Met „De Ruyter" komt Sjah van Perzië 20 mei in ons land aan Boerenzoon stak zijn oom dood Nederlanders vertrouwen bij een aanval op de Papoea's DINSDAG 12 MEI 1959 Na zijn verblijf in Denemarken zal de Sjah van Perzië volgende week woensdag voor zijn Nederlands staats bezoek in Amsterdam arriveren. De Perzische vorst maakt de reis van Aarhus naar onze hoofdstad aan boord van de kruiser ,De Ruyter". Maandagavond a.s. omstreeks achtuur zal de Sjah zich met zijn gevolg insche pen. Gedurende de overtocht naar Ne derland zal „De Ruyter" geëscorteerd worden door de jagers „Drenthe en „Limburg". Woensdag 20 mei om vier uur in de vroege ochtenduren zal de „De Ruyter" de haven van IJmuiden binnenlopen, een kwartier later gevolgd door de beide escorterende jagers. De kruiser meert dan af in de Noordersluis, terwijl de „Drenthe" en de „Limburg" na in de Middensluis te zijn geschut vrijwel onmiddellijk naar Amsterdam zullen doorstomen. Eerste welkom Omstreeks half acht gaan de ambas sadeur van Perzië en jhr. mr. D. G. de Graeff, ceremoniemeester en kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Ko ningin, in de Noordersluis aan boord van de kruiser, die een kwartiertje later naar de hoofdstad zal vertrekken, ge ëscorteerd door enkele politievaartuigen. De Marinierskapel der Koninklijke Ma rine en de tamboers en pijpers van het Korps Mariniers zijn ook reeds in IJmuiden aan boord gegaan. Op de weg naar Amsterdam passeert de oorlogsbodem omstreeks half tien de Hembrug. Een uur later zal de kruiser afmeren aan de Shellsteiger langs het IJ. De beide jagers hebben tevoren al ligplaats gekozen aan de Javakade. Westen weet weinig van Midden-Oosten Ernstige waarschuwing van Sir Juhn Glubb („pasja") Luitenant-generaal Sir John Glubb („Glubb Pasja") heeft gistermiddag in het kasteel Nijenrode 'te Breukelen voor de studenten van het Nederlands Op leidingsinstituut voor het buitenland een lezing gehouden over het Midden-Oos ten. Sir John, die van 1939 tot 1956 op perbevelhebber is geweest van het Ara bische legioen in Jordanië en die in to taal 36 jaar in het Midden-Oosten heeft vertoefd ,deed dit op uitnodiging van het Genootschap EngelandNederland. In de loop van deze week zal hij nog voordrachten houden in Utrecht, Rotter dam, Amsterdam, Den Helder, Den Haag, Arnhem en Tilburg. Hij zei, dat men in de meeste Westerse landen niet goed doordrongen is van de revolutionaire veranderingen die zich na de eerste en tweede wereldoorlog in het Midden-Oosten hebben voorgedaan. Vol gens Sir John is het voor het Westen van essentieel belang dat het de natio nale psychologie van de Oosterse volken gaat bestuderen. Men zal deze volkeren zijn inziens op andere, psychologische wijze moeten benaderen als men er het communisme wil tegengaan. Sir John wees erop, dat men geen vriendschap met het Midden-Oosten kan kweken door het geven van adviezen en financiële steun alleen, omdat vriend schap alleen mogelijk is op basis van gelijkheid. Men zal het Midden-Oosten daarom, zijns inziens, ook om hulpmoe ten vragen bij het opbouwen van een betere wereld. In dit verband vestigde hij de aandacht op het feit, dat de ver tegenwoordigers van de Westerse lan den in het Midden-Oosten bijna geen van allen de Arabische taal spreken, ter wijl de Russen, die hun diplomatieke vertegenwoordigers omgeven met een uitgebreide staf van officiële figuren, de Arabische taal wel machtig zijn. In antwoord op een vraag van één van de toehoorders verklaarde Sir John, dat hij voorlopig nog geen oplossing ziet voor het Israëlisch-Arabische geschil. Tachtig procent van alle Arabieren en Israëliërs is, volgens hem, weliswaar voor een overeenkomst tussen de twee staten, maar zij worden beheerst door de angst voor de terroristen en fanatici. Verstoord geluk! Een 