NEDERLANDSE VOLK SCHONK KONINGIN RUIM EEN MILJOEN Militaire vliegtuigen uit V.S. voor Indonesië WEERBERICHT IEMCO Voorts twee prachtige cadeaus: modernisering van werkkamer en een platina armbandhorloge BISSCHOP DIBELIUS TEGEN HET OOSTDUITSE ATHEÏSME de verf voor 't schilderfeest Voor binnenlandse veiligheid Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 1 MEI 1959 No. 29733 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Bijna zelf iets bijgedragen Als hoogtepunt der feestelijkheden ter gelegenheid van de 50ste ver jaardag van Koningin Juliana, kon jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, voor zitter van het Comité „Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin" gister middag de jarige Vorstin een miljoen gulden aanbieden als een uiting van de warme genegenheid en oprechte eerbied, welke de bevolking de Landsvrouwe toedraagt. Hij deed dit in de stuczaal van het paleis Soestdijk in aanwezigheid van het gehele Koninklijke gezin en ruim 50 comitéleden. Jhr. De Ranitz maakte zich hier de tolk van de bevolking van het gehele Koninkrijk. Het comité heeft namelijk alle bewoners van Nederland, van Ned, Nieuw-Guinea, van Suriname en de Ned. Antillen en instellingen, organisaties en ondernemingen in de gelegenheid gesteld aan dit geschenk bij te dragen. Warme weerklank! Jhr. De Ranitz wees erop, dat het ge nomen initiatie! allerwege en in alle lagen van de bevolking warme weerklank heeft gevonden. Vele honderdduizenden inwoners van net Koninkrijk en in het buitenlind wonende Nederlanders heb ben aan dit verjaarsgeschenk bijgedra gen. H*.t bedrag kwam dan ook niet zo zeer binnen in grote stortingen, maar voornanelijk in kleine spontane giften, die vaieerden van een dubbeltje tot een gulden Naai deze grote som geld. waarvoor Koninjin Juliana nog een doel zal be- stemnrn, ontving zij uit handen van Jhr. D; Ranitz een bijzonder fraai arm- bandhïrloge. Een sieraad, waarin 275 briljaiten zijn gezet die gevat zijn in platira. Een produkt van Nederlandse handlijverheid, waaraan 345 uur werd gewekt. Ook zal als persoonlijk ge schept nog de werkkamer van de Ko- ningii worden vernieuwd. Onder meer zal ei een handgeknoopt Deventer ta pijt vn 45 vierkante meter worden ge legd, vaarvan jhr. De Ranitz de Ko- ningii een staaltje toonde. Menselijke binding Namns het Nederlandse volk getuig de jhrDe Ranitz van de menselijke bin ding ie tussen de Koningin en haar volk bstaat. Het is niet alleen de eer bied vor de erfelijke Koninklijke waar- digheit welke thans in de Koningin is verperaonlijkt, maar ook het besef voor haar inerlijke betekenis. Deze waardig heid, z zei hij, kan echter ook een af stand 3heppen tussen de drager of draagstr der Kroon en de onderdanen. In <t verband wees jhr. De Ranitz erop, ct Prinses Wilhelmina zich in haar bek „Eenzaam maar niet alleen", van dit afstand en opgeslotenheid re- kenscha geeft. Koningin Juliana is het stellig Et behulp van haar ouders gege ven gewest, zich aan een dergelijke tra giek te >nttrekken, de mogelijke een zaamhei en afgeslotenheid van het Ko- ningscha te doorbreken en om te zet ten in en hartelijke verbintenis tussen haar en aar rijksgenoten, aldus jhr. De Ranitz. Aan ht slot van zijn toespraak bood jhr. De hnitz de Koningin een aantal briefkaar n aan, dat het comité ontving en welke'aak voorzien waren van een treffende -pdracht. Otroerd en overweldigd Koningi Juliana zei vervolgens in haar danwoord, ontroerd en over weldigd tcijn door zoveel hartelijk heid. Bijzadere dank bracht zij aan het com.it, dat zich tot tolk heeft gemaakt in de gedachten die de vele geves van dit -prachtige ge schenk heben bewogen. Dat dit voor elkee een behoefte des har ten is gevest, maakt de gave tot een zeldzam waardevol geschenk, zo zei de vstin. Koningin1 uliana bekende dat de ijver