Les Tricheurs - schokkend, maar niet stotend beeld van losgeslagen jeugd LEXINGTON PRIJSVRAAG FILMS STEEK ER EEN LEXINGTON BIJ OP CATENA VERJAARDE IN HET LEIDS ACADEMIEGEBOUW Tentoonstelling in Boerhaavezaal in „De week van de fotografie'' Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 9 mei 1959 Tweede blad no. 29739 Knappe film van Marcel Carné Er is in de jongste film van Marcel Carné niets meer te be speuren van de poëzie, die hem eens zijn grote faam heeft bezorgd. Om Carné's eigen woorden te ge bruiken, niet hij heeft de poëzie, maar de poëzie heeft hem verlaten. De tijd van ,,Les enfants du para dis" is voorbij. De smaak van het publiek is veranderd. Carné is op deze nieuwe vraag het antwoord niet schuldig gebleven. Maar het is een wreed-openhartig antwoord geworden. Als een kundig arts stelt hij in "Les tricheurs" in ons land onder de wei- Eig gelukkige titel „Zondaars in spij erbroek" uitgebracht een scherpe diagnose van een „ziekte" bij een be- iaaide jeugd. Gelukkig heeft Carné niet e jeugd voor ogen gehad, toen hij zijn :11e aanklacht tegen de gemakzucht van ele ouders maakte, maar slechts een ?paalde jeugd. Maar toch een jeugd, die estaat .Jongeren, die niet willen wer en en toch alles bezitten, die in weelde rillen baden, maar er geen moeite voor gillen doen. Zij willen geen gebonden heid kennen, de „vrijheid' 'is hun noog- ite goed. De intiemste onderwerpen en iaden bespreken en stellen zij met een bijna stuitende onverschilligheid. Zij kennen geen idealen, koesten geen illu sies en voelen nergens zekerheid. In hun Ërang om zich te doen gelden grijpen zij naar ongezonde sensatie en wilde bac chanalen. Maar toch, diezelfde jeugd lurft ook het leven in de waagschaal te [etten, wanneer er ergens een poesje in hood verkeert. Wederzijds Een leugen De normale waarden van het leven mtkennen zij en zelfs het begrip van .mijn en dijn" vervaagt, wanneer het er bm gaat iets, dat zij fel begeren in het bezit te krijgen. Eigenlijk is hun bestaan sen voortdurende leugen. Zij bedriegen tichzelf en anderen om hun juiste ge- roelens toch maar te verbergen. Om de juiste sfeer te treffen heeft Carné gebruik gemaakt vaa daarvóór Jnbekende jongeren. Jacques Charrier is ie student Bob. die door een toevallige Dmstandigheid in deze uitzichtloze om geving getrokken wordt door een gede primeerde intellectueel. Alain (een knap pe creatie van Laurent Terzieff). Bob maakt daar kennis met Clo, een bijzon ier brutaal en op sensatie belust wezen tje. Haar vader, een rijk industriëel. feet van haar bandeloze leventje af. maar „dat hoort bij de jeugd, het zal wel overgaan." Voorts ontmoet Bob de charmante Mie. die slechts één verlan gen kent, het bezit van een uiterst ciure jportwagen. Om dit doel te bereiken, ieinst ze zelfs niet terug voor chantage. Leidse huisvrouwen werden geconfronteerd met het leven in de staat Israël De Stichting „Collectieve Israël Actie" ferzorgde gisteren in de grote bovenzaal tan „Het Gulden Vlies" een filmmiddag 'oor de Leidse huisvrouwen. De films, iie vertoond werden, gaven een indruk 'an het dagelijkse leven in de jonge itaat Israël. Voordat het licht in de zaal litging hield de heer I. L. Palache een Tij korte maar uitermate interessante ëzing over dit warme land en zijn (roeiende bevolking. Hij vertelde o.m., lat de staat Israël in 1948 is opgericht het emigranten op te nemen. Er is nu lus tenminste één land, waar een ver- folgde geplaagde jood terecht kan als lij zulks wenst. Een enorme