SCHEEPSRAMP OP DE NIJL Examen doen Agenda Met een enkel woord kil ïi ZATERDAG 9 MEI 1959 NA de uitgebreide uiteenzetting van de standpunten der beide partyen op het komende overleg in Genève door onze correspondent in Bonn (zie het nummer van giste ren) is het mogelijk nog een ogenblik stil te staan bij een land, dat in deze tyd als regel maar weinig van zich doet horen: Spanje. Toch zyn er op het ogen blik twee zaken, die deze „monarchie zonder monarch" even in de aandacht brengen en wel: de opvolging van Franco en de mogelijkheid van aanslui ting by de NAVO, derhalve een binnen landse aangelegenheid èn een kwestie, waarmee natuurlyk ook anderen te maken hebben, ook wy Nederlanders, omdat ook ons land behoort tot het bondgenootschap van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie. OM te beginnen met de vraag „repu bliek of monarchie", 't heeft dezer dagen bij de feestelyke herden king in Madrid van generaal Franco's overwinning op zijn tegenstanders twintig jaar geleden sterk de belang stelling van de binnen- en buitenlandse toeschouwers getrokken, dat de moge lijke troonopvolger, Don Juan Carlos, by de parade meeliep. De monarchisten hebben dit opgevat alsof Franco hem min of meer officieel aan de bevolking heeft voorgesteld, waarby de wens in niet ge ringe mate de vader van de gedachte is geweest. Er is geen twUfel aan, of de caudillo is zelf monarchist, al acht hy zich geroepen „zijn levenstaak te vol brengen", zoals hy het zelf pleegt uit te drukken. Twaalf jaar geleden heeft hy Spanje dan ook weer tot koninkryk ver klaard zonder evenwel vast te stellen wanneer die herstelde monarchie een feit zou worden. Het merkwaardige feit doet zich nameiyk voor, dat hij voor zyn monarchistische opvattingen in zyn eigen party, de Falange, weinig steun vindt. Met het herstel van het konink rijk beoogde hy weliswaar de monar chisten voor zich te winnen, maar het is de vraag of hij daardoor niet evenveel sympathie onder zijn eigen partijgangers verloren heeft zien gaan. INTUSSEN heeft Franco in zoverre een juiste kijk op de gevoelens van het volk gehad, dat de monarchistische stroming in de loop der jaren ongetwij feld sterker is geworden. In de eerste plaats omdat zyn eigen dictatuur niet de gewenste en verwachte resultaten heeft opgeleverd, zodat velen nu hun hoop op een verlicht koningschap zyn gaan vestigen, maar voorts ook omdat de Latijnse volken in het algemeen en de Spanjaarden in het bijzonder een zeer sterk historisch besef hebben. „Zelfs die banden met het verleden, die men uit de tijd zou kunnen achten, zijn nog zo hecht, dat hun aantasting krachtige reacties wakker roept", verklaarde een Franse senator een halve eeuw geleden bij een of andere gelegenheid, die overi gens niets met al-of-geen-monarchisme te maken had. „Frans" en „een halve eeuw geleden" zyn dan ook volkomen bijkomstig voor dit citaat: deze senato- riale woorden gelden voor alle Latijnse volken van Alle tyden. Misschien is dit laatste wat overdreven, maar een kern van waarheid is er zeker in neergelegd. In elk geval kan men de aangehaalde woorden zonder bezwaar toepassen op het Spaanse monarchisme. DE vermaarde historicus en essayist Salvador de Madariaga Span jaard van geboorte, maar sinds lang in Londen werkzaam heeft eens geschreven, dat „de best bestuurde lan den in Europa monarchieën zijn". Op zichzelf was dit niet anders dan het constateren van een bekend feit, maar hij schreef dit niet toe aan de superiori teit van de monarchale regeringsvorm en evenmin aan klimaat of geografi sche ligging, maar aan het ras: mensen van Noord- en Westeuropese afkomst. Verderop in zijn artikel kwam hij tot een o.i. zuiverder omschrijving van de voedingsbodem van deze monarchieën: een van het zuidelijk type afwijkende psychologische structuur, waarbij hy overigèns geen melding maakte van de godsdienst, welke, als oorzaak en gevolg, een niet te onderschatten rol speelt. De Madariaga zelf maakte onderscheid tus sen het noordeiyke objectieve en het zuidelijke subjectieve type: het eerste is republikeins gezind, het tweede monar chaal. Dat dit schynbaar niet klopt, ver klaarde hij met enige geestige para doxen: „de monarchale regeringsvorm slaagt alleen in republikeins gezinde lan den" en „de monarchie is altijd een mis lukking in een monarchaal gezind land. omdat iedereen daar voor monarch wil spelen", zoals in Zuid-Europa TOCH zag De Madariaga wel degeiyk een kans voor het monarchisme in Zuid-Europa. „Zuidelijke en ooste- lyke volken (de schrijver had ook Oost- Europa in zyn beschouwing betrokken) zijn moeilijk te regeren, maar zij zijn tevens geneigd instinctmatig toe te ge ven, dat alle initiatief van de regering moet uitgaan. Daarom is de monarchale regeringsvorm voor het oosten en het zuiden de minst ongeschikte", aldus zijn conclusie, waarbij hij wel het voorbe houd maakte, dat zo'n koningschap blyk zou moeten geven van liberale opvattin genDe vraag is of de jonge Don Juan Carlos, die thans zijn militaire op leiding in eigen land geniet, inderdaad een betere monarch zou zijn dan zijn grootvader. Koning Alfonso XIII, die in 1941 in Rome als balling overleed. De kansen, die hem eventueel wachten, zijn niet gering: hij kan zelfs bewijzen dat hij het beter doet dan generaal Franco. Een Engelse schrijver heeft eens spot tend van de Schotten gezegd: „Ook van een Schot is wel iets goeds te maken, mits men hem jong vangt". Ook deze Spaanse Bourbon is „jong gevangen", misschien kan hy, als mogelijke opvol ger van Franco, aantonen, dat er iets goeds uit hem gegroeid is! ZDLANG Spanje evenwel nog op zo velerlei gebied achter is by de rest van Europa, dient er een groot vraagteken geplaatst te worden achter de wenselijkheid om dit land op te ne men in de gelederen van de NAVO. Van Turkse, Franse, Italiaanse en Westduitse zyde zijn er in de laatste tijd stemmen opgegaan, die deze toelating propageren. Er is zeker iets voor te zeggen: strate gisch is dit land belangryk en er is, dank zij vooral Amerikaanse hulp, vooruit gang merkbaar op economisch en vooral industrieel terrein. Maar daar staan nog vele bezwaren tegenover: ideologisch verkeert het land nog in de middeleeu wen, er is nog zeer veel analfabetisme, de politiek van Spanje is sterk isolatio nistisch, een vraagstuk als dat van Gi braltar kan moeilijkheden geven evenals dat van de Frans-Spaanse samenwer king in Noord-Afrika enz. De klemtoon valt daarby zeker op het eerste punt: het Westen behoeft zich gelukkig niet zo zwak te gevoelen, dat het genoodzaakt zou zyn een land als lid van de NAVO te aanvaarden, dat een zo weinig progres sieve gedragslyn volgt als Spanje. Er is dus alle reden om ten aanzien van de toelating tot het Westelyk verdedigings- verbond de nodige voorzichtigheid te be trachten: de directe militaire voordelen wegen niet op tegen de ideologische na delen. Ongeveer 70 doden Een verschrikkelijk drama heeft zich gisteren afgespeeld op de Egyptische rivier De Nyl, ongeveer 25 kilometer van Cairo, toen een ketel aan boord van een rivierboot ontplofte, het schip kapseisde en spoedig zonk. Hoe groot het aantal slachtoffers van deze ramp precies is, valt uit de nogal uiteenlopende berichten niet op te maken, maar het ziet er naar uit, dat het drama zeker zeventig men senlevens heeft geëist. Het rampschip was de „Danderah", een oude radarboot, waarmede plezier tochtjes naar de stroomversnellingen by Aswan gemaakt werden, maar die in de laatste jaren alleen voor kortere uit stapjes gebruikt werd. Het vaartuig werd indertijd gebouwd voor slechts tachtig passagiers. Hoewel het juiste aantal niet bekend is, wordt veronder steld, dat het ditmaal meer dan 200 mensen aan boord had. Onder de opva renden bevonden zich vele regerings functionarissen met hun gezinnen, die een dagje uit waren. Advertentie met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten De groentemarkt in de afgelopen week Met Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland deelt ons over het verloop op de groente- en fruitmarkt in de periode 29 april tot en met 5 mei j.l. het volgende mede: Het aanbod van sla bestond voor het grootste deel uit gelichte sla. De aan voer van kassla liep op sommige plaat sen nog rustig door, daarby regelmatig iets kleiner wordend, terwijl- hier en daar enige ontwikkeling te zien was in de aanvoer van natuursla. De