m E Leiden koopt landgoed Nienweroord Maximiliaan van Habsburg komt met zijn hofhouding naar Leiden Centimeters beslissen niet over strafbaarheid elke woensdag Gebouwencomplex Garenmarkt spoedig slopen! jongens mark! katoenen kinderpakjes Peek&Cloppenburg P. A. Herfst en M. de Marcas treden uit 3-Oetoberbestiiur Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 12 mei 1959 Tweede blad no. 29741 Twee belangrijke aankopen, het één mede in het belang van de Leidse Universiteit: het landgoed „Nieuweroord", gelegen aan de Rijnsburgerweg en de Wassenaarseweg, en het ander staande aan de Garenmarkt, Korte Raamsteeg en het Levendaal, waarmede B. en W. het wegenschema denken te realiseren, zijn gistermiddag door de Leidse raad gedaan. Vraagt de aankoop van het landgoed „Nieuwer- oord" in totaal een bedrag van f 927.200, het gebouwencomplex aan de Garenmarkt is aangekocht voor f 261.150. Hoewel beide voorstellen de volledige instemming van de raad hadden, zag de heer Van Iterson (Prot. Chr.) gaarne bij de aankoop van het gebouwencomplex aan de Garenmarkt een termijn genoemd, waarbinnen tot sloping wordt overgegaan. Wij krijgen door deze aankoop, al dus spreker, wel een belangrijk, ver moedelijk voor parkeerterrein be stemd, complex in bezit, doch wan neer zal dit plan worden gereali seerd. Men koopt en gaat niet ver der! Wordt deze aankoop soms weer een portefeuille-kwestie? De Leidse gemeenschap wenst nu ook spoedig resultaten te zien! De heren Hagens (VVD) en Ten Broek (KVP) waren het met hem eens. Ook de heer Ten Broek ontving van het College gaarne een toezegging ,da't met de sloop spoedig werd begonnen. Wethouder Jongeleen zeide, dat het kennelijk in de bedoeling van het Col lege ligt „om zo spoedig als maar enigs zins mogelijk is de elf nog in het com plex liggende woningen te ontruimen". Zodra dat het geval is ontvangt de raad een nader uitgewerkt voorstel. Eerst moe ten deze woningen leeg en dan gaan wij tot afbraak van het complex over, aldus de wethouder. De heer Van Iterson bleef na deze uit eenzetting aandringen op het noemen van een termijn b.v. twee jaar waarbinnen tot sloping kan worden overgegaan. a De burgemeester maakte hem duide lijk. dat dit niet mogelijk is. Ook het College zag een en ander liever binnen één jaar totstandkomen, maar het kun nen er ook drie worden. In ieder geval: B. en W. zullen spoed betrachten! Na deze toelichting ging de raad, met inbegrip van de heer Van Iterson, met de aankoop akkoord. Vroegtijdige publikatie Mocht het College by de aankoop van het landgoed „Nieuweroord" van vrijwel alle fracties een woord van ge lukwens incasseren, minder gestemd was men over de door ons Blad reeds gedane publikatie over deze vermoede lijke aankoop. i De heer Harmsen (Prot. Chr.) had het in hoge mate bevreemd, dat deze publi katie ondanks het feit, dat de raad ge heimhouding was opgelegd, was ge schied. Wie is. zo wilde spreker weten, voor deze publikatie verantwoordelijk? ■Is het een raadslid, een ambtenaar van jde gemeente geweest? Zo ja, dan is dit iterk af te keuren! Gelukkig heeft deze lublikatie geen nadelige gevolgen ge- lad, maar het had ook anders kunnen Zijn. De heer Piena, fractievoorzitter van de P. v. d. A., deelde mede, dat ook zijn fractie door de publikatie onaangenaam getroffen was. De feiten waren juist, dus het moet een insider zijn geweest, die de inlichtingen heeft verschaft. Hoewel hij de pers gaarne een goed bericht gunt, pit hier