't Gooi overwon li VS in matig duel: 3-1 Owen kon carriere niet afsluiten met zege in Cupfinal Veel waardering voor 40-jarig Lugdunum André Hak redde de eer Nottingham Forest won ondanks beenbreuk van Roy Dwight Receptie trok grote belangstelling MAANDAG 4 MEI 1959 Harde wind speelde de hoofdrol (Van een onzer verslaggevers) Het fraaie Hilversumse Sportpark was met vele duizenden toeschou wers bezet. Uit voetbaloogpunt bekeken was het spel dat de a.s. kam pioen 't Gooi en UVS op de grasmat weggaven beslist niet van dien aard dat men er geboeid door werd. Voor de Hilversumse aanhang werd dit matige duel echter met voldoening afgesloten. Dit dank zij de verdiende 31 zege welke de favorieten uit de Radiostad aan dit door de wind geplaagde partijtje overhielden. Twee van de drie Hilversumse goals kwamen met medewerking van de UVS-defensie tot stand. Voor de rest nog een vergelijking: het UVS-elftal dat op Koninginnedag tegen DFC zo uitstekend voor de dag kwam, ditzelfde team kon nu zelfs de schaduw daarvan nog niet opbrengen. KOSTBARE FOUTEN UVS begon met de harde wind tegen, maar lanceerde toch de eerste aanval. Er kwam een schot uit voort van de voet van Rijshouwer, dat echter naast vloog, 't Gooi begon over links en eenmaal kop te De Zoete uit de voorzet van zijn links buiten net langs de verkeerde kant van de paal. Doelman Van Duyl stopte ver volgens een hard schot van Burgers en downperiode van het ogenblik overwon nen zal worden. Een en ander baseerde spreker op de bewonderenswaardige ac tiviteiten en de ongebroken werkkracht welke de groenwitten hebben opgebracht en nog steeds opbrengen. Hier doelde de heer Van Schaik op de nieuwe kantine en de verbetering van de accommodatie, welke uit eigen kring zijn voortgekomen. Dit betekende dat men bij Lugdunum niet van zijn stuk is te brengen en re kent op lange termijn. Kortom: bouwt aan de toekomst! De heren A. A. C. Dusee (Landelijke Bond van Amateurver.) en J. C. F. Coers (Sportstichting) sloten de rij als sprekers van officiële instanties. Zij lie ten hun waarderende woorden vergezeld gaan van resp. een herinneringsvaantje en een bedrag onder couvert, bestemd als bijdrage voor de aankoop van een luchtverversingsinstallatie voor de nieu we kantine. Voetbalvrienden Lange tijd werd vervolgens het woord gevoerd door vertegenwoordigers van be vriende zusterverenigingen en oud-te genstanders. Namens UVS hield de heer J. Wondergem een kernachtig betoog, waarin hü de wrijvingspunten van de afgelopen tijd - amateurvoetbal contra het betaalde - de revue liet passeren en wees op de gemeenschappelijke belangen, die er niettemin bestaan. Gelukkig is de verhouding UVSLugdunum momenteel van vriendschappelijk karakter en van ganser harte hoopte de blauwwitte voor zitter dat Lugdunum een betere tijd te gemoet zou gaan. De welgemeende feli citaties liet spreker vergezeld gaan van de aanbieding van een theeservies in groenwitte kleuren, bestemd voor de toe komstige bestuurskamer, welke nog op het nieuwbouw-programma prijkt! Namens de verenigingen LFC, ASC, Roodenburg en DOCOS sprak de heer F. van Waveren. Ook deze spreker had veel waardering voor de wijze waarop Lugdunum werkt en toonde zich vol ver trouwen voor de toekomst. „De Kikkers zijn in Leiden nu eenmaal niet weg te denken", aldus besloot de heer v. Wave- ren zijn woorden van gelukwens. Uit naam