dkW Prins Bernhardt „T.N.O. moet nieuwe kansen aangrijpen!" Met een enkel woord Agenda MAANDAG 4 MEI 1959 Technische achterstand dient ingehaald Vanmorgen is in het Kurhaus het 25-jarig bestaan herdacht van de nijverheidsorganisatie Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek. Bij deze herdenking voerden Prins Bern- hard en de Staatssecretaris van Eco nomische Zaken, dr. G. M. J. Veld kamp, het woord. Prins Bomhard wees erop, dat in de eerstvolgende jaren vele Nederlandse bedrijven voor de noodzaak zullen ko men te staan om een niet meer aan nemelijke technische achterstand in te halen. Deze technische achterstand is vooral het gevolg van twee vaak zeer ernstige oorzaken: 1) door beperktheid van de binnen landse markt was het invoeren van nieuwe technieken soms economisch niet verantwoord, met als gevolg, dat de ervaring hiermede ontbreekt; 2) door het n-iet-deel-hebben aan uit mili taire noodzaak voortkomende enorme research-inspanningen op gebieden als atoomenergie, supersonische vliegtuigen, raketten e.d., mist de Nederlandse in dustrie veel kennis en ervaring, van belang voor nieuwe civiele produkt.ies. Met het tot stand komen van de Euromarkt zullen veel meer Nederland se bedrijven in technisch opzicht dezelf de prestaties moeten kunnen leveren als concurrenten uit de grote partner- landen. Wil T.N.O. een rol spelen bij een snelle vergroting van het reservoir van Nederlandse industrie, dan is het noodzakelijk, dat de instituten van T.N.O. ernaar streven zo mogelijk een voorsprong op de eigen research van de individuele bedrijven te hebben, waarbij vooral op het creatieve ele ment in de research de nadruk zal moeten worden gelegd. Ook zal T.N.O. kansen moeten aan grijpen om via samenwerking met bui tenlandse reserachorganisaties of door het aanvaarden van buitenlandse op drachten, die niet met Nederlandse be- Advertentle Twee jongens verdronken (Speciale berichtgeving) Door het kantelen van een platbooms- vaartuig in een vennetje bij Steenwij- kerwold zijn de resp. 10- en 11-jarige Willy Oosterlee en Henk Nicola door verdrinking om het leven gekomen. Daags tevoren hadden de jongens een vogelnest in het vennetje ontdekt en om erbij te komen namen ze een z.g. bak. die halverwege echter omsloeg. Te hulp gesnelden, onder wie de 15-jarige zoon van de familie Koopmans. die talrijke keren dook en later door de koude be vangen zijn pogingen moest staken, slaagden er niet in de knapen te vin den. Het stoffelijk overschot van Willy Oosterlee werd na een hal/ uur gebor gen. dat van de andere jongen twee uur later. Van Nelle bestellen I Advertentie. Nieuwe voorzitter Verbond van Werkgevers Het algemeen bestuur van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers heeft in een speciale vergadering beslo ten de heer ir. A. J. Engel, tot dusver vice-voorzitter, tot voorzitter van het Verbond te benoemen. Cultuurdagen te Gent Bespreking van knelpunten" Een van de hoogtepunten van de te Gent gehouden Nederlandse cultuurda gen, georganiseerd door het Erasmusge- nootschap te Gent, was zaterdagmiddag de academische zitting in de aula van de Gentse Rijksuniversiteit waarbij de Nederlandse culturele attaché in Brus sel de heer de Man en de burgemeester van Gent aanwezig waren. Prof. dr. H. D. de Vries Reiligh uit Amsterdam sprak over het onderwerp „geestelijke knelpunten". Hij zag vier soorten: le. de religieuze. Er is in het noorden een zekere angst voor katholie ke maohitsgroei; 2e. de politiek-economi- sohe. Men is in Nederland algemeen voor Benelux, maar ziet die als een stap naar een grotere integratie, niet zozeer als een mogelijkheid voor contact met Vlaanderen; 3e. de culturele knelpunten, die vooral het verschil in levensstijl be_ treffen; 4e de psychologische. De Vla ming reageert nogal eens erg passief op Nederlandse uitingen van superioriteits gevoel en de Nederlander komt daar door niet te weten, dat de jongeren in Vlaanderen niet meer dat Breugthte- liaanse van vroeger hebben, maar veeleer iets ingetogens. De heer Frans Wildiers, directeur bij het Vlaams Economisch Verbond, die hierna de economische remmen in de samenwerking Noord-Zuid besprak, meende, dat men in de Benelux wel met succes de grote verbindingslijnen heeft getrokken, maar dat tal van kleine hin dernissen nog niet zijn overwonnen. Deze