NEDERLAND BELEEFDE EEN ONGEKEND DRUK WEEKEINDE WEERBERICHT Keukenhof: vandaag half miljoen! De Protestantse en R.K.-kerken roepen op tot inkeer en gebed Staking strijd in Indonesië Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 MEI 1959 No. 29735 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 VELE HONDERDDUIZENDEN VREEMDELINGEN Toeristisch gezien is het afgelopen weekeinde het drukste geweest, dat Nederland ooit heeft gekend! Vele honderdduizenden vreemdelingen hebben een bezoek aan ons land gebracht. De Duitse gasten waren daarbij opnieuw verreweg in de meerder' heid, gevolgd door respectievelijk de Belgen en de Fransen. Maar de ongeveer 200 leden van de Nederlandse Amateurgidsen- bond, die in een zestiental plaatsen van het land het werk van de VVV hebben gesteund, kunnen getuigen, hoe internationaal het bezoek aan Nederland wel was. Zij hielpen bezoekers uit de Kongo, Nieuw- Zeeland, Argentinië, Hawai, Zuid-Afrika, Griekenland, Joego-Slavië, India, Australië, Japan, China, Chili, Madagascar, Siam en Monaco. Geen bed onbezet in de Randstad Holland De hotels en pensions in de Randstad Holland waren tot het laatste bed bezet. Het bleek al zeer spoedig noodzakelijk een beroep te doen op de particuliere adressen. Opvallend was echter, dat dit maal ook vele toeristen in het zuiden en oosten van het land zyn gebleven. De logiesinformatiediensten van het gehele Nederlandse WV-wezen zijn er in sa menwerking met de ANVV in geslaagd alle toeristen aan een passend onderdak tc helpen zonder een beroep te hoeven doen op de gastvrijheid van het Neder landse volk. De vrije eerste mei, gevolgd door een weekeinde, heeft vele Belgen en Duit sers ertoe gebracht een vervroegde pink stervakantie in ons land door te bren gen. Toch was het zaterdag aan de Ne derlands-Belgische en Nederlands-Duit se grenskantoren vér boven normaal. Tot veler verwondering! Maar ditmaal betrof het hoofdzakelijk doorgaand verkeer. Ook de stroom toe risten, die uit Duitsland kwam. Die trok verder Nederland in, vooral naar „Hol land", waar de bloembollenvelden trok ken en in het bijzonder de bloemen- Scbeveuingen krijgt een nieuwe pier In april 1961 gereed (Van onze Haagse redactie) De besprekingen, welke de afgelopen maanden zijn gevoerd met betrekking tot de mogelijkheid om het reeds lang bestaande plan tot de bouw van een nieuwe pier te Scheveningen te realise ren, hebben tot resultaat gehad, dat de financiering van de bouw thans, zonder hulp van de gemeente 's-Gravenhage, verzekerd is. Het ligt in de bedoeling, reeds in september dus onmiddellijk na de sluiting van het badseizoen met de werkzaamheden aan te vangen. Het oude plan is iets vereenvoudigd, door een van de twee eilandjes welke ter weerszijden van de pier waren geprojec teerd, te laten vervallen. De pier zal in het verlengde van de Zwolsestraat dus niet op haar vroegere plaats komen te liggen en niet alleen van de Boule vard af, maar ook via het plein tussen het Palacehotel en de Oranjeflats be reikbaar zijn. Het waterbouwkundig gedeelte van de pier zal worden gebouwd door de Hol landse Beton Maatschappij en het ove rige gedeelte door de firma Zwolsman. De pier zal in april 1961 gereed zijn. Prijs van f. 30.000 In de 543e Staatsloterij tweede klasse is een prijs van f. 30.000 gevallen op no. 1830. „Totalitaire dictatuur" op Cuba wordt rood bruggehoofd Een verslaggever van de Amerikaanse radio-omroep CBC, Stuart Novins, heeft gisteren Cuba een „totalitaire diotatuur" genoemd, die zioh snel omvormt tot een communistisch bruggehoofd in het Ca ra ibische gebied. Novins, die onlangs een bezoek aan Cuiba heeft gebracht, zei dat men in Westelijke diplomatieke kiringen van oordeel is, dat „het best georganiseerde communistische apparaat in het Carai- bisöhe gebied" bezig is de macht over te nemen van de dictator Fidel Castro. Volgens Novins moeten in Cuba vrije verkiezingen worden gehouden omdat de communisten dan gedwongen worden voor het voetlicht te treden. Nachtvorst De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vannacht hier en daar mist en plaat selijk kans op zware nachtvorst. Morgen overdag zonnige perioden en slechts een verspreid voorkomende bui. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord- West. Ongeveer dezelfde middagtempe- raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 MEI Zon op: 5.05 uur: onder: 20.10 uur; Maan op: 4.17 uur; onder: 17.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.53 en 14.19 uur. Laagwater te 9.55 en 22.23 uur. Dit blad bestaat nit 16 pagina's. pracht van de Keukenhof. Er waren zelfs Duitsers in Valkenburg, die hevig teleurgesteld waren, toen zij tot de ont dekking kwamen, dat die bloembollen- velden niet rond het Geulstadje te vin den waren. Aflopend seizoen De bollenstreek heeft het bloeiseizoen echter weer bijna achter de rug. Afgelo pen zondag had nog een dag met veel drukte kunnen worden, het kille weer heeft het verhinderd. Er was veel auto verkeer op de wegen, maar van een uit zonderlijke drukte kan beslist niet wor den gesproken. Een week daarvoor was het veel drukker. Toen kon het woord „overstelpend" gebruikt worden. Deson danks, in de afgelopen drie dagen boek te de Keukenhof 100.000 bezoekers. En daarmede heeft men weer het half mil joen bereikt. Deze mijlpaal werd van daag met enig vlagvertoon gepasseerd. Ongeveer de helft van het aantal be zoekers in de laatste dagen droeg de Duitse nationaliteit. Dertig procent kwam uit eigen land. In drie dagen stonden op de parkeerplaatsen bij de nationale bloementuin 1300 bussen en 30.000 personenauto's geparkeerd. Voorts werden de bezoekers met negen extra-treinen van over de landsgrenzen aangevoerd. Toch viel het bezoek giste ren wat tegen. „Slechts" 30.000 mensen liepen bewonderend langs de bloemen perken. De Duitsers, die de voorafgaande dagen in zo'n overvloedige mate langs de bloeiende tulpen waren getrokken, v/aren al vroeg op de dag vertrokken. Hierdoor was het in de bloementuin vroeg stil. Temeer omdat het laat in de middag nog begon te regenen. Op de terugweg Om die tijd gleden trouwens talloze wagens over de Nederlandse wegen voort in de richting van de Duitse of Belgische grens. De grenspost Elten, die op 1 mei had moeten capituleren voor de autostroom in Nederlandse richting, zag deze stroom nu terugvloeien. Files van vijf kilometer lengte waren geen uitzondering. De Duitse douane maakte met vijftien man overuren. De telling, die men gister avond even hield, leverde in een uur 1800 passanten op Zo was het overal langs de grenzen. De toeristenzwerm, die in de vooraf gaande dagen op ons land was neerge streken, trok weer af, hier en daar enige opstoppingen of vertragingen veroorza kend, maar nergens van bijzondere be tekenis. Ook Madurodam heeft het zeer druk gehad. Niet minder dan 25.000 bezoe kers kwamen in het afgelopen weekein de dit miniatuurstadje bewonderen, waarvan minstens tachtig procent bui tenlanders. Nog nimmer was het per centage van over de grenzen zo groot. De eerste honderdduizend bezoekers zijn de poorten van Madurodam alweer ge passeerd. Margarineprijzen verhoogd Met ingang van heden De Bond van Nederlandse Margarine- fabrikanten deelt mede, dat de sterk gestegen prijzen op de wereldmarkt voor de meeste voor de margarinefabri- kage benodigde plantaardige grondstof fen, welke stijging nu reeds enige maanden aanhoudt, het nodig maakt, de consumentenprijzen van margarine te verhogen. De stijging van de grondstoffenprij- zen wordt slechts ten dele doorberekend waardoor de prijsverhoging beperkt bleef tot 1 cent per pakje van 250 gram voor de goedkope merken, 2 cent voor de bekende standaardmerken en 3 cent per pakje voor de duurste merken. De prijsverhoging is heden ingegaan. God regeert, ook in atoomtijdperk Wantrouwen zal plaats moeten maken voor onderling begrip en dienstbetoon In alle Protestantse en R.