VITELLA Het beroeps- en amateurtoneel verwaarlozen Ned. toneelstuk instant pudding Keukenhof: 500.000ste bezoeker Opgericht 1 maart 1860 Maandag 4 mei 1959 Derde blad no. 29735 Conclusie Amsterdamse jury: (Van onze correspondent) Niet alle toneelverenigingen zijn door drongen van het belang van een goede Nederlandse toneelschrijfkunst. Het is diep beschamend, dat de Nederlandse stukken er bij het beroepstoneel vrij wel niet aan te pas komen en de amateurtoneelverenigingen volgen he laas maar al te vaak dat beroepstoneel. Dit is de mening van de jury, die dit Jaar in opdracht van de contactcom missie amateurtoneel een oordeel heeft uitgesproken over de toneelwedstrijd van de bij de landelijke organisaties aange sloten verenigingen. De jury was niet erg enthousiast over de deelneming: van de meer dan 1.300 aangesloten verenigingen gaven zich maar tien clubs op. die met een Neder lands stuk aan de wedstrijd wilden mee doen. Twee lieten echter wegens ziekte van hoofdrolspelers verstek gaan. „Mutua Amicitia" uit Rotterdam heeft dit jaar met ..prima en bezielend spel" de hand gelegd op de eerste prijs en de wisselbeker. De jury had grote bewon dering voor het boeiende probleemstuk ,,'t Eeuwige toeval" van A. Defresne, dat dit ensemble op het repertoire had ge nomen. De heer Defresne werd hiervoor met een speciale prys onderscheiden. De winnaar van verleden jaar, „De Check" uit Amsterdam, kreeg voor keuze van het stuk „Het spoor loopt langs de hoeve" van Wim Bischot en het spel de tweede prijs. Als derde en vierde werden resp. „Falkland" uit Hei- loo en „Kunst naar gave" uit Amster dam geklasseerd. Westduitsers bezorgd over gezondheid van prof. Heuss (Van onze correspondent in Bonn) Duizenden Westduitsers hebben het afgelopen weekeinde blijk gegeven van hun bezorgdheid over de gezondheid van hun 75-jarige Bondspresident prof. Heuss, daarmee demonstrerende welk een vooraanstaande en geliefde plaats deze in het openbare leven van de Bondsrepubliek inneemt. Prof. Heuss, die lijdt aan hoge koortsen en een zware griep en sinds vrijdag in een Bonner zie kenhuis wordt verpleegd, maakte het gisteren overigens al weer heel wat be ter. De president opende vrijdag te Dort mund een bloemententoonstelling zonder het elan en de charme, waarmee hij der. gelijke representatieve plichten in het al gemeen pleegt te vervullen. Met een moede uitdrukking op zijn gezicht en zonder de traditionele brandende sigaar tussen zijn lippen, zag men hem nog in een lilliput-itreintje over de expositie rondrijden, maar verder ging zijn kracht niet. Hij moest alle andere feestelijk heden afzeggen. Vrijdagavond reeds eiste de Bonner hoogleraar prof. Martini, een bekend internist, dat hij zich in een ziekenhuis zou laten opnemen. Sedert die avond ligt Heuss thans in een zie kenhuis in Bonn, waar zaterdag en gis teren een stroom van telefonische vra gen over Heuss' gezondheid uit alle stre ken van West-Duitsland binnenkwam. Heuss' toestand is thans wat beter, maar hij zal zich, aldus een medisch commu niqué, gedurende enige tijd bepaald moeten sparen. In elk geval blijft de president nog een paar dagen in het ziekenhuis. In dit geval haalt men de woorden van Heuss' arts, prof. Martini, aan. die twee jaar geleden, toen Heuss eveneens leed aan een kwaadaardige griep, het Westduit.se openbare leven opriep om zijn patiënt 'toch te sparen. Martini zei destijds: „Volwassen volkeren moeten eindelijk eens leren, dat de staatslieden er niet zijn om als toneelspelers op te treden Zij moeten veeleer zuinig zijn met him krachten, omdat zij geschiede nis moeten maken". Heuss, die tot 12 september president blijft, zal dan in totaal tien jaar hoofd van de Westduitse staat zijn. Volgens de grondwet kan de president niet meer dan eenmaal