Kranslegging door Koninklijk Paar „Vanity-Fair' voor bouwfonds van de VVSL door erelid geopend Duizenden bij de stille tochten Stilte BRYLCREEM voor mooi j gezond haar! BRYLCREEM Charmant beroep op buitenwacht Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 5 mei 1959 Derde blad no. 29736 De doden plechtig herdacht In talrijke plaatsen zijn, gelijk gisteren in het kort gemeld, de geval lenen uit de tweede wereldoorlog plechtig herdacht: met kransleggin- gen, stille tochten, toespraken of anderszins. Voor de nationale herdenking op de Dam te Amsterdam gaven Koningin Juliana en Prins Bernhard blijk van hun belangstelling. Het eerste van de vele bloemstukken, die gelegd werden bij het Nationaal Monument was de krans van witte tulpen met de Koninklijke linten van het Koninklijk paar, welke onder het spelen van koraalmuziek door het fanfarekorps der genie door het Koninklijk paar aan de voet van het monument werd gelegd. Daarna plaatsten de minister-president prof. dr. L. J. M. Beel en de minister van Defensie ir. C. Staf een krans met witte linten namens de raad van ministers. Nadat het Wil helmus had geklonken, was de korte, doch indrukwekkende plechtig heid beëindigd. Het Koninklijk paar was bij aankomst bij het monument begroet door de burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall, door prof. Beel en ir. Staf, de Commissaris der Koningin in Noord-Holland dr. M. J. Prinsen, de militaire autoriteiten van de stad en de hoofdcom missaris van politie. Van de vele Indrukwekkende stille tochten culminerend in het „twee mi nuten stilte", noemen wij die naar de fusilladeplaats op de Waalsdorpervlakte, waaraan duizenden deelnamen en ter nagedachtenis aan „hen, die vielen voor de vrijheid" bloemen legden. In liefde en in dankbaarheid werden, gelijk overal elders, de doden herdacht. Zulks gebeurde ook in Overveen, waar aan de stille tocht ongeveer 2000 men sen deelnamen, een groter aantal dan voorgaande jaren. De stoet liep, na een plechtige herdenkingsbijeenkomst, een uur lang zwijgend over de Zeeweg naar de Erebegraafplaats, waar de klok be gon te luiden toen de kop van de stoet de ingang bereikte. Padvinders met om floerste trommen liepen voor de stoet uit. Ook hier legde men bloemen op de graven en na een hoomsignaal werd de „twee minuten stilte" in acht genomen. Namens het hoofdbestuur van de Stich ting 1940'45 was 's middags aan de voet van de vlaggemast op de Erebe graafplaats een krans met linten ge legd. In Amsterdam concentreerde zich de belangstelling rond het nationaal mo nument op de Dam. Een zeer lange stoet, waarin ditmaal veel plaats was ingeruim aan de jeugd, arriveerde daar tegen acht uur, waar reeds duizenden aanwezig waren. De stille tocht had toen reeds langs enkele fusilladeplaatsen in de hoofdstad geleid. De diepe stilte, die na het hoornsig naal precies om acht uur intrad, ont roerde ook hier de tallozen zichtbaar. Na een korte toespraak van burgemees ter Van Hall, waarin hij o.a. memoreer de, dat de doden hun leven voor hun idealen gegeven helbben, declameerde mevrouw Emmy Mols-de Leeuwe Njj- hoffs „Aan de doden". In de Stads schouwburg werden later een bijzondere bijeenkomst gehouden ter herdenking van onderdrukking en verzet. Ook in andere delen van de stad werden bij eenkomsten gehouden, o.m. in de Pniël- kerk, waar dr. Drees het woord heeft ge voerd. In Rotterdam was het indrukwek kendst van de herdenking weer de plechtige langzame tocht naar de Wil lemsbrug, waar de Mariniers in 1940 de Duitsers tot de overgave toe hebben we ten tegen te houden. Bij de gedenksteen op die plaats werden kransen gelegd. Namens het Korps Mariniers, door de burgemeester en door het Comité voor Nationale Belangen. Voor het