van de door hem vertegenwoordig de zusterverenigingen bracht hij even eens een cadeau bestemd voor de nieu we bestuurskamer mee: een glasservies! De avond werd volgepraat door vele anderen. Wij doen nog slechts een greep: Th. W. v. d. Klugt (COVS), die tevens bekendmaakte dat er een internaat voor scheidsrechters op „Oud-Poelgeest" zal worden gehouden en dat de oproep - of beter wellicht noodkreet! - om nieuwe arbiters reeds 15 aanmeldingen tot ge volg heeft gehad; A. F. M. Jeukens (VVSB); KI. Huhner (Belangencomm. v. Afd. verenigingen), die bij deze gelegen heid deze nieuwe loot ten doop hield; vertegenwoordigers van de Studenten vereniging Lugdunum Batavorum, Zee- burgia en de Musschen. Uit eigen kring hoorden wjj tenslotte nog ere-voorzitter H. Teeuwen en D. Mulder, welke laatste namens de Jeugd commissie een voorzittershamer aan bood en een prijzenkast in het voor uitzicht stelde. Vele anderen volstonden met een handdruk of gaven schriftelijk van hun belangstelling blijk. Voorzitter J. Bredeveld had voor alle sprekers een hartelijk dankwoord. Omstreeks half ne gen viel officieel het doek over deze ge zellige en geanimeerde receptie. Een van de vele programmapunten van de feeste lijkheden was weer verleden tijd. Resu merend: een avond om lang op terug te blikken! Juniorentoernooi Als volgende programmapunt vraagt een juniorentoernooi op donderdag a.s. (Hemelvaartsdag) de aandacht. Hieraan wordt deelgenomen door de verenigingen HFC (Haarlem): LDWS; Lenig en Snel (Den Haag); Roodenburg; Sloterpark (A'dam) en Lugdunum. In totaal 10 elftallen zullen in wedstrijden van 2 x 20 minuten (verdeeld over 2 afd.) gaan uitmaken wie de fraaie prijzen mee naar huis mogen nemen. deze handeling was tevens 't begin van een licht overwicht van de geelzwarten. De harde wind deed echter veel afbreuk aan het spel en soms maakte de bal de meest rare capriolen. Zo nu en dan ver schenen de Leidse aanvallers voor de veste van doelman Bals, die de enkele hachelijke momenten prima oploste. Ver der scheerden schoten van Rijshouwer en W. Bekkering de deklat en werden fraaie voorzetten van Devilee onafge werkt gelaten. Na 20 minuten spelen klonk het eerste gejuich. Een slechte uit trap van de UVS-doelman bracht de bal voor de voeten van De Zoete, die op zijn beurt het leer in een verlaten doelmond plaatste: 1—0. Even later voorkwam Van Het tweede doelpunt van Not tingham Forest in de Cup[inal tegen Luton Town. Duyl 2—0 en miste Wim Bekkering aan dc overkant de kans op de gelijkmaker na de voorzet van Devilee. PENALTY Zeven minuten voor de rust kreeg UVS een penalty toegewezen toen W. Bekke ring was doorgebroken en door Klink hamer unfair werd gevloerd. André Hak waste het varkentje heel slecht, maar doelman Bals dook niettemin over de bal heen: 11. De thuisclub antwoordde met een ac tie over rechts. Jacq. van Leeuwen on derbrak deze handeling onreglementair, hetgeen op een vrije schop kwam te staan. De muur, die werd opgetrokken voor het UVS-heiligdom was zo lek als een zeef. De Zoete benutte dit hiaatje uistekend: 21. Overigens wekte de hou ding van een zwak fluitende heer Ra vens bij de UVS-ers op dit moment enig misnoegen op. BESLISSEND DOELPUNT UVS ondervond na da thee nu óók de hinder van de harde wind: het leer was wispelturig en het maatgevoel bij onze stadgenoten was zoek. Wèl volgden over de vleugels