SPARTA MOET NOG WACHTEN Voortreffelijk roeiend Nereus wint in vliegende storm de Varsity Volendam bereikte de eredivisie GVAV plotseling goede papieren NEDERLANDSE DAMES NIET IN DE FINALE-POULE A Njord eindigt op derde plaats Opgericht 1 maart 1860 Maandag 4 mei 1959 Vierde blad no. 29735 Ondanks vroegtijdige vreugde Sparta is cr nog niet, maar komt er zeker. De Spartanen hebben er gisteren weer geen twijfel over laten bestaan. ADO werd met 4—1 goed duidelijk gemaakt, dat de Rotterdammers op de rand van het kampioenschap staan. Rapid JC won in Utrecht met 1—3 van Elink' wijk. Theoretisch kunnen deze zuiderlingen nog gelijk komen, maar er is niemand, die daarin ge looft, In Rotterdam zeker niet. Daar had men de ontmoeting tegen de ploeg uit de Residentie maar een kwartiertje te laat laten beginnen. Men kon immers nooit weten. Rapid kon falen. Dat is dan tenminste nog iets, waard om te vertellen. Voor het overige was het niet al te best. Hoog zittende zenuwen beletten de Rotterdammers tot een normale ontplooiing te komen. Toch kon het technisch betere Sparta de eerste helft met een 21 voorsprong afsluiten, ondanks het felle en enthousiaste verzet van de Hagenaars. Het bericht, dat Rapid in de rust niet verder was gekomen dan 11 inspireerden de Maasstedelingen. In vijf minuten na rust schoot Sparta zich van een benauwde voorsprong naar een 41 rozenbed. Het was, dat de toeschouwers daarna rekenden op een feestelijk slot, anders zouden zij ongetwij feld de tribunes hebben verlaten. Het was vakantievoetbal in zijn meest zouteloze vorm. En toen kwant dat kampioenschap ook nog niet. Logisch, dat een enkeling zich geroepen voelde om toch maar wat feest te gaan maken. Vandaar die juich stemming na afloop. Wellicht mede door een feestkrant, die grif van de hand was gegaan. Een speciale kampioenseditie Kwart voor vier nog zeker een kwartier te spelen golfde een gerucht over de volle tribunes. Elinkwijk—Rapid was afgelopen. Het kón dus waar zijn. Roodwitte vlaggetjes gingen schuchter omhoog. De feestvreugde breidde zich snel uit, maar de domper kwam even vlot. Onmid dellijk na het laatste fluitsignaal klonk het ver lossende woord: Sparta is er nog niet. Maar komt er zeker, zo dacht de enthousiaste juniorenschare en hees bij voorbaat de favorieten met kleine- mannetjesmacht op de schouders. Maar Rapid JC kwam in Utrecht niet tot een nederlaag, al heeft Elinkwijk er zijn uiterste best voor gedaan. Een kwar tier voor het einde stond het nog steeds 11. Toen moest Piet Kraak gebles seerd het veld ruimen. Van der Schilden deed het aardig onder de lat, maar de rust was uit de Utrechtse ploeg en daar kon een technisch oppermachtig Rapid spoedig van profiteren. Tenslotte werd het 3—1, hetgeen voor Sparta uitstel van een feest betekende. Daar het lot van Scheveningen Hol land Sport en NO AD is beslist, was het overige deel van het programma van geen enkel belang. Ajax en DOS geno ten in Amsterdam van deze belangloze sfeer en speelden een rustig vriend schappelijk partijtje, dat door de thuis club met 20 gewonnen werd. Zelfs het feit, dat bij Willem II NOAD twee plaatselijke concurrenten Schaduw over Varsity Dr Marres gedood bij ongeval Na afloop van de Varsity heeft ter hoogte van de Hoogebrug te Jutphaas een motorrijder de ere praeses van de Amsterdamse Stu dentenroeivereniging „Nereus", dr. A. A. J. H. Marres sr. aangereden. Dr. Marres, die op dat moment uit zijn auto stapte, was op slag dood. Bij het ongeval werden voorts gewond de 28-jarige J. H. Huisman en de duo passagiers, de 20-jarige C. H. Beumer en de 18-jarige mej. Th. Gerlach, allen uit Utrecht. De berijder van de motor, de heer Huisman wilde zich bij aankomst in het ziekenhuis niet onder medische behan deling stellen en verliet de kliniek. De beide duo-passagiers zijn zwaar gewond. Volgens de politie te Jutphaas had dr! Marres het