van ht comité haar toch niet geheel is otgaan en zei, dat zij bijna in eemerstrooid moment zelf een bijdrage in een van de bussen had gestopt, schenen die te plei ten voor eenf ander nobel doel! Over het g>te geldbedrag dat zij ontving, zei c Koningin dat de ge vers hiervan aar in staat stellen weer anderei in het gehele Ko- Koue nacht De Bilt verwac; van heden tot mor genavond: Aanvankelijk tfaiig bewolking, wei nig wind en vooj in het oosten van het land kans op achtvorst. Later toe nemende bewolkin plaatselijk gevolgd door enige regen e overwegend matige wind uit westelij kt richtingen. Onge veer dezelfde middjtemperaturen als vandaag. (Opgemaar, te 11.15 uur). 2 Ml Zon op: 5.10 uur; onder: 20.04 uur Maan op: 3.07 uur;onder: 14.35 uur. Hoogwater te Katwk te 11.38 uur. Laagwater te 6.51 19.47 uur. Dit nummer bestaatolt 28 paglnals. ninkrijk blij te maken. Dit noemde zij het grootste genoegen dat men haar bereiden kon. Het vooruitzicht dat haar werkkamer zo mooi zou worden, vond zij een reden om die dagelijks met nóg meer animo bin nen te gaan en er haar werkuren door te brengen. „Ik zal dat telkens doen, ook in moeilijke tijden, met verhoogde blij moedigheid, wanneer ik in mijn ta pijt de neerslag zie van het harte lijke medeleven van het Nederlandse volk bij mijn werk", zo zei de Ko ningin. Ook voor het fraaie arm bandhorloge uitte zij haar hartelijke dank. Dank van de Koningin „Vele goede wensen hebben mij bereikt op mijn 50e verjaar dag. De hartelijkheid daarvan heeft mij zeer getroffen. De uitzonderlijke hoeveelheid van gelukwensen, zowel van of ficiële instanties en van organi saties van verschillende aard, als van particuliere personen - bekenden en onbekenden - no pen mij, ditmaal langs deze weg, mijn diepgevoelde dank te be tuigen voor alle medeleven op die dag ondervonden." JULIANA Soestdijk, 1 mei 1959. Nieuwe moed! „De talrijke goede wensen", zo zei de Koningin, zullen mij met nieuwe moed bij het begin van mijn tweede eeuw helft vervullen, ook al hoop ik niet het einde daarvan nog te beleven. De leef tijd van 50 jaar noemde Koningin Ju liana voor haar heel aantrekkelijk. „Men heeft", zo zei zij, al die tijd ge legenheid gehad een goede dosis erva ring en levenswijsheid te krijgen. Het vallen en opstaan, de teleurstellingen, zoals het onrecht en de andere vrese lijke dingen die onze tijd nog te zien heeft kunnen geven, maar ook de won derbaarlijk goede en mooie belevenissen. Aan de andere kant, aldus de Koningin, is men met 50 doorgaans nog geheel fit, geestelijk van zins en fysiek in staat deel te nemen aan het volle veelzijdige leven, zoals God het geeft, in al zijn fleur en in al zijn ernst, terwijl er al iets van het milde licht van de levens avond zichtbaar wordt. „Ik ben gelukkig, terug en vooruit te mogen zien, samen met hen die mü lief zijn, met mijn man en met onze vier kinderen. Intens dankbaar, ook mijn moeder nog in mijn nabijheid te mogen hebben en tevens gelukkig, omringd te zijn door zoveel echte, warme hartelijk heid en sympathie", zo besloot te Ko ningin haar toespraak. (Voor een beschrijving der andere feestelijkheden zie men elders). Advertentie Ambassadeur te Belgrado Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, tot dusverre buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter te Washington, tot Harer Majesteits buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur te Belgrado. Baron van Voorst tot Voorst zal omstreeks medio mei met groot verlof uit Washington naar Neder land vertrekken. Op het bordes van het Paleis Soestdijk bekijkt Koningin Juliana de oorkonde, welke haar door het Collegium van het Leidsche Stu denten Corps werd aangeboden. nadat deze door estafettdopers uit de Sleutelstad naar het Paleis was gebracht. Naast H.Mde praeses van het Collegium, de heer