Leids amateurelftal versloeg in Leidse Hout militaire B-ploeg Smit (V en L) snelste op 100 nieter Njord (Italiaans Gerigged) is niet kansloos in hoofdnummer Voorlichting Nog witter... stralend wit.. wast... I herenmode-lip Open weave sportshirts e9S Peek&Cloppenburg Imponerende overwinningen van Australische en Engelse dames Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 1 mei 1959 Zesde blad no. 29733 Turnsters beten de spits af (Van onze sportredacteur) Toen „Werkmans Wilskracht" gistermiddag om half twee de eerste vrolijke klanken rondstrooide in de winderige Leidse Hout, zat er slechts een handjevol, diep in hun kragen gedoken toeschouwers op de kille tribunes. Dat was in het bijzonder spijtig voor de ongeveer 400 turnmeisjes, die de spits afbeten van deze jaarlijks op 30 april door de Vereniging Koninginnedag georganiseerde sportmiddag. Gelukkig voor de organisatoren liepen later op de middag, naarmate het tijdstip naderde waarop de de discipelen van Koning Voetbal in actie zouden komen, de tribunes nog aardig vol en konden naar schatting een 3000 kijkers geteld worden. Maar die wind, die heeft toch wel veel afbreuk gedaan aan het spel en de sport van deze middag. De 400 meisjes van de verenigingen Concordia, Marelita, Olympia Oegsc- geest, Brunhilde, S.V. Katwijk Rijn, OGAV Oegstgeest, Nieuw Brunhilde, LTC en de herengroep van Excelsior en een jongensgroep van OGAV hebben heel wat kou te verduren gehad, gekleed als zij waren in de luchtige turnpakjes, waarbij nog sommige groepen op blote voeten liepen. Na een opmars achter „Werkmans Wilskracht", dat de middag officieel opende met het spelen van het Wilhelmus, brachten de 400 enthousiaste turnsters een aardige algemene vrije oefening. Het was, de koude ten spijt, een fleurige opening. Vervolgens brach ten de heren van Excelsior een oefening op de lange mat op het middenveld en het had in de bedoeling va nde organi satoren gelegen het turngedeelte af te sluiten met een spectaculair nummer ringenzwaaien van het keurkorps dames van de Turnkfing Leiden. Op het aller laatste moment durfde men het risico niet te nemen en werd dit optreden af gelast. Met de gevaarlijke windstoten, die het afspringen va nde dames tot een riskante onderneming zouden hebbefl gemaakt, een verstandig besluit. Atletiek Het gure weer heeft uiteraard ook een grote rol gespeeld bjj de atletiekwedstrij den. De tijden werden er door beïn vloed en voorts was er de teleurstelling van het niet deelnemen aan de 100 me ter voor A-klassers door de Rotterdamse coming-man Jaap Noordenbos. De Mi- nervaan is sinds kort genezen van een blessure en achtte het beter bij dit voor atletiek al heel ongunstige weer, zijn ge voelige spieren te sparen. De race werd nu gewonnen door de V en L-atleet Hans Smit in 10.8 sec. De Hollandman Frans Beker (junior) ein digde in 11 sec. rond op de tweede plaats. Hij werd gevolgd door zijn club genoot Kees Smit in 11.2. De 100 meter B werd een overwinning voor Stout van Sliedrecht, die evenals de nummers twee en drie, Van Kleef van DOS en De Nie van V en L, de horloges liet stilstaan op 11.1 sec. De 100 meter meisjes A werd een gemakkelijke zege voor E. Hoyer van het Haagse Celebes (12.3). E. Zoet van MSV legde met 13.5 beslag op de tweede plaats en N. Heynis van Nw. Brunhilde werd met 13.7 derde. De 800 meter B heren gaf op de laat ste 400 meter spannende strijd te zien. Piet Selier van Holland deed toen een aanval op de koppositie van de Minerva- atleet Kortleve. De krachten van de oranjebroek reikten echter niet ver ge noeg en hij zag zich tenslotte ook nog gepasseerd door