Ministersconferentie op nippertj e door (dubieus) compromis gered WEERBERICHT DE DUITSERS MOGEN SPREKEN Vandaag nieuwe procedure-problemen: de Russen willen nu de Polen en de Tsjechen uitnodigen „Triomf" in een stille straat.... Het hoge woord... KASSEM KRIJGT KRACHTIGE WAPENHULP VAN ENGELAND Jongen van 15 jaar in Den Haag door twee inbrekers neergeslagen Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 12 MEI 1959 No. 29741 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Herrny Hoofdredaoteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f 2.55 per maandj f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Aankoop „Nieiiweroord" BfJ de behandeling in de Leidse gemeenteraad van het voorstel van B. en W. tot aankoop van het landgoed .Nieuweroord", gelegen naby de Rijnsburgerweg en de Wassenaarse- weg (zie voor het verslag elders in dit nummer), is bij herhaling gezinspeeld op „een plaatselijk blad", dat in zijn editie van dinsdag 21 april dienaan gaande het eerste bericht publiceerde. De lezers van ons Blad weten, althans künnen weten, dat dit blad het Leidsch Dagblad is geweest. Op het tijdstip van publikatie waren de raadsleden door het college van B. en W. nog niet op de hoogte gebracht van het feit, dat drie dagen tevoren met de vertegenwoordi gers van de Erven Bosman overeen stemming was bereikt op de grondslag, zoals in onze publikatie was aangegeven. De raadsleden namen van de tot standkoming van deze transactie dus voor het eerst kennis door middel van ons Blad en dit heeft blijkbaar bij meerderen hunner ernstige ontstemming gewekt. De woordvoerder van de Prot. Chr.-fractie, de heer Harmsen stelde de vraag hoe deze publikatie mogelijk is geweest, waar aan de raad geheimhou ding-was opgelegd. Is een raadslid of een gemeente-amb tenaar voor deze publikatie verantwoor delijk? Zo ja, dan moet spr. dit sterk afkeuren. De fractie-voorzitter van de P. v. d. A., de heer C. J. Piena, leidde uit de omstandigheid, dat de in ons bericht weergegeven feiten volkomen juist waren, af, dat de inlichtingen door een ingewijde werden verstrekt. Tot dezelfde conclusie kwam de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jonge- leen, terwijl de burgemeester als zijn persoonlijke mening uitsprak, dat de .schuldige" niet tot de raad of het Stadhuispersoneel behoorde.... WIJ hebben uiteraard niet de min ste behoefte de bron, waaruit wij hebben geput, op deze plaats be kend te maken. Het was een publiek geheim, dat Rijk en Gemeente belang stelling zouden hebben voor deze terrei nen, o.a. in verband met de uitbreiding van het ziekenhuiscomplex. Er hebben daarover zoals gebruikelijk meer dere geruchten de ronde gedaan, doch geen van alle bleek na onderzoek op waarheid te berusten. Toen ons het bovenbedoelde bericht ter ore kwam, hebben wij ingevolge onze journalistieke plicht het gerucht te gelegener plaatse op zy'n betrouwbaarheid getoetst en toen wij de feiten juist bevonden geen moment geaarzeld om tot publika tie over te gaan. Immers dit bericht hièld nieuws in, belangrijk nieuws zelfs en wat is de taak van een courant anders dan het brengen van nieuws? VANZELFSPREKEND hebben wij bij de formulering van dit nieuws de journalistiek-geboden voorzichtig heid in acht genomen en ons daarbij in de eerste plaaJts de vraag gesteld of onze publikatie mogelijk het gemeentebelang zou kunnen schaden. Na consciëntieus onderzoek kwamen wij tot de conclusie, dat deze vraag ontkennend moest worden beantwoord. Immers: de contracten tussen het ge meentebestuur en de vertegenwoordigers van de Erven Bosman waren reeds drie dagen tevoren getekend en daarin werd uitdrukkelijk gestipuleerd, dat