STADSNIEUWS Commissie begrotingen werd in Voorschoten commissie ad lioc adel stelt zijn kastelen weer open voor de dagjesmensen Die Bedfordmaakt er een industrie van ZATERDAG 9 MEI 1959 Ned. Chr. Bond t van Overheidspersoneel r DE VIJFDAAGSE WERKWEEK Nog geen 25 van de meer dan 600 leden tellende afdeling Leiden van de „Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel" woonden gisteravond de ledenver gadering in het gebouw voor christelijke sociale belangen bij. Belangrijkste agen dapunten waren een bestuursverkiezing en een inleiding van de voorzitter, de heer W. J. Loeve, over het onderwerp .Problemen rondom de vijfdaagse". De heren J. A. Pol, M. J. Silvester. G. A. Jasperse en J. H. Kret werden tot be stuurslid gekozen, resp. als vertegen woordiger van de vakgroepen gemeente reiniging. markt- en havendienst, dienst sociale zaken en de sociale raad van de PTT. De heer Loeve had zijn inleiding over de vijfdaagse werkweek gebaseerd op het CNV-rapport. In het kort belichtte hij de sociale, de economische en de principiële aspecten van het probleem. Na te hebben opgemerkt, dat de ge meente Geleen de vijfdaagse werkweek al heeft ingevoerd, terwijl de metaal sector aan een geleidelijke invoering gaat beginnen .ging de heer Loeve het streven naar arbeidstijdverkorting in de loop van de achter ons liggende eeuwen na. Hij wees voorts op het verschil tus sen beroepsarbeid en niet-beroepsmatlge arbeid, zoals het werk voor kerk, staat en maatschappij. Arbeid in het alge meen is een goddelijke cultuuropdracnt. Tot slot noemde de heer Loeve de re sultaten van een enquete. meerder heid van de ondervraagden gaf de voor keur aan een arbeidstijdverkorting bo ven loonsverhoging en voorts wilde men liever een vrije zaterdag dan kortere werkdagen. Wie zag die parkiet Natuurlijk, we kunnen er niet aan be ginnen om een vaste redactionele ru briek te maken van vermiste voorwer pen en/of huisdieren. Daarvoor zijn o.a. de advertentiekolommen. Maar ómdat Henk Vochteloo, wonende in de Pasteurstraat 5, te Leiden, zo heel erg blij was toen hij op z'n 14de ver jaardag twee groene parkieten ten ge schenke kreeg en zó heel erg verdrietig, toen het vrouwtje reeds enkele uren later wist te ontsnappen en óók al om dat de manlijke parkiet in Henk's verdriet deelde, daarom maken wfl bij wijze van uitzondering op deze plaats melding van dit voorval. Tenslotte óók nog omdat wij Henks grote vertrouwen in onze krant niet wilden beschamen In de hoop uiteraard, dat iemand in Henks omgeving een groene parkiet heeft opgevangen en het vogeltje na lezing van het bovenstaande bij nenk en haar manlijke partner terugbrengt! Suces ermee, Henk! DIPLOMA-ZWEMMEN Een groot aantal meisjes en Jongens heeft gisteravond in de Overdekte weer gezwommen voor een diploma. Na af loop werd het diploma A uitgereikt aan de jongens: Tim Boyenk, Jan van der Meij, Gerrit van der Mark, Marcus Meelker, Job van Ronnen, Gerrit Har- tog, Zeno Rotteveel, Bram de Visser. Willem Zwarenstein, Gerrit Ravensber- gen. -Siem Willems, Johannes Mooten, Meinder v. d. Kaay. Hendrik Binnendijk, Frederik Wempe, Hendrik Kreulen, Jan Chaudron, Dinant den Braver, Theo- dorus Bergers, Pieter Verbeek, Dingenis van der Linde, Jaap Fry ling, Rob Hen- sius en diploma B aan Okke Groot, Joost Kist, Sjaak Schouten, Harry Te- brugge, Arie Bender. Het diploma A werd aan onderstaande meisjes uitge reikt: Marian Ober, Henny v. d. Burg, Martina Marcelis, Arja van Delft, Con stance Huls, Wilhelmina Teunissen, Meta v. d. Spijk, Prijna de Mooy, Joke Heemskerk, Els Bakker, Hermina de Roos, Yvonne de Wit, Johanna Hon- ders, Ada Grootenboer, Saskia Strelin, Custance Varekamp, Welmoedina van Ham, Monica Reijs, Maria Kaars-Sype- steijn, Johanna Leferink, Elizabeth Raatgever, Cornelia Gusta Wageningen, Henny van Tilburg, Johanna Blauwen- draad, Dolly Klein en het diploma B aan: Jannie Kralt, Lisette Cuppen, Fransje Krol, Bertha Voorhoeve, Lucia Cramwinckel, Marieke Borreman, Anja Holvast, Bertie v. d. Meij, Annelies van Oven, Ineke Weening, Pauline Middel beek, Moni Verlint. DE VERPLICHTE HALVE-DAGSLUITING In verband met de wijziging van de winkelsluitingswet 1951 en een door B en W. gevraagd advies stelt de Leidse Middenstands Centrale onder de by haar aangesloten organisaties een en quête in. Gevraagd wordt of men de be staande toestand ten aanzien van de verplichte halve-dagsluiting gehand haafd wenst te zien, dan wel of men aan een andere regeling de voorkeur geeft. Zoals bekend, gold de verplichting t.a.v. de halve-dagsluiting voorheen wetteiyk niet in tijdvakken met feest dagen als St.