Laafsle nieuws Vakantie van 11 juli 18 aug. voor Leidse openb. lagere scholen Kievietschool in Wassenaar vierde het achtste lustrum MAANDAG 4 MEI 1959 Vroeg terug in de klas! De leerlingen van de openbare lagere scholen in de inspectie Leiden zullen dit jaar na een zomervakantie van ruim vijf weken midden augustus weer naar de schoolbanken moeten terugkeren. De zomer vakanties voor de openbare lagere scholen zijn n.l. bepaald op 11 juli tot 18 augustus. Ingrijpende wijziging Deze vrij ingrijpende verandering (tot dusver immers liepen de vakanties tot eind augustus) is het resultaat van en kele factoren. Voornamelijk de vakantie spreiding speelt hier een belangrijke rol. In overleg met de commissie vakantie spreiding van het Departement van O K en W is voor dit gedeelte van Zuid-Holland de vakantie op genoemde periode gesteld, voor andere delen ligt de vakantie van eenzelfde duur van ruim vijf weken in een iets andere periode. Men hoopt thans door deze varierende vakantieperioden tot een min of meer gedwongen spreiding van familievakan ties te komen. De gewijzigde onderwijswet schrijft voor de openbare lagere scholen een aantal lesuren van 1040 per jaar voor. Dit veroorzaakt, dat de zomervakantie tot ruim vijf weken beperkt blijft, omdat het wenselijk is gebleken de herfstvakan tie en de kerstvakantie met één dag en de pinkstervakantie (1960) met twee da- LEIDERDORP Wethouder Broxterman vertrekt De heer H. Broxterman. procuratie houder van de Twentsche Bank te Lei den is met ingang van 1 juli benoemd tot directeur van deze Bank te Lisse. Het is zijn bedoeling zich in Lisse te vestigen. Dit houdt in dat de heer Broxterman zal moeten bedanken voor de raad in Leiderdorp, waarin hij zit ting heeft voor de KVP. De heer Broxterman is tevens wet houder en er zal dus binnenkort weer een wethoudersverkiezing plaats moeten hebben. Als opvolger op de lijst komt voor de heer P. W. J. Goddijn, die dus in de plaats van de heer Broxterman in de raad benoemd zal worden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Thomas P., zn. van J. A. P. van Grieken en H. H. M. Kern: Gesina W., dr. van H. J. Pasman en J. E. M. Canièls. Ondertrouwd: P. de Snaljer, 62 Jr. en M. H. C. Anspach, 69 Jr. OEGSTGEEST Botsingen op de weg Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie reden twee vrachtauto's, resp. uit Haarlem en Hillegom, op de Rijksweg, even voor het Haagsche Schouwbrug recht op elkaar in. Deze botsing eiste drie gewonden. Twee van hen konden na behandeling in het Academisch Zie kenhuis te Leiden weer naar huis terug keren. de derde man, die een hersen schudding en een hoofdwond had opge lopen, moest opgenomen worden. De wagens werden zwaar beschadigd. Gistermiddag omstreeks kwart over twee verleende een bromfietser, die van de Rijksweg afkwam, geen voorang aan een op de Rijnzichtweg rijdende mo torrijder. Een botsing was het gevoig. De 19-jarige duopassagiere van de bromfietser, een meisje uit Amsterdam, kreeg een hersenschudding en moest naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd worden. Er ontstond ook materiële schade. VOORSCHOTEN Jubileum N. J. Schut Ter gelegenheid van het feit, dat de heer N. J. Schut, thans hoofd van de Herv. School in de Schoolstraat, 25 jaar aan deze school verbonden was, vond in het gebouw voor Chr. Belangen een hul diging plaats. 's Middags was er feest voor de kin deren en 's avonds voor het bestuur, on derwijzers, ouders en oud-leerlingen. Ds. H. P. Fortgens, voorzitter van het schoolbestuur, had de leiding van deze avond. Hij zei o.m. dat „meester" Schut niet alleen een stempel op de kinderen drukte, maar ook op de school. H(j is een christelijk hoofd van een christelijke school. Namens leerlingen, oud-leerlingen en ouders bood spreker de jubilaris een stereofonische platenspeler aan. Ds. W. G. Meijering, namens de Cen trale Kerkeraad van de Herv. Gemeente accentueerde de indringende manier waarop de heer Schut de Schrift behan delt. Namens de ouders dankte de heer J. Steinhart