overeen stemming was bereikt behoudens goed keuring door de gemeenteraad en door Ged. Staten. Dit voorbehoud werd ook in onze publikatie duidelijk gesteld. Er bestond dus op dat ogenblik geen enkele reden om aan te nemen, dat ons bericht dienaangaande de koopprijs zelfs maar zou künnen beïnvloeden en daardoor het gemeentebelang zou schaden. De opmerking van enkele raadsleden als zou onze publikatie de gemeente zware offers hebben kunnen kosten, moeten wij dan ook met klem van de hand wijzen. Wij scharen ons gaarne aan de zijde van hen, die hulde hebben gebracht aan het gemeentebestuuur voor de totstand koming van deze voor stad en land be langrijke transactie, maar weigeren te enenmale de kritiek te aanvaarden als zouden wij lichtvaardig met het ge meentebelang hebben omgesprongen en daardoor een gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef hebben gedemonstreerd. Nog in een zeer recent verleden heb ben wij ons onthouden van een bepaalde publikatie toen ons bleek, dat deze voor de gemeente misschien nadelige gevol gen zou kunnen hebben. Wij beschouwen dit laatste allerminst als een verdienste, maar als een daad. die rechtstreeks voortvloeit uit onze journalistieke verantwoordelijkheid. Precies dezelfde verantwoordelijkheid, die ons het bericht van de voorgenomen aankoop van het Nieuweroord-complex met een gerust geweten als een belang rijke plaatselijke primeur deed publice ren. Zonnig en droog De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zonnig en droog weer met een overwegend matige wind tussen oost en noordoost. Iets lagere emperauren. (Opgemaak te 11.15 uur). Zon op: 4.51 uur; onder: 20.22 uur. Maan op: 9.25 uur; onder: 0.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.27 en 18.50 uur. Laagwater te 2.10 en 14.31 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 12 mei. Na een dag van hangen en wurgen is de conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken der Grote Vier over de Berlijnse crisis en het Duitse probleem gistermiddag drie uur over tijd dan toch begonnen. Een dramatische dag, want de Russische eis, een dag voor de opening ingediend, om de Duitse delegaties als volwaardige deelnemers in stede van als onmon dige waarnemers aan de tafel te krijgen, deed de conferentie al voor haar aanvang bijna stranden. Het Westen bood hardnekkig verzet en liet Sel- wyn Lloyd gisterochtend alle Russische voorstel len afwijzen. Om twaalf uur sprak men van uitstel, om één uur (aan de door het Geneefse stadsbe stuur aangeboden lunch) arrangeerde men een privé-bijeenkomst der vier groten. Die werd des middags gehouden in een Geneefs herenhuis van een Brits onderdaan ergens in een stille, ouder wetse straat. De fotografen buiten het Palais des Nations hadden hun camera's al ingepakt, want de Amerikaanse delegatie had laten weten, dat het Westen voet bij stuk zou houden en dat de con ferentie tenminste een dag verdaagd zou worden. Een sensationele breuk? Om ruim vier uur trad een glimlachende Gromyko naar buiten, lichtte zyn hoed en zei: „Volledige overeenstemming over alle procedure-kwesties, ook over de Duitsers. We komen om zes uur bij elkaar". Daarna stapte hij in zijn zwarte Zis. Tien minuten later kwamen drie triomfantelijke Westelijke woordvoerders naar buiten, de Amerikaanse onder-staatssecretaris Andrew Berding, de lange Brit Peter Hope, de gladde Fransman Pierre Baraduc. En zo maar in die stille straat lieten zij het voor de journalisten uitschallen: het Westen had een grote diplomatieke overwinning behaald. „De Duitsers blijven adviseurs en worden geen volwaardige deelnemers", zei Hope. „Ze zitten niet aan tafel", kraaide Baraduc, en om