Sjali van Perzië is vol optimisme over de toekomst van zijn land Nieuw kabinet nu zeer spoedig te verwachten WEERBERICHT PHILIPS AUTORADIO Indrukwekkende persconferentie toonde hem als moderne vorst9 werkend aan een grote taak Fa. D. KRET Zn. vanaf f 158.00. HAMMARSKJOLD HOUDT ZICH DISCREET OP ACHTERGROND Olid-president H. S. Truman vierde gisteren zijn 75-ste verjaardag Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 9 MEI 1959 No. 29739 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Londen) De Sjah van Perzië heeft zich gisteren aan een perslunch in Londen zeer optimistisch over de toekomst van zijn land uitgelaten. Het staat op de drempel van een nieuw tijdvak. „Onze successen nemen gestadig toe en de vooruitzichten zijn geruststellend". Uit de rede van de Sjah werd duidelijk, dat voor hem de sociaal-economische problemen in het middelpunt staan en dat hij de aandacht van het buitenland daarvoor meer dan ooit opeist. Perzië heeft dringend behoefte aan technische bijstand voor zijn verreikende ontwikkelingsplannen en vooral ook om zijn politiek gezond te houden. Op vrijwel alle gebieden zijn grote vor deringen gemaakt en de grondslagen gelegd voor de stijging van de algemene levensstandaard. De meest indrukwekkende daad was vol gens de Sjah de democratisering van Perzië: de heerschappij van de machtige enkelingen is weggevaagd. Het feodalisme behoort tot het verleden, aldus verklaarde de vorst met trots, en er zijn niet meer dan twintig grootgrondbezitters. „Hoe eerder zij verdwijnen, des te beter", voegde hij er veelbetekenend aan toe. De Sjah sprak met geestdrift over zijn eigen bijdrage tot opheffing van het grootgrondbezit, de oprichting van de Coöperatieve boerenleenbanken en de Bociale maatregelen voor het platteland. In de korte periode, dat het programma in uitvoering is, steeg het inkomen van de boeren met 400 pet. En het zal ge leidelijk toenemen tot 1000 pet. Ook gtaatsgronden zullen tegen redelijke pacht ter beschikking komen van de kleine boeren. Het stemde de Sjah gelukkig, dat de overgangsperiode, waarin talrijke fouten gemaakt werden, thans achter de rug is »n de werkelijke opbouw is begonnen. Voorrang bezit het grootscheepse water- jouw- en bevloeiingsplan in Zuidwest- Perzië, dat het begin betekent van een liieuwe industriële ontwikkeling in het Midden-Oosten. De watervoorziening ran het grotendeels uit woestijnen be- Itaande Iran noemde de Sjah belang rijker dan tochten door de wereldruimte. Hij verwacht kennelijk alles van de jieuwe verlichte middenklasse, die in de [laats van het feodalisme is gekomen. Er "studeren thans 13.000 Iraanse stu- lenten in het buitenland, van wie 2000 n Engeland. Een slagvaardig man Met grote intelligentie, charme en ilagvaardigheid beantwoordde de Sjah ia afloop van zijn rede een aantal tot [em gerichte vragen. Een vrijpostig col- ega van een nog vrijpostiger Londense irant stelde de nogal pijnlijke openings- •raag of de Sjah vertellen wilde wat hij ijdens zijn privé-verblijf in Engeland ;aat doen. De Sjah ontlokte een dave- end applaus toen hij allerbeminlijkst intwoordde, dat hij er, aangezien dit ten privé aangelegenheid is, verder niets iver kon zeggen. Iedereen, met inbegrip tan de Sjah, begreep waar deze jour- lalist naar toe wilde. De laatste vuurde jan ook als een kanonschot een tweede Taag af. namelijk of de Sjah er over lenkt opnieuw te trouwen. De Sjah prong op en beantwoordde wederom op le beminlijkste wijze: „U bedoelt of ik sen vrouw zal vinden?" Angstige stilte n de zaal. waar zeker de buitenlandse ournalisten zich als gastheren nogal in 'erlegenheid gebracht voelden. De Sjah LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 Warm met kans op onweer De Bilt verwacht van heden- tot horgenavond: Hef front van een nieuwe depressie al morgen ons land dicht naderen. Voor let front komen boven Frankrijk warm- fe-storingen voor, die zich in noord- iostelijke richting verplaatsen. Voor ons and betekent dat aanhoudende kans op en regen- of onweersbui. De maximum emperaturen zullen morgen ongeveer lelijk zijn aan die van vandaag, maar nweersbuien kunnen in de middag of vond enige afkoeling brengen. (Opgemaakt te 10 uur). 