kerkdiensten Leiden en omgeving Mr. H. R. Goudsmit over 2 V2 jaar adoptie in ons land Canite Tuba', ,St. Gregorius' en ,Vox Laeta' zongen in Lisse jericht 1 maart 1860 Zaterdag 9 mei 1959 Vijfde blad no. 29739 Zondag 10 mei den Hervormde Gemeente. Ple- jrlc: 10 uur ds. H. Bouter; 7 uur ds. 0ek (..De Kerk zingt"), iglandse Kerk: 8.30 uur dr. P. L. pheim; 10.30 uur ds. J. Groot, terkerk: 10 uur ds. D. J. Vossers. fekerk: 10.30 uur ds. H. J. v. Ach- g; 7 uur dr. K. E. H. Oppenheimer. (kapel: 10 uur ds. M. Ottevanger. anathakerk: 10.30 uur ds. J. van der t. school Boshuizerkade7.00 ds. H. f (Gezlnsdienst). p Muloschool Asserstraat: 10 uur dr. H. Oppenheimer. l school Marnixstraat: 10 uur ds. C. ijger te Den Haag. i Vrljz. Herv. (Leidse Volkshuls): Uur ds. J. C, Fischer te Hilversum, se Wallonne: 10.30 uur ds. Ch. Le jemisch Ziekenhuis: 10 uur H. Fa- prvlcarls. «nessenhuls 10.30 uur dr. P. L. jhelm. tdkerk (in de Moriaen)10 uur dhr. Se Koning. lf. Kerk. Zulderkerk: 10 uur dr. link; 5 uur ds. Den Boer. |ol Tlmorstraat: 10 uur ds. Heule; dr. Westerink. l Vest: 10. 5 en 7 uur dr. Dronkert. ds. Den Boer. inathakerk: 9 uur ds. Rothuizen; 5 I. Heule. ©1 Telderskade: 10 uur dr. Dron- j uur ds. Rothuizen. Geref. Kerk: 10 uur (ond.: „Het en omdat van Hemelvaart" en 5 uur „Eendrachtiglijk volhardende in het en smeken'r) ds. C. v. d. Weeie. f. Kerk (vrijgemaakt): 10 en 5 uur G. de Vries. t. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlen6t. g. Luth. Gemeente: 10.30 uur ds. H. [aan. Gemeente: 10.30 uur ds. J. van ever. •Kath. Kerk (Zw. Singel 50)9.45 jogmls; (woensdag 9 uur H. Mis), egez. Gemeente: 10.30 uur da. J. t te Amersfoort. Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): iur gezongen H. Mis. tlan Science (Steenschuur 6: 10.30 enst. Istengemeente10 en 5.30 uur dhr. juten Jr. (vrijdag 8 uur bidstond), g. Chr. Gemeenschap (Middelstegr. en 5 uur dhr. Dikkes. des Heils: 10 uur heillgingsdlenst ir openluchtprediking. Gangetje ir opwekkingssamenkomst, olv. ka- en mevrouw Schurlnk. hderveen Herv. Gem.: 10 uur pronk te Boskoop: 6.30 uur ds. A. »w te Boskoop. Geref. Kerk: 10 en ir ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. j.30 en 6.30 uur ds. D. Henstra te in aan den RUn Herv. Gem. Ju- aat: 9 uur ds. M. Hanemaaijer; ur ds. Pettinga te Lisse; 6.30 uur Bogers. Gebouw Jonathan: 10 u. fc. Lefeber. Kapel Gouwsluis: 6.30 P. A. Lefeber. Kapel Hooftstraat: 6.30 uur ds. A. J. Jorlssen. Ouds- iweg: 10 uur ds. G. Cadée. Martha- ig: 10.30 uur mej. T enHave. Ge- tic. Zulderkerk: 10 uur ds. W. 6.30 uur ds. H. J. Koffrie. Noor- 10.45 uur ds. G. Rang te Vljf- 6.30 uur ds. W. Wijma. Aula Chr. 10 uur ds. G. Mulder; 6.30 uur Rang. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur D. te Winkel. Chr. Geref. Kerk. kerk Grijpenstijnstraat: 8.45 en r ds. M. S. Roos. Oud Geref. Gem. ndersloostraat: 9.30 en 4 uur lees- Rem. Geref. Gem. van Mandersloo- 7 uur ds. KnopperB. Evangellstle gebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 u. iF. Nleumeler. raven Herv. Gem.: 10 uur ds. te Woerden; 6.30 uur ds. v. d. Nieuwerbrug)6.30 uur dhr. Van k te Nieuw veen. Geref. Kerk: 10 uur ds. Van Wijk te Nederhorst 5. (Nieuwerbrug)9.30 en 6.30 uur I Krimpen te Rotterdam. Herv. 4.30 en 7 uur ds. Emous te Rot- Geref. Kerk (vrljgem.)9.30 en Is. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en le heer Hulsman te Zwijndrecht. b. Kerk: 10 uur de heer Gunning erberg. Evang. Kring: 10 uur Ere- |7 uur de heer Dikkes te Lelden, op Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur le Leeuw; 6.30 uur ds. J. Pronk, fcerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene. ref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. ruyn. Geref. Gemeente: 9.30 en 6 lenst. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ffVisscher. 5wonde Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 [.Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: uur ds. N. W. v. d. Hout (H. kal). nade Herv. Gem.: 2.30 uur ds. onnef (intrede van ds. J. H. de hulpprediker, daarna aanvaarding arbeid als hulpprediker door ds. Herv. Gem.: 10 uur ds. M. Fok- 5 uur ds. mr. G. Alma te Am- (Jeugddienst). Jk aan den RUn Herv. Gem. 9.30 uur vicaris J. van Ham; 6 u. lakkenze. (Nieuwe Duinweg) 9.30 lakkenze (H.A.). Gymnastieklokaal raat: 10.30 uur ds. C. A. v. Har- Delft. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ie Valk. ^aan Zee Herv. Gem. (Nieuwe uur ds. Meljering te Voorscho- 6 uur Jeugddienst ds. P. Moeren- Dude Kerk): 10 uur ds. Bousema Inlngen; 6 uur ds. Groene woud te prt. (Kapel)10 uur ds. Jac. de ■uur ds. W. A. B. Hagen (H.A.). pltium)6.45 uur ds. D. Bouman terk: 8.30 uur ds. Vlijm te Voor- D.30 en 5 uur dr. v .d. Linden, De T. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. Geref. Kerk (vrijgemaakt)9.30 r ds. C. J. Breen. Geref. Gem. Re- lat: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Ned., Casa Cara: 10 eh 5 uur It. Skerk Herv. Gem.: 10 uur ds. nan; 7 uur ds. Overgauw te Wou- Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Oegstgeest Herv. Gem. (Groenekerk) 10.30 uur Jeugddienst; 7 uur ds. G. F. Callenbach, Openbare Geloofsbelijdenis. (Pauluskerk)10 uur ds. H. Huting te Gouda. (H. Mors): 10 uur ds. G. F. Cal lenbach. Ver. v. Vrljz. Herv. (W. de Zw. kerk)10.30 uur ds. N. Immink t Utrecht. Ger. Kerk (Mauritslaan)10 en 5 uur ds. E. de Vries te Amsterdam. Oude-Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. L. J. Boeijinga te 's-Graven- zande. Rem. Geref. Gem.: 10.15 uur ds. Luca. RUnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v .d. Hoek te Nieuwveen; 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdlenst; 2.15 uur ds. C. v. d. Weele te Leiden. RUnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk): 9.30 uur ds. M .C. Groenewoud: 5 uur ds. H. v. Gosliga (HD). (Kleine Kerk): 9.30 uur ds. H. v. Gosliga: 5 uur ds. H. Dek ker te Amsterdam (jeugddienst). Geref. Kerk (vrijgemaakt): 10 uur ds. C. J.Breen te Katwijk; 5 uur ds. K. Brünlng. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Geref. Kerk Maranathakerk: (Wijk Voor houterwegkerk, vrije plaatsen) 9 uur ds. Post; 4.30 uur ds. A. Langeler te Valken burg. (Rapenburgkerk) 9.30 uur ds. Bij leveld; 5 uur ds. v. d. Linde. Maranatha kerk (whk Maranathakerk. vaste plaat sen): 10.30 uur ds. v .d. Linde; 6 uur ds. Post. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart; 5 uur ds. Poldervaart te Schevenlngen. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. v. d. Berg; 5 uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Snaayer te Heemstede. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Van Oostrum te Utrecht. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. Lekkerkerker: 6.30 uur ds. Boonstra te Warmond. Geref. Kerk: 10 uur ds. Lan geler; 5 uur ds. J. Bijleveld te Rijnsburg. Geref. Kerk (vrljgem.)10.15 en 5 uur ds. R. Brands. 10 uur ds. De •p) uur kandidaat Greive; 7 uur ds. Meljering. (Rijndyk): 10 uur ds. Meljering. (Hulp en Heil): 10 uur ds. Saraber. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer. Geref. Kerk: (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. G. A. Hoekstra te Utrecht. Waddionxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. H. Stolk te Scheveningen; 6.30 uur de heer A. Kruithof, g.o. te Monster. (Wljk- gebouw Esdoornlaan): 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur dhr. J. W. Grl&nigt, g.o. te Rotterdam. (Ver.gebouw Stationsstr.) 