een lek! Het is echter niet het eerste geval. Het komt meer voor. In dit geval had het de gemeente zware offers kunnen kosten. Ook de heer Hagens (VVD) sluit zich bjj de heren Harmsen en Piena aan. Het is een hoogst onverkwikkelijke zaak. De burgemeester, die bij het lezen van de publikatie onaangenaam is getroffen, Weet niet uit welke bron dit bericht komt. Hij gelooft niet, dat de schuldige zich in deze raad of onder het personeel van het Stadhuis bevindt. Er zijn nu eenmaal twee partijen in deze zaak. Wethouder Jongeleen, die zeer aange naam is getroffen door de waardering, Welke dit voorstel ondervindt, zegt: „dat er sommige lieden zijn, die het belang van een krant laten prevaleren boven dat van de gemeente". Dat het een in gewijde is geweest, die de inlichtingen Verstrekte, staat voor spreker vast. Op de dag van de publikatie heeft men ge tracht hem te benaderen, doch dit is toen niet gelukt. Ook de familie, eige naresse va nhet landgoed, had bezwaar tegen publikatie. Toen dit toch ge- Êhiedde, had zij geen bezwaar meer gen een openbare behandeling. Tenslotte zette spreker uiteen, dat deze aankoop in het belang is van de Leidse universiteit. Nadat de burgemeester de Rijksge bouwendienst nog lof had toegezwaaid Voor zijn bemiddelende rol en wijze van Onderhandelen, werd het voorstel z.h.s aangenomen. Ook met alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen was dit het geval. Slechts bij het voorstel tot het n het leven roepen van een verordening Inzake de vakantieregeling voor slijte rijen, ontspon zich nog een discussie over de Juridische vorm, welke aan deze BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anna Claslna, dr van J. Roest en H. Scheurwater, Reginald Anthonius Maria, van W. de Romijn en G. L. van Schalk Sanne, dr van C. Hannaart en E. M. van rent, Hermine Cornelia, dr van G. H. Btellmacher en H. van Lochem, Elisabeth Johanna, dr van K. F. van den Broek en E. J. van der Blom, Johanna Louise, dr. fan G. de Geus en E. Bourgonjen, Johan nes Franciscus, zn van A. Dubbeldeman fo A. M. Strijk, Ria, dr. van G. J. Duive- toan en F. Camphens, Wilhelmina Petro- telia, dr van G. de Koning en M. Meijers, Helena Francisca Maria, dr van F. W. E. Can Beek en A. M. T. van Leijden, Cor nelia Joanne Maria, dr van F. W. E. van Beek en A. M. T. van Leijden. Wilhelmina Barendina Carolina, dr van P. H. Smitte- haar en W. J. de Does. GETROUWD A. G. de Langen en M. M. van Diemen, Oudshoorn en S. Munnik, W. H. Stuur- en K. Beens, J. Zwart en A. A. M. van loozen, M. van Dam en H. T. Semp. OVERLEDEN 0. F. de Kier, 69 jaar, man. H. Zwart, 43 laar, vrouw, D. van Norden, 51 Jaar, man, 1. H. van Hartevelt. 87 Jaar, echtgenote Vah P. J. M, Leune, J. M. Oppelaar, 83 Jr van C, van lHfourg. regeling wordt gegeven. Uit sociale overwegingen ging de raad akkoord met het aanvaarden van deze verordening. AANLEG OPENBARE KINDER SPEELPLAATS Bij het voorstel een bedrag van f 10.600 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een openbare kinderspeel plaats aan de Zeemanlaan nabij de Sint Petruskerk, zeide ook wethouder Jonge leen het te betreuren, dat een schrijven van de Speeltuinvereniging ,De Profes sorenwij k" na zeven maanden nog niet was beantwoord. Het was echter niet mogelijk, omdat eerst kort geleden een overeenstemming met het kerkbestuur was bereikt. In antwoord op een sug gestie van de heren Lardee en De Kier en mevr. De Blom: om de zandbak in de avonduren en nacht