lm EAU DE COLOGNE VOOR MOEDERDAG ik - Drieduizend Leidse schoolkinderen puzzelden, wandelend of op de fiets Dr. Westerink in Pieterskerk: God heeft ons verlost nare dagen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 mei 1959 Tweede blad no. 29757 Bevrijdingsdag 1959. Men kon in Leiden nauwelijks van een feestdag spreken. Geheel overeenkomstig de wens van de regering bestond het feestelijke voor de meesten louter en alleen uit de talloze vlaggen, die het stadsbeeld een fleurig aanzien gaven. Want deze bevrijdingsdag werd slechts op zeer bescheiden schaal gevierd. Geen grootscheepse herinnering aan die heuglijke dag, giste ren veertien jaar geleden. Op het programma stonden slechts een muzikale mars door de Koninklijke Militaire Kapel en een herdenkings dienst in de Pieterskerk. Voor de ouderen was dat eigenlijk alles. Of men zou het jazzconcert en het volksdansfestijn 's avonds moeten mee tellen, maar daar vormde de jeugd reeds een overweldigende nume rieke meerderheid. lijike pittige •tonen, die de drumband en 'het jeugdorkest van „Deci Burcht" over het veemarktterrein 'bij de statige mo len lieten glijden. De vroege aankomers hadden neg de ruimte, maar toen de grote massa eenmaal op deze plek was neergestreken, hadden de mensen, die met die laatste controle en de distributie van de wimpeltjes belast waren handen vol werk. Maar ondanks het rumoer en Vroegtijdige start Geheel op de schooljeugd afgestemd waren de puzzelwandel- en fietstochten, die 's middags door het Bevrijdingsdag, comité op het programma waren gezet. En om het maar meteen te zeggen, het is een daverend succes geworden. Letter lijk duizenden kinderen het totale aantal bedroeg ruim drie duizend heb ben aan deze tochten deelgenomen. Het officiële tijdstip van vertrek was vast gesteld tussen half drie en drie uur van het veemarkt terrein bij de molen „De Valk". Maar de altijd ongeduldige jeugd verdrong zich reeds ver voor die tijd voor de opgestelde tafels om hun route, beschrijvingen in ontvangst te nemen. Omstreeks kwart over twee gaven de organisatoren van dit sportieve feest maar toe en meteen gingen de eerste wandelaart jes aan de hol en stonden de eerste fietsertjes op hun pedalen, ken nelijk met de bedoeling om die 25 kilo meter zo snel mogelijk uit te trappen. Achter hun gebogen ruggen was 'het. een drukte van jewelste. Een half uur lang in een schier onafzienbare rij namen de kinderen hun paperassen in ontvangst. Als rotsen stonden de grote „uitdelers" in deze kleine woelige branding. Het gemeenteraadslid, de heer C. J. Piena, kwam er niet geheel zonder kleerscheu ren af. Twee knopen van zijn jas sneu velden door het jeugdige enthousiasme. De laatstee Om ongeveer tien voor drie kropen de laatste peddelaars in hun zadels. Op dat moment hadden de hekkesluiters van de langgerekte wandelaarsstoet echter reeds geruime tijd hun kleine stappers in de richting Kikkerpolder gezet. Toen wij de fietsende jeugd tegemoet reden, kwamen wij de snelsten onder de „jagers" tegen half vier al tegen bij Hoogmade. De oren en de konen rood van de inspanning en de in die polders toch frisse, scherpe wind. Diep over de sturen gebogen torn denzij tegen die natuurlijke tegenstander op. Af en toe werden zij door de controleurs gedwon gen van hun stalen rossen te stappen om een stempeltje in ontvangst te nemen en soms moesten zij de ogen goed de kost geven om de cijfers en letters te ontdek ken, die tezamen „bevrijdingsdag 1959" moesten vormen. „Jagen" Een lange, schier eindeloze stoet van jonge „trappers" slingerde zich door het rustieke polderlandschap, langs de aan trekkelijke watertjes en over vaak pitto. reske bruggetjes. In de reisbeschrijvin gen stonden vele aardige bijzonderheden, maar het zijn ongetwijfeld alleen de be- dachtza meren geweest, die daaraan hun aandacht hebben besteed. Zeker niet die jongens, die reeds klokslag vier uur als eerste hun in Leidse kleuren uitgevoerde fietswimpeltje in ontvangst konden ne men. In nauwelijks meer dan anderhalf uur hadden zij die 25 kilometer vol bracht. Zij moeten behoorlijk hard op hun trappers geduwd hebben. Vrolijke klanken Een half uur voor deze eerstelingen varen de koplopers van de