her kozen worden en dat geschiedde met Heuss reeds in 1954. De vliegtuigleverantie der V.S. aan Indonesië Premier Djoeanda van Indonesië heeft zaterdag besprekingen gevoerd met de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta. Howard P. Jones en Gordon Mein. afgevaardigde van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken. Zij hebben gesproken over de ver koop van 60 Amerikaanse vliegtuigen aan Indonesië, die deze week is aan gekondigd. Na het onderhoud is be kendgemaakt. dat spoedig het contract zal worden getekend en dat de toestel len voor het eind van het jaar aan In donesië zulen worden geleverd. Europese spoorwegen ten strijde tegen luchtvaart De samenwerkende Europese spoor wegadministraties. met uitzondering van Engeland. Griekenland en Finland, stel len de Amerikanen, die naar Europa reizen in de gelegenheid gedurende twee maanden voor 125 dollar heel Europa te doorkkruisen. Men heeft een zogenaam de „Eurailpass" ingevoerd, die de Ame rikaanse toeristen in hun land kunnen kopen en waarmee zy in dertien Euro pese landen in eerste-klas rijtuigen kun nen reizen, waarheen ze maar willen. Zelfs zijn de samenwerkende spoorweg- administraties zover gegaan, dat ze deze Eurailpass ook geldig hebben verklaard voor de TEE-treinen, waarop anders een extra-toeslag moet worden betaald! Deze Europese spoorwegactiviteiten moeten worden gezien als een aanval op het toenemende vliegvervoer waarvan Amerikaanse toeristen gebruik maken. Anderszyds willen de Europese spoor wegen met de invoering van de Eurail pass bereiken, dat zich minder moeilijk heden voordoen op de reis van de Ame rikaanse toerist. Tot nu toe moest een Amerikaan zich, wanneer hij verschillen de Europese landen wilde bezoeken, ver zekeren van 'n' groot aantal reisdocu menten, die in elk land weer verschillend zijn, zowel van omvang als van kleur. Dit heeft de laatste jaren veel verwar ring veroorzaakt. Ook werd door Ame rikanen vaak gereisd in D-treinen, als mede in TEE-treinstellen. zonder dat toeslag werd betaald. Voordat dan een conducteur de toerist ervan had over tuigd, dat hij extra moest betalen, of dat hij in een verkeerde trein zat, was er in de meeste gevallen veel tijd ver loren gegaan en trof men een morrende buitenlander in de coupé aan. Dit nu wordt, door de Eurailpass ondervangen. Het is een klein stevig kaartje, waarop het paspoortnummer van de Amerikaan staat geschreven en waarmee hij kan reizen in treinen die hij wenst. „De schipper van de Maartje Jacoba" van Klaas Smelik is volgens de jury door de .Parochiespelers" uit Joure te vlak op de planken gezet. Het was „niet geheel doorleefd" en deze vereniging zakte hierdoor op de vijfde plaats. „Goois Toneel" te Bussum kreeg te horen, dat Johan Elsensohn's „Duif en Doffer" zo erg in het humoristische was getrokken, dat de menselijke en ernstige zijden van het stuk geheel verloren gingen. Hier werd de zesde plaats toe gekend. Als nummer zeven is „Nut en Genoe gen" uit Heemstede terechtgekomen. „Het Sleutelgeld" van Martin van Spaandonck is „een verwerpelijk en miserabel slecht stuk", aldus de Jury, die zich nogal had geërgerd aan de felle kritiek, welke hierin op de regering wordt geuit. Bovendien was het spel „zeer slecht". „Op eigen benen" uit Rotterdam sloot de rij met „Tot uw dienst, meneer" van Koos Beswino, dat als .slecht en stun telig" werd beschreven. „Van de opvoe ring is geen woord goeds te zeggen", aldus de jury. De bekendmaking van de uitslag van de toneelwedstrijd en de prijsuitreiking hadden zaterdagmiddag in het Minerva- paviljoen te Amsterdam plaats. Advertentie d* 38 ct per pakje Reken en longkanker „Iedereen die meer dan 25 jaar ge rookt heeft, zou zich eigenlyk elke drie maanden moeten laten doorlichten", al dus heeft