vraag verbeterde nog weinig, al was er wel enig verschil te constateren tussen de prijzen in het begin en aan het einde van de week. De laatste prijzen lagen nameiyk iets hoger. Andijvie bracht in de loop van de week steeds hogere prijzen op. Deze prijsstijging had betrekking op de ge lichte als op de jonge glasandyvie. Het aanbod was niet ruim, terwijl de be langstelling juist heel groot was. De afzet van spinazie verliep vrij vlot. Het prijspeil was in het algemeen zeer redelijk. Er bestond een goede vraag van de verse markt, de blikconserven- en diepvriesindustrie. Bloemkool werd in toenemende hoe veelheden aangeboden. Kasbloemkool werd in hoofdzaak aan de Westlandse veilingen aangevoerd. Ondanks de uit breiding van het aanbod bleven de prij zen goed op peil en voor kasbloemkool liep de markt tijdelijk op. Naast afzet naar het binnenland had export plaats naar België en Zweden. De aanvoer van bospeen werd nog niet veel groter, omdat ook hier het koude weer van invloed was. Van de buitenlandse afnemers was vooral Bel gië van belang. West-Duitsland was wel in de markt, maar nog niet sterk. De binnenlandse vraag was nog zeer klein. De aanvoer van radijs was nog zeer groot maar de topaanvoeren zijn nu toch achter de rug. Het prijspeil lag in de eerste helft van de week nog vrij laag, maar na zondag begon de markt zich te herstellen. De afzet van komkommers verliep heel De ontploffing deed zich voor, toen de passagiers juist gereed waren om te gaan ontbijten. De kapitein trachtte meteen naar de oever te varen, maar de passagiers, door de explosie en de uit gebroken brand op het overvolle schip in paniek geraakt, renden allen naar één zijde van het dek, waardoor de boot kapseisde. Het vaartuig zonk vrijwel on middellijk. Het gebeurde allemaal zo snel, dat diegenen, die zich nog beneden- deks bevonden, geen kans kregen te ont snappen. Vermoedelijk had de ketelont ploffing een lek in de scheepshuid ge slagen. Een andere plezierboot met deelne mers aan een Arabische conferentie onder wie vele artsen die zich vlak by de Danderah bevond, schoot te hulp. In totaal hebben 175 mensen de ramp overleefd, mede door deze snelle hulp. President Nasser, die dicht by de del tasluizen woont, waar de ramp gebeur de, vaardigde ter plaatse richtiynen voor de hulpverlening uit. Met man en macht werd getracht de boot, waarin zich nog talryke slachtoffers moesten bevinden te lichten. Een landbouwkundige uit Cairo, die op de plaats van het vrese- ïyke ongeluk hoorde, dat zyn vrouw en kinderen nog in de scheepsromp moesten zyn, sprong in De Nyl en verdronk. Gisteravond waren er elf lyken gebor gen, onder wie enkele vooraanstaande landbouwkundigen van de Verenigde Arabische Republiek. Voorts was zeker, dat er nog 59 mensen werden vermist. Doch daar het nog onbekend was, hoe veel personen zich aan boord van de Danderah hadden bevonden, kon men de trieste balans nog niet precies op maken. rustig. Dit produkt werd overwegend voor export gekocht. De aanvoer van kroten en prei werd kleiner, maar verbetering van de pry zen bracht dit niet met zich mee. De algemene vraag bleef nameiyk zeer zwak. Kleiner ook werd de aanvoer van rode kool. De vraag was zeer sterk en vooral afkomstig van West-Duitsland. De pry zen liepen opnieuw op. Witte kool bleef eveneens nog goed gevraagd en ook was by dit produkt een stijging in de prijzen te onderkennen. Gele kool bracht slechts matige prij zen op Waspeen daalde weer iets in prys als gevolg van een wat afnemende exportvraag. Het produkt breekpeen kwam in ernstiger moeilijkheden door dat de Engelse vraag, die al geruime tyd deze markt in leven hield, een ernstige verzwakking onderging. De oorzaken daarvan waren het verhoog de Engelse invoerrecht en de toe nemende concurrentie van de Afri kaanse peen in Engeland. De afzet ging veel langzamer verlopen en de prijzen daalden naar een laag niveau. De aanvoer van glasaardbeien breid de zich verder uit. Belangrijke veilin gen waren Roelofarendsveen en Zalt- bommel. De belangstelling was gedu rende de gehele week zeer levendig, zowel voor export als voor de binnen landse markt. Engeland had als afne mer de meeste betekenis. Verzendin gen vonden ook plaats naar Zweden en West-Duitsland. Advertentie Grote collectie moderne cassettes mandersloot donkerstee* 14 Een dame uit Idaho in de Ame rikaanse staat Colorado beleefde een vreemde verrassing. Toen zij van een feestje kwam ter herden king van het feit, dat hier honderd jaar geleden het eerste goud was gevonden, vond zij haar auto op deze manier terug. De weg was plotseling verzakt door het instor ten van een oude mijngang. ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtbijeenkomst Leger des Hells. 8 uur nam, Breestraat 19: Evangelische Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Uitvoering „Het Nieuwe Toneel". „Onno". 8 uur nam. Schouwburg: Chr. Jeugdver. UKS „Te- leshow". 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. De Overdekte: Doopdlenst. Evangelist Maa6bach. 3 uur nam. MAANDAG Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg) Opening tentoonstelling „De onbekende fotografie 7.30 uur nam. De Doelen: Ledenverg. Leldse Amateur- Fotografenver. 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. 3 October Ver- eeniglng. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. Ver. „De Natuurvriend". 8 uur nam, Voorschoten. De Grote Vink. Uit voering toneelver. Leldseweg-Noord. 7.30 uur nam. DINSDAG Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg): Tentoonstelling „De onbekende fotografie" 7.3010.30 uur nam. Projecties te 9 uur nam. Ned" Kath." Aannemers- en Patroonsbond afd. Leiden. 34.30 uur nam. Hotel Central: Jaarvergadering Ver. voor facultatieve Lijkverbranding. 8 uur nam, Lakenhal: Herdenking 125-jarig bestaan Mij. voor Toonkunst. 8 uur nam, Prediker: Spr. evangelist Joh. Maasbach. 8 uur nam. StadszaalSport- en kampeershow Vroom en Dreesmann. 10 uur voorm. 6 uur;en 7.3010 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg Tentoonstelling „De onbekende fotograf) 7.30—10.30 uur nam. Projecties te 9 uur nam. Den Burcht: Beroepenvoorlichting voor VGLO-scholleren. 8 uur nam. Geregracht: Openluchtsamenkomst uit gaande van de Baptistengemeente. 8 uur nam. Gerecht 10: Spirltlsch Genootschap. 8 uur nam. Schouwburg: Toneelver. „De Sleutelspe lers". geeft „Gieren op 't veilig nest". uur nam. Stadszaal: Sport- en kampeershow Vroom en Dreesmann. 10 uur voorm. uur;en 7.3010 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Jaarverg. Chr. Hist. Kiesver. 8 uur nam. Leiderdorp. IreneFilmavond over Nieuw-Guinea. Spr. de heer Chr. Veld huizen uit Manokwari. 8 uur nam. DONDERDAG Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg) Tentoonstelling „De onbekende fotografie" 7.3010.30 uur nam. Projecties te 9 uur nam. In den Vergulden Turk: Sociale Raad. Spreker dr. J. L. J. Lumay over de taak van het medisch opvoedkundig bureau. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Veron. 8 uur nam. Rijksherbarium: Ledenverg. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Stadszaal: Sport- en kampeershow Vroom en Dreesmann. 10 uur voorm. 6 uur; en 7.3010 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Finale 'd Op rechte Amateur". 8 uur nam. VRIJDAG Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg) Tentoonstelling „De onbekende fotografie" 7.3010.30 uur nam. Projecties te 9 uur nam. Stadszaal: Sport- en kampeershow Vroom en Dreesmann. 10 uur voorm. 6 uur nam. en 7.30—10 uur nam. BINNENLAND Gisteren is de 51-jarige kok Gunnar Johansson, afkomstig van St. Petri te Malmo en opvarende van het in de Rijn haven te Rotterdam liggende Zweedse motorschip „Otto Banck" te water geraakt en verdronken. De man werd direct op het droge gebracht en naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht. Bij aankomst bleek dat hij reeds was overleden. BIJ K.B. is de lector dr. H. C .D. de Wit benoemd tot hoogleraar in de plan tensystematiek en -geografie van de tro pische en subtropische gebieden aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Een delegatie van de Italiaanse rege ring en van het Italiaanse Rode Kruis is in Nederland aangekomen voor een drie daags bezoek, waarbij een tocht zal wor den gemaakt door het rampgebied van 1953. Na de watersnood heeft het Itali aanse volk een bedrag van 1,2 miljoen