wandelaars al binnengekomen om het laatste stem peltje en het wimpeltje in ontvangst te nemen Zij werden begroet door de vro- De jeugdige wielrijdertjes en wiel- lijdstertjes verdringen zich om zo spoedig mogelijk de benodigde pa pieren in ontvangst te nemen en aan de 25-kilometer lange puzzelrit te kunnen beginnen. (Foto L.D.. Van Vliet) het soms wat wilde gedrang, de lach ver. dween zelden van hun gezichten. Ze hebben met hart en ziel zich aan deze inspannende taak gegeven. En ze heb ben vele Leidse kinderen een zeer ge zellige middag gegeven. En dat was toch de bedoeling. Hulde aan de velen, die daarvoor bergen werk hebben verzet. Ge lukkig echter hadden de mensen in de „bezemwagen" het niet te druk. Wat on voorzichtigheid moest betaald worden met wat schrammen en enkele fietsen konden hirt einde niet onbeschadigd halen. Zelfs moest een jongeman, wiens fieteas was gebroken uit Koudekerk worden opgevist. Maar alles bij elkaar was deze schade toch zeer beperkt. Te- een half zes werd het weer stil bij „De Valk." Muzikale mars Toen was inmiddels uit de Doelenka zerne de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van majoor Rocus van Yperen reeds vertrokken voor een ste- Had dr. P. L. Schoonheim, hervormde predikant deze dienst met schriftlezing en gebed geopend, kapitein R. J. Schu- rink van 't Leger des Heils sprak 'n kort slotwoord, waarin hij uiteenzette, dat wij vandag wel het feest van de vrijheid vieren, doch dat het hoogtepunt moet blijven, dat wij de vrijheid hebben om God te dienen. Wij staan vrij in dienst van Jezus! Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd deze dienst welke mede werd bijgewoond door de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot, de commandant van de Koks- school luitenant-kolonel Th. Wessels en vertegenwoordigers van vele verenigin gen op nationale grondslag, besloten. Aan de uitgang was er een collecte ten bate van de Stichting 1940'45. Jazzconcert voor de rijpere jeugd Vele honderden Leidse jongens en meisjes waren gisteravond naar de Stadsgehoorzaal gekomen om naar een jazzconcert te luisteren. Ook al had dit concert niet een zeer bijzonder instruc tief karakter, er werd in ieder geval een deskundige toelichting gegeven op een aantal uit te voeren werkjes .De be kende jazzcriticus Michiel A. de Ruyter was nl. bereid gevonden zijn medewer king aan deze door de commissie voor de jeugdvoorstellingen, uitgaande van K. en O. en de Leidse Jeugd Actie, ge organiseerde avond te verlenen. Twee belangrijke jazzorkesten, The New Or leans Seven en het Quintet Pim Jacobs, traden voor de jonge Leidenaars op. vige muzikale mars door de binnenstad. De vele belangstellenden voor dit voor treffelijke militaire korps in het veld- groeei met de helm op vermengden zich met de normale verkeersdrukte op dit spitsuur. Rijen dik stonden de men sen langs de straten. Het ziet er naar uit, dat dit muzikale extraatje het ligt in de bedoeling deze wandeling en kele malen per jiaar te herhalen wel in de smaak is gevallen. Dat er van twee geheel verschillende stijlen kon worden genoten daarvoor niets dan lof! Vertegenwoordigden de leden van The New Orleans Seven, een orkest, dat vooral de laatste tijd vrij grote bekendheid geniet, op hun eigen bijzondere wijze de meer authentieke jazz, het Trio Pim Jacobs, dat dikwijls met twee gastsolisten optreedt, bracht zeer moderne muziek ten gehore. De gastsolisten waren de knappe trompet tist Ado Broodboom en de al even kun dige Toon van Vliet, tenorsax. Beiden maken deel uit van de Ramblers en worden om hun muzikale prestaties ten zeerste gewaardeerd. Van Ado Brood boom is bekend, dat hij de laatste tijd veel op tournee is. Het Trio Pim Jacobs, pianist, bestaat verder uit de bassist Ruud Jacobs en de drummer Cees See. Het speelde zoals reeds gezegd moderne jazzmuziek, af en toe met wat improvi saties. Om en om waren er solo's van de blazers en de drums, zeer tot genoe gen van de jeugdige jazzliefhebbers, die vrijwel de gehele Stadsgehoorzaal vul den. Noemen wij van de vele voortref felijk gespeelde werkjes slechts het iet wat melancholisch klinkende „Autumn leaves", waarin een zeer fraaie trompet solo te beluisteren