Aanleg speelplaats Zeemanlaan sus MAANDAG 11 MEI 1959 Leidse raad heden bijeen L. Zitman toegelaten als raadslid Onder de vele punten, welke de Leidse raad, die hedenmiddag: onder leiding van de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, byeenkwam, te behandelen kreeg, bevonden alch twee zeer belangrijke voorstellen, t.w. de aankoop van het landgoed „Nleuwer- oord", gelegen aan de Rijnsburgerweg en de Wassenaarseweg en idem van een complex gebouwen aan de Ga- renmarkt. Korte Raamsteeg en het Levendaal. Alvorens de voorstellen ln behande ling kwamen werd de geloofsbrief on derzocht van het nieuwbenoemde lid van de raad, de heer L. Zitman (vaca ture mevr. mr. J. E. Glastra van Loon- Boon (WD), Tegen zijn toelating bestond geen be zwaar zodat de heer Zitman in de eerst volgende raad za.1 worden beëedigd en geïnstalleerd. Met een proeftijd van één Jaar werd de heer G. Spijker benoemd tot leraar metaalbewerking aan de Gem. Bedrijfs- technische school. Een krediet van f. 37.080 werd verleend voor het treffen van voorzieningen en het uitvoeren van restauratiewerkzaamheden in *t school gebouw „Voorgeest". Ten behoeve van de voortgezette eerste nrichting van de op te richten openbare Mytylschool in de overige zitting werd deze school door de ge meente overgenomen werd een kre diet van f. 24.211 beschikbaar gesteld. Medewerking zal de gemeente voorts ook verlenen voor het aanschaffen van spel- en ontwikkelingsmateriaal t.b.v. de R.-K. Kleuterschool aan de Boshui- zerlaan. Akkoord kon de raad ook gaan met het treffen van bouwkundige voorzie ningen en aanschaffing van Inventaris t.b.v. het derde leerjaar van de Gem. Bedrijfstechnische school. De heer Finale „D'Oprechte Amateur" Donderdag a.s. zal de jaarlijkse finale van de afd. Leiden van „d'Oprechte Amateur" worden gehouden ln de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. De voorgaande jaren heeft de jury uit de verschillende prestaties één kam pioen aangewezen, maar dit jaar is be sloten, klassiek en modern te splitsen, zodat nu voor het eerst een kampioen klasiek en een kampioen modern zul len worden aangewezen, die resp. in Hilversum of Breda hun afdeling zul len vertegenwoordigen. Er worden dit jaar in onze stad dus twee wisselbekers uitgereikt; de ene is In het bezit van de zanger Aart de Jong, kampioen 1958, die deze beker tegen andere „klassieke amateurs" zal ferdedigen. PRIJZEN MODELBOUWWEDSTRIJD in een modelbouwwedstrfjd van „De luiderkring" in Bussum heeft de heer Barendrecht uit Zwtfndrecht uit 17 nzendingen, met 130 van de te behalen 60 punten, de eerste prfjs gewonnen oor zijn model van het jacht vanPrin- les Beatrix „De Groene draeck". Hij jeeft er 1% Jaar aan gewerkt. De 2de prijs was voor de heer J. C. Baart uit Heemskerk, de 3de voor de leer D. Schipper uit Leiden. 25-JARIG JUBILEUM BIJ HCW Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat le heer J. Arkeveld in dienst trad by ie N.V. Hollandsche Constructiewerk- ilaatsen. Om 11.40 uur betrad de jubi- aris vergezeld door zyn echtgenote en le jubileumcommissie het ontspannings- okaal. De heer G. Nolles, bedryfsleider, ichetste de vele verdiensten van de ju- lilarls en bood namens de directie een Hoemenmand aan. De bedryfsbaas, de heer v. d. Voet, iprak zijn grote waardering uit over het perk dat de Jubilaris in de loop der ja- en steeds zeer zelfstandig heeft ver acht. Als aandenken bood spr. een rels- as aan. Tenslotte sprak de voorzitter van de Personeelsvereniging, de heer Laman, lie hem een yverig lid der vereniging ïoemt, en wees op zyn langdurige taak lis secretaris. De huldiging verplaatste zich hierna laar de directiekamer, waar de jubila- ns, bij afwezigheid van de directeur, loor de onder-directeur