-Nicolaas, Kerstmis, paas- of pinksterdagen, nationale feestdag e.d. Volgens de nieuwe regeling geldt deze verplichting in beginsel wèl in de week waarin een christeiyke of nationale feestdag valt. De gemeenteraad kan hiervan evenwel desgewenst vrystelling verlenen. Voor 1 juni moeten de ant woorden binnen zyn. Suggestieve kleurenfilm over „Dennenheuvel" Voor de Leidse afdeling van de Ver eniging tot Verpleging van Hoofd arbeiders is gisteravond in „Het Gulden Vlies" een nieuwe film ver toond over het herstellingsoord „Den nenheuvel" te Ossendrecht. De voorzitter, de heer C. Lau, gaf na opening van de avond het woord aan de heer P. Fokker, voor het geven van een inleiding tot de film. Daar „Dennenheuvel" generlei sub sidie ontvangt, zo ving de heer Fokker aan, is de vereniging aangewezen op contributies, donaties en giften. De gel- deiyke steun van de bedryven (daaruit komen de meeste verpleegden) vormt een belangrijk deel van de inkomsten. Tegenover de offers van diverse zyden staat, dat de salarissen van de zusters, die in de inrichtingen een zware taak vervullen, omhoog moesten en dat aan beide herstellingsoorden verbouwingen noodzakeiyk zyn. De heer Fokker herinnerde aan de schenking van de villa „Overbosch" door de nabestaanden van Sir Henry Deterding, waarby een van zyn doch ters, die thans by Albert Schweitzer in Lambarene werkt, het schenkingsrecht van f. 30.000 betaalde. Thans wordt ge tracht „Dennenheuvel" een renteloze lening uit he4 bedryfsleven te verschaf fen. Het eigen bosterrein van „Dennen heuvel" is 30 ha groot. Sedert de eige naar van de aangrenzende terreinen, baron Vogels, zyn landgoed voor de ver pleegden toegankelijk stelde, beschikt ..Dennenheuvel" praktisch over bijna 100 ha bos. Het aantal leden bedraagt thans 14750. Spreker besloot met een beroep op de leden, dit aantal te helpen ver groten en voorts, waar mogelyk, voor de vereniging contacten te leggen met bedryven. Hierna werd de fraaie kleurenfilm vertoond, welke vervaardigd is door leden van de Haagse Amateurfilmclub. Zeer suggestief brengt deze film in beeld hoe een overwerkte hoofdarbeider tijdig Ovoordat hy cht patiënt wordt) en dank zy zyn lidmaatschap van „Dennenheu vel" door de arts naar het herstellings oord kan worden gezonden. Onder regelmatig medisch toezicht ondergaat de „patiënt" een kuur, waart>y wordt vastgesteld hoe lang moet worden gewandeld, gerust of een voorgeschre ven arbeidstherapie, die in velerlei vorm I Geünieerde Loge van Theosophen WITTE LOTUSDAG 1959 Gisteren herdacht de Loge op de ge- bruikelyke wyze het heengaan van haar leraar H. P. Blavatsky op 8 mei 1891. Aan de toespraak daarby gehouden is het volgende ontleend: Van hoge gees telijke wezens, de Meesters van Wys- heid, die steeds trachten de struikelende mensheid te helpen ontving zy, als hun directe leerling, de opdracht de oude wysheid, Theosofie, opnieuw te verkon digen, welker wysbegeerte aantoont, dat alle wezens in hoogste essentie, één zyn. Dit is het fundament van een univer sele, onsectarische, zedeleer. Daardoor onderscheidt de theosofie zich niet van de essentie van alle godsdiensten der wereld, met dien verstande, dat alleen de theosofie de dwingende, cosmische noodzakeiykheid van deze verbonden heid kan aantonen. In 1875 begon zy haar openbaar werk met de bedoeling deze zedeleer, gewoonlyk aangeduid als Universele Broederschap, Altruïsme in de hoogste zin en haar wysgerige ach tergrond onder de mensheid te ver spreiden. Zy werd daarin op voorbeel dige wyze door haar meest trouwe leer ling, William Quan Judge, gesteund. Mevrouw Blavatsky, of H.P.B., zoals zy het liefst werd genoemd, ontwikkelde tydens de korte periode van 16 jaren een ongelofelijke activiteit ten einde de Theosofische Vereniging tot een kern van Universele Broederschap te maken. Die werkkracht is des te wonderbaar lijker, in aanmerking nemende, hoe ge brekkig haar lichaam was. Na haar verscheiden in 1891 meenden degenen, die haar werk trachtten voort te zetten, dat zy gerechtigd waren om verande ringen of verbeteringen in haar boeken en publikaties aan te brengen. Dit