19-jarige typiste en een 22- jarige fabrieksarbeider, die des avonds aan de oever van een wete ring in de Crabbewijk te Dordrecht al minnekozend de maan zaten te bekijken, kregen, net toen de klok halftien geslagen had, de schrik van hun leven. Twee tot dusver onbekend gebleven onverlaten van jongens gaven vrijer en vrijster plotseling een duw in de rug. Het meisje duikelde voorover in het water en ging kopje onder en de jongen ging tot aan zijn middel de poel in. De Dordtse politie zoekt naarstig naar de pretmakers, die na hun grapje het hazepad waren opge gaan. Nederlands-Duitse besprekingen hervat (Van onze Haagse redactie) In het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn gisteren de Nederlands- Duitse besprekingen over alle, tussen beide landen hangende, problemen hervat. De Duitse delegatie staat on der leiding van dr. R. Lahr, de Neder landse onder dr. H. R. van Houten, di recteur-generaal van politieke zaken. De kwestie van de schadeloosstelling aan de Nazi-slachtoffers prijkt nog steeds bovenaan de verlanglijst van de Nederlandse delegatie; maar ook de Auslandbonds, de uit Nederland wegge voerde effecten, de grenscorrecties en het Eems-Dollardprobleem zullen op nieuw ter tafel komen. In Den Haag verwacht men, dat de besprekingen drie dagen in beslag zullen nemen. Weer een opstand in een Amerikaanse gevangenis Circa 150 gevangenen die werken op de boerderij van de gevangenis van Fort Pillow in de Amerikaanse staat Tennes see, zijn gisteravond in opstand gekomen zo heeft de politie van Memphis mee gedeeld. Zij houden twee gijzelaars vast en hebben zich met de gijzelaars opge sloten in een kamer in de westelijke vleugel van de boerderij. De gevangenen hebben gedreigd de gijzelaars te zullen doden, zo men traangas tegen hen ge bruikt. Zij hebben geweigerd hun klach ten kenbaar te maken; die willen zij alleen mededelen aan de gouverneur van de staat. In de gevangenis waar slechts zeer beperkte veiligheidsmaatregelen van kracht zijn, zitten mensen die wegens lichte vergrijpen zijn veroordeeld. Luchtdefilé Vijf minuten na het afmeren zullen vliegtuigen van de Koninklijke Lucht macht een luchtdefilé geven. De am bassadeur van Perzië is dan reeds in de sloep om naar de landingssteiger bij de St. Nicolaaskerk te varen. Het gevolg van de Sjah debarkeert om 10.42 uur .waarbij de daarvoor aange wezen sloepen langszij blijven liggen totdat om 10.47 de Sjah de kruiser via de achtervalreep aan stuurboordzijde zal verlaten om per sloep naar de wal te worden gevaren. Na het afsteken van deze sloep wordt het Iraanse volkslied door de Mariniers kapel gespeeld en een eresaluut van 21 schoten door de batterijen van „De Ruyter" afgegeven. Om 11 uur zal de Sjah bij de steiger voor de St. Nicolaaskerk arriveren, al waar de keizerlijke gast door de Ko ningin en Prins Bernhard zal worden begroet. Amerika's economie bedreigd door onderzeeboot-gevaar Russische onderzeeërs zouden door een enkele onverwachte aanval 70 per cent van de Amerikaanse economie kun nen ontwrichten, zo schrijft de Ameri kaanse schout-bij-nacht John Thach, die bevelhebber is van het Amerikaanse marineonderdeel dat in de Atlantische Oceaan onderzeeërs moet bestrijden, in een artikel in het tijdschrift „Look". Thach schat dat een twaalftal Rus sische onderzeeërs, die elk 20 raketten aan boord hebben, in staat zal zijn om de V.S. een dodelijke slag toe te brengen. Wij weten, dat de Russische onder zeeërs voor de kusten van Europa en de V.S. opereren. In de gehele Atlantische Oceaan hebben wij contact gehad met Russische onderzeeboten, aldus Thach. Vice-admiraal Hayward heeft even eens verklaard dat Russische onderzee boten gemakkelijk het verdedigings systeem van de V.S. kunnen binnen dringen. Onze flanken zijn volkomen open, aldus