de heer ir. O. J. ichreuders werd toegesproken en hem le gebruikelijke enveloppe met inhoud perd overhandigd. VIJZIGING WINKELSLUITINGSWET De commissaris van Politie vestigt de landacht van belanghebbenden op de aatste wijziging van enkele bepalingen ton de Winkelsluitingswet 1951, welke >P 1 april jl. in werking is getreden. Door deze wijziging zijrt ook enkele lepalingen der gemeentelyke verorde- ling, als bedoeld in artikel 4, le lid en irtikel 11, le lid van de Winkelsluitings pet 1951, vervallen. Zolangs een eventuele herziening van leze verordening niet tot stand ls ge- tomen, is het, in afwijking dus van de ot 1 april Jl. geldende regeling, verho len op de dinsdag n& Pinksteren (19 nei) na 1 uur voor het publiek geopend e hebben een winkel in: a. kruideniers- Faren; b: drogistery-artikelen; c. ta- laksartikelend. rijwielen, rijwielonder- elen, rüwieltoebehoren en rywielban- len; e. sterke drank, zwakalcoholische Iranken en alcoholvrije drank voor ge- •ruik elders dan ter plaatse. Voor de niet onder a t/m e genoemde Pinkels biyft de oude regeling van tracht. Op de dinsdag, voorafgaande aan ?inksteren (12 mei) mogen de onder i t/m e genoemde winkels na 1 uur wel voor het publiek geopend zyn. Zwemmen wordt sterk afgeraden DE VISSTERFTE BIJ GOUDA Het Rijksinstituut voor zuivering van jfvalwater onderzoekt of de vissterfte, die laterdagavond is geconstateerd in het water rond Alphen aan den Ryn, mls- ichien een wekelUks terugkerend ver- fchynsel is. Als oorzaak wordt gedacht jan stortingen van straatvuil in de Gou- lerak. Ook wordt rekening gehouden bet de mogelijkheid van vergiftiging loor afvalstoffen van een chemische ibriek. De inspecteur van de volksgezondheid vanmiddag in Zuid-Holland een onderzoek instellen naar de omvang ten het watergebied, waarin vissterfte iptreedt, en gegevens verzamelen voor iet opsporen van de oorzaak. „Het zwemmen in de streek tussen jouda, Lelden en de Braassemermeer tn rond Alphen wordt sterk afgeraden. Duyverman (VVD), die akkoord kon gaan met het voorstel, had gaarne bij de oprichting van de school in 1957 gaarne een gedegen onderzoek naar de behoefte van een dergelyke school ge zien. Opgezet als een acht-klassige school telt de school thans reeds 18 klassen. Had men dit van tevoren niet kunnen overzien? Wethouder Van Scha ik deelde mede, dat dit niet moge lijk was. Aanvankelyk was het aantal leerlingen niet zo groot. Hetv oorstel om over te gaan tot de aanleg van een tijdeiyke tenminste tien jaar openbare kinderspeelplaats aan de Zeemanlaan nabij de Sint-Pe- truskerk ontmoette enige bezwaren. De heer Lambermont (KVP) had bezwaar om een afrastering van prikkeldraad te maken. De heer Portheine (VVD) kon meth et karakter van deze tuin ln welke richting zyn fractiegenote, mevr. Glastra van Loon-Boon indertyd reeds een lans had gebroken akkoord gaan. Hij betreurde het, dat het bestuur van de Speeltuinvereniging De Professoren- wijk, dat in deze kwestie een schrijven had gericht tot B. en W„ nog steeds geen antwoord had ontvangen. Ook de heren De Kier (Prot. Chr.) en Van Dyk (R.-K.) betreurden, dat er geen over leg met deze vereniging heeft plaats gevonden. Het. is een actieve vereniging. Had bijv. aan deze vereniging het toe zicht niet opgedragen kunnen worden? (De zitting duurt voort) Oud-minister Bongaerts te Den Haag overleden Gistermorgen is in Den Haag onver wacht overleden ir. M. CH. E. Bon gaerts, oud-minister van Waterstaat en oud-lid van de Tweede Kamer voor de R.