ASPRO is uw nieuwe 'ASPRO'-verpakking! Voor Oostenrijk is de verkiezing van zondag a.s. van groot belang Winst Herstelbank tien miljoen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 mei 1959 Derde blad no. 29737 Absolute meerderheid voor Volkspartij of enkele setels ivinst voor socialisten (Van onze correspondent te Wenen) In de afgelopen weken heeft Oostenrijk een verkiezingscampagne meegemaakt, die voor het oog weliswaar niet zozeer de aandacht trok, maar in redevoeringen en oproepen een onverwacht felle en verbeten toon verried. Dit alles is het voor spel tot de algemene verkiezingen van aanstaande zondag, waarbij het alleen gaat om de krachtsverhouding tussen de twee regeringspartijen, de socialisten en de R.-K. Volkspartij. Het is de vraag of de laatste in het bezit zal blijven van haar 82 zetels tegenover de 74 van de socialisten. Men verwacht wel geen aard verschuiving, maar aan een grote overwinning van de Volkspartij gelooft niemand en zeker niet aan het verkrijgen van de absolute meerderheid, die met 83 zetels bereikt zou zijn. De socialisten zijn realisten, die de conservatieve houding van het Oostenrijkse volk veel te goed kennen. Daarom rekenen zü niet op een spectaculaire overwinning, maar wel op de winst van een paar zetels. Nieuwe kiezers kunnen de doorslag geven In hun propaganda wijzen de socialis ten telkens op het gevaar, dat ontstaat wanneer de Volkspartij de absolute meerderheid zou bereiken. Dan zou zij de coalitie prijs geven, de andere partijen uitschakelen en autoritair, resp. dictatoriaal, regeren. Maar eerlijk ge zegd heeft de Volkspartij in de afgelo pen jaren geen aanleiding gegeven tot een dergelijke vrees, en kanselier Raab, aan wiens oprechtheid men nauwelijks kan twijfelen, heeft er herhaaldelijk op gewezen, dat zijn partij de coalitie nooit zal opgeven, ook niet bij een eclatante overwinning. Of ook de socialisten in een zelfde gunstige positie even redelijk zouden handelen, moeten zij nog bewij zen. Men zou hieraan zelfs willen twij felen, wanneer men hun optreden ziet in de grote staatsbedrijven en in die gemeenten, waar zij de meerderheid hebben. Verbitterde strijd Er wordt buitengewoon verbitterd ge streden, vooral door de Volkspartij, die hiermee een onverwacht bewijs geeft van ongebroken kracht. Totnutoe kwa men de socialisten bij voorkeur voor de dag met allerlei beschuldigingen aan het adres van de Volkspartij, die niet vreemd zou zijn geweest aan verschil lende corruptieschandalen. De Volks partij beperkte zich vroeger tot het weerleggen van deze beschuldigen, nu echter ging zij tot de aanval over en het is vooral Raab, die de socialisten verwijt dat er vreemde dingen zijn voorgeko men in de grote staatsbedrijven, waar zij de overhand hebben. Vooral de grote ijzer- en staalfabrieken in Linz moeten het ontgelden. Bovendien valt op, dat het episcopaat zich buiten de politieke strijd heeft gehouden en bijv. de socia listische wereldbeschouwing niet heeft veroordeeld. Daartegenover zijn enkele vooraanstaande r.-k. politici veel duide lijker en dus roomser dan de bisschop pen. Zij verklaren, dat de tegenwoordige uiterst vriendelijke houding van de socialisten tegenover de kerk niet op recht is, doch alleen een tactische truc om de stemmen van de katholieken te winnen. De socialisten beroepen zich echter op het zwijgen van de bisschop pen en trekken daar de conclusie uit, dat men wel degelijk socialist en tevens rooms-katholiek kan zijn. Dat alles zijn echter schermutselingen, die geen in vloed zullen hebben op de twee fronten, die nu reeds vaststaan. Niemand gelooft dan ook dat er veel overlopers zullen zijn van de ene naar de andere party. Wat doen de jonge kiezers? De enige factor, die een zekere door slag zal kunnen geven, is de groep van de jonge kiezers, die