Prof. Beel vraagt schriftelijk liet standpunt van de fractievoorzitters Morgen in Bonn laatste gesprek vóór „Genève" WEERBERICHT P. v. d. A. is nog steeds bereid aan de regering deel te nemen DE SJAH HEEFT IN LONDEN GEEN TIJD VOOR ROMANTIEK Ontmoeting dr. Adenauer-Debrê Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 5 MEI 1959 No. 29736 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 UITERLIJK MORGEN ANTWOORD 'n Prof. dr. L. J. M. Beel heeft thans een brief gezonden aan de fractie leiders van de P. v. d. A., KVP, VVD, AR en CHU, waarin hij hun heeft verzocht hun standpunt omtrent een aantal belangrijke punten van het regeringsprogram uiterlijk morgen aan hem bekend te maken. Het betreft hier uiteraard onderdelen van het program waarover verschil van inzicht bestaat. Prof. Beel wil nu eens precies weten, wat de socialisten willen en niet willen. Prof. Beel wil een duidelijker situatie Van KVP-zyde is direct na de ver kiezingen al de indruk gewekt, dat de PvdA haar eisen zo hoog stelt, dat er met de socialisten over een regerings program niet valt te praten. Van de zijde van de PvdA daaren tegen is verklaard, dat de andere par tijen zelfs nooit een poging zouden heb ben gedaan om met de PvdA te praten. Bij de andere partijen leeft nu de angst, dat de socialisten later zouden kunnen zeggen dat zij buiten het kabi net zyn „gezet" en er niet uit eigen wil buiten zijn gebleven. Reeds poging Prof. De Quay heeft als kabinetsfor mateur getracht een verklaring van de PvdA te krijgen, waaruit zou blijken, dat het regeringsprogram voor de socialis ten onaanvaardbaar is. Die verkla ring heeft de PvdA toen omzeild. Ook gisteren heeft mr. J. A. W. Burger, frac tievoorzitter van de Partij van de Ar beid zich niet over het regeringsprogram willen uitspreken. Dit heeft prof. Beel ertoe gebracht zijn brief te versturen. Het was op 4 april dat prof. De Quay als kabinetsformateur aan de vijf frac tievoorzitters hun persoonlijke ziens wijze vroeg omtrent een aantal belang rijke onderdelen van het toekomstige regeringsbeleid. In het nauw Velen waren van mening, dat op die manier de PvdA wel uit haar tent zou worden gelokt. Uit het antwoord had moeten blijken, dat er in tegenstelling tot andersluiden de beweringen, met de socialisten wel met vrucht zou kunnen worden gepraat over samenwerking. Bovendien moest 't antwoord tegemoetkomend zijn, dat praten nog zin zou hebben. Maar matiging van de socialistische eisen, zou later ongetwijfeld uitgespeeld worden, als de PvdA toch in de oppo sitie zou gaan. En wanneer de PvdA haar verkie zingsmanifest zou verloochenen en tot offers bereid zou zijn, zpu er altijd nog een belemmering zijn voor deelneming aan een kabinet. Want prof. De Quay wenste geen binding van de partijen aan het regeringsprogram. Velen dachten dus, dat prof. De Quay de PvdA in het nauw had gebracht. Omzeild Maar mr. Burger omzeilde deze klip. Hij ging in zijn antwoord niet in op de punten van het regeringsbeleid, omdat hij het in de eerste plaats van belang achtte of er redelijke zekerheid zou wor den geschapen, dat een aanvaard rege ringsprogram verwezenlijkt zou worden. Prof. De Quay trok hieruit de con clusie, dat het geen zin had een kabinet te vormen, waarin ook socialisten zitting zouden hebben omdat hem was gebleken dat de PvdA voor de verwezenlijking van het regeringsprogram „binding" van de partijen voor vier jaar aan een re geringsprogram eiste. Prof. De Quay achtte dat in dez.e tijd van snel veran derende omstandigheden een onmoge lijkheid en hjj besloot een kabinet, te formeren met ministers uit. de partijen die „binding" niet als eis stelden. Weer contact De formatiepoging van prof. De Quay is mislukt. Alvorens de mislukte forma tiepoging van prof. De Quay alsnog in betere banen proberen te leiden, heeft prof. Beel nog eens met mr. Burger van de PvdA willen praten en hy heeft hem gistermiddag het inmiddels uitgewerkte regeringsprogram voorgelegd. Mr. Burger heeft hem volgens zijn eigen verklaring geantwoord, dat de PvdA nog steeds bereid is medeverant woordelijkheid voor het regeringsbeleid te dragen en dat de PvdA daarover on- Opnieuw nachtvorst De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opnieuw plaatselijk kans op zware nachtvorst. Morgen overdag droog weer en weinig bewolking. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak noordoostelijk. Onge veer dezelfde middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 MEI Zon op: 5.03 uur: onder: 20.11 uur. Maan op: 4.41 uur; onder: 18.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.36 en 14.55 uur. Laagwater te 10.36 en 22.59 uur. derhandelingen wil voeren, al kende hij de moeilijkheden, die dan zouden zijn te overwinnen, maar al te goed. Hij constateerde echter, dat die bereidheid Advertentie. Moederdag zakdoeken Weer Amerikaanse hulp voor Indonesië De Indonesische regering voert op het ogenblik onderhandelingen met de V.S- over Amerikaanse hulpverlening ter waarde van zes miljoen dollar. Dit be drag is door de V.S. aangeboden voor modernisering en verbetering van de Indonesische havens, aldus verneemt het A.F.P. in Djakarta. niet aanwezig is bij de KVP, zodat hy niet begreep, waarom prof. Beel eerst met hem en pas daarna met prof. Rom- me (KVP) wilde spreken. Nog geen uitspraak Dus nóg geen uitspraak van de PvdA over het regeringsprogramma. Prof. Beel is van oordeel, dat onderhandelingen slechts vrucht kunnen dragen, indien vooraf overeenstemming bestaat over enige punten van het regeringsbeleid, die van overwegende betekenis zijn en die bij de besprekingen na de verkie zingen (12 maart) door hem als infor mateur naar voren zijn gebracht als tegenstellingen tussen de partijen. In verband hiermee heeft hij dus zijn brief opgesteld. Hij heeft het antwoord uiter lijk morgenavond verzocht. De politieke situatie moet eerst duide lijk zijn opgehelderd voor hij zich ver der met de kabinetsformatie bemoeit. Na mr. Burger heeft hij gistermiddag prof. Romme ontvangen en vandaag heeft hij besprekingen gevoerd met de fractieleiders Oud <VVD), Bruins Slot (AR) en Tilanus (CHU). Prins Bernhard naar Londen Bijeenkomst politici en financiers Prins Bernhard zal morgen deel nemen aan de door de American Ban kers' Association dit jaar te Londen te houden jaarlijkse monetaire conferen ties waaraan door politieke financiële kringen uit de V.S. en Europa zal wor den deelgenomen. De conferentie is niet openbaar. Het betreft hier een infor mele bijeenkomst van bankiers en staatslieden, tijdens welke vooral aan dacht zal worden geschonken aan het vraagstuk van de inflatie. Koningin ontvangt Adamski H.M. de Koningin zal op 18 mei George Adamski, de Californische schrijver van een boek over „vliegende schotels" op Soestdijk ontvangen. Adamski maakt een tournee. Op he,t ogenblik houdt hij voordrachten in Engeland. Op 18 mei zal hij in het gebouw voor K. en W. in Den Haag een lezing houden en op 22 mei in Bellevue te Amsterdam. Zoals bekend beweert de sohrijver contact te hebben gehad met bewoners van Venus, die in vliegende schotels de aarde zou den hebben bezocht. Koninklijk bezoek aan Amsterdam Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen om van 7 tot 10 september a.s. een bezoek te brengen aan Amsterdam. Verantwoordelijkheidsgevoel verhindert hem het najagen van eigen belangen (Van onze Londense correspondent) Deze week (van vandaag tot vrijdag) brengt de Sjah van Perzië een staats bezoek aan Engeland. Koninklijke visites plegen op het drukke, zakelijke Londen weinig indruk te maken, maar deze 39-jarige oosterse potentaat „koning der koningen", „schaduw van de Almachtige", „centrum van het heelal" werkt op de volksverbeelding. Hij komt uit een land, dat met sprookjes, legenden en kunstschatten is verweven. En al vormde de tragedie van zijn huwelijk met de schone Soraja helemaal geen sprookje, maar harde onfortuinlijke werkelijkheid, sommigen blijven hopen op een sprookjesachtig slot, n.l. dat Soraja misschien zal terugkeren naar de man, die immers verklaard heeft haar nog steeds lief te hebben. Hier spreekt by de massa het verlangen naar romantiek tegen beter weten in. Want het is thans bekend, dat de Sjah afstand van haar deed, niet alleen omdat zij hem geen troonopvolger kon geven, maar ook omdat zij wilde dat hij de politieke intriges, welke zyn bestaan kwellen, de rug zou toekeren