speciaal voor wat de kinde ren meer krijgen dan gewoon onderwijs, terwijl Hans de Bres namens de oud leerlingen de prettige manier van lesge ven memoreerde. De heer Verrips, sprekend namens de Voorschotense schoolhoofden, was zeer erkentelijk voor de bijzonder prettige sa menwerking met de jubilaris. Het oudste lid van het schoolbestuur, de heer D. J. Brinks, legde eveneens de nadruk op de goede verstandhouding. De heer C. D. van Oosten, directeur van „Nieuw-Voordorp", wees op de ver diensten van de heer Schut ten opzichte van de kinderen van dit tehuis. De oud directeur, de heer Viveen merkte op, dat de verhouding zo was, dat het ver schil tussen wel- en niet-Voordorpers geheel verdwenen was. De heer B. Oerlemans, hoofd van de Chr. Ulo, dankte voor de persoonlijke vriendschap, de heer Jac. Nell vertolkte de waardering van de „Bijbelkring". Hoe het personeel der school „hun baas" waardeert bleek uit de woorden van de heer Faber. Tenslotte getuigde de heer G. v. d. Schinkel van het stre ven van de heer Schut om een echt- cliristelyke sfeer op de school te schep pen. Vrijwel alle sprekers hadden hun woorden van waardering vergezeld doen gaan van cadeaus. De heer Schut zelf merkte op, dat wel een enigszins scheefgetrokken beeld was opgehangen van zijn persoon, maar hij vond het toch wel prettig, dat zijn min der goede eigenschappen niet ten toon gesteld waren. gen te verlengen, terwijl tevens een „re serve" aan vakantie wenselijk is geble ken voor bijv. het geven van ijsvrij of andere incidentele vrije dagen, terwijl voorts hierdoor de mogelijkheid is ge schapen tot het invoeren van een lang weekeinde wanneer de periode tussen kerst en Pasen zeer langdurig is. De Vereniging voor Christelijk Onder wijs in Leiden (Herv. scholen) heeft evenals vorige jaran de vakantie ge handhaafd van 11 juli to-t 25 aug., ter wijl de Geref. Schoolvereniging reeds enkele jaren vakantie geeft in de pe riode, overeenkomend met 11 juli tot 18 augustus dit jaar. Ook de katholieke lagere scholen handhaven de gebruikelijke vakantiepe riode. welke dit jaar valt van 20 juli tot 1 september. De vakanties van het mid delbaar onderwijs ondergaan geen wijzi gingen. LEIDSE DOVEN SCHAAKCLUB „REVANCHE" Zaterdagavond werd een schaakwed strijd «Kon. Ned. Doven Sportbond) tus sen TOG (Amsterdam) en „Revanche", te Amsterdam gespeeld. Onze stadgeno ten leden een verrassende nederlaag met 4%5%. Revanche verscheen met twee invallers, terwijl één speler verstek liet gaan. TOG won met 5%—1% als volgt: G. Besemer (TOG)—Hans Vos 1—0, M. TurfkruierN. v. d. Linde J. Hennink—B. Westdijk 0—1; D Wilmink—J. Verstellen 1—0; A. Screatsma—C. de P d 1. a. de Haan—P. Fakker (niet opgek.j 1—0; mevr. A. Hennink—J. G. Vreeswijk 01; P. A. SchoutenJoh. Vos 01; J. RosJ. v. d. Mey 10; P. van Peer N. Bakker 1—0. Totaal 5%—4Va. Kleuterschool nog dit jaar gereed In het begin van april is vanwege de gemeente Voorschoten het houten ge bouwtje, waarin de Neutrale Kleuter school vanaf 1950 gevestigd is geweest. pen „aiiR.wuuiu waam* 0° 3?n D^!d£.SS Lagerberg deze feestelijke herdenking WASSENAAR HERVORMDE PASTORIE WORDT GEMODERNISEERD Het is de bedoeling, de hervormde pas torie in de Schoolstraat 2, dicht bij het Plein, grondig te restaureren en te mo derniseren. De pastorie is een historisch gebouw. Voor de restauratie is een be drag van ongeveer f. 30.000 nodig. WACHTVERBOD IN GEDEELTE VAN BREMHORSTLAAN Burgemeester en wethouders van Was. senaar hebben vastgesteld een verbod wachten (wachtverbod) voor de zuid westelijke zijde van het gedeelte van de Bremhorst laan gelegen tussen de Wit- temburgerweg en de Bloemcamplaan. R.-K. Vrouwengilde vierde veertigjarig bestaan Het achtste lustrum van het R.-K. Vrouwengilde, afdeling Wassenaar is gisteren gevierd met een door de geeste lijk-adviseur. kapelaan G. Lagerberg, in de St.