leid de spoedig tot onderlinge meningsver schillen en werd aanleiding tot ver splintering. Daardoor verloor de Theo sofische Vereniging haar onsectarisch karakter. De Geüniëerde Loge van Theo sofen houdt zich daar verre van. zy tracht de oorspronkeiyke boodschap, die H.P.B. in opdracht gaf, opnieuw bekend te maken. De herdenking op H.P.B.'s sterfdag is een aanleiding om van dank baarheid te getuigen voor het grote werk, de geesteiyke leiding, die het wezen, dat als H.P.P. incarneerde, de wereld heeft gegeven. De naam Witte Lotus Dag werd op haar verzoek aan deze herdenking gegeven, omdat de Lotus een symbool is der groeiende ziel: zich losmakend uit de modder der we reld, strevend door het halfduister van het water naar de zon om zich in haar volle ontplooiing te baden in de glorie van geestelijk licht. POGING TOT DOODSLAG De politie heeft een 17-jarige Leidse leerling-monteur aangehouden, ver dacht van poging tot doodslag, subsi diair zware mishandeling Met zijn bromfiets reed de jóngen op Hemel vaartsdag met te grote snelheid over ce Haarlemmerstraat. Op het moment, dat de politie de jongen een stopteken gaf, reed hy met verhoogde snelheid op de poli tie-agent in. Door opzij te springen, wist de agent zijn leven te redden, al thans een ernstige aanryding te voor komen. van werkzaamheden of sport mogelyk is, moet worden gevolgd. Het was een aardige vondst, dat de woorden van een kruiswoordpuzzel, die de verpleegde hoofdvertolker oploste, telkens een serie opnamen van de dage- ïykse gang aankondigden, zoals „ont- byt", „dennegeur", „rustpauuze", „post" en tenslotte het doel van „Dennenheu vel": „herstel!" BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anita, dr. van M .E. van der Rijst en C. Hovestad; Ingrid Johanna Margaretha. dr. van A. K. Erades en J. M. van Benten; Theodora Otto Johanna ,dr. van W. M. Otte en G. W. Renshof; Ronald Johannes Pieter, zn. van H. A. Verboon en K. de la Rle; Hendrlka, dr. van A. J. Poots en J. G. M. Riske; Pieter Alexander, zn. van M. Kouwenhoven en M. M. Turkenburg; In grid Caroline, dr .van H. Bink en J. Slig- gers; Robert, zn .van W. Smits en M. van Royen; René Pieter, zn. van D. van Duijn en L .Kulk; Merryn Paul, zn. van J. P. Jongkees en G. R. Bassett; Paulus Mar- tinus, zn. van D. van Elk en H. J. Krum- pelman; Peter Henrlcus Maria, zn. van P. van Paridon en A. J. M. van der Top; Margaretha Hendrika Johanna, dr. van R. D.Tetteroo enG.M. Piel; Hugo Boudewyn, zn. van A. H. Boon van Ostade en S. J. de Bruijn; Hans, zn. van A. C. van West broek en M. va nder Waals; Willem Bar tholomew Hoogwerf f ,zn .van J. van der Put en C. Kroon; Hendrikus Johannes Franciscus, zn. van J. F .van Gerven en D. G. Schruer; Johannes Arend, zn. van G. Kuipers en C. Huijssoon; Caroline Herta dr. van C. A. Buijsen en J. A. Denekamp; Franklin Edward, zn. van W. F. Dreef en W. Ligtvoet; Frederik Cornells Anthonle, zn. van F. A. Filippo en N. M. Wagemans; Beatrix Gemma Maria, dr. van J. C. Ro sier en C. J .M. Vervloet; Simon Frederik Maria, zn. van S. van Noort en F. C. A. van Hartevelt; Jan, zn. van A. G. van Egmond en J. C. Heemskerk; Agatha, dr. van W. Boezaard en A. Guijt; Arie, zn. van A. Schoneveld en G. Oerlemans. ONDERTROUWD W. Ravensbergen en S. Schellingerhout; F. A .de Boer en A. M. van Winden; L. F. J. van Steenbergen en C .T. oude Allnk A. Keijzer en A. Heruer; M. Weijsters en H. A. de Meijer; J. Sommeling en H. van Tol; A. W. Verboon en J. C Smlttenaar; L. F. van Steenbergen en J. J. Schreuder; J. van Kessel en J. Springer; C. W. J. Robbers en A. T. Nekeman; S. B. Nelj- man en A. M. A. de Boer; F. de Gast en C. J. J. Douwes; J. W. Carton en J. Mar- quenle; F. T. Aukes en J. W. J. T. Giller; J. A. Tendeloo en J. van Weeren; B. H. van Kempen en C. M. Sommeling; J. Ver hoog en W. R. den Hartog; H. van den Berg en N. T. C. Zaalberg; J. Brouwer en C. J. w. Philippo; W .van Leeuwen en E. Kokkedee; H. A. Blonk en B. van Kam penhout; J. M. van der Veen en A. Huljs- man; P. Guijt en J. E. van de Water; W. Schouten en J. H. W. Verbaan; J. A. Ulf- man en H .J. Meijer; W. F. van Wijk en J- J. Sinteur; M. H. van den Burgh en M. W. E. Wiggers. OVERLEDEN L. A. van Wijk. 7 dagen, zoon; A. P. F. Talen, 53 Jr. echtgenote van K. H. Heijs; f- J. Vavler, 79 Jaar, man; O .R. Regeer, «bSO. &foCTP°°°' 90 Raadsstukken Wassenaar Stichting voor scliooltandverzorging neemt taak van gemeente over ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. Franse taal- en letterkunde mej. S. Smael, te Rotterdam (cum laude). Niet 400 maar 215 km. Z.