stroom •migranten komt vrijwel iedere dag Israël binnen. Geen wonder dus dat de foningnood daar tot een van de aller zotste problemen gerekend kan wor- len. In dit verband vertelde spreker ook jet een en ander over de bouwstijl en Ie inrichting van de huizen in dit van Ijle kanten zo bedreigde land. Het is ittere noodzaak, dat Israël tot de tan- len toe gewapend blijft. Een zeer sterke poepenmacht moest in de afgelopen aren op de been gebracht worden en iet is in het belang van het gehele oodse volk, dat ook de meisjes haar hilitaire dienstplicht vervullen. Verder prak de heer Palache nog over de col- ectieve landbouwnederzettingen in deze itaat. De films maakten op de huis- Touwen een diepe indruk. Er was o.m. «n documentatie, die een beeld gaf van Ie ontwikkeling in de eerste jaren van let bestaan van de staat Israël. De jresidente van de afdeling Leiden van le Ned. Vereniging van Huisvrouwen, hevr. C. Hageman—Verhagen, leidde lot de pauze deze tamelijk goed bezoch- bijeenkomst. Dit overigens tegen de zin van Bob, die zich in dit milieu niet geheel kan plaatsen, maar die warme gevoelens voor Mie is gaan koesteren. Deze gevoelens zijn wederzijds, maar de code van deze jongeren verbiedt voor deze liefde uit te komen. Ze veinzen onverschilligheid, hetgeen tenslotte tot een catastrofe ieidt. wan neer Mie een bijzonder gevoelige rol van Pascale Petit zich te pletter rijdt in haar fraaie sportwagen. Aan het einde van deze liim, waarin Carné zich richt tot de ouders die geen tijd denken te hebben voor hun op groeiende kinderen, stelt hij toch, dat zelfs deze jongeren hun leugen niet kunnen volhouden, maar inmiddels heeft hij zijn verhaal al op een onge meen boeiende wijze verteld. Op som mige punten van deze ongetwijfeld schokkende, maar nergens stotende film, komt Carné tot uitzonderlijk ster ke staaltjes van zijn groot vakman schap. Toen de scenes van de feesten moesten worden opgenomen gaf hij de spelers en figuranten whisky te drinken Op deze foto ontbreekt slechts Andrea Parisy aan het jeugdige kwartetdat de hoofdrollen vertolkt in "Les Tricheurs"Men ziet hier van links naar rechts Laurent Ter zieff, Pascale Petit en Jacques Charrier. om de juiste sfeer en de vereiste stem ming te bereiken. Het resultaat was, dat er teveel „stemming" kwam en de op namen mislukten. Men heeft de scene opnieuw verfilmd, maar toch kregen de spelers gekleurd water te drinken. Des ondanks zijn het ware meesterstukjes film geworden, evenals de redding van het poesje en tenslotte de achtervolging van de wagen van Mie. Talloze malen is zoiets reeds op het witte doek gebracht, maar zelden zo knap. zoals steeds in de film met de jazzmuziek als een wezen lijk onderdeel van de handeling. Het is zeker geen opwekkende film. maar wel een prachtig werk. waarin Carné zijn grote faam alle eer heeft aangedaan en gelukkig goedkope sensatie overal ver meden heeft. Werkloosheidscijfer» in rayon Leiden zijn nu bijzonder gunstig De werkloosheidscijfers zijn wat het rayon Leiden betreft op het ogenblik zeer gunstig. Het aantal werkloze man nen is van 738 in de maand maart te ruggelopen tot.585 in april, een vermin dering van bijna 21% dus. De geregi streerde arbeidsreserve is dus gedurende de afgelopen maand opnieuw belangrijk afgenomen. De werkloosheid heeft hier mede een peil bereikt dat bijna 400 lager ligt dan op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Hoewel de daling van de werkloosheid in april voor een deel kan worden toegeschreven