gulden bijeen gebracht, die gebruikt zijn voor het stichten van 35 kruisgebouwen in Zeeland, Zuid-Holland en West-Bra bant. Het project werd uitgevoerd door de hiertoe ln het leven geroepen Stichting „Herstel Zuidwest Nederland". Het 8.011 ton metende vrachtschip „Amstelkroon" van de NV Rederij Amster dam is donderdagavond laat in de mon ding van de rivier de Brisbane aan de grond gelopen. Het schip was met een la ding tarwe op weg naar Mombasa. BUITENLAND Amerika en Denemarken zullen elk de helft betalen van de ruim 42 miljoen dollar die nodig zijn voor het modernise ren van de Deense marine. Meer dan twin tig schepen zullen op Deense werven wor den bijgebouwd. Verouderde vaartuigen kunnen dan uit de vaart worden genomen Jet heeft vrijdag generaal Zacharof, be velhebber van de Sovjet-strijdkrachten in Duitsland, benoemd tot maarschalk van de Sovjet-Unie. Voorts is de maarschalk van de luchtmacht Constantin Werchinin, de onder-minister van Defensie, tot groot maarschalk verheven, evenals de maar schalk van de artillerie, Mitrofan Nedelln. De luchtmachtgeneraal Stephan Krassof- sky is benoemd tot maarschalk va nde luchtmacht. De Franse avondbladen toonden zich gisteravond ontevreden over het Ameri kaans-Franse akkoord Inzake kernenergie. Zij menen dat Engeland wordt voorge trokken. De onafhankelijke „Le Monde" verklaart, dat Frankrijk er door de over eenkomsten weer eens op „onaangename" wijze aan herinnerd wordt dat het niet tot de „club van atoommogendheden" be hoort. De Britse conservatieven hebben by de verkiezingen voor 429 gemeenteraden in Engeland en Wales c.a. de meerderheid veroverd ln de Londense voorstad Lewi- sharn. De meerderheid (28 zetels tegen labour 27) is te danken aan één stem; de tellers op het stembureau hebben drie maal geteld om zeker van de zaak te zijn. De conservatieve politici zijn opgetogen over dit succes. Het bewyst „duidelijk hoe belangryk elke stem is", zeiden zy. De Zweedse ingenieur Sven Wern- heim heeft een „rookloze verbrander" ge construeerd waarin niet alleen de brand stof. maar ook de rook, die anders over de omgeving van de schoorsteen wordt verspreid, voor 99,9 procent opbrandt. Deze vinding zou een grote bijdrage kun nen vormen tot de oplossing van het pro bleem der vorming van „smog" (rook plus waterdamp) waarmede de steden als bijv. Londen te kampen hebben. Tengevolge van de overstromingen ln Noordwest-Venezuela dreigt de stad Cam- binas geheel verzwolgen te worden. De evacuatie van de 7.000 mensen, die zich nog in de plaats bevinden, wordt door ge brek aan hulp belemmerd. Voor het be trokken gebied, een centrum van de olie- industrie. is een voedselrantsoenering in gesteld. De Shell heeft hulp aangeboden. Op een veiling in Bern is vrijdag een verguld zilveren tafelservies, dat Na poleon 150 Jaar geleden aan zijn vrouw Josephine cadeau deed, verkocht voor 960.000 Zwitserse franken (825.000 gul den). De naam van de koper is geheim gehouden, doch men meent te weten dat het servies naar het Louvre in Parijs gaat. De politie heeft gisteren op de auto weg tussen Bradford en Huddersfield (Yorkshire) elf radiumnaalden gevonden, die een arts verloren had. De naalden wa ren zo radio-actief, dat zij een ondeskun dige vinder ernstige brandwonden hadden kunnen bezorgen. Een functionaris van de Westduitse dienst voor de wederopbouw, Heinrlch Botzlar, is gisteren in Keulen tot vier Jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het aan nemen van steekpenningen van 17 zaken lieden. die bouwcontracten voor Britse vliegvelden in de Bondsrepubliek hoopten te krijgen. Tussen 1950 en 1957 zou Botz lar geschenken ter waarde van 180.000 mark hebben gekregen. Van de 17 zaken lieden zijn er zeven veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van drie tot achttien maanden, de anderen kregen boe ten van l.OÖO tot 2.000 mark. Koning Boudewijn van België zal van maandag 11 mei a.s. tot 31 mei een be zoek aan Amerika brengen. Hij zal op 11 mei per vliegtuig in Washington aan komen. waar hij door president Eisenho wer zal worden begroet. Op 14 mei ver- VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 V .d. Jeugd. 