Jammerlijke Westduitse onenigheid aan vooravond van Geneefs overleg Herstel van brede basis hoogst onwaarschijnlijk WEERBERICHT Tenminste vijf delegaties gaan hun standpunten uiteenzetten ZONNIG LONDEN BEGROETTE HARTELIJK SJAH VAN IRAN Sterker basis nieuw kabinet Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 6 MEI 1959 No. 29737 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Het politieke leven in de Westduitse hoofdstad biedt thans het beeld van de grootst mogelijke onenigheid inzake de komende ministers conferentie te Genève. Zo zal niet slechts de regering met haar officiële en nogal ingewikkeld samengestelde delegatie in Genève verschijnen, ook de beide oppositiepartijen, de socialistische SPD en liberale FDP alsmede de regeringspartij, de CDU-CSll, zenden delegaties, evenals de Bond van uit voormalige Duitse gebieden in Oost-Europa ver dreven Duitsers. Een poging van SPD en FDP om een gemeenschappelijke resolutie van de Bondsdag over Genève de wereld in te sturen, strandde dezer dagen op bezwaren van de regeringspartij, de CDU-CSU. De onenig heid is in de grond van de zaak reeds een langdurige aangelegenheid: al enkele jaren verwijten SPD en FDP de regering-Adenauer dat deze niet voldoende doet voor de verwezenlijking van de Duitse eenheid, waartegenover de CDU-CSU stelt dat er onmogelijk meer gedaan kan worden dan thans geschiedt op initiatief van de regering. zou kunnen worden verkondigd door één resolutie van het Westduitse parlement. Zulks zou niets afdoen aan de positie van de regeringsdelegatie, die tijdens het overleg tussen de Grote Vier slechts, evenals de Oostduitsers, een adviseren de stem heeft. Thans dreigt het zeer reële gevaar, dat er een SPD-, een CDU-, een FDP-, een DP- en misschien ook wel een BHE-delegatie naar Genève gaat. Van iedere partij een paar man, van iedere partij een reeks meningen, die bepaald verwarrend kunnen werken en in het internationale politieke ver keer tot belachelijke situaties kunnen leiden!! De regeringsdelegatie onder opperste leiding van minister Von Brentano munt daarbij ook al niet uit door com pactheid. Zij zal bestaan uit een advi- seursgroep onder leiding van prof. Grewe, de Westduitse ambassadeur te Washington, die met de Russen, Ameri kanen, Fransen, Britten en Oostduitsers in de conferentiezaal aanwezig zal zijn. En dan is er verder een z.g. conferentie- groep onder leiding van de hoge amb tenaar Duckwitz, die voor het contact tussen Grewe en Bonn (lees: Bondskan selier Adenauer) moet zorgen. Regeringsdelegatie ook al niet compact Wat de FDP wenst is het volgende: aan de vier grote mogendheden dient gevraagd te worden om de Oostduitse en Westduitse delegaties ter conferentie te verzoeken te gaan onderhandelen over maatregelen die kunnen leiden tot Duitse eenheid. De FDP baseert deze mening op een besluit van de Bondsdag van 1 oktober j.l., waarin de bereidheid tot dergelijke onderhandelingen werd uitgesproken, indien de vier grote mo gendheden daartoe de voorwaarden wil den scheppen. De CDU-CSU staat even wel, evenals de regering, op het stand punt dat te Genève geen contacten tussen de Oostduitse en Westduitse delegaties tot stand moeten komen, daar zulks een erkenning van het communis tische Oostduitse bewind zou kunnen betekenen. Eerst moet, aldus het rege ringsstandpunt, door de Grote Vier de procedure voor de hereniging in een overeenkomst worden vastgelegd. Pas daarna kan het komen tot technische gesprekken tussen Bonn en Oost-Berlijn ter inleiding van het herenigingsproces. Daarenboven acht de CDU het inder daad veel te veel concessies inhoudende SPD-plan voor hereniging volstrekt on aanvaardbaar. De tegenstellingen tussen de grootste regeringspartij en de groot ste oppositiepai'tü worden op dit mo ment dan ook onoverbrugbaar