Hayward. Noorse minister waarschuwt tegen Europees nationalisme De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange, heeft op het congres van zijn socialistische partij te Oslo ge waarschuwd tegen de „wedergeboorte van het nationalisme" in Europa. Hij was vooral gekant tegen de neiging om het samengaan van de zes landen van „Klein-Europa" te behandelen als een eenheid op zichzelf. Dit zou. volgens de minister, ertoe kunnen leiden dat de VS, Engeland en het Britse Gemenebest zich uit Europa zullen terugtrekken. Daarom moest men de nadruk leggen op de Atlantische samenwerking, meen de de Noorse minister. „Tegelijkertijd zien wij in Europa dui delijke tendenties naar een nieuw na tionalisme. Dit kan ernstige gevolgen hebben", aldus minister Lange. Protest tegen „zuivering" van leraren in Little Rock Een groep van circa 200 zakenlieden en mensen uit vrije beroepen heeft ge protesteerd tegen een „zuivering" die gaande zou zijn onder de 800 leraren van middelbare scholen in Little Rock. de hoofdstad van de Amerikaanse staat Arkansas. De schoolcommissie van Little Rock zou reeds 44 leerkrachten hebben ontslagen, omdat zij ervan verdacht worden dat zij tegen de rassenscheiding zijn. De zuivering zou door een deel van de commissie, ondanks protesten van de rest, worden uitgevoerd. De school commissie zou hiermee een sfeer willen scheppen die gunstig is voor een poging om in september, aan het begin van het nieuwe schooljaar, de middelbare scho len weer op basis van rassenscheiding open te stellen. In de herfst van 1957 hebben zich in de stad ernstige onge regeldheden voorgedaan toen op bevel van het Amerikaanse Hooggerechtshof de rassenscheiding op de openbare scho len moesten worden beëindigd. Commentaar op Montgomery's gesprekken minder gunstig (Van onze correspondent in Londen) Nader commentaar op Montgomery's beschouwing over zijn gesprekken met Kroesjtsjef is minder gunstig. Men be twijfelt in Londen of Montgomery de dingen niet te veel door eigen bril ziet en men vraagt zich vooral af waarom hjj, die altijd beweert soldaat te zijn en weinig vertrouwen in politici te be zitten, thans in Moskou zelf als politicus is opgetreden, die min of meer Macmil- lans rol heeft gedoubleerd, in plaats van het met de Russen over de militaire boeg te gooien, zoals hij had beloofd. Wat dit laatste betreft, zou het gesprek zoals de Manchester Guardian terecht opmerkt, nutitg zijn geweest kunnen zijn. Het is een grote teleurstelling dat Montgomery zulks nagelaten heeft. Hij zou de wereld een belangrijke dienst be wezen hebben indien hij met de Russen een militaire methode had besproken om te voorkomen dat een klein grens incident zich snel tot een grote oorlog zal ontwikkelen. Men twijfelt verder aan de waarde van Kroesjtsjefs losse en nogal tegenstrijdige uitlatingen. Mont gomery bezwoor Oost. en West voortaan af te 7:=u wederzijdse dreigementen. Kroesjtsjef s. -.de daar schijnbaar mee in, maar op de dag voor de Geneefse conferentie liet de Russische leider weer zijn brallende taal horen. In Eindhoven werden de eerste verkeerslichten voor de verkcers- brigadiertjes van de scholen in ge bruik genomen. De kinderen kun nen deze lichten zelf bedienen en daardoor de veiligheid van hun schoolkameraadjes nog verhogen. Ruimte vaart Een speciale commissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zaterdag in een verslag over de ruimte vaart verklaard dat de Ver. Staten moe ten proberen een internationaal akkoord totstand te brengen over de controle en gebruik van de ruimte. Voor regeling van geschillen zou men zoveel mogelijk gebruik moeten maken van het Inter nationale Hof in Den Haag, aldus het rapport. De commissie meent dat als er geen regelingen voor de ruimte komen, er anarchie zal ontstaan, waaruit