Gilling van Olympus en zijn clubgenoot Kingma. Kortleve won de wedstrijd in 1.59.8. Hij was de enige die onder de 2 minuten kwam. Een tikje teleurstellend was het lopen van de Hol land-atleet Hans Peen op de 300 meter jongens A. In de finale kwam hij met een tijd van 38.6 niet verder dan de vierde plaats. Winnaar werd De Gruyter van Estafette in 37.4. Volgens de ver wachtingen won Boere van Minerva de 110 meter horden A in 14.9 sec. en het was evenmin een surprise dat I. Vrij burg bij de dames 200 meter C met 27.8 de snelste was. R. Boxhoorn van Nw. Brunhilde werd in dit nummer tweede (29.2) en J. Dorlandt van de Bataven legde met 29.4 beslag op de derde plaats. Koos van Royen (Holland) kwam in het nummer 800 meter A niet verder dan een vierde plaats (1.58.3). De race werd gewonnen door Veldhoven van Metro in 1.56.6. Jammer was het dat bij de 800 meter dames G. en W. Kraan wegens blessures verstek moesten laten gaan. Winnares werd nu mej. Van Knaap van Beemster. Tenslotte won V en L de 4 x 100 meter estafette heren voor DOS en Holland. Tijden resp. 43.2, 44.1 en 44.4. Aardig spel Een verrassing was het aardige spel van het Leids amateurelftal in de voet balwedstrijd tegen het militair B-elftal, dat voor het grootste deel uit semiprofs was geformeerd. De militairen waren, door de bank genomen, technisch iets beter, maar door een ingewikkelde opzet van hun aanvallen en tal van slordig heden kwam htm ploeg relden tot een sluitende eenheid. Bij onze roodwi I stadgenoten, die grote ijver tentoon spreidden, gelukte dat beter en vooral na rust zagen we van hun kant enkele voortreffelijke aanvallen. In de eerste helft was er weinig krachtsverschil. Enkele harde schoten van W .van Kampen (LFC) en Van Marwijk strandden op de Feyenoord- De Holland-atleet Frans Beker won gemakkelijk zijn serie van de 100 meter A. (Foto L.D./Van Vliet) doelman Van Pelt. Kort voor de rust namen de militairen de leiding ,toen De Kreek (Feyenoord) in goede schietposi tie was gekomen. Na de hervatting kwam de Leidse ploeg, met de wind mee, sterk in de aan val en na ongeveer tien minuten spelen rondde Wim van Kampen een zeer fraai, snel uitgevoerde combinatie over rechts met een knappe treffer af. Enkele minu ten later volgde opnieuw zo'n goede ac tie en ditmaal was het de handige LFC- er Van der Heyden die Van Pelt met een schuiver in de hoek kansloos maakte 21. In de resterende tijd lieten de Lei- denaars nog enkele fraaie kansen onbe nut .Van militaire zijde zag men in de tweede helft zelden een sluitende aan val en Th. van Kampen c.s. behoefden dan ook niet vaak aan dreigende situa ties het hoofd te bieden. Roodenburg- doelman Keereweer moest zich in de tweede helft dan ook vergenoegen met zijn enorm verre uittrappen, waarmee hij bij het publiek bewondering afdwong. Een verdiende Leidse zege in een le vendige wedstrijd. Zondag Varsity! (Van onze roeimedewerker) Zondag Varsity. Pluvius is als we het weer van de laatste dagen in ogen schouw nemen al druk doende het „feestterrein" langs de oevers van het Amsterdam-Rijnkanaal onder de rook van Jutphaas in de welhaast traditionele toestand te brengen en gevreesd moet worden, dat de supporters van Njord, Laga, Nereus, Triton, Aegir en Argo op nieuw door een decimetersdikke laag bagger zullen moeten ploe teren. Er valt over de uitslag van het hoofd nummer van deze belangrijke studen- tenroeiwedstrijden, de strijd der Oude Vieren over 3000 meter, op dit ogen blik weinig te voorspellen. Het maken van een prognose aan de hand van de totnutoe gemaakte trainingstijden, is o.i. onjuist. Njord heeft van het begin van januari