inleidingen waren het uitgangs punt van uitvoerige besprekingen in de gistermiddag gehouden forum-bijeen komst, waar het forum gevormd werd door de heren J. Broekman, dr. A. W. Willemsen, en dr. A. van de Poel na mens Nederland en dr. P. Daels, dr. K. van den Bossche en dr. G. R. Piryns namens Vlaanderen. Het stond onder leiding van Johan van Mechelen, voor zitter van het Erasmus-genootschap. De cultuurdagen waren vrijdag ge opend met een toespraak door de voor zitter, de heer Johan van Mechelen en een concert door het huismuzieken- semble „Musica Dulci sono". Zaterdag avond werd in de foyer van de Kon. Ned. Schouwburg een kunst- en ont moetingsavond gehouden, waar Lode Holvoet, de Vlaamse dichter Ernest van der Hallen herdacht en Mia Pas werk van Vlaamse en Zuidafrikaa/nse dichters en prozaschrijvers voordroeg. Gisterochtend opende de letterkundige André Demedts een tentoonstelling van de hedendaagse Vlaamse letterkundige sinds 1940. Hij hield daarbij een rede over de voorwaarden voor het ontstaan van een grote literatuur. langen in strijd komen, haar waarde voor de Nederlandse industrie te ver groten. Nog een ander soort samenwerking is echter levensvoorwaarde. T.N.O. zal grote en gecompliceerde researchpro- jecten moeten aanpakken, ook indien die de terreinen van verschillende T.N.O.-instituten bestrijken. Dr. Veldkamp zeide o.a. dat het niet in de eerste plaats in de grote onderne mingen is, dat wisselwerking tussen we tenschap en techniek enerzijds en eco nomische toepassing anderzijds een speciale katalysator behoeft. Het zijn veeleer de kleinere en middelgrote on dernemingen, die vaak niet in staat zijn zelf de middelen op te brengen voor een volledig researchapparaat, Z.i. ligt dan ook juist hier de verdienste van T.N.O. en de voornaamste taak van deze organisatie in de naaste toekomst. Hier verder de weg te wijzen en de helpende hand te bieden is de even dankbare als uiterst nuttige taak, welke de nijverheidsorganisatie T.N.O. wacht in de volgende kwarteeuw van haar be staan, aldus dr. Veldkamp. Van Nelle bestellen Advertentie. Humanistisch Verbond wil radio-zendtijd (Speciale berichtgeving) Het Humanistisch Verbond wil zelf zendtjjd en is erg teleurgesteld dat in het ontwerp-radiowet voor het Ver bond geen plaats is gevonden in te genstelling tot de kerkgenootschap pen. „Wjj z|jn geen tweederangs bur gers, maar wel degelijk mensen, die 'n boodschap hebben te brengen", is tij dens een persconferentie, welke het Verbond zaterdag te Assen heeft be legd, nog eens nadrukkelijk beklem toond. De minister bleek niet overtuigd te zijn van de stelling welke door het ver bond is aangevoerd, dat er voor de werkzaamheden van het verbond be hoefte bestaat. Vast staat, aldus de Van Nelle bestellen Advertentie Atlas deze zomer operationeel Het hoofd van het onderzoek- en ontwikkelingscommando van de Ameri kaanse luchtmacht, luitenant-generaal B. Schreiver, heeft meegedeeld, dat de eerste Amerikaanse intercontinentale raket deze zomer gereed zal zijn om door militairen te kunnen worden ge bruikt. Hij zei tegen journalisten, dat men precies volgens schema met de Atlas gereed was gekomen. Advertentie. Maak een einde aan nn aambeien-klachten. Hemotabs helpen U van Uw ongerief af envan binnen uit. Geen zalf of zetpillen meer. Dit vrijwel smaakloze tabletje doet de zwellingen slinken en bevordert de genezing. Hemo. tabs zijn bovendien zacht laxerend, helpen zo de normale functies regelen en zijn daardoor hoogst bevorderlijk voor spoedig herstel en vrijwaring van pijn. Complete kuur (f 1.47) bij apothe kers en drogisten. woordvoerder van het verbond, de heer G. A. Coert uit Assen, dat het wekelijk se radiopraatje op zondagmorgen voor de Vara-microfoon door twee- tot drie honderdduizend personen wordt beluis terd en dat er wekelijks zo'n 20 brieven en ongeveer 200 nabestellingen van de tekst binnenkomen. De heer Coert ver wees in dit verband naar België, waar de katholieke radio en televisie zendtijd aan de protestanten afstaan. Na het congres op 12 april j.l. werd gestart met een grote actie onder het motto „Het woord van de week", welke actie zich in een oproep aan het Nederlandse volk richt om adhesiebetuigingen te zenden. Op deze wijze wordt getracht eigen zendtijd te krijgen, geen eigen omroep vereniging. De actie culmineert in een intergewestelijke dag, die op 7 mei (He melvaartsdag) in de aula te Emmen wordt gehouden. Daar zal dan de hu manistische luisterkring ook in het noorden gestalte worden gegeven. Een beetje slecht en veel goed (Van onze t.v.