10 mei Zon op: 4.56 uur; onder: 20.18 uur. Maan op: 6.51 uur; onder: 22.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.46 en 17.07 uur. Laagwater te 0.39 en 12.59 uur. (11/5 hoogwater te 5.18 en 17.39 uur, laagwater te 1.09 en 13.28 uur) Advertentie (exclusief toebehoren) persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 verbrak echter de spanning met grote tegenwoordigheid van geest: „Het is maar de vraag of ze me willen Daverend gelach en toejuichingen barst ten los. De Sjah onthulde nog, dat zijn missie in Denemarken zeker een paar Deense koeien zal aankopen en dat allerlei spe cialisten zeer welkom in Perzië zyn. Een Russische journalist wilde weten wat er waar was van het bericht, dat Engeland ingeval van een revolutie in Gevangene op Haags station ontsnapt Verjaardag thuis vieren Naar de Haagse politie gisteravond mededeelde is woensdag, daags voor Hemelvaartsdag, op het Haagse station Staatsspoor, een gedetineerde aan zijn bewakers ontsnapt. Het is een 23-jarige Hagenaar, door de politie gekenschetst als een „kruimeldief", die in de gevan genis te Arnhem een gevangenisstraf van 3 maanden wegens diefstal uitzat en begin juli zou vrij komen Totnutoe heeft men hem niet kunnen opsporen. De jongeman was woensdag door le den van de parketgroep van de Rijks politie te Arnhem naar Den Haag over gebracht, omdat hij moest terechtstaan voor de politierechter te 's-Gravenhage wegens een tweede diefstal. Hij heeft, voordat de terugreis naar Arnhem be gon, kans gezien op het station aan zijn bewakers te ontsnappen. Hoe de ent- snapping zich heeft toegedragen wilde de Haagse politie niet mededelen. Men neemt aan, dat rlp gedetineerde, die op Hemelvaartsdag jarig was, zijn verjaar dag niet in de gevangenis heeft willen doorbrengen. De politie is gisteren wel een kijkje gaan nemen op verscheidene i adressen, waarvan zijn kon aannemen dat de ontsnapte gevangene er zich zou kunnen vertonen, doch heeft hem niet aangetroffen. Iran Canberra-bommenwerpers naar dat land zal sturen. De Sjah: „Ik kan U de verzekering geven, dat er in Perzië geen revolutie komt". Ook deze uitspraak ontlokte luid applaus. Het werd weer stil in de zaal, toen de Sjah hier, diep-menselijk en getui gend van grote zedelijke moed, op liet volgen, dat het natuurlijk mogelijk is, dat iemand een aanslag op hem zal plegen. Maar, zei hy, dat is geen revolu tie. Tegen een revolutie kan met bom menwerpers niets worden uitgericht. Het heeft geen zin bommenwerpers te stu ren om één moordenaar te doden. Een revolutie, zei hij, wordt alleen veroor zaakt door een ontevreden bevolking. De Sjah gaf de verzekering dat 99 pet. achter de regering staat. „Dat weet ik niet door het aantal uitgebrachte stem men, maar zo zijn de gevoelens in Iran". Geen pretmaker, maar een stuwende kracht Deze perslunch, georganiseerd door de Buitenlandse Persvereniging in Londen was zeker uniek, niet alleen omdat het niet elke dag gebeurt, dat journalisten een vorst in hun midden hebben, maar vooral door de waardige, openhartige en uiterst bemmlijke persoonlijkheid van de Sjah. Uit zijn vertrouwdheid met perconferenties, welke hij geregeld in