut van vyftien schoten aan vaardde vice-admiraal Brouwer het be vel. De commando-overdracht werd opge luisterd door de Marinierskapel der Kon. Marine. Vice-admiraal Pröpper is met ingang van heden belast met de functie van voorzitter van het Comité der Verenigde chefs van staven. Ontwerper Citeria-wagen voor Haagse Rechtbank Eis: 3 jaar met aftrek (Van onze Haagse redactie) Voor de Haagse rechtbank stond van morgen wegens oplichting terecht een 32-jarige Haagse autohandelaar, ont werper van de Citeria-sportwagen. Hij werd in november j.l. gearresteerd wegens manipulaties met valse wissel brieven ter w aarde van byna f. 450.000, De officier van Justitie, mr. Maris, begreep niet hoe het mogelijk is geweest, dat verdachte zo'n grote invloed heeft kunnen uitoefenen op zijn medemensen, die tooh op zakelijk gebied geen „kleine jongens" zijn. Toen de Zuid-Hollandse Bank ontdekte, dat er iets mis was, ver telde verdachte, dat hij het opgenomen geld had gebruikt voor een „geheim project". Daarmee nam men genoegen en zette de kredietverlening voort, om dat verdachte zijn kredietwaardigheid kon aantonen met (valse) wissels, die gehonoreerd waren. De officier achtte wettig en overtui gend bewezen, wat ten laste is gelegd. Er is aan de zaak een romantische tint gegeven en het is voorgesteld, of ver dachte uit een soort bezetenheid voor de Citeria heeft gehandeld. De officier twijfelde aan deze bezetenheid en vond. dat de zaak in een normaal vlak ligt. Tegen deze „typische beroepsoplichter" eiste hij een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek van de tyd in voorarrest doorgebracht. Uitspraak 26 mei as. Hoge onderscheiding voor generaal schaper De chef van de Luchtmachtstaf, lui tenant-generaal H. Schaper, is by K.b. benoemd tot Commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Zware eisen voor overval op bank van Maasland Voor de rechtbank te Rotterdam heb ben vanochtend de drie mannen terecht gestaan, die in de nacht van 13 op 14 februari jl. de overval op de hank van Maasland gepleegd zouden hebben. Het waren een 26-jarige varensgezel uit Leiden, tegen wie 3 jaar gevangenis straf m.a. geëist werd, een 35-jarige schoonmaker uit Den Haag, tegen wie de eis 2% jaar gevangenisstraf m.a. luidde en een 44-jarige havenarbeider uit Den Haag, die een jaar gevangenis straf met aftrek tegen zich hoorde eisen. Alle verdachten waren reeds meerma len veroordeeld. De reclasseringsrappor- ten waren niet erg hoopvol. De raadslieden vroegen lichtere straf fen met een voorwaardelijk gedeelte als „stok achter de deur". Uitspraken over 14 dagen. Al nieuwe aardappelen Aan de veiling te Broek op Langendijk zijn vanochtend de eerste vroege aard appelen van de koude grond aangevoerd. Het produkt is van prima kwaliteit. De hoeveelheid bedroeg 500 kilo. De note ringen waren voor de grotere soorten 81 tot 90 cent per kilo en voor de klei nere 1.09 tot 1.19 per kilo. In het 72- jarig bestaan van de veiling is het nog niet voorgekomen dat zo vroeg in de maand mei de eerste vroege aardappe len werden aangevoerd. Vorig jaar was dit op 25 mei. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam, 12 mei De affaire van vanmiddag was weder om niet van grote omvang. De stem ming was aan de vaste kant. Ook nu was het het buitenland, dat de stukken uit de markt nam, terwijl daarnaast het pu bliek ook eerder met kooporders voor de internationale waarden aanwezig was. Tegenover de vraag bestond hoege naamd geen aanbod. De Philips-aandelen passeerden met gemak de brug van 650 en noteerden 651 (slotkoers gisteren 646). De converteer bare obligaties passeerden de driemaal parikoers en lagen op recordhoogte. Tot en met 19 mei a.s. kan er nog gecon verteerd worden. Unilevers noteerden op 581 een viertal punten boven gisteren. Vanzelfsprekend werd in verband hier mede ook Calvé hoger geadviseerd. Aku's vielen terug van 320 tot 3184, doch tegen het einde werd weer 3204 gedaan. Kon. Olies trokken vanmiddag de grootste aandacht van de beurs. Er