Sterke Oranje-defensie beheerste aan Bosporus strijd tegen Turken Nog drie Europese titels voor Nederlandse judoka's te Wenen Nederlandse aanvalslinie stelde teleur Leo Canjels en Van der Linden misten te veel fraaie kansen Opgericht 1 maart 1860 Maandag 11 mei 1959 Vierde blad no. 29740 Op deze telefoto uit instanboel, zien we Frans de Munck een Turk- se aanval onderscheppen. Terwijl dt Nederlandse doelman aan het werk is wordt hij in de rug aange vallen door mid voor Metin. Vechtpartij om een vlaggetje Waren het vrijdag de Franse toeschouwers en deelnemers die elkaar op de schouders sloegen, omdat Frankrijk niet minder dan vier titels veroverde tijdens de Europese judo kampioenschappen te Wenen, zaterdag was het in de bijna uitverkochte Stadthalle de Nederlandse dag. Liefst drie Euro pese kampioenen leverden de wed strijden in de drie gewichtsklassen voor Nederland op, want de Ha genaar Coos Bonte in het licht gewicht, de Eindhovenaar Hein iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Grote vissensterfte bij Alphen Ramp voor hengelaars In de Oude Rijn, de Gouwe, de Aar en de Heimanswetering rond Alphen aan den Rijn, komen sedert zaterdagavond tienduizenden grote en kleinere vissen half versuft tot dood boven drijven. De vissen kon den met de hand «orden gevangen en werden in verscheidene gevallen nog gered doordat ze overgebracht werden in het water van de omlig gende polders. De heer C. van Leeuwen, be stuurslid van de Centrale Neder landse Hengelaarsbond, meende dat de oorzaak van deze massale vis- vergiftiging waarschijnlijk te wijten is aan schadelijke chemische stof fen die een fabriek bü Gouda in grote hoeveelheden heeft geloosd. De Zuidhollandsche Hengelaars- bond heeft «'atermonsters genomen, teneinde de juiste oorzaak van de vissensterfte te weten te komen. Het zwemmen in de streek tussen Gouda, Leiden en de Braassem- mermeer en rond Alphen aan den Rijn wordt afgeraden. De heer Van Leeuwen schatte dat duizenden ton nen riviervis verloren zfjn gegaan. Aangezien het nu paarty is, bete kent dit een dubbele schade voor de visstand in genoemde wateren. Er moet zeer veel kuit verloren zyn ge gaan. De vissen die aan de oppervlak te komen, vertonen verschijnselen van grote benauwdheid en voeren een lange doodstrijd. Rijkswater staat heeft reeds maatregelen geno men en heeft water van de Hol landse IJssel in grote hoeveelheden binnengelaten in de Aar, en dit wa ter weer via de Oude Rijn en om liggende wateren bij Katwijk en Halfweg gespuid. Ook de Visserij-inspectie, afde ling Zuid-Holland heeft de zaak in onderzoek en heeft watermonsters gezonden naar het Ryksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater te 's-Gravenhage. ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Nederlands B-elftal tegen Luxemburg Het Nederlands B-elftal, dat woensdag a-s. in sportpark „De Vliert" te Den Bosch tegen het A-team van Luxemburg speelt, is als volgt samengesteld Doel Onderstal iNOAD Achter: Kerkum en Veldhoen (beiden Feyenoord) Midden: Verhoeven (Sparta). Ande- riessen Ajax) en Brooymans (Willem 2) Voor: Seelen (Ajax), Cor van der Gfjp (Feyenoord), Tol (Volendam), Marcus cHVC) en Bouwmeester iNAC). Reserves zijn doelman Vrijhof <MW), Van der Lee (Sparta), Schilder (Sparta) en Alma (Leeuwarden). Essink in het middengewicht en Anton Geesink in het zwaarge wicht toonden de kracht van het judo in ons land. Anton Geesink behaalde zyn tweede kampioenschap wel zeer snel. In