-H. fietspaden Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben aan Provinciale Staten voorgesteld, aanzienlijke bekortingen aan te brengen in het plan tot het aanleggen van een net van toeristische rijwielpaden door de provincie. Volgens dit voorstel zou het plan ais zodanig niet in grote lijnen worden gewijzigd, maar zou de uitvoe ring zich voorlopig dienen te beperken tot trace's die tezamen 215 km lengte hebben tegen een lengte van bijna 400 km in het totale plan. En en ander houdt verband met de aanzienlijk hogere kosten van het to tale plan dan de aanvankelyke raming (twintig in plaats van dertien miljoen) door verschillende oorzaken. Hier en daar bleken nameiyk wyzigingen nood zakeiyk. de aanlegkosten zyn op vele plaatsen hoger dan werd verwacht, ge dupeerde particulieren vragen kostbare vergoedingen, er is voor het scheppen van een goede entourage meer grond nodig dan aanvankeiyk was berekend en de lonen en pryzen zyn aanzieniyk gestegen nadat het plan in 1954 was opgesteld. Voorts is gebleken, dat de verwezen- ïyking van verschillende geprojecteerde paden op ernstige moellykheden zal stuiten, byv. op bezwaren van de zijde van de waterwinningstoedryven. mili taire instanties en (byv. by het radio station te Noordwyk) andere instanties die zich niet met dO oorspronkelijke plannen konden verenigingen. Door de voorgestelde inkortingen van het plan zullen onder meer voorlopig niet kunnen worden aangelegd het pad langs genoemd radiostation, het pad langs de zuidzyde van de Langeraarse Plassen, het pad door de Munnikerpol- der, het pad Zuidbuurtseweg-Wey- poortsweg, het pad Meijendel-Buurtweg. het pad langs de westzyde van de Braassemermeer, het pad Den Haag- Katwijk, het pad Lisse-Langeveld. AANBESTEDING IN LISSE Vrijdag is in de vergaderzaal van de brandweergarage te Lisse de openbare aabesteding gehouden voor I. de aanleg van de Trompstraat; II. het maken van de vijver in het Karei Doormanplantsoen en de grond- en rioleringswerkzaamhe den; III. het doortrekken van de Wa genstraat naar de Wilhelminastraat met riolerings en bestratingswerkzaamheden. Er werd ingeschreven door: L. P. v. d. Geer. Leiden f. 53.500: H. J. Vessies, IJmuiden f. 44.498; (I) f. 27.900 (III); f.72.398 (massa); E. Meijer, Am sterdam f. 70.500; Vissers Wegenbouw, Lisse f. 47.900: f. 27.320; f. 75.220: R. Harderingh, Amsterdam f. 54.278: Gebrs. Schouls, Leiden f. 49.000; f. 29.950; f. 78.950; Gebrs. Klarenbeek. Maarssen f.45 500; f. 58.200; Verschoor, Papen- drecht f. 34.500. De gunning werd aan gehouden. De vroegere Britse permier Clement Attlee heeft gisteravond in Den Haag voor de Nederlandse afdeling van de Wereldfederalistenbeweging zyn visie op de internationale toestand gegeven. Be halve Attlee sprak in deze vergadering ook de vroegere liberale leider Clement Da vies. Raad sprak weer over indienen moties De voltallige gemeenteraad vergaderde gisteravond onder voorzit terschap van burgemeester C. J. v. d. Hoeven. De behandeling van de ingekomen stukken vorderde meer dan een uur, maar de rest van de agenda kon daarna in ongeveer dezelfde tijd afgehandeld worden. Voor de rondvraag bestond tenslotte zoveel belangstelling, dat ook die nog een drie kwartier vergde. De notulen van de vorige vergadering werden niet behandeld, omdat ze te kort voor de vergadering waren aangeboden. Dat het nadelig saldo van de tentoon, stelling: „Toonschaal "59" slechts f. 45, bedroeg, verheugde de raadsleden zeer. Er werd algemeen op aangedrongen Jaariyks een tentoonstelling te organi seren, waarop achtereenvolgens ver schillende onderwerpen, die de belang stelling van de bevolking hebben of waard zijn aan de orde zullen komen. De vraag of de raad al of niet het recht itot het indienen van moties heeft, maakte weer langdurig een punt van discussie uit. De door B. en W. over handigde nota, waarin uitdrukkelijk werd gesteld, dat de raad het motierecht heeft, maar dat de behandeling van een ingediende motie, afhankelijk van de mening van raad en B. en W., uitgesteld kan worden tot een volgende vergade ring, kreeg de steun van de raad. Een uitgeverij in Arnhem had ver zocht de adressen te mogen