eigen land geeft, blijkt reeds, dat hij op en top een modern man is, midden in deze brandende tijd staande. Hij bezit een fijne humor, maar is in wezen van diepe ernst vervuld. Alle oppervlakkig heid is hem vreemd, maar hij is ook niet zo somber als hij soms voorgesteld wordt. Hij is allerminst een zwakkeling of een pretmaker, maar een stuwende kracht, die met een helder doel voor ogen zijn grote taak vervult. Het belangrijkste is echter, dat hij wars is van schone frasen en geen enkel blijk gaf van schuwheid of terughou dendheid. Menig diplomaat en politicus kan daar een voorbeeld aan nemen. Geen bijzonder indrukwekkend gezelschap Zwitserland houdt rekening met meer delegaties (Van onze Reisredacteur, W. L. Brugsma). Genève, 9 mei Beminnelijk, ont wijkend en niets zeggend als altijd heeft Hij verzwolg leeuwen, maar verslikte zich in muggenzei vroegere medewerker Man die letterlijk en figuurlijk stevig op zijn benen staat (Van onze Amerikaanse correspondent) John L. Sullivan, die onder president Harry Truman minister van Marine is geweest, heeft over zijn vroegere baas gezegd: „Hij verzwolg leeuwen, maar verslikte zich in muggen". Daarmee is Truman geschetst in zijn grootheid en in zyn beperking. De leeuwen, dat wa ren de beslissingen van grote allure, die Roosevelts opvolger heeft moeten ne- Dit nummer bestaat uit 16 pag. en en Byvoegsel. Gisteren is de 23 mz+ei hoge en 7500 kg wegende radarmast op de brug van de in aanbouw, zijnde Rotterdam gehesen. Het gevaar te wordt op zijn plaats getakeld. men; de muggen, dat waren de kleine strubbelingen waar Truman zich soms een klein mens in toonde. Maar hy wist waar de grote problemen lagen. Die ging hij niet uit de weg en vrijwel steeds toonde hij zich een krachtig man in zijn belangrijke beslissingen. Gisteren (8 mei) is Truman 75 jaar geworden en met name natuurlijk de Democraten in Amerika hadden des avonds een grote huldiging georganiseerd. „Hy verzwolg leeuwen Sullivan moet gedacht hebben aan het formaat, dat Truman toonde wanneer er waarlijk grote beslissingen genomen moesten worden: te hulp komen aan Grieken land en Turkije, het plan-Marshall, de NAVO. zijn strijd tegen John Lewis, de leider der mijnwerkers, zijn moed in zake het negervraagstuk (die hem in 1948 de steun van vier zuidelijke staten kostte), zijn beslissing om op te treden in Korea, om de H-bom te gaan ver vaardigen enz. Waarlijk een indrukwek kende parade van „leeuwen". En de muggen? Daar praatte men uiteraard niet te veel over op deze ver jaardag en éls men het al deed, dan bracht men met een vergoeilykende glimlach bijvoorbeeld in herinnering, hoe fel Trumén uitviel in een brief aan de criticus van de Washington Post die een ongunstige recensie geschreven had over het zingen van Trumans dochter Margaret! Geen president was Truman op zulke momenten, alleen een partij dige ietwat ordinair-verontwaardigde vader Vrees voor gewichtigheid Men waardeerde het, dat deze man niet wilde doorgaan voor meer dan hy was en gaandeweg is men beginnen in te zien. dat Trumans natuurlijke ma nier van leven en reageren een van de belangrijkste redenen was van zijn kracht. Deze president was bepaald be ducht voor wat hij „Potomac-koorts" noemde: een gezwollen gewichtigheid, die velen bedreigt, die aan Washington's rivier de Potomac wonen. Hij was de me ning toegedaan dat wel een miljoen Amerikanen een even goed president konden zijn als hijzelf was. maar hij was het nu eenmaal geworden en hij was verplicht ervan te maken wat hij kon. Truman was allerminst de aarzelende intellectueel, die wikt en weegt en. het voor en het tegen ziende, een beslissing uitstelt. Truman begreep, dat men za ken. die