-K. Staatspartij. De heer Bongaerts werd op 9 januari 1875 te Roermond geboren. In 1896 slaagde hij te Delft voor het diploma ci viel ingenieur. In hetzelfde jaar trad hy als adspirant-ingenieur in dienst van RÜkswaterstaat, waar hi. verscheidene rangen doorliep en tenslotte benoemd werd tot hoofdingenieur-directeur. In deze periode is hij nauw betrokken ge weest bij de verlegging van de Maas mond en de scheiding van Maas en Waal. De heer Bongaerts. die in Den Haag een ingenieursbureau gevestigd had, werd in 1913 lid van de Tweede Kamer, waar o.a. zyn deskundigheid op ver keersgebied, vooral met betrekking tot de waterwegen en de scheepvaart naar voren kwam. Bij de onderhandelingen tussen Nederland en België na de eerste wereldoorlog, waarby herziening van het verdrag van 1839 aan de orde was, trad hy op als adviseur der Nederlandse re gering. In 1925 beheerde ir. Bongaerts de portefeuille van Waterstaat in het eerste ministerie-Colijn. Ook na dit kor te ministerschap - het kabinet Coiyn trad af in 1926 - trad hy herhaaldeiyk op als woordvoerder der regering. Van de hand van ir. Bongaerts verschenen vele publikaties op het gebied van wa terwegen en scheepvaart. Voorts was hij o.a. lid van de mijnraad, de staatscom missie voor de waterstaatswetgeving en de Zuiderzeeraad. In het bedrijfsleven bekleedde hy meerdere commissariaten. Afghaanse tegenspraak Een woordvoerder van de Afghaanse ambassade te Londen heeft een bericht van de „Daily Telegraph" dat er Rus sische legereenheden in Afghanistan zyn, tegengesproken. LEIDERDORP Bijeenkomst Arjos In een der lokalen achter de Gerefor meerde Kerk kwamen de leden der ARJOS in vergadering bijeen. Voorzitter G. Dompeling heette allen hartelyk wel kom. Het was ditmaal één der eigen leden, die een inleiding hield. Mej. H. Meerburg besprak nl. het onderwerp: „De ontwikkeling van de A.R. Partij". Spreekster zegt, dat deze partij een volksparty en geen klasse-partij is. Zij is een nationale, een democratische én een vrijheidspartij. Spreekster lichtte een en ander nader toe. De oorzaak van de teruggang der A.R. Partij meent mej. Meerburg te moeten zoeken in de „doorbraak" en de „onkerkelijkheid". Maar, zo besloot ay, tenslotte is het by deze partij nog altyd zo, dat bij alle moeilijkheden en strfjd het uitgangs punt „de bijbel" hetzelfde is gebleven als in 1878. Hierop volgde een geani meerde bespreking. Het werk van de schoolarts Dr. v. d. Meeren besprak op de Ouder avond van de Koningin Julianaschool veisohillende aspecten van het werk van de schoolarts. Allereerst wees dr. v. d. Meeren erop, dat het zo belangrijk is voor het kind, dat er contact is tussen de ouders, de school en de schoolarts .Men weet dan wat men van elkaar kan en mag ver wachten. Constateert de schoolarts by een kind een afwilken van de normale gang van zaken, hetzij lichamelijk, het zij geestelijk, dan vraagt hij zich in de eerste plaats af. is dit een variatie op het normale, of ls dit al afwijkend. Vervolgens wees dr. v. d. Meeren de oudere erop, dat het zo belangrijk voor het kind is. dat men een gegeven ad vies voor een B.L.O. school, ook op volgt. omdat dit onderwijs is aange past aan het leervermogen van het kind. Een ander aspect van het werk van de schoolarts ls bijv. het toezien op voldoende hygiëne en ventilatie, vooral in oude gebouwen. Ook breekt hij een lans voo rhet laen zwammen van de kinderen, omdat een kind van nature veel behoefte heeft aan lichaamsbewe ging. Ook voor advies bij eventueel e be roepskeuze kan men zich tot de school arts wenden. Vele ouders namen aan de bespreking deel. Het hoofd der school de heer Blankensteln had aan het be gin van de avond alle oudere welkom geheten, speciaal wethouder Broxter- man .afgevaardigde van het gemeente bestuur. Onder leiding van de voorzit ter der oudervereniging, de heer H. S. Ginjaar werden vervolgens de ver schillende vakantie-uitstapjes bespro ken. en zegden verschillende vaders en moeders