aan sei_ zoeninvloeden is ook een duidelijke ver betering van de conjunctuur merkbaar. De werkgelegenheid ook in niet-seizoen- gevoelige bedrijfstakken is nl. aanzienlijk verbeterd. De bouwnijverheid bijv, breidt door het in uitvoering komen van gro tere objecten de personeelsbezetting uit, waardoor het aanbod van bouwvakarbei ders en losse arbeiders afneemt. In de meeste metaalbedrijven neemt de per soneelsbehoefte toe. In de textielfabrie ken met name in de wollen garen in dustrie zit men nog steeds om personeel verlegen, vooral aan vrouwelijke arbeids krachten bestaat grote behoefte. Het aantal vrouwen, dat op het ogen blik werk zoekt bedraagt ongeveer ze ventig. Het ligt in de lijn der verwach tingen, dat het huidige aantal werkloze mannen in de komende maanden nog verder zal dalen. In Leiden waren er eind april 468 mannen, die werk zoch ten, in Alkemade 40, in Leiderdorp 11, in Oegstgeest 22, in Voorschoten 26. in Warmond 9 en in Zoeterwoude ook 9. Geven wij tot slot nog een overzicht van de werkloosheid per beroepsgroep mrt. '59 apr. '59 Bouwvakarbeiders 106 77 Metaalbewerkers 50 34 Textielarbeiders 21 15 Land- en Tuinbouwarbeiders 74 43 Transportarbeiders 21 25 Kantoorpersoneel 21 28 Losse arbeiders 160 106 Advertentie. Lexi maakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand april De jury. bestaande uit de heren Kees Stip letterkundige L. P. A. Soeterboek copywriter M. C. de Jong redacteur C. Krouvvel reclamedeskundige K. van Lieshout reclame-assistent heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aangewezen. Deze krygen een tweedaagse vliegtocht naar Kopenhagen J. Stom, Jasper Warnerhof 18 III. Amsterdam-W II Mevr. G. W. Hegeman-Hemmers. Old Hickoryplein 63 C. Maastricht. G. Verheuvel, Schoolstraat 59, Krimpen a. d. Lek. J. Kuijt, Blaricummerstraat 33. Huizen N.-H Mevr C. C. de Boer-van Gelder. Utrechtseweg 54. Zeist F de Vries. Peppelweg 109 d. Rotterdam 12. Mevr Daviena. J. de Reijgerstraat 4. Delden. P H. Middelburg, Mijnbouwplem 1. Delft Tevens werden de vijftig winnaars van een slof 200 Lexingtonsigaret ten door de jury ge kozen, die hun prijs krijgen toegezonden U DOET TOCH OOK MEE De acht winnaars van mei gaan twee dagen naar Londen! Vraag een af druk van de publicatie met algemene voorwaarden aan: Lexington Postbus 305 - Den Haag Lexi wenst u veel succes en geeft u de goede raad from America'» Best Tobaccos ILEIDSCHEj FAUTOBOXEN fCAPAGE! v.OLDEMBARNEVELTSTR. 37 LEIDEN, tel. KI7I0 - 2IS83 Ontembare Hartstocht („Wild is the wind") Meeslepend Luxor Wie Anna Magnani zegt, weet van haar te verwachten is: een sterke, temperamentvolle, haast wild-demonisch aandoende vrouw, die onder haar hardheid de gevoeligheid verbergt. Tegenover haar in de film ..Ontembare hartstocht" Anthony Quinn eenmaal de mannelijke hoofdrolspeler in ,.La Strada" eveneens sterk en bewogen, deze film één, die deze vrouw niet gaf, waarop zij recht had, omdat zijn eerste vrouw te sterk in zijn herinnering voortleeft. Naast beiden Anthony Fran- ciosa, voor wie de hartstocht der vrouw heviger is dan de liefde voor haar man, waardoor het leven op de welvarende schapen farm, waar het verhaal zich af speelt. zulk een noodlottige wen ding krijgt. Anna Magnani als Gioia in een rol, die haar in alle geëmotioneerde felheid voor ogen stelt. Gino (Anthony Quinn) was gelukkig getrouwd met Rossana, die bij de ge boorte van haar kind, sterft. Na enige jaren laat hij haar zuster Gioia uit Italië overkomen als zijn tweede