Uw Kunstgebit Kort geding over het wegblijven van werk door een stukadoor Met een enkel woord Agenda DINSDAG 5 MEI 1959 Rechter niet zo bijster gelukkig met de uit bezettingstijd stammende bepalingen „Waar de krant al niet goed voor is" zo sprak de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, gisterochtend toen hij in plaats van uitspraak te doen in een kort geding tussen een stukadoorsbedrijf te Bussum (eiser) en een stukadoor (gedaagde) de gemachtigde van de stukadoor alsnog de gelegenheid gaf haar bezwaren tegen de dagvaarding en de eis uiteen te zet ten .Vorige week was het geding tegen de stukadoor, die na een snipperdag in maart jl. te hebben opgenomen niet meer op zijn werk was verschenen (hij werkt in Duitsland) bij verstek behan deld. De stukadoor had de zaak in han den gegeven van zijn vakbond, maar door een nalatigheid was de dagvaar ding niet ter bestemder plaatse ge komen. Nadat de echtgenote van de stukadoor een krantebericht over het bij verstek behandelde geding had ge lezen. werd nog tijdig het Bureau voor Arbeidsrecht van de vakbond ingelicht. Naar Duitsland De stukadoor was bij zijn patroon weggebleven na de snipperdag omdat hij in Duitsland was gaan werken, waar hij meer kon verdienen. Aan een aan maning van zijn patroon om terug te keren had hij geen gevolg gegeven en achteraf had het Arbeidsbureau ook geen ontslag vergunning aan de stuka door verleend. Aan de president wordt gevraagd de stukadoor te veroordelen tot werkhervatting op straffe van een dwangsom van 25 gulden per dag. De gemachtigde van de stukadoor, mej. L. de Groot, stelde, dat de stuka door zich t.a.v. de procedure voor een ontslag niet gehouden heeft aan de spelregels. Maar de eiser heeft geen we zenlijk belang bij een voorziening in kort geding. De arbeidsmarkt voor stu kadoors is thans beslist niet overspan nen er is voldoende aanbod van ge schoolde arbeidskrachten. Eiser heeft aldus de gemachtigde bovendien in dezelfde periode dat de stukadoor weg bleef zelf vrijwillig ontslag verleend aan enkele stukadoors „wegens vermin dering van werk". Ook anderen Volgens de raadsman van eiser, mr. H. J. C. Vlug. had de patroon de stuka door graag willen houden. Het was z.i. een feitelijke verbreking van het dienstverband. Ook andere werknemers waren zo weggebleven. De president vond het „geen manier van doen", zoals de stukadoor had gehandeld. Hij zeide Vervolg van pag. 1 Bezoek van tie Sjah is niet romantisch Feodale staat wordt snel tot een modern land Al deze dingen hebben de Sjahs popu lariteit vergroot, maar men vraagt zich af of het niet te laat is. Er was altijd een kloof tussen de Sjah en de bevol king, omdat hij tenslotte door gezamen lijk Russisch-Brits militair ingrijpen in 1941 aan de macht was gebracht, nadat zijn vader Reza Sjah. die met Hitier sympathiseerde, van zijn troon was ge stoten. Maar in elk geval is de Sjah van gewone afkomst. Zijn vader was eens schaapherder, werd soldaat, leerde le zen en schrijven en bracht het tot ka pitein. Hij toonde leiderscapaciteiten, bracht de laatste van de decadente qa- jars ten val en stichtte een eigen dy nastie. Hij was een volstrekt alleenheer ser, die weliswaar de wil bezat om de armoede te bestrijden, doch de opvoe ding miste om werkelijk leiding te ge ven. Kenners van Perzië komen op tegen de bewering, dat de tegenwoordige Sjah een zwakkeling zou zijn. Dat hij moed bezit, bewees hij in 1947 toen een com munistisch regime was geïnstalleerd in de noordelijke provincie Azerbeidjan. De Sjah marcheerde tegen deze Russische marionetten, hoewel hij wist dat hij een Sovjet-invasie riskeerde, doch hy won. Hij is er nog niet in geslaagd al zijn hervormingsplannen door het parlement aangenomen te krijgen, maar hij legt zich neer by compromissen, omdat hij grondwettige methoden ten volle eerbie digt. De laatste keer, dat een Sjah op staatsbezoek kwam. was in 1919. Ande re Sjahs kwamen tijdens de regeringen van Koningin Victoria en Eduard VII. Niet mysterieus Mohammed Reza bezit niets myste rieus. Hij kreeg een Westerse opvoeding en is een deel van de moderne wereld. De besprekingen, die hij zal voeren, zul len daarvan eveneens getuigen. Want dit bezoek heeft zeker meer dan formele be tekenis en met romantiek heeft het be slist niets temaken! Perzië neemt in het wankele Midden-Oosten voor het Westen een sleutelpositie in. welke aanmerkelijk versterking nodig heeft. Want hoewel het door