-Willibrordkerk opgedragen Hoogmis, een gezamenlijk ontbijt in het Verenigingsgebouw en een stijlvolle feestavond, die door zeer velen werd bezocht. Aan het feestontbijt werden enkele toespraken gehouden, door de presiden te, mevrouw Elshout, de ere-presidente, mevrouw J. Baronesse van Wijnbergen Michiels van Kessenich, de oud-presi dente. mevrouw Englesv. d. Meer en mej. Sondaal van de Vrouwen van Bethanië, waarmee de jubilerende afde ling nauwe banden onderhoudt. Kapelaan Lagerberg reikte met een toepasselijk woord oorkonden uit aan enkele dames, die sedert de oprichting van de afdeling lid zijn gebleven: de dames S. RuigrokKieft, P. Zonneveld Roodakkers. A. van der Drift, C. Haze- broek, C. van der Holst, H. Oudshoorn Abtswoude, H. van der Holstvan Tol, A. de Klerk—Leune, S. Bredero—van Rijn, G. Beijersbergenvan Leeuwen en P. Zandvliet^van Leeuwen. De presi dente verraste deze jubilaressen boven dien met een boeket bloemen. Op de feestavond trad op de Balletgroep uit Rotterdam onder leiding van Coby Verbeek, een balletgroep, die onderdeel uitmaakt van het jeugdwerk in de parochie van de H.-Franciscus van Assisië, waarvan kapelaan L. C. van Paassen aalmoezenier is. Een 45-tal van de ongeveer 200 leden van deze groep voerde gisteravond een balletprogramma uit. dat bijzonder in de smaak viel. Het programma was zeer gevarieerd. Bijzonder succes oogstte de groep onder meer met de Sonate Pathe- tique van Beethoven, met Les Sylphides van Chopin en met een aantal kleinere werken, zoals de Pas des Fleurs op muziek van Delibes en „Bij de kok in de keuken" op muziek van Blenn Miller. Namens de leden sprak mevrouw Tacx een dankwoord. waarna kapelaan BOEK OVER EDUARD VAN BEINUM In het najaar zal een boek over dr. Eduard van Beinum verschijnen, ge schreven door de muziekcriticus Leo Hanekroot. In de eerste plaats bedoeld als studie over het werk van de over leden dirigent, zal het boek, uitgaande van de voornaamste dirigenten van onze tijd, een beschrijving geven van de ont wikkeling der reproductieve toonkunst in de loop dezer eeuw om aldus tot een bepaling te komen van de functie, die Eduard van Beinum in deze evolutie vervuld heeft. Talrijke illustraties zullen de tekst verluchten. zijn thans tijdelijk onderge bracht in de Parkschool en in de voor malige openbare school in de School straat. Dit onderdak is echter slechts van zeer tijdelijke aard, want inmiddels is reeds aan de bouw van een nieuwe kleuterschool begonnen. Deze school zal de toekomstige openbare kleuterscnool. die de plaats inneemt van de neutrale kleuterschool, huisvesten. Hoewei het niet mogelijk zal zijn het nieuwe ge bouw nog voor de nieuwe cursus klaar te krijgen zal de openbare kleuterschool toch nog beslist ruim voor het einde van dit jaar haar permanente gebouw betrekken. Dit gebouw zal komen te staan aan de Dillenburglaan op een terrein, on middellijk achter het cultureel cen trum. Deze nieuwe kleuterschool, ont worpen onder architectuur van het ar chitectenbureau Van Riel en Jansen te Amersfoort, zal bestaan uit drie speel werklokalen. Deze drie lokalen vormen met de bijbehorende kleed- en toilet ruimten. telkens een (gesloten) eenheid. Hoewel alle afdelingen van het gebouw onderlinge verbindingen hebben, be tekent dit, dat voor de kleuters een „eigen" ruimte geschapen wordt. De hoofdingang komt aan de Dillen burglaan, die echter door ae kleuters niet gebruikt zal worden. De kleuters gebruiken de ingangen, die aansluiten op de kleed- en toiletruimten, onmiddel lijk naast de klassen gelegen. Er komt een kamer van het hoofd, een zandbak en een bergruimte voor het buitenspel- materieel. De speelplaats wordt gedeel telijk betegeld, gedeeltelijk van een grasmat voorzien Door de L-vorm van het gebouw waarop geen verdieping komt. ligt de speelruimte beschut tegen de noorden winden. Alle leslokalen liggen op het zuiden. Dit nieuwe schooltje zal onge twijfeld een grote aanwinst voor d? ge meente Voorschoten zijn, passend in de geest, waarin deze actieve gemeence de onderwijsproblemen pleegt oo te lossen Militaire Fondsen Op dinsdag 5 mei a.s. zal ten bate van de Geza menlijke Militaire Fondsen alhier een collecte worden gehouden. De