vrouw: hij voelt zich eenzaam en is nog in de volle bloei van zijn leven. Doch in de loop van de tijd krijgt Gioia meer en meer de overtuiging dat Gino niet werkelijk van haar hpudt, maar haar alleen ge trouwd heeft om haar frappante gelij kenis met haar overleden zuster Ros sana. Dat blijkt uit veel, te veel om er op den duur niet meer aan te twijfelen. En als Gino voor enige dagen weg gaat en zijn vrouw alleen achter blijft met Bene, die hij als zijn zoon beschouwt, gebeurt het fatale: Gioia en Bene bekennen elkaar hun liefde en zij zullen het Gino bij zijn terugkomst vertellen. Het loopt uit op dramatische scènes: Gino is geschokt door het bedrog van twee mensen, die hij lief had. Bene durft de consequenties van zjjn liefde voor Gioia niet aan, bovendien voelt hij zich schuldig. Wanneer Gioia op het punt 6taat weer aiaar Italië terug te gaan, weet Gino VAN DEZE WEEK: zichzelf te overwinnen en vergeeft Gioia alles wat zij misdeed. Hij voelt zelf, dat hij tegen over haar tekort schoot. Beiden besluiten hun huwelijksleven opnieuw te beginnen Gioia. die een man nodig heeft, omdat zij van iemand wil houden en Gino, die haar ditmaal niet meer teleurstellen wil. Anna Magnani in een voor haar bij uitstek magistrale rol, waarin zij hèèl haar groot talent in alle suggestiviteit en expressiviteit ontplooien kan. Voor deze opvallende creatie verwierf zij dan ook de eerste prijs op het filmfestival van Berlijn. Een prachtige fotografie, vooral ook van de woeste natuur en het leven der dieren in het Amerikaanse Nevada ver hoogt de waarde van deze boeiende film, welke vele beklemmende episodes in zich bergt. Een Hal Wallisproduktie onder regie van George Cukor, waarin het samen spel van Anna Magnani en Anthony Quinn een meeslepend karakter draagt, Liefde is mijn beroep Primitief scenario, infantiele B.B., falende Gabin Trianon Wij kennen het boek van Georges Simenon (En cas de malheur), waarnaar deze film van Claude Autant- Lara gemaakt is, niet, maar op het wit te doek krijgt men er bepaald geen grootse indruk van. Een bekend advo caat, André Gobillot, laat zich door de charmes van het meisje Yvette. dat van de liefde haar beroep maakt, verleiden als haar pleiter op te treden, wanneer zij en een vriendin wegens een roof overval op een oude dame terecht moe ten staan. Hij wint het pleit, letterlijk en figuurlijk, maar het meisje laat zich, ofschoon zij een baby van hem ver wacht, toch weer in met een vriend, die, als zij hem wil verlaten, een einde aan haar leven maakt. Een scenario dus, dat in de hoogste mate conventioneel en zelfs onbenullig mag heten, met een ge schokte mevr. Gobillot en een huilende secretaresse op de achtergrond. Om er nog wat van te maken, heeft de regis seur gemeend er verstandig aan te doen de rol van Yvette aan Brigitte Bardot te moeten toevertrouwen en de op hol geslagen Gobillot door Jean Gabin te laten spelen. Zo komen zowel de lief hebbers van vrouwelijk schoon als de supporters van de acteur Jean Gabin aan hun trekken, maar daarmee werd .Liefde is mijn beroep" nog geen goe de film al is er dan technisch veel werk van gemaakt. Als het om dit laatste gaat. stellen de Fransen trouwens zel den teleur. Maar als geheel is dit werk een grandioze mislukking, waarbij men zich afvraagt, hoe een bekwame speler als Gabin zich ertoe heeft laten brengen Zijn niet geringe capaciteiten in één te vertonen met het infantiele Evolutionaire erkenning begeleidde vele revolution a i re suggesties Zeven jaar