SKoon CADEAU j Kerkelijk Leven WEEK FOTO i -GRAFIE N.y.Y. wil loonsverhoging van 4% ingaande 1 juni '59 1959 een sensatie Rede van dr. Linthorst Homan trok grote aandacht te Brussel GRAMMOFOON PLAAT C.N.y. over loonpolitiek en prijs- en subsidiebeleid Goedenacht Opgericht 1 maart 1860 Maandag 11 mei 1959 Derde blad no. 29740 „Eerst loonsverhoging, dan hnnrverhoging Resolutie NVV congres De tweede voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, heeft in zijn openingswoord van het buitengewone congres, dat het N.V.V. zaterdag hield in de Dierentuin te Den Haag en dat door zeker 1700 personen werd bij gewoond, o.a. speciaal verwelkomd de oud minister-president dr. W. Drees, de oud-ministers Suurhoff, Hofstra, Samkaldcn, Vondeling en Vos, de oud- staatssecretaris Van Rhijn, leden van de drie grootste fracties uit de Tweede Kamer van de K.V.P. (nl. prof. Romme en dr. Alberingh), de V.V.D. (prof. Korteweg) en de F.v.d.A. (laat ste ook met leden van de fractie uit de Eerste Kamer), de voorzitter van de K.A.B., de heer Middelhuis, verte genwoordigers van de Werkgeversver bonden en van andere instellingen en organisaties. De heer W. Hessel, directeur van het wetenschappelijk bureau van het N.V.V. heeft allereerst de economisohe achter gronden en aspecten van het advies van de S.E.R. belicht. De heer W. F. van Tilburg, secretaris van het N.V.V., merkte o.a. op dat het woord nu aan de nieuwe regering is. Als de voortekenen niet bedriegen staan wij aan de vooravond van een belang rijk keerpunt in de loonpolitieke ge schiedenis. De tegenstrevende conserva tieve krachten maken zich op om de progressieve lijn van de afgelopen pe riode om te buigen in conservatieve richting. Wij koesteren geen enkele illusie indien de confessionele en libe rale denkbeelden, zoals deze zich in de S.E.R. hebben ontwikkeld, op het poli - tieke vlak tezamen komen. Zal daarbij de claim van de drie vakcentral en en van de meerderheid van de S.E.R. om allereerst de gevolgen van de beste dingsbeperking voor de werknemers weg te nemen, niet worden gehonoreerd? Zal er eerst een huurverhoging komen? Met meer dan gewone belangstelling zien wij uit naar de reacties van onze confes sionele zuster-vakcentralen. Wanneer de regering wel prioriteit geeft aan de opheffing van de beste dingsbeperking, maar daarvoor de mogelijkheid opent door middel van de gedifferentieerde loonpolitiek, waaraan wij onze instemming het zg in alle duidelijkheid nog eens ge zegd niet zullen geven, dan zullen we vanuit onze democratische gezind heid deze loyaal mee gaan uitvoeren. Maar als dit experiment opnieuw mis lukt, dan weten we waar de verant woordelijk ligt voor een eventueel daaruit voortvloeiende noodzaak van een nieuwe bestedingsbeperking. Wij zullen blijven opkomen voor hen die bij een vrijere loonpolitiek tussen de wielen dreigen te raken. Onze speciale zorg zal gericht zijn op de zwaks ten. Wij zullen met kracht blijven streven naar een spoedige opheffing van de beste dingsbeperking voor alle werknemers. Wij zullen de ontwikkeling op het so ciaal-economische terrein nauwlettend en met verdubbelde waakzaamheid vol gen Het levenspeil van de werknemers, de verworvenheden van na 1945, staan op het spel. Aantasting daarvan zullen wij met democratische middelen pare ren. De komende ontwikkeling bergt grote gevaren in zich van politieke en sociale spanningen. Wij zullen constructief het toekomstige beleid van de regering te- gemoettreden. Maar niet met de han den in de zakken. De heer Van Tilburg merkte voorts o.a. op „na de offers die de werkne mers zich in de afgelopen periode hebben getroost achten wij het een voudig een eis van sociale rechtvaar digheid 0711, nu er dus weer een ivel- vaartsverbetering mogelijk is, deze allereerst aan de werknemers ten goede te laten komen". Wij staan derhalve op het stand punt dat een huurverhoging, welke met name de liberale werkgevers meer urgent achten, onaanvaard baar is zolang niet in 1959 de gevol