-medewerker) Na de obligate toespraken en beelden uit de nieuw geopende studio-vleugel, trakteerde de Vara het geachte publiek op een nummertje Teddy Scholten. „Met een beetje Europa rond" heette het, want het was uit krantenberichten al wel bekend de winnares van Can nes, die onder contract staat bij Slees- wyk's reveu, had van haar baas het fiat gekregen er tien dagen tussen uit te gaan om althans een paar van de vele haar aangeboden contracten te honore ren en in een snelle auto. bestuurd door haar man, België, Frankfort, Milaan en Parijs te „doen". Wie had gedacht, dat Nederland eenvoudigjes weg even op de internationale podia zou verschijnen, heeft het mis gehad, want mevrouw Scholten heeft met haar grote revue ervaring en met (door alle waanzinnige drukte heen) hard werken kans gezien zich schijnbaar moeiteloos als een ster van internationale allure te doen ken nen. Vooral Italië (dat haar immers door het groot aantal voorkeurstemmen naar de Eurosongfestival-top had ge stoten) kreeg zijn loon: een charmant toespraakje in de landstaal van haar gastheren, het befaamde liedje in een Engelse versie en toen tot verrassing van velen, de laatste coupletten in een welhaast vlekkeloos Italiaans. Dat was vakwerk, evenals de „playback"-verto- ning in Parijs trouwens met de „un pe tit peu"-climax. De camera in Bussum deed daarbij goed werk. Zij toonde ons een kritisch luisterende Teddy, die zonder enige zelfingenomenheid reageerde. Het was een beetje heel prettig en goed alle maal. Daarna kwam de winnaar (eerste jury- en eerste publiekprys) van het door het Internationaal Cultureel Con tact (waarom sprak de omroepster van ICC, alsof iedere kijker ingewijde was?) georganiseerde cabaret-concours. Hij heette, naar bleek, Rudi Klompé. maar ■nam, om begrijpelijke redenen, het pseudo Carrell aap. De jongeman maak te een allerplezierigste indruk, bleek te weten hoe 'n goede conferentie gebracht moest worden en ook wat een goede tekst was. Zijn stem is alleen, naar het ons voorkwam, niet zijn sterkste punt, maar zijn persoonlijkheid veegde alle tekorten met glans weg. Als men het nog niet wist, bleek uit alles wel, dat ze bij de Vara mensen hebben met smaak en gewapend met vakmanschap, maar hoe ter wereld mogelijk is. dat dan een zo droef en armelijk filmpje als „Abott en Costel- lo met vakantie" wordt toegelaten, is ons een levensgroot raadsel. Laat Ame rika erom lachen, maar. ze lachen ook in hun vuistje, dat ze dit overjarige ge val hier nog hebben gehuurd. Het was zo totaal ongeschikt, dat zelfs een be hoorlijke toelichting en verduidelijking in het water viel. Als we nu tegelijk maar even vertel len. dat het ensemble van Nederpelt zich als een stelletje aanstellers gedroeg en Janie Bron zich bijna belachelijk maakte met een liedje, dat misschien nog charmant zou kunnen zijn als een bakvisje het had gebracht, dan gaan we verder gezellig de loftrompet steken over Theo Eerdmans en zijn sterke quiz „Je neemt er wat van mee". De start boeide ons niet direct, omdat we doof zijn voor zelfs het meest bescheiden vis serslatijn, maar er schijnen toch zo'n half miljoen Nederlanders te zijn, die er anders over denken. Geef ons maar de geduldige en deskundige observator van Van Nelle bestellen Advertentie zangvogels in de vrije natuur, wederom een 82- 'arige man, die de show met vlag en wimpel stal. We zullen hem met genoegen nog enige malen terug zien. Hekkensluiters waren de Rembrandt- kenner en de in België woonachtige spe cialist over de tweede wereldoorlog, die kans zagen een monumentaal nummer neer te zetten, dat dankbaar in ont vangst genomen werd door Eerdmans, die zich weer liet kennen als een tact vol, mild en tevreden quizmaster en zorg droeg, dat een weliswaar niet vlekkeloze, maar toch zeer \oeiende en gevarieerde avond waardig werd afgesloten. Van Nelle bestellen l Advertentie. Denker en doener (Van onze t-v.