Leidse jeugd bracht bloemenhulde MGR. RINKEL WIJDT LUIDKLOK REEDS ZEVENTIG JAAR „DOOR EENDRACHT VERBONDEN" Geschenk van Oud-katholieken Leids T.I.G. bracht veel spanning met kwartet in mineur Opgericht 1 maart 1860 Maandag 4 mei 1959 Tweede blad no. 29735 L.D. stelt plaquette beschikbaar De Leidse tuiniers en bloemisten, die in 1889 een vereniging oprichtten en daaraan de naam „Door Eendracht Verbonden" gaven, hebben toen niet kunnen weten, dat deze eendracht zo hecht zou zijn. Vijf maart j.l. bestond de vereniging zeventig jaar en ter ge legenheid daarvan werd zaterdag in „Den Burcht" een feestavond gehou den. Een comité bestaande uit de heren W. P. Dool( voorzitter). D. Ernst en P. Piket had niet alleen voor een geva rieerd feestprogramma gezorgd, doch kon deze avond aan het bestuur ook enkele aantrekkelijke prijzen, w.o. een door ons Blad beschikbaar gestelde pla quette, ter hand stellen, welke bestemd zijn voor de in dit seizoen te houden onderlinge wedstrijden. Aan het begin van de avond heette voorzitter Dool de vele aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder de ere voorzitter, de heer Joh. Jonker, en de afgevaardigden van zusterverenigingen. De heer Dool, die voorts een treffende vergelijking trok tussen de gestadige groei van de vereniging en een uit zijn kluiten gegroeide forse boom, overhan digde de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer J. H. Smit, het ge schenk van de leden en de feestcom missie, resp. een grote en een kleine wisselbeker. Bovendien voegde hij hier aan de L.D.-plaquette, een penning van de Tuinbouwstudieclub en een plaquette van de Kon. Ned. Maatschappij voor Royalisten vierden feest Van de vele personeelsverenigingen, die jnze stad rijk is, waren het zaterdag avond de Royalisten, die 'n gezellige bij enkomst in de Stadsgehoorzaal hielden. Inder de vele feestgangers bevonden ■ich ook enkele directieleden van de ftoyal Mc. Bee Nederland N.V. Hun lanwezigheid werd ten zeerste op prijs testeld. De voorzitter van deze grote jersoneelsvereniging de heer J. Holle- ieek heette aan het begin van de avond, laaraan een aantal artiesten mede- verking zou verlenen, allen van harte lelkom in het bijzonder ook de verte len woordigers van enkele zusterveieni- ;ingen. Onmiddellijk na deze korte in- tiding werd een aanvang gemaakt met ie afwerking van het gevarieerde caba- rtprogramma onder leiding van Willy ilfredo. Deze nam niet alleen de confe- ences voor zijn rekening maar ontpopte ich tevens als een opgewonden snel- achter en liedjeszanger. Het optreden an de Wico's was een groot succes. Dit ccordeonduo kwam met muziek, zang n dans aardig voor de dag. Bijzonder eslaagd was ook het volgende pro- Tammaonderdeel: zang van het duo 'ons Dankaart. Het ene grappige Veense melodietje volgde op het an- :ere, zeer tot genoegen van jong en ud! Hartelijk gelachen is er voorts om e zotternijen van de drie mondaccor- eonisten, die het klappen van de zweep ngetwijfeld wel kennen. Het program - 3a vermeldde verder nog het optreden an de bekende jongleur Joe Andy en e muzikale dwaas Toby Rix. Aan de leugel zat Harry Broekhuizen. Na afloop van de voorstelling was er uimschoots gelegenheid om te dansen. ian vrolijkheid heeft het op deze lest avond niet ontbroken! Herdenking bevrijding in Professorenwijk Volgens goede gewoonte houdt de uurt- en Speeltuinvereniging „De Pro- issorenwijk" morgenavond om half Iven weer een korte herdenkingsplech- gheid bij de bevrijdingsboom in de eemanlaan. Ditmaal zal de heer J. van arteveld. bestuurslid van deze vereni ng. een herdenkingswoord uitspreken. Het Leids Politiemuzikgezelschap. dat )oraf een rondwandeling door de wijk taakt, en een mannenkoor o.l.v. de heer Duis van Wijngaarden, verlenen aan ize plechtigheid hun medewerking. ACADEMISCH EXAMEN Geslaagd voor het doet. ex. Ned. echt de heer C. B. Oudkerk (Voor- argh Geslaagd voor het doet. ex. gen. II de ïren M. D. van Houten (Den Haag), A. Kaasjager (Scheveningen), P. A. Lindenburg (Den Haag). G. W. H. verdijkink (Katwijk aan Zee) en J. M. in IJzerloo (Rijswijk); semi-artsexa- en mej. N. Bensink (Voorburg) en ej. C. W. Thesingh (Nieuw Loos- 'echt); artsex. mej. T. Bakhoven (Rot- rdam) en de heren J. H. Nieuwen- ïys (Dordrecht) en. H. v. Rees (Vught). De heer W- P. Dool (rechts) overhandigt voorzitter Smit de L.D.