geleden werd de Leidse mannelijke studentenvereniging Catena opgericht met een twintigtal leden. Deze oprichting was een inbreuk op en derhalve uitdaging aan de „eenheidsgedachte" van de Leidse Civitas, waarvan de doelstellingen na de bevrijding waren geformuleerd. De zevende verjaardag van deze uitdaging niet als zodanig bedoeld maar hiertoe uitgegroeid hoewel men naar het veel vredelievender doel streefde om de ongeorganiseerden-principieel-anti-LSC-ers op te vangen zette gisteren een nadrukkelijk stempel op enerzijds een succes, anderzijds een falen. Voor het eerste werd deze dies natalis in de eigen sfeer van het Academie gebouw gevierd. Bovendien leidde mede de status van lid van de Federatie van Unitates en Bonden en de erkenning als waarnemer in het Consilium er toe, dat er heel wat officiële vertegenwoordigingen te begroeten waren: de rector-mag- nificus prof. dr. H. J. Lam, het bestuur van de VVSL, afgevaardigden van de Federatie van Unitates en Bonden, bestuurders van de zusterverenigingen alom in den lande en besturen van de studentenfaculteiten. Het collegium van het LSC liet zich niet vertegenwoordigen. instelling nog in geen jaren sprake is maar alleen van een polsing der menin gen beoogt tegemoet te komen aan de eisen van de maatschappij. Hij be pleitte, een dergeljjke opleiding buiten de Universiteit te doen plaatsvinden. Hij citeerde daarbij een uitlating van prof. Groenman, die betrekking had op de baccalaureaatsstudie als verkorte vak opleiding, hetgeen geheel los staat van het algemeen vormende baccalaureaat zoals dat de Leidse Universiteit voor ogen staat. De zuivere vakopleiding zou spreker buiten universitair verband gesteld wil len zien, waardoor studievoorschotten en subsidies van het bedrijfsleven wel licht groter effect zouden sorteren. De opleiding aan een hogeschool zou vol gens spreker voor dergelijke studenten aanbevelenswaardig zijn. Spreker zag evenwel duidelijke bezwa ren tegen een te stringente scheiding tussen Universitair en hoger onderwijs, dit laatste als vakopleiding bedoeld. Hij verdiepte zich voorts in de ver schillende aspecten van het 'ten on rechte zo genoemde) „gezelligheidsleven" van de studenten, waarover hij zich af vroeg of de beperktheid van diepere contacten tussen de studenten niet waar devoller was dan de veelheid van opper vlakkige contacten, zoals deze bevorderd wordt b.v. door lidmaatschap van zeer omvangrijke „gezelligheidsverenigingen". De heer De Rooy betreurde, dat de voorlichting voor aankomende en jonge studenten zich beperkte tot weinig pers pectief biedende programma's van het inlichtingenbureau van de Universiteit en weinig diepgaande suggesties van ouderen, die hun advies geven in het De praeses van Catena, de heer R. E. de Rooy, hield in de gewelfkamer van het Academiegebouw een voordracht voor de leden (thans meer dan 160 in getal) en reünisten van deze groepering en andere belangstellenden. Hij sprak onder het motto „De toekomst der Uni versiteit" en greep daarvoor, zoals ge bruikelijk, naar een ver verleden terug. Hij onderscheidde in de historische ont wikkeling der universiteiten de instel lingen die een algemene vorming na streefden, die een vakopleiding geven, die een combinatie van beide mogelijk maken en die de keuze open laten met vorming voor een basis voor alle drie deze richtingen. Het onlangs ingestelde baccalaureaat zo betoogde spreker hoewel er van een draaien en paaien van B.B. Wat dit laatste met acteren heeft te maken, is