Varsity-terrein verlaten en zou nog besprekingen voeren met de technische commissie van de roei-bond in hotel Wittebrug te Jutphaas. Een vriend vervoerde hem met een auto na-ar het hotel. Hij heeft bij het oversteken van de weg te weinig aandacht geschonken aan het op dat moment zeer drukke verkeer en werd door de motorrijder geschept. Met di'. Marres is een van -de grote fi guren van de Nederlandse sportwereld heengegaan. Vooral de roeisport heeft van de onschatbare diensten van dr. Marres profijt getrokken. Het hoogte punt in zijn sport ie vf loopbaan viel on getwijfeld in het jaar 1929, toen de door hem gecoachte Amsterdamse skiffeur Bertus Gunther in Henley de Diamond Sculls veroverde. Ook in 1928 was Gun ther door di'. Marres getraind voor de Olympische Spelen in Amsterdam, waar. bij de sculler de vierde plaats 'bezette. Voor de oorlog had hij enkele jaren zitting in het bestuur van de NRB. Kort ra de oprichting werd hij ook bestuurs lid van de Amsterdamse Roerbond en bij de Europese kampioenschappen was hij een gewaardeerd kamprechter. Zijn ver diensten voor de roeisport werden be loond met het erelidmaatschap van de NRB en de KNSRB en het voorzitter schap van Nereus. Na de oorlog wras dr. Marres tot 1956 nog voorzitter van de technische adviescommissie voor heren. Tot de dag van het noodlottige ongeluk had hij de supervisie over de jongere coaches van .Nereus" en een groot deel van de niet geringe successen van de Amsterdamse studenten in de laatste ja ren mag zeker op zijn naam geschreven worden. Naast zijn functies in de roeiwereld diende dr. Marres de sportwereld onder meer als lid van het curatorium van de academie voor lichamelijke opvoeding te Amsterdam en als lid van de raad van commissarissen van de N.V. het Neder landse Sportpark. Ook in de medische wereld was de overledene een gezien man. Na zijn uni versitaire opleiding bekwaamde hij zich onder prof. Burger tot keel-, neus- en oorarts. Hij was tot de pensioengerech tigde leeftijd verhonden aan het Onze Lieve Vrouwe Gasthui-s te Amsterdam, waarvan hy ook tot regent werd be noemd. tegenover elkaar stonden, heeft de ont moeting niet kunnen redden. NOAD is gedegradeerd, dus vond de thuisclub het best, dat deze ploeg bij zijn afscheid uit de eredivisie nog een overwinning be haalde Toch nog enthousiasme MVV heeft in Maastricht nog fel van zich afgebeten tegen Feyenoord. Het enthousiasme van de zuiderlingen woog aardig op tegen de betere techniek van de Rotterdammers. De 11 eindstand was dan ook in alle opzichten bevre digend. Matig voetbal was er ook te zien in Venlo, waar VVV met niet minder dan 62 revanche nam voor de destijds in Amsterdam tegen Blauw Wit geleden nederlaag. Fortuna en NAC speelden in Geleen eveneens een gezapig partijtje. Twee minuten voor het einde, zorgde Huis ervoor, dat niet zoals algemeen werd verwacht het einde kwam met een gelijkspel, maar dat Geleen de twee punten thuis mocht houden. Weinig beter was het in Eindhoven, waar PSV en DWSA wellicht goede bedoelingen koesterden, toen zij het veld opkwamen, maar het is bij de bedoelingen gebleven Het was zeer mager voetbal, dat getoond werd. PSV trok met 41 aan het langste eind. Nog eenmaal Tenslotte SHSEnschede. De Hage naars waren er kennelijk op uit om hun publiek te tonen, dat zij vast van plan zijn terug te komen. De geestdrift, welke zy op de grasmat legden, werd beloond met een onverwachte 32 zege. Gisteravond was het groot feest in het vissersdorp Volendam. Want voetbal is een hoofdzaak in dit plaatsje met tienduizend inwoners, dat thans een eredivisieploeg rijk is. Want door een 14 zege op Limburgia is Volendam kampioen geworden en ge promoveerd. In de eerste divisie B ziet het er naar uit, dat Sittardia vrijwel de gehele competitie aan de leiding met de haven in zicht nog gaat stranden. Want de zuiderlingen verloren bij KFC met 