gen van de bestedingsbeperking voor de werknemers zijn weggenomen. Er zal dus eerst een loonsverhoging moeten komen en dan pas een huur verhoging. De tweede voorwaarde die het NVV stelt aan het invoeren van een huurver hoging is haar gepaard te laten gaan niet effectieve maatregelen welke tot verlaging van de bouwkosten zullen lei den. Deze maatregelen zijn voor het NVV inherent aan de oplossing van het huurvraagstuk. Het NVV staat op het standpunt dat zowel van de hum-verhoging 1957 als van de komende huurverhoging 25 moet worden belast ten behoeve van de fi nanciering van de nieuwbouw. „In de SER was aanvankelijk een ster ke stroming om een volledig plan de campagne op te stellen ter oplossing van het huurprobleem. Wij hebben ons daar tegen verzet omdat wij enerzijds de ont wikkeling van de bouwkosten wel eens nader willen bezien en anderzijds een dergelijke oplossing moet passen in het algemene economische beleid". Ten aanzien van de verhoging van de melkprijs neemt het NVV het stand punt in dat er eerst een loonsverhoging moet komen. Het NVV staat op het standpunt dat de melksubsidie althans in 1960 ongewijzigd moet blijven. „He laas moet ik vaststellen dat wij zo lang zamerhand met dit standpunt alleen zijn blijven staan", aldus de heer Van Til burg. „Geleide loonpolitiek is voor ons geen dogma". aldus de heer Van Tilburg. „V/ij zijn geen voorstanders van geleide loonpolitiek terwille van het beginsel. V' j zijn daarvan voorstanders omdat wij 1". :t beginsel van een volledige werkgele genheid en van een sociaal rechtvaardige inkomensverdeling aanhangen. Wij zien in de geleide loonpolitiek nog steeds de mogelijkheid om bij het vaststellen van een algemeen loonniveau rekening te houden met de algemene economische en sociale doeleinden van de Nederlandse volkshuishouding, waarbij een zo hoog mogelijk peil van de werkgelegenheid en een evenwichtige betalingsbalanssituatie de centrale punten in dit beleid zijn". Het NVV meent dat er, rekening hou dende met de achterstand en met het prijseffect, een algemene en uniforme loonsverhoging moet komen van 4 en wel van 1 juni 1959 af. De loonsverho ging moet in een periode van vier maanden zijn gerealiseerd. Tegelijkertijd dient dan de huurbijslag 1957 in de lo nen te zijn verwerkt, waarbij de ge- meenteklasseafstand dan weer op het peil van tien cent moet worden terugge bracht. In totaal komen de loonvoor- stellen van het NW neer op een gemid delde loonsverhoging van vijf procent. Met dit standpunt is het NVV met enke le kroonleden in de Raad alleen blijven staan. RESOLUTIE Aan het einde van het congres, is bg acclamatie een resolutie aangenomen. Daarin wordt het hoofdbestuur van het NVV opgedragen het toekomstige beleid van de regering nauwlettend te toetsen aan de eisen van sociale rechtvaardig heid en economische doelmatigheid en binnen dit raam met kracht te streven naar spoedige opheffing van de beste dingsbeperking door middel van een al gemene loonsverhoging. In de resolutie worden de volgende overwegingen uitgesproken: Op grond van de recente gunstige ontwikkeling van de betalingsbalans alsmede de doel stellingen van het sociaal-economisch beleid is een verruiming van de bestedin gen in 1959 mogelijk en wenselijk; door de verruiming van de fiscale in vesteringsfaciliteiten in de loop van 1958 is het evenwicht in de maatregelen tot beperking der bestedingen ten bate van de werkgevers verbroken; voor een groot aantal werknemers moet ten opzichte van 1956 een absolute consumptiebeperking van 2 k 3 procent worden geconstateerd; Zonder wijziging van het regeringsbe leid zullen de binnen het raam van de bestedingsbeperking genomen tijdelijke belastingmaatregelen met ingang van 1 januari 1960 een einde nemen, waardoor niet alleen nog verder van het even wicht in de bestedingsbeperking wordt afgeweken doch bovendien essentiële staatstaken, in het bijzonder ten aanzien van het onderwijs, de woningbouw en de ontwikkelingsgebieden in ons land, op onaanvaardbare wijze in het gedrang kunnen komen; de particuliere investeringen behoe ven, mede gelet op de ruime liquiditeits positie van het bedrijfsleven thans geen nieuwe fiscale prikkel. De heer Roemers heeft aan het einde van het congres zijn dank uitgesproken voor de medewerking die hij van alle zijden heeft ondervonden toen hij de voorzitter van het NVV, de heer Van Wingerden, tengevolge van diens ziekte heeft moeten vervangen. De heer Roe mers zeide big te zijn dat de „echte" voorzitter er weer is en dat de „surro- gaat"-voorzitter nu zijn taak kan neer leggen. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Goor G. Messie te Beuningen. Bedankt voor Klazienaveen (toez.) P. Klap te Beuningen. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Almelo Ph. Lindeman te Stavoren. Ir. Philips sprak met Soekarno Ir. F. Philips, vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabriek heeft don derdagmorgen in Kopenhagen gespro ken met president Soekarno van In donesië. De persdienst van de N.V. Philips deelde over dit gesprek desgevraagd mede, dat het hier een zuiver zakelijke aangelegenheid betrof, waarover geen mededelingen konden worden verstrekt. Het onderhoud tussen ir. Philips en Soekarno werd geregeld toen ir. Philips reeds in Kopenhagen vertoefde. Hij was woensdag met zijn privé-vliegtuig naar Kopenhagen vertrokken. Advertentie. Een groot aantal verbeteringen, waarvan wij noemen: Spiraalvering vóór- - Progressieve vering achter Geheel gemoderniseerd front Fraai dashboard met luxe instrumenten Veiligheidsstuurwiel met luxe claxonring Tandem-ruitenwissers Verbeterd remsysteem Groter motorvermogen en een lagere prijs F SKODA OCTAVIA (43 p.k.) 2 d. sedan f 5.695.— OCTAVIA SUPER (47 p.k.) id. f 6.095.- FELICIA (53 p.k.) sportcabr. f 8.950.- (incl. verwarming en rolhoes) H. ENGLEBERT N.V. Theresjastr. 145 - Den Haag - Tel. 01700-723904 DEALER Garage V. A. REYS Hoge Rijndijk 55 Zoeterwoude Tel. 22381 „Nederland aanvaardt geen hegemonie (Van onze correspondent te Brussel) Men hecht in Europese kringen te Brussel grote betekenis aan de rede, welke de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Europese Gemeenschap pen zaterdag heeft uitgesproken voor de Nederlandse Kamer van Koophandel te Brussel. Alle Europese ambtenaren en autoriteiten zaten bij de lunch aan. De president van de Nederlandse Kamer, de heer Charles Spaens, die in België de Philipsfabrieken leidt, verklaarde dat het zeer betreurenswaardig is dat het verdrag der economische Uniebenelux door de drie parlementen nog niet is goedgekeurd. Dr. Linthorst Homan heeft duidelijk de Nederlandse opvatting over de Europese economische integratie belicht. Omdat het van de ...een 45-toeren met foto-tips Vraag er om bij uw fotohandelaar! Geen algemene loonronde, maar ivel een vrijere loonpolitiek De SER is eenstemmig van oordeel dat een verruiming van de consumptieve bestedingen mogelgk en verantwoord is. Over de aanvang van deze verruiming en de wgze waarop deze tot stand gebracht kan worden lopen de meningen enigszins uiteen. Dit verklaarde de heer B. Roolvink, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond, zaterdagmiddag op een te Utrecht gehouden landelijke vergadering van het verbond waar de loonpolitiek en het prijs- en subsidiebeleid aan de orde werden gesteld. Aan een algemene loonronde als instrument van welvaartsverdeling kleeft, vol gens de heer Roolvink, het grote bezwaar van het risico van prijsverhogingen, waardoor het netto resultaat gering wordt, de geldontwaarding voortgaat en de laagst betaalde groepen het minst in de vooruitgang delen. Het risico van prijs verhogingen is, volgens hem, op dit moment des te groter, nu gedurende een betrekkelijk lange periode het beleid was gericht op prijsstabiliteit en de strijd voor een stabiel prijspeil met redelijk succes is gevoerd. is sinds 1953 met ca. 45% gestegen. Zou de geleide loonpolitiek een stringente toepassing hebben gevonden dan zou de stijging