COCKIE GASTELAARS BREEKT RECORD 100 M. VRIJE SLAG Rijpwetering-Altior zal een beslissing brengen Opvallend falen van Hoogveld Max Dwinger (15 jaar) werd in Beursgebouw degenkampioen Ontknoping op tweede pinksterdag Oranje-veteranen verloren in Olympisch Stadion van België HVL kampioen van 2e klasse na enerverende strijd tegen Yires MAANDAG 11 MEI 1959 Eerste selectiewedstrijden voor O.S. De eerste selectie-wedstrijden voor de Olympische zwemploeg, die zondag in het sportfondsenbad in Venlo werden gehouden, heeft voor de Schiedamse zwemster Cockie Gastelaars (SZC) een prachtig succes opgeleverd. Zij won haar serie van de 100 meter vrije slag dames in 1 min. 2.6 sec. en verbeterde daarmee het op haar naam staande Nederlandse record 25 meterbanen met 0.2 sec. Cockie Gastelaars vestigde het oude record op 14 december 1957 in Rotter dam. Haar nieuwe tijd van 1 min. 2,6 sec. is precies 2 seconden beter dan het legendarische record van Willy den Ouden, die met haar 1 min. 4,6 sec. bijna 20 jaar bovenaan de ranglijst van de 100 meter vrije slag bleef. 100 meter rugslag: 1. Ria van Velsen (Zian) 1.11,7; 2. Jopie Troost (HDZ) 1.13,2. 100 meter vlinderslag: 1. Aty Voorbij (Robben) 1.13,2; 2. Willy Lambour (Naarden) 1.14,9. 200 meter schoolslag: 1. Rita Kroon (Robben) 2.54,8; 2. Betty Heukels (PSV) 2.56,7. 400 meter vrije slag: 1. Corrie Schim mel ('t Gooi) 4.57,4; 2. Judith de Nijs (Robben) 5.05. Heren: 100 meter vrüe slag: 1. Leo Verbuigt (PSV) 58.4 sec.; 2. Rudi Prins (HPC) 58.8 sec. 200 meter vrije slag: 1. Leo Verburgt (PSV) 2.09.4; 2. H. van Springelen (HZ en PC); 2.14,4. 100 meter rugslag: 1. Jan Jiskoot (Merwede) 1.06.5; 2. Frans van Enst (Mooi Zeist) 1.07.6. 200 meter schoolslag: 1. Wieger Men- sonides (Zian) 2.38,8; 2. Lourens Koste lijk (LZO) 2.45,6. 200 meter vlinderslag: 1. Ritton (DJK) 2.40,1; 2. Terpoorten (DWR) 2.45,6. Waterpolo Tijdens deze wedstrijden in het sport fondsenbad te Venlo heeft een Neder lands zevental, spelend onder de naam Kikvorsen, met 73 gewonnen van een Duit selectie-team. De ruststand was 4—1. De zege van de Nederlandse ploeg was door het meer directe spel en het beter overnemen zeker verdiend. Na 6 min. bracht Fred van Dorp (AZPC) descore op 10, in de volgende minuut rondde Harry Vriend een combinatie met Muller af met een hard schot (20) en in de laatste minuut voor de rust scoorde Van Dorp nog tweemaal, voor dat de Duitser Nagy een strafworp we gens te zwaar dekken, kon benutten (4—1). COCKIE GASTELAARS prima seizoenstart LEO VERBURGT -o twee overwinningen -3 Al was natuurlijk de prestatie van Cockie Gastelaars het hoogtepunt van deze wedstrijden, ook Leo Verburgt en Ria van Velsen kwamen tot goede tii- den. De gebaarde PSV-er Verburgt won zowel de 100 als de 200 meter vrije slag. De laatste afstand zelfs in 2 min. 9.4 1 sec. slechts 0,7 seconde boven het Ne- derlandse record van Herman Willemse. De Haagse Ria van Velsen, die veertien dagen geleden het bijna 20 jaar oude re cord van Cor Kint om zeep bracht, won ditmaal de 100 meter rugslag in 1 min. 11,7 sec. L Opvallend bij deze wedstrijden was het 2 falen van Theo Hoogveld. De Amers- foorter, die bij de Europese kampioen- schappen vierde werd, kwam nu op de 2 100 meter vrije slag pas op de zesde plaats, in de matige tijd van 59,6 sec. Ada den Haan tenslotte kwam niet uit g op haar specialiteit, de 200 meter school slag, maar wel op de vlinderslag. Zij no- 2 teerde op dit nummer, dat gewonnen werd door Aty Voorbij, 1 min. 16,8. 