Vijf en-zeventig jaar meelfabriek „De Sleutels" in Leiden Ruim 2000 Leidse schoolkinderen brachten aubade en hadden feest H. J. de Koster officier in de Orde van Oranje Nassau Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 1 mei 1959 Tweede blad no. 29733 Onder de vele honderden, die deze middag gelukwensen aanboden, waren o.m. de vrijwel voltallige besturen van de Alg. Ned. Molenaarsbond, de Ned. Ver. van Meelagenten, de Stichting Maalderijbelangen, de Ned. Vereniging van Meelfabrikanten, de Ned. Bakkers- bond, het Comité van Graanhandelaren, de Ned. Bakkerijstiohting, de Ned. Bond tan Meelhandelaren, het Verbond van Ned. Werkgevers, directie en commis sarissen van de N.V. Leidsch Dagblad, ir. J. J. G. van Hoek en mr. H. A. C. Branderhorst, resip. ondervoorzitter en secretaris van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland, mr. F. Daniels, chef van het kabinet van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer J. Dreeuws, commissaris van Politie, de heer S. W. Hagedoorn, commandant van de Brandweer, ir. J. A. Smit. direc teur van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen, de heer M. Weima, directeur van Markt- en Haven dienst, een deputatie van het Ned. Graancentrum, de Leidse Bakkerspa- troonsvereniging „Ons Belang", de Ned. Kat.h. Bond van Werknemers in indus triële bedrijven, de Alg. Bedrijfsgroepen centrale. de Ned. Ver. van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, de Alg. Werkgevers vereniging van het Produktsohap Gra nen, Zaden en Peulvruchten, de Chr Bedrijfsgroepencentrale, ir. A. van Driel en mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, resp. voorzitter en secretaris van de Leidse Ver. van Industriëlen, mr. J. Kramer, secretaris van de Ver. van Prot. Ohr. Werkgevers in het Bakkersbedrijf, de heer H. Hazelihoff, directeur van het Gew. Arbeidsbureau, het bestuur van het Centraal Soc. Werkgeversverbond, de R.-K. Bakkerspatroonsvereniging Lei den en Omstreken, van de Speeltuinver eniging „Ons Eiland" en „Om de Door braak" en voorts zeer vele zakenrelaties en vrienden. Gelukwens van Leiden Het Gemeentebestuur van Leiden was deze middag vertegenwoordigd in de per soon van de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en de wethouders de heren mr. J. Drij'ber, A J. Jongeleen en S. M. Stolp. Ver over de daarvoor vastgestelde tijd het aantal bezoekers was dan ook zo groot kwam aan deze geanimeerde receptie een einde en konden de heren H. J. de Koster en ir. F. K. T. Beukema toe Water de balans van vreugde, waar dering en dank opmaken. ESPERANTO-STUDIECONFERENTIE In het Studiecentrum „De Pieterberg" te Oosterbeek werd een Esperantostudie- conferentie gehouden. Inleidingen wer den gehouden door dr. Th. van Ginde- raelen, advocaat te Mechelen, dr. C. P. Gunning, oud-rector van het Lyceum te Amsterdam en prof. dr. J. Prins, buiten gewoon hoogleraar te Utrecht. De ope ning werd verricht door de lieer A. F. van Haren, voorzitter van de Esperan- tobeweging in Nederland. Deze merkte op, dat het jaar 1959 een herdenkings jaar is. Het is n.l. 100 jaar geleden, dat de schepper van het Esperanto dr. Zamenhof, werd geboren. Dr. Th. van Ginderaelen sprak over „Internationaal denken", dr. C. P. Gunning over „Vor ming van het wereldgeweten en prof. dr. J. Prins over „Internationale noodzake lijkheden". Op deze voordrachten volgde een diepgaande bespreking. Ondanks slecht weer veel enthousiasme Ook Amerikaanse ambassadeur luisterde naar samenzang op het Stadhuisplein Na een reveille, waarvoor drie bands zorgden, begonnen de feestelijkheden in Leiden met een aubade aan burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die met een groot aantal genodigden, o.w. de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag, de heer Philip Young, op het bordes aan de achterzijde van het Stadhuis een ereplaats toegewezen kreeg. Vanzelfsprekend was er ook een aantal afgevaardig den van de Vereniging Koninginnedag in de vroege morgenuren naar het Stad- heisplein gekomen om naar de kinderzang te luisteren. Ruim tweeduizend leer- lingetjes, jongens zowel als meisjes, uit de zesde klasse van alle Leidse lagere scholen brachten hier, onder leiding van de heer