dkw ECHT! WITTE KRUIS VIERDUIZEND WESTDUITSE AGENTEN WERKTEN 'ZWART' Drama in Marcinelle nog eens in details herhaald voor rechtbank HELPT Koningin zal doop verrichten hij een ongebruikelijke tewaterlating Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 9 mei 1959 Derde blad no. 29739 Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt a prompt weg met WITTE KRUIS tabletten, poeders, cachets! Vermoeiende bijverdiensten door rijden van tweedehands auto's naaro.a.Hamburg (Van onze correspondent in Bonn) In Hamburg heeft men ontdekt, dat hier niet minder dan 400 politie agenten „zwart" werken door tweedehands auto's uit diverse gebieden van West-Duitsland naar de Elbestad te rijden. In de gehele Bonds republiek zouden niet minder dan 4000 politieagenten op deze nogal vermoeiende wijze hun weinige vrije tijd benut hebben voor bijver dienste. Dit feit kwam dezer dagen aan het licht toen in Hamburg een paar agenten werden gevonden, die in hun dienstauto midden op de dag op een afgelegen parkeerplaatsje lagen te slapen. Daarna viel het de politiechefs op, dat er op de verschillende bureaus zo ongegeneerd veel gegaapt werd en tenslotte stelde men vast, dat talloze agenten met bijzonder slaperige gezichten het verkeer stonden te regelen, dan wel door de straten van de stad slenterden. Snugger idee van autohandelaars Een nauwkeurig onderzoek bewees, dat 400 agenten op hun vrije tijd voor Hamburgse autohandelaren tweede hands auto's tot in München inkochten en naar Noord-Duitsland brachten. De handelaren gingen ervan uit, dat men een bijzonder betrouwbaar en vakkun dig man in de arm moest nemen om 't een paar duizend mark op stap te zen den, teneinde ergens een tweedehands wagen te kopen. Zij kwamen op een ge geven ogenblik op het snuggere idee agenten, die veel in politie-auto's reden, hiervoor te engageren. Zij gaven deze mannen een paar duizend mark mee en stuurden ze met de trein naar München of Stuttgart of waarheen ook. Daar be keken de agenten de aangeboden auto's met het oog van de vakman, beslisten zelf of de wagen het kopen waard was, betaalden als dat het geval was en re den vervolgens de auto dan naar Ham burg. De autohandelaar betaalde hun daar de kosten van een treinkaartje 1ste klasse retour, waardoor de agenten meestal een aardige bijverdienste maak ten. Klaas Vaak als verrader Het gevolg was, dat de autohandela ren, die in de grote Duitse steden via dagbladadvertenties snuffelen naar vooral zo goed als nieuwe Volkswagens verzekerd konden zijn van de betrouw baarheid van de gekochte auto, van de eerlijkheid van hun tijdelijk chauffeur en van een relatief goedkoop en goed verzorgd transport. In negen van de tien gevallen verkochten zij de auto's met flinke winst naar het buitenland. De agenten staken weliswaar een aar- i dig bedrag per wagen in hun zak, maar kwamen, vooral na trein- en autoritjes van heen en weer soms 1500 tot 2000 km in vierentwintig uur, bepaald vermoeid en zonder slaap weer op him eigenlijke werk terugEn daar verraste Klaas Vaak de vermoeide agenten maar al te vaak! De autohandelaren zijn zich van geen kwaad bewust, de agenten trouwens ook niet. Waarom mogen wij, zo zeggen zij, er niet wat bijverdienen? Onze lonen zijn toch al aan de krappe kant. Daar bij. zo onthulden zij, mag men als po litiebeambte blijkbaar wel qen handel tje hebben in siervissen en mag men zelfs de bezitter zyn van een door zyn echtgenote te exploiteren worstwinkel tje, zoals in Hamburg geschiedt, aldus beweren zy. Waarom dan geen auto's vervoeren in de vrije tijd? Anderen zei den nogal naief, dat ze door hun lange reizen het eigen land hebben leren ken nen, en dat ze nu eindelijk eens gelegen heid gekregen hebben om de hypotheek op hun huisje sneller af te betalen. De Hamburgse politie-autoriteiten hebben inmiddels tegen een reeks agen ten een klacht ingediend „wegens het zich niet op de juiste