hun medewerking toe. Van het gemeentebestuur was bericht ont vangen van de toezegging van een gly- baan bij de branddeur. Zoals altyd. droeg deze ouderavond weer een prettig en gezellig karakter. OEGSTGEEST Ballet in Hofwijck De bewoners van het bejaardencen trum „Hofwyck" hebben het zaterdag avond wel bijzonder getroffen met de ontspanningsavond in de recreatiezaal. Het was n.l. voor de eerste maal dat een balletgroep o.l.v. Peter de Maat uit A'dam onder auspiciën van het Prinses Irenefonds een uitvoering gaf. Hoewel deze groep niet tot de amateurs gere kend kan worden, omdat enkele leden van het ballet van de Ned. Opera daar aan verbonden zyn, ls het bijzonder te waarderen dat zij zich belangloos be schikbaar stellen om patiënten van in richtingen en bewoners van bejaarden centra met deze vorm van kunst in ken nis te brengen. Na een welkomstwoord door de heer J. J. Vos. voorzitter van „Hofwijck", ver telde de heer De Maat een en ander over de geschiedenis van het ballet, dat zyn basis vindt in de volksdans. Ook zijn toelichtting by ieder onderdeel van het programma was zeer waardevol om dat voor de aanwezigen de uitbeelding vantal van handelingen daardoor volko men duidelijk werd. Rita van Golber- ding, Hetty Windhorst, Cocks Nieuwen- huis, Franke Haccou en Edu Loen open den met Chopiniana. Hierna volgden Clair de Lune. muziek van Debussy en uit kinderspelen van Bizet ,.De Tol" ge danst door Hetty Winthorst. Voor de pauze nog een Tarantella, muziek van Rossini. Byzondere bewondering trokken de 3 Hindoedansen door de gaste Slta Devi. Het gehele ensemble trad nog op met „Danseres de Delphes" en een Slavische dans van Dvorak. De secretaresse van het Fonds, mevr. H. M. van der Burg-Van Verre dankte voor het kunstzinnig optreden. Bijzonde re zorg was besteed aan de kleding. Hoewel bloemen niet ontbraken, was het afscheid van het gezelschap zeer hartelijk en verrassend toen een dien wagen voor het toneel werd gereden en de directrice, mevr. J. Cromjongh, aan ieder lid van het ensemble een door de kok gebakken cake aanbood, welke geste blijkbaar zeer werd gewaardeerd. Dodenherdenking bij Haagse Schouw Zoals gewoonlyk op de zaterdag vóór de 10de mei waren ook nu weer oud- Zoals op de foto de heer J. Zaal uit Alphen, waren er dit weekeind vele mensen bezig om te trachten de tienduizenden vissen, die in het vergiftigde Rijnwater met de dood worstelden, het leven te redden. In 1Yi uur tijd schepte de heer Zaal enkele teilen vis uit het water- Maar het baatte niet veel. Hedenavond zullen experts op het gebied van de binnenvisserij te Amsterdam bijeenkomen om deze ramp voor de visstand te bespreken De hengelaarsbonden overwegen zodra de fabriek ontdekt is die de giftige alvalstoffen in het water ge loosd heeft men zoekt in Gouda een proefproces aanhangig te maken. Men zie ook pagina 1 van het Sportblad. (Foto Leldsch Dagblad) strijders van de mei-dagen van 1940 op uitnodiging van het van. lie Depot Infanterie te Leiden in het restaurant nabij het Haagse Schouw byeengeko- men om zich gezamenlijk naar het Monument te begeven, dat ter ere van de gesneuvelden in die omgeving is op gericht. Daar geen herdenkingsrede werd gehouden was de plechtigheid van korte duur. Muzikale medewerking werd ver leend door de Harmonie van Valkenburg die na de kranslegging en de ln acht genomen stilte, twee coupletten van het Wilhelmus ten gehore bracht. De burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff toonde door zijn aanwezigheid zijn belangstelling voor deze dodenherdenking. De Oegstgeester Rykspolitie was aan wezig voor de verkeersregeling, die bij zondere aandacht vraagt, omdat tijdens de stilte en het spelen van het volkslied alle verkeer op de drukke