A. van Kapel enkele bekende vaderlandse liederen ten gehoren. Kinderspelen afgelast De muzikale begeleiding was het Leids Politie Muziekgezelschap toever trouwd. De schooljeugd begon met het Wilhelmus te zingen, terwijl er na de korte toespraak van de burgemeester nog drie liederen volgden. Burgemeester van Kinschot zei o.m. dat Koningin Juliana thans een be langrijke mijlpaal in haar leven heeft bereikt. Onze vorstin heeft in de af gelopen halve eeuw veel verloren en zij heeft in diezelfde periode ook veel ge wonnen. Net zoals alle andere mensen heeft zij lief en leed gekend. We heb ben op het ogenblik een Koningshuis, dat sterker is dan ooit, en vooral jullie moeten daar dankbaar voor zijn. Dank baar ook voor alles wat de Koningin in ons aller belang doet, aldus de bur gemeester, die met een „leve de Ko ningin!" zijn toespraak besloot. De kinderen, die van vlaggen en sjerpen voorzien op het plein stonden opgesteld, zongen vervolgens ,,'k Hou van Hol land", „Geluckig vaderland" en „Dank en bede". Tegen een uur of negen het regende toen gelukkig nog niet zo erg hard marcheerden de meisjes en jongens voorafgegaan door de politie- muzikanten af naar de Stadsgehoorzaal, waar het in alle zalen feest was. Dat zij daar volop genoten hebben staat als een paal boven water. Voordat het feest begon sprak de voorzitter van de com- Sport en spel op het Koiiinginnefeest van tie Leidse Christelijke Oranjevereniging Vele leden van de Leidse Chr. Oranje vereniging kwam aan de vooravond van Koningin Juliana's verjaardag in de grote zaal van „Den Burcht" bij een. Het bestuur van deze vereniging, welke vorig jaar zelf zijn gouden jubi leum vierde, wilde n.l. ook nu weer de geboortedag van onze vorstin ge denken. De Christelijke Gymnastiek vereniging DOS was uitgenodigd om op deze avond enkele sportieve demon straties te geven, terwijl de Timdeler- club een nogal kluchtige schets zou opvoeren. Verder was het Leidse Ka merorkest onder leiding van de heer J. Trouwee bereid gevonden om aan het festijn mede te werken. Daar ds. J. v. d. Wiel enige tyd gele den zijn functie als voorzitter van de L.C.O.V. heeft neergelegd was het de taak van de wnd. voorzitter, de heer L. Questroo, om aan het begin van de avond een inleidend woord te spreken. Hij noemde 30 april een belangrijke dag in ons volksleven en wees er vervol gens op. dat er in het vijftigjarige leven van onze vorstin heel wat is gebeurd. In de jaren 1940'45 vooral beseften wij allen wat ons Koningshuis voor ons be tekent. Het leven van Koningin Juliana is tot op heden niet alleen een leven van bewogenheid, maar tevens een leven ge wijd aan het dienen van ons land en volk. Wij kunnen op een avond als deze niet anders dan dankbaar zijn voor de voorbeeldige wyze waarop de rfoningin haar moeilijke taak vervult en consta teren dat ons volk bijna in al zijn ge ledingen achter ons Koningshuis staat, aldus de heer Questroo. De wnd. voor zitter heette in het bijzonder welkom de afgevaardigden van de 3 Octoberver- eeniging en van de Vereniging Konin ginnedag. Voor de pauze traden de DOS-gym- nasten op. Kwamen de jonge meisjes met haar ritmische oefeningen goed voor de dag, de heren evenals de oudere meisjes demonstreerden hun kunnen op de brug, die uit veiligheidsoverwegingen niet op het podium, maar in de zaal stond opgesteld. Het optreden van DOS werd zeer op prijs gesteld. Later op de avond voerden enkele leden van de Tim- delerclub het stuk „Aardappelen" van Jacq. van Tol op. Het was een vrolijk blijspelletje, waarin allerlei vreemde situaties voorkwamen. De feestgangers in de zaal hebben er tenminste hartelijk om moeten lachen. Tussen de bedrijven door speelde het Leidse Kamerorkest bekende melodietjes zeer tot genoegen van jong en oud. missie van voorbereiding, de heer N. B. M. Vreeburg, een woord van welkom tot de grote kinderschare. De meest vreed zame landen, zo constateerde hij, zijn die waar een vorstenhuis regeert. Dat ook wij in het bezit zijn van zulk een huis stemt tot dankbaarheid, aldus spre ker, die verder de wens uitsprak, dat onze vorstin nog vele jaren in goede gezondheid over haar land zal mogen regeren. TELEGRAM De heer Vreeburg las tot slot een fe licitatietelegram