wijze gedragen buiten de diensttijd". In elk geval heb ben deze Hamburgse ontdekkingen ge leid tot de openbaarmaking van wat men een compleet Westduits politie- schandaal noemt. heeft alles mee -.j* Leeropdrachten Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is opdracht verleend aan dr. J. Oort, hoofdassistent voor de pathologische anatomie aan de Leidse Universiteit om, gerekend van 1 januari j.L -tot een nader •te bepalen datum, in de faculteit der geneeskunde van deze universiteit onder wijs te geven in de pathologie en aan Oh. J. Grader wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de landbouwhogeschool te Wageningen, om van 16 september v.j. t/m 15 sept. a.s. in de faculteit der letteren en wijsbegeerte van de Leidse Universiteit onderwijs te geven in de toegepaste sociologie der niet-westerse volkeren, in het bijzonder over „com munity development". Groot politieschandaal in Bondsrepubliek De „Willem Ruys" terug van eerste wereldreis Vierenzestig dagen heeft de „Willem Ruys" over zün eerste reis om de we reld gedaan. Dat is nauwelüks 15 et malen korter dan Phileas Fogg nodig had, volgens het schema van zün geestelüke vader Jules Veme. Het Lloydschip gaat deze toer vyf maal per jaar ondernemen. De „Willem Ruys" die vanochtend aan de Lloydkade te Rotterdam terugkeerde, heeft zijn nieuwe route met succes be varen, met voornamelijk telkens wisse lende passagiers, 2143 in totaal, die voor vervoer van de ene plaats naar de an dere geboekt hadden. Onder de büna 300 passagiers voor Rotterdam bevonden zich enigen, die hun geëmigreerde kinderen en klein kinderen in Australië en Nieuw-Zeeland hebben bezocht, zoals de 71-jarige arts dr. C. Christiaanse uit Oegstgeest en prof. dr. A .W. Mulock Houwer uit Bus- sum. aanvaardde, en ir. Ph. Tollenaar, die het namens de vrienden van de auteur aanbood, bij het portret Weer meer studenten Uit een telling van het aantal studen- ent op 1 april 1959, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepu bliceerd, blijkt dat het totaal aantal studenten aan de Nederlandse Universi teiten en Hogescholen is gestegen van 32.400 op 1 april 1958 tot 34.900 op 1 april 1959 (stijging 8%). Het aantal eerstejaars-studenten steeg in het genoemde tijdvak van 5.900 tot 6.450 (9%). In de meeste faculteiten nam de belangstelling toe, in het bijzonder voor de studie in de tandheelkunde, aardrijkskunde, letteren en wijsbegeerte en wis- en natuurkunde. Een daling gaf de studie in de godgeleerdheid te zien. PORTRET VAN HERMAN ROELVINK VOOR STADSSCHOUWBURG De wethouder voor Onderwijs van de gemeente Amsterdam, mr. A. de Roos, heeft gisteren namens het gemeentebe stuur een door Willem Hofker geschil derd portret van de twee jaar geleden over leden auteur-regisseur-toneelver nieuwer Herman Roelvink aanvaard. Het portret, dat in opdracht van vrien den van Herman Roelvink is vervaar digd, zal een plaats krijgen in de Stads schouwburg. Tijdens de plechtigheid ter gelegenheid van de overdracht schetste Paul Huf de verdiensten van Herman Roelvink voor het Nederlandse toneel. Onder de aanwezigen bevonden zich de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall en de actrice Rika Hopper. NED. BAGGERLIEDEN ONTDEKTEN SCHEPEN Nederlandse baggerlieden, die voor de zuidelijke oever van de Taag tegen over Lissabon de vaargeul uitdiepten, hebben bij hun werkzaamneden vijf oude schepen in de modder ontdekt die waarschijnlijk uit de zeventiende eeuw stammen. Zeker twee van de casco's waren met kanonnen uitgerust. De mannen zijn van zins om een van de vuurmonden mee naar Nederland te nemen wanneer hun werk in de Taag voltooid is. Medische Dienst Wassenaar Dokter H. W. Plink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075 en dokter H. S. Boogaart, Storm van 's Gravesan- deweg 1, tel. 4466. De apothekersdienst wordt tot en met volgende week zater dagmorgen waargenomen door Apo theek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Warmond Dokter H. A. G. M. Wa lenkamp, Dorpsstr. 