geacht. .Dolkstoot-legende" De SPD-leider Ollenhauer verweet gisteren Adenauer dat deze alles gedaan had om de plannen van het Westen te verhinderen om te komen tot een mili taire ontspanning. Daarmede verhindert Adenauer ook de hereniging en draagt hij er toe bij dat op een dag de Ver enigde Staten alleen met Rusland zul len onderhandelen over ontspanning in Europa, aldus Ollenhauer. De CDU noemde dit „Ollenhauers nieuwe dolk stootlegende". Deze jammerlijke innerlijke gespleten heid in de Westduitse politiek wordt door objectieve waarnemers zeer be treurd. Het kiezersvolk krijgt het idee, dat over het belangrijkste Duitse pro bleem, de hereniging, geen grootste ge mene deler, alleen maar een onontwar bare reeks meningen, bestaat. Niet ten onrechte wordt in dit verband de CDU verweten, dat zij de kans heeft gemist om te Genève de wereld te tonen, dat er naast het officiële standpunt te vertolken door de regeringsdelegatie een daarmede parallel lopende, maar anders te formuleren mening van het Westduitse volk bestaat, die de wereld Paleis op de Dam wordt 2>/z jaar gesloten WEGENS GRONDIGE RESTAURATIE (Van onze correspondent) Sinds enige tijd rust het paleis op de Dam niet meer op 13659 palen (u weet wel: het aantal dagen van het jaar met een 1 ervoor en een 9 er achter). Een paal is namelijk uit de bodem gehaald voor een diepgaand onderzoek naar de toestand van het 300 jaar oude hout. Het paleis staat dus sindsdien op 13658 palen. Na het septcmberbezoek van het Ko ninklijk paar zal het paleis voor de duur van minstens 2Vi jaar worden ge sloten voor restauratie van enkele mu ren, het nazien van de fundering en het opknappen van een aantal vertrekken. Hogere temperaturen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog en overwegend zonnig weer met hogere middagtemperaturen. Vannacht nog hier en daar nachtvorst. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 MEI Zon op: 5.01 uur; onder: 20.13 uur. Maan op: 5.08 uur: onder: 19.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.10 uur en 15.28 uur. Laagwater te 11.14 en 23.33 uur. (8 mei: hoogwater te 3.42 en 16.03 uur, laagwater te 11.50 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's. Jongens onder trein Een gedood, de ander zwaargewond Gistermiddag omstreeks half zes zijn de 15-jarige Joop Glandorf en zijn 12- jarig broertje René uit de gemeente Beets onder Oosthuizen (N.-H.) op de onbewaakte overweg bij de verlengde Beetserweg gegrepen door de trein van Purmerend naar Hoorn. Joop werd op slag gedood, zijn broertje werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Hoorn vervoerd. Hij zal waarschijnlijk een been moeten missen. Joop Glandorf zou over enige dagen 16 jaar worden. Ter gelegenheid hiervan had hij reeds nu een bromfiets gekre gen, die hij gistermiddag met zijn broer tje achterop wilde inrijden. Vermoede lijk heeft hij teveel aandacht aan de bromfiets geschonken en daardoor het naderen van de trein niet bemerkt. De trein had 20 minuten vertraging. Luide toejuichingen voor dappere vorst - Bezorgdheid over Koerdische activiteit Moskou beschouwt Irak als springplank tegen Teheran Van onze Londense correspondent) Het was stralend weer toen de Sjah van Perzië gistermiddag zijn feestelijke entree in Londen maak te. De vorst was op het vliegveld van Gatioick niet ver van de badplaats Brighton geland en vervolgde de reis per trein naar Victoria Station, ivaar de koninklijke familie en de leden der Engelse regering hun opwach ting maakten. Het is altijd hetzelfde ceremonieel, maar het is een schouiospel, dat nooit verveelt. Het perron was op ingetogen wijze aangekleed met ta pijten, draperieën, vlaggen en bloe men en, in het door een pro zaïsche meubelopslagplaats ingeslo ten straatje, stond de martiale ere wacht van de Horse Guards