-plaquette. (Foto L.D., Van Vliet) Tuinbouw en Plantkunde toe. Spreker verwachtte, dat een en ander een stimu lans zou zijn voor de verzorging van de inzendingen bij de komende wedstrijden. Na een dankwoord van de voorzitter zorgde Fred. Bourgonje's cabaretgezel schap, met medewerking van „The Rhythme Boys", voor een vrolijk en be schaafd programma, waarmede de aan wezigen zich kostelijk amuseerden. Een verloting van vele bloemstukken en planten bezorgden velen een bloemrijk aandenken aan deze jubileumviering. Een gezellig samenzijn, met muziek van het ensemble van Nico Muuse, bracht een geanimeerd slot aan deze geslaagde avond. LEIDSE REDDINGSBRIGADE In Café-rest. „Royal" werd de jaar vergadering van de Leidse Reddingsbri gade gehouden. Uit de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en prop. commissie bleek, dat er in het afgelopen jaar een verheugdende activiteit is ge weest. Hoogtepunten waren het 40-jarig bestaan, de districtswedstrijden in ,.De Zijl" en de prestatietocht. Voor de di verse cursussen zwemmend redden slaagden 5 leden en 24 jeugdleden. De heer L. Lans werd hoofdinstructeur. In het bestuur kwamen belangrijke wijzi gingen: de heer A. Linschoten bedank te, wegens drukke werkzaamheden, als voorzitter en werd als zodanig opge volgd door de penningmeester, de heer A. van Egmond. In diens plaats werd als penningmeester gekozen de heer C. Mulder. De scheidende voorzitter werd met algemene stemmen voor zijn vele Lezers schrijven Hoofdbus postkanfoor Voor mensen, die overdag hun werk hebben, is de avond de tijd voor het schrijven van hun brieven. En herhaal delijk zullen dit brieven zijn, die de ge adresseerde de volgende dag vroeg in zijn bezit moet hebben. Dat dit geen gering aantal is, zal de hoofdbesteller het beste kunnen beoordelen: wat 's avonds in de z.g. hoofdbus terecht komt, vormt een niet gering percentage van alle, op een bepaalde dag, geposte brieven. De naam, die het publiek aan de brie venbus van het postkantoor in de Bree- straat gegeven heeft, de „hoofdbus", geeft dit al aan. Nu kan niet ontkend worden, dat die „hoofdbus" zich bevindt op een bepaald ongeschikte plaats. Op het smalste stuk van de Breestraat, waar naast de tram rails geen plaats voor een auto is, zelfs nauwelijks voor een motorfiets, stoppen 's avonds vele automobilisten om hun post in de hoofdbus te deponeren. Het uitstappen is daar gevaarlijk, er ont staan herhaaldelijk opstoppinkjes. Vaak wordt zelfs aan de overzijde een auto half op het trottoir geparkeerd. Dit alles zou voorkomen kunnen wor den, wanneer de Posterijen een bus wil den plaatsen op de Boommarkt aan de achterzijde van het Postkantoor. Daar is veel meer ruimte en veel minder ver keer. En wanneer het publiek dan over tuigd was, dat deze bus even vaak en even laat gelicht zou worden als de bus aan de Breestraat, dan zou hiermede een grote verbetering bereikt zijn. Misschien ware het zelfs verstandiger om de bus aan de Breestraat na b.v. zes uur helemaal te sluiten. Ik denk dat dit voorstel de instemming van de Ver keerspolitie zal hebben. S. A. de G. Naschrift van de Redactie. Wij ma ken er de geachte inzender op opmerk zaam, dat zich aan de zijde van de Boommarkt wel degelijk zij het ook nog niet zo lang een brievenbus be vindt. De suggestie in de laatste