slechts circa 32% zijn geweest. Hieruit blijkt, dat de vrijere loonvor ming zich baan brak. niet dank zg, maar ondanks de geleide loonpolitiek. Sprekende over de huurverhoging zei de heer Roolvink. dat deze om allerlei redenen per 1 april 1960 niet is te ver mijden. Met de motieven, genoemd in het SER-rapport, kan het CNV zich in het algemeen wel verenigen. Een be vriezing van het thans bestaande huur- peil staat een oplossing van het woning vraagstuk in de weg. Terecht wordt in het rapport een uniforme huurverho ging afgewezen. Tal van woningen heb ben een huurpeil bereikt, dat niet voor verdere verhoging in aanmerking komt. Naar het zich laat aanzien krijgen de gemeentelijke huuradviescommissies veel en belangrijk werk te verrichten. Met de verhoging van de nieuwe wo- j ningen gereedgekomen in de jaren '57, '58 en '59, zal, volgens de heer Rool vink. grote voorzichtigheid betracht moeten worden. Vele gegadigden zien zich thans reeds genoodzaakt een nieuwe woning af te wijzen vanwege de hoge huren. Indien de regering het meerderheids advies van de SER opvolgt, stijgt de melkprijs in drie etappes, per 1 oktober 1959, 1 juli 1960 en 1 oktober 1960, tel kens met 1 cent per liter. Deze verhoging wordt gecompenseerd door een reeds per 1 juli aanstaande in gaande verhoging van de kinderbij slagen. Ook de ouden van dagen, als mede de weduwen en wezen zullen een compensatie ontvangen. Bij herhaling heeft de regering aangedrongen op af- schaffing van subsidiëring van enkele j eerste levensbehoeften niet onder alle omstandigheden verwerpelijk is. Thans, nu de subsidielast zwaar drukt op het overheidsbudget, is het, volgens hem, verantwoord, de overheid tegemoet te treden. Vooral nu voor andere doel einden, bijvoorbeeld voor extra inves teringen in de noordelijke en zuidelijke provincies, veel geld wordt gevraagd. Ten eerste: geen nationalisme der zes landen, dat ons van de rest van Europa zou vervreemden. Ten tweede: de Nederlandse regering zal het verdrag van Rome naar de letter en geest uitvoeren, maar in Ne derland groeit thans de onlust over het feit dat de onderhandelingen over de totstandkoming van de vrijhandelszone nog niet zijn hervat. Ten derde: essentieel in het Neder landse standpunt is het feit, dat Neder land geen centralistische hegemonie in een gesloten gemeenschap kan aan vaarden. Het is voornamelijk deze laatste ver klaring, welke sterk de aandacht trok. Zg betekent dat Den Haag het vormen van een as ParijsBonn in de Europese Gemeenschap der zes landen ten zeerste wantrouwt en voor de Europese idee niet bevorderlijk acht. Zouden wij ons opsluiten in een gemeenschap der zes landen en tegenover de rest van de we reld een protectionistische politiek gaan voeren, dan zou zeker een Frans-Duitse overheersing in die gemeenschap onver mijdelijk worden. Het Nederlandse standpunt is eigen lijk ook een Benelux-standpunt. Op weinig detailpunten na is het Bel gische standpunt even krachtig en tussen Den Haag en Brussel wordt voortdurend overleg gepleegd over de hervatting van de besprekingen met Engeland betreffende de vrijhandels- Tegen het einde van deze maand moet de Europese commissie, zoals in maart j.l. te Brussel door de zes minis ters van Buitenlandse Zaken werd afge sproken. klaar komen met een voorstel voor een gemeenschappelijk standpunt der zes landen betreffende de vrijhan delszone. of, zoals die thans wordt ge noemd, de Europese economische asso ciatie. Het is begrijpelijk dat de zes landen eerst een gemeenschappelijk standpunt moeten hebben, voor zij met Engeland en de andere OEEC-landen gaan onder handelen De kansen op een hervatting van de onderhandelingen met Engeland schij nen in de jongste weken minder groot te zijn geworden. Vandaar het opnieuw bevestigen van het Nederlandse stand punt. Voor een doorberekening van stijgen de loonkosten in de prijzen is het kli maat, volgens de heer Roolvink, thans uiterst gunstig. Voor een duurzame verbetering van de positie van de