KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP Met een enkel woord Agenda Uescafë VRIJDAG 1 MEI 1959 maat? (Van onze t.v.-medewerker) Of prof. dr. L. J. van Holk helemaal gelukkig is geweest, toen hij zichzelf op het scherm kon aanschouwen, weten we niet. De telerecording, die van z^n ge sprek aan de schrijftafel moest worden gemaakt, leed nl. aan een bijzonder on rustige belichting. Indien de kUker daaraan niet teveel aandacht besteed de en dat was niet zo'n zware op gaaf. want naarmate de Leidse hoog leraar zyn thema verder ontwikkelde, slaagde hij er steeds meer in de luis teraars te boeien was er veel te over denken over het verwerken van lief en leed. De VPRO preludeerde daarna even op de naderende Koninginnedag door Simon van Collem een paar filmflitsen te laten draaien over vieringen van on geveer 40 jaar geleden. Wij veroorloven ons hierbij een paar kanttekeningen. In de eerste plaats viel het op hoe rustig en waardig Van Collem zyn taak op vatte en uitvoerde. Hy is heus niet een man, die alleen maar wat anekdotes in zijn mars heeft. De filmkwaliteit was uitstekend, vooral als men bedenkt, dat al het voorhanden materiaal gedupli ceerd was, omdat de NTS op grond van eisen van assuradeuren geen brandbaar materiaal meer in de studio's toelaat (alleen hierdoor worden de omroepver enigingen extra belast met een uitgaaf op basis van ongeveer 5 6 duizend gul den per uur). Wy hadden graag wat meer impressies uit het verleden gezien, maar dat kon bruintje niet trekken, vermoeden we. Daarop volgde het eerste portret van een staatsman door Henk Hofland. Wij vernamen, dat hy de wind mee had gehad, want in verband met het aftre den van minister Dulles waren alle NAVO-landen door de Amerikaanse voorlichtingsdienst bedacht met een bio grafie op film van de teruggetreden mi nister diplomaat. De omroep had de keus tussen direct de lucht in of opslaan tot hy aan de beurt zou zyn met het ri sico, dat dan niemand meer bijzonder geïnteresseerd zou zyn) en dan het ont vangen materiaal te gebruiken in een eigen conceptie. Men heeft zich in de keus door de actualiteit laten leiden, te recht naar het ons voorkomt. Maar eer lijk gezegd viel het produkt ons danig tegen. Het leek meer op een statische necrologie dan op een portret van een levend mens. Gelukkig bleek minister Luns bereid een „statement" te geven, dat het aanhoren dubbel en dwars waard was (het zal de volgende ochtend wel in vele bladen in Amerika zijn af gedrukt), maar het was voor hem na tuurlijk niet opportuun het gevoel voor humor van Dulles te illustreren (we misten in de biografie juist een belich ting van de mogelijkheden, die televisie zelfs geen plaats voor een plaatje, ter wijl de karikaturen uit elk land ter we reld voor het opscheppen waren). Tot slot kwam het scherm ter beschikking van Manuel van Loggem, die met twee solospelen was vertegenwoordigd. Het eerste, een telerecording van een voor Mary Dresselhuys geschreven monoloog ,,'s Middags om 5 uur", een prachtpres- tatie van oktober 1957. Het woord ac teertalent als karakteristiek van haar spel, zou een indruk van gekunsteldheid kunnen geven. We noemen het dus lie ver inlevingsvermogen, waarmee de gro te actrice zich helemaal uitleefde. Het was het (weer)zien werkelijk waard. De vlotheid en de natuurlijke charme wa- Ad verten tie Met zorg bereid! Nescafe normaal coffeïnevrij - espresso^ Nieuwe vleugel van VAR A-studio gereed (Van onze correspondent) Morgenmiddag om drie uur zal de Nederlandse Radio Unie de technische apparatuur in de pas gereed gekomen vleugel van de VARA-studio aan de Heuvellaan te Hilversum aan de VARA officieel overdragen. Daarmee zal de VARA voortaan rechtstreeks „uitzen den", en niet meer, zoals totnutoe gebruikelijk was, via de AVRO-appa- ratuur. Met deze overdracht is fase één van de nieuwbouw (in 1956 begon nen) van de VARA voltooid. Fase één, die de technische vleugel omvat. Fase twee van de bouw, enkele grotere en kleinere studio's (totaal 20.000 kubieke meter), is al begonnen en men hoopt die over twee jaar gereed te hebben. Dat neemt niet weg, dat een gedeelte van deze vleugel reeds volgend jaar in gebruik zal kunnen worden ge nomen. Tenslotte zal fase drie de nieuw bouw voltooien: een zeer grote studio zaal. Als ook deze fase achter de rug is, hoopt de VARA voor de eerste twintig jaar „onder de pannen" te zitten. Men beschikt dan in elk geval over de modernste studiogebouwen in ons land. Het NH.U.