de fi nale der zwaargewichten had hij reeds binnen 35 seconden de Westduitser Si- nek in een dermate grondige houdgreep, dat er geen sprake van was dat deze zich hieruit zou kunnen bevrijden. Dertig seconden lang lag de Duitser tegen de mat gedrukt en het moet onge twijfeld een opluchting voor hem zijn geweest toen de gong het sein gaf dat de tijd was verstreken. De 27-jarige Coos Bonte heeft 8 min. en 18 seconden op de mat gestaan voor dat was beslist of hij zich kampioen mocht noemen. Het heeft er overigens geen moment naar uitgezien dat hij zou verliezen tegen de Zuidslaviër Mastela, want de zekerheid en de goede techniek van Coos Bonte, die nu sinds drie ja ren de traditie voortzet dat een Neder lander in de lichtgewichtklasse de sterk ste is, waarborgde de zege. Schandaal De finale in het middengewicht tussen onze landgenoot Hein Essink en de Oos tenrijker Kunisch is een schandaal ge worden. Niet omdat Hein Essink op be slissing scheidsrechter won, want hij toonde zich in bijzonder goede vorm, maar de Oostenrijkse toeschouwers die voor de eerste maal tijdens deze kam pioenschappen getuigen waren dat een landgenoot tot de finale doordrong, za gen de kans op tenminste een titel ver vliegen. Woedend werd het publiek, toen een van de Nederlandse supporters met een rood-wit-blauw wimpeltje rond de mat huppelde. En op het moment dat een van de Oostenrijkers had gepoogd het vlaggetje te bemachtigen, was het hek van de dam. Alle Nederlandse supporters en judoka's bemoeiden zich er mee. de ene party om het-vlaggetje weer in eigen handen te krijgen, de judoka's om de vertoning te doen ophouden. Ook op de tribunes ontwikkelde zich een strijd voor en tegen, zodat de por tiers en controleurs te hulp moesten snellen om de orde te herstellen. Het duurde enige tijd voordat de voorzitter van de Oostenrijkse judobond de strijd lustige kijkers tot rust kon brengen. Engeland veroverde voor de derde maal in successie het Europees kam pioenschap voor teams, door in de hal ve finales Italië met 30—10 en in de fi nale Nederland met 1410 te verslaan. Onze landgenoten Anton Geesink, Jan Dirks, Geurt van der Doolewaard, Cor de Waal en Jan van Ierland proefden in de halve finales het zoet der overwin ning door Frankrijk met zeer klein ver schil (10 tegen 7 punten) te verslaan. Een wijziging in Oranje hockeyteam Het Nederlands hockey-elftal dat op tweede pinksterdag in Amstelveen tegen Spanje zal uitkomen, is in vergelijking met het team dat met 20 van Enge land won, op één plaats gewijzigd. Marres, die rechtshalf speelde, is ver vangen door de Venlo-speler Theo Hou wen, die nu op de rechtsback-plaats staat. Gooswilligen die deze plaats be zette is naar voren gekomen, hij speelt nu rechtshalf. De opstelling is: Doel: Honnebier (BMHC). Achter: Th. Houwen (Venlo) en J. Terlingen (Be Fair). Midden: Gooswilligen (SOHC), Over- dijkink (Delftse Studs) en Van Dijk (kampong). Voor: Hooghiemstra (SCHC), Dekker Delftse Studs), De Beer (Tilburg). Zwier (SCHC) en Van Erven Dorens (Laren). Reserves: De Ruyter (DKS), Marres (Laren), Gerrits (Venlo) en Kristen «DKS). Cor van der Hart de grote man De Turkse ploeg is er niet in geslaagd de successenreeks van het Nederlandse elftal ten tweede male te doorbreken. In het rumoerige Nita Pasja-stadion vlak bij de Bosporus hebben de Nederlanders op deze warme zondagmiddag een alleszins verdiend gelijk spel bereikt tegen de sterke en favoriete Turken. Het was een voortreffelijk