dr. Alton Ochsner, een van de bestuurders van de Amerikaanse ver eniging ter bestrijding van kanker, za terdag in Chicago op een bijeenkomst van medische studenten verklaard. Hij zei. dat iedereen, die het roken niet wil opgeven, longkanker zal krijgen. De „enige reden waarom sommige ro kers geen kanker zullen krygen. ligt hierin dat zy voor die tyd aan iets an ders zullen sterven", aldus Ochsner. „En, dit andere zal waarschijnlijk een ziekte van het hart of van de bloedvaten zijn, veroorzaakt door overmatig roken". Mogelijkheden voor Nederland in Latijns-Amerika De ambassadeur van Argentinië in Nederland, dr. Raul C. Migone, meent, dat Latijns-Amerika de medewerking van de VS en West-Europa stellig van node heeft voor een snellere, efficiëntere ontwikkeling van zijn economie. Daarbij kan Nederland een belangrijke en eer volle plaats innemen. De heer Migone formuleerde deze me ning gisteren tijdens de Spaanse dagen die te Eindhoven worden gehouden. De mogelijkheden van Nederland in Latijns- Amerika besprekend, betoogde dr. Migo ne. dat Nederland ongetwijfeld in het economische vlak een grote mogendheid is. In het kader van de ontwikkeling der Latijns-Amerikaanse landen is een Ne derlandse bijdrage van hoge waarde, niet alleen voor beide partijen, maar ook in het belang van een grotere krachts ontplooiing van onze Westerse wereld. Nederlands pleidooi in het geding Baarle De Nederlandse advocaat in het Bel gisch-Nederlandse geschil over twee percelen in het gebied van Baarle, mr. C. R. C. Wyckerheld Bisdom, heeft za- derdag in de slotconclusie van zijn plei dooi gezegd dat de Nederlandse regering wier vertrouwen in de wijsheid van het Internationale Gerechtshof geen encla ves of grenzen kent. erbij blijft dat de soevereiniteit over de betwiste percelen aan Nederland toebehoort. Het is een vasstaand beginsel van in ternationaal recht dat zo weinig moge lijk wordt veranderd aan een bestaande toestand. Indien het Hof zou beslissen dat de percelen Belgisch zijn. zou dat een stap achteruit betekenen. Het aan tal enclaves, overblijfselen uit de mid deleeuwen, zou dan nog toenemen. Mr. Wijckerheld Bisdom wees er ver der op dat, zou de Belgische vordering worden toegewezen, in het bewuste ge bied alles op losse schroeven zou komen te staan. Eigendomsoverdrachten, in schrijvingen in de registers van de bur gerlijke stand, alles zou moeten worden herzien. Na beëindiging van dit pleidooi is de Belgische advocaat, oud-minister van Justitie Gregoire, aan zijn repliek begon nen. Op verzoek van de Canadese rechter in het Hof, Sir Percy Spender, heeft de Belgische delegatie, met de vereiste in stemming van de Nederlandse ter zitting een kaart overhandigd die door de Bel gische en de Nederlandse onderhande laars is getekend. De heer Gregoire wees erop dat op de kaart de percelen als Belgisch staan aangegeven. De zitting is hierop gesloten tot vandaag. Kanttekeningen bij verslag der A.K.U. (Van onze Haagse redactie). In het jaarverslag 1958 van de A.K.U. N.V. te Arnhem wordt o.m. meege deeld d?t in het verslagjaar de verko pen duidelijk werden beïnvloed door de recessie. In de textielindustrie van vele landen was in de tweede helft van 1957 een achteruitgang van de bedrijvigheid opgetreden. Tot het najaar van 1958 bleef de vraag op een laag peil. Daarna trad een gedeelteliik herstel in. In de eerste maanden van het lopende jaar lag de omzet op een bevredigend peil. Beziet men van het bovenstaande uit de kwartaalcijfers van de A.K.U. dan kan worden geconstateerd dat de om zet over het eerste kwartaal 1959 wel iswaar lager is dan die van het laatste kwartaal 1958 (waarbij overigens moet worden bedacht dat de laatste drie maanden van het vorig jaar een wel uitzonderlijke stijging te zien hadden gegeven), doch