-architectenbureau Merkel- bach en Elling had de bouwopdracht voor het nieuwe complex van drie fasen. Prof. Elling zet thans het werk alleen voort. In de nieuwe vleugel is de tech nische apparatuur geheel door de NR.U.-technici verzorgd. Die N.R.U.- technische-afdeling heeft een eigen laboratorium, eigen montageplaatsen en werkhallen. Het is een aparte en zelf standige „industrie", die alleen en uit sluitend voor de omroepverenigingen werkt en geheel is afgestemd op de wen sen van de omroepen. Zo gaat het goed koper en vlugger. In de nieuwe vleugel zijn er technisch bezien wonderen verricht. Alles is ge richt op de efficiency. Vooral de muziek- eisen zijn alle aan hun trek gekomen. De technicus hoeft in zijn „cel" niet meer van de ene plaats naar de andere te hollen. Alles is thans geconcentreerd op één grote schakeltafel. Om het af luisteren in zo goed mogelijk nagebootste huiskamersfeer te houden, is er een aparte „huiskamer" van een „doorsnee familie" ingericht. Daar zal het geluid van de uitzending getest en de kwaliteit van de uitzending zelf getoetst worden. ren bepaaldelijk overtuigend. Het nieu we spel, dat ging onder de titel „Een wereld niet op maat gebouwd" was ge schreven voor Yoka Berretty. Wij heb ben er de ind^k van overgehouden, dat de auteur weer een stap nader gekomen is tot een volledige beheersing en benut ting van de moglijkheden, die televisie aan een tekst ontlenen kan. In het be gin leek het even, dat de opgaaf tot ver tolking voor mevrouw Berretty te zwaar was. maar nadat de zenuwen waren on derdrukt ging het, naarmate het spel vorderde, al beter, dank zij ook de voor treffelijke decors en de krachtige, maar uitermate lenige regie en cameravoe ring van Jack Dixon. Hoewel we niet blind zijn voor de attractie van twee spelen van één auteur achter elkaar, leek het ons tegenover Yoka njet hele maal rechtvaardig de meer ervarene de voorrang te verlenen en dan haar. die juist in een droomsfeer werd vermoed te spelen, met een heldere belichting en scherpe close-ups „live" te stellen te genover een wat wazige film. We zouden over een jaar nog best eens een her uitzending willen beleven, maar zelfs als dit spel op film zou zijn vastgelegd, dan toch wederom „live" om haar de kans te bieden ver van de vaart van mevrouw Viruly-Dresselhuys haar groei ende ervaring en onmiskenbaar talent op vloeiender wijze waar te maken. Advertentie. Feilloos zéker is fotograferen Mateloos (Van onze t.v.-medewerker) Gelukkig gaf het NTS-joumaal, aan het eind van een lange televisiedag ge draaid, flitsen van hetgeen levend ge bracht was op uren, waarin velen niet kyken konden. Aangezien de telerecordings van uit stekende kwaliteit waren, welhaast be ter dan het scherm in een niet volko men afgeschermde kamer opbracht, we ten nu velen wat een aandoenlijke hul de onze Koningin is gebracht. Het bloemendefilé was een koude ge schiedenis, maar het was tevens hart verwarmend. Wat moet een volk zijn Vorstin ma>teloos waarderen, vereren, liefhebben misschien, als het in staat is zulk een hulde te brengen, zo 'n echt Nederlandse hulde, democratisch, huise lijk en toch vol eerbied, zo volkomen toegewijd. Zoals elke jongere zyn on dergeschikte rol vervulde in de aan doenlijke „Hulde van de jeugd", doet hem en haar onze dank verdienen, waarbij de tientallen mensen, die ge zorgd hadden, dat alles feilloos verliep, zeker niet ongenoemd mogen blijven. De aanbieding van het nationale hul- Overdracht Bourdonklok op Waalsdorpervlakte Terwyl in het centrum van Den Haag feestgangers het buiige weer trachtten te trotseren, droeg gistermorgen op de Waalsdorpervlakte onder de regenvla gen tussen de duinen de voorzitter van de Stichting Oorlogsmonument 1940 1945, prof. dr. P. S. Gerbrandy een 5000 kg. wegende bronzen Bourdonklok over aan de gemeente 's-Gravenhage. Deze plechtigheid werd bijgewoond door tal rijke autoriteiten, o.w. zich ook de com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, de