heerste in deze hoek weer eens een ge zellige drukte. De olie-waarden lagen op f 168,60 aan de vaste kant en noteerden boven pariteit New York. Het publiek liet zich in deze hoek knap gelden, ter wijl de arbitragebelangen tegen elkaar opwogen. De KLM-papieren werden we derom lager geadviseerd. De Scheepvaarten konden zich vrij goed handhaven. De dividendverlaging van de Java-China-Paketvaart van 11 tot 8% had op de koers der aandelen weinig invloed. Staatsfondsen vrijwel onveranderd. Cultures door elkaar op het slotniveau van maandag. Hoogovens werden eerder iets hoger geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 mei 1959 Londen. 10.62%10.63; New York 3.77 A—3.77A: Montreal 3.91 A—3.91H; Parijs 76.92%—77.02%: Brussel 7.56%— 7.57%; Frankfort 90.21%—90.26%; Stock holm 72.91—72.99; Zürich 87.25—«7.30; Milaan 60,80%60.85%Kopenhagen 54 78—54.83; Oslo 53.01%—53.06%; We nen 14.57%—14.58%: Ankara 3.76H— 3 77A- Praag 52.8452.94; Lissabon 13.24%—1326y4. Beurs van Amsterdam Dinsdag 12 mei actieve obligatie Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101U 101% Ned. '59 4% 101 101% Ned '53 3% 96% 96% Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 91% 91 ff Ned '51 3% 96VsL 96B Ned '53 (3%) 94 944 Ned '56 3% 94% 94% Ned '48 3% 89L 89L Ned '54 3% 90% 90% Ned '55 I 3% 90% 90%L Ned '55 II 3% 92% 92% Ned. *37 3 91% 91% Dollarlng '47 3 94 93 Investeringscert 3 97ff 97If Ned 62-64 3 98 ft 98 A Indie *37 A 3 93 4 93% Grootboek '46 3 90}-f Ned W B 6% 1114 lllff Philips 5 300 303 actieve aandelen Clt. Handl. en Ind. B. 37 39% Nat. Handelsbank 153% 153% Ned. HandelmU 230 230 Amst. Rubber 88% 87% H.V.A137% 137 Senembah 176 175y4 A.K.U 318 319% Berkel's Patent (v.) 260 Calvé Delft cert 585 590 Deli Mij .en (Ver.) 158.60 158.65 Kon Pap v Gelder 221 221 Hoogovens eet505 511 Müller en Co. N. B. 312 306 Ned. Kabelfabr373 3744 Philips 646% 050% Philips pref273% 270 Unilever 577% 580% Wilton Feyenoord 213% 2°0 Biliton 2de r 247% 325 Dordtse Petr gew. 727 733 Kon. Olie (f 20.168.70 169 idem (50 t 20 157.60 168.60 Holl Amer iyr ^g 149% Java China Paket 136138% K.L.M 100 124 eg Kon Ned Stmv My 1401' 148% Kon Paket Mij J™.-? 1322 Stoomvaart My Ned 140 138" Nievelt Goudr eert 1253, 12314 v. Ommeren eert 2361'- Kon Rott Lloyd 13514 135% Ned Scheepv Unie jgjjj niet-autieve obligatie Prov.- en Gem leningen A dan- 47 (3%) 3 95 95% idem 48 (3%) 95 95% R'dam '52-1 (4%) 100' idem -37 I-II1 (3%> 94' idem '38-1 (3%) 94% 94% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105A id. N W. B. '52 (4%) 99 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98VJ 98% Premieleningen A'dam '53 3 97% 97% A'dam '51 2% 87 87 A'dam '56 I 2% 80 80% A'dam '56 n 2% 94% 95 Eindhoven '54 2% 80% 80% Enschede '54 2% 82% Den Haag '52 I 2% 88% 88% Idem II 2% 89% B 89% R'dam '52 I 2% 91B 93V* Idem II 2% 90% 90% Idem '57 2% 100A 100% Utrecht '52 2% 88 88 Z.-Holl 1957 2% 96% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 198 109 Amst Bank 293 289% H.BU eert 240 237 Rott Bank 265 265 Twentsche Bank 239 230 industrie Ondernemingen Albert Heyn 335 358B Borneo Sum. H. My. 58% 59% Ned. G. en Sp. fabr. 257 258 Kon. Ned. Grofsm. 132% 130% Internatio126 130 Int. Kunststoffenind. 53% Leidse Wolspinnery 334% B 335 Rott. Droogdok My. 628 620 Sikkens Lakfabr *53 530 538 Tieleman en Dros 7 7y4 Ned My Walv.vrt. 119 118 Spoorwegen Dell Spoorweg MIJ. 10 10% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29A Intern. Nickel91% 91% Anaconda 65A 65 Bethlehem Steel49% 50 Cities Service 57% 58% General Motors 49% 49 Kennecott108% 108% Republic Steel 67 67 Shell Oil 81% 81 y4 i Union Pacific 33% 33% Un States Steel 89% 89 y4 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 11/5 Edelmet Kon AA 73% 73% Pref wa Idem 80% 80% Electrolas B 315L 310 Holl Constructie 376 375 Ing our v Bouwnyv 219 220G Ver rouwtabrieken 242 245 Wernink's Betonm 135GB 122 4exd. Van wy'k Tetiel 69% 69%L Zaalberg 108 108*

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5