dringend om een beslissing vroegen niet op de lange baan mocht schuiven. Hfj dacht na. nuchter, en hakte de knoop door. Zijn manier van leven was niet verfijnd, zyn humor evenmin. Maar zijn lichaam en geest waren sterk en kerngezond. Hij miste de nervositeit van een Engels rijpaard, maar hij had en heeft nog steeds het uithoudingsvermogen, de werklust en de natuurlijke intelligentie van een sterk paard op een Amerikaanse ranch. Tru man is Amerikaan genoeg om zulk een vergelijking te waarderen. Journalisten, die oud-president Tru man dikwijls vergezellen op zijn och tendwandelingen. waren gisteren al vroeg aan zijn deur. Onder het zingen „Happy birthday, dear Harry" boden zij hem een taart met kaarsjes aan. Op de vraag of hij ook fouten in zijn leven had gemaakt, zei de jarige: „Meer dan genoeg:, maar ik heb er geen spijt van". Hy zou zijn leven indien mogelijk pre ciess zo overdoen. Alleen zou hij wat perder trouwen. Truman was 35 jaar toen hij in het huwelijk trad. Dag Hammarskjöld, secretaris-generaal van de V.N., gistermiddag op een pers conferentie het enorme apparaat van pers, radio en TV, dat voor de minis tersconferentie in Genève in het geweer is gekomen, zich laten inschieten. Be treurt Hammarskjöld dat hij niet bij de conferentie zal aanzitten? Nee. Voorziet hij voor zichzelf een speciale functie bij de conferentie? Evenmin. Hoe denk: hij het welslagen van de conferentie te be vorderen? Door discreet te zijn. Heeft hij kortelings in Kopenhagen dan geen voorstellen gedaan om de V.N. in het overleg der Grote Vier te betrekken? Neen, hij had slechts in een acade mische beschouwing de tiieoretische mogelijkheden daartoe opgesomd. Waar om kan hij niet actiever optreden in het internationale overleg? Zowel het hand vest van de V.N. als het gebrek aan be reidheid der betrokken regeringen be perken zijn armslag. Zal hij de minis ters ontmoeten? Pas die vraag ontlokte een bevestigend antwoord aan de glim lachende lippen van de koele Zweed. Hij dacht van wel en vermoedelijk een voor een. Zo wacht Genève dan de komst der delegaties en hun woordvoerders, die In Koeala Loempoer in Malakka. werd het Aziatische filmfestival ge opend als tegenhanger van Cannes- De Japanse ster Kimiko Foekoeda maakte dankbaar gebruik van de rug van minister Tan Siew Sin van handel en industrie van Malakka als schrijftafel voor handtekenin- gen. vermoedelijk vrij wat spraakzamer zul len zijn. Hoe belangrijk de zaak van de confe rentie ook moge zijn. men heeft erin Genève enige moeite mee het ministe rieel gezelschap als bijzonder indruk wekkend te beschouwen. Men zegt hier» Kerter werd door Eisenhower zo achte loos aan de Amerikaanse pers voorge steld. dat het de indruk wekte alsof hij bij gebrek aan beter werd benoemd en zijn bevoegdheden zijn beperkt. Selwyn Lloyd heeft weinig gezag en heeft meer dan eens op zijn voetstuk gewankeld. Von Brentano herkauwt nog steeds op enkele standpunten, die hij de afgelopen weken op bevel van zijn oude kanselier heeft moeten inslikken. Gromyko mag zijn mond niet open doen zonder per missie van Moskou. Hetzelfde geldt uiteraard voor de Oostduitser Bolz en voor de Tsjech Waclaw David. Voor hem heeft de Zwitserse regering toch maar een villa gereserveerd, evenals voor de Pool Adam Rapacki, de enige in het oostelijk gezelschap, van wie men misschien af en toe een oorspronkelijk geluid zou kunnen verwachten. Prof. Beet vandaag naar Koningin? Een ministerszetel voor W. J. de Pons (C.H.) (Van onze parlementaire redacteur) Nadat prof. dr. L. J. M. Beel donder dag opnieuw tot de conclusie was ge komen. dat alleen een nieuw kabinet kan worden gevormd zonder socialisten, meent men