vertegenwoor digster van Prinses Wilhelmina, mej. J. Geldens en het voltallig gemeentebe stuur van 's-Gravenhage bevonden. De klok bevindt zich, boven op een duintop in een klokkestoel gebouwd, op enkele tientallen meters boven het mo nument ter nagedachtenis van de gefu- silleerden van de tweede wereldoorlog. De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten zei in zijn aanvaardingsrede dat deze klok op de Waalsdorpervlakte, deze offerplaats der natie en pelgrimsoord ls opgericht als een teken van de nobelste trouw jegens de nagedachtenis voor hen die onder de oorlog vielen. Nadat zowel prof. Gerbrandy als mr. Kolfschoten een krans aan de voet van de klok hadden gelegd en er gedurende twee minuten stilte in acht was geno men, luidden vier leden van de sobere erewacht van de binnenlandse strijd krachten de zware klok gedurende vijf minuten. De klok zal op de vierde mei in de avond tezamen met de andere stads klokken geluid worden en later op de avond nogmaals, ter herdenking van de Nederlanders die op de Waalsdorper vlakte de vrijheid van ons land met hun leven betaalden. Aan het einde van de plechtigheid, die in koude en stromende regen met eer bied werd gevolgd, legde prof. Gerbran dy een ruiker op het eenvoudige gedenk teken aan de voet van de duintop. deblijk was evenzeer treffend en ver raste kennelyk door grootte en vorm on ze Landsvrouw, die gevoelig en met een kostelijke anekdote antwoordde en dankte. De NTS had op het avondprogramma een proefje van hoe het in 1909 geweest zou zyn als er t.v. ware geweest. Het begon met een (overigens leerzame) re clamecourant en een serie kostelijke be richten. Besloten werd met een pracht van een weerbericht. We zijn heus niet altijd even gelukkig met wat De Bilt ons aan schaarse zonnetjes en levens grote wolkenvelden en -breuken toe stuurt, maar wat gisteren werd gepres teerd was uitnemend, zij het dat het kon vriezen of dooien. In stijl traden verder op Pi Scheffer in „Pas geperst" met een fonkelnieuw grammofoontje. zopas door Edison uitgevonden, Hofstra en Van Domburg, die het weer lekkertjes met elkaar aan de stok hadden. Het werd een mooi spelletje plukhaar. Een fraai opgedofte Karin Kraaykamp fungeerde als omroepster en kondigde daarop een picknick aan, waarin de jonge Drees en de jonge Staf huishiel den en hof maakten aan Conny Stuart die toen al wist hoe het hoorde (ze speelde mevrouw Amy Groskamp-Ten Have) en Mary Dresselhuys als een soort Doorsneemoeder-in-den-dop. Het was alles mateloos gek, maar met smaak en dus uiterst lachwekkend. Het feest kreeg weer ineens gestalte Advertentie. De kabinetsformatie In afwachting van nieuwe formateur Geen brede basis! (Van onze parlementaire redacteur) Alvorens een nieuwe formateur op dracht te geven een kabinet te vormen, heeft de Koningin woensdagmorgen dr. W. Drees geraadpleegd. Het zou onjuist zijn hieruit de conclusie te trekken, dat de mogelijkheid bestaat dat dr. Drees een opdracht krijgt. De Koningin heeft zijn advies gevraagd in zijn kwaliteit van minister van Staat. Geen enkele van de adviseurs, die de Koningin heeft ontvangen, heeft een poging tot herstel van de brede basis aanbevolen, omdat de sfeer, waarin een dergelijke poging zou kunnen slagen, thans volstrekt af wezig is. De ingewijden ln de formatiemoeilijkhe den verwachten voorshands dat prof. dr. L. J. M. Beel de nieuwe formateur wordt met de taak de formatiepoging-De Quay een extra-parlementair kabinet zonder binding met de partijen nog eens over te doen, in die zin dat prof. De Quay tenslotte toch minister-presi dent zou worden. Prof. De Quay is im mers niet gestruikeld over politieke moeilijkheden tussen de partijen, waar van leden in het kabinet zitting zouden hebben, maar over personele moeilijk heden bij de bezetting van de ministers zetels. Een ervaren politicus als prof. Beel, die de gevoeligheden en de mensen kent, zou de opzet van de formatie-De Quay alsnog tot een geslaagd einde kun nen brengen, meent men. Een buiten staander zou zich eerst moeten inwer ken en dat kost tijd. Prof. Beel kent de situatie en de stukken. Deze verwachting is in overeenstem ming met de mededeling, welke heden door het Kabinet der