-medewerker) Op een prettige manier werd gisteren „Teledubbel" ten doop gehouden als co- produktie (dat is toch immers elke do peling van KRO en NIR-Vlaams. Het bleek een welgeschapen kind, alleen een beetje waaghalzerig, maar het balan ceerde goed op de rand van afgrond en vallei en kwam steeds op de pootjes te recht. Na Italië. Frankrijk en Duitsland dus nu in Bene (maar Lux zal ook wel heb ben meegenoten). Het Nederlandse taal gebied bracht al direct zwaar gescnut in stelling, nl. de befaamde Oranjekenner David Wijnbeek uit Zwolle en de grote Rik. onze Rik van Steenbergen. Nu moet ons eerst van het hart, dat we het allemachtig fideel van de Belgen vin den, dat ze voor hun kijkers ons onder werp hebben aanvaard. Natuurlijk was het getij gunstig.want ook zij hebben in pers en periodiek kunnen meeleven met ons „Oranje in goud", maar dan tóch. We zouden haast zeggen, dat het een bijdrage voor de Benelux is. want het is daarin nu eenmaal toch een beet je de bedoeling, dat de grenzen worden weggevaagd, waardoor de nationaliteit wat zal kunnen worden afgezwakt. BINNENLAND Prins Bernhard zal in zijn kwaliteit van Inspecteur-generaal van de Kon. Luchtmacht op 5 juni op de vliegbasis Eindhoven de prijzen uitreiken aan dewin- naars van de geallieerde luchtfotoverken- ningscompetltie „Royal flush IV", die van 2 tot 5 Juni gehouden zal worden. Ruim 100 Britten die in ons land de oorlogskerkhoven bezoeken, waar hun ge sneuvelde bloedverwanten begraven liggen, zijn vanuit Nijmegen ln verschillende groepen door geheel Nederland gereisd. Niet minder dan 30 Britse oorlogskerkho ven werden bezocht. Overal werden de be zoekers door de bevolking op hartelijke w\jze ontvangen. De Nederlandse Fruittelersorganlsatle zal op woensdag 10 Juni weer een lande lijke werktulgendemonstratie voor de fruitteelt houden. Deze demonstratie zal evenals die van het vorig Jaar, te Bunlk worden gehouden. De Nederlands Zuidafrikaanse Ver eniging zal op zaterdag 23 mei in Kras- napolsky te Amsterdam een algemene ver gadering houden. De Haagse politie heeft aangehouden een 37-jarige Hagenaar, die ervan verdacht wordt te hebben medegewerkt aan vals heid ln geschrifte. De thans aangehoudene, die in het Huls van Bewaring is opgeslo ten. is directeur van een im- en export firma in Den Haag, welke zich, als doch termaatschappij van een ln Llchtensteln gevestigde instelling met nevenvestiging in verscheidene landen van Europa en ln landen om de Middellandse Zee. ook be zighoudt met financieringstransacties. Op 77-jarige leeftijd is na een ziekte van enkele weken te Blaricum overleden dr. Ch. W. F. Winckel, die grote bekend heid heeft gekregen als leider van het Nederlandsche Roode Kruis in de Abes- sljnsItaliaanse oorlog van 1935'36. Tijdens een te Den Hag, onder aus piciën van de Stichting „Federatie Or ganisaties Intellectuele Beroepen", gehou den congres, waaraan werd deelgenomen door beoefenaars van vrije beroepen, af komstig uit de Benelux-landen en Frank rijk ls besloten een werkgroep ln het le ven te roepen, die zal moeten nagaan, of het wenselijk ls een Europese identiteits kaart te ontwerpen voor de verschillende vrije beroepen. In Drouwen (Dr.) onder de rook van Hondsroudorp Borger en temidden van een prachtig brok natuurschoon, heeft burgemeester H. Th. Bijleveld, burge meester van de gemeente Borger, zater dagmiddag het „Vlaggeschip" van de Ver eniging Volksonderwijs, het schoolreisjes- vakantieverblijf, een unicum ln Nederland, officieel geopend. Met de bouw van dit centrum heeft Volksonderwijs de eerste stap gezet op de weg die leidt naar de stichting van verschillende vakantlever- biyven ln Nederland. Er bestaan reeds plannen voor de bouw van een tehuis op Vlieland. Aan de Persoonshaven te Rotterdam is zaterdagmorgen vroeg de 21-Jarige bij rijder J. Breure uit de Duljststraat be kneld geraakt tussen een tankauto en een aanhangwagen met een tank. De man werd met inwendige kneuzingen overge bracht naar het Coolslngelziekenhuis, waar hij korte tyd later ls overleden. Betogers hebben zaterdagavond het gebouw vernield van het Turkse blad „Demograt Izmir" te Izmir (Smyrna) dat de oppositie steunt. De betoging vond plaats na het bezoek aan Izmir van Ismet Indönü. een van de leiders van de ln op positie zijnde Republikeinse Volkspartij. heeft hedenmorgen het feit herdacht dat 10 Jaar geleden, op 5 mei 1949. het Statuut van de Raad van Europa in Londen werd ondertekend. Deze viering van het tweede lustrum van de Raad van Europa werd