9.30 uur ds. E. H. Kalkman; 7 uur ds. J. W. van Swlgchum te Rotterdam. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. J. Snoeij; 6.30 uur dr. F. L. Bos te Vlaardingen. Remon- str. Geref. Kerk: geen dienst. Chr. Afge scheiden Gemeente: 9.30 en 5 uur lees dlenst. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. L. Boonstra (Bevestiging ouderling-kerk voogden); 7 uur ds. L. Lekkerkerker (Val kenburg). Jeugdkerk: 10 uur in 't Tref punt, voorg. J. Vink te Katwijk. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. H. Beker; 7 uur ds. J. W. Sepmeijer. (Kie- vietkerk): 10 uur ds. J. T. Wlersma, ge- zinsdienst. (Deylerhuls)10.15 uur ds. D. J. Karres. Voorburg; 7 uur jeugdkerk, A. Paauwe, Voorburg. Geref. Kerk: (Bloem- camplaan) 10 en 5 uur ds. G. van Duinen (Zijllaan): 10 en 5 uur ds. M. P. Feringa. Ned. Prot. Bond: (Lange Kerkdam)10.35 uur ds. J. E. Tulnga, Voorburg. NPB/ Doopsgez. Gem./Rem. Gem. Johannahuis) 10.30 uur ds. E. J. Kuiper (Den Haag). Soefibeweging (Wald. Pyrmontlaan)11 u. universele eredients. Herv. Evangelisatie (Dorpshuis): 10 en 5 uur ds. B. J. Zaal, Nieuwe Tonge. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G. F. Overgaauw; 6.30 uur ds. Cnosse te Amsterdam (jeugddienst). Geref. Kerk: Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij; 7 uur kandidaat A. Noorder- faaf (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en uur as. J. W. Genuit. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. E. L. v. d. Geest uit Den Haag. Zuaninierdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v .d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Ge ref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. 'dorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. lief; 6.30 uur ds. D. J. Vossers. al Zijlkwartier)6.30 uur ds. J. P. (Gebouw)10 uur jeugdkerk. Ge le: 10 uur ds. Banga; 6.30 uur ds. ijlkwartier)9 uur ds. Dijk; 5 uur ga. Vrhz. Herv. (gebouw Linde- at 10.30 uur ds. C. P. Thomsen sht. Ilden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Hjsbers. (Pnlël)7 uur ds. D. H. Geref. Kerk: 9.30 uur dr. H. J. 2.30 uur ds. G. Mulder te Alphen 1 RUn. p Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur vl- M. Snijders; 5 uur ds. G. Pettinga. ferk: 10 en 5 uur ds. Joh. Meijnen Haag. Chr. Geref. eKrk: 10 en 5 u. I. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 u. 'an Gllst. Geref. Kerk (vrijgem.): 4.30 uur ds .J. J. Verleur (bev. *ges). Oud Geref. Gem.: 9.30 en iSBciienst. Ned. Prot. Bond: 10 uur Sevenster te Lelden. 'koop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Jong; 6.30 uur ds. W. Verweij te •ven. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur Weyiand te Nleuwer-Amstel. Chr. aerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. peen Herv. Gem. 9.30 u. ds. C. t te Rijnsaterwoude; 2.30 uur de v. d. Hoek; 7.15 uur ds. Cadée te wn. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Jijk-Binnen Herv. Gem.: 10 en Os. J. van Dok. (Gebouw Pické- ,10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk: 6 uur (v. a. Bergh-Stlchtlng 11 u.) ien. Ij'ilk aan Zee Herv. Gem.: 10 ustond voor vissery en gewas) en N. J. Cupédo; 7 uur ds. W. I (Jeugddienst voor de leeftijd van par). Geref. Kerk: 10 uur ds. Fer- uur (Sole Mlo 10 uur) ds. Bou- Kerkelijk Leven PREDIKANTENJUBILEA Ds. W. J. Keiler te Stedum en ds. A. Meijers te Utrecht, beiden emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk, vieren maandag hun veertigjarig ambtsjubi leum. Ds. Keiler diende de gemeenten van Scherpenisse, Nieuwkoop, Nijkerkecveen, Schraard