nog steeds geen mens duidelijk. Zelfs in deze rol gaat er van Brigitte geen enke le overtuigingskracht uit. De enige, die nog in staat is een zekere mate van tragisch medelijden met het „drama tisch" verloop op te wekken, is de se cretaresse. Als Gobillot-Gabin tenslotte met een vertrokken gezicht naar de te nen van de vermoorde Yvette staat te kijken ze komen nog juist onder het laken uit heeft men moeite om bij dit zielige tafereel zijn lachen in te houden. Een film om spoedig te verge ten. Geen genade voor bandieten Levendige vechtfilm Rex Opnieuw spreken de revolvers een overduidelijke taal in het theater aan de Haarlemmerstraat, waar Robert Taylor, Richard Widmark en Patricia Owens de hoofdrollen vertolken in een stevige vechtfilm. De oorzaak van die dampige gevechten schuilt in het ver leden van de zeer geachte sheriff van een klein plaatsje. Zelfs zijn verloofde is er niet van op de hoogte, dat de koene Jack in jeugdige onbezonnenheid eens aangesloten is geweest bij een ban dietenbende. In die dagen werd hem eens het leven gered door de leider van het nogal drieste clubje. En wanneer deze man op het punt staat gehangen te worden voor een roofmoord, voelt de sheriff zich geroepen die oude rekening te vereffenen en de misdadiger te be vrijden. Ondank is 's werelds loon. In- plaats van verheugd te zijn over deze goede daad, neemt de misdadiger Jack en zijn meisje gevangen om hem zo te dwingen de plaats te verraden, waar hij vroeger eens een rijke buit verstopt heeft. Het is te begrijpen, dat Jack, die nu eenmaal het pad der gerechtigheid heeft gekozen en die zijn meisje toch eigenlijk liever onkundig laat van zijn verre van vlekkeloos verleden, dat maar zo niet neemt. Het kost hem wel heel wat moeite en een flinke hoeveelheid kruit eer hij zyn vrijheid heeft kunnen heroveren, maar het lukt tenslotte en niets staat hem dan meer in de weg om met zijn vrouw een gezellig, rustig fa- milietje te gaan vormen. „Mon Oncle" Voor de derde week in Leiden Casino Dit uitstekende filmwerk van Jacques Tati blijkt het in het thea ter aan de Hogewoerd goed te doen. Men kent de strekking van dit originele Franse produkt met zjjn geestige vond sten: een waarschuwing tegen de mechanisering van het moderne leven. Tati, die hier zelf de rol van de oom speelt, geeft een vertolking, die lang in het geheugen zal blijven. Dodelijk ongeval onder Noordwijkerhou!' Gistermiddag vond op hes voorrangs kruispunt Gooweg-Schulpweg onder Noordwijkerhout een aanrijding met dodelijke afloop plaats tussen een brom fiets en een zware vrachtauto. De duo-rijdster, de 22-jarige mej. P. J. M. van Steijn uit Leiden werd op slag gedood. De bromfietsbestuurder, de heer J. Lambooy uit Den Haag werd zwaar gewond naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Iedere vrouw voelt zich thuis le kwaliteit. Lage prijzen. Volledige garantie. J. v. Egmond, Nw. Ryn 54, tel. 23308 kader van het patronaat. Hoogleraren en wetenschappelijke staf laten zich met deze voorlichting nauwelijks in. Spreker pleitte voor een grotere acti viteit op dit gebied van de leiding der faculteiten. De gezelligheidsverenigingen hebben daarnaast een belangrijke taak. Tenslotte bepleitte spreker de instel lingen van „colleges" in de Angelsaksi sche zin des woords, dus studie-inter naten, waarin de aankomende studen ten een jaar of iets korter zouden moe ten verblijven alvorens het thans gel dende vrije studieleven binnen te treden. Deze college-groepen zouden in speciale