voor, dat op deze fees- telijke dag mede namens alle kinderen in de zaal Hare Majesteit toegezonden zou worden. Staande zongen alle jeug dige feestgangers daarna het volkslied. Wat het eigenlijke feestprogramma be treft was dit gevarieerd en ongetwijfeld met zorg samengesteld. Het vermeldde o.m. het optreden van de conferencier Roland Wagter, die zich op deze mor gen ook als een ervaren sneltekenaar ontpopte. Slechts enkele minuten of waren het seconden? had hij nodig om de wild enthousiaste jongelui een grappige tekening voor te toveren. Van een jongen en een meisje, die samen op het podium mochten komen, maakte de artiest enkele karikaturen. Enkele ogenblikken later trad hy op ko mische wijze met Wagter junior voor het voetlicht. Veel succes boekten voor al ook Scott en Black, twee mannen, die beslist niet kleinzerig zijn! Zij haalden de gekste fratsen uit en om al deze acrobaten onzin hebben de scholieren of zy wilden of niet aan een stuk door moeten schateren. Wagter junior kwam ook met een goochelparodie leuk voor de dag en leidde verder nog het „sprook- jesprins"-spelletje. Een knappe jongleur, John Rico, zag eveneens kans om het jonge volkje enkele ogenblikken achter een te boeien met al zyn verrichtingen. Vermelden wij tot slot nog het optreden van een jeugdige rijwielacrobaat, een goochelaar en een aantal muzikanten. Hoe luid de jeugd kan zingen bleek wel duidelijk tijdens de samenzang en hoezeer zij gesteld is op lekkers gedu rende de uitreiking van traktaties! GEEN WEDSTRIJDEN.... De spelen en wedstryden voor de jeugd van 9 tot en met 12 jaar op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel die om halftien 's morgens zouden aan vangen en waarvoor onderwijzers en onderwijzeressen hun medewerking had den toegezegd, moesten in verband met het onaangename weer op het laatste ogenblik afgelast worden. De traktaties, die er ook voor deze schoolkinderen wa ren, werden zo vlug mogelijk uitgedeeld, waarna de zo verwachtingsvol naar het veld gekomen meisjes en jongens ieder maar hun eigen weg gingen.... Som migen van hen vonden de weg naar de poppenkastvertoning op het Stadshuis plein. Het gemeentebestuur biedt gelukwensen aan. V.l.n.r. de wethouders mr. J. Drijber. S. M. Stolp en AJonge- leen, burgemeeester jhr mr. F. H. van Kinschot de heer H. J. de Koster en ir. F. K. T. Beuke ma toe Watei. Mr. E. N. van Klef fens, oud minister van Buitenlandse Zaken, biedt in zijn kwaliteit van commis saris van ,,De Sleutels" gelukwen sen. aan. V.r.n.l. de heren ir. F. K. TBeukema toe Water. H. J. de Koster en W. A. Bolderdijk, secre taris van de directie. (Foto LD /Van Vliet) Grote deelname aan Oranje-Wandeltocht De door de Vereniging „Koningin nedag", in aamenwerking met de Wandelkring Leiden e.o., de Gem. Schoolsportcommissie en de Leidse Jeugd Actie georganiseerde wandel tocht is ook dit jaar een succes ge worden. Dank zij de propaganda, die voor deze tocht onder de jongens en meisjes van 11 tot 15 jaar wordt gevoerd om als groep of individueel mee te doen, stijgt het aantal jeugdige deelnemers ieder jaar. Ook bij de wandelaars van 16 jaar en ouder trekt deze tocht aller aan dacht. Er heerste gisteren in Den Burcht, de startplaats van de tocht, dan ook weer de gebruikelijke drukte, die aan de start vooraf gaat. Toen de laatste groep om ca. 2 uur was vertrok ken had het aantal inschrijvingen, on danks de minder gunstige weersomstan digheden, de verwachtingen van de or ganisatoren ver overtroffen en kon van een record worden gesproken. Er was ingeschreven door 25 groepen met in to taal 516 deelnemers en door 282 indivi- duelen. Met dit aantal van 798 deelne mers werd het aantal van vorig jaar met ruim 200 overschreden. De route ging dit jaar via de Lage Rijndijk over Leiderdorp en via de Hoge Rijndijk weer terug. Te circa kwart voor vyf werden de deelnemers aan de Hoge Ryndyk verzameld en marcheerde een lange stoet, achter de Chr. Muziekvereniging „Concordia" naar Den Burcht, waar de prijsuitreiking zou plaatsvinden. Het zal zeer zeker voor de deelnemers het hoog tepunt van de tocht zijn geweest, toen Concordia halt en front naast het Stad huis maakte en de burgemeester, verge zeld van wethouder