2 Het vorig jaar kwam Ada den Haan reeds tot 1.16,3. Uitslagen 2 Dames: 100 meter vrije slag: 1. Cockie Gaste- laars (SZC) 1.02,6 (nieuw Ned. record 25-meterbanen)2. Hennny van der Vel- 2. den (Robben) 1.05,7. Matig Alphia deelt 2 met Rijswijk (3—3) Vooral door zwak spel van de achter hoede (waarin D. Bouthoorn node ge mist wordt), is Alphia tegen Rijswijk niet verder gekomen dan een 33 ge lijkspel. Rijswijk opende het offensief met een aantal goed opgezette aanvallen, die in de 12de minuut een doelpunt op leverden, toen de midvoor dankzij wij- felen van Hakkebrak, een schietkans kreeg (0—1). Alphianen misten daarna enkele goede kansen, de Rijswijkse rechtsbinnen benutte er één (02). Nog c voor de thee echter verkleine Alphia it dankzij een goed doelpunt van J. de Leeuw, de achterstand (12). Een omzetting in de Alphia-voorhoede r-bleek tevens een verbetering. Van Laar n, maakte na een kwartier met een strak t schot gelijk. Rijswijk moest 'toen geheel iein de verdediging, maar kon desondanks ils het derde doelpunt van De Leeuw j niet verhinderen (23). Tien minuten 'voor het einde greep doelman Rietveld ïn onvoldoende in en de linksbuiten kon e-VrÜ gemakkelijk de bal in het net plaatsen (3—3). Dit werd tenslotte ook e-de eindstand van deze matte vertoning. Alplien op schot bij 5; Celeritas (0—7) ag Na de nogal teleurstellende resultaten uit de laatste wedstrijden ,mag de 7—0 overwinning die Alphen bij Celeritas be haald heeft, wel een volkomen verras- genoemd worden. Alphens voor hoede toonde dit keer een verheugende -1» produktiviteit, waaraan het opstellen van Henk Hagen (3 doelpunten) op de midvoorplaats zeker niet vreemd was. Alphen nam al spoedig het spel in im handen. Nadat eerst Nico van Oord tot ent\veemaal toe opgelegde kansen onbenut |e"had gelaten, deed Hagen het daarna be tter, toen hij de bal met een snelle ren ^"meenam en de doelman geen kans gaf: 0—1. Even moest toen de Alphen-defen- ir" sie alle zeilen bijzetten, maar het ging goed. Bij een snelle aanval over links bereikte een dieptepass Gerrit Lankhaar 2' die keihard inschoot: 02. In de tweede helft kwamen de gasthe- ren even fel opzetten, maar doelman Jansen gaf geen krimp. Aan de andere bant zorgde Henk Hagen echter voor nummer drie. Alphen bleef sterker en rs, door treffers van G. Lankhaar, R. Tui- ls- nenburg, F. Dusschoten en H. Hagen, werd het tenslotte 07. Lugduiium vierde 40-jarig bestaan (Van een onzer verslaggevers) Op het programma der feestelijkheden in het kader van het veertig-jarig be staan van de voetbalvereniging Lugdu- num stond voor zaterdag een grote feest avond vermeld. Het trefpunt van alle groenwitten was de grote Stadszaal, waar men - als een grote familie - tot ver na het midder nachtelijk uur bijeen bleef. In een op perbeste stemming. Daarvoor zorgde in eerste instantie het prima verzorgde ca baretprogramma, dat een eivolle zaal tot het doek voor de laatste maal viel onaf gebroken boeide. Daarna danste de groenwitte schare nog enkele uurtjes ge zellig op de tonen van het showorkest „The Top Liners" met als balleider de heer C. van Leeuwen. De voorzitter van de Kikkers, de heer J. F. Breedeveld, opende deze waardige jubileumfeestavond met een woord van welkom, waarna namens de contactcom missie de heer Wolters voor het voet licht trad. Niet met lege handen, want namens de groenwitte familie overhan digde de heer Wolters zijn voorzitter een geiser en twee luchtverversingsapparaten voor het clubgebouw. Na deze korte