ook bijgewoond door de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A.H.Luns en de secretaris-generaal van de Raad van Europa. L. Benvenutl. die beiden het woord voerden. Gistermiddag is op het kruispunt SchlpholwegHoofdweg Oostzijde in Hoofddorp een zeer ernstig ongeluk ge beurd. Een personenauto, bestuurd door een 25-jarige Amsterdammer, verleende geen voorrang aan een andere personen wagen. Belde auto's werden geheel ver nield. De bestuurder van de geen voorrang verlenende auto liep een shock op. De ln de wagen zittende 52-jarige mevrouw De Vries uit Amsterdam werd ernstig gewond naar het St. Ellzabethsgasthuis te Haar lem overgebracht .waar zij later ls over leden. Haar 51-Jarlge echtgenoot, haar 19- jarige zoon en de 24-jarige echtgenote van de bestuurder werden eveneens ernstig ge wond naar het gasthuis vervoerd. De In zittenden van de andere auto werden licht gewond. BUITENLAND Niet minder dan 1.700.000 mensen hebben een bezoek gebracht aan de in ternationale bloemententoonstelling, die van 24 april tot 3 mei te Parijs is ge houden. Talrijke buitenlandse exposanten hebben aan deze tentoonstelling, waarop bloemen van de zeldzaamste soorten te zien waren, deelgenomen. In Antwerpen ls zaterdag het feit, dat 350 Jaar geleden de beroemde klokken gieter Hemony werd geboren, herdacht met een Belgisch-Nederlandse belaarddag. Het feest viel samen met de herdenking van de Antwerpse stadbelaardier Johannes de Gruytters. die 250 Jaar geleden werd geboren. Reddingsploegen hebben zaterdag het wrak van het Britse vliegtuig, dat negen dagen geleden op de berg Soephan ln Oost-Turklje neerstortte, bereikt. Zij trof fen een aantal lijken aan en delen van de geheime uitrusting, die het vliegtuig naar de Britse raketbasis ln Woomera (Australië) moest brengen. Deze delen lagen verspreid over een oppervlakte van circa 600 vierkante meter. Zoals bekend hadden de Britten de Russen Inlichtingen gevraagd over het toestel. De Russen zelden niets hierover te weten. Er vloeit de laatste weken veel goud weg uit de Ver. Staten en de toestand wekt. volgens de „New York Times", enige bezorgdheid, maar geen ongerustheid. In de afgelopen veertien dagen, aldus het blad, heeft Amerika voor 179 miljoen dol lar aan goud verloren. Dit ls meer dan in het gehele eerste kwartaal van dit Jaar. Als reden ziet de „New York Times" de grote invoer en de wat achtergebleven uit voer. „Amerika heeft zo'n grote hoeveel heid goud voor circa 20.3 miljard dol lar dat het gemakkelijk een tekort op de betalingsbalans kan verdragen, maar het tekort kan niet voortduren zonder moeilijkheden te veroorzaken". Ongeveer vijftig soldaten, politieman nen en brandweerlieden hebben heden ochtend vroeg een kordon gelegd om het huis van een 33-Jarlge Brit te Blackpool, die weigerde naar buiten te komen. De man werd gezocht wegens diefstal van een auto. Na een bombardement met traan- gasbommen, trokken politiemannen met gasmaskers voor de woning binnen. Een politiehond wist de man tenslotte te overweldigen. Zijn moeder en zuster had den de hulp van de politie Ingeroepen, omdat hij zich al vijf maanden ln het huis verborgen had gehouden, met pistool en dolk op zak. In een deel van het perscomplex te Bonn. gelegen vlak tegenover het gebouw van het Westdultse parlement, brak za terdagmorgen een felle brand uit. Een reeks kantoren werd daardoor totaal ver woest en vele Duitse en buitenlandse journalisten zijn tengevolge van deze brand ernstig gedupeerd. Enkelen van hen moesten tijdens de brand door de politie met geweld verhinderd worden hun schrijfmachines of archief te redden. Tijdens opgravingen ln de villa van keizer Tiberius te Sperlonga in Italië ls een mooi marmeren bas-relief dat de go din Venus voorstelt, gevonden. Men denkt dat het dateert van de eerste eeuw na Chr. Het beeld was ln enkele grote stuk ken gebroken .Het werd aangetroffen ln modder op de plaats waar zich eens een serie zwembaden in een grot bij de zee bevond. Deskundigen denken dat 't waar schijnlijk een kopie van een origineel van de beeldhouwer Archesilaus ls. In Damascus zijn zaterdag zes com munisten gevangen genomen, op beschul diging van lidmaatschap van een geheime organisatie. Verder zouden zij verwarrende geruchten hebben verspreid. Een Westdultse sportparachutlst, Heinz Krebbels, die zondag