vroeg of later gevaarlijke conflicten zullen rijzen. De Amerikaanse regering dient te ken nen te geven dat zij bereid is tot onder handelingen over verdragen inzake kunstmanen, het kennisgeven van lan ceringen, identificatie van ruimtesche pen en schaderegelingen op het gebied der ruimtevaart. Voor 65.000 aan diamanten verdwenen Twee zendingen diamanten, de een ter waarde van f. 60.000 en de andere van f. 5.000, die in maart j.l. door de Diamantbeurs te Amsterdam als aange tekende brief naar een diamantair te Hongkong waren verzonden, zijn daar niet aangekomen. De recherche van de PTT onderzoekt thans op welke myste rieuze wijze deze zendingen zijn verdwe nen. De beide aangetekende brieven zijn als luchtpost via het postkantoor op het Centraal Station Amsterdam verzonden. Aangetekende zendingen worden op een „feuille de route", een soort borderel aangetekend, die met de zendingen naar de plaats van bestemming meegaat. Dit soort zendingen wordt afzonderlijk in een depechezak, die met een loodje ver zegeld wordt, verstuurd. Omdat beide zendingen in Amsterdam op de gebruikelijke wijze zijn behandeld en de afschriften van de begeleidende papieren in orde zijn neemt de recherche aan dat de zendingen of in Bombay, waar de post wordt overgeladen, of in Hongkong zijn ontvreemd. De waarde der aangetekende zendingen was niet er bij aangegeven, doch het vervoer was door verzekering gedekt. Weer veenbrand bij Emmen De Emmer brandweer is gisteren op nieuw uitgerukt, gealarmeerd voor een veenbrand nabij Emmerschans. Het blussen van deze brand vergde de gehe le dag. Het vuur tastte een oppervlakte van ruim acht hectare aan en nood zaakte de brandweerlieden ruim 1500 meter slang uit te rollen. Met vier spui ten werd de hardnekkige brand bestre den. Enorme rookontwikkeling bezorgde veel last aan de bewoners in de om geving. In Luinjeberd, een plaatsje bij Hee renveen heeft een 21-jarige veehouders- zoon gistermiddag omstreeks halfvijf zijn ongeveer 45-jarige oom, een vee koopman van het leven beroofd. De va der van de jongeman had een dag te voren de ouderlijke boerderij overgeno men van zijn broer Thijmen. Reeds jarenlang echter heerste er een gespannen verhouding tussen de beide broers, van wie Thijmen zich herhaal delijk te buiten ging aan drankmisbruik. Terwijl de jeugdige dader en zijn vader gistermiddag zaten te melken, kwam Thijmen het land opstappen. Hy nam een dreigende houding aan tegenover zijn broer. De 21-jarige zoon nam het voor zijn vader op en wilde zijn oom dwingen het land te verlaten. Hij greep daartoe een snijmes, dat gebruikt wordt voor het reinigen van slootwallen. Toen zijn oom echter in dreigende houding op hem kwam toelopen stak de jongeman hem in een vlaag van angst het mes in de buik, waardoor vrij wel onmiddellijk de dood intrad. De jon geman is door de politie gearresteerd en voor de officier van Justitie geleid. De kabinetsformatie Prof. Beel spreekt met prof. De Quay (Van onze parlementaire redacteur) Prof. dr. L. J. M. Beel heeft zich tot taak gesteld de moeilijkheden op te los sen voor prof. dr. J. E. de Quay, als de toekomstige minister-president. Het is daarom veelzeggend voor de stand van zaken, dat prof. Beel gisteravond in 's-Hertogenbosch een langdurig onder houd heeft gehad met prof. De Quay. Het nieuwe kabinet is op papier gereed. Prof. Beel wacht nog op enkele antwoor den, die hij vandaag tegemoet ziet. De onzekerheid betreft voornamelijk de be zetting van de zetel van Sociale Zaken. De heer W. D. Lelieveld, algemeen secre taris van de KAB, komt daarvoor niet meer in aanmerking. Prof. Beel heeft enige andere figuren op het oog. met wie hij reeds contact heeft opgenomen. Het wachten is op een bevestigend antwoord. Over het inmiddels uitgewerkte rege ringsprogram