H. Muller. Scherpe open brief aan premier Grotewohl stelt de staatspropaganda aan de haak (Van onze correspondent in Bonn) De voorzitter van de raad van de Evanqelische Kerk in Duitsland, bisschop Dibelius, heeft in een open brief aan de minister-president van communistisch Oost-Duitsland Grotewohl fel geprotesteerd tegen de Oostduitse staatspropaganda voor het atheïsme. Dibelius zegt tot Grotewohl ondermeer: „II gelooft te moeten vaststellen: zedelijk is wat de zaak van het socialisme dient! Deze zin roept pijnlijke herinne ringen wakker aan de oplossing van de nazi's: goed is wat nuttig is voor het Duitse volk!" Dibelius' open brief aan Grotewohl heeft in West-Duitsland, spe ciaal zo vlak voor de viering van de eerste mei, die zowel in Oost- als in West-Duitsland een officiële feestdag is, veel weerklank gevonden. „Dialectisch materialisme is aliang achterhaald'1 De protestantse kerkleider valt Grote wohl persoonlijk aan in verband met diens rede van 23 maart j.l., waarin de Oostduitse premier gezegd heeft, dat dialectisch materialisme de basis vormt van alle echte wetenschappenlijke ken nis, zoals ook omgekeerd alle exacte wetenschappelijke kennis in het dialec tisch materialisme moet uitmonden. Wij stellen slechts vast, aldus Dibelius, dat natuurwetenschappelijke geleerden, die in de hele wereld het hoogste aanzien genieten, het dialectisch materialisme afwijzen en van mening zijn dat het daarmee gegeven kennis-principe door de ontwikkeling van onze wetenschap al lang is ingehaald. Dibelius verwijt Gro tewohl, dat deze de atheïstische denk methode van staatswege heeft geprocla meerd. De staat stelt zich hiermee, al- dus de Westduitse kerkleider, in tegen stelling met de christelijk gezinde be- volking. Een atheïstische staat kan voor de christen nooit tot een innerlijk va derland worden. Wat goed en kwaad is, zedelijk en onzedelijk bepaalt de levende God alleen, geen mens, geen beweging, geen klasse en geen wereldbeschouwing. Nieuwe tien geboden, die door mensen t gemaakt zijn, zal het christendom nooit aanvaarden. Tweederangs burgers Wanneer dus de nationale strijd krachten van de „Duitse democratische republiek" (Oost-I)uitsland) door hun commando-instanties worden opgeroepen om de andersdenkende wereld te haten, dan kan de christenheid van Duitsland daarop slechts haar belist „neen" laten horen! Dibelius protesteert voorts tegen de communistische opvoeding, die de kinderen tot kleine atheïsten opleidt en zegt tenslotte: het gevoel dat de trouwe leden van de christelijke kerk in Oost- Duitsland als burgers tweede klas gel den, wordt steeds intensiever. In Westduitse commentaren op Dibe lius' open blief wordt gezegd, dat daarin de keerzijde van de Oostduitse atheïs tische campagne wordt getoond, te weten dat de Oostduitse burger zich afwendt van regime en staat. Steeds weer had het communistische regime in het afge lopen jaar van de kerk loyaliteitsver klaringen ten opzichte van de staat ge- eist: thans vernielt diezelfde staat iedere vorm van loyaliteit. Voorts zegt men in Bonn, dat het Oostduitse com munistische regime, dat er op 11 mei te Genève op uit zal zijn internationale erkenning te krijgen, door Dibelius' on verbloemde woorden een morele klap in het gezicht krijgt. Grotewohls politieke plannen voor een confederatie van Oost met West-Duitsland worden in het licht van Dibelius' woorden onwerkelijker dan ooit: een atheïstische staat gelijk Dibe lius zegt. kan voor de christen nooit tot een innerlijk vaderland worden. Advertentie Ook Amerikaanse schepen voor bescherming Panama Amerika zal een mijnenveger en een torpedobootjager naar Panama zenden om te helpen zoeken naar schepen die mogelijk met invasiemanschappen naar Panama onderweg zijn. zo heeft het departement van Buitenlandse Zaken in Washington meegedeeld. Dit