deelnam aan een vllegfeest nabij Kopenhagen, is. door dat hij bij een sprong met vertraagde opening van de parachute de windsnel heid verkeerd berekende, in een hoog spanningsdraad van de plaatselijke elek trische spoorweg terecht gekomen. Nadat hij verscheidene minuten aan de draad had gehangen, werd hij door een hef- schroefvliegtuig gered. Hy was ongedeerd maar de treinen hadden ruim een half uur vertraging. Koning Hoessein van Jordanië is za terdag van een wereldreis van acht weken ln Amman teruggekeerd. Zijn toestel werd op het traject van de Jordaanse grens tot het vliegveld van Amman geëscorteerd door Hunter-straalvliegtuigen van de Jor daanse luchtmacht. Een Australische wetenschappelijke expeditie van vijf man zal binnenkort ln de binnenlanden van Mandsjoerlje gaan zoeken naar harige aapmensen, van wie men aanneemt dat zij rechtstreekse af stammelingen zijn van de Neanderthal- mens die een miljoen Jaar geleden leefde. Nomadenstammen uit de dichte oerwou den ln Mandsjoerije verklaarden meer dan eens de vreemde wezens, bekend als de Alama's, ontmoet te hebben. Zy zouden gekleed gaan in lederen schootvellen en hulden en ln dleriyke geluiden met el kaar spreken. Ook van Russische zyde zyn meermalen berichten over het be staan van deze aapmensen vernomen. In de zitting van de Economische Commissie voor Europa (E.C.E.) van de Ver. Naties heeft het hoofd van de Ame rikaanse delegatie, Henry Heinz, voorspeld dat de Europese economie zlcb zal biyven herstellen; hij zei dat de Europese ge meenschappelijke markt (Euromarkt) nu een realiteit is geworden, die een grote belofte inhoudt voor de toekomst. De Ver. Staten Juichen de Jongste ontwikkelingen van de handel tussen de V.S. en Europa toe. omdat deze het gevolg zyn van een terugkeer van Europa naar een meer nor male concurrentiepositie. De regering van Kongo beeft beslo ten de wetgevende vergadering op 12 mei te ontbinden en op 14 Juni verkiezingen te houden. Aan dit besluit ls een zware druk voorafgegaan van de oppositieparty, de Afrikaanse socialistische beweging Waarnemers ln Brazzaville merkten op dat de aanvankelyke weigering van de re gering om een datum voor de verkiezin gen vast te stellen, een van de voornaam ste oorzaken is geweest van de relletjes ln februari, waarby meer dan 100 men sen om het leven kwamen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV; 18.00 Orgelconc. 18.30 Nederl. volksliederen. 18.50 Gram. 18 55 Een goed woord voor een goede zaak. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Radiokrant. NATIONAAL PROGR.: 19.30 Gewyde muz. 19.55 Rep. 20.00 Stilte. 20.02 Volkslied. 20.04 Gewijde muz. NCRV; 20.30 Hoorsp. 21.20 Gram. 22.00 Volk en Staat, caus. 22 15 Stryk- kwart. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.4024.00 Het Evangelie ln Esperanto. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Instr. octet. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Clavichord recital. NATIONAAL PROGR.: Zie Hil versum I. VARA: 20.30 Nws. 20.35 Kamer- ork. en soliste. 21.10 Viool en plano. 21.40 De laatste, hoorsp. 22,40 Strykork. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 V. d. kind. NATIONAAL PROGR. 19.5020.30 Dodenherdenking. Nelle bestellen Advertentie Maar dat kan alleen, als we weten wat de ander daarbij prijs kan geven en wat hij wenst te behouden. Nu, Bel gië zal dan nu wel hebben gezien, wat Oranje voor ons is. Deze keer ging het uitsluitend over de Koninginnen Wil- helmina en Emma. De vragen waren lang niet gemakkelijk, want ze grepen twee kanten uit. nl. naar het persoon lijke en gezinsleven, maar tevens diep in het staatkundige. Wijnbeek bleek van vele markten thuis, wist veel meer dan nodig was, maar miste tot twee maal toe het gevraagde détail, waarvan hij echter wel de hele achtergrond wist te onthullen. Dr. de Jong van het In stituut voor oorlogsdocumentatie nam 'een ronde vraag voor zijn rekening, maar kreeg eerst de welkome gelegen heid iets over zijn dagelijks werk te melden. Op een goed moment werd er een toneeltje opgevoerd, waarin men minister Treub een redevoering kon zien houden. Het was jammer, dat hij vermomd was als de oude heer. die voorzitter van de Inddsohe Ondernemers raad was en niet als de joviale en ritti- ge minister uit de tijd van de eerste wereldoorlog met donkere kuif en