inzame ling wordt verzorgd door dienstplichti gen van de Marine. De opbfengst is bestemd voor de nagelaten betrekkin gen van gesneuvelde militairen, ver minkten uit de strijd en gedemobili- seerden van alle gezindten van het achtste lustrum met een kort woord sloot Ongelukken op de weg Op het smalle en onverlichte gedeelte van de Rijksstraatweg op korte afstand van 't Haagsche Schouw hebben zich zaterdagavond omstreeks kwart voor elf kort achter elkaar twee ongevallen voorgedaan, die wat persoonlijk letsel betreft, nogal zijn meegevallen, maar die vrij ernstige materiële schade tot gevolg hadden. Een personenauto komende uit de richting Amsterdam raakte de zachte berm van de weg. De wagen ramde en kele betonnen paaltjes en kwam. na over de kop geslagen te zijn midden op de rijweg terecht. Passerende automo- hil'-ten sci',o*en te hulp en bevriidden dë bestuurder en een passagier uit hun benarde positie. Een v.n ue nelpers kwam later tot de ongelukkige ontdek king. dat hij zijn portefeuille met een vrij^ groot bedrag aan geld en belang rijke papieren miste. Vermoedelijk heeft hij de portefeuille bij het reddingwerk verloren. De Wassenaarse politie ver zoekt eventuele getuigen of de even tuele vinder van de portefeuille zich met haar in verbinding te willen stel len. De twee inzittenden bleken gelukkig niet ernstig gewond te zijn. Een arts. die toevallig ter plaatse kwam, liet hen overbrengen naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden. De auto werd zwaar beschadigd. Een uit de richting Amsterdam ko mende automobilist zag blijkbaar te laat. dat het voor hem rijdende ver keer in verband met dit ongeval werd stopgezet. Hij botste tegen een van de stilstaande auto's, waardoor zijn wagen aan de voorzijde vrij ernstig werd be schadigd. De man zelf bleek onder in vloed van sterke drank te verkeren. Hli werd. ondanks heftig verzet, naar het politiebureau overgebracht. De auto moest worden weggesleept „Koningin Emma" 25 por RUITERS VIERDEN FEEST Wassenaar mag dan geen uitgespro ken agrarische gemeente zijn en het aantal boerenpaarden betrekkelijk ge ring. dat dp Landelijke Rijvereniging „Koningin Emma" een kerngezonde MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 4 mei Veemarkt: Aan voer ln totaal 1833; vette koelen en ossen 1125; varkens 708. Notering: vette koelen le kw. 320360, 2e kw. 300—320, 3e kw. 280—294; varkens (lev. gew.) 175, 173, 170 per kg. Herdenkingssamenkomst en feestelijke kermis Het veertig: jarig bestaan van de Kie- vitschool der Wassenaarse Schoolvereni ging is zaterdag feestelijk gevierd met een herdenkingssamenkomst in een grote tent, die op het schoolplein was opge steld, een gezamenlijke broodmaaltijd voor alle kinderen van de kleuter- en van de lagere school en met een feeste lijke kermis in het schoolgebouw. Vele oud-leerlingen ouders van leer lingen cud-bestuursleden en andere ge nodigden waren 's morgens bijeen op een herdenkingssamenkomst, die door de voorzitter van de schoolvereniging, mr. j A. Fruin geopend werd met een feestrede. Hij zeide dat de school haar ontstaan en voortbestaan te danken heeft aan de liefde van de ouders voor de kinderen. Spreker bracht hulde aan Ir. A. Broese van Groenou. die in 1918 te zamen met enkele andere ouders de school stichtte en de eerste schreden van de school richtte en herinnerde aan de moeilijke oorlogsjaren, waarin het schoolgebouw in beslag genomen werd door de Duitsers en het onderwijs moei. zaam op gang gehouden kon worden door onderbrenging van de leerlingen in particuliere huizen. De heer Fruin sprak warme woorden van erkentelijkheid tot het hoofd van de school, de heer R. A. J. van den Berg en zijn medewerkers en medewerksters. De burgemeester van Wassenaar, dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen wenste bestuur cn personeel en ouders geluk namens het gemeentebestuur en constateerde, dat in de loop der jaren zeer velen in Wassenaar-zuid van deze school hebben mogen profiteren. Een bijzondere gel-ukwens richtte de burge