stadhuis had de Marinierskapel eerst een kwar tier lang treurmuziek gespeeld. Na de twee minuten stilte ging de stoet op weg, voorafgegaan door de spelende kapel met tamboers en twee toortsdragende rijen mariniers. Op de Coolsingel sloten velen zich bij de stoet aan. Ook bij an dere monumenten werden kransen ge legd en in verschillende delen van de stad werden herdenkingsdiensten ge houden. De dodenherdenking welke gehouden werd op het Stationsplein bij het mo nument der gevallenen te Baarn, werd bijgewoond door Koningin Juliana en Prins Bernhard, die een krans van aronskelken versierd met linten in de kleuren van de Nederlandse vlag aan de voet van het monument plaatsten. 51 Twee minuten lag er gister avond een stilte over ons land: de doden werden herdacht Opnieuw verwijlde een ieder met zijn gedachten hij de dui zenden, die voor onze vrijheid vielen. Van de grote Rotterdamse re der Willem Ruys, die als gijze laar gefusilleerd werd, tot de jeugdige Anne Frank, die in een concentratiekamp stierf, toe. En wie dacht ook niet aan de naamloze soldaat, die op de Grebbeberg stierf en in een massagraf moest gelegd wor den? Het was stil, indrukwekkend stil. j Op straat, in de huizen, op de j herdenkingsplaatsen f Er reden geen treinen, bussen, i auto's. Niemand roerde zich tijdens j deze twee minuten. I Konden onze doden wijdings- voller, verheffender herdacht worden? De herinnering aan hen blijft leven! Wij geloven: naarmate de ja- t ren verstrijken, des te inten- j t siever. Premier Nehroe van India heeft gis teren in het parlement meegedeeld dat totnutoe bil na 9.000 Tibetanen asiel in India is verleend. Tot morgenavond op Pieterskerkhof Beecham (Nederland) N.V Voor engros: Jacq. Mot N.V - Amsterdam Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdressing Zolang de voorraad strekt! Kloeke tube van ft.85 met daarbij speciaal verpakt een alleraar digste junior pot" geheel GRATIS! Vraag uw winkelter Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te 's-Gravenhage (wijkge- meente 21) A. J. Jörg te Delden te Bo ven Hardinxveld A. J. Timmer te Huizen (N.H.) Aangenomen naar Schagen J. S. Krol te Sappemeer. Beroepen te Klazie- naveen (toez.) P. Klap te Lemele. GEREF. KERKEN Beroepen te Garijp A. van Egmond te Oosterbeek. Aangenomen naar Zutphen (vac. Dr. J. van den Berg) A. J. Dondorp te Domburg-Westkapelle. Bedankt voor Beverwijk (2e pred. pl.) K. Ubbels te Zwartebroek. Tweetal te Huizum B. Pe tersen te Oudemirdum en H. R. Zijlstra Vermisten na zeven uur plotseling terug (Speciale berichtgeving) Groot was de opluchting toen van nacht vier man van Rijkswaterstaat op de dam in de Brielse Maas tussen Oostvoome en Rozenburg aan land stapten Op een kleine vlet waren zij zeven uur spoorloos geweest. Een red- dingvloot van vletten van Rijkswater staat, een reddingvlet uit Hoek van Holland, en de boot van de Rijkspo litie te water uit Vlaardingen, hadden de gehele kuststreek voor Voorne en het Brielse Meer naar hen afgezocht. Toen de postcommandant uit Brielle op de dam een ontmoeting had met de Rijkspolitie te water uit Vlaardingen, zagen zij plotseling tot hun grote op luchting de vier vermisten voor zich, die uit het duister opdoemden. Toen zij 's middags op de zandplaat waren aan gekomen, voer hun vlet te ver op. waardoor het vaartuigje kwam vast te zitten. Zij beleefden angstige uren. zon der eten en drinken, en moesten wach ten tot de vloed het mogelijk zou ma* ken van de plaat af te komen. Met heel veel moeite gelukte het te elfder ure los te komen. te Koudekerk aan de Rijn. Bedankt voor Oegstgeest A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middelharnis K. de Gier te 's-Gravenhage. Bedankt voor Sint Catrines A. Vergunst te Rotterdam. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor Sliedrecht L. V/. G. Blok huis te Zevenbergen. VIJF-EN-ZESTIG JAAR PREDIKANT Ds. M. J. A. Bouwers, emeritus-predi kant te Dantumawoude. herdenkt mor gen het feit. dat hij 65 jaar geleden het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aan vaardde. Ds. Bouwers werd op 20 no vember 1869 te Drachster-Compagnie geboren en werd op 6 mei 1894 te Rot- tevalle in het predikambt bevestigd. Ds. Bouwers diende de genieenten van Veenwouden, Siddeburen. Winterswijk. Hardegarijp. Wagenborgen en Dantu mawoude. waar hij op 1 november 1943 met emeritaat ging. ZUIDAFRIKAANS KERKHISTORICUS IN ONS LAND De vooral in Zuid-Afrika befaamde kerkhistoricus prof. dr. S. P. Engel- brecht uit Pretoria vertoelt op het ogenblik in ons land, waar hij in enkele universiteitssteden gastcolleges geeft op het gebied van de kerkgeschiedenis. Prof. Engelbrecht, die een afstamme ling is van een oud voortrekkersgeslacht en die in Utrecht theologie studeerde, zegt het nog steeds van groot belang te achten, dat Nederland en Zuid-Afrika als stamverwante landen zeer nauw samenwerken. „Men heeft elkaar nodig en de tegenstellingen, die door misver stand en onkunde herhaaldelijk voor komen, moeten worden overwonnen". Prof. Engelbrecht deelde mee. naar vermogen te zullen bijdragen tot het tegengaan van die antithesen. DS. LANGERAK BEDANKT VOOR BEROEP Ds. T. Langerak, hervormd predikant te Vinkeveen. heeft bedankt voor het beroep van de Hervormde Gemeente alhier. Met een energiek gebaar bevrijdde fair blééf afsluiten, tot ook üc. mej- Blok de ballonnetjes van het i hindernis uit de weg was geruimd lint dat na deze openingsknip dej (Foto i,.D.'Van Viiat) Ontvoerde neger Parker blijkt vermoord te zijn Uit een rivier in de Amerikaanse staat Mississippi is het ljjk opgehaald van een 23-jarige neger Mack Charles Parker, die negen dagen geleden uit een cel in de gevangenis van het in deze staat gele gen Poplarville werd ontvoerd. Par ker was beschuldigd van aanranding van een blanke vrouw. Het lijk van Parker is aangetroffen in de rivier de Parel, nabij Bogalusa, in Louisiana, de vindplaats ligt ongeveer dertig kilometer van de gevangenis te Poplarville. Het lijk verkeerde in ver gaande staat van ontbinding, zodat aan vankelijk niet kon worden uitgemaakt ol het hier het stoffelijk overschot van een blanke of een neger betrof. De iden tificatie geschiedde tenslotte door het nemen van vingerafdrukken. Parker werd 25 april jJ. door gemas kerde en gehandschoende mannen uit de niet bewaakte gevangenis van Poplar ville ontvoerd. De jeugdige getrouwde blanke vrouw, die indertijd in tegenwoordigheid van haar dochtertje van vijf jaar door Par ker was aangerand, had tegenover jour nalisten verklaard dat zij de ontvoering van de neger en zijn mogelijke terdood brenging „verschrikkelijk" vond. Hij had een gerechtelijk proces moeten hebben, verklaarde zij. Honderden negerstudenten zdjm gis teren in Tallahassee (Florida) een se rie „passieve betogingen voor gerechtig heid" begonnen. Zij willen een „recht vaardige" straf voor vier blanken, die beschuldigd worden van aanranding van een negerin. Zondagavond kwamen de betogers de eerste maal bijeen in de landbouwhogeschool te Tallahassee, waar de 19-jarige negerin colleges liep. Giste_ ren gingen de negerstudenten niet naar de universiteit. Voor aanranding kan in Florida de doodstraf worden gegeven maar tot nu toe is nog nooit een blanke in deze Ame rikaanse staat iter dood veroordeeld we gens aanranding van een negerin. Eigen Zweeds onderzoek naar roken en kanker Een groep Zweedse geleerden is. naar aanleiding van het verschil in uitkoms ten van in Amerika en in Engeland in gestelde