en Ooster-Nijkerk waar hij 1 mei 1951 met emeritaat ging. Ds. Meijers diende de gemeenten van 's-Grevelduin-Capelle en Hocgeveen en tot aan zijn emeritaat op 1 mei j.l. die van Utrecht. Ds. Meijers. die tot de modaliteit van de gereformeerde bond in de Ned. Herv. Kerk behoort, is voorzitter van de Gereformeerde Zen- dingsbond. VOORZITTER „VRIENDEN VAN IIET LEGER DES HEILS" OVERLEDEN Gisteren is te Naarden op 64-jarige leeftijd overleden de heer T. H. Haan, in leven voorzitter van de vereniging Vrienden van het Leger des Heils" CONFESSIONELE VERENIGING NED. HERV. KERK De Confessionele Vereniging in de Ned. Herv. Kerk zal op 2 en 3 juni op „Woudschoten", te Zeist, haar jaarver gadering en conferentie houden onder presidium van ds. C. M. Luteijn, van Groningen Op de algemene vergade ring zal de voorzitter een referaat hou den over verscheidene actuele zaken. Op de conferentie op dinsdagavond 2 juni zal prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar aan de Gem. Universiteit te Een detail van de hervormde Maranathakerk aan de Lage Mors weg te Leiden (Foto L.D./Van Vliet) Amsterdam en dr. H. Schroten, her vormd predikant te Rotterdam-Chax- lois, spreken over „Wat moeten wij ver staan onder beroep op Gods woord?" Op woensdagmorgen 3 juni zal prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker, hoogleraar te Groningen, refereren over: „De mijding van het Heilig Avondmaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Brooks (Alberta, Canada) A. van der Ende te Munekeburen. Bedankt voor Papendrecht-Sliedrecht (mede voor het Evangelisatiewerk) A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Bennekom B. Bijleveld te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Dlrksland H. Rijk6en te Vlaardingen, die bedankte voor Slikker veer. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Den Helder A. H. Agter- eek, kand. te Amsterdam. Officiële publikaties SLUITING GEMEENTELIJK BUREAU. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het bu reau van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken op maandag 11 mei a.s. na 12.00 uur voor het publiek ls gesloten. Tuinbouw in de Euromarkt De Integratiecommlssie van het Fro- duktschap voor Groenten en Fruit heeft een nota opgesteld over de wen sen voor een gemeenschappelijk beleid ten aanzien van groenten en fruit in de E.E.G. Tot dusver is op het gebied van de landbouwintegratie voornamelijk ge sproken over granen en zuivel. Met deze nota wil het produktschap zowel de Nederlandse regering als de Euro pese Commissie op de hoogte stellen van oordeel en wensen, die leven in de kringen van werkgevers, werknemers, producenten, handel en industrie van de Nederlandse tuinbouw. De vrije markt, zo is overwogen, dient krachtens het Euromarkt-verdrag de levensstandaard van de producenten te verhogen en de voorziening van de consumenten tegen redelijke prijzen te bewerkstelligen op een wijze, die de produktiviteit bevordert en de markt enigszins stabiliseert. De vrije markt zal slechts Dij excessief aanbod als gevolg van bijzondere om standigheden, die vooral in klimatolo gisch opzicht voor de tuinbouw kenmer kend zijn, enige beteugeling behoeven. Gedacht wordt aan beperking van aanbod bij de bron, opdat in alle ver dere stadia de prijsvorming vrij kan ge schieden en onnodige kosten worden vermeden. De nota van het produktschap stelt, dat de aard van de tuinbouw en zijn produkten zich niet verdraagt met diep gaand ingrijpen, zoals dit op andere agrarische gebieden wordt aangetroffen, maar ook niet met een volkomen onbe lemmerd spel van krachten van vaag en aanbod. In Europees verband dient naar oor deel van