paviljoens moeten worden onderge bracht, en deze onvolwassen studenten zouden zeer bepaalde colleges en vor mingsbijeenkomsten verplicht moeten bijwonen. Niet-wetenschappelijke activi teiten voor deze studenten zouden kun nen worden opgevangen door de be staande instellingen als b.v. de Univer sitaire Sportstichting. Volgens spreker zou deze „vooroplei ding" de juiste studiekeuze bevorderen en bovendien een beter klimaat schep pen voor een algemene universitaire vorming. Dit zou ook de impasse kunnen doorbreken waarin de organisatie van het gezelligheidsleven van de Leidse mannelijke studenten zich thans be vindt. Na de receptie in het Academiegebouw werd de dies besloten met een avond uitvoering door „Catena Musicale" in de Kleine Stadsgehoorzaal tijdens welke werken van Haydn, Schubert en Hone- ger ten gehore werden gebracht. „De onbekende fotografie „De week van de fotografie" Onder dit motto stelt de Stichting ter bevordering van de amateurfotografie volgende week weer eens de fotografie in het middelpunt der belangstelling. In de eerste plaats met landelijke ac ties. zoals de reeds aangekondigde foto. wedstrijd. „Richt uw lens op de wer kende mens" Maar daarnaast ook met plaastelijke manifestaties. In ongeveer honderd plaatsen in het gehele land worden tentoonstellingen gehouden. Ook in Leiden. Van maandag bot en met vrijdag a.s. kan men iedere avond in de Boerhaavezalen een expositie bewonde ren, waar het Hcht bijzonder wordt ge worpen op de minder bekende vormen van fotografie. Niet alledaags Men heeft nu eens de niet zo alledaag se vormen van fotograferen naar voren willen halen. In de eerste plaats de his torische foto's en camera's. Zo zal een boxje van 1888 te zien zjjn en zelfs een camera obscura. Door bemiddeling van het Prentenkabinet heeft men ook de beschikking kunnen krijgen over een aantal foto's uit het grijze verleden. Daarnaast z.ijn afdelingen ingeruimd voor de medische fotografie, voor de luchtfotografie, voor de astronomische fotografie, voor spionagefotografie, geo. logische fotografie, reportage en de foto grafie zoals die in de grafische industrie benut wordt. Het grappige deed zich daarb^ voor, dat de oigandea/toren artch voor voorbeelden van luchtfotografie wendde tot uiteraard zou men zeggen de KLM. Maar daar verwees men de aanvragers naar het gemeente-archief van Leiden, waar men inderdaad voor treffelijk is geslaagd Donkere kamer Voorts heeft men als bijzondere at tractie nog een model donkere kamer voor amateurs ingericht. Deze expositie zal maandagavond a.s. na een inleidend woord van de voorzit ter van de Leidse afdeling van de Ne derlandse Vereniging van Vakfoto grafen, de heer J. v. d. Steen, geopend worden door wethouder J C. van Sohaik. Dinsdag, en donderdagavond kunnen amateurs hun kleuren dia's komen to nen, die dan door de voorzitter van de Leidse Amateurfotografen Vereniging, de heer j. G. Gompelman van kritisch commentaar worden voorzien. Op woens dagavond zullen enkele geluidfilms ver toond worden en op de sluitingsavond vrijdag zal de Leidse amateurfoto- graaf J. Piëte opnamen projeoteren van „kleine dingen in een grote wereld" Tenslotte zullen de kopers in de Leid se fotowinkels evenals overal elders in het land bij hun aankoop een 45 toe ren grammofoonplaatje cadeau krijgen, de eerste uit een serie van vjjf platen, waarop op genoeglijke wijze een groot aantal tips voor emateurfotografen en -filmers wondt gegeven.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3