nu voor het eerst hun stem zullen afgeven. Het gaat om 245.000 jonge mensen, dat is byna 5% van alle kiezers. En van deze groep weet eigenlyk niemand hoe hü politiek denkt en reageert. In de kringen van de Volks party hoopt men, dat deze jonge kiezers eerder conservatief en burgerlijk zullen stemmen, omdat zy grotendeels vry goed verdienen en derhalve de voorkeur zouden geven aan de stabiele koers van Raab. Maar die berekening is onzeker, omdat velen van hen jonge arbeiders zyn voor wie er nu eenmaal seen andere party bestaat dan de socialisti sche. Hier speelt het gezinsmilieu een grote rol, maar hetzelfde geldt voor de jonge kiezers uit de boerenstand, die op een enkele uitzondering na op de Volkspartij zullen stemmen, omdat dit in deze kringen traditie is. Er zijn dus onzekere factoren genoeg, zodat voorspellingen geen zin hebben. De uitslag van deze verkiezingen is ech ter van groot belang, niet alleen politiek gezien, maar vooral voor het kennen van de mentaliteit onder de jonge gene ratie. Het zal namelijk duidelijk worden of de socialistische parolen en beloften nog van kracht zijn ten aanzien van deze jonge generatie, met andere woor den of zij de voorkeur zal geven aan de socialistische welvaartsstaat, die ook zijn eisen stelt en offers vraagt dan wel aan een vrij onbezorgd, stabiel, wel varend, maar verburgerlijkt bestaan. Vragen over spijtoptanten Het Tweede Kamerlid, mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken, van Justitie ad interim en van Maatschap pelijk Werk. de volgende schriftelyke vragen gesteld: „Om welke redenen wordt aan de nog in Indonesië verblijvende vrouwen, die tussen 27 december 1949 en 1 augus tus 1958 met Indonesiërs zyn gehuwd, geen Nederlands paspoort verstrekt, hoewel zy op grond van de overgangs bepalingen en de toelichting van de In donesische nationaliteitswet. op 1 augus tus 1958 in werking getreden, nog tot 1 augustus 1959 de Nederlandse nationa liteit bezitten? Zyn de ministers alsnog bereid deze paspoorten te verstrekken aan degenen, die dit verlangen, en wel op een zoda nig tijdstip, dat deze personen vóór 1 augustus 1959 Indonesië kunnen verla ten? Indien vraag twee bevestigend wordt beantwoord, zijn de ministers dan niet van mening, dat ook aan deze vrouwen de gelegenheid moet worden geboden om zo nodig op Rijksvoorschot- basis naar Nederland te komen? Zijn de ministers bereid, evenals dit vroeger wel gebeurde, de niet-Neder- landse minderjarige kinderen op de pas poorten. welke aan deze vrouwen wor den versterkt, te doen bijschrijven, zodat deze kinderen op dezelfde voorwaarden als de moeder naar Nederland kunnen reizen? Zijn de ministers bereid hun mede werking te verlenen, indien de gezin nen zelf deze noodlopossing als enige uitweg willen aanvaarden. Teruggang verleende kredieten De twintigjarige Peggy Erwich uit Rotterdamdie gisteren in Am sterdam tot Miss Holland 1959 is uitgeroepen. NEDERLANDSE NARCISSEN IN ISRAEL Een partij van tienduizend Neder landse narcissen is vorige week in Tel Aviv in enkele uren tyds uitverkocht en bracht een som van vijfhonderd Is raëlische ponden (ruim duizend gulden) op ten bate van een fonds ter bestrij ding van kinderverlamming. De partij bloemen was een geschenk van de Nederlandse regering en was per vliegtuig naar Israël vervoerd. (Van onze financiële medewerker) Het blijkt inderdaad zo te zijn, dat het legioen in Frankrijk een staat in de staat is, en dat dit regiment zich in felite sleohts gebonden aóht door de eigen statuten, die van 1831 dateren. Het is dus aannemelijk, dat ook de Franse burgerlijke autoriteiten, zelfs wanneer zij vol goede wil zijn om het probleem op te lossen, vaak machteloos staan tegenover de willekeur van de leiding van deze Franse militaire eenheid. In Charleroi is thans een vereniging van ouders opgericht, die zich verweren tegen de inlijving van jonge Belgen in het legioen. Deze vereniging zou over wegen om het geval van de niet-gerepa- trieerde jonge Belgen, die momenteel in Algerije verblijven, bij het Internatio naal Gerechtshof te Den Haag aan hangig te maken. 