zo nu en dan wat aanvallen, maar de afwerking was pover. Zelfs doelrijpe kansen, die er heus wel waren, werden onbenut gelaten. Er waren pe rioden dat 't Gooi beslist sterker was en menigmaal moest v. Duyl handelend optreden, doch óók hij kon niet verhin deren dat er nog éénmaal gedoelpunt werd. Deze treffer kwam na een aanval over rechts. Verkuylen trapte het leer over de zijlijn en uit deze inworp scoorde Van Wilpen met een fraai schot. Er was voor Van Duyl geen houden aan: 3—1. Wat er hierna nog viel te beleven, kon in een notedop. Men geloofde het aan bei de kanten wel en zo had 't Gooi weer twee kostbare punten aan zijn totaal toegevoegd. De leiding van de heer Ra vens was beslist onder de maat. Henny Cliouffour uil het veld gestuurd Een ongeïnteresseerd Roodenburg liet de winst aan Wassenaar (Van onze sportredacteur) Wassenaar heeft afscheid geno men van de tweedeklasse met een 12 zege op Roodenburg. De Leidse Houtbewoners demonstreer den met een opvallende duidelijk heid, dat er in deze ontmoeting „om de baard van de keizer" werd gespeeld. Hun interesse was bij zonder klein en hun nonchalance opvallend groot. De Kerkehoutbewoners, wier spel even. min van een kwaliteit was om er over naar huis te schrijven, toonden tenmin ste nog enige belangstelling en hun ijver werd in de eerste helft beloond met een knap doelpunt van rechtsbuiten Klink hamer. Bij de sporadische malen, dat Roodenburg tot een lopende aanval kwam, had Jan van Heek geen geluk met zijn schoten. Eenmaal kopte hij het leer tegen de lat- en vlak voor rust stopte de Wassenaar-doelman Lonkhuizen, die kort na de aanvang bij een doeltrap een enkel had verzwikt, op fraaie wijze een verrassende schuiver van de atletische Roodenburger. Na de hervatting leek er even wat meer leven in de Leidse brouwerij te zul. len komen. De Wassenaarse back Oost- dam moest, tenminste een schot van Van Heek uit het doel koppen. Maar daarna sloop de slordigheid weer in het spel van de Leidse Houtbewoners. Wassenaar kwam tenslotte op 02, toen de blauw- L.F.C. organiseert pupillentoernooi Donderdag (Hemelvaartsdag) wordt op de terreinen van LFC een groot pupil lentoernooi georganiseerd. Verdeeld over 4 poules komen 16 elftallen - van 's mor gens 11 uur af - binnen de lijnen. Deel genomen wordt door de verenigingen Lugdunum, LFC, Quick Boys, UVS, ASC, LDWS, Roodenburg, SIZO en Leid se Boys. Dit jeugdfeest - de wedstrijden duren 2 x 10 minuten - wordt om vijf uur besloten met een wedstrijd tussen De Kanaries en Quick Boys. Ook dit wordt een duel voor de jeugd aangezien uit sluitend spelers van de partij zullen zijn, die de leeftijd van 23 jaar nog niet heb ben overschreden. Voor deze laatste wedstrijd is door de geelzwarten een beker uitgeloofd ver noemd naar het oud-bestuurslid en Af delingsbestuurder Guus Brokaar, in le ven een alom bekende figuur in de Leid se sportwereld. In verband met deze sportdag is de competitiewedstrijd RKAVVLFC uitge steld tot 2e pinksterdag. Zilveren Molentoernooi De oorspronkelijk voor woensdag a.s. vastgestelde halve finale van het Mo lentoernooi tussen LFC en Feijenoord is in verband met het niet beschikbaar zijn van de Rotterdamse spelers ver schoven naar maandag 11 mei. De an dere halve finale (SHS—Gouda) zal ver speeld worden op woensdag 13 mei. zwarte defensie traag reageerde en de stevig doorzettende midvoor