de gebeurtenissen in Irak thans een geïsoleerde buitenpost is van het Bagdadpact, zijn Engeland noch de Ver. Staten verplicht de Sjah automatisch te hulp te snellen, indien hij in moeilijk heden komt te verkeren. Van deze om standigheden maken de Russen van zelfsprekend gebruik om Perzië onder steeds meer druk te zetten en te onder mijnen. Economisch is het voor het Wes ten van enorm belang, aangezien het buiten de Arabische landen de enige olieleverancier is, welke niet tot het dol- largebied behoort. Perzië is ook van betekenis voor het Britse Gemenebest wegens de historische banden met Pakistan. De Sjah zal in Engeland met grote klem de belangrijk heid van Irans positie als een onafhan kelijk bondgenoot onderstrepen, maar er schijnen geen voorstellen aan de orde te zijn om op bijzondere manier de banden met Engeland te versterken. Perzië maakt op het ogenblik een fantastische ontwikkeling door, waarbij men in enkele tientallen jaren een feodale, landbouwstaat tot een modern land wil maken, een proces dat elders meestal eeuwen in beslag nam. Sommi gen vrezen dat men te hard van stapel loopt. De Sjah is zich ook van dit ge vaar bewust, alsmede van het feit dat de nieuwe welvaart enkelingen in plaats van de gemeenschap ten goede dreigt te komen. Met het communisme aan de voor- en achterdeur dient een dergelijke ongewenste toestand vanzelfsprekend te worden vermeden. echter met de van origine nog uit de bezettingstijd stammende bepalingen op dit stuk niet erg gelukkig te zijn. „Aan genomen, dat de man meer kan verdie nen. dan moet men hem die vrijheid laten", zo merkte hij daarbij nog op. De stukadoor verklaarde, dat hij bij een verzoek tot ontslag aan het G.A.B. zou moeten mededelen, dat hij weg wilde, omdat hij zijn positie zou kun nen verbeteren. Tevergeefs had hij meerdere keren al ontslag aan zijn pa troon gevraagd maar niet gekregen. De president doet over een week uit spraak. Zweefvliegtuig maakte noodlanding De 31-jarige zweefvlieger C. L. M. Reisch uit Hilversum heeft gistermid dag op een weiland langs de Biezer- weg te Voorthuizen een noodlanding moeten maken wegens gebrek aan thermiek. De vlieger wilde een vlucht van 300 km maken en startte in Hil versum met als doel Hannover in Duitsland. Boven de Veluwe daalde de thermiek echter tot nul. Hij vloog tot Apeldoorn en besloot toen terug te keren. Bij Bar- neveld had hij echter zoveel hoogte verloren, dat hij gedwongen was zijn toestel, de Ph-226 van het type „Sky lark 2" aan de grond te zetten. De heer Reisch maakte, nadat hij met een klein „sprongetje" over een prikkeldraadom heining was' gevlogen, een glijvlucht. Het zweefvliegtuig werd tijdens deze landing niet beschadigd. Het was de 330ste vlucht van de heer Reisch, die lid is van de Gooische Zweefvliegclub in Hilversum. N.C.R.V. zoekt hoorspelauteurs „Loont het eigenlijk de moeite in Nederland een hoorspel te schrijven?" Deze vaak gehoorde vraag, die tevens min of meer een klacht inhoudt, is nu weer actueel geworden door de jubi leum-prijsvraag van de N.C.R.V. „Deze prijsvraag", aldus Jan de Vries, de dramaturg van de N.C.R.V., „is tevens bedoeld om in Nederland nog eens duidelijk de aandacht te laten val len op de mogelijkheden, die het schrij ven van een hoorspel biedt. Vooral, nu de honoraria voor televisie- en hoorspe len gelijk zijn getrokken, verwachten wij, dat er bij de auteurs méér belang stelling voor het hoorspel zal komen. Voor een hoorspel van een uur wordt toch altijd nog ruim f. 700 betaald en dat is toch beslist de moeite waard. Bovendien wordt voor de herhaling van het hoorspel nog eens 20% extra uit gekeerd". Er schuilen onder ons volk dikwijls talenten, die nimmer aan bod komen. Vele mensen, die met een idee, een verhaal rondlopen, komen er nooit toe er een hoorspel van te maken, omdat ze menen, dat ze er technische blunders in zullen verwerken. Welnu: de technische kant is bij de beoordeling van de inzen dingen niet doorslaggevend. Beoordeeld wordt in de eerste plaats het verhaal en als daarbij de dialogen goed zijn en dus voldoen aan de eisen van het hoorspel, is dit alleen maar „meegenomen". De dramaturg is er immers voor om de minder vlotte dialogen in een goed ver haal bij te schaven. Bovendien kan van een leek en zelfs van een auteur, die zich nimmer op dit terrein bewogen heeft, niet verwacht worden, dat zij de techniek van het hoorspel onmiddellijk onder de knie hebben. Hierover