14.10 Amus.muz. 14.45 Kron. v. letteren en kunsten. 15.20 Pianospel. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 16.20 V. d. Jeugd. 16.50 Gram. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Amus.muz. 18.00 Journ. 18.45 Van klanten en wanten weten, caus. weekover. 18.10 StriJkork. 18.30 V. d. Jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Lichtbaken, caus. 19.45 Philh. Ork. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Caus. 22.05 Amus.muz. 22.35 Wij luiden de zondag ln. Aansluitend: Avond gebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. In Esperanto. 23.2224.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.05 V .d. jeugd. 14.40 Harmo- nle-ork. 15.05 Van de wieg tot het graf, caus. 15.20 Kamerork. en sol. 16.10 Sport- feest. 16.20 Boekenwijsheid. 16.40 Meisjes koor. 17.00 Nieuwe gram. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.35 Mu- ziek-kiosk. 19.00 Artistieke Staalkaart. VP RO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 In By- belland, caus. 19.55 Deze week, caus. VA RA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Ocialestisch comm. 21.45 Nieuwe gram. 22.00 Dansmuz. 22.35 Opsporing verzocht. 23.15 Nws. 23.30 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Beelden uit de Jaren 19121913. 20.35 Zo zijn ze. 21.10 Dansork. 21.45 film- progr. 22.10 Epiloog. VOOR ZONDAG 10 MEI Hilversum I 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Goede morgen. 9.00 Morgen- Sebed. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 [ooemis. 11.30 Kamerorkest en soliste. 12.15 Apologie. 12.35 Instr. octet. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De wadders, hoorsp. 13.30 Instr. trio. 13.45 Boekbespr. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Pianorecital. 14.55 De vlie gende Hollander, caus. 15.05 Metropole- ork. en solist. 15.50 On-alledaags Neder lands. caus. 16.15 Gram. 16.30 Vespers. Convent van kerken: 17.00 Doopsgezinde kerkd. NCRV: 18.30 Vocaal dubbelkwartet. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang de partij?, caus. 21.30 Wie gaat er mee 19.30 Het Evangelie van Johannes, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Naadje van de kous, ork. en soliste. 21.20 U bent toch ook van gesprek. 20.15 Cabaret. 20.45 Promenade- naar Engeland varenhoorsp. 22.15 Lichte muz. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Utrechts Stedel. Ork. en soliste. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 Weer of geen weer. 9.45 Geesteiyk leven, caus. VPRO: 10.00 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkdienst. 11.30 Vragenbeant- woording. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sport- spiegel. 12.35 Ber. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de we reld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Progr. v. d. strijdkrachten. 14.00 Boekbe spr. 14.20 Gram. 14.50 Voetbalrep. Tur kijeNederland. 16.45 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.15 De kunst van het verhalen vertellen, caus. VARA: 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws.. sport- journ. 18.30 Zigeunerork. 19.00 Spontane reacties, discussie .19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Radia bridgedrive 1959. 20.10 Amus.muz. 20.45 De maansteen, hoor spel. 21.20 Meded. 21.25 Lichte muz. 22.15 Act. 22.30 Gram. 22.55 Radio bridgedrive 1959. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 24.00 Jazzmuz. Radio Bloeniendaal 10 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uitzending van de dienst d.d. 3-5-1959 om 2 uur nam.); 11.15 uur: ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uitzending van de dienst voor belangstellenden d.d. 3-5-1959 om 7.30 uur n.m.); 2.30 Kinderdienst voor kinderen van 51 ljaar; 3.45 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (rechtstreek se uitzending). TELEVISIEPROGRAMMA IKOR: 17.00—18.00 Kerkdienst. AVRO: 20.00 Willem Kloos. 20.20 Les compagnons de la chanson. 20.45 Gevar. progr. 21.45 Pauze. 21.50 Progr. v. AVRO. KRO, VARA en VPRO. 22.00—22.30 Soortact. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Stad en land. 13.40 Operamuz. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork.conc. 15.15 Discussie. 