meester tot de heer van den Berg, Ir. Broese ran Groenou vertelde daarna een en ander uit de eerste jaren van de school. Aanleiding tot de oprichting van de Kievit-school was het feit, dat er in het zich langzaam ontwikkelende zuide. lijk deel van de gemeente geen inrich ting bestond voor neutraal lager onder wijs. In 1918 werd een eerste klasje van enkele kinderen gevormd met als onder, wijzeres mevrouw van der Horst. In 1920 bestond de school uit drie klassen, in 1921 werd de heer van der Horst to>t hoofd van de school benoemd. Spreker noemde enkele namen van oud-be stuursleden, die zich in die eerste laren bijzonder verdienstelijk gemaakt hébben voor de sohool: mevrouw H D. Beceer. von Weiier en de heer H Horst-mann. Mr. J. W. Schuit, voorzitter van de Bond voor Bijzonder Neutraal Onder wijs bood zijn gelukwensen aan en daar na werd het woord gevoerd door het schoolhoofd, de heer van Den Berg. die I namens de leerkrachten een fraaie sChoolvlag aan het bestuur aanbood en een koortje van zesdeklassers het nieu we schoollied liet zingen. Na de zeer gezellige maaltijd voor de kinderen werd met het hijsen van de schoolvlag de kermis geopend, die zich in een grote beianvtellin? mocht verheu gen De feestmiddae werd besloten met het optreden van de muziekvereniging „Excelsior". vereniging is. die zich in veler sym pathie mag verheugen, is zaterdag ge bleken bij de viering van het zilveren jubileum. De receptie, die het bestuur 's mid dags in Huize Den De.vl hield, werd zeer druk bezocht. Burgemeester C. J. van der Hoeven en wethoudei Schrama kwamen de gelukwensen van het Voor schotense gemeentebestuur aanbieden, wethouder mr. dr. J. Hazenberg deed dat namens het gemeentebestuur van Wassenaar, terwijl ook de commissaris van politie, de heer J. J. Maandag van zijn belangstelling blijk gaf. Vele ver enigingen in en buiten Wassenaar wa ren op de receptie vertegenwoordigd: de Oranjeverenigingen van Voorschoten en Wassenaar, de Leidse 3-Octobervereni- ging en de Leidse Jeugdactie, de Neder landse Hippische Sportbond, de Bond van Landelijke Rij verenigingen ln Zuid- Holland en Noord-Brabant, het Streek- verband Rijnmond, waarvan „Koningin Emma" deel uitmaakt en nog vele zus ter- en andere verenigingen. De muziekvereniging „Excelsior" kwam een serenade brengen. Voor leden en genodigden was avonds in restaurant Meijendell een feest. Begonnen werd met een min of meer officieel gedeelte. Onder leiding van ere-voorzitter. G. van der Marei, die lange tijd de voorzitters»amer han teerde. voerden enkele leden een revue op met belevenissen uit de afgelopen 25 Jaren. De huidige voorzitter, de heer J. E. A. van Vilsteren. huldigde vier leden die van de oprichting af lid zijn ge bleven en overhandigde een gescnenk: het waren de heren G. van der Marei, F. v. Straalen. H. Breukink en J. Ilooij- mans. De heer P. K. Kistemaker, voor- zltter van de Federatie van Landelijke Rijverenigingen. bood de gelukwensen van do federatie en van de Bond voor Zuid-Holland en Noord-Holland aan met een vergulde medaille. De heer H. J. Odink sprak gelukwensen uit namens het Streekverband Rijnmond. Nadat namens de senior-leden de heer H. H. Breukink enkele woorden gesproken had ging men over tot het feestelijke deel van de avond, dat verzorgd werd door het gezelschap onder leiding van Paul Sabo uit Leiden. ZUINIG MET LEIDINGWATER! Zoals leder jaar hebben B. en W. weer een periode aangewezen, waarin zuinig heid met leidingwater geboden is. Deze periode loopt van 4 mei tot I september a.s. Het zal dan verboden zijn water te gebruiken voor het bespuiten van ge vels. Alleen op zaterdagen mag water gebruikt worden voor het spoelen en schrobben van straten en stoepen e.d. Automatische tuinsproeiers mogen op zondagen de gehele dag gebruikt wor den en op werkdagen alleen voor 's morgens 7 uur en na 's avonds 7 uur. Het met de hand besproeien van tui nen is vooralsnog toegestaan. HERDENKING DER GEVALLENEN Hedenavond worden de gevallenen van de tweede wereldoorlog herdacht