hard getraind, zowel de Oude Vier als de beide Jonge Achten. De Oude Vier staat onder de rustige en deskundige leiding van de heer Vervloet. Ploeg en coach vormen een voortreffelijke een heid. We hebben de gelegenheid gekregen de Oude Vier van nabij gade te slaan, tijdens een oefening over circa 10 km. De Njordboot is gerigged volgens het Italiaanse systeem, zoals dit voor het eerst dogr de Moto-Guzzi Vier werd ge demonstreerd. Slag en boeg roeien op stuurboord, terwijl de nummers 2 en 3 op bakboord roeien. Het voordeel van dit systeem is, dat de boot beter op koers blyft liggen tijdens een boord-aan- boord-race. Stuurcorrecties behoeven slechts sporadisch te worden aange bracht. Sportsplinters Op de sintelbaan aan de Kruislaan te Amsterdam is een werperswedstryd gehouden. De Hagenaar Jan Romani- (V. en L.) slingerde de kogel 54.16 nieter ver en benadrukte hiermede zijn constante vorm. Enige weken geleden kwam hij in Den Haag eveneens tot een worp over de 54 meter. Ter ering van de nagedachtenis van de zo vroeg verscheiden kampioene Fen ny de SoetTen Bosch heeft het be stuur van de KNLTB een zilveren wis selbeker ingesteld, welke haar naam zal dragen. De trofee is bestemd voor de winnares van het jeugdkampioenschap. Te Pa rij.- heeft de Fransman Roger Conti, sinds vele jaren de beste biljarter ter wereld, bij het bandstoten een serie van 116 caramboles gemaakt. Deze prestatie geldt als wereldrecord voor professionals en overtreft met 3 caram boles het oude wereldrecord dat ook op naam van Conti Btond. (Van onze sportredacteur) Met alle waardering voor het vele werk, dat de enthousiaste organisatoren heb ben verzet om het Leidse publiek een aantrekkelijke sportmiddag in de Leid se Hout voor te schotelen, moet het ons toch van het hart dat de organi satie op bepaalde punten mank liep. In de eerste plaats bij het turnen. Re gisseur H. Labordus vertelde ons, dat de meisjes woensdagavond in stromen de regen hadden geoefend. Aan goede wil heeft het dus beslist niet ontbro ken. Maar was het nu nodig, dat tij dens het spelen van het Wilhelmus de meisjes, die met de verenigingsvaan dels de vlaggegroet brachten, door de luidsprekers geïnstrueerd moest wor den hoe zij dat moesten doen? Ons volkslied kan men toch moeilijk be schouwen als een ondersteunende me lodie van een turnoefening. Voorts de atleten. Eerst halverwege de wedstrijden kwam men tot de ontdek king, dat het misschien wel nuttig zou zijn de toeschouwers op de hoogte te stellen van de uitslagen. Men had het publiek bij het betreden van het sport park in het bezit gesteld van een gra tis programmablad. Een voortreffelijke service dus. Maar men verzuimde de kijkers mede te de len welke, in dit programmablad ge noemde, atleten verstek hadden laten gaan. Het grootste deel van het pu bliek wist niet of nauwelijks welke lo pers er op de baan waren en was het niet logisch dat deze kijkers een zeer hoorbare zucht van opluchting slaak ten, toen de atleten van de baan ver dwenen en de voetballers het terrein betraden Hier ontbrak de man die via de prima geluidsinstallatie met een gezellig praatje de toeschouwers op de hoogte had kunnen brengen van de krachts verhoudingen van de deelnemende at leten. Die spanning had kunnen op wekken en die daarmede propaganda Advertentie Advertentie. GOEDE INDRUK De ploeg L. Gaymans. boeg, E. J. Stalsma, H. W. Dicke, H. Wamsteker. slag en J. Smit, stuurman, maakt zowel fysiek als mentaal een goede indruk. Slag Wamsteker is de regelmatig lopen de motor in de boot. Zijn overgaan naar een hoger tempo is, zijn hoge lichaams gewicht (100 kg.) in