af te dekken, merkte wethouder Jongeleen op. dat ook het College hierin een hygiënische maat regel ziet. Indien het College hiertoe be sluit, zullen omwonenden hiervoor moe ten zorgen. Reeds is van het bestuur, dat de woningen in de Van Beyerinck- laan exploiteert, een beroep onder de leden uitgegaan om de in de omgeving van deze laan geplaatste zandbakken 's avonds af te dekken. „Tiger Moth" neergestort Piloot omgekomen Gistermiddag tegen zes uur is op de vliegbasis Leeuwarden een vliegtuig van het type „Tiger Moth" neerge stort. Het toestel maakte een oefen- vlucht en tydens het uitvoeren van een „roll" sloeg de motor op geringe hoogte af, tengevolge waarvan het vliegtuig neerstortte. Het raakte daar na onmiddellijk in brand. De piloot, de 26-jarige ongehuwde sergeant J. van Wieren uit Wymbrit- seradeel, kreeg ernstige verwondingen. Hij is later in de avond overleden. Het neergestorte toestel werd voor namelijk gebruikt voor het optrekken van zweefvliegtuigen. Sergeant Van Wieren oefende tijdens deze noodlottige vluoht voor demon straties stuntvliegen, die hij vandaag boven Hindelopen zou geven, ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van het Hindeloper museum. Anno 1840 Van Garenmarkt verdwijnt één van oudste textielbedrijven Moet plaats maken voor het verkeer Het onlangs door de Leidse raad aangenomen wegenschema, geconcretiseerd in een gistermiddag door deze raad aangenomen voorstel tot aankoop van het ge bouwencomplex, staande aan de Garenmarkt, Korte Raamsteeg en Levendaal, houdt o.a. in dat één van de oudste textielbedrijven uit de binnenstad - Garen markt - zal verdwijnen. Het is het bedrijf, dat sinds 1937 in handen is van de directie van de N.V. Johan Parmentier Textielfabrieken. Binnen enkele jaren zal de gemeente tot afbraak van deze panden overgaan. Tot 1937 was dit fabriekscomplex, dat hier sinds 1840 gevestigd is, in handen van de firma Le Poole. In dit jaar werd het bedrijf van de firma Le Poole over genomen door de Parley Wolspinnerij. Interessant is te vermelden, dat mr. Samuel le Poole reeds in het midden van de vorige eeuw ijverde voor betere so ciale toestanden. Thans voldoet het oude fabriekscom plex, dat tot voor korte tijd grotendeels als magazijnruimte in gebruik was. niet meer aan de eisen van deze tijd, waar om de directie van de Parley Wolspin nerijen het complex aan de gemeente te koop heeft aangeboden. Nu deze verkoop, in afwachting van de toestemming van Ged. Staten van Zuid- Holland, haar beslag heeft verkregen, zal de Parley Wolspinnerij worden gecon centreerd op de terreinen tussen de Schelpenkade, Herenstraat en Drie Oc- toberstraat, waar nog verdere uitbrei dingsmogelijkheden bestaan. Naar de directie ons mededeelde, staat de bouw van een nieuwe ververij op het programma. Het ligt in de bedoeling - de aanvrage voor deze nieuwbouw is inmid dels bij de gemeente ingediend - dat reeds over enkele maanden met deze bouw wordt begonnen. De nieuwe verve rij, 'n object van plm. f. 750.000, zal ver moedelijk reeds in het begin van het vol gend jaar in gebruik worden genomen. Zij zal worden ondergebracht in een ruimte van circa 30 meter, met een breedte van 13 meter. In verband met de realisering van het wegenschema heeft de Leidse read gisteren besloten tot aankoop van bovenstaand gebouwencom plex. Binnen enkele jaren zal dit complex worden gesloopt. (Foto L.D./Van Vliet) LEIDSE TEXTIELSCHOOL URGENT! Over de toekomst van de Leidse Tex