Buitelaar doelman Keereweer te snel af was. Uit een penalty wegens hands scoorde van Heek tenslotte tegen: 12. Het hout werk kwam vervolgens doelman Keere weer tweemaal te hulp bij schoten van Eigens en Buitelaar. Daarna ging men wat onvriendelijk tegen elkaar doen en toen Roodenburg- rechtsbuiten Hennie Chouffour een be weging van natrappen maakte, werd hij prompt door de arbiter naar de kleed kamer verwezen. Dat prikkelde Rooden. burg nog tot een fel slotoffensief, maar het kwam te laat en bovendien verde digde de gehele Wassenaar-ploeg haar doelgebied met man en macht. Een wedstrijd die niet lang in de her innering aal voortleven UITDEUKEN SPUITEN STOFFEREN Reserves KiNVB BETAALD VOETBAL Res. 2e divisie B: EBOH 2—DOS 3 0—0, Xerxes 2—BBC 2 4—0, UVS 2— Baronie 2 1—2, NAC 2—Fortuna VI. 2 2-0. DOSKO 2—ONA 2 1—2, Elinkwijk 2—DHC 2 3—1. AMATEURS Res. 2e-klasse A: ADO 4—HW 2 6—2, LFC 2—DHC 3 1—1. Res. 3e-klasse A: Lisse 2LFC 3 10, SHS 4—VVSB 2 7—4, Lugdunum 2— Roodenburg 2 2—4. Res. 3e-kJasse B: UVS 4Wassenaar 2 10, Postduiven 2Quick 3 41, VUC 3 Archipel 2 2—1, HBS 3—Laakkwartier 3 3—1. ZATERDAGVOETBAL Res. 2e-klasse: TSB 2Rijnsb. Boys 2 3—7, Kozakken Boys 2—Zwart Wit 2 41, SSS 2—Zwaluwen 2 02. Res. 3e-klasse A: Rijnsb. Boys 3CS VD 2 03. Ter Leede 2Semper Altius 2 7—1. SHS 2—Noordwijk 2 1—0. Lei den 2—Quick Boys 3 0—5, RCL 2—Or- nas 2 12. Het Nederlands B-elftal zal don derdag &s. te Breda een oefenwedstrijd spelen tegen de eredivisieclub NAC. Voetballer van het jaardiep ongelukkig Sid Owen was diep ongelukkig. De 36-jarige aanvoerder van Luton Town, onlangs door de Britse sportpers uitgeroepen tot de „voetballer van het jaar", had zijn carrière zo graag willen besluiten met een overwinning in de Cupfinal. Dat is niet gelukt. Op de „historische" grond van het Wembley Stadion in Londen heeft Luton Town zaterdagmiddag met 21 verloren van het team uit Nottingham. Zelfs de omstandigheid, dat in de 35e minuut Roy Dwight, de briljante rechts buiten van Nottingham Forest, na een botsing met rechtsback Brendam Mcnally, met een gebroken rechter scheenbeen op een brancard moest wor den weggedragen, heeft dat niet kun- men voorkomen. Luton Town, dat op dat moment "met 2-0 achter stond, heeft die numerieke meerderheid slechts in één doelpunt kunnen uitdrukken. En dat was juist niet voldoende, zodat na •afloop van de wedstrijd de Engelse Koningin, die evenals Prins Philip in het Wemblev Stadion aanwezig was. aan de gelukkige aanvoerder van Notting ham Forest die zo begeerde trofee kon uitreiken. De ploeg heeft op deze zonnige zater dag geschiedenis gemaakt, want nog nooit was het voorgekomen, dat een team dat met tien man speelde, op Wembley in de beker-finale zegevierde. Het was voor de vijfde maal sinds de oorlog, dat een Cupfina! werd ont sierd door ec-n ernstice verwonding van een der spelers. In 1952 moest Barnes (Arsenal) uitvallen, in 1955 Jimmy Meadows van Manchester City. Een jaar later trof dat lot Bert Trautman, de Duitse doelman van Manchester City, en (wee jaar gele den was het keeper Ray Wood (Man chester United)), die doar een felle charge van Mcparland. werd uitge schakeld. Goed aanvalsspel Vooral in de eerste fase van de wed strijd heeft Nottingham Forest verrast door bijzonder goed aanvalsspel. De vleugelspelers Imlach en Dwight sticht ten vaak verwarring in de lang niet hechte