43, terwijl GVAV met 30 won van Vitesse. Door deze uitslagen hebben de Groningers met nog twee wedstrijden voor de boeg twee punten voorsprong. En dus een fraaie kans om het vorig jaar verloren terrein terug te veroveren. Wereld li oekeytoern ooi Het Nederlands dameshockeyteam heeft zich niet in de finale van het wereldhockeytoernooi te Amstelveen kunnen plaatsen. Zaterdag verloren de Oranjemeisjes met 2—4 van Australië, dat zich door deze zege met Engeland en Zuid-Afrika in de finalepoule plaatste. Het Nederlands elftal gaat nu in poule B met Wales en de Verenigde Staten spelen om de bezetting van de 4e tin de 6e plaats. Schotloosheid van de voorhoede en het gemis aan tempo in de gehele ploeg waren de voornaamste oorzaken van de 2—4 nederlaag, die Oranje zaterdag tegen Australië leed. Hoe het dan wel nxoest, toonden de Aussies" in de eerste helft, die dank zij de doortastenheid van hun binnentrio June Haines. Joyce Hewson. Margaret Heron, met een 14 voorsprong afsloten. Trix Nillessen scoorde het Nederlandse tegenpunt. Het was voor de rust een en al Australië en meerdere malen raakte de Oranje defensie de kluts kwijt. In de tweede Race van stuurman Vanier De grote vreugde van de Amsterdamse studenten over hun briljante overwinning in de Varsity sloeg om in een trieste rouw, niet alleen voor Nereus maar zeker ook voor de gehele Nederlandse roeiwereld, door het plotselinge overlijden van dr. A. A. J. H. Marres, die vlak bij het wedstrijdterrein door een motor werd aangereden. De zege van Nereus immers mag voor een groot deel worden toe geschreven aan de bekwame leiding van dr. Marres aan de coaches van de Amsterdammers. Het hoofdnummer van dit studentenevenement bij uitnemendheid werd de race van stuurman Vanier van Nereus. Hij was de enige stuurman van alle ploegen onverschillig in welk nummer dan ook die kans zag op de meest rigoreuze wijze zijn tegenstanders de loef af te steken door van de vuile boei 6 op te trekken naar boei 2, om zodoende de kans op een overwinning meer in handen te krijgen. Onze roeimedewerker tekent hierbij het volgende aan: De wind die met sterkte 8 dwars over de baan stond, hield Pluvius weliswaar in bedwang, maar was vooral voor de ploegen, die van de boeien 5, 6 en 7, ge legen aan de oostelijke oever vertrokken, een ernstige handicap. Terwijl de Oude Vieren oproeiden naar de start bereikte de storm zijn hoogtepunt. Aan de oostelijke oever van het kanaal sloeg het water hier en daar reeds over de schoeiing. Na een aanvankelijk valse start, ver trokken de ploegen van Triton, Njord, Argo, Laga, Aegir en Nereus opnieuw, ditmaal zonder haperen. Na 500 m. leidt Njord op baan 2, terwijl Triton op baan 1 langzaam terugvalt. Njord benut deze gelegenheid om zo dicht mogelijk onder de hoge, beschuttende wal te kruipen. Ondanks de taflengte voorsprong ver mag de Leidse ploeg ons niet te impo neren. Het geheel maakt een wat ver moeide indruk. Mede door het achter blijven van Triton heeft het prachtig roeiende Argo zich op baan 2 genesteld en vormt een voortdurende bedreiging voor Njord. Laga op baan 4 zakt even eens wat af. Hierdoor ziet het taai vechtende Aegir kans iets rustiger water op te zoeken, daardoor het uitstekend gestuurde Nereus de kans gevend ook iets hoger te koersen. Nereus demon streert voortreffelijk roeien, een regel matige harde haal en zuiver waterwerk. Door enige felle tussenspurts loopt Nereus in op Njord en gaan de Leide- naars op 200 meter voor de brug inder daad voorbij. Argo slaat een iets hoger tempo, komt op 2000 meter gelijk met Njord, dat zich vertwijfeld weert tegen deze aanval. Nereus intussen vergroot haar voorsprong tot een lengte, gevolgd door een nog steeds imponerend roeiend Argo. Op 300 meter voor de finish ver hoogt Njord nog eenmaal haar tempo, snoekt hierbij en het ziet er zelfs even naar uit, dat het fanatiek roeiende Aegir