hoger dan de drie an dere kwartalen 1958. Er is dus sprake van voortzetting van de opgaande lijn. Het is derhalve duidelijk, dat de afzet- posïtie beslist beter is dan een half jaar geleden. Naar wij vernemen, draait bij de A.K.U. op het ogenblik alles volop. Dat men de activiteiten verder uit breidt. komt aan de verscheidenheid van het produktieprogramma ten goede. Hierdoor krijgt het bedrijf meer en meer stabiliteit en wordt de A.K.U. van de conjunctuur ten aan zien van de textiel minder afhanke lijk. In 1959 verwacht men voor een bedrag van 25 a 30 miljoen gulden te investeren in de eigen fabrieken in Nederland, hetgeen ongeveer hetzelfde bedrag is als in 1958. De afschrijvin gen belopen eveneens ongeveer het bedrag dat met de investeringen is gemoeid. Dat de A.K.U. sterk cp export is in gesteld (kwantitatief ligt het totaal van de uitvoer op circa 70%), is bekend. Het is duidelijk dat het bedrijf op de weg naar deze positie veel ervaring heeft opgedaan met concurrentie, het geen de A.K.U. vertrouwen geeft in de toekomst. Zij nog vermeld dat 15 k 20% van de A.K.U.-aandelen zich in buitenland - Burgemeester Kolfschoten van Den Haag onthulde zaterdag het beeld ..Paard met ruiter' van de Italiaanse kunstenaar Marini. Paard en ruiter lieten zich echter niet zonder tegenstand hun aan kleding ontnemen in het gure Hol- landse voorjaarsklimaat. Er moes ten heel wat handen aan te pas komen, voor het doek. dat was blijven steken door de merkwaar dige vormen van het beeld, geheel was verwijderd. se handen bevindt, t.w. in Frankrijk, Enigeland, Duitsland, Zwitserland en de V. St. Wat de relatieve positie van het concern betreft, het aandeel van de fabrieken van de A.K.U.-groep in de totale wereldproduktie van rayon 'vis cose en cuprammoniumbedraagt circa 12%. Voorlopig geen opvolger van Eduard van Beinum Het bestuur van de Ned. Orkest stichting tot beheer van het Con certgebouworkest deelt mede, dat mede gezien het feit, dat voor het seizoen 1959/60 de dirigenten reeds geëngageerd waren besloten is geen opvolger van Eduard van Beinum te benoemen voor het a.s. seizoen. De nodige maatregelen worden thans getroffen teneinde de concerten welke in het komende seizoen onder leiduig van Eduard van Beinum zouden hebben gestaan, te kunnen doen doorgaan. Het bestuur zal zich vervolgens nader bera den over het vraagstuk van de benoe ming van een nieuwe vaste dirigent, die zijn functie dus in ieder geval niet vóór 1 september 1960 zal aanvaarden. Monarchistisch succes bij een parade in Madrid Een kleinzoon van wijlen Koning Alfonso XIII van Spanje, Prins Juan Carlos van Bourbon, is gisteren bij een grote parade in Madrid het middelpunt van de belangstelling geweest. De pa rade, waaraan 12.000 militairen deel namen werd gehouden ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de beëindiging van de Spaanse burgeroor log. De troepen trokken aan de Spaanse staatschef, generaal Franco, voorbij. Waarnemers in Madrid zijn van oor deel dat het verschijnen van de Prins in de parade betekent dat generaal Franco hem in het openbaar voorstelt als de man die hy gekozen heeft als aanstaand Koning van Spanje. De Prins wordt opgeleid voor vlieger. Tijdens de parade verspreidden mo narchisten vlugschriften, waarin de menigte werd verzocht hem toe te juichen als Prins van de Asturiën, de titel van de Spaanse Kroonprinsen Falangisten daarentegen verspreidden pamfletten waarin d° kontnrs"""z:o1en ervan werden beschuldigd de geschiede nis van Spanje te willen terugdraaien. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Beroepen te Ferwerd A. IJkema te 2de Exloërmond. Aangenomen naar Taber en Vauxhall (Alberta, Canada) (Chr. Ref. Church) H. Bade te Valthermond. CONGRESSEN VAN JEHOVAH'S GETUIGEN De getuigen van Jehova zullen deze zomer in ons land een aantal congres sen houden, die een onderdeel vormen van de serie „waakzame bedienaren"- vergaderingen. In het Stadion van Utrecht zal van 16 t/m 19 juli het eerste congres gehou den worden, het tweede in het Vitesse- stadion te Arnhem van 23 t/m 26 juli. Tenslotte wordt in het Veldwijk-stadion te Hengelo van 30 juli t/m 2 augustus de laatste bijeenkomst gehouden. DS. M. ROS 25 JAAR PREDIKANT Woensdag is het 25 jaar geleden, dat ds. M. Ros uit Hoofddorp in de Haar lemmermeer werd bevestigd als predi kant in de Geref. Kerken. Ds. Ros dien de eerst ruim elf jaar de Geref. Kerk van Krabbendijke in Zeeland en daarna bijna vier jaar die van Sleeuwijk in de classis Almkerk, waar hij tevens geeste lijk verzorger was van de politieke delinquenten op het fort Altema. Sinds 10 april 1949 dient ds. Ros de Geref. Kerk van Hoofddorp in de Haarlemmer meer. DS. A. M. v. d. MOST VAN SPIJK 60 JAAR PREDIKANT Hemelvaartsdag is het zestig jaar geleden, dat ds. A. M. van der Most van Spijk uit Oegstgeest werd beves tigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Van der Most van Spijk werd op 5 december 1873 te Utrecht geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium te Amers foort en studeerde daarna aan de Rijks universiteit te Utrecht. Nadat ds. Van der Most van Spijk in 1898 door het pro vinciaal kerkbestuur van Friesland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 7 mei van het daaropvolgend jaar door thans wijlen ds. E. Syperda, toen nog predi kant te Tjamsweer, te Opwierde in de classis Appingedam in het ambt beves tigd. Op 6 maart 1927 verwisselde jubilaris deze gemeente met die van Kortgene op Noord-Beveland, waar hem met ingang van 1 oktober 1942 na ruim 43 volbrachte dienstjaren op byna ze ventigjarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Na zijn emeritaat vestigde ds Van der Most van Spijk zich te Oegst geest en was hij van oktober 1943 tot juni 1946 eerst anderhalf jaar te Rijns burg werkzaam als hulpprediker en daarna nog een Jaar te Oegstgeest. 105-jarig jubileum Kon. Ver. Zangersverbond Het Kon. Ned. Zangersverbond zal van 21 mei tot 25 mei tegelijkertijd met het congres van de Europaische Arbeits- gemeinschaft der Sanger, dat in die tijd in Nederland zal worden gehouden, zijn 105-jarig bestaan vieren. Eigenlyk had dit jubileum reeds vorig jaar gevierd dienen te worden, maar om dat men de lustrumviering wilde laten samenvallen met genoemd congres, wer den de festiviteiten een jaar verschoven. Ter gelegenheid van het jubileum zul len in enkele grote steden (Vlissingen, Den Haag, Haarlem, Amsterdam. Gro ningen, Utrecht, Arnhem, Eindhoven, Geleen en waarschijnlijk ook in Maas tricht) concerten worden gegeven. Aan deze concerten werken 70 koren mee met in totaal ongeveer 5000 zangers. Een beeld van de Koninginne- optocht voor kinderen, die zaterdag in Gameren (Bommelerwaard) ge houden is. Het ziet er allemaal erg vrolijk uitmaar er schuilde een ad dertje in het gras in de gedaante van een politieagent. De waar nemend burgemeester had namelijk geen toestemming willen verlenen voor begeleidende muziek, zodat de agent, die op de foto nog rustig staat toe te kijken, even later pro ces verbaal opmaakte tegen de mu zikale uitspattingen, waaraan men zich te buiten ging op de vracht auto, die de optocht opende. Vanmiddag om kwart over twaalf trad mej. Irmgard Wrobel uit Hagen in Westfalen (Duitsland) als half miljoenste bezoeker de Keukenhof binnen. Zij werd verwelkomd door de heer Th. R. de Vroomen, waarne mend voorzitter van de Keukenhof, die haar een grote bos tulpen over handigde. Doch dat was niet alles, mej. Wrobel ontving ook een gouden broche, in de vorm van een tulp als blijvend aandenken aan dit voor de