bestaan geen moeilijkhe den. Men is daarom overtuigd, dat prof. Beel slaagt in het overwinnen van de laatste loodjes. Dat kan heel snel gebeuren. Een dag vertraging zou geen verwondering wek ken. maar evenmin tot ontmoediging aanleiding geven. Poststempel „Tour de Valkenburg" Het personeel van het Marine Vlieg- kamp „Valkenburg" houdt ieder jaar een z.g. „Tour de Valkenburg". Het traject leidt ook door Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg. Voor de eerste keer in de geschiedenis van deze tour heeft het vliegkamp, in nauwe samenwerking met het hoofdbe stuur der PTT een eerste dag-enveloppe ontworpen, welke zal worden voorzien van een speciaal tourstempel op de dagen waarop de tour verreden zal worden, nl. 12, 13 en 14 mei a.s. De PTT zorgt voor een zogenaamde rijdende postwagen, die geplaatst zal worden bij de plaats van start en finish en is voor iedereen toegankelijk. Ter plaatse kunnen de enveloppen worden aangekocht en na frankering worden af gestempeld. Voor postzegelverzamelaars een buitenkansje om aan een unicum op filatelistisch gebied te komen. Wensen van tie KABO Een Staatssecretaris voor personeelszaken? In zjjn rede, die de heer A. C. M. Weijters, voorzitter van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel vandaag tijdens het congres ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de KABO heeft gehouden heeft hy erop aange drongen. dat er in Nederland een Staatssecretaris voor personeelszaken zal worden benoemd. „Elk modern groot bedrijf heeft tegenwoordig een personeelschef, behorende tot de cen trale staf van Hle bedrijfsleiding. Waarom zou de overheid ,die de groot ste werkgeefster in Nederland is, dan geen eigen Staatssecretaris voor haar personeelszaken hebben?", zo vroeg de heer Weqters zich af. De gang van zaken bij de onderhan delingen over het verplaatsingskosten- besluit noemde hij „zo onbevredigend dat we er geen goed woord voor over hebben". Ook ging de heer Weijters uitvoerig in op het vraagstuk van de salariëring van de ambtenaren. Hij betoogde dat de overheid ten aanzien van haar personeel een eigen loonbeleid dient te voeren, omdat de ambtenaar zich als werknemer onderscheidt van andere werknemers. De eigen facetten van de overheidsfunc tie (strengere selectie, medische keuring, afleggen van ambtseed, onkreukbare trouw en eerlijkheid, afstand doen van stakingsrecht en vervullen van dienende taak in het algemeen belang) komen in de beloning niet tot uitdrukking, aldus spreker. Sprekend over het moderne belonings systeem stelde hij dat de werkclassifi- catie als hulpmiddel, namelijk voor de rangorde-bepaling van de functie dient te worden gebruikt en dat voor het ge hele overheidspersoneel een methode van werkclassificatie dient te worden ont worpen. Tenslotte vroeg spreker o.a. aandacht voor een herziening van de pensioenwet geving, de concretisering van de rechts toestand op basis van de eigen status van het overheidspersoneel en de ver betering van ziektekostenregeling. Dadelijke aanrijding op gevaarlijk oversteekpunt De 57-jarige gemeentewerkman L. T. van der Geer, uit Bussum, is gis termiddag dodelijk gewond geraakt toen hij met zijn bromfiets by het oversteken van de Rijksweg, ter hoog te van café Meerlust, bij Naarden, door een passerende auto werd ge grepen. Op dit gevaarlijke punt is enige tijd geleden een rijwielpad aangelegd, dat naar een minder gevaarlijk oversteek punt leidt. Bij de val van zijn bromfiets kreeg de heer Van der Geer, die ge huwd was en 5 grote kinderen heeft, zeer ernstige kwetsuren aan het hoofd, waaraan hij in de loop van de avond in het Diaconessenhuis is bezweken. De Vereniging voor Veilig Verkeer in het Gcoi heeft enige tijd geleden ver- keersvlaggen geplaatst, die halfstok gaan wanneer zich in dit rayon een