Koningin werd verstrekt: „H.M. de Koningin heeft hedenoch tend ten paleize Soest dijk prof. dr. L. J. M. Beel, minister van Staat, ontvangen. De Koningin heeft prof. Beel verzocht, de mogelijkheden om tot een spoedige oplossing van de huidige crisis te ge raken, te willen onderzoeken". Advertentie met -gymt film en stijl door de prachtige reportage van de militaire taptoe op de gazons voor het Paleis Soestdijk. Een niet-zichtbaar vermoeide en verkleumde Koningin, die echter zeer duidelijk dankbaar, tevreden en voldaan was, temidden van hen, die haar lief zijn. Het slot werd gevormd door het bla zen van „Blijf bij my. Heer" en het Wilhelmus. Als we voor deze dag erepalmen te vergever» zouden hebben, waren ze uit gereikt geworden aan Dick van Bom mel voor zijn commentaar vanuit Soest dijk, bescheiden, terzake en aangenam van vorm en aan Ger Lugtenburg, aan wiens brein het idee voor „Rond 1909 T.V." ontsproot en veel van de uitwer- I king en vormgeving. BINNENLAND Te Wapenveld zal op 8 mei het va kantiecentrum van de Nederlandse reis- vereniging „De Boskamp Ennerveld" offi cieel wordeng eopend. Dit nieuwe vakan tiecentrum ls naar adviezen onder meer van de Nederlandse Kampeerraad Inge richt. Het beslaat een oppervlakte van 140.000 vlerkante meter en het is toegan kelijk voor iedere kampeerder die ln het bezit van een kampeerkaart ls. Minister Luns zal op 5 mei a.s. te Brussel de E.E.G.-ministerconferentie bij wonen. Hij keert in de avond van dezelf de dag naar den Haag terug. Bij K.b. is benoemd tot commandeur ln de Orde van Oranje-Nassau, ir. J. D H. van der Toorn te Wassenaar, directeur- generaal der posterijen, telegrafie en te lefonie. Op 7 mei a.s. wordt ter gelegenheid van het 75jarig bestaan van de Neder landse Vereniging van Postzegelverzame laars in het hotel „Hof van Holland" te Hilversum een postzegeltentoonstelling gehouden. In de tentoonstellingsruimte zal een brievenbus worden geplaatst. De daarin gedeponeerde gewone correspon dentie zal van een afdruk van een bijzon der rubberstempel worden voorzien. De Vereniging ter bevordering van het Doofstommenonderwijs in Nederland houdt haar algemene vergadering van ge wone en buitengewone leden cp donder dag 14 en vrijdag 15 mei te Groningen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correespondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Argentinia Star" 4/5: ss. „Alhena" 9/5; Australië: ss „Nudaea" 4/5; ss. „Stratheden" 7/5; Brazilië; ss. „Argentina Star" 4/5; ss. „Alhena" 9/5; Canada: ss. „Nieuw Amsterdam" 3/5; ss. „Atlantic" 7/5; ss. „American Angler" 9/5; Chili; vla New York 7/5; Indonesië; ss. „Machaon" 4/5; Ned. Antillen; ms. „Oran je Nassau" 5/5; Suriname: ms. „Isis" 7/5; Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Edlngburgh Castle" 9/5; Brits Oost-Af- rika: ss. „Sl-Kiang" 6/5. De raad van Nijmegen heeft het voorstel van B. en W. aangenomen tot aanleg van een tunnel onder het station door. Deze tunnel bedoelt te zijn een rechtstreekse verbinding van het centrum van Nijmegen met Nljmegen-West, het in dustrieterrein aan het Kanaal en het ter rein waar thans 7500 woningen en in naaste toekomst 9500 woningen zullen zijn gebouwd. Woensdagavond is door totnutoe on bekende oorzaak brand uitgebroken in de tapyt-, gordijnen- en vloerbedekkingszaak van de heer J. v. d. Zwan, gevestigd op de hoek van de Jan van Houtstraat en het van St. Aldegondeplein te Den Haag. In zeer korte tyd was de brandweer de vuur zee. die zich al spoedig in de winkel had ontwikkeld, meester. De schade loopt ln de duizenden guldens. De eigenaar van de zaak was niet verzekerd. De Vereniging van Muziekhandelaren en -Uitgevers ln Nederland, die op 16 Juli 1909 onder voorzitterschap van de heer Joh. A. Alsbach is opgericht, viert dit Jaar haar gouden Jubileum. De leden van deze vereniging zullen op Hemelvaartsdag, 7 mei, dit Jubileum in besloten kring vieren, met een feesteiyke dag in het Carlton Hotel in Amsterdam. Het hoofdbestuur van de Kon. Ned Vereniging E.H.B.O. heeft de gouden dr C, B. Tilanus Jr-medaille, toegekend aan de hoofdmljnarts Jac. W. Creyghton te Heerlen. BUITENLAND In Spaans Guinea zijn gisteren der tien arbeiders om het leven gekomen en 28 