op de trappelende en briesende glanzend- zwarte paarden opgesteld. Het ver keer langs de intochtweg was stilge legd en er hing een vreemde stilte in het rusteloze stadsdeel. Elders zucht te men echter nog uren na de ge beurtenis onder de algemene chaos. Het grijs-witte Londen is mooi op een zonovergoten dag als deze. Wachtende op de stoet lieten de militaire en poli tiekorpsen zich met vrolijke deuntjes horen. Eerst moest het bezoekende staatshoofd maar genoegen nemen met een alledaagse naargeestige straat, maar deze leidde naar het historische hart van Engeland: de Westminster Abdij, de parlementsgebouwen met Big Ben en de regeringsgebouwen langs Whitehall, welke zo niet de charme, dan toch de breedte bezit van een Parijse boulevard. Daarna zwenkte de stoet van open ca lèches en drommen behelmde en be- pluimde ruiters door de machtige Ad miraliteitspoort een van de mooiste la nen ter wereld binnen: de kilometer lange kaarsrechte, met prachtig ge boomte en voor deze gelegenheid ook met bont gemutste gardesoldaten in scharlaken uniformen afgezette toe gangsweg tot Buckingham Palace. Wat het vaak stugge Londen aan rust en schoonheid moge tekort komen, werd op deze poëtische plek dubbel en dwars goedgemaakt. De eremasten met de Brit se en Perzische kleuren zetten alles in extra-gloed. Iedereen was vervuld van deze zonnige, hoewel frisse, voorjaars dag. Ook Koningin Elizabeth, die de Sjah begroette met de woorden: „Wel kom, wat een prachtig weer!" De vorst, klein van gestalte, breedgeschouderd, met een knap en vriendelijk gelaat, ont lokte overal waar hij voorbijkwam har telijk gejuich. Slot op pag. 2 Het eerstvolgend nummer van a het „Leidsch Dagblad' zal verschij- net „Leidscn uagDiad' zal verschij- nen op vrijdag 8 mei. Morgen, r Hemelvaartsdag, zullen onze Bu- J f reaus de gehele dag gesloten zijn. f In België tracht men de wegge bruikers tot groter voorzichtigheid te manen door het plaatsen van borden, welke aangeven hoeveel doden en zwaar gewonden vorig jaar op diverse punten te betreuren waren. Reorganisatie Comité Ver. ehefs van staven Met ingang van 12 mei 1959 zal een reorganisatie plaatsvinden van het comité verenigde chefs van staven, welk comité gevormd wordt door de chefs van staven van de drie delen van de Nederlandse krijgsmacht; de chef van de Marinestaf, de chef van de Generale Staf en de chef van de Luchtmachtstaf. De functie van voorzitter van dit comité werd laatstelijk vervuld door de oudste in rang, de luitenant-gene raal H. Schaper. Aangezien deze voorzitters taak zich voortdurend uitbreidt, o.a. door de steeds meer tijd vergende internationale vraagstukken, is aan H.M. de Koningin voorgesteld om voor de eerstkomende jaren als voorzitter van het comité, een vlag- c.q. opperofficier aan te wijzen, die zich uitsluitend aan deze taak kan wijden. Hoewel generaal Schaper op het punt stond te worden gepensioneerd wegens langdurige dienst, is hij bereid gevon den nog enige jaren de functie van chef van de Luchtmachtstaf te blijven bekleden. Hij zal zich dan echter in verband met, de komende moeilijke periode in de ontwikkeling van de Luchtmacht als gevolg van de invoering van geleide wapens en de daarmede samenhangen de reorganisaties, volledig aan die taak dienen te wijden, zodat reeds uit dien hoofde ook het gelijktijdig bekleden van het voorzitterschap van het comité Verenigde Chefs van Staven niet langer mogelijk zal zijn. Voor laatstbedoelde functie zal thans worden voorgedragen de huidige chef van de Marinestaf, tevens bevelhebber der Zeestrijdkrachten, vice-admiraal H. H. L. Pröpper. Schout-bij-nacht L. Brouwer, vlag officier personeel van de Kon. Marine, zal vice-admiraal Pröpper in beide functies opvolgen. Moskou's kernproeven „buitengewoon vuil" Meer radio-activiteit dan van