verdediging van Luton Town. In het eerste kwartier was er eigenlijk maar één ploeg die speelde: Notting ham. Linksbuiten Imlach zorgde voor de inleiding van het eerste doelpunt. In de 9e minuut flitste hij langs zijn di recte tegenstanders en trok de bal bijna van de doellijn terug naar de vrij staande Dwight. Diens schot was te goed gericht om doelman Thomson ook maar een kans te geven. (10). Amper vier minuten later was het op nieuw een dekkingsfout van een Luton- speler. die tot een doelpunt leidde. Een voorzet op maat van linksbinnen Gray werd door Tommy Wilson zuiver inge kopt (20). De beslissing scheen al gevallen. Zelfs toen Roy Dwight het veld had moeten verlaten, was het de ploeg uit Nottingham die de strijd ba- heerste Ander aanzien Pas in de tweede helft zagen de voorwaartsen van Luton enkele malen kans gevaarlijk dicht bij het doel van Baynham te komen. Het duel kreeg een ander aanzien, nadat in de 17e minuut van de tweede helft David Pacey de achterstand van zijn team tot 2-1 had verkleind. Verwoede pogin gen hebben de aanvallers van Luton Tcwn daarna nog ondernomen om de gelijkmaker te scoren. Daarvoor bleek de verdediging van Nottingham Forest echter te sterk, zodat een trotse Jack Burkitt. aanvoerder van het team. even later zijn geestdriftige supporters de grote zilveren beker kon tonen. „Het leven begint bij de veertig Trots en gelukkig toont Jack Burkittde aanvoerder van Not tingham Forest, de Cup aan de honderdduizend toeschouwers in het Londense Wembley Stadion. Vierde klassers amateurs Teylingen degradeert In de vierdeklasse A is nu ook aan de staart de beslissing geval len. Teylingen kon het bij Hille- gom niet bolwerken en degradeert naar de Afdeling Leiden. Geel Wit-ASC Tot een kwartier voor tijd leidde ASC met 0-1. Deze treffer werd gescoord door v. d. Waals in een periode dat de roodzwarten ster ker waren. Toen ver in de tweede helft Geel Wit gelijk maakte, maakte ASC de fout in de verdediging te gaan. Fouten van Tegelaar en Brard werden in dat voor de roodzwarten noodlottige laatste kwartier resoluut door de Haarlemmers afgestraft: 3-1. Warmunda-SJC De SJC-midvoor Piet Vink liep in deze ontmoeting een hersenschudding op, toen hij met een harde kopstoot voor de tweeae maal de bal in het Warmondse doel plaatste en daarbij in onzachte aanraking kwam met een der verdedigers. Vink scoorde zijn beide treffers voor rust. Na de her vatting werd het eerst nog 0-3 alvorens Warmunda sterker werd en door Velte- naar de achterstand reduceerde tot 1-3. Daarbij bleef het. Hillegom-Teylingen De bezoekers speelden zeer zwak. Hillegom, dat zich zeker niet tot het uiterste inspande, nam door Van Kampen de leiding. Na rust vergrootte Van Braam de voor sprong. Toen Duizens in eigen doel kopte (2-1) kreeg Teylingen weer eni ge hoop, maar Van Braam sloeg die de bodem in: 3-1. Foreholte-THB Eerst nadat de Haarlemse bezoekers de stand op 0-2 hadden gebracht, wist het beter spelen de Foreholte de weg naar het doel te vinden. Dat gebeurde diep in de tweede helft. Mart van Dijk (2x), Van der Lans (2x) en Uljee schoten de thuisclub toen nog naar een stevige 5-2 overwinning. DOCOS-ADS De Leidenaars be hoefden niet alle registers open te trek ken om met een 5-2 zege uit de bus te komen. Frans Jansen en Jan van Mar wijk zorgden voor een 2-0 voorsprong. Kort voor rust verkeek Wanst zich op