vernemen van de gezinnen, die zich in de gemeente uenlzl gaan vestigen, uiteraard tegen betaling van legeskosten. B. en W. stel den voor dit verzoek, gedaan om een soort huishoudkasboek te kunnen ver strekken, af te wijzen. De heer Fortanier (KVP) vond dit een aantasting van de vrijheid, maar de raad was het met B. en W. eens, dat het niet mogelijk is af schriften van vestigingsvergunningen te verstrekken. De uitgevery kan zich abon neren op de weekstaat van vestigingen. REINIGINGSDIENST Een klaoht van bewoners van de J. P. Coenstraat i.v.m. de aanwezigheid van een mestvaalt werd aan B. en W. ter afdoening gegeven. De heer de Graaf f P(.C.) merkte echter daarbij op, dat er legio klachten over de Reinigingsdienst zijn en dat het gevolg is, dat men vuil maar ergens neergooit. De heer Pels (PvdA) klaagde erover, dat by de ballonwedstrijd op Konin ginnedag geen politietoezicht was ge weest. Dit punt kwam aan de orde by een voorstel tot verhoging van de sub sidie aan de K.W.-vereniging met f. 0.10 per kind. De verhoging werd aangeno men COMMISSIE AD HOC De heer Dirksen (P.C.) had zoveel beztvaren tegen de voorgestelde nieu- de verordening op de vermakelijk heidsbelasting, dat op voorstel van de heer Pels besloten werd deze hele materie nog eens te bezien. Tevens werd op verzoek van de heer Pels be sloten daarvoor een commissie ad hoe te benoemen, waarin zitting zullen hebben de leden van de commissie voor de gemeentebegrotingen. Op de agenda voor de gemeenteraads vergadering van woensdagavond 13 mei a.s. komt een voorstel voor tot het geven van medewerking aan een in het leven te roepen „Stichting ter bevordering van de schoolt andverzorging in de gemeen te Wassenaar". De schooltandzorg werd tot nu toe door de gemeente geregeld, die hiertoe een contract had lopen met twee Wassenaarse tandartsen. Van de ouders die niet bij een ziekenfonds ver zekerd zijn, werd een retributie geheven van f. 6 - per jaar. Voor wei-verzekerde ouders declareerden de tandartsen de kosten bij de ziekenfondsen. Van de zijde der ziekenfondsen be stonden al lange tyd bezwaren te gen de organisatievorm, zoals die in Wassenaar gold. De ziekenfondsen wen sen nl. gezien het feit, dat zy een be langrijk deel van de kosten der school- tandverzorging betalen, medezeggen schap. Aan deze bezwaren kan tegemoet gekomen worden door het in het leven roepen van een stichting, in het bestuur waarvan vertegenwoordig zyn: de tand artsen, de ziekenfondsen, de gemeente Wassenaar en de schoolhoofden. De sta tuten van deze stichting zijn thans aan de raad ter kennisname gezonden. Voor de eerste keer zal het bestuur bestaan uit: de tandartsen W. H. Jens en F. M. Temmerman, de heren J. H. Mouiyn jr. en W. Vellenga namens de ziekenfond sen, dr. J. J. M. Veraart en dokter J. J. Waffelbakker namens de gemeente en de heren C. van Loo en P. J. van de Kerkhof namens de schoolhoofden. Uit de begroting van de stichting voor het lopende cursusjaar blijkt, dat het gemeentelijk aandeel in de kosten is be- gen van een hoogspanningskabel tussen cijferd op f. 5852,21; de gezamenlyke het onderstation Oud Wassenaar en het PADVINDERSTROEPHUIS IN „KOEPEL" De padvindersgroep „Marlyn" zal de zgn. geheimzinnige koepel op de ge- meentelyke buitenplaats „De Wiltzanck" mogen gebruiken als troephuis. zo delen burgemeester en wethouders de gemeen teraad mede. Er moeten aan het ge bouwtje echter diverse werkzaamheden verricht worden die ongeveer f. 5000 zul len kosten, terwyl daarnaast de pad vindersgroep zelf zal zorgen voor het aanbrengen van boardplaten tegen de lambrizering. In verband met de kosten die de pad vindersgroep hiervoor maken zal, zijn burgemeester en wethouders bereid voor de eerste drie jaren een verlaagde huur prijs toe te staan. n.l. van f. 200 voor het eerste jaar, f. 300 voor het tweede jaar en f. 400 voor het derde jaar. Daarna zal de normale huurprys van f. 450 per jaar gelden. Aan de raad wordt nu voorge steld, de werkzaamheden te laten uitvoe ren. Het krediet van f. 5000 kan worden verkregen door een af- en overschryving op posten der begroting. VERBETERING AAN ELEKTRICITEITSNET In verband met het sterk gestegen verbruik van elektriciteit en een te ver wachten verdere styging zal het, zo de len burgemeester en wethouders de ge meenteraad mede, in de eerstkomende jaren nodig zijn de kabelnetten geleide