periode van praten was het woord en de daad verder aan Frans Vrolijk en de zijnen. Ook de twee volgende Duitse doel punten kwamen voort uit strafworpen en beide werden door Nagy genomen. De Nederlandse zege is echter geen moment in gevaar geweest, want voor dat Nagy zijn tweede strafschop in schoot, scoorde Muller na handig afzet ten 5—1, en even later maakte de Rob- benman De Boer het halve dozijn vol (62). In de voorlaatste minuut voerde Fred van Dorp (DZV> de stand op tot 7—2, waarna Nagy zijn derde strafworp benutte. Zaterdag had het Westduitse team tegen een andere Kikvorsen-ploeg een 82 zege geboekt. Drielandentoernooi Een der zwakste Belgische zaterdag- elftallen van de laatste jaren, heeft zaterdag in Hasselt een bittere pil te slikken gekregen. De Fransen, die in Fontainebleau tegen Nederland al blijk hadden gegeven, een tegenpartij te zijn, waarmee ter dege rekening moet worden gehouden, bezorgden de Belgen die bit tere pil door met niet minder dan 60 te winnen, de hoogste score die totnutoe in het drielandentoernooi is bereikt. De kansen staan voor Nederland met de thuiswedstrijd tegen België nog voor de boeg buitengewoon gunstig om opnieuw de wisselprijs te winnen. Het blijkt, dat de Belgen zeer zwak zijn dit seizoen en het zal hen bepaald niet meevallen hun elftal nog zodanig op peil te brengen, dat er meer uitgehaald kan worden dan een gelijkspel, hetgeen voor Nederland al voldoende is om opnieuw winnaar te zijn. Franse competitie De uitslagen van de zondag voor de Franse competitie gespeelde wedstrijden zijn: SedanAngers 22; Valanciennes Lens 31; RennesReims 22; Straats burgNancy 11; RC ParisLille 72; NiceSochaux 50; AlesToulouse 10; St.-EtienneLyon 2-0; Marseille- Nimes 02; LimogesMonaco 21. Advertentie. WAAROM is Mascotte 3 x beter? DAAROM is Mascotte 3 x beter Schermjeugd in opmars Na enkele jaren van serieuze training onder leiding van profes- seurs en op het CIOS te Over- veen heeft de jeugd zich naar de top van de Nederlandse scherm- sport gewerkt. In het degcntoer- nooi om de nationale titel, dat in het Beursgebouw te Amsterdam is gehouden, hebben de jonge deel nemers dit aan hun oudere rivalen duidelijk gemaakt. De 15-jarige Amsterdammer Max Dwinger, onlangs vijfde bij de wereld kampioenschappen voor de jeugd te Voetbal in de Afdeling Leiden (Van onze LVB-medewerker) De laatste wedstrijd moest de beslissing brengen. En beide ploe gen hebben het lot nog in eigen handen. Tweede pinksterdag Rijp- weteringAltior. Wie wint is kampioen. Maar Altior heeft aan een gelijkspel reeds voldoende, is dus in feite favoriet. De ten bate van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers in het Olympisch Stadion te Amsterdam gespeelde voetbalwedstrijd tussen de oud internationals van Nederland en België is zaterdagmiddag in een 21 overwinning van de Belgen geëindigd. Bij de rust hadden zij een 1—0 voorsprong. De nederlaag van de Oranje-vetera nen was onverdiend. Ruim 20.000 toe schouwers genoten in het zon overgoten Olympisch Stadion van een aantrekke lijke wedstrijd, waarin vooral door de oranjehemden vaak uitstekende staal tjes van techniek te zien werden gege ven. Uiteraard lag het tem.po niet meer zo hoog als vroeger, maar het was soms een lust deze „oudjes" (er komen steeds jongere oud-internationals in het veld) aan het werk te zien. Tegen de verhouding in nam België door midvoor Thijs, die uit een door Lemberechts genomen corner inkopte, na een kwartier de leiding (01). Tegen de