behoeft men zich ook geen zorgen te maken. De N.C.R.V. beoogt met deze prijsvraag in de eerste plaats nieuw materiaal te ontdekken. De bekroonde inzendingen zullen boven het normale honorarium beloond worden met een hoofdprijs van f. 1.000: een tweede prijs van f. 600 en een derde prijs van f. 400. De goede inzendingen onder de niet bekroonde hoorspelen zullen echter eveneens voor uitzending in aanmerking komen en volgens de normale regels worden ge honoreerd. Zij, die nadere inlichtingen wensen over de voorwaarden van deze hoorspelprijsvraag, kunnen deze op aanvraag van de N.C.R.V. ontvangen. De jury ziet in spanning het resultaat vóór 1 september tegemoet. voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dal de qebitsplaat van het gehemelte loslaat. DENTOFIX. het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder s mor gens een weinig op de plaat gestrooid houdt het gebit de gehele dao onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaangename smaak DENTOFIX verschaft U een gevoel van zeker heid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstqebit heeft Ver krijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterlien. Majoor Bosshardt krijgt haar opvangcentrum voor daklozen dank zij de t.v. (Van onze Amsterdamse correspondent) Majoor A. M. Bosshardt van het Le ger de Heils, die enige maanden geleden in de nationale belangstelling kwam te staan tijdens de televisie-uitzending „Anders dan anderen", krijgt haar op vangcentrum voor daklozen midden in de buurt welke zij wenst, namelijk op de Oude Zijds Achterburgwal in Amster dam. Mede als gevolg van de televisie uitzending kreeg het Leger des Heils 15.000 gulden in natura, meubilering, enz. en kon het ingezamelde geld op 62.000 gulden worden gebracht. Het pand O. Z. Achterburgwal 45 vergit echter een bedrag van 140.000 gulden. Voorheen was hier een voddenopslag- plaats. Het Bureau voor Monumenten zorg bereidt thans de restauratie voor, waarbij tevens de nieuwe indeling in de tekeningen wordt verwerkt. Het tehuis zal plaats bieden aan maximaal tien daklozen. De bedoeling is dat deze men sen hier verblijven in afwachting van opneming in andere tehuizen. Op de eerste verdieping komt een beheerders- woning en voorts zal het gebouw twee zaaltjes krijgen voor het jeugdwerk. Majoor Bosshardt is ei-van overtuigd, dat het ontbrekende geld binnen afzien bare tijd beschikbaar zal zijn. De ver wachting is dat het opvangcentrum eind 1960 in gebruik kan worden genomen. Kamp in Rhedeu van enkele miljoenen? Vakantie-oord voor mensen met minder dikke beurs Op een in Rotterdam gehouden pers conferentie heeft de in 1953 opgerichte Rotterdamse Vereniging tot Bevordering van Sociaal Toerisme verteld van de plannen, die zij heeft om te komen tot een vakantiekamp, groot 42 ha, dat zal bevatten een vijftig bungalows, een kampeerterrein, een caravanterrein, een restaurant en een sporthal. Dit alles zal moeten verrijzen in Rheden (Geld.), een paar honderd meter van de Rijksweg naar Duitsland. Secretaris P. Klaren uit Rotterdam deelde mee, dat de gemeente Rheden daar nog een zwembad en sport terreinen bij zal laten bouwen. Al met al een plan van vele miljoenen. Het is de bedoeling, dat hier degenen, die over een iets minder goed gevulde beurs be schikken, hun vakantie comfortabel kunnen doorbrengen. Het ontwerp is van de secretaris van de Nederlandse Hei demaatschappij en de grondwerkzaam heden zijn reeds begonnen. In juli a.s. zullen er al enige huisjes moeten staan, doch contractueel moet het gehele kamp „De Gelderse Ardennen" genaamd, in april 1960 klaar zijn. De Vereniging zegt geen winstbejag na te streven eri stelt zich voor het complex voor en na het vakantieseizoen ter beschikking van bijv. ouden van dagen te stellen. De financiering zou door verschillende bedrijven gezamenlijk geschieden, o.m. door de Spoorwegen en een levensver zekeringsmaatschappij, aldus de heer Klaren Gedaalde werkloosheid Blijkens door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verstrekte cijfers betreffende de stand van de werkloosheid per eind april 1959 is het aantal werkloze mannen gedaald van 66.024 per eind maart tot 54.183 per eind april. Het aantal werk loze vrouwen is gedaald van 5.361 tot 4.610. Deze getallen eveneens per eind maart en eind april waren voor 1958: werkloze mannen, daling van 91.615 tot 76.985 en voor werkloze vrouwen, daling van 6.109 tot 5.515. Rekening