resultaat. Op eigen terrein zijn de Turken nu eenmaal bijzonder moeilijke tegenstanders, dat hebben de Roemenen nog amper een maand geleden ondervonden toen zij in datzelfde stadion met 10 werden versla gen. Zeker, die 00 is een voor Oranje mooie uitslag, maar toch moet men bij de beoordeling bedenken, dat het in eerste instantie althans de Nederlandse defensie is geweest, die dit succes heeft bewerkstelligd. Het aanvalsquintet is in deze strijd ontegenzeglijk tegengevallen. Natuurlijk, de voorhoede had veel last van het voor Nederlandse begrippen onbespeelbare veld, dat in feite niets anders was dan een keiharde leemvlakte met kalklijnen en in de hoeken wat graspollen. En misschien waren daardoor de verdedigingen wel in het voordeel, maar dat neemt niet weg dat de Nederlandse aanval als geheel onder de maat is gebleven. Dat lag in het bijzonder aan midvoor Canjels en linksbinnen Tonny van der Linden, die beiden hebben teleurgesteld. Niet alleen, dat zij beiden enkele prach tige, ogenschijnlijk niet te missen kansen in doelpunten hebben kunnen om zetten. maar eerder misschien nog om dat het met hun acties allemaal te lang duurde. Vooral Leo Canjels had te veel tijd nodig om de situaties te overzien. Het element verrassing werd daardoor Eotendeels aan de Nederlandse aanval- n ontnomen. Met dat onvoldoende spel van Van der Linden en Canjels was het lot van de Nederlandse voorhoede eigenlijk al bezegeld. Dat die voorhoede desondanks nog een serie gevaarlijke aanvallen heeft kunnen opbouwen, pleit voor de capaciteiten van Rijvers. Moulijn en van der Kuil. De verrassende switches maakten dat de Turkse verdediging in grote moeilijkheden kwam. Moulijn had ontegenzeglijk peoh, dat het veld juist m de omgeving van de hoekvlag vaak Bus zijn arbeidsterrein bijzonder hob belig was. Rechtsbaok Ismail speelde foorts zeer verstandig. Hij bleek niet In het minst onder de indruk te zijn jvan de anders zo misleidende schijnbe wegingen van de Rotterdammer. Kees Rijvers Was onvermoeibaar. Hij was towel op het middenveld te vinden als In de spits van de aanval wanneer dat fiodig was. Ook Biet van der Kuil Stichtte vaak verwarring door zijn Öireote speelwijze. Hechte defensie Neen, het staat vast, dat het in de allereerste plaats aan de hechte Ne derlandse defensie is te danken, dat dit onverwachte, maar geheel verdien de gelijke spel werd behaald. De grote man was ditmaal weer Cor van der Hart, die met een zekerheid en een I rust speelde, als in zyn beste jaren. Zowel Metin, in de eerste helft zijn directe tegenstander, als Suat de man die Metin na de hervatting ver ving is door de Fortunastopper volledig in bedwang gehouden. Niet slechts verdedigend vervulde Vau der Hart. die zijn 30e interland speelde, zijn taak bijzonder goed, ook in Je opbouw van de Nederlandse aanval len heeft hij vaak voortreffelijk werk Esleverd. Maa.r het zou onredelijk zijn an der Hart alleen alle eer te geven, et is opvallend hoe goed het ditmaal klopte in de defensie. Steeds werd de Jekking goed overgenomen en voortdu rend werd goed ingegrepen. COR VAN DER HART tots in de branding De vrees, dat zowel Roel Wiersma als Kees Kuys in grote moeilijkheden zou- Sen komen, omdat zij op dit harde ter rein de slidingtackle beslist niet zou- Jen kunnen toepassen, bleek gelukkig ongegrond. Zij hebben ondanks die Speciaal voor hen minder prettige om standigheden een bijzonder goede wed strijd gespeeld. Gezegd dient evenwel, flat vooral