viel. Overigens leid de het optreden van Ado Broodboom met zijn enorm technisch kunnen tel kenmale tot we zouden haast zeggen extatische hoogtepunten zowel muzikaal gesproken als wat de reactie van de jon ge luisteraars betrof. Geboeid luisterde men op deze avond vooral ook naar Cees See, een slagwerker van allure. Nadat The New Orleans Seven later op de avond het alleraardigste Bye bye backbird had gespeeld voerde de bop- combinatie dit stuk in zeer moderne stijl uit. Op deze wijze konden de twee zo geheel verschillende jazzstijlen, die toch ook weer zoveel met elkaar gemeen hebben, goed vergeleken worden. Een gezamenlijk optreden van de musici kon in verband met het vergevorderde uur jammer genoeg geen doorgang vin den. The New Orleans Seven speelde onder leiding van de cornettist Hans Roty op een wijze zoals men die van dit ensemble gewend is. Met de aantallen klopte het deze avond niet zo erg, want in dit laatste dixielandorkest was een achtste man opgenomen, nl. een bari tonsaxofonist. The New Orleans Seven bracht enkele vermaarde nummers ten gehore, o.a. Somebody stole my girl Basis Street blues en Hard, hard at hand. Uit de spontane reacties van de enthousiaste jongens en meisjes bleek wel hoe dit concert gewaardeerd werd. (Foto L.D./ Van Vliet) De Koninklijke Militaire Kapel op de Koepoortsbrug tijdens de muzikale mars door de binnenstad. „Professoreiiwijk'-' herdacht de bevrijding Symbool van hoop cp een betere wereld Onder grote belangstelling vond gisteravond bij de bevrijdingsboom, die 4 mei 1946 op de Zeemanlaan is geplant, voor de dertiende maal de plechtige herdenking van de bevrij ding plaats. De voorzitter van de Buurtvereniging, de heer J. P. A. de Vrind, opende met enige woorden van welkom, in het bijzonder tot de ere voorzitter, de heer D. v. d. Kwaak en afgevaardigden van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen en zuster verenigingen. Het verheugde spreker, dat met de ouderen, zoveel jongeren aanwezig waren om in eigen kring de bevrijding te herdenken en getuigenis af te leggen van de grole dankbaar heid aan hen, die hun leven gaven voor de vrijheid van het nageslacht. Hierna zong men gezamenlijk het Verenigingslied en werd. onder tromge roffel de nationale driekleur gehesen. In zijn herdenkingsrede, die werd om lijst door zang van het mannenkoor Kunst na Arbeid, ditmaal versterkt met het dubbelmannenkwartet Internos, o..v. Louis van Wijngaarden, herinnerde de vice-voorzitter van de Prof.wijk de heer J. van Harteveld aan het feit, dat het bestuur vanaf de oprichting de vie ring van de 5de mei als een traditie heeft gehandhaafd. In de stille eenvoud en met geheel ons hart gedenken wy hen. die hun leven gaven voor onze vrijheid. In vijf jaren van harde strijd hebben wij twee diep tepunten gekend nl. „Duinkerken in 1940" en de bedreiging van de dood in de hongerwinter. Wie terugblikt op dit werelddrama, op de victorie en de op bloei. die hierop volgden, kan slechts spreken van een wonder God's. De her denking van onze doden en de viering van onze vrijheid heeft een diepe be tekenis en is tevens bedoeld als symbool van onze hoop op een betere wereld. Toen wij werden onderdrukt, hunker den wij gemeenschappelijk naar vrij heid. Met die vrijheid hebben wij nu helaas ook de vrijheid om te twisten over hetgeen die vrijheid moet inhou den. Wy kunnen weer vastberaden en vrij onder onze banier staan, maar zo zou het ook moeten zijn met b.v. het Hongaarse en Tibetaanse volk. Voor 1940 wisten wy nauwelijks wat vrijheid betekende, zo waren wij eraan gewend. De betekenis hiervan hebben ook wij le ren kennen en wij weten nu, dat zij de strijd waard is. Het is daarom, aldus spreker, onze ereplicht geworden om gemeenschappe lijk hen te gedenken en te herdenken, die hun leven gaven voor onze vryheid. Wy doen dat in onze eigen wijk, omdat wij destijds ook als één grote familie met onze kinderen in optocht door de straten van onze wyk trokken om de gloriedag te vieren. Naast de vreugde zien wy ook vandaag nog de ledige plekken, die onze doden achterlieten. Laten wij ervoor zorgen, dat deze do den bijven voortleven in ons hart. Hoe de dreigingen in de wereld ook mogen uitvallen, wij