alinea geven wij gaarne ter overweging. ZOMERPOSTZEGELS Volgende week zijn ook in onze stad (hal Postkantoor) de zomerpostzegels en -briefkaarten weer verkrijgbaar. Dit maal laten deze zegels en kaarten zien wat in ons land door volharding en een drachtige inspanning werd en wordt be reikt: de uitvoering van de Delta-wer ken. Voor de filatelisten komen er eerste-dagenveloppen, met een kaart van deze werken. Een en ander is ook te bestellen bij het plaatselijk comité voor de zomerzegels. Burggravenlaan 1. Zoals bekend komt deze actie, welke het vorig jaar f218.000 heeft opgebracht, aan di verse sympathieke doeleinden ten goe de. verdiensten in het belang der Brigade, als erelid benoemd. Tot bestuurslid werden herkozen mevr. B. van Dorp, de heer P. H. Stou ten en de heer G. de Roos (secretaris). In 2 vacatures werden gekozen mevr. J. G. de Beer en mevr. N. Jongkind. De voorzitter deelde mede, dat ook zwemtijd was toegewezen in „De Zijl" Ruim tweeduizend kinderen van de hoogste klas sen van de Leidse lagere scholen legden vanochtend een eerste bloemenhulde van deze herdenkingsdag bij het monument bij de molen De Valk. Geen hun ner had persoonlijk de oorlog meegemaakt, maar toch heeft een plechtigheid als deze wel zin. Daarop wees de heer C. Zandbergen als voorzitter van de Stichting Dodenherdenking in een korte toespraak, welke volgde op het leggen van vele honderden tuiltjes bloemen aan de voet van het monument. Hij sprak over de noodzaakde vrijheid als een hoog goed te blijven beschouwen, juist nu vrede en vrij heid opnieuw worden bedreigd door de spanningen in de wereld. Het is noodzakelijk, dat de jeugd van nu zich de waarde van de vrijheid, die door nog zo veel kinderen in de wereld ivordt gemist, bewust ivordt, want deze jonge generatie zal later draagster en verdedigster dier vrijheid zijn. Het politiemuziekgezelschap luisterde de plechtig heid op met koraalmuziek en begeleidde het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Bijgaande foto toont het leggen van bloemen door enkele van de duizenden kinderen. (Foto L.D.-Van Vliet) Ruim f. 2100 voor Chr. Jeugdhulp De vorige week hier ter stede gehou den collecte ten bate van de Vereniging Chr. Jeugdhulp heeft een bedrag van en wel op maandagavond van 7 uur af. ruim f. 2100 opgebracht. Venite ad nuptias: Komt ter bruiloft BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jannetje, dr. van T. H. Smits en P. ramer; Marcel, zn. van H. C. van Duu- n en J. Welbergen: Antonlus Cornells, i. van P. Duindam en A. C. Hoogenboom isabeth, dr. van L. Ouwerkerk en E. van ir Blom; Ingrld Hendrika Adrlana, dr. in L .W. Döll en M .W. Smit; Anna Ma- a. dr. van K. van Dijk en A. M. Los; laslna. dr. van J. Zwaan en H. W. Kralt; »n Feije, zn. van F .Brinks en P. Ver- jyn; Sara, dr. van J. S. Oostra en S. van sn Wijngaard: Jan, zn. van R. C. M. van sn Bosch en C. J. Elijzen. Zondagmiddag heeft de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. Andreas Rinkel, in de Oud-Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudsesingel, het Iuidklokje gewijd, dat in de loop van deze week in de dakruiter op het kerkgebouw zal worden aan gebracht. Het is een geschenk van de parochianen. De plechtigheid vond plaats na de vespers, die geleid werden door pastoor A. J. Glazemaker, die de in groten getale opgekomen gemeente toesprak n.a.v. de woorden uit Mattheus 22 4„Komt ter bruiloft". De gelijkenis van het bruilofsmaal, waaraan deze woorden ontleend zijn, spreekt ons van Gods roeping en het antwoord van de mensen, en tevens van het Koninkrijk Gods als een feest van gemeenschap van God met de mensen en van de mensen met elkander. Daar van wil het kerkgebouw een teken zijn en dit wil het Iuidklokje accentueren, aldus de pastoor. De klok heeft een apostolische functie als de roepstem van de