Amerikanen en Britten De Russische kernproeven van de afgelopen twee jaar hebben een zwaardere radio-actieve neerslag veroorzaakt dan de Britse en Amerikaanse proeven samen, aldus heeft de Amerikaanse Commissie voor kernenergie gisteren bekend gemaakt. In de periode van 1945—1951 werd door atoomontploffingen 760.000 ton radio-actief stof ge vormd. Van 1952—1954 steeg dit cijfer, voornamelijk als gevolg van Amerikaanse proeven, tot 3.800.000 ton, van 1955 tot 1956 tot 13.100.000 ton en in 1957 en 1958 tot 40.000.000 ton. Deze laatste stijging viel samen met de eerste Russische kernproeven, die volgens de Amerikaanse Commis sie „buitengewoon vuil" waren. Dr. Charles Dunham, directeur van de medische afdeling van de Commissie voor Atoomenergie, legde deze cijfers gisteren voor aan een ondercommissie van het Amerikaanse Congres, die een onderzoek instelt naar de gevolgen van kernontploffingen. De voorzitter van de commissie, Chet Holifield, bracht, toen hij deze cijfers hoorde, in herinnering, dat bepaalde deskundigen in 1957 had den verklaard, dat 10.000.000 ton het maximum aan radio-actief stof was dat zonder gevaar in de dampkring kon voorkomen. Dr. Dunham verklaarde dat volgens bepaalde theorieën door de toe neming der radio-activiteit in de damp kring het aantal gevallen van beender- kanker in de komende 70 jaar zal toe nemen. Minister Her ter gaat zaterdag naar Bonn Verrassend bezoek (Van onze correspondent in Bonn). De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, zal zater dag, op weg van Amerika naar Genéve, eerst nog Bonn aandoen. Hij zal daar tijdens een verblijf van slechts vier uur besprekingen voeren met Bondskan selier Adenauer en de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, Von Bren tano. Officieel deelde men gisteravond te Bonn mede. dat Herter nog eenmaal een overzicht wil krijgen van het Westelijke standpunt met betrekking tot de te Genève te bespreken problemen. Het minister van Buitenlandse Zaken in de Westduitse hoofdstad verklaarde voorts, dat Herters bezoek toont hoe eng de Amerikaans-Duitse verhoudingen zijn. Herter zou zelf de wens te kermen heb ben gegeven om voor de Geneefse con ferentie kermis te maken met Adenauer die op zo bijzonder vriendschappelijke Sir Winston Churchill brengt een driedaags bezoek aan de V.Sals gast van president Eisenhower. De president haalde hem af van het vliegveld bij Washington. voet met Herters voorganger Dulles staat. Aan de andere kant staat dat on danks de te Parijs bekend gemaakte overeenstemming tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland. Frankrijk en Duitsland juist Adenauer algemeen doorgaat voor de man, die van enigerlei soepelheid, jegens de Russen niets wil weten. Brit ten en Amerikanen zouden wülen trach ten met wat meer soepelheid de Sovjets te Genéve te benaderen, zonder in deze ernstige concessies te doen. Er is bij voorbeeld ook sprake geweest van een Amerikaans plan tot hereniging van Duitsland op de grondslag van een confederatie tussen de elf Westduitse en de vijf Oostduitse deelstaten, een plan, dat te Bonn weinig sympathie ontmoet .Herters bezoek bewijst in ieder geval welk een sleutelpositie de Bonds republiek en daarmede toch wel in de eerste plaats bondskanselier Adenauer inneemt. DE KABINETSFORMATIE (Van onze parlementaire redacteur) Het lijkt alleen maar tijdverlies, dat prof. Beel nu eerst weer wil weten wat het oordeel is van mr. Burger (P. v. d. A.) over het rege ringsprogram, waaruit dan lang durige onderhandelingen zouden kunnen voortvloeien tot herstel van de brede basis. Maar voor het lot van het toekomstige kabinet is het antwoord van mr. Burger in elk geval heel belangrijk. Want het initiatief van prof. Beel heeft een diepere grond. Een deel van de aanhang van KVP, AR en CHU wenst nog