depar tement had al eerder bekendgemaakt, dat het vliegtuigen ter beschikking van de Organisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.) had gesteld voor verkennings doeleinden. De vliegtuigen, die de Verenigde Sta ten ter beschikking van de O.A.S. hebben gesteld, speuren in de wateren in de omgeving van Panama naar twee sche pen. die volgens de Panamese autoritei ten met versterkingen voor de tachtig gewapende mannen in het dorp Nombre de Dios onderweg zijn. De schepen, die In Guatemala zijn ingeschreven, zouden dinsdag van Cuba zijn vertrokken. Cubaanse autoriteiten te Santiago hebben een schip, de „Corinthia", aan gehouden, dat met ruim honderd ge wapende mannen op weg was naar Panama. Deze mannen wilden zich bij de invallers voegen. mA De Koninklijke Familie op het bordes van het Paleis Soestdijk tij dens het voorbijtrekken van het traditionele verjaardags-defilé. O Om nooit te vergeten 15 jaar voor moord op kind Een 30-jarige vrouw uit Culemborg is door het Amsterdamse Gerechtshof we gens moord op haar 2-jarig zoontje Leo veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek van voorarrest. De rechtbank had haar in eerste aanleg tot 8 jaar met aftrek veroordeeld, maar zij was tegen dit vonnis in hoger beroep gekomen. Haar was ten laste gelegd haar zoontje met opzet in een badje kokend water te hebben gezet. Volgens psy chiaters is de vrouw aanzienlijk vermin derd toerekenbaar en slecht in staat om moederlijke gevoelens te koesteren.: 5? 99 De V.S. zullen Indonesië 60 militaire vliegtuigen verkopen, waar onder 10 transporttoestellen en 15 bommenwerpers en jagers uit de tweede wereldoorlog, aldus heeft gisteren het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De tien transporttoestellen zijn van het type C-130b en de 15 bom menwerpers van het type B-25. Indonesië krijgt in totaal 35 jagers en wel 20 mustangs van het type F-51 uit voorraden van de Amerikaanse regering en 15 mustangs van hetzelfde type, die Indonesië uit particuliere bron zal moeten betrekken. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat alle militaire goederen, die de V.S. bevriende naties verschaffen, ge leverd worden op voorwaarde dat deze goederen alleen gebruikt zullen wor den ten behoeve van de binnenlandse veiligheid en de nationale zelfverde diging en wel in overeenstemming met de doeleinden en de principes van het Handvest van de V.N. Hij vroeg de aandacht voor de verklaring die de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, heeft afgelegd bü zijn bezoek aan Australië. Soebandrio heeft toen verklaard, dat het geschil tussen Nederland en Indo nesië over Nieuw-Guinea opgelost moet worden door vreedzame middelen en dat er geen geweld gebruikt moet worden door betrokken partijen bü de regeling van territoriale kwesties. Op de vraag of Nederland zyn stand punt over de wapen verkoop aan de VS. kenbaar had gemaakt, antwoordde de woordvoerder: „Wy zyn vanzelfsprekend permanent in contact met onze bond genoten" De woordvoerder zei verder dat voor zover hy wist, by deze kwestie geen sprake is van financiële hulp aan Indo nesië. Het gaat hier om contante trans acties. Hy zei in antwoord op vragen niet te weten of de bommenwerpers en jagers met alle wapens en andere uitrusting zullen worden geleverd. Over de levering van de 10 transport vliegtuigen zei de woordvoerder, dat on geveer twee maanden geleden by het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken een verzoek is ingediend om een uitvoervergunning voor 10 C-130b's, die de Indonesiërs kennelijk van plan waren te kopen. Het ministerie heeft uitgifte van een uitvoervergun ning goedgekeurd. De Indonesiërs zullen de toestellen direct van de fabriek, de Lockheed Aircraft Corporation, be- betrekken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1