-K. kerken in Nederland is gisteren een oproep tot inkeer en gebed uitgesproken, waarin ivordt herinnerd aan de ver schrikkingen van de tweede wereldoorlog en gewaagd wordt van nieuwe verontrusting over de strijd tussen de volkeren. Het stuk zegt: „Ons ver- vervult de huivering over de atoomkracht als machtsmiddel in handen van de regeringen en de daaruit voortvloeiende verantwoordelijkheid van de overheden tegenover de mensheid. Nu in de eerstkomende tijd de regeringsleiders zich opmaken voor een uiterste poging om door overleg te komen tot een dienend samenleven op deze aarde, waar de afstanden kleiner, maar de tegenstellingen tegelijk zoveel groter worden, roepen de kerken van Nederland tezamen allen, die van deze nood zijn vervuld, op tot gebed voor de zo noodzakelijke samen werking der volkeren." De kerken, hoezeer zich van haar gescheidenheid bewust, willen niettemin vasthouden aan de eenheid, die in Christus is. Daaraan ontlenen zij de vrijmoedigheid om tezamen in deze ver deelde wereld op te roepen tot inkeer en gebed. Wij mogen ons niet laten beheersen door de angst voor de gevaren van een nieuwe wereldoorlog. Evenmin mogen wij ons, door deze angst gedreven, be perken tot de strijd tegen het verkeerde gebruik van de atoomkrachten, waar door alle leven op aarde vernietigd staat te worden. Wij dienen, ook ieder persoonlijk, bovenal gericht te zijn op een geest van solidariteit tussen de volkeren der wereld en daarin onze bijdrage te leveren. God regeert, ook in het atoomtijdperk. Ook in dit tijdperk spreekt de bood schap van de dood en opstanding van Christus ons van Zijn overwinning en PROF. BEEL ONDERZOEKT THANS DE SITUATIE (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Beel zou vanmiddag een gesprek voeren met mr. Burger (PvdA) en daar na met prof. Romme (KVP). Hij wil eerst controleren of de situatie nog de zelfde is als bij de aanvang van de ka binetsformatie. Er zijn geen aanwyzin- gen, dat de toestand veranderd is. De PvdA is nog steeds bereid tot overleg, maar die bereidheid ontbieekt bij de andere partijen. Prof. Beel wil dat ech ter eerst vastleggen, alvorens zich ver der met de kabinetsformatie te be moeien. Zijn heerschappij. Juist daarom mogen wij ons in onze gebeden tezamen wen den tot de levende God, opdat Hij in Zyn genade de rassen en volkeren der wereld tot elkander brenge en verlich ting schenke aan dc overheden, die de verantwoordelijkheid dragen voor het samenleven der volkeren in gerechtig heid en vrede. Daarom vragen de kerken allen, die uitkomst uit deze bedreiging van men selijke en bovenmenselijke machten niet van de mens alleen verwachten, om met haar de al-machtige God aan te roepen om Zijn verlossende kracht". De oproep der kerken besluit: „Moge h-t Hem behagen het internationale overleg, dat in de eerstvolgende weken te Genève zal plaats vinden, te ge bruiken tot overwinning van het wantrouwen tussen regeringen, tot voorkoming van de uitbarsting van het geweld en tot groei van het onder, ling begrip en dienstbetoon der vol keren". Mollet waarschuwt tegen fascisme Huidig bewind berust op gezag van één man (Van onze Parijse correspondent) Guy Mollet, oud-premier van Frankrijk en secretaris-generaal van de S.F.I.O. de socialistische partij heeft gisteren op een con gres in