dodelijk ongeluk voordoet. Dit was gis teren voor de eerste maal het geval. „De Nederlandse strijdkrachten, die Ned. Neuw-Guinea bewaken tegen een eventuele aanval of infiltratie uit In donesië, zyn flink en efficiënt". Dit schryft Peter Smark, een correspon dent van Reuter, na een bezoek aan Ned. Nieuw-Guinea. Maar met drie onderzeebootjagers, enkele stellingen met luchtdoelgeschut en een zeer be perkt aantal vliegtuigen en mariniers moeten zij een gebied met een zeer lange kustlijn verdedigen. Op één punt naderen de territoriale wateren van Nieuw-Guinea tot op 7 mijl de Indonesische grens Officieren, die zich realiseren dat hun troepenmacht ontoereikend is, rekenen op de trouw van de Papoea's in de ge- isoleerde kuststreken om te waarschu wen bij een Indonesische infiltratie. In het verleden het laatst twee jaar ge leden is dit vertrouwen niet be- Reactor Delft in 1961 in gebruik Enige maanden geleden is men te Delft met de bouw van het Reactor In stituut Delft begonnen, een instituut dat ten dienste zal staan van het gehele ho ger onderwijs in Nederland. De reactor zelf zal van het type „swimming pool" zijn. Voor de tentoonstelling „Het Atoom" werd in 1957 een reactor van dit type aangekocht door het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met de bedoeling deze later voor het ho ger onderwijs in te richten. Hierbij werd bepaald, dat de Nederlandse industrie een zo groot mogelijke rol diende te spe len bij de opbouw. Daar de reactor, zoals deze op „Het Atoom" was uitgevoerd, slechts geschikt was voor demonstratie en niet voor ex perimenten, moest een geheel nieuw ont werp gemaakt worden. Dit werd uitge voerd door het ingenieursbureau Com- primo, in geregeld overleg met een aan tal medewerkers van de Technische Ho geschool te Delft, dat thans de staf van het Reactor Instituut Delft vormt. Hier mee is bereikt, dat, als in 1961 het insti tuut in bedrijf gesteld wordt, de mede werkers door en door bekend zijn met de reactor. Dat tijdens het ontwerpen een nauw contact werd gelegd met onder zoekers op hetzelfde gebied in het bui tenland behoeft wel geen betoog. LUCHT-AUTO De Curtiss-Wright-fabrieken heb ben een experimentele „luchtwa- gen" ontwikkeld, een autovormig vervoermiddel dat .staat" op lucht die onder betrekkelijk lage druk uit een aantal mondingen onder het vervoermiddel geblazen wordt. De „air car" zweeft, boven land of water, 15 tot 30 centimeter boven de oppervlakte en kan elke hindernis nemen die niet hoger is dan het „luchtkussen" onder de wagen. De besturing wordt met zijwaarts ge richte blaasopeningen geregeld. De „air car" kan voor- en achteruit, zijwaarts en in een korte bocht .jijden". Men heeft een aantal ex perimentele modellen beschikbaar. De krachtbron is een normale zuigermotor, met een vermogen van minstens 50 tot maximaal 200 PK. Deze drijft een achterin geplaatste schroef aan, die door een naar bo ven gerichte opening de lucht aan zuigt en comprimeert, en ze via andere, in groepen door de bestuur der via kleppenmechanismen be- dienbare kanalen weer uitstuwt. Het gewicht van de „air car" zal tussen de 450 en 900 kg. liggen. Wat de snelheid, de exploitatiekosten en andere zaken betreft, wil de fabriek voorlopig nog zwijgen, maar wel is meegedeeld dat het voertuig, waar- is dat het ook hellingen „nemen" van tijdens proefnemingen gebleken kan, goedkoop te exploiteren is. De prijs zal kunnen concurreren met de prijs van een aantal normale auto typen. Belgisch meisje in een grot geïsoleerd Een 22-jarig Belgisch meisje, Jacque line Desmont, is in een grot te Han-sur- Lesse. de Gouffre de Belvaux, in een rauwe gang van de buitenwereld afge sloten doordat de gang tengevolge van een plotseling opgekomen "regen- en onweersbui gedeeltelijk vol water liep. De reddingsgroep