strijdvaardige oogopslag. Rik weerde zich ook dapper met 1 minuut 7 en een fractie voor de kilometer met vliegende start en dat na een zware wedstrijddag in Amiens. Dat is klassewerk, waardoor de heer Wijnberg zich voor de volgende keer gesterkt kan weten. Daarna werden we onthaald op Mo zart's concert voor piano en orkest. Het leek ons bepaald wel de redding van het concert, dat de vleugel bespeeld werd door Jan HuCkriede. want hij stak aan zienlijk boven het orkest uit. dat vooral in de blazersbezetting wel een paar zeer zwakke punten had. Lofwaardig was de bijzonder zuivere microfoonopstelling bij het snaarinstrument. Vreemd tus senspel kon ons wederom niei boeien. Bij de uitslag van de vorige raadsel tjes gaf men niet nog eens de beelden te zien. noch werd het kryptogram uitge legd. Echt wel een aangelegenheid voor pientere mensen. Tot slot dan weer „Sport in beeld", dat weliswaar naar geijkt gebruik met een storing begon, maar toch aardig in elkaar zat. Op de bok zat dan ook nie mand minder dan Aad van Leeuwen, die zichzelf bovendien nog introduceren kon als commentator van de roemruch te Varsity, voor de ruim 20ste keer in Jutphaas verroeid. Het was een winde rige geschiedenis, die naar oude mos vochtig eindigde, eerst in het water en later ongetwijfeld met wat uittigers. dit laatste om de kou te verdrijven. MAANDAG Bevrydlngsmonument: Stille Tocht Do denherdenking. 8.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Dodenherden king. Spr. pater C Tij nagel. 7 15 uur nam. DINSDAG Ant. Clubhuls: Volksdansbal. 8 u. nam. Prediker; Spr. Evang. Joh Maasbach. 8 uur nam. Pieterskerk: Interkerkelijke herdenking van de bevrijding. Sprekers: dr. P. L. Schoonhelm, dr. H. J. Westerink en kap. R J. Schurlnk. 7.158.00 uur nam. Pieterskerkhof: Vanlty-falr VVSL, 11.30 uur voorm.10 uur nam. Stadsgehoorzaal: K. en O. en L. J. A. Jazzconcert Quintet Pim Jacobs en The New Orleans Seven. 8 uur nam. Veemarktterrein bij ,,De Valk": Start wandel- en fletsspeurtocht voor de Jeugd. 2.303 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. St. Antonlusclubhuls: Toneeluitvoering „Pulchrl Studio' „De sukkel" 8 u. nam Pieterskerkhof: Vanlty-falr WSL. 2—10 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond 40- Jarlg bestaan De Jong's Machinefabriek te Hazerswoude. 8 uur nam. Zuidsingel 1: Aandeelhoudersverg. N V Kon. Ned. Grofsmederij. 11.30 uur voorm De Harmonie; Jaarverg. Ned. Ver. Expoge. 8 uur nam. Wassenaar. Kasteel Oud Wassenaar Jaarvergadering Buurtver. Nieuw Wasse naar. 8 uur nam DONDERDAG Stationsplein; Excursie Ned. Chr. Reis- vereniging naar Leersumse Plassen. Huize Doorn, Posbank en de bloeiende Betuwe 7.30 uur voorm. VRIJDAG Rapenburg 6: Kontaktavond kinderbe scherming. Spr. mr. H. R. Goudsmit over 2J Jaar adoptie ln Nederland. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huisvrou wen. Lezing over collectieve actie Israël 2 uur nam. Gulden Vlies: Filmavond „Dennenheu vel". 8.15 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijnland". Spr. mevr. M. Donath-Seeuwen. 8 u. nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.167.50 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelische Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk. 10 uur voorm. bijbelstudie: 11 uur voorm. ds. E. van Alphen. Monument Haagse Schouw: Herdenking gevallen militairen. 3.S0 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „De Kat". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag- 2 15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Hier bin lch hier blelb ich." A.l. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR DINSDAG ft MEI Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.55 V. d. kind. 10.10 Pontificale Hoogmis 12.15 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Dansmuz. 13.60 Gram. 13.55 Jeugd vraagt om antwoord, caus. 14.00 Gram. 14.35 V .d. vrouwen v. h. platteland. 14.45 Gevar. progr. Na tionaal progr.: 16.00 Lichte muz. 16.20 Jeugdbijeenkomst Rotterdam. 16.40 Radio Phllh. ork. 17.00 Lichte muz. 17.30 Licht programma. Nationaal programma. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 19.00 Emmen. Hoe een klein dorp groot werd. rep. 19.30 Strykork. 20.00 Nws. 20.05 Byeenkomst ter herdenking v. d. Bevryding ln de Grote Kerk te Deventer. 21.05 Gevar. progr. 22.30 Voordr. 