lijk aan te verzwaren. Twee onderdelen van dit werk zijn thans urgent: het leg- Staatsvissershavenbedrijf noteert stijging Na de wisselvallige eerste drie maan den heeft het staatsvissershavenbedryf te IJmuiden in de maand april zowel in de aanvoer als in de opbrengst een stij ging kunnen noteren. De aanvoer be droeg 7.558.003 kg. tegen 6.649.668 kg. in de overeenkomstige maand van 1958. Het voordelige verschil van 908.335 kg. had tot gevolg, dat de achterstand in de aanvoer van de eerste drie maanden ten bedrage van 1.914.064 kg. werd teruggebracht tot 1.005.729 kg. De op brengst bereikte de afgelopen maand het totaal van f3.798.368.42, wat f 296.305.47 meer is dan in april 1958, toen de om zet f 3.502.062.95 was. Het voordelig ver schil van het eerste kwartaal van beide jaren was slechts f297.63, wat nu dus is toegenomen tot bijna f300.000. De aanvoer van verse haring was ruim het dubbele van april 1958 en be droeg 1.083.200 kg. Ook kwam er nog wat gezouten haring, byna 10.000 kg. De aanvoer van makreel was met 2.498.424 kg. een kleine 270.000 kg. minder dan in april 1958 De aanvoer van schelvis daalde met ongeveer 250 kg., die van kabeljauw bleef vrywel gelyk en die van koolvis gaf een flinke styging te zien, namelijk met ruim 140.000 kg. De sty ging bij de wijting bedroeg ongeveer dezelfde hoeveelheid als by de koolvis. De meest opvallende stijging werd echter genoteerd by de schol. In april 1958 werd hiervan 617.196 kg. aange voerd. terwijl de afgelopen maand het totaal bereikt werd van 1.127.808 kg. De opbrengst hield hiermee geen gelijke tred. Deze steeg nameiyk van f 332.888.91 tot f479.661.25. Ook de gemiddelde prijs van de tong liep terug. De aanvoer steeg nameiyk van 453.216 tot 501.801 kg., terwyl de opbrengst daalde van f 1.480.529.73 tot f 1.323.826.73. Veel makreel Vrijdag zorgden zes treilers, Medan IJm. 57, Sch. 117, IJm. 36, Sch. 55, Sch. 52 en Hd. 87, drie loggers en negen en twintig kotters voor een totale aanvoer van 7300 kisten verse vis. Er waren 165 kisten schelvis, 180 wijting, 500 haring, 4800 makreel. 175 koolvis, 100 diversen, 500 schol, 20.000 kilo tongen, 520 kleine kistjes haring en makreel, 315 gul en kabeljauw en 550 stijve kabeljauwen. De pryzen waren veel lager dan woensdag. Deze pagina i6 gedeeltelik gecorrigeerd. My Britse home is cash Haagse ziekenfondsen zullen f. 9413.46 voor hun rekening nemen. OLIEBORINGEN EN NATUURSCHOON Het lid van de raad. de heer S. J. van den Bergh (WD) heeft burgemeester en wethouders de volgende vragen gesteld: Is het U bekend, dat de Ned. Aardolie- maatschappy plannen heeft om in het zuideiyk deel van de gemeente nog op meerdere plaatsen aardolie te gaan aan boren? Bent U niet met mij van mening, dat de oprichting van boortorens en de daarmee samenhangende werkzaamhe den ernstige schade zouden kunnen be rokkenen aan het natuurschoon in onze gemeente en belangrijke overlast aan de inwoners zouden kunnen veroorzaken in dien de bronnen zich dichtbij de be bouwde eigendommen zullen bevinden? Bent U daarom niet van mening dat, hoewel oliewinning voor ons land van groot belang is, er toch nauw overleg jepleegd zal moeten worden met de be srokken maatschappy om het natuur schoon in Wassenaar zoveel mogelyk te sparen en de overlast aan de inwoners tot een minimum te beperken? Indien de plannen van de NAM aan U bekend zijn, zoudt U dan bereid zijn deze aan de gemeenteraad mede te de len zodat ook de raad als vertegenwoor diger van de bevolking zyn wensen en bezwaren In deze te Uwer kennis zal brengen? transformatorstation Kieviet I. ter ver betering van de elektriciteitsvoorziening in park De Kieviet en in de Konijnen- laan en verder het verplaatsen van het transformatorstation Persyn en de ver zwaring van enkele kabels in de omge ving hiervan. De kosten van deze werk zaamheden worden geraamd op f. 54.000; aan de raad is voorgesteld dit krediet beschikbaar te stellen. SUBSIDIE AAN ORANJEVERENIGING In 1957 moest in het kader van de be zuinigingsmaatregelen in verband met de begrotingspositie de subsidie aan de Wassenaarse Oranjevereniging „Ko ningin Wilhelmina" voor de traditionele kindertractatie op Koninginnedag van de begroting worden geschrapt. Zo lang over de financiële positie van de ge meente geen zekerheid bestaat achten B. en W. het niet gewenst deze maatre gel reeds thans geheel of