45, tel. K 1711 - 220. Leiderdorp Dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Zuster Van der Holst, Rijndijk 200, Hazerswoude, telef. no. 255 (b.g.g. 402). Oegstgeest Dokter Hugenholtz sr. en jr., Wilhelminapark 2. tel. 20390. Hoare (Templewood) speelde rol in Abessijns conflict Burggraaf Templewood (Sir Samuel Hoare), die zoals gisteren nog in een deel van onze oplage werd gemeld donderdagavond op 70-jarige leeftijd in Londen overleed, is vooral bekend door zijn houding tegenover Italië ten tijde van de Italiaans-Abessünse oorlog. In 1935 was hij minister van Buiten landse Zaken en als zodanig speelde hü een actieve rol bij de voorbereiding van de strafmaatregelen tegen Italië. Als Brits woordvoerder in de Volkenbond trachtte hij een vreedzame oplossing te vinden voor het conflict tussen Italië en Abessinië. Hy en Laval, destijds premier van Frankrijk, ontwierpen een plan voor de afstand van een deel van Abessyns gebied aan Italië. Dit plan lekte voortijdig uit. De open bare mening in Engeland vond dat uit voering hiervan trouwbreuk tegenover Abessinië zou betekenen. Hierdoor ge schokt trad Templewood af als minister van Buitenlandse Zaken. In 1936 werd hij weer in de regering opgenomen als minister van Marine. Vluchtelingen uit Tibet stromen Assam binnen Te Missamari in Assam wordt een kamp in gereedheid gebracht voor de 7.000 vluchtelmgen die uit Tibet onder weg zijn. Velen zijn ziek of gewond op hun vlucht voor de Chinese legers. Hun voettocht naar Assam wordt bemoeilijkt door ongewoon zware regenval. De pa den zijn glad en wemelen van de bloed zuigers. Ambtenaren uit het gevolg van rie Dalai Lama komen uit Mussoorie om te helpen bij de ondervraging en de re gistratie van de vluchtelingen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat er zich Chinese agenten onder bevin den. Medische ploegen zijn bezig de 3.000 arbeiders die aan het kamp bouwen, in te enten tegen tyfus en cholera. Ook de vluchtelingen zullen worden behandeld. Zij krijgen nieuwe kleren en werktuigen en kunnen hun eigen groenten verbou wen. Russisch raketvliegtuig De Russen hebben proeven genomen met een rakeübommenwerper, die 20.000 kilometer kan afleggen op een hoogte van 160 km, zo heeft Charles Donnelly, een functionaris van het Amerikaanse Congres verkaard in een studie ten be hoeve van een senaatscommissie. Donnelly, die zyn gegevens put uit «niet-officiële" bron, verklaart, dat de Russische bommenwerper, de T-4A, Vordt aangedreven door raketten met vloeibare brandstof, die een druk van 820.000 pond kunnen ontwikkelen. KONINGIN ONTVING MEVROUW GRONCHI De Koningin heeft gistermorgen te Soestdijk de echtgenote van de Ita liaanse president, mevrouw Gronchi ontvangen. Mevrouw Gronchi maakt deel uit van de Italiaanse delegatie die op het ogenblik die gebieden in Neder land bezoekt, die in 1953 door de waters nood werden getroffen. In de grote foyer van de Amster damse Stadsschouwburg werd gis termiddag een geschilderd portret aan de gemeente aangeboden van dt twee jaar geleden overleden auteur Herman Roelvink. geschil derd door Willem Hofker. Weth- mr. A. de Roosdie het schilderij Italiaanse kooilader dankte zijn leven aan zijn geringe kennis van het Frans Liftkooi steeg op met twee wagentjes, die uitstaken Velen van de twintig in het zwart ge klede weduwen van italiaanse mijnwer kers, die bij de ramp van Marcinelle om kwamen, weenden gisteren tijdens de rechtszitting in Charleroi, toen de plaatsvervangende openbare aanklager, Guillaume, de feiten die zich op de och tend van de achtste augustus 1956 voor deden, in herinnering bracht. De Italiaanse arbeider Antonio Ya- netta, die nog zeer weinig Frans ver stond, duwde het fatale volle wagentje in de liftkooi waardoor de ramp ont stond, onaar hij wordt niet