verhouding, want de Nederlandse aanvallen waren voortdurend veel ge vaarlijker geweest. De schoten van Roo senburg, Roozen en De Vroed hadden öf nog niet de juiste richting öf waren door de goed op dreef zijnde doelman De Raedt weggeranseld. Acht minuten na de hervatting liep De Vroet veruit de snelste en gevaar lijkste speler van de oranjehemden Een beeld uit de strijd tussen de oud-internationals van Nederland en België. Op de foto zien we De Vroedt in duel met de Belgische doelman De Raedt, die kennelijk bang is voor de bal. gische verdediging heen en bracht de stand op gelijke voet (11). De Belgen kwamen nu onder zware druk te staan. Zij kregen echter hulp van de lat. Tot tweemaal toe eerst door De Vroed en daarna door hun eigen linksback De Vos stuitte de bal via de onderkant van de lat weer in het veld In de 22ste minuut maakte Thijs, die gelijk met Rinus Terlouw naar de uit een corner van links hoog over het doel zwevende bal kopte, het winnende doel punt: 12. Bijna had Nederland, even als twee weken geleden in Antwerpen (toen werd het 2—2) nog gelijk gemaakt maar in de laatste minuten schoot Biesbrouck keihard bulten het bereik van De Raedt tegen de lat. De wedstrijd was voorafgegaan door een grote militaire muzikale show, waar aan medewerking werd verleend door het Jachthoornkorps van het Garderegi ment Jagers, de Marinierskapel der Koninklijke Marine met tamboers en pijpers en het korps Mariniers, de Koninklijke Militaire Kapel, de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht met tamboerkorps en de Amerikaanse 314e na een passj© van Draeger door de Bel- Armyband uit Frankfort. Beide elftallen wormen gisteren. Doch de zege van Atlior bij Alphense Boys (17), was heel wat royaler dan de be nauwde 21 overwinning die de Rippers voor eigen publiek op LDWS veroverden. Jammer, dat een der Rijpweteringspelers zich niet kon beheersen en wegens na trappen van het veld gestuurd moest worden. Trouwens, de sfeer binnen de krijtlijnen is toch niet zo daverend ge weest. De doelman van Rijpwetering werd het in de 2e helft zelfs te bar en hij liep het veld uit. Hij keerde echter spoedig op zijn schreden terug, hetgeen de scheidsrechter terecht niet zonder meer tolereerde. De 61 zege van KRV in Katwijk op Oranje Groen werd met een derde plaats beloond. Sint Bernar- dus verloor op eigen terrein van Rouw- 'koop (14) Alphense BoysAltior 17 Het was druk gisteravond achter het Bos- park, maar de aanwezigen moesten de spanning missen. In feite is de Lan- geraarse zege geen moment in gevaar geweest. Door doelpunten van Henk Bos en M. Sassen kwamen de gasten op 02. Harry van der Jagt vergrootte deze voorsprong uit een strafsohop (03). Na de thee maakte de thuisclub 13 door Bruines, waarna de bezoekers uitliepen naar een 17 zege. RijpweteringLDWS 21 Het was bepaald geen vriendschappelijke wed strijd die Rijpwetering en LDWS hebben gespeeld. De Rijpweteringspeler A. Wol- fers kon zich tegen het einde zelfs niet voldoende beheersen en moest vroeg tijdig de kleedkamers opzoeken. Prins zorgde voor een 01 ruststand, na de thee maakte Zoetemelk gelijk en tenslot te kon Van der Meer zijn ploeg de lei ding en de overwinning geven (21). Sint BernardusRouwkoop 14 Door Drillenburg en Stolk kwam Rouw koop aan een 02 voorsprong voor de rust-, die daarna door Drillenburg nog vergroot werd tot 03. Daarop maakte Straathof er 13 van maar het laatste woord was weer voor de Voorsohotena- ren, die door Buis aan een 14 zege kwamen. KRVOranje Groen 61 In een temperatuur, die beter voor waterpolo dan voor voetbal geschikt was, heeft KRV tegen Oranje Groen een half do zijn doelpunten weten te fabriceren, te gen de gasten slechts één. Beeking en Baas (2x) zorgden voor een 30 rust stand. Daarna was het Van Dilst die er 31 van maakte en Beeking bracht de stand op 41. Noordermeer en Van Oord maakten het halve dozijn vol, waarmee ook het eindsignaal kwam. De stand: Altior 1931 Rouwkoop 1816 Rijpw. 