15.30 Ork.conc. (verv.) 16.15 Hoorsp. 16.30 Muzikale caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Ameri kaanse nieuwsbrief. 19.45 Gods. progr. 20.25 Liefdadigh.opr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Interviews. 21.45 Gram. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. 23.06—23.36 Koorzang. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Verz.progr. 13.15 Ge var. progr. 13.45 Hoorsp. met muz. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Ge var. muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Gram. 18.00 Populaire liedjes. 18.30 Twintig vragen. 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.35 Verz.progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Idem. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Gevar. muz. 23.50 Avondgebeden. 23.5524.00 Nws. Norflwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 15.45 Verz.progr. 18.15 Kamermuz. 18.45 Alt en piaim. 19.00 Nws. 20.00 So- listenconc. 21.45 Nws. 22.15 Hoorsp. 22.55 Dansmuz. 23.30 Amus.progr. 23.00 Nws. 0.05 Jazz. 1.153.30 Gvear. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35 Hoorsp. 15.35 Opera: La belle Hélène. 17.30 Gram. 18.00 Ork.conc. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.15 Moderne muz. 22.15 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.15 Amus.muz. 12.30 Weerber. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- DE BIOSCOPEN Casino „Mon oncle". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Zondaars in spijkerbroek" (Les tricheurs). 18 jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Ontembare hartstocht" (Wild is the wind). 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Liefde is mijn beroep" (En Rex „Geen genade voor bandieten". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN v d. Werfpark i Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN De dienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman, Pleiter, Verbrugge, De Bruyne en Den Haan. Te Oegstgecst door de doktoren Hugen- holtz sr. en Jr., tel. 20390. AVOND- EN NACHTDIENST VAN DE APOTHEKEN. Te Lelden is geopend: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Bovendien ge opend tot zaterdagmiddag 6 uur: Apo theek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- 8, tel. 26274. is op zondag geopend By geen gehoor by CJw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. en Belcantoconc. 15.30 Gram. 15.45 Sport. 17.00 Alg. nws. 17.15 Gram. 17.45 Sport uitsl. 17.52 Kinderkoor .18.30 Godsd. half uur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 m.: 12.20 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.30 Symf.ork. en solist. 15.30 Verz.progr. 17.00 Nws. 17.05 Verz.progr. 19.30 Nws. 20.00 L'affaire de la Rue de Lourcine, opera-buffa. 20.48 Gram. 21.00 Idem. 21.30 Chansons. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 11 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gewijde muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Kamerork. en solist.' 11.30 Gram. 12.00 Blaasorkest. 12.25 Voor boer en tuin der. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Rep. Voorjaars-Party Convent der Anti Revolutionaire Party. 13.00 Nws. 13.15 Amus.muz. 13.45 Zigeu nerork. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gram. 15.05 Royal Philharmonic Orch. 16.00 By- beloverdenking. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz. Rijks delen Overzee: Kranten, mensen en me ningen ln Suriname, door Rudy R. Be dacht. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Oude muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Nederl. volks liederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Gram. 20.30 Gram. 20.55 Een lied in de lente, hoorsp. 21.40 Vocaal ens. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Muzikale caus. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwy- ding .10.00 Gram. 11.00 Kamerork. en so list. 11.40 Voordr. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole- ork. 13.55 Koersen. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Philh. Ork. 15.15 Kamermuz. 16.00 Gram. 16.45 Van mens tot mens, caus. 17.00 V. d. padvinders. 