steeds samen werking met de. P. v. d. A. Wanneer de socialisten bij voorbaat buiten het ka binet wordt gehouden, is die aanhang ontevreden. De P. v. d. A. heeft er dus belang bij de indruk te wekken, dat zij door de andere partijen van samenwer king wordt uitgesloten. Maar als door de vraag van prof. Beel blijkt, dat de P.v. d. A. niet aan de kabinetsformatie kan of wil meewerken omdat zij zich niet kan verenigen met het regerings program en eisen stelt die voor de an dere partyen onaanvaardbaar zijn, dan wordt een kabinet zonder socialisten in ruimere kring acceptabel. Dan wordt het gemakkelijker ministers aan te trekken omdat het kabinet dan kan rekenen op een grotere morele steun in de kring van KVP, AR en CHU. De basis van het kabinet wordt dan steviger. Enkele punten Daarom heeft prof. Beel willen weten hoe mr. Burger, de fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, denkt over enkele belangrijke punten van het regeringsprogram, waarover de partijen van mening verschillen. In tegenstelling tot de andere partijen wil de P. v. d. A. niet meewerken aan de eventuele uitzending van dienstplichti gen naar Nieuw-Guinea, zij wil voorts verkorting van de diensttijd van 18 tot 16 maanden, onafhankelijk van de re sultaten van het onderzoek van de des kundige, veelzijdig samengestelde com missie-Van Voorst tot Voorst. De P. v. d.A. wil evenals het NVV een al gemene loonsverhoging (loonronde),ter wijl de andere partijen evenals de KAB en het CNV een vrijere loon vorming, een verschillende loonsverho ging per bedrijfstak, voorstaan. Er be staan voorts meningsverschillen tussen de P. v. d. A. en de andere partijen over de compensatie voor de huurverhoging in 1960 en voor de afschaffing van de melksubsidies. Er zijn ook nog andere punten van meningsverschil. Het betreft allemaal ingewikkelde problemen. Zeer moeilijk Het zou zeer moeilijk zijn, zoals mr. Burger heeft erkend, daaromtrent over eenstemming te bereiken en tenslotte blijft dan voor een samengaan van de P. v. d. A. en de andere partijen, onover komelijk de hindernis, dat de socialisten eisen dat de partijen en het kabinet in de komende vier jaar strikt „gebonden" zullen zijn aan hetgeen wordt overeen gekomen. In Haagse politieke kringen acht men daarom een herstel van de brede basis hoogst onwaarschijnlijk. Maar in theorie heeft prof. Beel de mogelijkheid ertoe geopend. Het antwoord van mr. Burger wordt vandaag in spanning afgewacht. Verdere ontwikkelingen in de kabinets formatie kunnen dan eerst na Hemel vaartsdag tegemoet gezien worden. Met Pinksteren nieuw rijwielpad Den Haag - Zandvoort gereed Waarschijnlijk zal omstreeks Pinksteren een nieuw rijwielpad door de duinen in de route Den Haag—Zandvoort in gebruik ge nomen kunnen worden. Daarmee is dan een doorgaande route voor wielrijders (en ten noorden van het Wassenaarse Slag ook voor bromfietsers) door de duinen, on geveer evenwijdig aan de kust tussen Den Haag en Zandvoort tot stand gekomen. Tot dusver moesten wielrijders, ko mend uit de richting Den Haag, ter hoogte van het radiostation van de Rijksluchtvaartdienst onder Noordwijk ombuigen in oostelijke richting naar Ruigenhoek en kon men Zandvoort slechts via Vogelenzang en Aerdenhout bereiken. Het nieuwe gedeelte van het provin ciale rijwielpad nr. 1 loopt nu van de ombuiging in het oude pad ter hoogte van het radiostation door de duinen naar de grens tussen Zuid- en Noord- Holland. waar het aansluit op het Noordhollandse provinciale rijwielpad, dat eindigt bij de Zandvoortse Bou levard. Tevens heeft de provincie Zuid-Hol land een rijwielpad in uitvoering dat van de wegen in „Het Langeveld" en ten westen van Ruigenhoek. een verbin ding geeft met het strand, ter hoogte van strandpaal 75.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1