19—30 Alph Boys 17—13 KRV 18—22 LDWS 18—13 SVLV 18—22 St.-Bern, 18—12 Stompw. B. 1922 Or. Groen 1711 Weter. B. 17— 4 TWEEDE KLASSE Doordat SJZ zich met een 71 neder laag bij UDO liet uitschakelen voor de verdere strijd om de titel en een plaats in de eerste klasse, zullen de Oegstgees- ters het verder moeten uitmaken met MMO, dat maar liefst met 9—1 van Unitas won. Hiermee is het pleit voor Unias beslecht. Leidse Boys blijft op de voorlaatste plaats door de 23 nederlaag tegen VVOA. VTL deed het goed bij ZLC, waar men met 13 won! De stand: MMO UDO SJZ VN A ZLC 17—25 17—25 17—22 17—20 76—16 VNL VTL VVOA Leidse B 17—16 18—16 17—13 17—10 Unitas (L) 17— 7 Parijs, dwong op sublieme wijze de Hongaarse vluchteling, dr. Nagy titelhouder het kampioenschap af. Beide deelnemers waren met een gelijk aantal gewonnen partijen op de eerste plaats in het eindklassement geëindigd, doch in de barrage liet Dwinger ten tweede male zien, dat hij de techniek en de tactiek op dit wapen beter beheerst. In nog geen twee minuten werd dr. Al is de nieuwe Nederlandse degenkampioen Dwinger pas 15 jaar, de felicitatiekus van zijn meis je ontbrak niet Nagy met verrassende aanvallen versla gen (51). De Hongaar voelde het aan komen. Dwinger was reeds in het begin van het toernooi uitstekend op dreef. Zijn snelle fleches wisselde hij met rechtstreekse lage en hoge aanvallen af, hetgeen zijn concurrenten respect af dwong. Met grote spanning volgde dr. Nagy de partijen van deze jonge scher mer en tijdens de andere duels ging hij met een korte looppas door de zaal om toch vooral fit te blijven voor de strijd tegen Dwinger. De Amsterdamse jongen liet van zijn emoties niets merken. Rustig en ietwat verlegen wachtte hij zijn beurt af. Maar nauwelijks op de loper ge komen veranderde deze jongen volko men. De verlegenheid maakte plaats voor groot zelfvertrouwen. Gevaar zag hij niet en in een hoog tempo bewoog de lange slanke jongen zich over de mat. Steeds werden de aanvallen met grote snelheid uitgevoerd en routiniers als Van Kregten en Batenburg werden vol komen overbluft. Alleen Mandl, een clubgenoot, doorzag zijn spel. Hij was dan ook de enige, die Dwinger met een nederlaag naar de kant verwees. Deze nederlaag heeft de Amsterdammer de weg naar de titel toch niet versperd Dr. Nagy had immers ook een „defait" geleden. Dus moest om het kampioen schap worden gebarreerd. Nog nooit heeft een vijftienjarige in de geschiedenis van de Nederlandse schermsport een kampioenschap op zijn naam gebracht. Het is dan ook te hopen, dat Dwinger deze weelde kan dragen en dat hij met een even groot doorzettings- Vierdeklassers Amateurs SJCGeel Wit Een fel op winst spelende Noordwijkse ploeg won dit treffen met 62. Bij de rust was de stand 2—1. In de tweede helft speelde Geel Wit praktisch met tien spelers en was de aardigheid eraf. DO SRForeholte In dit doelpunt rijke duel was de stand bij rust 32. Foreholte won tenslotte met 45. De doelpunten van DOSR werden gescoord door Olyerhoek (3x) en Van Amster dam. LisseASC