gedeeltelyk ongedaan te maken. Wel is het college bereid de vereniging tegemoet te komen door een subsidie toe te kennen gelijk aan het bedrag, dat de vereniging in 1959 zal hebben te betalen aan verma- keiykheldsbelasting voor de zomerker mis. B. en W. schatten dat dit een be drag van f. 600 zal zijn. Aan de raad is nu voorgesteld, een eenmalige bydrage uit de gemeentekas van f. 600 toe te kennen. my 99 In Engeland heeft een groot aantal Britse adel lijke families het stam slot laten opknappen, de antieke kleding uit de mottenzak gehaald en de butler zijn laatste in structies gegeven, want nu begint het groot kijk spel weer. Opnieuw zal de adel van Engeland dag jesmensen door zyn sta tige huizen leiden. Waar schijnlijk zal de hertog van Bedford wel weer de beste „omzet" hebben The Duke of Bedford woont in Woburn Abbey, een paleisachtig landgoed met een kasteel van 200 kamers. „Ik heb niet direct stil gezeten", zegt de hertog, en hij kijkt glimlachend naar de messcherpe vouw in zyn pantalon. „Ze heb ben erg veel reclame ge maakt voor die nudisten- fllm. die hier is opgeno men. ik ben voor de tele visie geweest, en een fa briek van poetsmiddelen heeft een hele pagina volgeadverteerd over het schoonmaken van Wo burn Abbey. Tja Bijna alle andere edp len hebben zich de af ge lopen winter kalm ge houden, zoals de adel be taamt, en knarsetanden den bij d« activiteit die Het bleek n.l., dat de voorzitter er principiële bezwaren tegen had deze zaak aan de commisie voor de begro tingen voor te leggen, ook al spreekt de raad steeds over de commissie voor fi nanciën. De burgemeester gebruikt deze naam, gezien de voorgeschiedenis van deze commissie, uiteraard nooit. De winelplanning kwam (natuurlijk) weer aan de orde. Nu by het vaststellen van het uitbreidingsplan „Schoolstraat". Het was de heer Van der Wilde 'P.C.), die hierover met het college van ge dachten wisselde. HUURPRIJS. Een (gevaarlijk) huurdebat ontwik kelde zich nadat de heer De Graaff <P. C.) gevraagd had naar de huurprijs van de door de firma Lobel in de Vliet- wijk te bouwen premiewoningen. De ge meente zou deze woningen aanvankelijk zelf bouwen. Nu neemt de heer Lobel de premie over en gaat 36 woningen bouwe nop grond, die hem f 26.50 per m2. kost. D* huurprijs van deze wo ningen blijkt op ongeveer f115.te komen. De heer Lamboo wilde de grond voor zoveel mogelijk woningwetwonin gen vry houden. Wethouder Dekker zegde toe, dat Vlietwyk II zoveel mo gelyk voor woningwetbouw gebruikt zal worden. De heer Schrama meende, (mét verwijzing naar het buitenland), dat we moeten wennen aan hogere hu ren. Er bestaat vrees, dat weinig Voor- schotense woningzoekenden deze hoge huren kunnen betalen. De voorzitter wees echter op de taak van Voorscho ten in de Haagse agglomeratie, In het plan ..*t Kan" worden ook slechts 30 woningen van de 87 door Voorschote naren bewoond! Besloten werd verder: een schrijfma chine aan te schaffen voor de Park school; f130.000,beschikbaar te stel len voor de reconstructie van de riole ring en verbreding van de Papelaan: de dienweg tussen Kon. Emmalaan en Pr. Bernhardlaan voor verkeer uit één richting open te stellen; voor f12.600. nieuw materieel voor de reinigingsdienst aan te schaffen, voor f2635.90 nieuwe slangen rubbergevoerd nylon) voor de brandweer, en een telmachine voor de Centrale Boekhouding; consultatiebu reaus voor huwelijks- en gezinsmoeilijk heden subsidie te verlenen; twee vaste geldleningen te sluiten, beide groot f76000,één voor 15 jaar en één voor 30 Jaar. koers 99 1/8% rente 4V£%: een krediet groot f 60.425,te voteren voor de aanleg van de verbindingsweg Krim- kadeVlietwijk. In verband met zijn benoeming tot onderwyzer aan een ÜLO-school te Hil versum werd aan de heer H. P. J. van Breeraen eervol ontslag gegeven als on derwyzer aan de Openbare Ulo. RONDVRAAG BU de rondvraag vroeg mevr. De Waal Malefyt-Spruyt naar een toegang tot het (voorlopige) speelterrein bij de Eist- laan—Leidseweg en de heer Mol naar een speelterrein aan de Papelaan. De heer De Graaff had ernstige klachten over de (papier)rommel, die na voor stellingen in het Cultureel Centrum achterblijft. De heer Lamboo wees te recht op de onpraktische en gevaariyke oversteekplaats voor wielrijders aan de Papelaan bij de spoorwegovergang. De heer Rombonts zag nieuwe perspectieven voor een zwembad naar