dienaren uit de gelijkenis; vandaar, dat het de apostel naam Petrus ontving, waarbij tevens uitdrukking gegeven wordt aan de ver bondenheid van de parochie met de stad Leiden, die deze apostel als stads- patroon kent. Pastoor Glazemaker besloot zijn toe spraak met een oproep tot de gemeente om door een ls-ven van geloof, hoop en liefde de luidklok zijn diepe klank te geven en een open deur te vormen voor allen, die Gods feest zoeken. Tijdens het zingen van een lied begaf de aartsbisschop zich naar de achter zijde van het kerkgebouw, waar het Iuidklokje was opgesteld en stelde het onder gebed in dienst van God en zijn kerk door zalving, bewieroking en be- De aartsbisschop van Utrechtmgr. dr. A.Rinkel tijdens de plechtige wijding van de luidklok. Geheel rechts pastoor A. Glazemaker. (Foto L.D.'Van Vliet) sprenkeling met wijwater. De pastoor las daarbij de schriftgedeelten Kol. 3 12 —17 en de zaligsprekingen uit Matth. 5. Tijdens het uitspreken van de zegen, liet de bisschop de klok driemaal klin ken. De kick. die de toon Gis laat horen, draagt als opschrift: nomen mihi Petrus, anno domini 1959 en de tekst: venite ad nuptias (komt ter bruiloft). Des morgens had de aartsbisschop, tijdens de pontificale hoogmis het sacra ment des vormsels toegediend aan een aantal nieuwe leden der parochie. Na de vespers bleef de gemeente nog geruime tijd bijeen in de ruimten naast het kerkgebouw, ter kennismaking met de nieuwe leden en ter begroeting van de aartsbisschop. „Tot ieders genoegen" heeft onze ver wachtingen zaterdagavond in de Schouwburg niet beschaamd, want deze toneelvereniging, die reeds bij vorige gelegenheden heeft getoond spelers te leveren, die uit het goede hout gesneden zijn, zorgde ditmaal voor een uiterst gave vertoning van "Four winds" van Alex Atkinson, naar de Nederlandse bewerking van Ab van der Linden, die er de naam „Kwartet in mineuF' aan gaf. Te meer is de lof verdiend omdat de rollen van de hoofdfiguren, de dokter Edward Forrest (Ton Arentsen) en &teve Graham (Piet Horrée) verre van gemakkelijk waren. Èen ruzie tussen de dokter en zijn vrouw over een door Graham aan haar geschreven brief loopt zo hoog. dat de vrouw bij de ontstane worsteling om het leven komt. Om een veroordeling we gens moord, welke hem boven het hoofd hangt, af te wenden, tracht dokter For rest de verdenking op een ander te doen vallen en wel in de eerste plaats op Graham. De toeschouwer, die over de moord op mevrouw Forrest hoort uit de mond van de inspecteur van recherche Harris (J. A. Bodenstaff). tast. evenals de politie zelf. over de toedracht in het duister. De inspecteur ondervraagt niet alleen Graham, maar ook mevrouw Graham, die de eigenaresse van het hotelletje Four winds" is. waar het stuk speelt. Voorts worden de serveerster en de kampeerders, die hun tent op het erf mochten opslaan, aan de tand gevoeld. Deze laatsten belemmerden zonder het te beseffen de dokter in het ten uitvoer- brengen van zijn toeleg. Nico van Til burg bracht in zijn goed getroffen rol van kampeerder herhaaldelijk de vro lijke noot in het stuk. Vermakelijk was ook het optreden van de kruideniers vrouw (E. van Rossen-Pennenburg), het niet zeer betrouwbare „nieuwsblad" van Economisch herstel België langzamer dan in Nederland (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Financiën, prof. Jean van Houtte, bevestigde ons zaterdag in een telefoongesprek, dal de Belgische regering drastische bezuini gingsmaatregelen gaat nemen op alle consumptieve staatsuitgaven, terwijl de aanwerving van ambtenaren voorlopig stop gezet zal worden. Voor de begro ting van 1959 was een tekort voorzien van vijf miljard franken (f380 miljoen gulden), de regering wil dit tekort niet nog groter maken. De begrotingsmoeilijkheden van de Belgische regering houden nauw ver band met de