Kees Kuys een gemakkelijke tegenstander heeft gehad, want het de buut van de kleine „mifcro" Mustafa het idool van half Istanboel was stel- hg niet overtuigend. Ook de beide Jannen. Notermans en Klaassens, hebben zonder twijfel goed gespeeld als was ook nu het plaatsen van Notermans nog steeds een zwak punt. Erg moeilijk heeft doelman Frans de Munck het niet gehad. Maar wat hij te doen kreeg, deed hij goed en ook hij was mede de oorzaak van de rust in de Nederlandse defensie. Speltype Groot was het verschil in speel wijze. De Turken speelden sterk aan vallend. de Nederlanders legden het accent op hun betrouwbare defensie. Het vreemde is evenwel, dat de toch zeker niet talrijke Nederlandse aan vallen veel gevaarlijker waren. Van der Linden en Canjels hebben in deze wedstrijd kansen gehad, die zij stellig niet in elke ontmoeting krijgen, gen. Wat de Turkse aanval deed was mooi om te zien, doch het te ver doorgevoerde samenspel, de angst om te schieten, ontnamen de attaques de nodige stoot kracht. Werkelijk gevaarlijk zijn de gastheren dan ook maar enkele malen geweest. Opvallend was voorts de energie die vooral onze defensie in deze om meer dan één reden moeilijke wedstrijd kon opbrengen. Zo vaak hebben wij ge zien hoe een Nederlands elftal aan het einde van het seizoen in schijnbaar ge makkelijke wedstrijden onnodig punten verspeelde. Hoewel de slopende compe titie ook ditmaal weer heel veel van de spelers heeft gevergd, bleken zij nu allen in staat tot de laatste minuut de ener giek spelende Turken te weerstaan. Neen. bondscoach Elek Schwartz kan tevreden zijn. Niet alleen omdat het Nederlandse elftal in dit seizoen nog steeds ongeslagen is, maar eerder nog door-alle positieve punten, die deze ont moeting heeft opgeleverd. De reis naar Sofia, waar woensdag avond ihet Bulgaarse elftal tegenstander is van het Nederlandse team, behoeft dan ook niet met pessimisme te worden aanvaard. Eindeloze ovatie De hel barstte al los voor de wedstrijd. Twee minuten te laat betraden de spelers «achtend op de komst van de Turkse president het veld en dat konden de fanatieke Turkse sup porters hun favorieten maar nauwe lijks vergeven. Met fluitconcerten gaven zij hun misnoegen daarover te kennen. De Turken bleken erg ver gevingsgezind te zyn want toen het nationale team uit de tunnel kwam, volgde er een toneeltje, dat de „Hel van Deurne" in zijn beste dagen niet heeft gekend. Met een schier einde loze ovatie begroetten de bijna 30.000 toeschouwers hun ploeg. De eerste aanval na het beginsignaal van de Italiaanse arbiter Lobello, geleid door de actieve Lef ter, was voor de Turken, doch Kuys wist de moeilijkhe den op te lossen. In het bijzonder de Nederlanders hadden in deze eerste fase van de strijd moeilijkheden met het harde veld, dat slechts bij de hoekvlag- gen nog enige graspollen rijk was en waarop de bal de vreemdste capriolen maakte. De strijd speelde zich in die [periode dan ook vrijwel geheel op de Nederlandse helft af. Dank zij meer Istug dan mooi verdedigen wist de Nederlandse defensie echter de balans in evenwicht te houden. Voor de eerste Nederlandse aanval zorgden Moulijn en Van der Kuil in de vijftiende minuut. De Feyenoorder maakte dankbaar gebruik van een fout van een Turkse verdediger. Hij bereikte Van der Kuil op de rechtervleugel, doch diens voorzet werd door doelman Oczan boven het hoofd van de springende Can jels weggeplukt Vrije kans Nog geen minuut later kreeg Leo Canjels de