zwaar gewond toen een vrachtauto in een ravijn stortte. Prins Philip van Engeland is gisteren in Londen teruggekeerd. Hij heeft een reis om de wereld gemaakt die 100 dagen heeft geduurd. Te Peking hebben vanochtend (vrij dag) een half miljoen mensen deelgeno men aan het défilé ter gelegenheid van de eerste mei. Op de hoofdtribune stonden Mao-Tse-toeng en de leden der regering, die bij hun aankomst oorverdovend waren toegejuicht. Ondanks de tegenkanting van de op positie heeft de Zuldafrikaanse volksver gadering gisteren het wetsvoorstel om de apartheidspolitiek op de universiteiten toe te passen, in derde lezing aanvaard. Het ontwerp gaat nu naar de Senaat. Een voorstel van de oppositie om het ontwerp niet verder te behandelen, omdat het in breuk maakt op de autonomie van de uni versiteiten, werd met 69 tegen 47 stemmen verworpen. De Amerikaanse scheikundige en no- belprijswinnaar dr. L. Pauling heeft op een bijeenkomst in Brooklyn gezegd dat de V.S. een voorraad van 75.000 kernwa pens bezitten, voldoende om twintig maal de hele wereldbevolking te vernietigen. Hij voegde hieraan toe dat de controle op kernproeven aan de „schizofrene" Com missie voor Atoomenergie zou moeten worden onttrokken en overgegeven aan de openbare gezondheidsdienst. De Hongaarse regering heeft de Ver enigde Staten meegedeeld, dat zij zich misschien genoodzaakt zal zien Ameri kaanse diplomaten te verbannen wier ac tiviteiten niet te verenigen is met hun status. In een desbetreffende Hongaarse nota aan de Amerikaanse regering wordt gezegd dat de Amerikaanse militaire attaché, ko lonel Lemmon. een verboden grensgebied had betreden. Eerder dit Jaar hadden de Hongaarse autoriteiten reeds Amerikaanse diplomaten van spionage beschuldigd. Jordanië heeft te lijden van een ern stige sprinkhanenplaag. Volgens de laatste berichten die op 't hoofdkwartier van de Wereld- Landbouw- and Voedselorganisa- tie (PA.O.) in Rome werden ontvangen, hebben de beesten eieren gelegd over een gebied van 50 000 hectare Cultuurland en wordt dit gebied nog steeds groter. De toestand is te ernstiger, omdat er gebrek is aan zemelen, waarop het voor de sprinkhanen bestemde gif kan worden ge legd. De Westdultse kanselier. Adenauer heeft gisteren tot een Journalist van de Italiaanse televisie gezegd dat zijn rege ring voorstandster is van toetreding van Spanje tot de NAVO. De verslaggever had Adenauer, die met vakantie te Cadenabbia aan het Comomeer is. een vraag gesteld over berichten volgens welke de Franse regering voor toetreding van Spanje tot de NAVO zou zijn. Een daartoe strekkend voorstel van president De Gaulle zou bij de Duitse bondsregering in goede aarde vallen, aldus de Bondskanselier De oud-minister van Onderwijs en Kunsten P. J. Roeder ls tot minister-pre sident van het Saargebled gekozen. Hij volgt ln deze functie premier E. Relnert op, die op 23 april J.l. by een auto-onge luk om het leven kwam. - In de machinekamer van de 17.260 ton metende Noorse tankboot Farmand heeft zich woensdag ln de Indische Oceaan op 120 mijl van de Australische stad Fremantle een ontploffing voorge daan. Blijkens een telegram van het schip zijn er acht bemanningsleden omgekomen en vijf gewond. De brand was men vxy snel meester. De Bulgaarse communisten en de re gering hebben besloten de verplichte leve ring van landbouwprodukten aan de Ftaat af te schaffen. Het stelsel zal vervangen worden door een systeem van contracten tussen boer en staat. De Russische steden zullen binnen kort coöperatieve winkels krijgen, waarmee gebroken wordt met het huidige mono polie van regerings-levensmiddelenwinkels. aldus Tass. De Sovjet-organisatie van coöperatieve gebruikers zal dit Jaar 126 nieuwe winkels openen. In 1965 zal dit aantal tot 60.000 gestegen zijn. Namens de Joegoslavische regering zijn gisteren aan de Indonesische regering zes patrouilleboten van 225 ton overgedra gen. Dit geschiedde in de haven van Tand jong Priok. Elk van de boten ls bewapend met twee 40 mm kanonnen, vier 20 mm machinegeweren voor luchtafweer en toe stellen voor het afwerpen van diepteladin gen. Premier Djoeanda nam de boten na mens de Indonesische regering in ont vangst. President Eisenhower heeft gisteren