tielindustrie, welke reeds eeuwen in Lei den gevestigd is, verklaarde de directie enige zorg te hebben. Het tekort aan jeugdige vakmensen neemt van jaar tot jaar toe. Nog steeds bestaat er in Lei den géén Textielvakschool zoals in an dere textielcentra in ons land. De directie van de Parley Wolspinne rij verklaarde van mening te zijn, dat het beslist noodzakelijk is, dat op korte termijn een Textielvakschool in Leiden wordt gevestigd. Het grote gebrek aan geschoolde arbeidskrachten zou anders de reden kunnen zijn, dat men zich op den duur elders moet vestigen. Anderzijds is de directie van mening, dat er bij het publiek nog veel misver stand bestaat over de werkzaamheden in de textielindustrie. In de huidige textiel bedrijven is het prettig werken, ligt een goede toekomst voor vele mensen en wordt veel aandacht besteed aan de op leiding van het personeel. Behalve tot de aankoop van dit bedrijf heeft de gemeente gistermiddag ook be sloten tot de aankoop van elf in dit complex liggende en nog bewoonde wo ningen. Het ligt in het voornemen, dat de bewoners zo spoedig mogelijk aan een andere woning worden geholpen. leuke vlotte modellen, prachtige kwaliteit cord-regatta in frisse kleurencombinaties Speciale J.M. prijs 2 iaor ft/eine Stijging per mooi) 75 Dit jaar valt 3 oktober op zaterdag Tijdens de gisteravond in Zomerzorg gehouden mei-vergadering van de 3 Octobervereeniging, even traditioneel als het feest zelf, wer den de plannen ontvouwd voor de komende viering, welke dit jaar op een zaterdag valt. Voor dit jaar is men weer eens teruggevallen op een historische optocht, welke ditmaal Maximiliaan van Habsburg, met zijn hofhouding, in Leiden brengt. Men heeft juist het oog op deze figuur laten vallen, omdat het dit jaar 5 eeuwen is geleden, dat Maximiliaan werd geboren. Bovendien vond in 1508 zijn inhuldiging te Leiden plaats. Alvorens een uiteenzetting van de feestplannen werd gegeven werden de jaarstukken behandeld. In zijn inleidend woord herdacht de voorzitter, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, het vrij plotseling overlijden van het ere-lid mr. F. J. J. Trapman, die de vereniging een reeks van jaren als bestuurslid heeft gediend en speciaal zijn krachten gegeven heeft aan het werk van de Optochtcommissie. Ook het werk van de in dit verenigingsjaar overleden oud-voorzitter en ere-lid, de heer W. van der Laan wiens ver scheiden reeds eerder was herdacht werd dankbaar gememoreerd. Staande werd één minuut stilte in acht genomen. Het schonk de voorzitter grote vol doening, dat dank zij een krachtige ledenwerfactie in dit jaar ruim 800 leden tot de vereniging toetraden. Het ledental is hierdoor de 6000 flink gepas seerd! De wnd. penningmeester, de heer H. E. van der Heide, gaf hierna aan de hand van vele cijfers er is een klein nadelig saldo een overzicht van de financiële toestand van de vereniging. Na een uitgebracht rapport van de kas- commissie werd de penningmeester, de heer J. H. C. Laman, die momenteel in ■het buitenland vertoeft, voor zijn beleid gedechargeerd. Tot leden van de kas- commissie werden benoemd de heren A. J. Kors, A. B. Breebaart en A. Parmen tier. De secretaris, mr. J. Drijber, gaf ver volgens een uitvoerig en met zeer veel zorg samengesteld overzicht van de zo uitnemend geslaagde feestviering in 1958. In gedachten en in bloemrijke taal voerde hij de aanwezigen langs de vele hoogtepunten van dit feest. Hoewel de dreiging nog; even is afge