A. J. Jongeleen, de Gem. Insp. van het onderwijs, de heer B. Swanenburg en enige genodigden op de trap vay het Stadhuis verscheen om het voorbijtrekken van de stoet gade te slaan. Koude en vermoeidheid deerden niet meer en allen waren zichtbaar trots ook dit jaar de 15 km lange tocht zon der uitvallers te hebben volbracht. Na een korte toespraak van de heer J. C. J. Lambermont ontvingen de deelne mers, die de tocht voor de eerste keer meeliepen, een herinneringsteken en de anderen het 2e, 3e of 4e jaarcijfer. De groepsprijzen gingen naar: Wissel beker en eerste prijs: OLS Zuidsingel. De groep van deze school won de wis selbeker hiermee voor de vijfde maal en is dus thans de trotse eigenaar ge worden. 2e pr.: Chr. Nat. School Storm Buysingstraat; 3e pr.: Meisjesschool Du Rieustraat; 4e pr.: Jongensschool, idem: 5e pr.: Pr. Marijkeschool, Pas teurstraat. Wandelgroepen senioren. Wisselbeker (tevens eerste prijs): WIK uit Wad- dinxveen met 205 punten: 2e prijs: „De Stalen Band" uit Leiden met 180 pun ten; wandelgroepen junioren: 1ste pr.: „De Rippers" uit Rypwetering met 160 punten; 2e prijs: .,'t Zwaantje" uit Ha- zerswoude met 150 punten. HERDENKING IN PIETERSKERK Voor de herdenking in de Pieters kerk bestond dit jaar slechts zeer ge ringe belangstelling. Plm. honderd be langstellenden woonden deze tot een traditie uitgegroeide dienst by. Ook de drie voor officiële personen gere serveerde banken bleven vrijwel leeg. Slechts de rector-magnificus. prof. dr. H. J. Lam, prof. mr. J. E. Jonkers, be stuurslid van de Vereniging Koningin nedag en een afvaardiging van de WSL gaven van hun belangstelling blijk. Het gemeentebestuur en het be stuur van de Leidse Chr. Oranjevere niging lieten dit jaar verstek gaan. Dr. K. E. H. Oppenheimer. die in deze dienst voorging, koos als overdenkings woord 1 Petrus 2 17: Vrees God, eert den keizer. Hoewel de kerk geroepen is de overheid te eren, kan zij zich daar van, aldus spreker, op sommige momen ten ook distantiëren. Mozes. Paulus en Luther en Calvyn om slechts enkele voorbeelden te noemen hebben zulk een tyd gehad. Ook de overheid dient zicht te onderwerpen aan het gebod van God. Vandaag, aldus spreker, eren wij Ko ningin Juliana en wy doen dat spon taan, van ganser harte, met vreugde en zonder enige restrictie. Haar appèl op het volk, op de enkeling en vooral ook op de jeugd, is oprecht en spruit voort uit haar geloof en idealisme. In het zoeken naar vrede en vrijheid gaat zij ons voor en daarom is Nederland een gezegend land. Moge God haar nog lang gebruiken als een instrument in Zijn hand. Dit zal ons land en volk ten goede komen en daarom zegt spreker: vreest God en eert de Koningin! Met het zingen van drie coupletten van het Wilhelmus werd deze dienst be sloten. Spuitende fonteinen in diverse delen van de stad. klingelend klokkespel uit de Stadhuistoren, een openluchtconcert in het Van der Werfpark en muzika'e rondwandelingen van Concordia en de Drumband Den Burcht gaven deze dag een feestelijke omlijsting. Honderden boden gelukwensen aan het departement Leiden een voor het bedrijf toepasselijke gravure van een molenaar toe. Bij deze gravure was een gedicht van Jan Luyken afgedrukt. Gezond en levenskrachtig bedrijf „Dit is een gezond, economisch geleid en levenskrachtig bedrijf, waaraan steeds een De Koster leiding heeft gegeven. Dank zij het inzicht van opeenvolgende directies, welke gestreefd hebben naar het voeren van een praktische en realistische bewindvoering, waarbij het aan nationaal en internationaal overleg in het belang van de totale maalindustrie nimmer heeft ontbroken, is het onder toedoen van een De Koster voor de Rijksoverheid steeds mogelijk geweest een verstan dige landbouwpolitiek te voeren". Met deze voor het bedrijf en in het bijzonder voor de familie De Koster zo zeer waarderende woorden, plaatste de directeur-generaal van de Voedselvoorziening, ir. J. A. P. Franke, sprekende namens de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, het 75-jarig bestaan van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v/h De Koster en Co. in een bijzonder licht. De daaraan verbonden mededeling, dat het H.M. de Koningin had behaagd de tegenwoordige directeur, de