Keukenhof zo heuglijke feit. Mej. Wrobel, directie-secretaresse, verblijft met haar directeur en diens echtgenote, drie dagen in ons land, dat zij voor de eerste maal bezoekt. Een veertien dagen geleden werd de reis voorbereid en werden de hotels besproken, omdat men via de radio had vernomen dat het dikwijls moeilijk is slaapplaats te vinden als men niet besproken heeft. Zaterdag zijn zij in ons land aangekomen en gisteren werd een bezoek gebracht aan Volendam en Marken. Vandaag stond Keukenhof op het programma en het trof dus dat mej. Wrobel de half miljoenste bezoeker werd. Haar eerste reis naar Nederland zal zij niet licht vergeten. De foto toont het moment dat de heer Th. R. de Vroomen mej. Wrobel de gouden tulp opspeldt. (Foto L.D.-Van Vliet) Werkgeversverbonden over afbetaüngssteisel Tegen de „kassastorting" In een adres dat het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Katho liek Verbond van Werkgeversvereni gingen, het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers in Nederland en de Raad van Overleg voor de Han del aan de leden van de Tweede Ka mer hebben gezonden, hebben deze organisaties zich uitgesproken tegen de eis van de z.g. „kassastorting", zo als die in het wetsontwerp op het af betalingsstelsel wordt gesteld. De verbonden en de raad zijn ervan uitgegaan dat het z.g. „vrije keuze in komen" als zekerheid bij het sluiten van afbetalingscontracten dient te worden aanvaard. Met deze zekerheid wordt bedoeld enerzijds die van de koper, namelijk dat het hem mogelijk is aan zijn verplich tingen te blijven voldoen en anderzijds die van de verkoper op afbetaling, n.l. dat aan de aangegane verplichtingen kan worden voldaan. De verbonden en de raad zijn van mening, dat de voor schriften op dit punt, die voortvloeien uit overwegingen van sociale aard, er niet toe zullen bijdragen de koper tot voorzichtigheid aan tê sporen. In het adres wordt gezegd, dat het vermoeden bestaat dat zal worden ge zocht naar wegen, om deze voorschriften tot een dode letter te maken. De verbonden en de raad zyn van mening, dat indien er op dit punt toch iets geregeld moet worden, overwogen zou kunnen worden of dan niet beter kan worden bepaald, dat de kassa storting tenminste gelijk moet zijn aan het bedrag van een termijn van het afbetalingsplan. Mocht de wetge ver op het standpunt blijven staan, Een drukke week in Brussel en Luxemburg (Van onze correspondent in Brussel) Het wordt een drukke diplomatieke week in Brussel en Luxemburg. In laatstgenoemde stad kwamen vandaag de ministers van de Kolen- en Staalge meenschap (KSG) bijeen om nogmaals te beraadslagen over de crisistoestanden in de mijnindustrie. De Hoge Autoriteit heeft nieuwe voorstellen uitgewerkt en wil haar actieprogramma voornamelijk concentreren op de afkondiging van een crisistoestand, die slechts zes maanden zal duren en waarbij voornamelijk de produktie en de Invoer zouden worden beperkt. Dinsdag komen in Brussel de minis ters van de Europese Economische Ge meenschap en van Euraitom bij elkaar om te beraadslagen over de begrotingen van de Europese instellingen. De voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap, de Belg Paul Fi- net, zal morgen in Antwerpen aan een diner van de Bank van Parijs een rede houden over de toestand; dr. Linthorst Hornan, de permanente afgevaardigde van Nederland by de Europese gemeen schappen te Brussel, zal zaterdag a.s. voor de Nederlandse Kamer van Koop handel in België het Nederlands streven naar de Europese integratie beliohten. dat het wenselijk is. dat een bepaald percentage als eerste betaling in de wet wordt genoemd, dan stellen de verbonden en de raad voor, dit per centage op 10% van de contantprys te stellen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9