wend, werd in dit verslag ook aan dacht geschonken aan de toekomstige verplaatsing van het Lunapark naar de omgeving van „Groenoord". Node, aldus de secretaris, nemen wy straks afscheid van het Schuttersveld. De suggestie werd gedaan om de toe gangsweg naar het nieuwe terrein de Haarlemmertrekvaart met kramen te „omzomen" en aan de toekomstige veemarkthal in de 3 oktobertyd een feestverlichting aan te brengen. P. A. HERFST EN M. DE MARCAS BEDANKEN ALS BESTUURSLID Een mededeling, welke de voorzitter slechts ongaarne deed. was het besluit van de heren P. A. Herfst en M. de Marcas om te bedanken als bestuurslid, De heer Herfst, die sinds 1945 zitting had in het bestuur, had, aldus de voor zitter, vele artistieke kwaliteiten, welke hij uit kon leven in de samenstelling van vele optochten. Speciaal belast met de opbouw van de praalwagens, kon hij hierin zijn fantasie de vrije loop laten. Ook het aftreden van de heer De Marcas, die nu reeds vele jaren is be last met de opzet van het ochtendpro gramma, wordt door het bestuur in hoge mate betreurd. Bovendien had hij in de laatste tijd een groot aandeel in de zo succesvol verlopen ledenwerfactie. Tenslotte herinnerde spreker aan het tussentijds bedanken van dr. W. Blok als bestuurslid. Werd in de vacature van de heer De Marcas deze avond nog niet voorzien, in de opengevallen plaatsen van de heren Herfst en dr. Blok werden resp. tot be stuurslid gekozen de heren B. J. Huur man en dokter D. C. den Haan. Boven dien werden de aftredende bestuurs leden, de heren J. Brouwer en N. A. Commandeur, herkozen. HET FEEST VAN 3 OKTOBER De feestelijke herdenking van Leidens ontzet zal dit jaar traditie getrouw weer worden ingezet met een door „Ex Animo" verzorgd wijdingsuur in de Pieterskerk op donderdag 1 oktober. Was het vorig jaar Aafje Heijnis, die aan deze dienst haar medewerking ver leende, thans zal dit Theo Olof (violist) doen. Vrijdag, 2 oktober is het weer taptoe avond, enkele uren later, maar het is dan reeds 3 oktober, gevolgd met een reveille op het Stadhuisplein. Koraal- muziek in het Van der Werfpark, uit deling van haring en wittebrood in de Waag en een herdenkingsdienst in de Pieterskerk vormen in de ochtenduren onderdelen van het feest met een zin volle trait:Een hindernisrace met auto's op het Levendaal en mogelijk nog een ballonopstyging brengen dit jaar variatie in het ochtendfeest. De buiten- wijken worden met marionettenspel ook Voor de Leidse kantonrechter Het is vaak slechts een kwestie van centimeters. Een centimetertje meer naar rechts of een centimetertje meer naar links, het had een botsing kunnen zijn. Wellicht met gewonden of nog erger. Maar gelukkig, het ging ditmaal nog net. Men gleed net langs de bumper of langs het spatbord. Het scheelde maar „een haar". Hé, dat was toch wel schrikken. Maar het verkeer gaat door. De weg eist de aandacht weer op. De volle aandacht. Weinig ogenblikken later is het incident vergeten. Een kwestie van centimeters. En nu zijn er nog veel te veel, die menen, dat die centimeters beslis sen of het al of niet strafbaar zijn. Het enige criterium, dat zij zich stellen: als ze maar geen brokken maken. Het mag dan een dubbeltje op zijn kant zijn. Het ontgaan van een ongeluk mag dan een wonder heten, als ze maar geen brokken maken. Zij meten alleen met de brokkenmaat. Leidse conducteur stuurde ziju opa Kennelijk ook de 51-jarige Voorburgse adjunct-directeur, die bijna verontwaar digd aan de