Rijksweg moest worden opgehouden. Dodenherdenking in Groene kerk In de Groene, of Wllllbrordkerk werd gistermiddag door de Oranjevereni ging een samenkomst gehouden ter herdenking van de gevallenen in de meidagen van 1940. Nadat Hans Boelee het Adagio (Es dur) van Joh. Seb. Bach ten gehore had gebracht en de aanwezigen „Wilt heden nu treden" hadden gezongen, sprak de voorzitter der O.V. een kort openings woord, waarin hy o.m. opmerkte dat het niet onbegrypelyk is dat na 19 Jaar de belangstelling voor de militaire her denking afneemt. Hij sprak niettemin zyn voldoening erover uit dat uit de burgerij en de nabestaande familieleden van de op het oorlogskerkhof begraven militairen er een vaste kern is die de bijeenkomsten blijft bezoeken Tot deze kern behoort o.m. de burgemeester van Oegstgeest. de heer H. L. du Boeuff. die speciaal verwelkomd werd, alsmede Pas toor Looyaard en ds. J. C. Brussaard. Hij bracht dank aan de kerkvoogdij voor de beschikbaarstelling van het kerkgebouw en prees de toegewijde zorg van het oorlogsgravencomité voor de Engelse graven. Ds. H. Post, gereformeerd predikant te Rijnsburg las Psalm 9 )215. Hij merkte op dat ons volk op 10 mei leeft bij de graven en dat de inhoud van het menselijk leven belangrijker is dan de lengte ervan. De weg naar de hemel is niet vlak en duidelijk. Er zijn in tegen deel veel doornen op de hemelweg. Ze zijn nodig om van de sleur te ontkomen. Zè houden ons waakzaam en als de toe komst van een volk in gevaar komt moeten door de legers offers worden ge bracht. die achteraf bezien niet tever geefs waren. Heldenmoed is er niet voor nodig, want er ls geen held die de dood zoekt doch wel beseft hy welks levens waarden op het spel staan. Ds. Post wees op het zwaarste offer dat was ge bracht. n.l. door Jezus Christus. Op deze zondag tussen Hemelvaartsdag en Pink- steren weten wij dat wij een adres heb ben in de hemel en alle smart wordt weggenomen. Nadat Hans Boclee de Marche Trium phal? van A. Mailly had gespeeld werd het Engelse en Nederlandse volkslied gezongen, waarna allen zich naar de graven begaven. Op de Hollandse gra ven legde burgemeester H. L. du Boeuff de krans en op de Engels graven werd hij gelegd door leden van het Oorlogs- ravenebmité. Na de stilte bad ds. Post iet ..Onze Vader" in het Nederlands en het Engels. De nabestaande familieleden hebben na afloop in het kerkgebouw de oude kennismaking vernieuwd en thee ge dronken en gingen dankbaar huiswaarts voor de goede zorgen voor de graven van hun gevallen familieleden. WARMOND COMMISSARIS DER KONINGIN BEZOCHT WEDEROM WARMOND Toen de Commissaris van de Ko ningin kort geleden een werkbezoek bracht aan deze gemeente heeft hy de wens te kennen gegeven nog eens een apart bezoek aan het watersportgebied te brengen. Aan dit voornemen heeft hij zondag gevolg gegeven. De hoge bezoe ker begaf zich eerst naar het bureau der Rijkspolitie te water, waarna hy met een boot van de politie vanaf de gemeentehaven vertrok naar de Kager- plassen. Op het zeiljacht van de heer L. v. d. Steur, voorzitter van de Kon. Zeil-, Roei- en Motorsportvereniging De Kaag heeft hij op de Kagerplassen de gehou den wedstrijden in ogenschouw geno men. Hij heeft zich nu kunnen overtui gen van de enorme belangstelling die er voor de watersport bestaat, want gezien het prachtige weer waren de plassen meer dan vol. WASSENAAR NIEUWE OPLEIDING AAN NIJVERHEIDSSCHOOL In september a.s. zal het leerplan van de Nijverheidsschool voor meisjes aan de Lange Kerkdam uitgebreid worden met een opleiding voor inrichtingsassistente De opleiding voor het z.g. Inas-dlploma zal twee jaren duren, verdeeld in 1 jaar onderwijs op school en 1 jaar praktijk in een gezin, in een ziekenhuis en in