22.45 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Stereofoni- sche uitz. 23.5024.00 Dagsluiting. Hilversum II 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven. caus. 10.00 Gram. 10.50 V .d. kleuters. 11.00 Hammondorgel en zang. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsultz.Landb.rubriek: 1. Houdt uw kippen gezond: Inenting tegen ademhalingsziekten. 2. Landbouw kundig weeroverzicht. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Mil. ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Meisjes koor. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Klavecim belrecital. Nationaal programma: 16.00 24.00 Zie Hilversum I. TELEVISIEPROGRAMMA 20.00 Jour. en weeroverz. 20.20 Teken film. 20.30 Filmprogr. Nationaal program ma: 20.5022.00 Gevar. progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram. 12.25 Rep. 12.40 Gram. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Intermezzo. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Hoorsp. 15.30 Amus. muz. 16.00 The Brains Trust. 16.45 Caus. 17.00 V .d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South East. 19.00 Gram. 19.30 Interv. 20.00 Ge var .muz. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Concert. 22.25 Rep. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06 Pianorecital tot 23.36. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 n». 12.00 Gram. 12.30 Nws. en v. d .arb. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. 13.45 V .d. kind. 14.00 V .d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Dansmuz. 15.30 Nws. 15 45 Amus. muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Sport en orgelspel. 17.15 Pia nospel. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Amus. muz. 23.30 Nws. 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Symf.muz. 16.00 Solistenconc. en lnstr. kwart. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Amus. muz. 21.15 Gram. 21.45 Nws. 23.10 Moderne muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.10 Rtcltal. 14.40 Koorzang. 17.00 Kamermuz. 17.25 Gram. 19.16 Knapenkoor. 20.00 Kamer muz. 21.50 Gram. 23.15 Idem. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.35 Tulnb.kron. 12.40 Planorecital. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Operettemuz. 17.00 Nws. 17.10 Vioolrecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. Jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Reisbelevenis sen. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Zang en plano. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 12.15 Pianomuz. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 16.30 Idem. 17 00 Nws. 17.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.10 Vrye tyd. 22.55 Nws. Advertentie. GË3R. HUISMANj Hogewoerd 66—68, tel. 22962, Leiden j I.uxor: „De herberg van het zesde geluk" A.l. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Zondag: 2. 5 en 8 uur. Casino: „Mon oncle". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Re\: „De blauwe tirana". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag! 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark l Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur. Te Lelden is geopend: Apotheek Boek wijt. Breestraat 74. tel. 20552 en te Oegst- geest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8. tel. 26274. r Bij geen gehoor bü Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Va- hedenmorgen 7 uur) 31 Den Helder vrijw. onb. w 1013 9 Ypenburg lloht bew. w 1013 9 6 Vlissingen licht bew. nw 1014 9 8 Eelde vryw. onb. zw 1013 4 0 Twente zwaar bew nw 1013 6 6 De Bilt licht bew. w 1013 6 5 Eindhoven zwaar bew w.st. 1014 8 7 Z. Limburg regen nw 1015 7 7 Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Algiers <3 1 ei 1 32 li a w regen zzo 2 9 1 onbewolkt z 2 9 3 regen nw 3 5 3 half bew. nw 8 3 1 onbewolkt wnw 1 3 5 onbewolkt zzw 3 7 10 regen windstil 7 0.2 regen zw 2 6 0.1 zwaar bew. wzw 2 10 0 licht bew no 1 6 0 lloht bew windstil 4 0 zwaar bew. O 4 15 0 zwaar bew. z 4 9 0 half bew. zzw 2 8 0 zwaar bew. z 1 2 0.2 mist windstil 2 0 half bew. windstil 3 0 geh. bew. windstil 11 0 onbewoLkt windstil 8 0 zwaar bew. windstil 2 2 onbewolkt ono 3 10 0 lloht bew ono 3 9 0 onbewolkt nno 2 7 0 onbewolkt windstil 9 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2