Leidse kantonrechter vroeg, waarom hij voor het hekje moest ver schijnen. Hij had toch niets strafbaars gedaan Nu ja, hy had op 22 maart op de Veurseweg een auto ingehaald zonder voldoende acht te slaan op de tegen liggers. Toen er in de bocht plotseling een opdook was verdachte prompt op zijn remmen gaan staan om weer achter de andere wagen te komen. Maar zijn wagen was aan het glijden gegaan en kwam op de linker weghelft. Om de tegenligger niet te raken, had verdachte toen weer vol gas gegeven, was dwars door de ligusterheg gevlogen en was eerst op de tramrails tot stilstand geko men. Zijn auto was door deze escapades vry zwaar beschadigd. En was dat niet voldoende? Door zijn opofferingsgezind heid was er verder niemand iets over komen. Hij alleen had de schade, dus hij kon niet strafbaar zijn. Het had echter ook anders kunnen af lopen, zo hield de officier van Justitie hem voor. „U bracht het verkeer in ernstig gevaar". De officier eiste 30 gul den boete of tien dagen hechtenis. Ver dachte snapte er niets van, zelfs niet, toen de kantonrechter het met de offi cier eens bleek te zijn. Hij was iets mil der: 25 gulden boete of 10 dagen. Plotseling zwart „Uw voorbeeld maakt een bepaalde categorie van bromfietsers zeer gehaat bij de andere weggebruikers" hield de officier een 20-jarige bromfietser voor, die de Haarlemmerstraat als racebaan had gebruikt en niet in de gaten had, dat een levensgrote auto de weg naar de finish kwam versperren. „Er dook plotseling iets zwarts voor mij", gaf verdachte te kennen. Voor dat plotse linge zwart zal hij 170 gulden schade hebben te vergoeden en daarnaast nog 25 gulden boete. De officier was ook niet best te spre ken over een even oude groentehandelaar uit Katwijk, die plompverloren over een kinderstepje was gereden. Nu ja, hij had dat ding wel zien staan, maar hij was het vergeten. Waarom hij dat „ding" dan niet vergoed had? Verdachte wist geen antwoord. De officier eiste twintig gulden, de kantonrechter vond vijf gul den voldoende. Maar het jongetje krygt een nieuwe autoped. Ook een 22-jarig meisje uit Warmond vond het allemaal niet zo erg, wat zij had gedaan. Ze was naast haar ver loofde in een auto gestapt om eens te kijken, hoe je zoiets vooruit kan krijgen. nu weer betrokken in de feestviering, terwijl de militaire mars met défilé in het. centrum van de stad ongetwijfeld weer grote belangstelling zal trekken. De voorzitter van de Optochtcom missie, de heer N. A. Commandeur, gaf hierna een toelichting op de samenstel ling van de historische optocht, waarbij men, zoals gezegd, teruggegrepen heeft op de tyd van Maximiliaan van Habs burg. Vijf eeuwen gaat men hiervoor in de historie terug. In een bonte, fleurige stoet zal het leven van Maximiliaan en o.a. diens huwelijk met Mario van Bourgondië, een dochter van Karei de Stouten, in beeld worden gebracht. Het feit, dat Maximiliaan over zovele lan den heeft geheerst, biedt de ontwerpers een goede gelegenheid om zeer veel variaties rijke kostumering in deze optocht aan te brengen. Speciale aan dacht er worden vele praalwagens in de stoet opgenomen zal ook worden besteed aan zijn inhuldiging in Leiden. Een cabaretvoorstelling in de Stads gehoorzaal en een vuurwerk op het Schuttersveld besluiten ook dit jaar dit Leidse feest der feesten. Maar echt niet meer dan enkele meters, al geloofde de kantonrechter daar niet al teveel van. Haar verloofde was de mening toegedaan, dat ze „onder toe zicht" reed, maar