In deze rustige wed strijd leidde de kampioen bij rust met 20 door doelpunten van Wassenaar en Castien. Na de hervatting werd het door Elfring 30, waarna Spiering de ASC- achterstand reduceerde. Boon bracht de stand op 41, Lolkes de Beer op 42 en tenslotte scoorde Elfring nogmaals: 5—2. VDS—DOCOS Beide ploegen speel den met weinig animo. DOCOS nam door Roosenberg de leiding. In de twee de helft profiteerden de Hagenaars van enkele kapitale blunders in de Leidse verdediging en werd het 21. GEWICHTHEFFEN Kampioenstitel voor Siem Stokkel Gisteren zijn in gebouw Custodia te Den Haag de Nederlandse kampioen schappen gewichtheffen gehouden. In de zwaargewichtklasse werd onze stad genoot Siem Stokkel (LKV), die de bijnaam droeg van de „eeuwige tweede", kampioen met een totaal van 340 kg. In de extra vedergewichtklasse ver beterde de Hagenaar Karei Urgert met 80 kg het Nederlands record drukken. Het stond op zijn naam met 79.5 kg. Kampioenen werden verder: Vederge wicht W. A. Brugman (Nijmegen), licht gewicht J. Nolten ('Den Haag), midden gewicht A. v. d. Toorn (Den Haag), zwaarmiddengewicht J. G. Smeekens (Den Haag), liohtzwaargewicht J. van Dorp (Den Haag). SIEM STOKKEL vermogen als voorheen de training voort zal zetten. Ook de prestatie van de 21-jarige Amsterdammer Mandl dient gememo reerd. Hij werd derde en liet ervaren schermers als Van Kregten (4e) en Ba tenburg (6e) in het eindklassement ach ter zich. Godhelp eindigde op de vijfde plaats. Handbalcompetitie In de beslissingswedstrijd om het kam pioenschap van de Districts 2e-klasse handbal tussen HVL en Vires et Celeri tas (Gouda) hebben de Goudse papie ren tot ongeveer halverwege de tweede helft verreweg het best genoteerd ge staan. De Gouwenaren speelden een vlotte partij handbal, vooral in de aan val. De Leidse aanval kon daarentegen het juiste ritme niet vinden. Telkens weer strandden de pogingen om de Vires-doelman te verschalken op de harde - somtijds wel wat te harde - Goudse defensie. Met een 74 voor sprong en nog een goed kwartier te spe len leek de zege voor Vires zeker. Toen bij HVL ook nog kannonnier Lucas met een spierverrekking het veld moest ver laten, begon de Vires-aanhang zich al klaar te maken voor het kampioensfeest. Twee HVL-ers zorgden er echter voor dat dat feest in Leiden wordt gevierd in plaats van in Gouda. Bronk had élk schot dat de Vires-aanval op hem af vuurde en Singerling, invaller voor Lu cas, liet zien dat men hem niet onge- straft vrij kon laten staan. Hij was het die bij 7—6 voor Vires de Gouwenaren de genadeklap gaf met een schitterend boogschot, 7—7. Vijf minuten later had den Duursma, haarzuivere 19 m.-worp, Burleigs en Kagie HVL op 10—7 getild. Een laatste krachtsinspanning bracht Vires heel dicht bij, 109. Daarna scoor de Bonte na een vlotte combinatie tus sen Rijnsburger en Bijleveld, 11—9. De Vires-linksbuiten joeg nog eenmaal de bal langs Bronk, maar toen was het af gelopen en was HVL kampioen. Een zwaarbevochten kampioenschap. HVL-DAMES OOK KAMPIOEN De HVL-dames smaakten eveneens het zoet van een kampioenschap. In een eenzijdige wedstrijd waarin HVL doorlo pend de lakens uitdeelde, moesten de Phoenix-reserves het onderspit delven. Het werd een 73 overwinning voor mej. Lucas c.s. Met het kampioenschap van HVL 2 (heren), vorige week reeds be haald, zijn de roodwitten wel bijzonder succesvol uit de competitie veldhandbal te voorschijn gekomen. HVL 2—RKHVL 2 15—6.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13