onderzoekingen naar het ver band tussen roken en kanker, een serie proefnemingen met tweelingen begonnen om te onderzoeken of gevallen van kan ker, hart- en bloedsomloopkwalen bij rokers in feite niet aan het roken maar aan erfelijke bevattelijkheid geweten moeten worden. Dat bij een-eiige twee lingen de erfelijke aanleg meer overeen komt dan bij twee-eiige, geldt met name ook voor de rookgewoonten. Men kwam verder tot de veronder stelling, dat de lichamelijke gesteldheid bij rokers zowel als niet-rokers een veel grotere rol speelt dan tot nog toe werd aangenomen en dat niet zonder meer gezegd kan worden dat ziekten onder rokers juist aan het roken geweten moe ten worden maar waarschijnlijker aan erfelijke aanleg, welke op haar beurt weer voor de geneigdheid tot roken ver antwoordelijk zou kunnen zijn. Jupiterraket met dier in neuskegel De V.S. zullen binnen twee maanden een Jupiterraket lanceren met aan boord een levend dier, aldus heeft gene raal John Medaris, hoofd van het ruim. teprogramma van het Amerikaanse leger op een persconferentie meegedeeld. Het dier, waarschijnlijk een aap, zal iri de neuskegel van de raket worden on der gebracht. Op de raketbasis te Cape Canaveral is een 'ballistische intercontinentale raiket van het type „Titan" gelanceerd. Deze lanceerproef is de vierde in drie maan den en de eerste poging om de twee trappen van de raket, die 30 meter lang r is tijdens de vlucht van elkaar te schei, den. Volgens waarnemers bleek uit de gedragingen van de raket, dat de proef volkomen geslaagd; is. De verbouwing en modernisering van het clubgebouw van de VVSL is zo lang zamerhand bepaald geen interne aangelegenheid meer, hoewel dit kostbare werk zich vrijwel uitsluitend afspeelt binnen de muren waar slechts een heel enkele Leidenaar zijn voet mag zetten. De vrouwelijke studenten weten van wanten en laten geen mogelijkheid ongebruikt om naast eigen bijdragen (die er zijn mogen!) de buitenwacht in te schakelen bij het verkrijgen van de middelen, om deze ver bouwing te bekostigen. Zij doen dit op zo charmante wijze, dat het over het algemeen als een voorrecht wordt gevoeld, een steentje te mogen bijdragen. En eigenlijk is het ook niet anders dan een voorrecht voor al diegenen, die zelf nimmer dit clubgebouw zullen betreden: de VVSL hoort bij Leiden, en Leiden hoort deze verbondenheid te honoreren. Dat Leiden die taak verstaat bleek over duidelijk uit de belangstelling, welke getoond werd voor de fancy-fair (of zo U wilt de vanity-fair) op het Pieterskerkhof, die vanochtend werd geopend en tot vanavond tien uur (met uitzondering van de periode van de herdenkingsdienst n de Pieterskerk van 7 tot 8.30 u.) en morgen van 2 tot 10 uur nam. geopend zal zijn. Nog 40.000 gulden De restauratie van het VVSL-gebouw is reeds geruime tijd aan de gang. Het bouwfonds had voordien een financiële basis gelegd, het rijk zegde een bijdrage toe maar kon deze in verband met de bestedingsbeperking nog nier verwezen lijken weshalve het Leidsch Universi- teits Fonds zolang als krediet-bank fun geerde. en verschillende kleine en groot scheepse ondernemingen van het "actie comité voor het bouwfonds brachten ook de nodige middelen in de kas. Wat dat laatste betreft herinneren wij ons b.v. de buitengewoon geslaagde mode shows, die overal in het land een groot succes bleken te zijn. De leden van de VVSL. die vrij rigou reuze contributieverhogingen blijmoedig hebben aanvaard en ook voor gevoelige bijdragen-in-eens niet zijn terugge schrokken. moeten nu zelf nog f 40.000 bijeen zien te brengen. De fancy-fair, welke hedenochtend werd geopend, moet daartoe een bij drage leveren. Niet meer dan een be scheiden bijdrage, maar de VVSL'es hebben al eerder getoond