911 MJ Nog hygiënischer, nog gemakkelijker Kerkelijk Leveu NED. HERV. KERK Beroepen te Nleuw-Lekkerland W .S. Tukker te Rotterdam. Bedankt voor Wad- dinxveen (vac. J. van der Haar) T. Lange- rak te Vinkeveen; bedankt voor het be roep van het breed moderamen van de classicale vergadering van Dordrecht (voor buitengewone werkzaamheden te Bolnes) D. Broeren, kand. te Slikkerveer. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Haarlem-noord J. J. Rebel te Murmerwoude en S. van Zwoll te Kampen. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Weerdinge Th. van der Laan, kand. te Stadskanaal. Het jaarverslag van de Herstelbank opent als gewoonlijk met een beschouwing over de financiële en economische toestand van Neder land, welke voornamelijk betrekking heeft op de gang van zaken in het afgelopen jaar. De directie acht een duidelijke oplossing van de politieke situatie in ons land gewenst, omdat in de naaste toekomst de Nederlandse regering vermoedelijk voor problemen zal komen te staan, die grote besluitvaardigheid vereisen. Immers kan naar het oordeel van de Herstelbank niet worden ontkend, dat, geheel los van de invloed welke van de bestedingsbeperkende maatregelen is uitgegaan, in bepaalde bedrijfstakken de toestand zorgelijk is, dan wel lijkt te zullen worden. Zorgelijk ziet de directie de situatie met betrekking tot de binnenvaart en de kustvaart, terwijl de ontwikkeling in de grote vaart en de textielindustrie met grote nauwlettendheid dient te worden gevolgd. Wat de ontwikkeling van het bedrijf van de Herstelbank aangaat, wordt mee gedeeld, dat de kredietaanvragen, die voor inwilliging in aanmerking kwamen in totaal 29 miljoen gulden bene den het bedrag bleven, dat voor de ver lening van nieuwe kredieten beschik baar was gesteld. De algemene terug gang van de industriële investeringen was hieraan niet vreemd. Structuurverandering De Herstelbank zal zich in de toe komst minder dan in het verleden het geval was, op de financiering van zeer grote projecten moeten gaan toeleggen en veeleer kredietruimte moeten ver schaffen voor de financiering van klei nere objecten. Dit houdt verband met de structuur veranderingen welke in het gehele in dustriepatroon zullen gaan optreden als direct gevolg van het in werking treden op 1 januari 1959 van het EEG-verdrag. Hoewel men zyn definitief oordeel voor lopig dient op te schorten, lykt één ding wel als vaststaand te mogen worden aangenomen, nl. dat in bepaalde be drijfstakken aanpassingen zullen moe ten plaatsvinden. Terwijl in 1958 voor 29 miljoen gulden nieuwe kredieten werden verleend, heb- gen de aflossingen 93 miljoen gulden bedragen, waardoor het bedrag der uit staande contracten van 545 miljoen gul den tot 480,5 miljoen gulden is gedaald. Ultimo 1958 was hiervan 464 miljoen DE EENHEID DER GEREFORMEERDEN Zesentwintig gerefomeerden te Gro ningen, waarvan er dertien behoren tot de Gereformeerde Kerken en dertien tot de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt), hebben aan alle leden van beide kerken een brief gezonden, waarin zy uiting geven aan hun ernstige verontrusting over de bestaande kerkelyke toestand waar, „die naar schrift en belydenis bij elkander behoren, God niet dienen met een eenparige schouder". Velen onder het kerkvolk, aldus deze brief, berusten in de situatie. De schryvers willen op wekken „alle moedeloosheid af te schud den en zich tezamen ernstig bezinnen of hun daden voor God kunnen bestaan". gulden, dat is 97%, opgenomen. De kre dieten hebben