17.15 V .d. Jeugd. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 P.S.P., pol. caus. 18.25 Amus.muz. 18.50 Openbaar kunstbe zit, caus. 19.00 Klarinet en piano. 19.25 Muz. caus. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Radioscoop. 23.00 Nws. 23.15 TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.30 V. d. kind. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (over de 4e lijn van 1820 uur) I. Ludwig van Beethoven. Symphone nr. 1 in c gr. t. op. 21. Adagio molto. Allegro con brio. Andante cantabile con moto. Menuetto. Allegro molto e vivace. Adagio Allegro molto e vicace. Philharmonisch Orkest van Beriyn olv. Ferenc Fricsay. II. Felix Mendelsohn Bartholdy. Con cert voor viool en orkest ln e kl. t. op. 64. Allegro molto appassionato .Andante. Alle gretto non troppo. Allegro molto vivace. Wolfgang Schneiderhan, viool. Symphonie- Orkest van de Beriynse Radio olv. Ferenc Fricsay. III. Richard Strauss. 1. Slnfonia domes- tica op. 53. Allegro - Scherzo - Adagio - Finale (Sehr lebhaft, Fuge). Süchslsche Staatskapelle Dresden olv. Franz Kon- witschny. 2. Vier letzte Lleder. Beim Schlafengehen. September. Früling. Im Abendrot. Lisa della Casa, sopraan. Phil harmonisch Orkest van Wenen olv. Karl Böhrn. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 V. d .scholen. 13.57 Cric- ketuitsl. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Hoorsp. 16.30 Gram. 17.00 V .d. kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. muz. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Viering 10-Jarlg bestaan Noord- Atlantisch Verdrag. 22.00 Gram. 22.15 Hoorsp. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06 23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme .1500 en 247 m. 12.00 Muzikaal portret. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Jazzmuz. 13.30 Nws. 13.45 V. d .kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Ork.conc. 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Uitslagen v. races. Daarna: Gevar. muz. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. progr. 23.30 Nws. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.15 Dansmuz. 14.45 Gram. 16.00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 20.00 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.30 Gram. 13.50 Idem. 14.25 Idem. 15.00 Ork.conc. 16.00 Gram. 17.30 Idem. 18.05 Kamermuz. 19.01 Amerikaanse uitz. 20.00 Ork.conc. 23.10 Solistenconc. 23.25 Moderne muziek. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.35 Literaire caus. 17.45 Gram. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.20 Godsd. caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Kamerork.. koor en solist. In de pauze: Kunstkaleidoscoop. 21.30 Amus.ork. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. Gram. 14.15 Ork.conc. 15.00 Operaconc. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 15.30 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Kamermuz. 19.30 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Moderne muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 3a Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Z. Limburg f eh. bew. icht bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. half bew. half bew. vrijw. onb. O 1007 15 14 w.st. 1006 15 14 O 1006 13 12 O 1009 14 12 O 1007 15 15 ono 1007 15 14 w.st. 1006 14 12 zzo 1006 13 11 a d bD •9 fl 1 «t< n a Helsinki licht bew. wnw 1 6 0 Stockholm onbewolkt w 2 8 0 Oslo zwaar bew. windstil S 0 Kopenhagen licht bew. o 8 8 0 Aberdeen mist ozo 1 8 0 Londen zwaar bew. nno 1 9 0 Amsterdam half bew. windstil 15 0 Brussel half bew. windstil 17 0 Luxemburg licht bew. no 4 14 2 Parijs zwaar bew. windstil 14 0 Bordeaux mist zzw 1 9 0 Grenoble zwaar bew. zzo 2 11 0 Nice motregen ono 4 16 0.2 Beriyn licht bew. o 3 12 0 Frankfort onbewolkt no 2 14 0 Miinchen onbewolkt windstil 10 0 Zürich onbewolkt windstil 10 0 Genève licht bew. windstil 10 0 Locamo zwaar bew. windstil 11 0 Wenen onbewolkt zo 4 15 0 Innsbruck licht bew. w 4 10 0 Rome geh. bew. wzw 4 15 5 Ajaccio zwaar bew. ono 2 14 2 Mallorca geh. bew. nno 4 15 0 Algiers regen wnw 8 15 25

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2