van de Speleoclub van Brussel en de brandweer van plaat sen uit de omtrek hebben een groot deel van het water uit de grot kunnen pom pen, zodat men het meisje, dat is aan gesloten bij de speleologenclub van de Leuvense Universiteit, voedsel kon be zorgen. Het reddingswerk wordt voortgezet en gisteravond hadden redders veel hoop, dat zij het meisje uit haar hachelijke positie zouden kunnen halen. Maar vanmorgen was men er nog niet ingeslaagd het meisje te bevrijden. Men had ook de gehele nacht pogingen on dernomen. Het meisje houdt zich flink, ondanks het feit dat de benedenste helft van haar lichaam al 38 uur in ijskoud water zit. Haar doorzettingsvermogen werd be loond. Omstreeks het middaguur slaagde men erin het meisje uit haar benarde positie te bevrijden. Algerijn niet schuldig aan overval Regentesselaan Zoals elders gemeld, heeft de politie een Algerfjn aangehouden, verdacht van in braak in een sigarenwinkel aan de Maasstraat te Den Ha?y, alsmede van de overval op een 15-jarige jongen, wo nende aan de Regentesselaan. Bij con frontatie met het slachtoffertje is ge bleken. dat de man, wat deze laatste kwestie betreft, echter vry uitgaat. Jongetje te Oude Wetering verongelukt Gisteravond omstreeks half zes weren enkele kinderen aan het spelen achter de boerderij van de heer Zalm. Plotseling liep de 9-jarige Sjaak van Wieringen de rijksweg 4A op en hij werd daarbij ge grepen door een personenauto. Over de wagen heen werd de jongen op het weg dek geworpen. Dokter van der Bijl liet hem naar een ziekenhuis te Leiden over brengen. Enkele uren na aankomst is het kind aan de opgelopen verwondingen overleden. schaamd. Infiltratiepogingen werden prompt gemeld, waardoor direct tegen maatregelen konden worden genomen. Een Nederlandse Marine-officier ver klaarde, dat er uiteraard beperkingen zijn voor wat betreft de strijdkrachten die een klein land als Nederland naar een ver verwijderd gebiedsdeel kan zen den. Voor de bedreiging uit het Weston moeten wij rekenen op de trouw van de Papoea's om ons in Staat te stellen in filtraties tegen te gaan. Wij geloven dat zij loyaal zijn en geen deel van Indone sië wensen te worden". Hij voegde er aan toe, dat de Nederlanders bij een aanval op Nieuw-Guinea op Australische militaire steun vertrouwen. zEen andere Marine-officier, die jour nalisten rondleidde op een nieuwe 1900 ton metende jager in de haven van Hol- landia, zeide dat de strijdkrachten in Nieuw-Guinea geloven dat Australië niet zal aarzelen te hulp te komen, in het bijzonder met schepen en bommenwer pers. „Zonder deze steun zouden wjj bjj een crisis verloren zfjn", zeide hij. De Reuter-correspondent schrijft ten slotte, dat de strijdkrachten in Nieuw- Guinea voor ontzaglijke moeilijkheden zjjn geplaatst bij de verdediging tegen een eventuele aanval. „Zij vertrouwen op de trouw van de Papoea's. Austra lische steun en een wijziging in de po litieke atmosfeer in Den Haag. waar door zij meer manschappen, schepen en vliegtuigen zouden krijgen". Heidebrand door een weggeworpen sigaret Eén achteloos weggeworpen sigaret... vijf hectaren heide en vliegdennen weer een stukje dus van onze toch al zo spaarzame recreatiemogelijkheid zijn in vlammen opgegaan. Gistermiddag omstreeks halfdrie ont stond brand op ongeveer 500 meter af stand van de Arnhemseweg te Beekber gen. Een vrij straffe wind wakkerde het vuur flink aan. De vlammen grepen snel om zich heen, bereikten spoedig de weg en staken ook de heide en vliegdennen aan de andere kant van de brede Arn hemseweg in brand. Het vuur was zó fel en de rook zó dioht, dat het verkeer over deze verkeersweg gedurende onge veer twintig minuten totaal onmogelijk was. De brandweren uit Beekbergen. Apeldoorn en Ugchelen en de bosbrand- weren uit Beekbergen, Loenen en de