teruggang, welke de fis cale inkomsten van de schatkist heeft doen afnemen op een ogenblik, dat de staatsuitgaven op hetzelfde peil ble ven of zelfs nog toenamen. België blijft klaarblijkelijk wachten op de algemene verbetering van de conjunc tuur in de Verenigde Staten en West- Europa. Men verwacht in Brussel pas in oktober een verbetering van de produktie, en voornamelijk van de ex port, terwijl het zakenleven in N e- d e r 1 a n d al een heel eind op weg is naar een nieuwe periode van hoog conjunctuur, aldus de Belgische en Nederlandse economische waarnemers te Brussel. Dat de Belgische export in de laatste maanden naar Nederland enigszins is toegenomen, is voornamelijK het gevolg van de in Nederland toegenomen vraag naar hal f-af gewerkte produkten uit België, om. staal, cement en vlas. Ook Qe minister van Financien zei ons een herleving van de Belgische conjunctuur in he najaar te verwachten. de omgeving, die wegens haar gebles seerde duim en de krabbels op haar hand intussen ook al verdacht werd. Na het tweede bedrijf kon bet publiek cp de toegangskaarten noteren wie men dacht, dat de dader was. Het bleek later, dat nog geen kwart deel van de aanwezigen op dat ogenblik de juiste dader had geraden. Wel een bewijs, dat het stuk de spanning erin hield. Mevrouw Graham, bij wie de aantij gingen van dokter Forrest een zeer wis selende gemoedsgesteldheid teweeg brachten. waaruit haar fiere houding zich niettemin telkens wist te herstel len. werd door M. Boom-Schild wel bij zonder goed gegeven. de lucht van transpiratie in enkele minuten verdwenen j Mej. fo Stael. Brinkjrever- weg, Deventer, schrijft: „Ik durfde gewoon niet er uitgun, want ik transpireer ontzettend en dat is ook voor an deren erg hinderli|k. Ik heb toen maar eens geprobeerd of Arrid zou helpen en ja hoor, na enkele minuten hield de transpiratie op en was de lucht ook weg." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning:. Véél sterker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door „emotie" - opwin ding. spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm. op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in handige rol-top flacon - dub bel aktief door Transtop. dubbel zacht door lanoline. Arrid verdwijnt onmid dellijk in de huid: weg transpiratie, wèg lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altUd. onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulling f 2.- „Langdurige strijd" Ferhat Abbas, de premier van de „voorlopige regering der Algerijnse repu bliek" heeft in een vraaggesprek met het Egyptische blad „Al Massaa" ver klaard dat de Algerijnse opstandelingen organisatie FX.N. zich voorbereidt op een lange oorlog tegen Frankrijk, „een oorlog die nog twintig jaar zou kunnen duren". Abbas, die van een reis naar Irak, Koeweit en Libanon in Cairo is terug gekeerd, zei dat hij nog steeds bereid is met Frankrijk te onderhandelen, doch dan alleen als „vertegenwoordiger van de regering van de FX.N. en niet als Frans staatsburger". In de afgelopen week zijn bij gevech ten in Algerije 790 Algerijnse opstande lingen gedood, gewond of gevangen ge nomen. Voorts zijn 38 Franse militairen gesneuveld. De slachtoffers onder de burgerbevolking beliepen 50 doden (45 mohammedanen en 5 Europeanen) en 50 gewonden (35 mohammedanen en 15 Europeanen)34 mohammedaanse bur gers worden vermist. Officiële publikaties INZAMELING HUISVUIL. In verband met de bevrijdingsdag op 5 mei a s. zal het Inzamelen ,-an huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op dinsdag worden bediend, die dag plaats vinden vórtr 13 uur. Men gelieve daarom vooral te letten op het belsignaal van de ophaaldienst en de emmers tijdig bulten te plaatsen De directeur Gemeentelijke Relnl- en Ontsmettlngsdlenst. glnga-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3