verantwoorde lijk gesteld voor net daarop volgende drama. Een Belgisch parlementair onder zoek, byna twee Jaar geleden, wijtte de ramp aan de onvoldoende bescherming van de elektrische kabels en olieleidin gen in de mynschacht. „Week van de fotografie" te Hilversum geopend De directeur van Handel en Nijver heid van het departement van Econo mische Zaken, de heer J. H. D. van der Kwast heeft gisteravond in Theater Gooiland in Hilversum de 4e „Week van de fotografie" geopend die gehouden wordt tot 16 mei en georganiseerd is door de Stichting ter bevordering van de amateurfotografie en de verenigingen, die werkzaam zijn op het terrein van de foto- en smalfilm. Ditmaal was de nationale wedstryd, met als thema jicht uw lens op de werkende mens" mede voorbereid evenals de gehele fotoweek met de hulp van de Vereniging Nederlands Fa_ brikaat. De heer Van der Kwast wees op het sociale nut een goede vrijetijds besteding te organiseren, een taak, waar voor de mens thans, nu er sprake is van het streven van verkorting van arbeids tijd, alle aandacht dient te besteden. En de amateur fotografie mag zeker be schouwd worden als een nuttige vrije tijdsbesteding. De loco-burgemeester van Hilversum, nu*. F. C. Vorstman, reikte daarna de Gouden Iris uit aan de heer A. P. W. van Dalsum uit Amsterdam, die reeds 35 jaar lid vande Stichting is en thans enkele jaren ere-voorzitter. Mr. Vorst man weer daarbij op de organisatorische verdiensten van de heer Van Dalsum, maar ook op diens vele publikaties, waardoor anderen aangespoord werden de fotografie te gaan beoefenen. Het feestelijk gedeelte van de avond werd verzorgd door het Nederlands Journa listen Cabaret, de balletgroep van N.V. Menko uit Ensohede, een orkestje van Utrechtse studenteei, een dansgroep van Terschelling, terwijl tevens Mies Bouw man en Let tie Kosterman haar mede werking verleenden. Karei Prior voerde de regie. De voorzitter van de stichting, de heer J. Wolfslag, heette de vele gasten wel kom, o.w. vertegenwoordigers van enkele ambassades, het gemeentebestuur van Hilversum en talrijke figuren uit het be drijfsleven. Guillaume zei dat kooilader Yanetta een vol wagentje in de liftkooi duwde. Dit begon een leeg wagentje dat in de lifst stond naar buiten te duwen door dat zijn stuitpen voor het tweede paar wielen was gevallen en deze afremde. Daardoor kon ook het volle wagentje niet volledig naar binnen komen. Op zeker ogenblik ging de lift met de uitstekende wagentjes naar boven. Ya netta hoorde een hevige stoot tegen de balk van de laadplaats, zag een zwarte rookwolk, vonken en vervolgens grote vlammen, die uit de schacht sloegen. Elektrische kabels werden doorgesneden waardoor kortsluiting ontstond. Een steekvlam stak olie in brand, die door de vernielde olieleiding naar buiten was gekomen. De vlammen werden nog aan gewakkerd door de oppervlakteventila tor. Intussen waren door de kortsluiting de ondergrondse ventilators uitgevallen. Yanetta, die bij het proces tegenwoordig is, wist zich in veiligheid te brengen maar zijn helper, de Belg Vaussort, die voor de verbindingen met de oppervlakte zorgde wegens het slechte Frans van de Italiaan, kwam om het leven. Er werden gisteren op de tweede zit ting, enige Belgische getuigen gehoord. Een verklaarde dat de helper van Ya netta, de Belg Vaussort, des morgens reeds om het zenden van een monteur had verzocht voor het herstellen van het mechanisme van het vastzetten van een mijnwagen. Het proces werd daarop tot woensdag 13 mei verdaagd. official dealer GEBR. HUISMAN Hoeewoerd 66—68, tol. 22962, Leiden Volksuniversiteit te Hilversum verdwijnt (Speciale beriohitgeving) In een door slechts 19 van de 794 nog overgebleven leden bezochte vergadering is gisteravond het voorstel van het be stuur der thans 40 jaar bestaande Volks, universiteit Hilversum om de vereniging op te heffen aangenomen. Er waren maar twee tegenstemmers. De