kans van zijn leven. Hij kreeg de bal in vrije positie toegespeeld en had alleen doelman Oezan nog voor zich. Dat was juist te veel, want kei hard schoot de Bredanaar tegen de Turkse doelman op. Wel kreeg hij de carambolerende bal nog binnen schietbereik, maar die kans was al te moeilijk. De Nederlandse kolonie kreeg weer hoop, want na het eerste kwartier ble ken de verdedigers van het Oranje-team zich vrij goed aan het moeilijke terrein te hebben aangepast. In het bijzonder Cor van der Hart had er goed het oog in. In de voorhoede ging het nog steeds minder vlot. De meeste spelers hadden onoverkomenlijke moeilijkheden om de CO EN MOULIJN in duel met een Turks verdediger (Telefoto) goede richting en zuiverheid in hun pas ses te leggen. Een goede aanval over rechts werd besloten met een iets te hoog schot van Tonny van der Linden, afgevuurd uit moeilijke positie. Bijna was het „onmogelijke" toch ge beurd, toen Coen Moulijn, na amper een half uur. een voortreffelijke diepte-pass gaf, die Van der Linde in vrije positie op nog geen tien meter van het doel - bereikte. De Utrechter faalde echter toen het op schieten aankwam. Van der Linden revancheerde zich echter al in de volgende minuut, toen hij een pass op maat van Van der Hart inschoot. Doelman Oczan kon echter, tot grote vreugde van zijn supporters, met een sierlijke zweefduik het gevaar bedwingen. Het ging op een Nederlands kwar tiertje lijken, want de volgende aanval bracht alweer een reële scoringskans. Oczan werkte echter het harde, diago nale schot van Canjels nog juist over de lat. De Turkse doelman werd, na 35 mi nuten, de nationale held van Turkije door ten derde male een vrij gespeelde Nederlander een scoringskans te ont nemen. Ook een kogel van Tonny van der Linden belandde in de handen van de Turkse goalie. De Turken slaagden er in deze eerste helft ook niet in te scoren, zodat de rust aanbrak met gelijke, dubbelblanke stand, een score, waarmee beide ploegen stellig tevreden konden zijn. De Turkse aanvallen mochten mooier zijn geweest, de meeste goede kansen kwamen toch voor de Nederlanders, die er helaas geen gebruik van hebben kunnen maken. Tweede helft De eerste Turkse aanval na rust scheen het eerste doelpunt van de wedstrijd te zullen opleveren. Even weifelden de Nederlandse verdedigers met ingrypen. Een kopbal van Lefter werd door de lat gekeerd. Nog was het gevaar niet geheel geweken of links binnen Kan kopte opnieuw in. Geluk kig stond Cor van der Hart op de juiste plaats en met het hoofd keerde de Fortuna-stopper het gevaar. Ook de Turken kropen in die eerste minuten een keer door het oog van de bekende naald, toen een verdediger de bal tegen arbiter Lobello opschoot, waardoor het spelbeeld zich ineens radicaal wyzigde. Ryvers tikte de bal naar Canjels. die juist iets te lang wachtte, waardoor zijn schot afsprong op een Turks been. Een gevaarlijke doel- worsteling volgde, doch de Nederlanders hadden juist iets te veel tijd nodig om tot het beslissende schot te komen. Na een kwartier scheen dan eindelijk die eerste treffer te komen. Van de rand van het strafschopgebied schoot Van der Linden onverwacht hard in, maar weer stond Oczan waar hij staan moest en meer dan een hoekschop bracht ook deze aanval niet op. Het zag er even somber uit toen Cor van der Hart. na ruim 25 minuten, kreunend bleef liggen na een botsing met de wei wat erg felle Lefter. Gelukkig bleek een spons vol doende om de man. die de strijd in het