Woeste Hoeve, geassisteerd door burgers en ongeveer veertig Jongens uit het Rijkswerkkamp „De Kuil" in Beekber gen, leverden een harde verbeten strijd om de schade tot het uiterste te beper ken. Desondanks gingen ongeveer vijf hectaren heide en vliegdennen verloren. Na een uur ongeveer was de brand tot stilstand gekomen, maar de nablussing heeft nog geruime tijd gevorderd. Kerk el ij k Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Ellecom-De Steeg J. Swaak te Burgh (Z.) Bedankt voor Lekkerkerk (toez.) J. R. Meijer te Olst. Ds. H. Schouten, woonachtig te Katwijk aan Zee laatstelijk predikant ln Suriname zal in. Katwijk voorlopig bijstand verlenen ln bet pastoraat. GEREF. KERKEN Beroepen te Roden W. B. van Halsema te Eernewoude. Bedankt voor Rijswijk (Z-H) (3de pred. pl.) O. Jager te Almelo. Beroepen te Maasdijk W. Dekker te IJlst te Den Lier (vac. P. van der Spek) H. B. Weyland te Nleuwer-Am- stel-Noord te Gees en te Harmeien L. C. Rietveld, kand. te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nleuwpoort D. Slagboom te 's-Gravenzande. Liturgische Vereniging in Ned. Herv. Kerk NIEUWE ACTIVITEITEN De Liturgische Vereniging in de Ned. Herv. Kerk is, toen onlangs prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink (Leiden) het voorzitterschap neerlegde, door haar scheidende voorzitter aangespoord haar activiteit op te voeren en haar doelstel ling opnieuw te bezien. De Liturgische Vereniging werd in de jaren-'30 opgericht om de gedachten en de resultaten van het werk van de li turgische kring (een besloten theologi sche studiegemeenschap) meer bekend heid te geven in de gemeenten. Sedert dien heeft het liturgisch leven in de hervormde kerk een sterke ontwikkeling doorgemaakt: men denke aan het dienstboek-in-ontwerp en aan de inrich ting van vele nieuw-gebouwde kerken. In vele gemeenten en groepen tracht men thans oude en nieuwe vormen in praktijk te brengen. Een van de huidige doelstellingen van de Liturgische Vereniging wordt nu de verscheidene plaatselijke liturgische ont wikkelingen - al dan niet aan de hand van het ontwerp-dienstboek -, met el kaar in contact te brengen om door on derlinge besprekingen en uitwisseling van ervaringen een gezonde groei te be vorderen. Tevens zal er naar worden ge streefd om geïsoleerde groepen te be trekken in de groei van het geheel. Met het oog hierop zal het bestuur van de Liturgische Vereniging op 6 juni een besloten conferentie houden van verte genwoordigers van die gemeenten en groepen, waar een duidelijke liturgische ontwikkeling aan de gang is om hen tot het contact te brengen. Om voorts een ruimere kring te doen kennisnemen van wat er reeds gebeurd is en nog wordt voorbereid, zal in het najaar een grote conferentie worden belegd. Het secreta riaat van de Liturgische Vereniging is gevestigd Ketelboetersteeg la te Leiden. JEUGDCONFERENTIE MET DANSFESTIVAL De Kerk van Jezus Christus van do heiligen der laatste dagen in de Neder landse zending zal een Jeugdoonferentie houden op 16, 17 en 18 mei te Rotter dam. Het programma vermeldt om. een revue uit te voeren door het Utrechtse district, gevolg door een dansfestivai, uitgevoerd door verschillende gemeen ten. Er wordt ook een kerkdienst gehou den onder leiding van Elder Stuart Poelman, met medewerking van het zendelingenkoor. GOUDEN AMBTSJUBILEUM Ds. J. P. VAN BRUGGEN. Ds. J. P. van Bruggen, emeritus-pre dikant te Groningen, viert zaterdag zijn gouden ambtsjubileum. De jubilaris werd in 1883 te Groningen geboren. Hij studeerde aan de Rijks universiteit aldaar en werd in 1909 te Stitswerd (Gron.) in het predikambt be vestigd. Hy diende de gemeenten van Uithuizermeeden, Delfshaven en van I 1923 tot aan zjjn emeritaat in 1948, die I van Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13