een verpleeg-imichting. De meisjes ont vangen een veelzijdige theoretische en praktische opleiding die haar in staat stelt in verschillende functies in zie kenhuizen, internaten en andere inrich. tingen te vervullen. Meisjes die toege laten wensen te worden tot deze nieuwe opleiding moeten in het bezit zyn van een getuigschrift huishoud-assistente of een daarmee gelijk te stellen opleiding. ,De Inspectie van het Nijverheidsonder wijs heeft veel belangstelling voor deze nieuwe opleiding en houdt in samen werking met de Geneeskundige Hoofd inspectie de voorbereiding en de vor ming voor he>t beroep van inrichtings- assistenite onder bijzondere controle. Raadsstukken Op de agenda van de gemeenteraads vergadering van a.s. woensdagavond komt als eerste punt voor het onder zoek van de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid, de heer A. J. M. van der Klaauw. De heer Van der Klaauw is benoemd verklaard in de vaca ture, die in de KVP-fractie ontstaan is door het bedanken als lid van de raad van de heer A. J. van Bemmelen. Bij de ingekomen stukken voor deze raadsvergadering is een adres van be woners van de Papegaaienlaan, die de gemeenteraad verzoeken spoedig over te gaan tot de aanleg van een parallelweg langs deze laan. Plannen hiervoor wer den reeds geruime tyd geleden gemaakt. Voorgesteld wordt voorts, aan de heer H. Hornstra op zyn verzoek eervol ontslag 'te verlenen als onderwyzer aan de open bare school Bloemcamplaan. Aangezien de heer M. Scheurwater zijn tijdelijk dienstverband als onderwyzer in het vak zingen aan de openbare scholen niet wenst te verlengen moet een nieuwe leerkracht benoemd worden. Op de voor dracht, die burgemeester en wethouders de raad hebben doen toekomen, komen de namen voor van de heer C .H. van Kooten te Voorburg en mevrouw C. C. Ver. ter behartiging van de belangen van t.b.c.-patienten afd. Oegstgeest 10 jaar De Vereniging ter behartiging van de belangen van t.b.c.-patiënten in Ne derland, afdeling Oegstgeest, mocht zaterdag onder grote belangstelling het 10-jarig bestaan herdenken. De voorzitter, de heer H. F. Medcndorp, kon afgevaardigden van vele zuster verenigingen verwelkomen. We zagen ook afgevaardigden van het Groene Kruis, het Wit Gele Kruis, het comité Zonnegloren e.a. terwyi van B. en W. een schriftelijke felicitatie was bin nengekomen. De heer Medendorp vertelde na een welkomstwoord iets over de activitei ten der vereniging in de achterliggende 10 Jaren en daarby in het licht gesteld, dat biyvende activiteit geboden is daar de t.b.c., vooral onder de jeugd, zich weer doet gelden ln ons land. Mevrouw Van der BlomVeilbrief vertolkte de gevoelens van het hoofd bestuur en noemde de jonge afdeling zeer actief, die andere afdelingen ten voorfaeeld kon strekken. De heer Berg uit Amsterdam voerde het woord namens de Stichting Steunfonds, en ook deze had niets dan lof over de samenwer king met Oegstgeest. Mevr. Kooymans kwam het woord voeren namens de af deling Dordrecht, de oudste der afdelin gen. terwijl een afgevaardigde van de Delftse vereniging ook nog waarderende woorden richtte tot het bestuur. De heer Bodestaf sprak namens het uitvoerend comité, dat zich landelyk ten doel stelt zoveel mogelyk gelden bijeen te krijgen voor de nazorg van t.b.c..- patiënten, terwyl de heer J. S. van Mameren namens de led/en het woord voerde en vooral het huidige bestuur hulde bracht voor de veie activiteiten. Vele sprekers lieten hun woorden ver gezeld gaan van een enveloppe met in houd of bloemen. De voorzitter bracht de sprekers op zyn beurt dank en roem de de onderlinge samenwerking. Hy hoopte, dat jongeren boreid zouden wor den gevonden het bestuur te komen versterken. 