centrum zo voortreffelijk beheerste, weer op de been te brengen. Spanning stijgt De spanning steeg ten top, want naar mate de wedstrijd vorderde werd het duidelijker, dat de doelpunten wel erg kostbaar zouden zijn. Het ging nu ook minder goed in de Nederlandse ploeg. De verdediging raakte iets van de zeker heid kwijt en de Turkse aanval zette de Nederlandse achterhoede daardoor on der hoge druk. Toch waren de schaarse aanvallen van Oranje nog altijd bijzon der gevaarlijk. Een hard schot van Van der Linden was juist iets te hoog ge richt. Ook in die laatste tien minuten hield de defensie zij het vaak met kunst en vliegwerk stand. Bijna was in de voorlaatste minuut de beslissing toch nog ten gunste van de felle gastheren gevallen. Cor van der Hart koos tot schrik van alles wat Nederlands was de moeilijkste weg toen hij de bal kwijt moest raken bij een Turkse aanval. Maar het was 00 en het bleef 00. De teleurstelling was groot. De Turkse supporterssohare die twee maal drie kwartier bijna onuitputtelijk was ge weest in haar toejuichingen, verliet zwij gend, verslagen byna, het Nita Pasja stadion. De „zekere overwinning" was hun ont gaan. De grote Lefter en de populaire „Micro" Mustafe hadden voor niet één doelpunt kunnen zorgen. Wat geen Turk verwacht had, was gebeurd: het Neder landse elftal had de Turkse ploeg op eigen terrein nog wel in bedwang ge houden. En terwijl die teleurgestelde Turken bijna zwijgende de tocht naar huis ondernamen, woei daar nog vol trots op het vak, dat door de Neder landse kolonie bezet was geweest, het rood-wit en blauw. Organiseren is stellig niet de sterkste eigenschap van de Turken. Zo bijzonder groot waren de moeilijkheden om in het Nita Pasja-stadion te komen, dat zelfs de spelers van het Nederlands elftal pas de over-ijverige controleurs konden pas seren nadat bondsarts dr. Pannekoek in drie talen een agent uitvoerig duidelijk had gemaakt, dat dit toch werkelijk de „acteurs" waren. Hoe groot de moeilijk heden voor de Nederlandse kolonie en de tien journalisten, die uit Nederland waren meegekomen, waren. Iaat zich «■el denken. Molnar wil terug Ignak Molnar, de oud-trainer van Willem 2 en Xerxes, was om twee rede nen bijzonder verheugd over de komst van het Nederlandse elftal naar Istan boel. In de eerste plaats zag hij - na 25 jaar - Noud van der Ven, toen secreta ris van Willem 2 en thans lid van de technische commissie van de KNVB - weer terug. Voorts bood deze trip van de Oranje-ploeg hem de gelegenheid de mo gelijkheden te onderzoeken voor zijn eventuele terugkeer naar Nederland, dat hij ruim 20 jaar geleden verlaten had. De thans 55-jarige Molnar kwam twee jaar geleden naar Istanboel en traint daar Fenerbahce, dat hij meteen twee maal naar het Turkse kampioenschap voerde. Na zijn vertrek uit Nederland is Molnar trainer van FC Antwerp en bondscoach in Bulgarije en Hongarije geweest. Invallersbepaling De Nederlandse spelers stonden even heel vreemd te kijken toen de invallers bepalingen voor deze wedstrijd bekend werden gemaakt. Het bestuur van de Turkse bond was n.l. met de KNVB overeengekomen dat van beide ploegen de doelverdedigers en twee veldspelers gedurende de gehele wedstrijd mochten v.orden vervangen. Zelfs als zij niet ge blesseerd waren De Turken maakten daarvan gebruik door tijdens de wedstrijd linksbuiten Hil- mi (door Kadri) en midvoor Metin (door Suat) te vervangen. Turks allerlei

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11