ook nog aan Njord voorbij zal gaan. Nereus passeert de finishlijn, Argo volgt op 3/4 lengte en Njord weet zich met helft bepaalden de Australische meisjes zich er voornamelijk toe de verworven kostbare voorsprong te verdedigen en was de Nederlandse ploeg vrywel voort durend in de aanval. Maar uit dit grote overwicht ontstond eerst drie minuten voor tijd de tweede tegengoal. Trix Nil lessen strafte toen een fout van de Australische keepster af. De overige uitslagen waren op deze zaterdag: EngelandArgentinië 30, WalesBelgië 10, Nieuw-Zeeland Zuid-Afrika 12, SchotlandCanada 3—0. De eindstanden in de kwalificatie poules waren: Poule A Australië 4 4 0 0 Nederland 4 3 0 1 Ierland 4 2 0 2 Schotland 4 10 3 Canada 4 0 0 4 Poule B Zuid-Afrika 4 3 1 C Wales 4 2 2 C België 4 2 0 2 Nieuw-Zeeland 4 10 3 8 15— 3 6 6—4 4 7—6 2 3—5 0 0—13 Frankrijk Poule C Engeland V.S. Duitsland Argentinië Zwitserland 5-1 5—1 4—2 4—6 1—9 8 18— 1 6 16— 5 4 7—4 2 3—13 0 0—21 M-'*" Zo groot was de vreugde van de i winnaars in het water terecht kwa- Nereus-supporters dat eerst de men. De Oude Vier van Nereus stuurman uit de boot viel en ver- bestond uit F. Meyer (boeg), F. volgens ook de andere Varsity- van Haaps, C. J. Westerman. M. C. O. Fehmers (slag) en Vanier stuurman. uiterste krachtinspanning als derde te handhaven, onmiddellijk gevolgd door Aegir. Bijnummers Wat de overige 12 nummers betreft, bij deze ontbrak het evenmin aan span ning. Nereus behaalde in deze Varsity naast het hoofdnummer nog 4 overwin ningen. t.w. in de Jonge Vier II, in de Overnaadse Twee, in de Lichte Vier en de Eerste Jaars Acht. Het waterwerk bij al deze Nereusploegen was opvallend goed. Triton kwam in het algemeen met zwakke ploegen voor de dag. Vooral de techniek liet veel te wensen. Bij Laga imponeerde ons de stuurmanloze vier en de Jonge Vier I. Bij dit laatste nummer, waarbij een ieder de goed roeiende Aegir-ploeg reeds als overwinnaar had gedoodverfd, demonstreerde Laga een uitstekende tactiek op de laatste 1000 m. Argo was in het hoofdnummer, waarin zij als uitstekende tweede eindigde, een openbaring. Aegir won alleen het num mer Stuurmanloze Twee. niet met leng tesmet een straat. Njord liet, in het nummer Jonge Acht goed roeien zien. Vooral het duel met Nereus op de laat ste 800 meter was spannend. De ploeg toont een uitstekende conditie. Indien de techniek nog zou kunnen worden verbeterd vooral wat betreft de leng te van de haal dan zal Njord met deze ploeg in dit seizoen zeker succes hebben. Het Rotterdamse Skadi heeft dan weliswaar in deze Varsity geen overwinningen kunnen boeken, toch viel ons de Lichte Vier op, door haar goede techniek en dat nog wel op baan 7. In dit nummer bezette de ploeg een zeer goede tweede plaats achter het sterke Nereus Uitslagen Jonge Vier I: 1. Laga 7 min.. 50 sec.; 2. Aegir 7.57.4; 3. Nereus. Jonge Vier II: 1. Nereus 7.48.9; 2. Aegir 8.10: 3. Laga. Jonge Twee: 1. Njord 8.53.1; 2. Skadi 9.00.2; 3. Argo I. Overnaadse Twee: 1. Nereus 8.47.9; 2. Triton 8.55.8; 3. Njord. Lichte Vier: 1. Nereus 8.01.3; 2. Skadi 3.07 4; 3. Njord. Stuurmanloze Vier: 1. Laga 7.40.2; 2. Triton 7.44.9; 3. Njord. Jonge Acht: 1. Njord; 7.01; 2. Nereus 7.07.2; 3. Triton. Hoofdnummer Oude Vier (3 km): 1. Nereus 11.10.8; 2. Argo 11.16.7; 3. Njord 11.35.8. Overnaadse Vier: 1. Laga 7.45.5; 2. Njord 7.56.6; 3. Triton. Overnaadse Skiff: 1. Laga; 2. Nereus; 3. Aegir. Stuurmanloze Twee: 1. Aegir 8.05.0; 2. Nereus 8.33. Lichte Acht: 1. Laga 7.08; 2. Skadi; 3. Njord. Eerste-Jaars Acht; 1. Nereus 6.57.2; 2. Laga 7.00.2; 3. Argo. Daniels scoort 2-1 voor Sparta in de wedstrijd tegen ADO. Finale poules De samenstelling van de finale-poules ziet er als volgt uit: Poule a: Australië, Engeland en Zuid- Afrika (zij spelen om de 1ste t.m. 3de plaats). Poule b: Nederland, Ver. Staten en Wales (om de 4e t.m. 6e plaats). Poule c: België, Duitsland