tijdens een stille tocht langs de oorlogsbegraaf plaats aan de Schouwweg. Voor deze tocht stelt de stoet zich op de Nachte gaallaan op. Om 10 minuten voor 8 zet de stoet zich in beweging. De tocht wordt om 8 uur onderbroken voor de twee minuten stilte, waarvan begin en einde worden aangegeven door het in- en uitschakelen van de verlichting. Van kwart voor acht tot even voor acht uur zuilen de klokken geluid worden. De café's en restaurants en dergelijke in richtingen zullen 's avonds van 7 tot 9 uur voor het publiek gesloten zijn. Wie bloemen wil meebrengen voor de gra ven van de in de oorlog gesneuvelden kan deze deponeren op draagbaren, die in de Nachtegaallaan zullen zijn opge steld. De bloemen worden na de plech tigheid over de graven verdeeld. De stoet wordt ontbonden bij de Pa pegaaienlaan Met ingang van 3 mei zal de bus dienst Voorschoten-Wassenaar-Wasse- naarse Slag op zon- en feestdagen ge reden worden PROGRAMMA BEVRIJDINGSDAG De Wassenaarse Oranjevereniging „Koningin Wilhelmina" heeft voor de bevrijdingsdag, 5 mei, het volgende pro gramma vastgesteld: 'smorgens 9 uur: op de schoolsportvelden aan de Prin- senweg; school sportwedstrijden voor jongens en meisjes der lagere scholen. Het programma omvat: estafettes; voet baltoernooi met tot slot een wedstrijd tussen het winnende elftal en een on derwijzerselftal. 's Avonds 8.30 uur: Lampionoptocht door het dorp; verzamelpunt voor de kinderen (met lampionnen)Molen plein, 8.15 uur. Medewerking zal worden verleend door Excelsior en de drumband van „Irene". ZOET ER WOU DE JAARVERGADERING PROT. VER. VOOR ZIEKENVERPLEGING De Protestantse Vereniging voor Zie kenverpleging alhier, hield haar alge mene vergadering in „Ons Huis". De voorzitter constateerde in zijn openings woord de geringe belangstelling van de leden, hetgeen zich demonstreerde in de slechte opkomst ter vergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereniging 317 leden telt. Het verslag van de penningmeester meldde een bezit van f. 6058.45. De winst over 1958 bedraagt f. 520,94. De reserve f. 1441,73. De vergadering besloot om voor een bedrag van f. 200 verplegingsartikelen aan te kopen. Op voorstel van het be stuur, werd besloten, te bedanken als lid van de Federatie voor Ziekenverpleging organisaties, met ingang van 1 januari 1960. Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. H. van Kapel (secretaris) en J. M. Kraan (penningmeester) her kozen. De heer K. v. d. Vliet werd be noemd in de controlecommissie. DODENHERDENKING Hedenavond te 7 uur zal ln de Her vormde Kerk alhder een gedenkdlenst worden gehouden voor de gevallenen in de oorlogsjaren. Deze dienst zal worden geleid door ds. S. Kranenburg, herv. predikant in algemene dienst, voorheen te Zoeterwoude. Te omstreeks 8 uur zal door de leden van de voormalige BS. een kransleg- ging plaatshebben by de gedenksteen aan het raadhuis Uitgifte 4 l/4% Staatslening De minister van Financiën a.l. is voornemens over te gaan tot de uit giften van een 4'-lening tegen een koers van 98' t rl. Op deze lening kan worden ingeschreven zowel met geld als met schuldbewijzen/schuldregister inschrijvingen van de 39c Nederlandse Staatslening per 1962'64. Kan het deel van de lening, dat uit sluitend met geld voltekend kan worden, ten volle worden aangemerkt als een consolidatie van wegens het begrotings tekort oplopende vlottende schuld, ook de inschrijvingen met volstorting door inlevering van stukken van de 3% Ne derlandse Staatslening per 1962—'64. hebben het karakter van een consolida tie. aangezien de looptijd van de stuk ken van genoemde fixe lening thans zo kort is geworden dat zij de sfeer van de geldmarkt geraken. Uit monetair oogpunt is het aangewezen deze consoli datie thans te bevorderen, teneinde te voorkomen, dat de lening per 1962'64 verder in de sfeer van de geldmarkt komt. Het bedrag waarvoor uitsluitend met geld kan worden deelgenomen zal wor den vastgesteld op f. 200 miljoen. Het recht wordt voorbehouden dit bedrag by overtekening te verhogen. De