's Avonds voerde de Leidse Politievor- eniging een Hongaars blijspel op. tervgijl het hoofdbestuurslid Van den Berg een propagandistisch woord sprak. BEURSOVERZICHT Internationals vast Amsterdam, 11 mei. Bij kalme handel waren de interna tionale waarden vanmiddag aan de vaste kant. Vooral Philips en Unilever zetten de vaste tendens van de vorige week verder voort. Hierdoor konden we- Leeuwes te Leiden. De heer J. Rote te Bloemendaal heeft zich bereid verklaard een strook grond van 2 meter breedte en ongeveer 65 meter lengte, grenzend aan het terrein van het pompstation van het waterbedrijf aan de Hazelaan „om niet" aan de gemeente over te dragen. De strook is nodig omdat de ruimte tus sen het pompstation en de huidige ter- reinafscheiding te klein ls voor even tuele uitbreiding van het station. B. en W. hebben de raad voorgesteld deze grond te aanvaarden en de kosten van het verplaatsen van de afscheiding voor rekening van de gemeente te nemen. Excursie naar „Zuydwijk" De Historische Vereniging „Oud Was- senaer" heeft zaterdagmiddag een excur sie gemaakt naar de buitenplaats „Zuyd- wyk" aan de Ryksstraatweg, die eigen dom is van baronesse Van Heeckeren van Wassenaer te Delden en bewoond wordt door mevrouw A. van Dusseldorp Ruys. Na een rondwandeling door het prachtige buiten werden de deelnemers aan de excursie door mevrouw Van Dus seldorp op het terras van haar woning ontvangen en vertelde de heer L. G. Oosterling, die deze excursie leidde, een en ander uit de interessante geschiede nis van deze buitenplaats, waarop vroe ger een kasteel „Zuydwyk" gestaan heeft, dat een belangrijke rol gespeeld heeft niet alleen in de plaatseiyke, maar ook in de vaderlandse geschiedenis. De fundamenten van dit oude kasteel, dat in 1420 tydens de Hoekse en Kabel- jouwse twisten geheel verwoest werd, maar later opnieuw opgebouwd, moeten zich nog ln de grond bevinden. De heer Oosterling sprak de wens uit, dat eens de tijd zal komen waarin er gelegenheid zal zyn naar deze overbiyfselen naspo ringen te doen. Hoewel de juiste ouderdom van het vroegere kasteel niet bekend is mag'toch als vaststaand worden aangenomen, dat het uit het begin van de 13e eeuw da teerde. Lange tyd was het eigendom van de heren Van Zuydwyk. In 1518 werd het aangekocht door Jan II van Wasse naer ,in de 17e eeuw werd het eigendom van Jacob van Wassenaer van Obdam, die o.m. bekendheid kreeg als de admi raal, die in 1658 de slag in de Sont won. Door het huweiyk van Maria Cornelia van Wassenaer Obdam met Carel Baron van Heeckeren (in 1831), kwam de bui tenplaats in het bezit van de familie Van Heeckeren van Wassenaer. derom behoorlijke koerswinsten voor beide papieren worden geboekt. Het buitenland toonde weer belang?/te 11 ing terwijl daarnaast ook vraag a-'anwezig was van lokale zijc'le. Het koersverschil, van circa 70 punten, tussen -aandelen Philips en Unilevers, was voor de arbi trage aanleiding om tot het opzetten van posities over te gaan m«et de be doeling, deze later met winst te kunnen afwikkelen. Hiervoor werden de Uni- leverwaarden gekocht en de Philips- aandelen verkocht. De vraag voor bui tenlandse rekenimg voor aandelen Phi lips overstemde' vanmiddag verre het aanbod. De koer» bepaalde zich op circa 646 tegen vrijdag als slotprijs 636. Obli gaties Philips waren een viertal en de preferente aandelen een drietal punten hoger Unilevers noteerden orj 577 ruim 7 punten boven de vorige slotprijs. Ook Kon. Olie lag -ditmaal op f. 167.70 vast. De slotkoers v,an vrydae was f. 165.80, de pariteit Amerika bedroe/g f. 167.