houdend met de aantallen werknemers, werkzaam op aanvullende werken is de geregistreerde arbeids reserve voor mannen gedaald van 89.902 per eind maart tot 72.597 per eind april. De aantallen openstaande aanvragen voor werknemers hebben een stijging te zien gegeven. De aanvragen naar man nelijke werknemers zijn van eind maart tot eind april gestegen van 22.468 tot 26.759 en die naar vrouwelijke werkne mers over dezelfde periode van 26.284 tot 28.104. Deze getallen bewogen zich in maart 1958 rond de 22.000. Etmaal treinstaking in heel Frankrijk (Van onze correspondent in Parijs) In heel Frankrijk en in Parijs en om geving in het bijzonder zijn vandaag haastige voorbereidingen getroffen om zoveel mogelijk de gevolgen op te van gen van de spoorwegstaking, die van middernacht af voor 24 uur is gepro clameerd. De Parijse autobussen zullen hun routes verder doortrekken in de richting van de stations der voorsteden en voorts rekent men als vanouds weer op het leger, dat met militaire trucks de verbindingen op de kortere lijnen zo goed en zo kwaad als het gaat verze keren zal, op de grote lijnen zal het treinverkeer echter stil liggen, met uit zondering van de treinen uit het buiten, land, die gewoon zullen blijven rijden. De oorzaak van de staking, die alleen door de communistische en autonome vakbonden, die bij het spoorwegperso neel echter over een grote meerderheid beschikkenwordt gesteund, schuilt in een beslissing van de directie van de Franse spoorwegen om op sommige se condaire lijnen het aantal machinisten van één op twee te brengen. Een andere grief waai-door deze ontwrichting van het Franse treinverkeer van morgen ge. motiveerd moest worden, is dat de over. schakeling van stoom op elektrische tractie voor bepaalde categorieën arbei ders met salaris verminde ring gepaard zou gaan. De onderhandelingen met het ministerie van Transport over deze vrij bijkomstige aangelegenheid, zou volgens het communiqué van dit departement, door de communistische vakcentrale echter zijn afgebroken. Het Franse pu bliek staat, behalve deze staking van morgen, in de naaste toekomst overi gens nóg een onaangename verrassing te wachten: de ochtendbladen meldden vandaag, dat de tarieven van de métro en autobussen wel weer spoedig ver hoogd zullen moeten worden. De week kaart voor de ondergrondse zal, in plaats van 160 frs., 280 gaan kosten en een autobuskaartje wordt per traject van 15 tot 17,5 frs. verfioogd. Dode en twee gewonden Op de Kanaaldijk in' Someren is gistermiddag een ernstig verkeers ongeval gebeurd, waarbij een dode en twee gewonden vielen te betreuren. De 65-jarige S. Donkers uit Someren- dorp, die uit de richting Weert kwam gereden met een 4-jarig kleinzoontje achter op zijn bromfiets, wilde van achter een vrachtwagen linksaf de Sluisstraat inslaan naar Someren-eind. Hij heeft daarbij onvoldoende gelet op het tegemoetkomend verkeer. Met vrij grote snelheid kwam namelijk een me vrouw uit Wieringen met haar auto uit de richting Helmond. Ondanks krachtig remmen en uitwijken naar links kon zy een aanrijding niet meer voorkomen. De bromfietsberijder werd geschept en kwam op de motorkap tegen de voorruit terecht. Hij moet vrijwel op slag zijn gedood en werd nog 30 meter meegeno men, vooraleer de auto op de linker Ka naaldijk tot stilstand kwam. Het klein kind werd over de auto heen verderop in het gras van de wegberm gegooid en liep een beenbreuk op, terwijl de brom fiets totaal vernield langs de weg werd teruggevonden. De dame kwam met de schrik vrij. terwijl haar naast haar zittende moeder een hersenschudding opliep. De perso nenauto werd aan de voorkant bescha digd. BINNENLAND Zaterdag as. wordt de .Willem Ruys' van haar eerste reis in de rond-de-we- reld-passagiersdlenst van de Kon. Rotter damse Lloyd, waartoe het schip onlangs geheel verbouwd, vergroot en vernieuwd werd, in Rotterdam terugverwaoht. Eergisteravond omstreeks zeven uur is mevrouw LJ. E. Grotenddjk-Perenboom. Twekkelerweg 128 in Hengelo met haar 12-jarig dochtertje HermLna Grada gaan wandelen. Totnutoe zijn zij niet terugge keerd. Men vreest een ongeluk. Bij beschikking van de staatssecre taris van O.. K. en W. zijn benoemd tot rijksgecommitteerde by de in 1959 te houden eindexamens van de Academie voor Dramatische Kunst De Toneelschool te Amsterdam, de Toneelacademie te Maastricht en de Arnhemse Toneelschool te Arnhem: a. mevrouw M. Hamel te Am sterdam: b: mevrouw