in hoofdzaak betrekking op de chemische nijverheid, de metaal nijverheid, de scheeps-, vliegtuig- wagenbouw, op het verkeer en het kre diet- en bankwezen. Dividend 3 V2 procent Blijkens de winst- en verliesrekening is de brutowinst van 13.2 miljoen gulden in 1957 tot 18.9 miljoen gulden in 1958 gestegen. Na aftrek van onkosten, re serveringen van 2.3 miljoen gulden voor deelnemingen en debiteuren, toevoe ging van 2,5 miljoen gulden aan de extra-reserve en twee mil joen disagio en kosten geldleningen, blijft er een nettowinst over van 10.3 miljoen gulden, waaruit op de preferen te aandelen 3,5% dividend wordt be taald, twee miljoen gulden wordt gere serveerd, en aan de staat (als houder van de aandelen A) drie miljoen gul den wordt uitgekeerd). Tot en met 1957 werd de boekwaarde van de deelnemingen en debiteuren ver minderd met een reserve, welke ultimo 1957 42.4 miljoen gulden bedroeg. Van deze reserve is thans een bedrag dat vol doende wordt geacht tot dekking van voorziene tegenvallers, overgebracht naar een reserve voor deelnemingen en debiteuren, welke op de balans is be grepen in de post „diverse krediteuren", terwyl het restant, dat als vrye reserve kan dienen voor het opvangen nog on voorziene tegenvallers, als „extra-reser- op de creditzyde van de balans is geplaatst. Naast het kapitaal van 300 miljoen gulden bedragen op de balans voorko mende reserves ultimo 1958 rond 50 miljoen gulden. In het jaarverslag ko men ook ditmaal belangwekkende be schouwingen voor over een aantal sec toren van het Nederlandse bedrijfsleven. De Sjah van Perzi'è tijdens de rijtoer in gezelschap van Koningin Elizabeth door Londen. De Sjah die binnenkort een bezoek aan ons land zal brengen, vertoeft thans voor een officieel bezoek in Enge land. De praktische platte strip met de snelle, doeltreffende pijn stiller, vindt in elke zak, tas, portefeuille of portemonnaie gemakkelijk plaats. En in deze hygiënische verpakking is elke ASPRO' volkomen hermetisch afgesloten. Met deze praktische strip voor de moderne mens: ASPRO' altijd bij de hand! Dit mag U van een moderne pijnstil ler verwachten: snel, doeltreffend, veilig en veelzijdig! En dat biedt U "ASPRO'; let op hoe ASPRO' ogenblikkelijk in water uiteenvalt. Zó snel wordt ASPRO' ook in Uw lichaam op genomen. Zó snel ook brengt ASPRO' verlichting: recht op zijn doel af. Wèt U ook plaagt: hoofdpijn, verkoudheid, griep... ASPRO' helpt direct. Ja, ASPRO' doet méér: A/s U zich maar even rillerig of on prettig voelt "ASPRO* speciaal ge maakt om ongemakken te bestrijden. Om ge makkelijk mee te nemen. Om gemakkelijk in te nemen. Nó voor iedereen: ASPRO' - altijd bij de hand. Miss Holland 1959 Rotterdamse mannequin zou het mooiste Nederlandse meisje zijn (Van onze Amsterdamse correspondent) „Ik ben erg bly", sta melde Peggy Erwich van nacht om tien voor half één. Én zy meende er reden toe te hebben, want een ogenblik tevoren, was deze 21-jar. Rotterdamse man nequin uitgeroepen tot Miss Holland 1959. Zij was ongetwijfeld de meest bescheiden kandi date onder de zestien na tionale schoonheden, die zich tweemaal - in avond japon en in badpak - tus sen de tafeltjes van een stampvolle Amsterdamse nachtclub aan het oordeel van het publiek hadden onderworpen. Omdat organisator G. J. van Meeuwen zó aan drong, zei ze nog iets. „Ik dank het publiek voor het vertrouwen, dat het in mij heeft gesteld". Het klonk niet zo byster intelligent, maar de beloning was een regen van serpentine, waaruit wanhopige foto grafen en cineasten van film en televisie probeer den hun camera's te be- vryden. Een beetje vreemd klonk ook het Wilhelmus in het schemerige zaaltje, waarin vele flessen champagne waren ontkurkt en waar even tevoren een Ita liaans sextetje de kalk van de muren poogde te blazen. Voor de deur van