te beseffen, dat vele kleintjes oók een grote maken (worstjes op 3 oktober!), en er staan nog heel wat activiteiten op het pro gramma die alle tezamen t.ct het ge wenste doel kunnen voeren. De belangstelling voor deze aller aardigste verzameling attracties, op ty pisch vrouwelijke wijze opgezet zodat de sfeer meer dan goedmaakte wat er tech nisch nu niet voor honden procent vakmanschap uitstraalde, was als ge zegd reeds in de aanvang zeer groot. De echtgenote van de burgemeester woonde de opening bij, evenals de rec- 'tor-magnificus en de secretaris van de senaat, het colligium van het L.S.C. de vrijwel volledige „bezetting" van 'het Gravensteen, de commissaris van po litie. en talloze anderen uit de Leidse universitaire gemeenschap en de bur gerij. Het jongste erelid van dc VVSL, mej. mr. M. E. Blok sprak bij de opening waarderende woorden voor de activi teiten van het fonds, en verklaarde trots te zijn op haar vroegere lid maatschap en huidig erelidmaatschap van deze actieve studentenvereniging. Zij sprak het vertrouwen uit, dat ac tiviteiten als deze tot het beoogde doel zouden leiden, en knipte vervolgens met een stoer gebaar de uallonnetjes los. die aan het lint voor dc ingang waren bevestigd. Niet helemaal de bedoeling overigens, want het lint zelf had doorgeknipt moe ten worden en omhoog geheven door de ballonnen. Maar even later moest ook het lint eraan geloven en korden de ge nodigden het terrein optrekken om het nuttige met het aangename te vereni gen: „Ik hoop voor dat U heel snel succes hebt met het in de wacht Mepen van prijzen, voor de VVSL echter, dat U er heel wat moeite voor moet aoen en kosten voor moet maker." gaf mej. Blok de nieuwsgierige schare als laatste woord mede. Op het terrein spanden leden van de VVSL. leden van Pro Patria en zelfs militairen en anderen zich in om er een geslaagde gezelligheid van te maken. Die pogingen bleven niet onbekroond. Tot op het laatste moment voor de opening werd er hard gewerkt desnoods in een op straat geimpro- viseerd atelier om de fair ,,af" te kunnen starten. (Foto L.D. Van Vliet) I Onder de velen, die vanochtend reeds 'n kijkje kwamen nemen, bevond zich Prinses Beatrix, die hiermee wederom blijk gaf van een groot medeleven met de VVSL, in welke kringen zij het genoegen smaakt, studente onder de studenten te kunnen zijn. Kikkers in frituurvet. (Van onze Haagse redactie) Enkele kikkers lieten gisteren op een ongebruikelijke manier het leven, na melijk in de kokende frituur van een patates friteskraam te Den Haag. Op geschoten jongens hadden de kikkers op zak en gooiden ze uit louter baldadig heid de kraam in. Ongelukkigerwijs kwamen de dieren in de hete olie te recht. De eigenaar van de kraam, die aan de Schenkkade staat, kon een van de knapen grijpen, een ander kwam zich later bij de politie melden. Naar de derde jongen, wordt nog gezocht. De jongens kan geen dierenmishandeling worden verweten, maar zij krijgen wel een proces-verbaal wegens ergerlijke baldadigheid. Europese demonstratie in Constantine (Algerije) Meer dan duizend jeugdige Europese bewoners van Constantine (Algerije) hebben gisteren na de begrafenis van drie Europeanen, die zaterdag door Al gerijnse opstandelingen werden gedood, een betoging gehouden waarbij z(j mo hammedaanse voorbijgangers aanvielen. De politie en militairen konden de me nigte die door de straten marcheerde en mohammedanen molesteerde, enige tijd niet de baas. Terwijl de menigte de Marseillaise zong werden van balkons portretten van president De Gaulle naar beneden gegooid welke vervolgens wer den vertrapt. De autoriteiten besloten daarop de avondklok te vervroegen en de rust werd hersteld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5