houders van schuldbewyzen/schuld- registerinschrijvingen van de 3% Ned. Staatslening per 1962'64 van welke lening de restantlooptijd nog maar ma ximaal 5 jaar bedraagt, worden in de gelegenheid gesteld hun bezit aan voor noemde schuld om te zetten in lang lopende schuld, door op de nieuw uit te geven lening in te schrijven met schuld bewijzen schuldreeisterinschry vingen van de 3r'r per 1962'64. Deze inschrij vingen zullen ten volle worden toege wezen. Churchill naar Eisenhower Sir Winston Churchill, die in novem ber 85 jaar wordt, is vandaag naar Washington vertrokken, waar hij be sprekingen zal voeren met Eisenhower. Churchill heeft allang geleden te ken nen gegeven dat hij Eisenhower weer graag eens zou willen spreken. Hij was dan ook hevig teleurgesteld, toen ziekte hem het vorig jaar verhinderde naar Washington te gaan. Premier Macmillan van Engeland heeft de oude staatsman vorige week volledig ingelicht over de grote politieke vraagstukken, die op het ogenblik aan de orde zijn. Macmillan heeft vandaag in een rede ter herdenking van het feit, dat de Raad van Europa 10 jaar ge leden in het leven werd geroepen, de reis van Churchill aangestipt. De Britse premier herinnerde aan de bijeenkomst, in Den Haag. vlak na de laatste wereldoorlog, waarop Churchill in zekere zin de beweging ontketende, die is uitgelopen op de instelling van de Raad van Europa". jury bakkerswedstrijd In Zwolle werden op 22 en 23 april 1959 de grote nationale jubileum bak kerswedstrijden gehouden onder auspi ciën van de Zwolse cursistenvereniging (leerlingen en oud-leerlingen der Zwol se bakkersvakschool). Deze vereniging werd opgericht in 1934 en viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. Een deputatie bestaande uit de jury van de genoemde wedstryden. onder voorzitterschap van de heer H. J. de Koster, uit Leiden, en het oestuur van de Zwolse cursisten Vereniging onder voorzitterschap van de heer Chr. Ny- land. is zaterdagmiddag door Prins Bernhard ontvangen in 't Paleis Soest- dijk. O.a. een kleine verzameling folklo ristische broden, welke in verschillende delen van ons land in zwang zyn, is de Prins aangeboden met als voornaamste deel een ..Vader Abraham" een groot brood dat in sommige delen van ons land aan 50-jarigen op hun verjaardag wordt aangeboden. H.M. de Koningin heeft benoemd tot Officier in de Huisorde van Oranje jhr. F. Hooft Graafland, voorzitter van de Baarnsche Oranje-vereniging te Baam. DANK VAN URUGUAY De gezant van Uruguay, dr. Alfred» Pacheco, heeft maandagochtend een bezoek gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A H. Luns, teneinde uitdrukking te geven aan de erkentelykheid van de Uru- guavse regering voor de cnmiade lijke en gulle hu'.p door de Nederlandse nuto- nteiten en part cu'.iere instellingen be stemd voor de slachtoffers van ce ca tastrofale overstromingen in Uruguay. BEUP.SOVERZICHT Staatsobligaties vast; Philips boven 600% AMSTERDAM, 4 mei Even voor de beurs begon werd de nieuwe 41/4 Staatslening groot f. 200 miljoen of meer, tot de koers van 981/4%, bekend. Dit bracht levendige handel in de Staatsfondsen- hoek. De lening werd gunstig beoor deeld. De kortlopende sector was aan de vaste kant. De 4%% leningen daar entegen liepen bijna, na een vaste opening, een punt terug De internationale waarden lagen, by een tameiyk levendige handel verdeeld. Het jaarverslag van de A.K.U. bracht weinig nieuws. De aandelen van dit concern noteerden op 304'.bijna een puntje lager, t.o.v. de slotkoers van vrydag j.l. Kon. Olie een paar dubbeltjes lager. De kopers werden hier uit de markt gehouden in verband met de politieke situatie in het Midden-Oosten. Daar er morgen, wegens bevrijdingsdag, in Amsterdam geen beurs is. bleef men in de olie-hoek aan de voorzichtige kant. Voor aandelen Philips was de stemming vast. De notering op 605 was de hoogste sedert de laatste 30 jaar. De aandelen boekten een winst van circa 5 punten. Ook de obligaties Philips noteerden hog:r. Het buitenland had weer belangstelling