loon- en salaristrek- kenden is, volgens hem. evenwel een stabiel prijspeil van grote betekenis. Zullen de werknemers een redelijk aandeel in de stijging van het natio nale inkomen ontvangen, dan vereist de verdeling hiervan, volgens de heer Roolvink, een bedrijfstaks-en onderne mingsgewijze aanpak, op dezelfde wijze als dit met een verkorting van de ar beidstijd het geval zal zijn. Het te voeren overleg zal in de eerste plaats gaan over de verwerking van de huurbijslag 1957. Elke bedrijfstak kan tot verwerking overgaan op een wijze die het meest geëigend is. Het CNV heeft voorgesteld bij deze verwerking het gemeenteklasseverschil terug te brengen tot 9 cent per uur. In ieder geval zal het afstandsverschil niet meer dan 10 cent per uur mogen bedra gen. Zijn de economische mogelijkhe den hirmee niet uitgeput, dan kan in het overleg tot een verdergaande loons verhoging worden overgegaan, zo zei de heer Roolvink. Hij wees er evenwel op dat de mogelijkheden tot loonsverhoging echter worden begrensd door: a. de huurmaatregelen in 1960, waarvoor bij algemene maatregel een compensatie zal worden verstrekt: b. de loonverschillen tussen de be drijfstakken mogen niet te groot wor den; c. prijsverlagingen dienen niet bij voorbaat onmogelijk te worden ge maakt door de gehele ruimte te be nutten voor loonsverhoging. Bij doorvoering van een vrijere loon vorming ontstaat, volgens de CNV- secretaris een prikkel voor alle, maar in het bijzonder voor verouderde, bedrij ven tot modernisering en verbetering van de produktiemethode. Mocht des ondanks een aantal bedrijfstakken te sterk achterop komen dan zal naar zijn mening, een optrekking hiervan na enige tijd kunnen plaatsvinden door aanpassing van de loonrichtlijn. In het kader van een vrijere loonpolitiek vindt optrekking van de loonrichtlijn achter af plaats nadat een loonbeweging zich in het bedrijfsleven heeft voltrokken. De hieruit voortvloeiende prijsstijgingen zullen in ieder geval slechts een fractie bedragen van de prijsstijgingen voort- vloeiehde uit een algemene loonronde. Het CNV is van mening, dat de gelei de loonpolitiek in de eerste na-oorlogse jaren onmisbaar was en zegenrijk heeft gewerkt. Tevens is het verbond van oordeel dat een geheel vrije loonvor ming ook hoogst ongewenst is. Het ge tuigt van een verkeerd conservatisme, een systeem in stand te houden, dat zichzelf heeft overleefd. Het gemiddelde Nederlandse loonpeil Hongerstaking op aanstoken van atoomgeleerde Fuchs Het Britse zondagsblad "The People** schrijft dat onder leiding van de Brits® atoomspion dr. Klaus Fuchs in de ge vangenis van Wakerfield »in Yorkshire een hongerstaking is gehouden om tegen gebruik van de H-bom te protesteren. Volgens het blad hebben de 700 gevan genen vorige week maandag hun maal tijd geweigerd om steun te betuigen aan de Britten die een verbod van kern wapens willen. "The People" schrijft, dat Fuchs de „onbetwiste autoriteit is bij onofficiële discussiegroepen die de gevangenen or ganiseren". Velen zouden onder zijn in vloed aanhangers van de linkervleugel zijn geworden en zouden met hem van mening zijn dat Groot-Brittannie de H-bom moet verwerpen. Fuchs zal over twee maanden worden vrijgelaten. In 1950 werd hij wegens het verraden van atoomgeheimen aan Rus land tot 14 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. maar wegens goed gedrag werd zijn straf verminderd. Advertentie Slaapt U slecht door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en daardoor slaapt U heerlijk. Togal baat Zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist f 0 95, f 2.40, f 8.88 Op de erebegraafplaats te Over- veen hield de Ned. Ver. van Ex- politieke Gevangenen uit de Bezet tingstijd de He dodenherdenking. Voorzitter nu. G. Ch. Aalders legde een krans. Naast hem de Commissaris der Koningin, mr Prinsen en de heer K. R. Staal. De voorzitter, de heer M. Ruppert, heeft tenslotte een aantal conclusies aan de vergadering voorgelegd, waar mee instemming werd