— De arbitrage "was in deze hoek eerder aan de koopzijde. Aku was op 316 biina 3 punten beter. Een uitzondering vorm den aandelen KLM, die f. l lager werden geadviseerd, terwij] de dollar obligaties eveneens een lagere advies prijs kregen. De scheepvaartsector was eerder iets lager. Ook in de cultures was de handel minimaal. Deli en HVA een weinig ho ger, daarentegen Amsterdam Rubbers een weinig lager. Staatsfondsen. inclu sief obligaties Ned. Antillen, ondergin gen weinig verandering. Van de banken werd Ned. Handel maatschappij hoger geadviseerd op het jaarverslag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 mei Londen 10.82%—10.63%New York 3.77A—3.77A: Montreal 3.91%—3.91% Parijs 76.9577.05; Brussel 7.56%— 7.57%; Frankfort '90.20%—90.25%; Stock holm 72.94%—'72.99%; Zürich 87 25— 87.30; Milaan 60J80%60,85Kopen hagen 54.78%—54.83%: Oslo 53.02—53 07 Wenen 14.57%—1-4.58%; Ankara 3 77— Advertentie dag een glaasje! Beurs van Amsterdam Maandag 11 mei ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% i0m Ned. '59 4% 101% !oi4 Ned. '53 3% 96% Qg'-i Grootboek obl. 3% 82L «0 Ned '47 3% (3) 92 91 m Ned. '51 3% 96 %L Ned. '53 (3%) 94% 94S4 Ned. '56 3% 94 04% Ned. '48 3% 90 89% L Ned. '54 3% 90% Ned '55 I 3% 90% 90% N«j.'66II3>4 91 iB 92* Ned. 37 3 90% 91% Dollarlng '47 3 94% 94 Investeringscert. 3 97 {3 0711 Ned. 62-64 3 98% 98 A Indië '37 A3...... 94 931 Grootboek '46 3 9015 Ned. W.B 6% m'.- 1,114 Philips 5 296% 300 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 37% 97 Nat. Handelsbank 153% 1R.J„ Ned. HandelmU225 JSn Amst. Rubber 90% q«7' H.VA. 136* l|?2 Senembahi76 AK.U 313 U. "f Berkel's Patent <v.) 258 oen Calvé Delft eert£74 7®° Deli Mij.en (Ver.) 157 60 renen Kon Pap v Gelder "l'i 15? Hoogovens eet500' in* Müller en Co. N. B. 312 Ned Kabelfabr379,;. Philips 63634 IJL Philips pref Unilever 273% Wilton Peyenoord 0131/. ö77™ Biliton 2de r «any, Dordtse Petr gew nVn Kon. Olie (f.20.166 60 168 70 'ho,T AmVlón20-' ""6 !K Holl Amer iyn 1491/, 140 Java China Faket {Jj,, Kon Ned'.'stmvMU Kon Faket Mij IS, Stoomvaart M« Ned „S Nievelt Goudr eert 19Ra ,o«v v. Ommeren eert. 040 Kon. Rott. Lloyd 10c iocu Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'darn '47 (3%) 3.. 95 95 idem '48 (3%) 94 95 R'dam '52-1 (4%) 100% 100% Idem '37 I-m (3%) 95% 94% idem "38-1 (3%) 94% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105% id. N. W. B. '52 (4%) 99% 99 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen A'dam '53 3 97% 97% A'dam '51 2% 86 87 A'dam '56 I 2% 80 80 A'dam'56 n 2% 93% 94% Eindhoven '54 2% 80% 80% Enschede '54 2% 82% 82% Den Haag '52 I 2% 88 88% Idem II 2% 89 89% B R'dam '52 I 2% 90 91 B Idem n 2% 88% 90% Idem '57 2% 100% 100,V Utrecht '52 2% 88 88 Z.-Holl. 1957 2% 96% 96T4 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robe co 197 198 Amst. Bank 293 228 H.B.U. eert239 240 Rott. Bank 270 265 Twentsche Bank 236 239 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 352 335 Borneo Sum. H. My. 57% 58% Ned. G. en Sp. fabr. 256Be.d. 257 Kon, Ned. Grofsm. 135 ex d. 132% Internatio121 126 Int. Kunststoffenlnd. 54 53% Leidse Wolspinnery 335 334% B Rott. Droogdok My. 629% 628 Sikkens Lakfabr '53 523 530 Tieleman en Dros 7 Ned M(J. Walvvrt. 119% 119 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 10% 10 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29 29 Intern. Nickel 90\ 91% Anaconda 65% 651% Bethlehem Steel 49 49% Cities Service 58 57% General Motors 48jg 49% Kennecott109Vr 108% Republic Steel 66% 67 Shell Oil 81% 81i Union Pacific 33% 33% Un States Steel 89% 89% Nog enkele rondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 8/5 Edelmet Kon. AA 71 73% Pref. wa Idem 80 80% Electrolas B 318L 315L Holl Constructie 370 376 Ing Dur v Bouwnyv 217 219 Ver Touwfabrieken 240 242 Wemlnk's Betonm 134GB 135GB Van Wyk Tetlel 69V4 69% Zaalberg 108 108

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7