het produktschap gestreefd te worden naar een produktie- en distri butieproces met enige „ingebouwde sta bilisatoren" om gevolgen van schomme lingen in vraag en aanbod re verlichten. Tijdens de overgangsperiode za; een tijdelijke aanbod- en prijsregulering voor enige tuinbouwproducten nodig zijn. De plaats van deze regelingen zou aan de grenzen kunnen liggen. Derge lijke regelingen zouden moeten zijn af gestemd op de marktverzadiging, waar bij geen extra vraag bij groter aanbod optreedt. Het criterium zal echter naar mening van het produktschap nimmer bij de produktiekosten van de onder havige produkten mogen liggen. Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Illllllllllllllllilllllillllllllllllllllllllllllffl KYNOLOGENVER. „RIJNLAND" GAAT KENNELTOCHT MAKEN Onder leiding van de heer F. Alofs uit Wassenaar de voorzitter, dr. ir. Lin- denbergh vertoeft nog steeds in het bui tenland hield de Kynologenver. „Rijn land" gisteravond in „Zomerzorg" een drukbezochte ledenvergadering. Nadat enkele voorstellen voor de a.s. Contactvergadering te Utrecht waren behandeld, hield de bekende keurmees teres mevrouw M. Donath-Seeuwen een interessante causerie over allerlei kyno logische onderwerpen, waarop een le vendige gedachtenwisseling volgde. Ten slotte werd besloten om aan het eind van deze maand met de leden een tocht langs enige grote kennis te ondernemen Advertentie ALUMINIUM JALOEZIEËN Toonkamer en inlichtingen D. LADAN, off. dealer Molensteeg 27 bij Doezastraat - Leiden Telefoon 21375 Wat voor Churchill de sigaar is, is voor Clement Attlee de pijp. Het eerste wat hij gisteren op Schiphol deed, was een vers pijpje stoppen Attlee brengt een bezoek van een paar dagen aan ons land. In Den Haag zal hij onder meer het nieuwe kantoor van de Internationale en Nederlandse Wereldjederalisten openen. Hoe een adoptieprocedure verloopt Onder grote belangstelling vond gister avond in het Prytaneum een contact avond plaats van de Commissie voor Kinderbescherming in Leiden en Om streken. De voorzitter, de heer A. J. D. van Oosten opende de avond met een hartelijk woord van welkom, in het bij zonder gericht tot mr. H. R. Goudsmit, secretaris van de Centrale Adoptieraad te 's-Gravenhage, die een inleiding hield over „2 Va jaar adoptie in ons land". Het lag niet in de bedoeling van spr. om al te diep op de materie in te gaan, daarvoor zijn de facetten te talrijk. Een adoptieprocedure eindigt in ons land met een vonnis van de rechter, hetgeen niet in ieder land het geval is. Er is in ons land vrij lang verzet ge voerd tegen adoptie, daarom heeft de wetgever lang gezocht naar een systeem, dat de grootste waarborgen gaf tegen een lichtzinnige adoptie. Deze waarbor gen zijn er nu en een adoptie hier te lande geschiedt slechts na de uitspraak van een objectieve rechter. Pleegouders, die een kind willen adopteren richten hiertoe, via een advocaat, het verzoek tot dc Rechtbank ter plaatse. Deze zendt het verzoek direct door naar de Raad Voor het laatst onder Jan van der Meer In de HBG-veilinghal te Lisse traden drie muziekverenigingen op, die alle drie een in het geheel niet teleurstellende eerste kennismaking voor ons betekenden. Dit waren de R.-K. Harmoniekapel Canite Tuba, waarover Dick Boot de staf voert, de Gem. Zangvereniging St.