laatste jaren is de belangstelling voor de avonden van de Volksuniversi teit steeds verder teruggelopen, hetgeen de voorzitter de heer P. J. Mulder niet alleen weet aan het feit, dat er in Hil versum zovele verenigingen bestaan en zovele verenigingen bestaan en zovele avonden worden georganiseerd, maar ook en vooral aan de concurrentie van de televisie. Hij deelde mee dat landelijk het bezoek aan VoLksuniversiteitsavon- den gemiddeld met 25% is gedaald en dat in een aantal plaatsen het bezoek op avonden, dat de televisie populaire porgramma's brengt, miniem is te noe men. (Wij mogen er ons gelukkig om prij zen, dat de situatie in Leideen, dank zjj K. en O. geheel anders is! Red. L.D.) Op zaterdag 30 mei zal H.M. de Ko ningin op de scheepswerf „De Menvede" te Hardinxveld-Giessendam het nieuwe passagiersschip voor de stoomvaart maatschappij Zeeland, de „Koningin Wilhelmina" te water laten. Kadetten van de Zeevaartschool zullen voor de Koningin en haar gevolg een erehaag vormen. Niet alleen omdat de Koningin de doopplechtigheid zal verrichten, maar ook scheepstechnisch gezien draagt deze tewaterlating een bijzonder karakter. Het schip zal namelijk op een zeer on gebruikelijke wijze, met een waterbal - last. van 200 ton „koplastig" van de helling glijden en met een flinke trim wordt afgemeerd, zodat het voorschip twee meter dieper ligt dan het achter schip. Twee speciale tanks Bovendien zullen aan de achterzijde van dit vaartuig twee speciaal ontwor pen tanks worden aangebracht, die een hoogst merkwaardige functie krijgen. Zij moeten enerzyds door hun volume het schip meer waterverplaatsing geven, doch tevens in 15 tot 20 seconden vol dienen te stromen met water, zodat ze zo snel mogelijk naar de bodem van de Menvede kunnen zinken. Deze wonder lijke voorzieningen zijn nodig. De „Ko ningin Wilhelmina" is een zogenaamd „scherp" schip, met een rank gesneden romp onder de waterspiegel en een wei nig imposant achterste. Als zo'n casco te water gaat heeft het de neiging om zich alsmaar diepter in het water te boren, daar het volume voor een behoorlijke opwaartse druk aanvankelijk ontbreekt. „Domper' Dit verschijnsel kan het gevreesde „dompen" tot gevolg hebben. Dat moe ten nu die grote tanks voorkomen. Maar wanneer zij ervoor hebben gezorgd, dat het schip tydig afziet van een noodlot tige duik moeten zij hun drijfkracht echter zo spoedig mogelijk weer verlie zen, omdat zij anders een verhoging van de stevendruk zullen bewerkstelligen. Zij zullen daarom geperforeerd wor den. spoedig volstromen met water en dan naar de bodem van de Menvede zin ken, waarvan zij later opgevist kunnen worden. Deze stapelloop draagt dus een tamelyk experimenteel karakter en is in elk geval zeer ongebruikelijk. Prins Bernhard kijkt toe hoe uit een ruim twee honderd jaar oude stam Sipo-mahonie uit Ghana een plank wordt gezaagddie gebruikt zal worden om een tafel voor da premier van Ghana te vervaardi gen. Met deze zagerij was de opening verricht van een nieuw bedrijfscomplex van een houthandel in Amsterdam. Advertentie. Hoe boadi U dat uit} Neem 2 of 3 VALDISPERT dragéee en U wordt weer mg- tig, opgeruimd en kalm. VALDISPERT is een zeker werkend, onschadelijk natunr- prodnkt zonder renk of smaak. Ook nerveuze kinderen nemen het graag in en verdragen het goed. Het klopt al weer. Vraag Vto apotheker af drogist. Kongolese nationalisten eisen onafhankelijkheid Drie leiders van de Abako, een natio nalistische organisatie van de Bakongo- stammen hebben zich gisteravond in een communiqué uitgesproken voor de vor ming van een onafhankelijke Kongo- federatie tegen maart van het volgend jaar. Deze leiders verblijven te Brussel se dert hun vrijlating uit een gevangenis in Leopoldstad, drie maanden geleden. Het communiqué was gericht aan do Belgische minister voor Kongo, Van Hemelryck.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11