betuigd. Hij noemde het zowel sociaal recht vaardig als economisch wenselijk dat dat de loon- en salaristrekkenden de len in de toegenomen welvaart. Daar toe dient, volgens hem, de nog steeds geldende loonstop te worden opgehe ven. Voor dit delen in de toegenomen welvaart verdient het middel van een algemene loonronde onder de huidige omstandigheden geen aanbeveling, al dus de heer Ruppert. Aan het systeem van algemene loon maatregelen kleven naar zijn mening ernstige bezwaren. Zo wordt de verant woordelijkheid voor de loonvorming te zeer van de werkgevers en werknemers en hun respectievelijke organisaties ver legd naar de overheid. Daarnaast zijn de gevolgen voor het prijspeil zodanig, dat de werkelijke inkomensverbetering be langrijk geringer is dan de nominale loonsverhoging, Tenslotte is er volgens de CNV-voorzitter, geen verband tussen het rendement van de onderneming en het inkomen van de werknemers, het geen volgens hem zowel sociaal als eco nomisch ongewenst is. Vooral de aan deelhouders en de fiscus genieten voor deel van hogere bedrijfsuitkomsten, al dus de heer Ruppert. De Christelijke vakbeweging meent derhalve, dat thans niet langer getalmd mag worden met de uitvoering van de in 1954 door de Stichting van de Arbeid en in 1955 door de SER eenstemmig vastgestelde advie zen inzake de materiële inhoud van een vrijere loonpolitiek. Zg doet een beroep op alle werkgevers en werknemers om de te verlenen vrij heid te gebruiken in verantwoordelijk heid. Deze verantwoordelijkheid vordert dat ieder dient te letten, niet alleen op zijn eigen belang, doch op dat der an deren en op dat van het gehele volk. De bedrijfstakken dienen de vrijheid te ver krijgen. aldus de heer Ruppert, om de huurbijslag 1957 thans in de contract lonen te verwerken op de wijze die zg het meest in het belang van de betrok ken bedrijfstak achten. Het totale gemeenteklassenverschil, dat door verwerking van de huurbijslag van 12 cent tot 10 cent wordt vermin derd, zal verder verminderd dienen te worden tot 9 cent. Daarenboven zal de vrijheid moeten bestaan andere verbe teringen van loon- en arbeidsvoorwaar den tot stand te brengen. Voor alle ver beteringen geldt evenwel de bepaling, dat zij niet tot prijsstijging mogen lei den. Ter bevordering van de werkgele genheid in de probleemgebieden dient, volgens het CNV. een bedrag van circa 50 miljoen gulden extra geïnvesteerd te worden. In afwachting van de totstand koming van een nieuwe invaliditeits- en ongevallenrente moet die van de be neden-65-jarigen belangrijk worden ver hoogd. Mede met het oog op de wenselijkheid van een spoedige oplossing van liet wo- Op de Bosbaan in Amsterdam werden zaterdag zeilwedstrijden voor modellen gehouden, vervaar digd door de Amsterdamse school jeugd. De start van de sharpies. ningvraagstuk, kan het CNV akkoord gaan met een huurverhoging per 1 april 1960 van gemiddeld maximaal 25% voor bepaalde groepen woningen, onder een viertal voorwaarden. Zo dient het be- drijfstaksgewgze overleg de vrgheid te ontvangen loonverbeteringen tot stand te brengen, moet met bijzondere ernst gestreefd worden naar verlaging van de bouwkosten, en zullen verder de reeds hoge huren van de in 1957, 1958 en 1959 gebouwde woningen vrijgesteld dienen te zijn van huurverhoging. Tenslotte wenst het CNV dat de huurverhoging volledig wordt gecompenseerd door ten minste een overeenkomstige huurbijslag. Met een geleidelijke afschaffing van de consumentensubsidie op melk kan eveneens akkoord gegaan worden onder de voorwaarde, dat de kinderbijslag met 3 cent per dag zal worden verhoogd, ge paard gaande met een verwerking van de huidige duurtetoeslag en de kinder bijslag. Ook de AOW- en de AWW-uit- keringen dienen een overeenkomstige verhoging te ondergaan. De heer Rup- pers pleitte tenslotte voor het instellen van een onderzoek naar de wenselijk heid en mogelijkheid van een wettelijke regeling van een minimumloon.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9