zijn door de 5de mei ge sterkt om hen te weerstaan. Die kracht zal ook worden doorgegeven aan onze kinderen, opdat zy in de toekomst sterk zullen zijn in de vrijheidsgedachte, die zij beter zullen begrijpen als zij weten wat hun ouders destijds hebben door gemaakt. Met de hoop, dat de komende conferentie van Staatshoofden de vol ken tot elkaar zal brengen en met de bede, dat God aan alle leiders het juiste inzicht zal moge schenken, eindigde spreker zijn toespraak. Na de kranslegging aan de voet van de bevrydingsboom werd besloten met het gemeenschappeyk zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhel mus. Gevolgd door een grote en enthou siaste schare maakte eveneens traditie getrouw. het Leidse Politie Muziek Ge zelschap o.l.v. directeur D. Anderson, voor en na de plechtigheden 'n muzikale wandeling door de wyk. u r HANDSCHOENEN* IN AUf HODEIINKN T £aim6öelt REESTRAAT 17 S CEIDEN E.H.B.O-DIENST-LEIDEN E.H.B.O.-EXAMEN De cursus tot opleiding voor het Een heidsdiploma E.H.B.O., welke werd ge geven onder auspiciën van de Vereni ging E.H B.O.-Dienst-Leiden en onder leiding stond van dr. H. J. Keegstra, is wederom succesvol geëindigd. Voor het examen slaagden de dames: K. Bernard-Mulder. H. M. van Wijiand- Willems, H. Bij-Stikkelorum, Th. M. M. v- d. Klaauw-van Elk ,A. G. de Jager- Koning, R. Bos-Vorstenbosch, E. de Boer, J. v. d. Berg, M. C. Bronsgeest, W. Ladan, J. H. M. Gordijn, J. de Moo.v, P de Mooy en J. E. C. Bergers en de heren: J. H. C. Kriek. F. J. Prins, A. v. d. Reijden. J. van Nieuwkoop. A. M .le Mair, W. v. d. Reijden. F. de Winter en H. A. Verkaik. 2 kandidaten moesten worden afgewezen. vervelendheid Nier van alles proberen. Direct "Akkertjes" nemen. Het fijne micropoeder in een "Akkertje" maakt nare dagen tot gewone dagen, zonder pijn of loomheid. Officiële publikaties INZAMELING HUISVUIL. In verband met de Hemelvaartsdag zal op donderdag 7 mei a.s. geen huisvuil worden Ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op donderdag wor den bediend, zal nu plaatsvinden op vril- dag 8 mei e.k. Het Inzamelen van huisvuil uit die per celen, welke normaal op vrijdag worden bediend, geschiedt nu op zaterdag 9 mei e.k. ook ln de middaguren. De ophaaldienst van zaterdag zal. met enige vertraging normaal doorgang vinden. De directeur Gemeentelijke Reinl- glngs- en Ontsmetttagsdienst. Bescheiden feest op bevrijdingsdog Herdenking in de Pieterskerk 4711 Kwaliteit Wereldmerk cMjoedef'd Éieferfe 1 van f. 1.65 tot f. 23.25 „God heeft ons verlost", dit stelde dr. H. J. Westerink, geref. predikant alhier, gisteravond centraal in zijn toespraak in de Pieterskerk, waar een interkerkelijke herdenkingsdienst werd gehouden. Dr. Westerink, die dit woord van Pau- lus uit de Kolossei^enbrief ter overden king had gekozen en daarbij sprak over de tekst „God heeft ons verlost uit de macht der duisternis en overgebracht in het Koninkrijk van de Zoon Zijner liefde, in wien wij de verlossing hebben, de vergeving der zonden", wees er o.m. op, dat iedere bedreiging tegen het evangelie een bedreiging van de macht der duisternis is. Ook in de bezettings tijd, aldus spreker, hebben wij een macht der duisternis beleefde. Thans vieren wij de bevrijding, maar de duivel is er nog. Ieder ogenblik kan de duister nis zich weer toespitsen. Wij dienen ons te realiseren, dat er nog steeds een vorm van oorlogsdreiging bestaat. Ieder mo ment kan de oorlog weer uitbarsten. Hebben wij zondag niet gebeden voor het behoud van de wereldvrede? Paulus heft echter het vaandel om hoog en zegt: God heeft ons verlost! Hij heeft zich ingezet in de Zoon Zij ner liefde. Hij heeft de strijd tegen de machten der duisternis aangebonden Wordt dit echter nog algemeen erkend? Men gaat zo vaak van de gedachte uit, dat de volkeren ons hebben verlost, doch dan hangt onze verlossing aan een zijden draad. God heeft ons gedepor teerd uit het rijk der duisternis in het rijk van de Zoon Zijner liefde. Vervolgens wees dr. Westerink er uit voerig op dat wij van God. zoals de tekst ook zegt, niet alleen de vrijheid ontvangen, doch ook de vergeving der zonden. En dit is het belangrijkste!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3