zijn woorden te staven schetste Berding de tafelschikking, een ronde tafel voor de grote vier, twee langwerpige bijzettafeltjes voor de Oost- en Westduitsers. Maar daarna kwam ook het hoge woord eruit. De Duitsers (of anderen te hunnen behoeve» mogen aan de voor zitter het woord vragen. Wanneer van de kant der Grote Vier geen bezwaren worden gemaakt, mogen zij dat woord nemen, komt er wel bezwaar dan moe ten de Grote Vier privé uitmaken, of de Duitsers mogen spreken. Peter Hope voegde daar eerlijk aan toe: „Ik geloof dat die moeilijkheid zich in de praktijk niet zal voordoen". Er is inderdaad een gentlemans-agreement der Grote Vier, dat slechts bij ergerlijk propagandis tisch misbruik zal worden ingegrepen. Zij die reeds toen over de Westelijke diplomatieke overwinning meejuichten, werden toch iets stiller toen tegen half zeven de al haast afgeschreven ope ningszitting begon. In de conferentie zaal met zijn felle wandschilderingen van oorlog en vrede drentelden lang zaam de delegaties binnen. Nonchalante Britten, attente Fransen, Amerikanen samendrommend om Christian Herter, achter Gromyko de Russiche gedele geerden, van wie er een per ongeluk zijn hoed had meegenomen in de conferen tiezaal. Hij poogde die verlegen te ver bergen. totdat een collega het probleem oploste door erop te gaan zitten, daar mee het hoofddeksel vrijwel vernieti gend. En na die Grote Vier ineens een groepje onhandige, slecht geklede figu ren achter een nerveus lachende, wat pokdalige man met een bril, de Oost- duitse minister van Buitenlandse Zaken Lothar Bolz. De Grote Vier schikten zich om de ronde tafel, volgens de wy- zers van de klok eerst, de Amerikanen, dan de Fransen, de Britten en de Rus sen. En aan de twee bijzettafels, slechts door twee centimeter lucht geïsoleerd van de grote ronde tafel, de Duitsers, die van de DDR aan de linkerhand van de Sovjets, die van de Bundesrepubliek aan de rechterhand der Amerikanen De delegaties der Grote Vier hadden ieder tien man aan tafel en werden gerugge- steund door hun deskundigen. Aan één tafel De Duitse delegaties beschikten ieder over zes stoelen, maar bij de Westduit sers was er een leeg: minister Heinrich von Brentano deed zijn woord gestand en bleef afwezig, ambassadeur Grewe commandeerde nu een delegatie, die met leedwezen moest toezien, hoe datgene waartegen tien jaar gevochten is, nu geschiedde: een Oostduitse delegatie (bijna) aan één tafel met de grote machten! Op voet van gelijkheid met Bonn. Met bevoegdheid tot woordvoe ren. Pankow heeft feitelijk zijn intrede in de wereldpolitiek gedaan. Sehvin Lloyd, voorzitter van de eerste toerbeurt, gaf terstond het woord aan Dag Hammarskjöld, die als gastheer fungeerde. Hammarskjöld mompelde wat gemeenplaatsen over de wenselijk heid van vredelievende oplossing der conflicten. Minister Herter fixeerde in middels de onbewogen Gromyko als mat hij diens kracht. Een Duitse fotograaf veinsde de in het Engels en Frans ge- Opluchting. Om vier uur gistermiddag kon de Zwitserse PTT een zucht van ver lichting slaken. Op dat tijdstip werd namelijk bekend dat de openings zitting van de ministersconferentie in ieder geval nog op maandag zou worden gehouden. Het was geen po litieke belangstelling van de poste rijen: zij hadden duizenden postze gels uitgegeven met het stempel: „conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken. Genève, 11 mei 1959". En deze hadden bij verder uitstel vernietigd moeten worden! dane mededelingen van de voorlichtings functionarissen niet te verstaan en riep verongelijkt: „Warum nicht Deutsch? Es geht ja doch praktisch um uns Deutsche". O Slot pag. 2 Luitenant-generaal Andersen in