een agent kwam ver tellen, dat dit alleen het geval was by een dubbele bedieningsinrichting. Dus moest hij proces-verbaal opmaken. En toen had het meisje een verkeerde naam opgegeven. Waarom? wilde de officier weten. „Ik was zenuwachtig", verklaarde zij. „Dan kunt u beter ook met ryden ophouden", was het commentaar van de officier. Maar dat had ze al, het was haar te ingewikkeld. Maar het muisje kreeg toch een staartje. Bij elkaar kwamen die twee misstappen haar op een tientje te staan. De officier had 25 gulden gevraagd. Een 22-jarige student in de rechten heeft gisteren reeds een gedeelte van zijn studiekosten kunnen terugverdienen en zich bovendien wat op de praktijk kunnen oefenen. Hij had zonder rijbewijs op een scooter gezeten. Hetgeen nu een maal niet mag en dus stond hij gisteren aan de verkeerde kant van de groene tafel, maar de jongeman had een knap pleidooi opgesteld, dat hij met verve liet horen. Hij had in een stille buurt gereden. Hij nam rijlessen en was dus in het bezit van een beperkte oefenver gunning. En tenslotte hij had een auto rijbewijs en wist dus wel wat van het weggebruik af. De officier van Justitie kon als des kundige dit staaltje van vakmanschap wel waarderen. Hy maakte verdachte een compliment voor dit goede stukje werk, dat zeker tot verzachtende om standigheden had geleid. Het schikkings bedrag was 40 gulden geweest, de eis van de officier werd twintig en de nog meer overtuigde kantonrechter maakte er tot slot een tientje van. Een 37-jarige Leiderdorpse bedrijfslei der moet zwaar boeten voor een kort moment van onoplettendheid. Zo'n drie duizend keer per jaar gaat hy door de bocht Plantage-Zijlsingel Hy kan die plek wel dromen. Maar die ene keer, toen hij in die bocht twee wielrijdsters moest passeren, ging het mis, omdat hij niet lette op het tegemoetkomende ver keer. De officier vond het een zeer kwa lijke zaak en eiste honderd gulden boete. Verdachte schrok. Kon het niet wat minder? Hy had al zoveel schade. De schade aan de andere auto was wel door de verzekering betaald, maar de 620 gul den, die nodig waren om zijn eigen wa gen geheel in zijn fatsoen te krijgen, moest hij toch zelf opbrengen. De plv. kantonrechter kwam hem tot de helft tegemoet, maar de man moet toch nog 50 gulden aan de staat betalen. Vernietigd boompje „Het was zeker geen eeuwenoude elk", vroeg de kantonrechter aan de advocate, die de gemeente Leiden vertegenwoor digde bij een zaak tegen een 30-jarige automobilist, die verstek liet gaan. De man was op het Gangetje tegen het trottoir gereden, was toen de macht over het stuur kwijt geraakt en had een boompje ter plaatse grondig vernietigd. Via de advocate presenteerde de ge meente Leiden de rekening: f6.25. Die zal de automobilist naast de boete van twintig gulden moeten betalen. De kantonrechter was wel wat ver baasd, toen inplaats van een 20-jarige Leidse conducteur een oudere heer voor het hekje verscheen. „Ik kom voor mijn kleinzoon", verklaarde deze. „Hy dacht, dat dan de boete niet zo hoog zou zyn". Maar ook opa moest toegeven, dat zijn nazaat met een motorrijwiel op een fietspad had gereden en dus was het vonnis conform de eis tien gulden. Binnen de bebouwde kom had een Leids taxichauffeur 75 kilometer per uur gereden. „Mijn cliënt had haast en had my een flinke fooi beloofd". Die had de taxichauffeur gekregen. Maar of deze de boete van f 35.— zal dekken

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3