en Ierland (om de 7e t.m. 9e plaats). Poule d: Argentinië, Nieuw-Zeeland en Schotland (om de 10e t.m. 12e plaats). Poule e: Canada, Frankrijk en Zwit serland (om de 13e tjn. 15e plaats). Tegen Wales De Nederlandse ploeg herstelde zich zondag enigszins van de teleurstellen de nederlaag tegen Australië en be haalde een overigens weinig impone rende 10 overwinning op Wales. In de voorhoede waren door een knie- klessure van Maaike Weijtens enige wijzigingen aangebracht. Laura Dekker speelde nu op de mid- voorplaats, terwijl Marijke Teppema de vrijgekomen rechtsbinnenplaats innam. In de eerste helft zag het ernaar uit, dat de oranjebloesjes het onderspit zou den delven. De aanvallen van Wales, voornamelijk over de rechtervleugel Burnell—Robinson geleid, waren bijzon der gevaarlijk. Nederland bofte echter, dat Jo Jurrissen juist nu weer in haar oude vonm stak en als een geboren voet baller al schietend haar doel schoon wist te houden. Twee minuten na de rust rondde Ans Rouwenhorst de zoveel ste verknoeide straf corner, waarbij dit maal de bal binnen de cirkel was geble ven, af met een hard schot, dat doel trof: 1O. De strijd werd nu veel levendiger. Burnell kwam vrij voor Jo Jurrissen's heiligdom maar schoot naast. Marijke Teppema, die meer vaart in de voorhoe de bracht door haar felle doorzetten miste twee kansen, de laatste na een scrimmage waar niemand meer wijs uit kon worden. Ook in de Nederlandse achterhoede vlotte het nu beter. Maar uit de tal van spannende situaties voor beide doelen werd niet meer gescoord. Overige uitslagen De uitslagen van de overige, gisteren gespeelde wedstrijden, waren: Ierland—België 1—2, Nieuw-Zeeland— Argentinië 2—0, Canada—Frankrijk 1—0, AustraliëZuid-Afrika 20. VVV gaat tering naar nering zetten Het bestuur van de Venlose eredivisie, club WV wil enkele bezuinigingsmaat regelen gaan nemen. Door aankopen van prominente spelers, zoals Faas Wilkes en Spikofski, alsmede door de hoge exploi tatiekosten is de financiële toestand van de vereniging niet meer, zoals het bestuur graag zou willen. Het plan be staat om de premies voor de spelers die totnutoe 60 gulden kregen voor een gewonnen wedstrijd, 30 gulden voor een gelijk spel en 10 gulden voor een neder, laag in het nieuwe seizoen afhankelijk te stellen van het aantal bezoekers. Na een bepaald aantal thuiswedstrijden zal telkens worden vastgesteld hoe hoog de premies voor de komende periode zijn. Vast staat voorts dat de Duitser Spi kofski. wiens contract 30 juni a.s. afloopt op de transferlyst zal worden geplaatst. Verder zal het bestuur van WV geen spelers verkopen. Gezien de ervaring, op gedaan met „dure" spelers, is reeds eni ge tijd geleden begonnen met een inten. sieve training van talentvolle spelers uit eigen omgeving. Uit deze kern van jeug. digen wil WV in de toekomst putten voor zijn 1ste elftal. Verwacht kan dan ook worden, dat er geen nieuwe aanko pen zullen worden gedaan. Deze bezuinigingsmaatregelen werden noodzakelijk, doordat het aantal bezoe kers beneden de raming is gebleven. Men had gehoopt op een gemiddelde van 7500 toeschouwers, doch waarschijnlijk zal het werkelijke getal rond de 6000 liggen. KJN.V.B.-toto (Van onze Haagse redactie) Op een enkele uitzondering na waren de uitslagen van de zondag gespeelde voetbalwedstrijden niet bepaald verras send. Dit wordt weerspiegeld in het aantal tweede prijswinnaars van de KNVB-toto, namelijk zeventig. Dit aan tal zal vóór de inzendingstermijn dins dagavond sluit, echter nog wel groter worden. De tweede prys bedraagt 35.190 gul den. Die enkele uitzondering heeft velen parten gespeeld. Er zijn totnutoe slechts drie deelnemers, die alle 15 uitslagen juist hebben voorspeld. Zij delen de eerste prys van 82.110 gulden. In totaal werd door 231-675 deelnemers 335.145 gulden ingezet.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11