ons land Op het ogenblik verblijft in ons land luitenant-generaal Tage Andersen, op perbevelhebber van de Kon. Deense Luchtmacht. Hij is de gast van de chef luchtmachtstaf luitenant-generaal H. Schaper. Het doel van het bezoek is ge- dachtenwisseling en oriëntatie inzake gemeenschappelijke vraagstukken. Gisteren arriveerde op Schiphol de voormalige Engelse bevelhebber van het roemruchte Arabische Le- gioen in Jordanië, luitenant Sir John Glubb. eertijds beter bekend als Glubb Pasja. Hij zal in Neder land enige lezingen houdenSir John Glubb met zijn echtgenote na het verlaten van het toestel uit Lon den. (Van onze correspondent in Londen) Engeland zal Irak van straalbommenwerpers en tanks voorzien. Dit verklaarde John Profumo, de Engelse onder-minister van Buitenlandse Zaken, gisteren in het Lagerhuis. Hij zei dat Irak overeenkomstig de traditie zich in het verleden steeds voor zijn wapenvoorziening tot Groot-Brittannië heeft gewend. De minister had het Lagerhuis reeds op 2 maart er van op de hoogte gesteld, dat sinds de omwenteling verscheidene verzoeken van de regering van Irak voor de aankoop van militair materiaal waren ontvangen en aan sommige hiervan, met inbegrip van orders, dagtekenend van voor de revolutie, was voldaan. In het begin van dit jaar heeft de Iraakse premier, generaal Kassem, de Britse ambassadeur in Bagdad gevraagd of de Britse regering bereid zou zijn de verkoop van verder materiaal, inclusief vliegtuigen en tanks, toe te staan. Toen hij dit verzoek deed, heeft generaal Kassem er uitdrukkelijk bij gezegd, dat hij wenste, dat Engeland een van de belangrijkste leveranciers van de Iraakse strijdkrachten zou blijven. Israël en Perzië waren geraadpleegd De Britse regering heeft de nodige exportvergunningen verstrekt voor een beperk aantal Canberra-straalbommen- werpers. Verder heeft Londen Irak mee gedeeld. dat het bereid is onderhande lingen goed te keuren inzake de leve ring van redelijke hoeveelheden andere wapens, met inbegrip van tanks. Waar schijnlijk is hier sprake van Centurion- tanks. De Britse en Iraakse autoriteiten be spreken thans in Bagdad de bijzonder heden. Profumo's verklaring verwekte nogal wat beroering in het Lagerhuis, aange zien het nog maar kort geleden is dat Engeland versterkingen naar Jordanië stuurde om dit land tegen Kassem te beschermen, die nu zelf door de Britten van wapens wordt voorzien!! Volgens sommigen is deze wapentransactie een laatste wanhoopsdaad om te voorkomen dat het nieuwe Iraakse regime geheel van de Sovenet-Unie afhankelijk zal worden. Profumo zei openlijk dat het onver standig zou zijn om er toe mee te wer ken dat Kassem voor wapens geheel op het Sovjetblok zou zijn aangewezen. De minister voegde er nog aan toe, dat Engeland geenszins van oordeel is dat het Iraakse regime volledig door de communisten zal worden beheerst. Daar om moeten wij binnen redelijke grenzen overeenkomstig de lange traditie voort gaan Irak van wapens te voorzien en zo Khamba-strijders in Tibet bieden hardnekkig verzet Er worden Chinese versterkingen naar het zuidoosten van Tibet gestuurd, waar Khamba-strijders hardnekkig verzet bie den, zo wordt van gewoonlijk betrouw bare zijde te Kalimpong vernomen. In de hoofdstad Lhasa zou de toestand nog steeds niet normaal zijn. De avond klok is nog van kracht en de bewoners mogen de stad niet verlaten. Duizenden Tibetanen zouden gedwongen werken aan een spoorlijn van de Chinese grens naar Lhasa. veel mogelijk ons best doen generaal Kassem in staat te stellen een onafhan kelijke koers te sturen, welke hij zegt te willen volgen. Met de uitvoering van het belangrijk ste deel der bestelling waarschijnlijk