aanleiding van een expositie op de jaarbeurs. Hij was zo optimistisch te veronderstellen, dat het mogelijk zou zijn nog dit seizoen zo'n bad in Voor schoten te hebben! De heer De Groot lokte een toezegging van B. en W. uit om eventuele initia tiefnemers. die met een plan voor goed kope woningen als het plan ,.'t Kan" zouden komen, te steunen. De heer Tideman zag mogelijkheden voor een ..filiaal" van de afd. Algemeen Voorbereidend Muziek Onderwijs van Toonkunst ln Leiden. Spr. veronderstel de, dat B. en W. een eventuele steun reeds nu in studie zouden nemen, hoe wel Toonkunst nog geen steun gevraagd heeft! De heer Dirksen vroeg toen aan dacht voor de Stichting Volksmuziek scholen (Gehrels). B. en W. zullen op verzoek van de heer Pels in een volgende vergadering meedelen, welke gedragslijn to.v. de 5e mei gevolgd zal worden voor het ge- meentepresoneel en de openbare scho len. „die man Bedford" ont wikkelt. „Och. van iemand wiens familie pas 420 jaar gele den in de edelsfcand werd verheven kun je eigenlijk niets anders verwachten", zuoht men in de exclu sieve clubs.... De hertog van Bedford haalt de schouders op voor zulke kritiek. Het landgoed en de andere bezittingen van de Bed fords zijn belast met een erfrecht van 5 miljoen gulden. Om die belas tingschuld af te lossen heeft de hertog zyn tamslot ontsloten voor de dagjesmensen, van wie er vorig seizoen een half miljoen door de gan gen en zalen schuifelden. De landhuizen zijn al iarenlang eigenlijk te 1uurGeen familie, van adel of anderszins, kan het onderhoud van de pa- 'eizen uit eigen middelen betalen. Talrijke families hebben noodgedwongen i>esloten het .stamslot dan maar te laten bezichti gen. De hertog van Bedford Is de man, die er een ..industrie" van heeft ge maakt. De toegang kost twee shilling en zes pen nies (f. 1.26), maar bin nen wachten verkopers van beschryvingen, thee (natuurlijk met crum pets, d.i. warm gebak), snoepgoed en ys, zodat er doorgaans veel meer wordt uitgegeven. De hertog neemt van alles zyn deel. Dan verkoopt hy bi- son-schotels in zyn privé-dierentuin loopt n kudde bisons rond en organiseert hij een scoo ter-rally. een caravan rally, concoursen hippi- que, wedstrijden en fui ven voor mensen met sportvliegtuigjes, en an dere evenementen, het hele seizoen door. Sir John Dashwood, eerste baronet van Enge land, doet al mee: ny laat de dagjesmensen de ..hellfire caves", de „hel levuur-grot" zien. waar zyn voorvaders in de 18de eeuw heel barre feesten moeten hebben •ehouden. De hertog van Marlborough heeft Blen heim Palace. geboorte plaats van Sir Winston Churohill, voor het pu bliek opengesteld. Ande ren zyn gevolgd. Het is aan de ene kant een beetje triest, maar aan de andere kant weer heel zakelyk. Want zon der de dagjesmensen zou de adel zyn kastelen moeten laten vervallen. VOORSCHOTEN Voorschoten: Dr. Th. J. Thies, Leidse weg 51. telef 2520. Voor wijkverpleeg ster: Gezondheidscentrum, telef. 2177. WARMOND Evenals vorige jaren zal ook dit jaar weer een tocht met Ouden van Dagen gehouden worden. De deelname aan deze tooht is oudergewoonte geheel gratis. De tocht zal plaats vinden op 4 juni a.s. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Theodorus J zn. van F P. M. Volwater en J. C. Oosterveer; Maria C.. dr. van A. G. Fortuin en M. J. Verhagen; Andreas H. A., zn. van L. A. Schoorl en J. W. A. Verhart Ondertrouwd: P. J N Oudshoorn en M. van Gelder; L .M F. Marée en A A. M. van Schaik; J. J. Jesse en T. Twlgt. Getrouwd: W. ten Have en C. A. D(jman H. Huigen en W. N. van Werkum. Overleden: D. Verhart. 64 Jr A. M. Weber, 66 Jr.; H. H .J. A. Steenbergen. 55 Jr.; wed. M. M. J. van WlelengaVan den Boom, 78 jr. C.JJVI.V.-VLUCHTELINGENHULP. De afdeling Vluchtelingenhulp van de C.J.M.V. ..Wassenaar" wil deze zomer aan 25 kinderen uit vluchtelingenkam pen in Duitsland een vakantie van 6 weken in Wassenaar bieden. Er zyn reeds 15 pleeggezinnen gevonden en men wacht dus nog op de aanmelding van tien gezinnen die gedurende zes weken een kind tussen de 5 en 13 jaar in huis willen hebben. Aanmelding is mogelijk aan Van Limburg Stirumatraat 2. Financieel is men er ook nog wiet helemaal Er is een bedrag nodig van f 1000. waarvan nog slechts een klein men het ontbrekende bedrag spoedig te gedeelte binnen is. Via giro 581761 hoopt ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9