I. Wasserman te 's-Gravenhage, c: R. Flink te Rotterdam, d. B. Stroman te Amsterdam. De tiende algemene jaarvergadering van de Federatie van verpleeginrichtin gen voor langdurige zieken zal gehouden worden op donderdag 21 mei in het Kur- haus te Schc^enlngen. BUITENLAND Sir Winston Oh/urohlU is gisteren in Washington aangekomen. De 84-Jarige Britse staatsman werd op het vliegveld begroet door president Eisenhower, met wie hij in de komende dagen besprekin gen zal voeren. Het laatste traject van zijn reis, van New York naar Washington, maakte hij in het vliegtuig van de Ame rikaanse president. Sir Winston ver klaarde by zyn aankomst, dat hy was ge komen voor een rustig bezoek aan een paar oude vrienden uit de oorlog. Een officier van de Roemeense in lichtingendienst, Peter Martinescu, is gis teren voor het federaal gerechtshof te Karlsruhe versohenen op beschuldiging van aansporing tot spionage. Volgens de aanklacht had Martinescu getracht in fe bruari 1958 de echtgenote van een Ame rikaans officier in West-Duitsland er toe te bewegen inlichtingen te verstrekken over de organisatie van de inlichtingen diensten van het Amerikaanse leger. Zij had echter de Amerikaanse contra-spiona gedienst gewaarschuwd en had Martines cu 6lechts vals materiaal verstrekt. De commissie, die voor de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAS) een onderzoek heeft ingesteld naar de inva sie in Panama is gisteren in Washington teruggekerd. De voorzitter van de com missie, de Braziliaanse ambassadeur Fer nando Lobo, verklaarde dat met de on voorwaardelijke overgave van de invallers het invasiegevaar voor Panama is gewe ken. Berichten volgens welke nieuwe lan dingen waren waargenomen, zijn volgens hem onjuist. De soldaten van Fidel Castro's leger raken de baarden en de lange haren kwijt die ze totnutoe met zorg hebben aangekweekt. Zij hebben bevel gekregen zich te scheren en de haren te laten knippen. Deze beslissing is door de baardmannen warm toegejuicht. Zij had den hun haar laten groeien ornaat zij bij hun strijd in de bergen geen scharen en soheerapparaten hadden. Daarna heb ben zij uit traditie de haar- en baard dracht nog enige tijd voortgezet. De Deense autoriteiten hebben de bewoners van het eilandje Saltholm, dat vlak voor Kopenhagen ligt. verboden re genwater te drinken, waarop de eilanders in normale omstandigheden zijn aange wezen. Uit proeven was n.l. gebleken dat de graad van radioactiviteit de vellig- heidsgrens had overschreden. Men zal nu ander water per veerboot naar het eilandje brengen. De waarschuwing van de Deense autoriteiten heeft zich totnu toe beperkt tot de bewoners van Salt holm. Piloten van de Zwitserse reddings dienst hebben maandag twee ballonvaar- ders, een Zwitserse vrouw en een Duitser, van de Laquinhorn-gletsoher gehaald, waar zij waren gestrand. Zij hadden net als Phileas Fogg, over de Alpen naar Italië willen varen. Zij waren zondagmid dag uit Bern vertrokken. In Neusiedl am Steinfeld is het grootste gesloten drinkwaterreservoir ter wereld gereed gekomen dat als reserve voor de watervoorziening van Wenen in bijzondere omstandigheden moet dienen en in vier afdelingen 600.000 kubieke meter drinkwater inhoudt. Xavier Federman. eigenaar van Israëls grootste hotelcombinatie, moest toen hij voor het Joods* Paasfeest uit Amerika in zijn land aankwam een nacht zonder slaapgelegenheid op het vliegveld Lydda doorbrengen daar alle bedden in zijn eigen hotels door toeristen bezet waren! Een groep van 39 mensen, onder wie de Britse filosoof Bertrand Russell, bewoners van eilanden in de Stille Oce aan en Japanse vissers, hebben het Ame rikaanse Hof van Appel verzocht er voor te zorgen, dat er geen atoomproeven meer worden gedaan. Het verzoek zal vermoedeiyk pas deze herfst worden be handeld. Het Deense ministerie van Openbare Werken heeft, met het oog op mogelijke te grote tewerkstelling in de komende zo mer welke tot verhoging van lonen en bouwkosten zou leiden, voor de periode van half mei tot half september het werk aan alle openbare objecten, met inbegrip van wegen en huizen, stopgezet. De ach tergrond van deze beslissing wordt ge vormd door uitgebreide bouwbedrijvig- heid in de particuliere sector. De bouw kosten vertonen reeds in vergelijking met vorig jaar, een neiging tot toeneming met vijf a tien procent. Dr. William Cone, een der knapste hersenchirurgen ter wereld, is gisteroch tend in het neurologische