en zyn toevlucht nemen tot een luxe leventje in verbanning. Dit heeft de Sjah geweigerd. men, die hem drukken. Hij heeft een diep verantwoordelijkheidsgevoel en is geschokt door de ontzettende armoede van het merendeel van zijn onderdanen. Grote armoede van Perzische bevolking Hoewel de Sjah tot de rijkste mensen ter wereld behoort de zevende in rangorde en een met goudbeklede Chrysler bezit alsmede twee luxe Vis- count-vliegtuigen, welke elk drie mil joen gulden kosten, zijn er naast zijn huwelijkszorgen nog vele andere proble- West-Duitsland gaat Perzië helpen De Westduitse minister van Eco- nomische Zaken, prof. dr. L. Er- 1 hard, die in Perzië vertoeft ter be- 1 spreking van de Duits-Perzische 1 handel en van mogelijke Duitse in- vesteringen in Perzië, heeft gisteren i de pers meegedeeld, dat de Bonds- republiek Perzië zal helpen met de aanleg van een buisleiding van de olievelden in het zuiden van het land naar de Perzische Golf en bij de bouw van een staalgieterij. Hij deelde verder mee, dat Duits 1 kapitaal naar Perzië zal stromen 1 wegens de gezonde economische po sitie van dit land. De Bondsrege ring zal alle investeringen van par ticulier Duits kapitaal in Perzië garanderen, ook de investeringen 1 in de buisleiding en de staalgiete- i rij. De garanties voor deze projec- i ten, zullen volgens een mededeling i van een lid van Erhards delegatie resp. 500 miljoen en 800 miljoen mark bedragen. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) i Op de Grebbeberg vond gisteren een sobere herdenkingsplechtigheid plaats bij het Nationaal Leger- monument. De chef van de gene rale staf, luitenant-genet aal G. Ie Fèvre de Montigny legde in tegen woordigheid van vele militaire autoriteiten een krans ter nage dachtenis van de gesneuvelde mili tairen De meesten van de 20 miljoen Perzen leiden een nagenoeg dierlijk bestaan. Nauwelijks tien percent kan lezen en schrijven. Velen zijn verslaafd aan ver dovende middelen en de algemene ge zondheidstoestand is slecht. In Teheran kan men vaak mensen op straat van de honger zien neervallen, hetgeen als iets gewoons geldt, zodat niemand er aan dacht aan besteedt. De Sjah, Mohammed Reza Pahlevi, heeft voortdurend getracht de levens standaard van zijn volk te verhogen. Hy heeft terecht verklaard, dat de toe komst van het Midden-Oosten afhangt van een algemene verhoging van de levensstandaard. De Sjah steunde een plan opgesteld door een Amerikaanse bedrijfs-economische firma en berustend op toenemende investering uit de olie winsten. Ook hij was voorstander van de olie-nationalisering, maar het scheelde weinig of de Sjah was door de extremis ten. die niet van een compromis wilden weten, ten val gebracht. Het is nog maar zes jaar geleden, dat Mossadeq de we reld in rep en roer bracht! De Sjah gaf eveneens de stoot tot de hervorming van het landbezit en joeg de adel tegen zich in het harnas, toen hij grote stukken kroondomein aan de kleine boeren weg gaf. Hij vecht ook tegen omkoperij en corruptie in regeringsdepartementen. De nieuwe wetten op dit gebied dreigen met zware straffen. Ook hielp hy mee aan de nogal willekeurige instelling van een loyale oppositie in het parlement, ten einde de regering in het goede spoor te houden. Iets geheel ongehoords voor een in wezen nog feodaal denkend land zyn de persconferenties, die de Sjah tegen woordig geeft. Hij zal hetzelfde in Lon den doen, waar hij de gast zal zyn aan een lunch van de Vereniging van Bui tenlandse Dagbladcorrespondenten. O Slot pag. 2 Bevestiging van de Frans-Duitse vriendschap (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Adenauer keerde gisteren na een vakantie van drie weken in Noord- Italië in zijn woonplaats Rhöndorf terug. Morgen reeds zal hij in Bonn tweedaagse besprekingen met de Franse minister-president Debré beginnen, besprekingen die gelden als het laatste Westelijke gesprek voor de maandag te Genève beginnende ministerscon ferentie met de Russen. Adenauer heeft in Noord-Italië niet alléén vakantie gehad: welhaast om de dag verschenen daar Westduitse politici en diplomaten om met hem te spreken over hetzij de voorbereiding van de Ge- neefse conferentie, hetzij over