heer H. J. de Koster, te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau, heeft aan deze jubileumviering een Koninklijk reliëf gegeven. Alvorens de heer De Koster woens dagmiddag in een zeer feestelijk ge stemde sfeer kennis mocht nemen van de hem verleende Koninklijke onderscheiding, hadden hij en zijn mede recipiërende directeur, ir. F. K. T. Beukema toe Water, reeds tiental len - 't zouden er in de loop van de middag honderden worden - geluk wensen in ontvangst mogen nemen. Felicitaties, welke vrijwel alle ge paard gingen met de aanbieding van een geschenk. Bovendien onder streepte een honderdtal bloemstuk ken de kleurrijke en veelvoudige dank en grote bewondering voor 75 jaar „Sleutels". In plaats van naar buiten te treden werd deze jubileum viering - en terecht - in ,,'t hart van het bedrijf": de directiekamer, ge houden. Van hieruit konden de vele receptiegang er s zich over enkele tot ontvangstruimten ingerichte zalen verspreiden. Hoewel met het oog op de grote be langstelling, welke zich rond dit jubi leum concentreerdegeen gelegenheid tot het houden van een toespraak kon worden gegeven slechts voor de ver- itegenwoordiger van de minister werd een uitzondering gemaakt bleek toch uit menig persoonlijk woord, dat de waar dering voor de directie van dit jubileren, de bedrijf, dat momenteel een maalca- paciteit heefit van 550 ton per dag, zeer groot en algemeen is. Met nadruk werd dit nog eens onderstreept in de toe spraak van de directeur-generaal voor de Voedselvoorziening, die er o.m. op wees, dat het contact, dat er in de loop der jaren tussen de overheid en de di rectie van „De Sleutels" is gegroeid, prettig en ook zeer nuttig is geweest. Toen het noodzakelijk bleek, dat de overheid, aldius spreker, ook haar woord- Je mee moest spreken in het landbouw beleid, vonden wy een Nederlandse maalindustrie als partner naast ons. Met begrip voor eikaars moeilijkheden is ge. st.reefd naar een zo goed mogelijke op lossing van de problemen. Dank van overheid Bij deze samenwerking, aldus de heer Franke, heeft de leiding van „De Sleu tels" een grote rol gespeeld. In dit ver band herinnerde de vertegenwoordiger van de minister aan het stimulerende en baanbrekende werk, dat thans wijlen de heer A. de Koster, één der voormannen van de Nederlandse maalindustrie, heeft verricht. Van zijn praktische, realisti sche adviezen hebben wy als overheid grote profijten getrokken. De hem in dertijd verleende Koninklijke onder, scheiding was volkomen verdiend! Het schenkt de overheid, aldus spreker, grote voldoening, dat dezelfde sfeer van be reidheid, welke bij hem werd gevonden, ook bij de huidige leiding van dit jubi lerende bedrijf aanwezig is. Vol trots toont de heer H. J de Koster zijn moeder mevr. J. A. de Koster-Sijthoff het zo juist aan hem uitgereikte Officierskruis. (Foto Leidsch Dagblad) Nu er in de loop der jaren weer tal van problemen zijn bijgekomen hier dacht spreker o.a. aan de Euromarkt en de internationale tarwe-overeenkomst prijst de overheid zich gelukkig te kun nen rekenen op de medewerking en hel dere voorlichting van hen, die thans in de directie van „De Sleutels" een plaats hebben. Een uitwisseling van visie, welke de landbouwpolitiek ongetwijfeld ten goede zal komen! Nadat ir. Franke nog gewezen had op de vele verantwoordelijke nationale en internationale functies, welke de heer H. J. de Koster thans vervult en waaruit valt af te leiden, dat hij zich naast zijn directeurschap wenst in te zetten voor het totale belang van de Nederlandse maalindustrie, deed hij mededeling van de Koninklijke onderscheiding, welke hem op grond van als zijn verdiensten thans wordt verleend. Ere-penning aangeboden Naast deze Koninklijke onderscheiding werd de heer De Koster deze middag ook nog verrast met de ere-penning, hem ge schonken door het hoofdbestuur van de Ned Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De voorzitter van het departe. ment Leiden van deze Maatschappij, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, die deze penning mede in tegenwoordigheid van de secretaris, mr. W. de Clercq, overhan digde, voegde daaraan als geschenk van

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3