instituut van Montreal overleden. Hij is 62 Jaar gewor den. De voorzitter van het Westduitse Rode Kruis, dr. Heinrich Weitz, heeft te Rheinberg gepleit voor vrijlating van de laatste Duitse oorlogsmisdadigers uit de gevangenis van Spandau. Deze oorlogsmis dadigers zijn: Rudolf Hess. Albert Speer en Baldur von Schirach. Weitz verklaarde dat het Westduitse Rode Kruis zich ver plicht voelt om in naam der menseiyk- heid voor vrijlating van deze drie mannen te pleiten. Overigens, zo merkte hy op, kost de gevangenschap van dit drietal ae W.stdulfsers per Jaar 500.000 mark. In de kraamkliniek van Rio de Janeiro is gisteren een 26-jarige vrouw tot „moeder van het jaar" gekozen omdat zy zondag haar zestiende kind ter wereld heeft gebracht. De vrouw die acht Jaar getrouwd is, had reeds zes tweelingen en ee^ drieling, toen zij zondag van een zoon beviel. De voormalige president der V.S., Harry Truman, heeft zich gisteren in een subcommissie van de Senaat die zich met Juridische kwesties bezig houdt, uitge sproken voor afschaffing van het amen dement op de grondwet van 1951 waarbij het een president is verboden een derde ambtstermijn te vervullen. Het amende ment betekent dat de president tydens zijn tweede ambtstermijn „met een hand VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. Nationaal programma: 18.00 Nws. 18.15 Gram. 19.00 Emmen. Hoe een klein dorp groot werd, rep. 19.30 Strykork. 20.00 Nws. 20.05 Byeenkomst ter herdenking v. d. Bevryding in de Grote Kerk te Deventer. 21.05 Gevar. progr. 22.30 Voordr. 22.45 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Stereofoni- sche uitz. 23.5024.00 Dagsluiting. Hilversum II 298 m. Zie Hilversum I. TELEVISIEPROGRAMMA 20.00 Jour. en weeroverz. 20.20 Teken film. 20.30 Filmprogr. Nationaal program ma: 20.5022.00 Gevar. progr. VOOR WOENSDAG 6 MEI Hilversum 1, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Ks dè verf nam. DINSDAG Ant. Clubhuis: Volksdansbal. 8 u. Prediker; Spr. Evang. Joh. Maasbach. 8 uur nam. Pieterskerk: Interkerkelijke herdenking van de bevryding. Sprekers: dr. P. L. Schoonheim, dr. H. J. Westerink en kap. R J. Schurink. 7.15—8.00 uur nam. Pieterskerkhof: Vanity-fair VVSL, 11.30 uur voorm.10 uur nam. Tijdens kerkdienst (zie hierboven) ge sloten. Stadsgehoorzaal: K. en O. en L. J. A. Jazzconcert Quintet Pim Jacobs en The New Orleans Seven. 8 uur nam. Zeemanlaan Prof. Wijk: Herdenking van de bevrijding. 6.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. St Antoniusclubhuis: Toneeluitvoering „Pul'chri Studio' „De sukkel" 8 u. nam. Pieterskerkhof: Vanity-fair WSL, 210 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond 40- Jarlg bestaan De Jong's Machinefabriek te Hazerswoude. 8 uur nam. Zuidsingel 1: Aandeelhoudersverg. N.V. Kon. Ned. Grofsmederij. 11.30 uur voorm. De Harmonie: Jaarverg. Ned. Ver. Expoge. 8 uur nam. Wassenaar. Kasteel Oud Wassenaar: Jaarvergadering Buurtver. Nieuw Wasse naar. 8 uur nam DONDERDAG Stationsplein; Excursie Ned. Chr. Rels- vereniging naar Leersumse Plassen, Huize Doorn, Posbank en de bloeiende Betuwe. 7.30 uur voorm. VRIJDAG Academie (gewelfkamer)Herdenking 7-jarig bestaan Studentenver. „Catena". uur nam. Rapenburg 6: Kontaktavond kinderbe scherming. Spr. mr. H. R. Goudsmit over 2i Jaar adoptie in Nederland. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Concert „Catena Muslcale". 9.30 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Hulsvrou wen. Lezing over collectieve actie Israël. 2 uur nam. Gulden Vlies: Filmavond „Dennenheu vel". 8.15 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rynland". Spr. mevr. M. Donath-Seeuweu. 8 u. nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.157.50 uur nam. Leiderdorp: Kon. Julianaschool. Ouderavond. Spr. dr. W. v .d. Meeren over „Enige aspecten van het werk van de schoolarts". 8 uur nam. Leiderdorp: „Irene". Arjos. Spr. mej. H. Meerburg over „de ontwikke lingsgang van de A.R.". 7.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelische Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Uitvoering „Het Nieuwe Toneel". „Onno". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk. 10 uur voorm. bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. E. van Alphen. Monument Haagse Schouw: Herdenking gevallen militairen. 3.30 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Pan van Persyn. 2.15 uur nam ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. i B. W. J. Robert. 