Toulouse gewezen op de gevaren, die voor zijn land zouden Er is iets mis met de Duitse scholen Negen van de tien jongeren weten niets over Hitier In een artikel van Thilo Koch in het blad „Die Welt am Sonntag" wordt on der meer over de kennis van de Duitse jeugd omtrent Hitier gezegd: „Er is iets mis met de Duitse scholen indien negen van de tien leerlingen niets over Hitier weten of denken dat de Führer als ge heel meer goed dan kwaad deed". Koch schrijft, dat woensdag j.l. in een televisieprogramma werd gemeldt „Slechts een van de tien Westduitse leerlingen weet dat Hitier zes miljoen joden liet vermoorden uit naam van het Duitse volk, en dat Hitier de tweede we reldoorlog en daardoor de grootste ramp In de Duitse geschiedenis op zijn gewe ten had". Koch wenst een onmiddellijk onder zoek en zegt dat als de feiten juist blij ken te zijn deze kwestie het voornaamste probleem van de binnenlandse politiek is. De Friezen hebben een afdeling Canadezen van de Royal Canadian Dragoons uitgenodigd om de be vrijdingsfeesten te komen opluiste renOnder de 140 man van deze afdeling waren er twee. die daad werkelijk aan de bevrijding van Leeuwarden hebben meegeholpen. Hier trekt de afdeling door de Friese hoofdstad. Prins Bernhard heeft zaterdag een deputatie van bakkerscursisten en hun examinatoren in het Paleis Soestdijk ontvangen. De deputatie bood de Prins een collectie broden aan. waaronder enkele fulklorische exemplaren. Een van de kunstwer ken was een Vader Abraham waarvan de overdracht werd ge fotografeerd. „Leiders wacht proces" Het Indonesische leger heeft via niet-officiële personen contact op genomen met de opstandelingen ter bespreking van mogelijkheden om tot een beëindiging van de strijd te komen, zo heeft de Indo nesische stafchef luitenant-gene raal Nasoetion zaterdag in Dja karta verklaard. Eerder deze week was door het leger bekend gemaakt, dat de op standelingen op Sumatra en Cele bes hadden aangeboden de strijd te beëindigen. Volgens generaal Nasoetion vragen de opstandelin gen zich nu alleen nog maar af ,,hoe zij hun gezicht en hun leven kunnen redden". Hfj herhaalde vroegere verklaringen, dat er geen politieke compromissen met de opstandelingen mogelijk zijn. Het opdoemen, wanneer de huidige president der republiek, generaal Charles de Gaulle, eens van het toneel zou moeten verdwijnen. Op deze mogelijkheid of beter dit perspectief van De Gaulle's ver dwijning op kortere of langere ter mijn, waardoor inderdaad alle op rechte democraten in en buiten Frankrijk wel met grote vreze ver vuld moeten worden, werd nu voor het eerst door een politieke figuur van het eerste plan in het openbaar gezinspeeld. Mollet, die door sommige partijgeno ten opnieuw was aangevallen vanwege de beslissende rol, die hij in de mei dagen van het vorig jaar gespeeld had bij de machtsovername van generaal De Gaulle, meende, dat men bij een analyse van de Franse situatie van vandaag vooral drie kardinale fouten moet ver mijden. Drie feiten waren in zijn ogen niet voor discussie vatbaar: 1) de risico's, die Frankrijk vorig jaar gelopen had; 2) het feit. dat de Fransen thans leven op de basis van een democratie; 3) de onmiskenbare gevaren van het binnenlandse fascisme, die het land nog steeds bedreigen en die zich in het bij zonder zullen manifesteren in het geval generaal De Gaulle zijn hoge functie van staatschef eens niet meer zal kun nen vervullen. Het tegenwoordige regime, zo stelde Mollet onomwonden vast, rust geheel op de autoriteit van één man. Wanneer die man er eens niet meer zou zijn, moet worden gevreesd, dat de hui dige regering steeds verder in autoritair vaarwater zal verzeilen, omdat dan blij ken moet dat de meerderheid van het volk niet