en het publiek deed hieraan mee. Ditzelfde gold voor Uni lever. die op 547'2 een koerswinst van bijna 4 punten boekte. Aandelen en obligaties KLM werden onveranderd geadviseerd. De Scheepvaartmarkt was vrij gevoe lig lager voor KPM op 13012. min 4%, op de dividendverlaging van 7% tot 5%. Hierdoor was de tendentie voor de overige aandelen in deze sector aan de zwakke kant. De omzetten waren niet groot. Op de cultuurafdeling kwamen geen noemenswaardige koersverschillen voor. Van de bankaandelen werden Slaven- burg's Bank opnieuw een paar punten hoger geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 mei. Londen 10.02%—10.63%; New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.91H—3.92 A; Parijs 76.95—77.05; Brussel 7.56%— 7.57%; Frankfort 90.21—20.26; Stock holm 72.94—72.99; ZÜrich 87.23%— 87.28%: Milaan 60.82%—60.87%Ko penhagen 54.7854.83; Oslo 53.01% 53.06%; Wenen 14.57%—14.58%: Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissa bon 13.25—13.26%. glaasje Beurs van Amsterdam Maandag 4 mei ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '58 4% 102 101 Ned. '59 4% 102 101A Ned '53 3% 97% 97% Grootboek obl. 3% 83 Ned '47 3% (3) 93A 93A Ned. '51 3% 96% Ned. '53 (3%) 95 95 Ned. '56 3% 95% 94-tf Ned '48 3*4 90% 90% Ned. '54 3% 91 90% L Ned. '55 I 3% 90% 90%L Ned. '55 II 3% 92 91 %L Ned. '37 3 90% 90|| Dollarlng '47 3 94% 94% Investeringscert 3 98 A 98A Ned. 62-64 3 97H 98% Indië '37 A 3 94 B 94% Grootboek '46 3 88% Ned. W.B 6% 111% 111 Philips 5 278% 280% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B 38% 38% Nat. Handelsbank 154% 153% Ned. Handelmy 217 220 Amst Rubber 89 Va 89% H.V.A138 137 Senembah175 175y4 Vorstenlandenio% A.K.U 305% 304% Berkel's Patent (v.) 254 Calvé Delft cert510 536 Dell My.en (Ver.) 157.55 156.40 Kon. Pap. v. Gelder 213% 213 Hoogovens eet467 475 Miiller en Co. N.B. 303 309% Ned. Kabelfabr358 360 Philips 600% 605% Philips pref267 2 69% Unilever 600 5464ï Wilton Feyenoord 213% 214% Biliton 2de r 244% 244 Dordtse Petr. gew. 7141/. 710 Kon. Olie (f.20.-) 165.92o 155.50 idem (50 1.20.—I i64 .90 164.40 Holl Amer. l(jn ,5^4 149¥, Java China Paket 73714 j36y~ K.L.M137 130 Kon. Ned Stmv My 148% 148i/ Kon Paket My jSS 1301! Stoomvaart MU Ned iff# Nievelt Goudr eert {Jiw v Ommeren eert. 037% 241% Kon Rott Lloyd f'4 Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 95% 96 Idem '48 (3%) 95% 95 R'dam '52-1 <4%) 100% 100% idem '37 I-III (3%) 94% 95% idem TJS-I (3%) P4% P5% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 106 105% id. N W B '52 (4Vi) 100 lndustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen A'dam '53 3 9«% A'dam '51 2% 86% 87 A'dam '56 I 2% 80 80 A'dam'56 II 2% 93% 94% Eindhoven '54 2% 80% Enschede '54 2% 80% 81B Den Haag '52 I 2% 88% Idem II 2% 90L 89 R'dam '52 I 2% 88% 89% Idem n 2% 89 Idem '57 2% 100A 100% Utrecht '52 2% 88 88 Z.-Holl. 1957 2% 97 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 196.50 196 Amst. Bank 293 288 HJB.U. eert239% 239 Rott. Bank 268 266% Twentsche Bank 243 241 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 350 346 Borneo Sum. H. My. 56% 56% Ned. G. en Sp. fabr 262% 260L Kon Ned. Grofsm. 145 145 Internatio116% 119% Int. Kunststoffenind. 51% 151% Leidse Wolspinnery 34 5 340 Rott. Droogdok My. 625 626 Sikkens Lakfabr. '53 536 512%exd. Tieleman en Dros 7 Ned. My. Walv.vrt. 117% 118 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 8% 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29H Intern. Nickel91% 91% Anaconda 65A 65J£ Bethlehem Steel50 50% Cities Service 57% 58 General Motors 49y4 49H Kennecott112% 111% Republic Steel 68%exd 68% Shell Oil 83% 83% Union Pacific 33% 33A Un States Steel 90 91% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K. 1/5 Edelmet Kon. AA 65 70GB Pref. w.a Idem 78 78% Electrolas B318L Holl Constructie 372 Ing bur v Bouwnyv 219% 220 Ver Touwfabrieken 236 236 Wernink's Betonm 135GB 134 Van wyk Tetlel 68% 68 Zaalberg 107% 99

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5