de kleedkamer, waar onze nationale, ryzige Miss haar badpakje van een meer dan nadrukkelyk ge adverteerd merk zou ver wisselen voor een witte avondrobe, vertelde zij ons dat zij dit „succes" werke lijk niet had verwacht. Wat zij nu gaat doen? Wel, straks zeven dagen naar Parys, dan naar Bei roet of Palermo voor de Miss Europa - verkiezing, vervolgens op 13 augustus per vliegtuig naar New York om zich te laten be kijken voor Miss Universe en tenslotte op 4 novem ber naar Londen, waar Miss World wordt geko zen. „Het lijkt mij mach tig mooi". Of ze naast haar werk van mannequin nog lief hebberijen heeft? Peggy moet heel lang nadenken, maar de heer Van Meeuwen antwoordt vlot: „Ze houdt van mo derne grammofoonplaten" En verder: „Ach, er zijn zo ontzettend veel mooie meisjes in Nederland, maar de meesten hebben de moed niet om zich voor de verkiezing te mel den". Of het alleen gebrek aan moed is Het publiek kon gister avond zelf de punten uit delen, maar een niet by name genoemde jury had blijkbaar ook een vinger in de pap, want onder de vijftien meisjes, die by alle hulde rond „de kam pioen" wat teleurgesteld en verloren op de dans vloer stonden, waren toch ook de kanshebbers. Byv. de byzonder charmante Petra Paul. een 18-jarig fotomodelletje uit Utrecht Zy kreeg de derde prys en het speet ons geen ser pentine meer te hebben om haar het welgemeend toe te werpen. En dan Yvonne Smid uit Leid- schendam en de Amster damse modinette Ansje Schoon. Samen moesten zij de tweede prys delen, maar tydens de show wa ren zy reeds met gul ap- laus beloond. Volgend jaar mogen zy weer terugkomen. Jeanet- te Peters uit Delft, Ceesje Klein uit Hilversum, Son- ja Ter gé uit Arnhem, Jacqueline van Boom uit Utrecht, Ida Stuy uit Winschoten en alle ande re finalisten van ongeveer 200 kandidaatj es, die met bonbons en snuisterijtjes inplaats van met het ere- lint naar huis terugkeer den. België protesteert scherp tegen actie V reemtlelingeii- legioen Ouderverzet in Charleroi (Van onze Brusselse correspondent) Het Belgische departement van Bui tenlandse Zaken heeft de Belgische am bassadeur in Parijs formeel opdracht gegeven om by de Quay d' Orsay krach tig te protesteren tegen de overtreding van de Belgisch-Franse conventie van 17 juli 1925 betreffende de repatriëring van minderjarigen. Dit Belgisch pro test in Parijs houdt direct verband met het ronselen van minderjarigen vootr het Franse Vreemdelingenlegioen, hetgeen voornamelijk via de kazerne van het le gioen te Rijssel gebeurt. Op een pers conferentie in Brussel is bekend ge maakt, dat de Belgische regering zich zal blijven inspannen om van Frankrijk de naleving der conventie te verkrijgen. Voorts is ook de Franse ambassadeur te Brussel in het ministerie v. Buitenl. Za ken ontboden. Hij verklaarde later diep onder de indruk te zyn van de beroe ring, die de inlijving van minderjarige Belgen in het Vreemdelingenlegioen op de Belgische openbare mening heeft ver oorzaakt. De woordvoerder van het de partement, de heer Frans Taelemans, verklaarde overigens dat men zich geen illusies moet maken over een snelle re geling van deze ingewikkelde kwestie. INTERKERKELIJKE SAMENWERKING De Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk heeft de Nederlandse Zen dingsraad verzocht een commissie te benoemen, die onderzoeken moet of het mogelijk is interkerkelyk samen te wer ken voor wat betreft de arbeid onder hen, die als Nederlanders in dienst van buitenlandse maatschappijen en rege ringen werkzaam zijn. De Zendingsraad heeft aan dit verzoek voldaan. Ook bij de verschillende deputaatschappen van de Geref. Kerken, die zich met de gees- telyke verzorging van de in het buiten land verblijf houdende leden bezighou den, leeft enzelfde verlangen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9