thans in de Haagse politieke kringen, dat hij zeer spoedig tot een po sitief resultaat zal komen. De verwachting is. dat hij vandaag no gof uiterlijk maandag naar de Ko ningin gaat om haar mee te delen, dat alle moeilijkheden zijn opgelost en dat een nieuwe te benoemen formateur de aan te zoeken personen bereid zal vin den de hun aangeboden portefeuille te aanvaarden. Dinsdag of woensdag Dinsdag of woensdag zou er dan of ficieel een nieuw kabinet zijn met prof. dr. J. E. de Quay toch weer als minis ter-president. omdat prof. Beel zich ten slotte tot taak heeft gesteld de formatie De Quay alsnog tot een positief einde te brepgen. De formatiepoging van prof. De Quay mislukte voornamelijk door twee fouten. Van de drie belangrijke ministersporte feuilles. die iedere partij begeert (Fi nancien. Economische Zaken. Sociale Zaken), gaf hij er direct al twee aan de N.V.V. op kruispunt NIEUWE ORIËNTATIE VEREIST De heer D. Roemers, tweede voorzitter van het Ned. Verbond van Vakvereni gingen, heeft vanochtend in de Die rentuin te 's-Gravenhage het buiten gewone congres van het NVV geopend, dat gewyd is aan het advies van de S.E.R. over het te voeren sociaal- economisch beleid in 1959 en 1960. „Wy zijn er ons van bewust, dat het NVV op dit congres op een kruispunt der wegen staat. Voor het. eerst in de geschiedenis van de loonpolitiek na 1945 is de bona fide vakbeweging ondanks principiële verschillen niet eensgezind over de weg die in de naaste toekomst moet worden gevolgd. Wy hebben geen enkele behoefte deze verschillen onnodig aan te scherpen", aldus de heer Roe mers. „Voor het eerst na 1945 moeten wy verwachten", zo zei hij voorts, „dat het helaas nog steeds niet geformeerde kabinet een andere weg op het gebied der loonpolitiek gaat volgen dan die welke wy het meest wenselijk achten. Dat vraagt een nieuwe oriëntatie van het beleid van het NVV, waartoe dit congres,,, naar de heer Roemers zei, „een eerste bijdrage moet zyn". A.R. Daardoor liep hij vast. De tweede fout, waardoor hij vervolgens strandde, was het laten vallen van prof. dr. J. Zijlstra (A.R.), in wiens plaats hij prof. dr. H. J. Witteveen (V.V.D.) aantrok. Correctie De ervaren prof. Beel heeft deze fou ten. door de grotere vrijheid die hij had, kunnen corrigeren. De drie aantrekke lijkste ministersportefeuilles heeft hij verdeeld tussen KVP. AR en CHU. De figuur uit de CH in deze sector is de heer W. J. de Pous, die pas enige maan den geleden is benoemd in de Raad van State, omdat dit college sterk behoefte had aan een sociaal-economische des kundige. Met deze verdeling is prof. Witteveen afgevallen, waardoor mr. E. H. Toxopeus (VVD), die zien had terug getrokken om bij te dragen tot een op lossing toen de formatiepoging van prof. De Quay was vastgelopen, weer in aan merking komt voor de portefeuille van Binnenlandse Zaken. De meeste personen, die prof. De Quay reeds had aangezocht, komen ook weer voor op het lijstje van prof. Beel. Prinses Beatrix koopt „Drakestein" Gaat zich daar vestigen (Speciale berichtgeving) Prinses Beatrix heeft het kasteel Dra kestein met 20 ha bos van jhr. F. L. Bosch van Drakestein aangekocht. De geruchten, die wilden dat de Prin ses zich mettertijd in Lage Vuursche (gem. Baam) zou vestigen, zyn bier mede bevestigd. Enige tyd geleden werd het kasteeltje met een gedeelte van het daarby beho rende bosgebied te koop aangeboden. Vier kopers meldden zich hiervoor, onder wie de Prinses. De onderhande lingen over de aankoop zyn al geruime tyd geleden begonnen. Gisteren is de koop gesloten. Het biykt dat de prinses zeei binnen kort haar nieuwe bezit zal betrekken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1