bedoelde Profumo de straalbommenwer pers zal nog geruime tijd gemoeid zijn. Nasser was op de hoogte Kolonel Nasser is van de beslissing op de hoogte gesteld. Profumo voegde er nog aan toe, dat de Britse regering ge looft dat het besluit ertoe zal bijdragen de stabiliteit in het Midden-Oosten te handhaven. Van oppositiezijde werd de Britse be slissing uitermate onvriendelijk ten op zichte van Egypte en de Verenigde Ara bische Republiek genoemd. De regering van de Verenigde Staten zou er by En geland op hebben aangedrongen de transacties, welker waarde niet minder dan honderd miljoen gulden bedraagt, door te zetten. De andere belanghebbende regeringen met inbegrip van Israël, werden geraad pleegd. Ook de Sjah van Perzië had geen bezwaar tegen het thans afgeslo ten wapencontract. Aneurin Bevan. de woordvoerder voor buitenlandse politiek van de socialis tische Lagerhuisfractie, herinnerde er aan dat Kroesjtsjef destyds Sir Antho ny Eden een algemeen verbod van wa penleveranties voor het gehele Midden- Oosten had voorgesteld. Profumo ant woordde dat sinds de omwenteling in Irak de Russen zelf zich zeer druk bezig houden met de uitvoer van wapens naar Irak. o o Een Haags echtpaar kreeg de schrik van zijn leven, toen het 's avonds terugkeerde naar de wo ning annex kantoor aan de Regen- tesselaan en daar de 15-jarige zoon vond, overdekt met schaaf- en snijwonden. Het huis was geheel overhoop gehaald. Twee verpleegsters van het Wü- helmina Gasthuis in Amsterdam zijn gisteren liftend naar Keuken hof'gegaan. Geld voor een busreis kon er niet meer af. Bij de ingang van het bloemenparadijs wachtte hun een verrassing: dhr. Th. Zwet sloot vertelde, dat een hunner, mej. Elisabeth A. Tijssen. de 600.000ste bezoeker was. een nieuw record voor KeukenhofEen boeket par kiettulpen werd haar aangeboden. In een van de tulpen was een che que van f 500.— gestoken, die best i an pas komt voor een vakantie van het tweetal. Zuster Tijssen haalt de cheque uit het boeket, in het mid den haar vriendin mej. M. E. Ki- liaan Toen de jongeman weer geheel op verhaal was gekomen, vertelde hy, dat hy kort tevoren ongenood bezoek had gehad. Twee mannen waren het huis binnen gekomen. Hoe wist hy niet. Een van de mannen had een donkere huids kleur. De jongen had een schaats gegrepen en de donkerkleurige man een flinke klap toegebracht Maar de kerels had den hem daarop knock out geslagen, waarby de jongen door een ruit viel en bewusteloos raakte. Signalement De onmiddellyk gealarmeerde politie verspreidde direct het signalement, dat de jongen van de indringers had opge geven. Gisteren stelde de politie een controle-onderzoek in in een café in de Haagse binnenstad en zag daar een man zitten, die opmerkelyk veel geleek op het signalement, dat de jongen van de donkerkleurige indringer had gege ven. De man, een Algeryn, werd mee genomen, doch ontkende ten stelligste iets van de overval in de Regentesselaan af te weten. By fouillering vond men wel verborgen onder zyn kleren pakjes siga retten en een bedrag van f200. Aangifte Inmiddels deed een sigarenwinkelier wonende aan de Maasstraat, aangifte, dat er by hem de voorafgaande nacht was ingebroken, waarbij een geldsbedrag van f 200.was gestolen alsmede een paspoort, een rybewys en pakjes siga retten. Ook dit paspoort en rybewijs, werden op de Algeryn teruggevonden. Bovendien werden zyn vingerafdrukken in de sigarenwinkel aangetroffen. Hy blyft desondanks heftig ontkennen. Hy zal nu met de jongen van de Regen tesselaan worden geconfronteerd, die, door de mishandeling, ook een lichte hersenschudding blykt te hebben opge lopen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1