de 49-jarige Douglas Dillon tot onder minister van Buitenlandse Zaken be^ noemd. Deze functie werd tevoren be kleed door Christian Herter, die minister is geworden. Dillon was totnutoe onder staatssecretaris voor Economische Zaken. Kroonprinses Moeial Hassan van Ma> rokko heeft gisteren bij zijn terugkeer van een bezoek aan de V.A.R. (Egypte-Syrië) verklaard dat „het Westen nog grote kan sen ln de Arabische wereld heeft, maar dat het die moet weten gebruiken". Hy zei dat de V.A.R. een element van stabiliteit vormt en dat. wanneer president Nasser zou verdwijnen, het in het Midden-Oos ten tot een uitbarsting zal komen. Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft in een gesprek met het blad „Pueblo" gezegd, dat de huidige status van Gibraltar (een Britse kolonie) een echte vriendschap tussen Spanje en Enge land in de weg staat. Strategisch ls Gi braltar van geen belang meer, zei de gene> raai, en het economische leven van de ko> lonie is „kunstmatig en parasitair". Hij noemde het gebied een symbool van een politiek die in deze tijd geen reden van bestaan heeft. De opperste Sovjet van de repuollek Oekraïne heeft besloten twee van de drie eerste vice-premiers ln rang te verlagen tot gewone vice-premiers. De betrokkenen zijn Nikolai Goerejef en Mlchail Gretsjoe- cha, van wie de laatste tot het begin van het vorige Jaar president van de republiek was. Dit is de vijfde maal binnen een maand, dat er wijzigingen in de regering van een Sovjet-republiek worden aange bracht. De vorige wyziglngen betroffen Oezbekistan, Wit-Rusland. de Sovjet-repu bliek Rusland en Moldavië. De polytechnische school te Alx la Chapelle heeft het ere-doctoraat ln de technische wetenschappen verleend aan prof. dr. P. J. W. Debye, voor zijn theore tische onderzoekingen naar de moleculaire structuur van de materie. De nu 75-Jarlge hoogleraar ls te Maastricht geboren, doch heeft, nadat hij. 17 jaar oud, voor zijn studie naar Aken vertrok, niet meer in Nederland gewoond. Hij verblijft thans ln de Verenigde Staten. Prof. Debye kreeg in 1936 de nobelprljs voor de chemie. HIJ is reeds ere-doctor van de universiteiten te Luik, Brussel, Oxford en Sofia. Het Japanse parlement heeft een door het ministerie van Handel voorge stelde wet aangenomen, die beoogt een einde te maken aan het namaken van buitenlandse ontwerpen door Japanse ex porteurs. Reeds eerder waren pogingen in het werk gesteld om dergehjke praktijken tegen te gaan, maar deze pogingen zijn tot dusverre slechts voor een deel geslaagd De regering wil door de nieuwe wet ertoe bij dragen. dat Japan een goede naam krygt op de buitenlandse markten. VOOR HEDENAVOND Hilversum 1, 402 m. KRO; 18.05 Lichte muz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsultz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 V.V.D., pol. caus. 19.30 Arbeid, we reld en christendom. 1 mel-progr. 20.00 Lof bij de gelegenheid v. d. opening v. d. meimaand. 20.50 Soms zeg Je hé, soms zeg Je, nee, hoorsp. met muz. 21.20 Amus. muz. 21.50 Fries halfuur. 22.20 Omr. ork., ;root koor en soliste. 22.50 Caus. 23.00 ïws. 23.1524.00 Jazzmuz. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18 15 Vlaamse noti ties. 18.20 Dansmuz. 18.45 A Negro Gin Advertenne VOOR MOEDERDAG SaimBöeü MANOSCMOSNI BREESTRAAT 175 LEIOEN Montgomery lxad een interessant gesprek niet Kroesjtsjef De Britse gepensioneerde veldmaar schalk Montgomery is hedenochtend per vliegtuig uit Moskou naar Engeland teruggekeerd.. Woensdag j.l. had hij een gesprek met premier Kroesjtsjef. waar bij alleen maarschalk Sokolofsky aan wezig was. Montgomery verklaarde na afloop, dat het onderhoud in een uit stekende sfeer verlopen was. Op een persconferentie deelde hij gisteren in Moskou mede, dat Kroesjtsjef hem een „vriendschappelijke boodschap" had meegegeven voor de Britse premier Mac- millan. maar hy weigerde er iets over te zeggen. Montgomery zei voorts, dat Kroejtsjef hem had uitgenodigd een vakantie in de Sovjet-Unie door te brengen. ,En ik heb de Russische minister van Defensie, maarschalk Malinofsky, uitgenodigd mij in Engeland te komen opzoeken". De Britse veldmaarschalk zei, dat zyn onderhoud met Kroesjtsjef „langdurig, interessant, zeer openhartig en buiten gewoon vriendschappelijk" was geweest en dat de Russische premier er „zeer gezond" uitzag. „Ik 'heb nu een veel beter inzicht gekregen in de doelstellin gen van de Russen. Vroeger had ik hier weliswaar veel over gehoord, maar nu heb ik er uit de eerste hand kennis van gekregen", aldus Montgomery. De veld maarschalk was volgens zijn zeggen tot de ontdekking gekomen, dat Kroesjtsjef ook een heel bekwame generaal is. Advertentie verlovingsringen mandersloot donkersteeg 14 VRIJDAG Gerecht: Soefi-beweging. Spr. mr. C. A. baron Bentlnck. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie „Ecclesia" 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Viering 70- jarig bestaan Leidse Tuiniers- en Bloe mis ten ver. D.E.V. 8 uur nam. Schouwburg: Toneelver. „Tot Ieders Ge noegen" speelt „Kwartet ln mineur". 8 uur nam Stadszaal (grote zaal)Bonte avond. Personeelsver. „De Royalisten". 8 uur nam. Stationsplein: Wandeling Ned. Chr Reisver. door landgoed. Duivenvoorde. 1.45 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Bevrydingsmonument: Stille Tocht Do denherdenking. 8.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Dodenherden king. Spr. pater C. Tynagel. 7 15 uur nam. DINSDAG Prediker-, Spr. Evang. Joh. Maasbach. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. St. Antonlusclubhuis: Toneeluitvoering „Pulchri Studio". „De sukkel". 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond 40- Jarig bestaan De Jong's Machinefabriek te Hazerswoude. 8 uur nam. Zuidsingel 1: Aandeelhoudersverg. N.V. Kon. Ned. Grofsmederij. 11.30 uur voorm. DONDERDAG Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- vereniglng naar Leersumse Plassen, Huize Doorn, Posbank en de bloeiende Betuwe. 7.30 uur voorm. BIOSCOPEN Trianon: „De Kat". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Hier bin ich hier bleib' ich."A.l. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „De herberg van het zesde geluk" A.l. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Zondag: 2, 5 en 8 uur. Casino: „Mon oncle". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De blauwe tlrana". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag.' 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark i Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur. AVONDDIENST DER APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt heden waargenomen door de Zuider-Apotheek, Lammenschans- weg 4, tel. 23553. Te Oegestgeesl: Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. goes to School, cantate. 19.10 Israël, land van de arbeid, klankb, 19.30 Pianorecital. 2000 Nws. 20 05 1 mei-byeenkomBt. 21.14 Cabaret. 21.45 Utrechts Sted. ork. en koor. 22.15 Gram. 22.35 De vrijheid o>p een ei land. klankb. 23 00 Nws. 23.15—24.00 1 mel-vierlng in binnen- en buitenland. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. VARA: 20.30 In leiding volg. ultz, 20.45 Andera dan an deren, TV-biografie. VOOR ZATERDAG 2 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewyde muz. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nwa. 8.15 Gram. 8.58 Hoogmis. 10.45 Gram. 10.55 Waterst. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram. (12.30-12.33 Land- en tuinb.meded)12 50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Amus. muz. 13.45 V. d. Jeugd. KRO: 14.10 Fanfare-ork. en mannen» koor. 14.45 Gram. 14.50 V. d. Jeugd. 15.20 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 15.50 Voetbalrep. 17.10 Engelse les. 17.30 Gram. 17.40 Lichte muz. 18.00 Journ. weekeverz. 18 10 De springplank. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Radio Filh. ork. 20.20 Gram. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Caus. 22.05 Amus. muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 28.15 Nws. In Espe- :anto. 23.2224.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA; 7.00 Nwa. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, caus. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: lo.OO Tydelyk uitgeschakeld, caua. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.45 Zigeunerork. 11.15 Cabaret. 11.45 Klavecimbelrecital. 12.00 Gram. 12.80 Land en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgel en zang. 13.