zijn op volger als Bondskanselier. Vanuit zijn vakantieoord bleef Adenauer daardoor grote invloed uitoefenen zowel op de gang van zaken in de Bondsrepubliek als op de gesprekken te Parijs over de con ferentie met de Russen. Zelfs zegt men thans in Bonn, dat er eerst vandaag met de terugkeer van Adenauer politiek eindelijk weer eens iets te doen zal zijn in de Westduitse hoofdstad, het bewijs van de nog altijd bijzonder grote invloed van de Bondskanselier, die niet van plan lijkt te zijn voor zijn benoeming tot pre sident op 12 september ook maar iets van zijn macht uit handen te geven. In Bonn hecht men veel waarde aan Debré's bezoek. Het is de eerste keer dat laatstgenoemde, die hier een „Gaullist- van-het-eerste-uur" wordt genoemd, naar Bonn komt. Debré zal tezamen met zijn minister van Buitenlandse Za ken Couve de Murville Adenauer en de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano alle vraagstukken onder de loep nemen, die volgende week met de Russen behandeld zullen kunnen worden. Men zegt hier dat beide rege ringsleiders nog eenmaal blijk willen ge ven van de Frans-Duitse eensgezindheid en men brengt in herinnering, dat tij dens de vele Westelijke onderhandelin gen van de laatste tijd steeds gebleken is dat Frankrijk en Duitsland het meest onverzoenlijke standpunt ten opzichte van de Russen innamen. Beide landen waren, in tegenstelling tot vooral Enge land, de felste tegenstanders van het doen van concessies aan de Russen, zon der dat vaststond dat van Sovjetzijde evenééns concessies zouden worden ge daan. Beide landen ook zweren bij een politiek van hardheid ten opzichte van Moskou. Men vermoedt dan ook, dat Adenauer en Debré ten deze, de puntjes op de i zullen zetten en dat te Genève zal blijken, welke een eensgezindheid op het punt van de onverzettelijkheid te genover de Russische eisen er tussen beide landen bestaat. Tócli een gevaarlijk sierelement op auto Leids kantonrechter: wel schuldig, maar geen straf Voor de eerste maal moest zich giste ren voor de Leidse kantonrechter iemand verantwoorden, die ondanks het wette lijke verbod toch nog een sierelement op zyn auto had zitten, dat by een even tuele aanrijding gevaar zou kunnen op leveren. Op motorkappen en spatborden wer den door vele autofabrikanten derge lijke dingen gemonteerd. Veelal hebben zij geen nut, dooh dienen slechts tot op. siering van de wagen. Daar deze sier- elementen vaak scherp gerand of gepunt zyn kunnen zij bij aanrijdingen ernstige verwondingen van de slachtoffers ver oorzaken. Derhalve is het sinds korte tijd bij de wet verboden om deze sier- elementen op auto's te hebben. Op over. tredingen wordt streng gelet. Voor de Leidse kantonrechter verscheen giste ren een 46-jarige Rotterdammer, die op de motorkap van zijn wagen een fraai sierelement had, dat tevens dienst deed als handgreep voor het openen en slui ten van de motorkap. Bij zijn aanhou ding had de politie het element ter plaatse gedemonteerd en in beslag ge- monen. Het lag gisteren als corpus de licti op de groene tafel. Het was inder daad nogal puntig en dus gevaarlijk. Verdachte voerde aan, dat het element tot de standaarduitrusting van zijn auto behoorde en o.m. dienst deed als hand greep, waarop tevens het „muggen- schildje" werd gemonteerd. Nu het element er niet meer op zat, moest hij met allerlei kunstgrepen de motorkap zien te openen en te sluiten. De officier van Justitie had begrip voor een en ander Maar hij wees op het ge vaar, dat dit sierstukje had kunnen op leveren en dus was het verboden. Zijn eis was echter mild: f. 15,boete sub sidiair 5 dagen hechtenis. De kantonrechter was ervan over tuigd, dat de verdachte te goeder trouw was geweest en daar deze direct had toegezegd een andere, minder gevaar lijke handgreep te monteren, sprak de kantonrechter wel het schuldig uit ech ter zonder oplegging van straf. Als aan. denken kreeg verdachte het corpus delic ti meer naar huis. -*• Koningin Juliana en Prins Bern hard legden gisteren een krans bij het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdamwaar de ge vallenen van de tweede wereldoor log werden herdacht.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1