8 uur nam. MAANDAG Voorschoten. De Grote Vink. Uit voering toneelver. Leidseweg-Noord. 7.30 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „De Kat". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Hier bin ich hier blelb' ich." A.l. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De herberg van het zesde geluk' A.l. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Zondag: 2, 5 en 8 uur. Casino: „Mon oncle". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De blauwe tlrana". 14 jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werf park 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend: Apotheek Boek- wyt, Breestraat 74, tel. 20552 en te Oegst- geest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8. tel. 26274. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bei op dokterstelefoon 22222. Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V .d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Hoorsp. 12.00 Volksmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 II fllosofo di Campagna, opera (gr.). 15.00 Harmonie- ork. 15.40 Gram. 16.00 V .d. jeugd. 17.20 Musettemuz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Gram. 18.15 Spectrum v. h. chr. organisatie en verenigingsleven. 18.30 Jazzmuz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant 19.55 Op de man af. 20.00 Pianorecital. 20.15 Kamerork. en solist. 21.00 Calvyn en het Apostolaat, caus. 21.20 Gram. 21.30 Geestelijke liederen. 22.00 Dagb. uit de wildernis, rep. 22.15 Gram. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.2024.00 Gram, Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gym. v. d .vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA 10.20 V. d. vrouw 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tentoon stellingsagenda. 13.20 Orgel en zang. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.45 Idem. 15.00 V. d. jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regerlngsuitz.: Emigratieru briek. Het emigratiepraatje van H .A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dans- muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 De dadels van Hassan, toespr. VARA-Va- ria. VPRO: 19.30 V .d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20.15 Sport. 20.25 Ween- se muz. 21.10 Misdaad per brief, hoorsp. 22.20 Lichte muz. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Orgelspel. 23.5024.00 Soc. nws. in Esperanto. G R AMMOFOONPLATENPROGR AMMA DRAADOMROEP (over (le 4e U|n van 1820 uur) Irving Berlin hit tunes (Berlin) Joe Bushkin; Toma Hasa (R. Wairata), Waar om huil je toch Nona Manis (R. Wairata) Nona tinggal senoiri (R. Wairata) Ann Wairataa and her New Amboiners; My little grass shack (Noble), Hilo march The Hawaii Calls Orchestra: Sarina, AJoen Koleh koleh, George de Fretes en zijn Krontjong Orkest; Hawaiian war chant (J. Kalapana), My isle of golden dreams (W. Blaufuss) The Hawaii Calls Orchestra Njoen Piauw Siengle (M. Wolski), Bron- Bron Calypso (M. Woisky), Pepersauce woman M. Woiski) Max Wolski en zijn Westindisch Orkest; Cariocina (Azeved), Delores (Giraud) Orkest Roberto del Ga- do; A pretty girl is like a melody - Lo vely to look at - Love in boom Orkest Eddie Macauley; When the boys talk about the girls (B. Murrill) Valerie Carr; Tumbling tumbleweeds (B. Nolen) Orkest Billy Vaughn; Raspberries strawberries (Guard), Scarlet ribbons (E. Danzig) The Kingston Trio; Autumn leaves. Garden in Versailles. Ken Sykora, Ike Isaacs; Das hab' ich in Paris gelernt (Hennning) Chris Howland; Komm heute Nacht (Quanz), Ruth Fisher; Teenager Susann (Kramer) Conny, das Hansen Quartett; Liebe und Musik (Arlen), Der verliebte Jazztrompeter (Lehn), The mess is here (Hampston) Orkest Er win Lehn; Non stop riff (Schneebiegl) Edelhagen All Stars; How high riff (Schee shrdul shrdlushrd How nigh the moon (Hamilton), Orkest Werner Müller; Sweet Georgia Brown (Bernie) Rolf Kühn Combo; Sound koller (Mangelsdorf) Hans Koller Quintet; Night cap (Holiday) Orkest Max Greger. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.5016.45 Eurovisie: Interl.voet- balwedstr. EngelandItalië. NCRV: 17.00 V. d. Jeugd. NTS: 17.30 V. d. jeugd. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sport- panorama. 20.50 De veroordeelde, tv-spel. 21.30 Pauze. 21.36—22.15 The Perry Como Show. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Sport. 12.15 Rep. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Pianospel. 13.55 Sport. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Hoorsp. 15.30 Sport. 16.00 Vespers. 16.45 V. oudere mensen. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 18.40 Schotse dansmuz. 19.00 Gram. 19.30 Or- kestconc. 20.30 Quiz. 21.00 Nws. 21.15 Pol. caus. 21.35 Onbekend. 22.15 Wetsch. overz. 22.45 Pari, overz. 23.00 Nws. 23.0623.36 Stryktrlo. Engeland BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.30 Nws. en gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Dans muz. 13.30 Nws. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Amus. muz. 15.20 Sport en amus. muz. 16.45 Mrs. Dale's Dagb. 17.00 Sport en amus. muz. 17.30 Nws. en gevr. progr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 22.00 Amus. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutsclie Rundfunk 309 m. 12.00 Blaasens. 13.00 Nws. 13.15 Operette- muz. 16.00 Symf.ork. en solist. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.35 Ro mantische muz. 20.10 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.101.00 Lichte muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf.ork. 13.25 Gram. 14.20 Solis- tenconc. 15.10 Franse muz. 15.55 Gevar. muz. 16.55 Gram. 21.46 Idem. 23.10 Con cert. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Lichte muz. 16.15 Omr.ork. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Voordr. 17.50 Boek bespr. 18.00 Ork.conc. 18.10 Caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Vlaamse liede ren. 20.00 Hoorsp. 21.35 Omr.ork. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.25 Perzische en Ara bische muz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zee lieden. 484 in.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.10 Idem. 14.15 Kamermuz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.00 44ws. 17.10 Gram. 17.20 Zang en &iano. 17.45 Gram. 18.30 Jazzmuz. 19.30 ws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.10 Vrile tijd. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Va* hedenmorgen 7 uur) Tijdens zijn aan Wenen gebracht be zoek van enkele dagen heeft de Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken Max Petltpierre verklaard, dat de opvattingen omtrent het karakter van „neutraliteit" de laatste tijd in zekere zin gewijzigd zijn. Neutraliteit betekent thans niet meer een passieve houding maar nu moet een neu trale staat bereid zijn taken ten dienste van de vrede od zich te nemen. Neu- tri Uteitspolitiek betekent zelfdiscipline, die de andere landen vertrouwen moet Inboezemen. Zij streeft niet naar erken ning of het vermijden van onaangenaam heden onder alle omstandigheden, want neutraliteit betekent geen opportunisme. De hoofdredacteur en andere leden van de redactie van het Deense geïl lustreerde blad „Billed Bladet", een uit gave van het concern Berllngske Tidende, zijn door anderen vervangen nadat Koning Frederlk zijn afkeuring had doen blijken van de publikatie van foto's over het leven van een lid van het hofper soneel, dat zich aan diefstallen ten na dele van de koninklijke huishouding heeft schuldig gemaakt. De Koning had op zijn rug vastgebonden vecht" en een ook zijn afkeuring uitgesproken over be- lieleboel invloed verliest „omdat ledereen l paalde weet dat hy niet kan worden herkozen". 1 familie. x g- JC Is s&si Den Helder lioht bew. n 1023 Ypenburg mist w.st. 1023 Vlissingen vrijw. onb. ono 1023 Eelde zwaar bew. wnw 1023 Twente zwaar bew. v.a. 1023 De Bilt zwaar bew. nw 1023 Eindhoven vrüw. onb. w.st. 1023 Z. Limburg licht bew. ono 1023 "S aó a uur rsl. afg. .5 4) a 3 Helsinki geh. bew. windstil 9 9 Stockholm zwaar bew. w 2 4 0.1 Oslo half bew. windstil 6 7 Kopenhagen regenbul w 8 6 4 Aberdeen zwaar be w. windstil 2 0 Londen licht bew. windstil 4 0 Amsterdam half bew. w 1 4 0 Brussel licht bew. ono 2 4 1 Parijs zwaar bew. no 5 6 0 Bordeaux regen o 3 9 9 Grenoble licht bew. windstil 7 5 Nice zwaar bew. nnw 2 12 0 BerUjn onbewolkt nw 4 7 2 Frankfort geh. bew. no 2 6 1 München half bew. zw 2 6 0 Garmisch P. licht bew. windstil 4 0 Zürich zwaar bew. n 2 6 0 Genève half bew. windstil 6 0 Locarno zwaar bew. windstil 10 0 Wenen zwaar bew. windstil 9 0 Innsbruck onbewolkt windstil 3 0 Rome onbewolkt windstil 13 0 Ajaccio onbewolkt ono 2 11 0 Madrid zwaar bew. windstil 11 0 Mal lor ca licht bew. n 3 8 0 Algiers licht bew. zw 3 11 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2