langer achter haar staat. Frankrijk zou dan worden gestort in het verschrikkelijkste drama, dat het land misschien ooit beleefd heeft, zo profeteerde de Franse oud-premier. Om die gevaren metterdaad het hoofd te kunnen bieden, wekte de socialis tische secretaris-generaal alle democra ten op de ryen eensgezind te sluiten. Mollets persoonlijke gedachten en ver langens gingen, zo zei hij, in de richting van een grote Franse „labourpartij", die alle democraten onderdak zou kunnen verschaffen. leger is evenwel bereid een „grootmoe dige houding" aan te nemen. Opstan dige militairen zouden in het leger worden opgenomen en scholieren en studenten die zich bij de opstandelingen hadden gevoegd, zouden worden terug gezonden naar school. „De opstandelingenleiders wacht echter een politiek proces, daar was niets aan te doen", aldus Nasoetion. Hij voegde hier nog aan toe, dat de opstandelingen moeilijkheden ondervon den bij hun bevoorrading, zodat zij tot terrorisme hun toevlucht moesten nemen. „Geheime kernwapenproeven mogelijk in Rood-China" Ohet Holifield, Democratisch lid der Amerikaanse-Congrescommissie voor de kernenergie, acht, het noodzakelijk dat elke overeenkomst betreffende een sta king der kernwapenproefnemingen mede door Communistisch-China wordt on dertekend, „ook al zou dit een erken ning der Chinese volksrepubliek met zich brengen". Holifield wees zondag in een televisie uitzending op het gevaar dat, indien de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie een desbetreffend akkoord zouden sluiten, waarbij communistisch-China geen partij zou zyn, de communisten toch heimelijk kernwapenproeven in het uitgestrekte Chinese land zouden kunnen nemen. Groot verzuim op Amsterdamse scholen Nieuwe berechting noodzaak (Van onze Amsterdamse correspondent) Het toenemen van het onwettig schoolverzuim in Amsterdam doet venvachten, dat het cijfer voor 1958 ongeveer 3000 kinderen zal vermelden. Het aantal verzuimde dagen is echter belangrijk groter geweest, omdat de statistiek zich slechts beperkt tot het „geval per leerling". Om aan deze on gewenste toestand een einde te ma ken, is een nieuwe opzet in de berech ting noodzakelijke Aldus de Officier van Justitie bij het Amsterdamse Kantongerecht, mr. J M. M. Meijer, zaterdagmorgen, toen 12 ge vallen van onwettig schoolverzuim zou den worden behandeld. In het vervolg zal de kantonrechter iedere zaterdag morgen reserveren voor het berechten van nalatige ouders. Zaterdag echter waren het in de meeste gevallen de ouders zelf. die spij belden. Kantonrechter mr. T. P C. Stuyt kenden voor hen geen pardon Hij wenste de zaken niet bij verstek te be handelen. en gelastte voorgeleiding van deze ouders, die dus zonodig met de sterke arm naar het gerechtsgebouw zullen worden gebracht. In vier van de twaalf zaken waren de ouders wel verschenen, maar in slechts een van die vier is het tot een uitspraak gekomen. De vader van een 13-jarig meisje, dat meer niet dan we! de school bezocht omdat het thuis op broertjes en zusjes moest passen, wera veroor deeld tot f 20.— boete. ..Het is de schuld van mijn vrouw Als ik 's morgen vroeg de deur uit ga. kan ik niet controleren of de kinderen wel naar school gaan", was het verweer. In drie gevallen vroeg de kanton rechter nadere rapporten. Een vader vertelde dat zijn ziekelijke echtgenote de hulp van de leerplichtige dochter thuis niet kon missen, een an dere vader meende dat zijn zoon wegens een beenblessure niet in staat was om naar school te gaan. en een moeder kwam zeggen, dat haar dochter erg zie kelijk was. De rapporten zullen straks uitmaken in hoeverre in deze gevallen sprake is geweest van onwettig verzuim.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1