een schot en werd het 2-1. In de tweede helft brachten Jan en Joost van Mar wijk. de laatste scoorde tweemaal, de stand op 5-1. Nadat ook de bezoekers nog een keer het net hadden gevonden, kwam het einde van deze ontmoeting met 5-2. (Van een onzer verslaggevers Veertig jaar Lugdunum! Ter gelegenheid van dit voetbaljubileum reci pieerde het bestuur van de groenwitte vereniging zaterdagavond in „In den Vergulden Turk". Een overioeldigende belangstelling, talrijke sprekers en talloze bloemstukken, vormde een treffend bewijs van de belangrijke plaats, welke Lugdunum zich in de afgelopen 40 jaar in de Leidse sport- gemeenschap heeft veroverd. Blijvend veroverd, want óók al maken de Kikkers momenteel een zware depressie door men staat aan de voor avond van degradatie naar de 4e-klasse! unaniem waren de insiders, die ter receptie verschenen van oordeel: Lugdunum kont terug! De enorme iverkkracht, het organisatietalent èn het rijke bezit van een voortreffelijke jeugdafdeling staan er borg voor dat óók van Lugdunum gezegd kan worden: „Het leven begint bij de veertig"! Bondsvlag Ditmaal géén gloedvol betoog van vriend Dirk Nijs, die zoals zijn vervan ger, de heer G. Been uit Rotterdam ver telde, nog altijd huisarrest heeft. Na mens de KNVB feliciteerde invaller Been Lugdunum met dit jubileum en bracht naar voren, dat het kleine clubje van toen is uitgegroeid tot een „club van betekenis", die een uitstekende naam ge niet in de Bond. Spreker bracht dank voor de wijze waarop de belangen van de jeugd worden gediend en ontvouwde de Bondsvlag - het traditionele geschenk bij een 40-jarig jubileum - welke hij namens de KNVB aan voorzitter Bredeveld aan bood. Het hoofdbestuur had tevoren reeds telegrafisch zijn gelukwensen doen toekomen. Aan de afgrond Namens de Afd. Leiden van de KNVB verscheen voorzitter mr. J. J. de Jongh voor het voetlicht. Enkele jaren geleden, zo zei spreker, was Lugdunum kampioen van de 2e klas en stond aan de drempel van de hoogste klasse. Hoe gaarne had het Afdelingsbestuur het overschrijden van die drempel meegemaakt, want in onze stad met om-en-nabij honderddui zend inwoners, gaat het verlangen uit naar een vertegenwoordiging in de hoog ste voetbalregionen. Uiteraard zowel bij de amateurs als de semi-profs! Helaas, juist samenvallend met dit jubileum, luidt bij Lugdunum nü de noodklok en staat men aan de afgrond van de derde klasse. Degradatie lijkt onvermijdelijk, doch een bloeiende jeugd en een gezonde innerlijke basis gepaard aan de grote werkkracht van de vroede vaderen van dc jubilaris, zijn reden om deze terug gang slechts te zien als een tijdelijke stap terug. Aldus mr. De Jongh, die zijn woorden uiteraard van de welgemeende felicitatie van de Afd. Leiden vergezeld deed gaan. Oud-voorzitter, de heer W. Caro was eveneens ter receptie versche nen. Niet wegzinken „Het leven begint bij de veertig" en Lugdunum komt terug, zo zei wethouder J. C. van Schaik, die namens B. en W. gelukwensen overbracht. Lugdunum dit aan zijn naam verplicht en mag niet wegzinken in de vergetelheid. Overigens was de heer Van Schaik ervan overtuigd, i«t de naam Lugdunum zal blijven en de Namens de KNVB overhandigt van Lugdunum, de heer Brede- de heer G. Been (links) de tradi-\veld. tionele bondsvlag aan de voorzitter <Poto L.D./van Vliet)

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13