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 13.40 Sportnws. VARA: 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Gram. 14.50 Fries progr. 15.15 Mannenkoor. 15.30 Is de maat vol?, caus. 15.45 Concertge- bouwork. 16.25 Boekenwijsheid. 16.45 Or gelspel. 17,00 Gram. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Operaconc. 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Wie a zegt moet b zeggen, caus. 19.40 In Bybel- land. 19.55 Deze week, caua. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best? sketch. 20.13 Ge- var. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Stryk- sextet. 22.15 Het hangt aan de muur en het tikt. 22.40 Gram. 23.15 Nws. 23.30— 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.45—16.50 Eurovisie: Voetbal» wedstr. Luton Town-Nothingham Forest. 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Filmrep. 20.30 Met „Een beetje" Eiuopa rond 20.55 Film. 21.20 Je neemt er wat van mee. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. IBo m. 12.00 Gevar. muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Gram. 14.10 Hoorsp. 15.10 Ork. conc. 15.40 Caus. 15.55 Ork. conc. 16.45 Muz, v. d. kind. 17Q0 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.45 Gevar muz. 19.15 Pari. sverz. 19.30 Interv. 20.00 Gevar. pTOgr. 21.00 Nws. 21.15 Pol. caus. 21.35 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.06 Litanie. 23.21—23.51 Gran. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Hersengym. 12.30Nws. en licht progr. 13.00 Cricket. 13.36 (ram. 13.45 Cricket. 14.00 Sport. 14.15 Crcket. 14 25 Sport. 17.20 Cricket. 17.45 S>ort. 13.00 Cricket. 18.35 Jazzanuz. 19.00 Jairn. 19.30 Nws. en dansmuz. 20.00 Gevar. one. 21.00 Amus. muz. (Om 21.30 Nws.). 12.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.00 Gram. (Om 23.30 Nws.). 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 n. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Jch- te muz. 15.30 Koorzang. 16.30 Gevar pro gram. 19.00 Nws. 19 30 Koorzang. 20.00 Operaconc. 21.45 Nws. 22.10 Symf ork. 22.40 Schlagers en dansmuz. 24.00Nws. 0 05 Lichte muz. 1.00 Idem. 2.155.3 Ge var. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.05 Ork. conc. 14.10 La CondamRtion de Lucullus, opera. 17.30 Ork. conc 20.00 Gram. 20.05 Koorzang. 20.30 Symf.conc. 21.00 Hoorsp. 23.05 Symf. conc. 3.53 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Werber. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio Almanak. 14.30 Journ. 15.00 Gram. 16.00 Omr. ort 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Dagtepper. en lit. kal. 17.20 Liturgische geangen. 17 30 Gram. 18.00 Kamerkoor. 18.3 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 abaret. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.1)Amus. ork. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gran 484 ni. 12.15 Gevar. muz. 130 Nws. 13.15 Chansons. 14.20 Vrije tyc 16.00 tijd. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.1 Gram. 17.20 Operaconc. 18.38 Gram. 1910 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22 5 Jazz muz. 22.55 Nws. 23.00 Gevar. mz. 23.55 Nws. Advertentie. Uit de beste koffiebonen! normaal - coffeïnevrij espasso" WEERRAPPOREN (Va-- hedenmorgen 'uur) Den Helder regen Ypenburg zwaar beiw. Vllssingen half bew. Eeldie zwaar bew. Twente geh. bew. De Bilt geh. bew. Elndihoven geh. bew. Z. Limburg motregen bi> 3 d 3 12 3 B Et 8 s Helsinki onbewolkt ozo 2 10 0 Stockholm zwaar bew.zo 3 9 0 Oslo zwaar bew o 1 7 0 Kopenhagen half bew n 4 10 0 Aberdeen. zwaar bew windstil 5 0 9 Londen zwaar bew w 2 4 Amsterdam regen nnw 8 7 1 Brussel geh. bew nw 6 8 1 Luxemburg geh. bew nnw 4 6 Parijs half bev nw 6 7 2 Bordeaux onbewol) nw 2 6 1 Grenoble regen n 3 6 8 Nice zwaar be. n 3 10 3 Berlijn half be: O 3 13 0 Frankfort half be. nw 6 11 0.1 München regen w 6 6 5 Garmlsch P. regen windstil 7 4 Zlirich regen zw 4 5 17 Genève regen wnw 1 4 12 Locarno half bv. o 1 6 2 Wenen regen zo 10 11 4 Innsbruck regen ozo 2 8 1 Rome regen zzw 6 12 1 AJaccio geh. )w. windstil 11 8 Madrid onbewlkt nno 2 4 Mallorca onbevlkt nw 3 13 0 Algiers onberdkt zzw 1 5 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2