-Gregorius en als gast Vox Laeta uit Roe- lofarendsveen. Gemeenschappelijke dirigent van deze koren is Jan v. d. Meer. Een vakman wiens bekwaamheid, nu we hem, ook in ander verband, al enige malen actief op een podium meemaakten, voor ons vast staat. Toch spoedt zijn werkzaamheid in Lisse, Leiden en Roelofarendsveen ten einde, daar hij directeur wordt van een nieuwe muziekschool in Oss. Van de Lissenaren nam hfj officieel afscheid, ge huldigd in een van dankbaarheid en genegenheid getuigende toespraak. In het welkomstwoord is vooral er kentelijkheid uitgesproken voor het af staan van de hal, want Lisse had nergens anders een podium om zoveel uitvoerenden op een podium te herber gen. Zeker niet toen kapel en koren samen Elgars vermaarde „Land of Hope" lieten horen. Deze veilinghal laat een groot publiek toe (en dit was er ook, een publiek met een zeer goede aan dacht), maar haar akoestiek laat te wensen. St.-Gregorius opende a cappella met een Ave Maria van Vittoria, de Spaanse Palestrina, en met het blijde Exsultate van de Italiaan Viadana, polyfonisten der 16de eeuw. Vox Laeta trad daarna aan met Bachs koraal „Wohl mir dasz ich Jesum habe" en samen gaven de beide koren Francks 150ste Psalm. Ken merken van v. d. Meers streven zijn zuiverheid, een geknede en genuanceer de zang zonder zwaarte, uit welke de muzikale ontroering uitgedragen kan worden, die bedolven ligt in meester stukken als de genoemde. Niets dat op forceren lijkt. Deze koorleider verstaat het om zijn materiaal te bespelen en om liefde te wekken voor de klassieke schoonheid. Bach en Franck waren ondersteund door een elektronisch orgel, bespeeld door Bram Martfjn, eveneens een uitge lezen vakman. Als man van smaak zal hij wel niet ingenomen zijn met deze moderniteit. Dit apparaat is een nood sprong, maar in een enorme ruimte toch beter dan een piano. De bas-oktoven klonken nuchter en de hoge triolenfigu ren levenloos. In de meer kleurverdra- gende Franck stond dat wat gunstiger. Gregorius dook a cappella nog eens met twee beroemde en gezellig voorge dragen madrigaaltjes van Lassus (Frans en Italiaans) in de 16de eeuw, om ver volgens via een Sartorius weer verenigd met Vox Leata uit „De Veen" bij drie prachtige Negro Spirituals te belanden, die niet nalieten klinkend hun boeiende kracht te bewijzen De sopraan Lize Schoo vervulde met haar welgeschoold en fijnbesnaard orgaan de solo in een daarvan. Wy weten niet wie de solo zanger was in de beide andere, maar deze was voldoende sonoor en voor de gestelde taak berekend. „Canite Tuba" blijkt iets boven het gemiddelde niveau in deze streek uit te steken. Een Alford-mars in een prettige gang leidde naar De Kapper van Sevilla, een Rosöini-ouverture. Duidelijk werd dat Dick Boot uitstekend uitgewerkte notenbeelden presenteert, waarbij de melodie-voerende stemmen en de solo- trekken voldoening schenken. Het or kestraal verband is goed gewaarborgd. Het koper heeft gloed en genoegzaam glans. De houtblazers zijn niet alle eersterangs, maar zij geven beslist rede lijk spel. Eersterangs klarinetten en flui tisten komen, zoals violisten, uit een Jarenlang volgehouden onderwijs voort. In de korpsenpraktijk is dit al te weinig het geval. Verdere componistennamen zijn Lort- zing, Ziehrer, Fulling, Zeiler. Weense muziek als van Ziehrer en Zeiler zonder de oorspronkelijke violen erbij klinkt ons altijd onnatuurlijk, d.w.z. on-Weens in de oren Dat kon niet beletten dat De Vogelkoopman meeslepend over het voetlicht kwam en dat er, evenals van Fullers Spaanse Schets veel werk van was gemaakt. Want Boot beschikt over een frisse, vlot doorgaande en gerespec teerde leiding, die veroorzaakt dat een orkest zich in z'n element voelt. Tenslotte ls de drumband opgetreden, met het aloud Wilhelmus van Nassaue toe. V. van de Kinderbescherming, die dan na een diepgaand onderzoek naar alle om standigheden van de betrokkenen, een rapport zendt naar de Centrale Adoptie- raad met een voorlopig advies. Uit dit rapport stelt de CAR het advies voor de rechter op. Dit advies bereikt de rechter via de Raad van Kinderbescherming, die uit eindelijk op de zitting het laatste woord heeft inzake een definitief advies aan de rechter. Volgens de wettelijke voorschrif ten moeten voor de zitting gehoord wor den de pleegouders, de ouders van het kind, veelal ook bloedverwanten en des kundigen en als het kind 14 jaar of ouder is, ook het kind zelf. Ter voorko ming van moeilijkheden bij een ontmoe ting van de verschillende partijen, wor den bij de meeste rechtbanken de verho ren op verschillende tijdstippen gedaan. Vervolgens gaf mr. Goudsmit een op somming van de wettelijke voorwaarden voor adoptatie. Zo moet het kind op de dag van de uitspraak in eerste aanleg minderjarig zijn en mag geen wettige of onwettige afstammeling van een der adoptanten zijn. Ieder der adoptanten moet tenminste 18 jaar en ten hoogste 50 jaar ouder zijn dan het kind, terwijl ook één van beiden voogd over het kind moet zijn. Dit laatste, omdat de wetge ver de voogdij als eerste fase van de adoptatie-procedure heeft gezien. Dit gaat volgens spreker niet altijd op en veel zal van het inzicht der voogdijver eniging worden gevraagd. Op de dag van het verzoek tot adoptie, moet het kind reeds meer dan 3 jaar door de adoptan ten zijn verzorgd en opgevoed en worden bewezen, dat zij het kind als een eigen kind behandelen. Ook moeten de adop tanten 5 jaar voor de dag van het ver zoek met elkaar gehuwd zijn, zodat mag wdrden aangenomen, dat hun huwelijk bestendig is. Dat de ouders, die in bur gerlijke betrekking tot het kind staan, op de dag van het verzoek meerderjarig moeten zijn, heeft aldus spreker tot he den geen moeilijkheden opgeleverd, wel het feit, dat geen der ouders het verzoek moet tegenspreken. Deze tegenspraak moet ter zitting gebeuren en mag niet schriftelijk worden gedaan, hetgeen in de praktijk vaak moeilijkheden oplevert, vooral als het hier een ongehuwde moe der betreft, die niet graag ter zitting verschtlnt en dus de zaak maar laat lo pen. Bij de invoering van de adoptie wet zagen vele pleegouders, die buiten landse kinderen tot zich hadden geno men, hun verzoek tot adoptie helaas mislukken, omdat zij dachten de voogdij over deze kinderen uit te oefenen, het geen niet het geval bleek te zijn. Zyn deze kinderen nog minderjarig, dan kan hier een oplossing worden gevonden door alsnog een voogdijbenoeming aan te vra gen. Veelal zijn deze kinderen reeds voor de oorlog opgenomen en nu al meerder jarig. Een verzoek tot adoptie moet uit gaan van een echtpaar, zodat het kind in een normaal gezin met een vader en moeder komt. Een uitzondering wordt gemaakt als een der pleegouders overlijdt en voordien reeds het voornemen tot adoptie be stond. Ook als aan alle voorwaarden is voldaan, zal niet altijd zonder meer tot adoptie worden overgegaan, omdat de wet tenslotte nog als algemeen vereiste stelt, dat de adoptie zowel uit het oog punt van verbreking van de banden met dc ouders, als uit dat van bevestiging van de banden met de pleegouders, in het kennelijk belang van het kind is. Elk geval moet afzonderlijk worden bezien, beoordeeld en berecht. Met enige tref fende voorbeelden toonde spreker aan, dat bU de uitspraak het belang van het kind steeds voorop staat. Ook de voor lichting van het kind ziet de CAR in het belang van het kind. Het kind heeft er recht op om te weten wie hij is en waar hij vandaan komt. De CAR gaat van het standpunt uit. dat een kind van 5 jaar reeds enigszins kan worden ingelicht, al thans dat hiermede een begin kan wor den gemaakt. Na de pauze werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen een druk ge bruik gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7