aanmerking geno- men, zonder meer goed. Zijn haal is uiterst hard en produktiefDicke op drie is o.i. de beste man in de ploeg. Hij demonstreert een fijne techniek. Men zou menen dat hij reeds geruime tijd in een stuurmanloze twee heeft ge roeid. Stalsma op 2 volgt goed en laat relatief goed waterwerk zien. Bij boeg Gaymans kan ons inpik en uitdruk niet bekoren. Dit komt vooral bij hoog tempo sterk tot uiting en veroorzaakt onrust in de boot. Er behoeft echter niet aan te wor den getwijfeld dat coach Vervloet nog speciale aandacht aan deze onderdelen heeft geschonken. Kleine technische oneffenheden ten spijt, geloven wij dat de Oude Vier van Njord met vertrouwen de Varsity tege moet kan zien. 1 3!A ft'HJ3 f? >7 m poreus geweven, heerlijk koel, ton-sur-lon dessins in toonaangevende lomertinten Di, exclusieve shir» alleen bi| F 4 C voor J,! Me. korte mouw Weekend-shawltje» Italiaanse import ^95 m had kunnen maken voor de mooie at- letieksport. Nu verveelden de kijkers zich en ver speelde de Afdeling Leiden van de KNAU, die op het punt van voorlich ting wel bijzonder hardleers schijnt te zijn, een prachtige kans om belang stelling voor de atletiek op te wekken. En om nog even terug te komen op dat programmablad. Men had in de op stelling van het Leidse elftal links met rechts verwisseld. In de samenstelling van het militair elftal waren enkele ingrijpende wijzigingen aangebracht. Waarom niet even de microfoon gegre pen om de toeschouwers op de hoogte te stellen van deze correcties VOETBAL Hedenavond om 7 uur speelt het Ge meente-elftal op het LFC-terrein een wedstrijd tegen een combinatie van de Kanaries. Voor de gemeente-voetballers is dit een laatste oefenwedstrijd voor het landelijk toernooi van gemeente-ambte naren op 8 en 9 mei te Arnhem. DUIVENSPORT L.P.C. Wedvlucht met oude duiven vanaf Roosendaal. In concours plm. 300 duiven, gelost te 9.15 uur. Uitslag: 1. W. Stouten 9.55.20; 2. M. de Lange 9.56.20; 3. D. v. d. Nieuwendyk 9.57.13; 4. J. Filippo 9.57.31; 5. T. van As 9.58.39. 11— 1 4— 0 7— 6 0— 5 0—10 Benei ux-wedstrij den voor jeugdroeiers (Van onze roeimedewerker) Morgen organiseert de K.A.R. en Z.V. „De Hoop" op de Amstel de Benelux jeugdwedstrijden, waaraan door jonge roeiers en roeisters uit België en Neder land zal worden deelgenomen. Gaarne hadden wjj ditmaal ook Luxemburg in ons midden gezien, maar van dit land kwamen geen inschrijvingen binnen. Onze Zuiderburen zijn slechts door de SRS51S1 r,, r«r-l» fjot; *?"o"»tes de Bruxelles in de nummers overnaadse vier en acht voor jongens van 17-18 jaar vertegenwoordigd. Het is een verheugend verschijnsel dat voor het nummer overnaadse skiff jon gens 17-18 jaar liefst 7 inschrijvingen binnenkwamen, een teken dat door de jongere roeigeneratie meer en meer aan dacht aan het scullen wordt besteed. Aangezien naar onze mening het scullen het fundament is waarop iedere race roeier zijn carrière bouwt, zijn wij ge neigd te geloven dat wij in Nederland, althans bij de burgerroeiverenigingen, op de goede weg zijn. Het jeugdroeien in Nederland is inza ke publiciteit stiefmoederlijk bedeeld en De Die Leythe-sculler Boersma,loeiwedstrijden op de Amstel deel die morgen aan de Benelttx~}et*gd~ neemt. dat is jammer. Uit de jeugd die thans overal in ons land serieus traint, moeten wij straks die ploegen recruteren die in de komende jaren op internationale wedstrijden Nederland wederom de plaats onder de roeinaties moeten be zorgen. die ons land toekomt. Teneinde een indruk te krijgen van de wijze waarop de jeugdige Leidse sculler Boersma wordt voorbereid, spraken wij niet zijn coach, de heer H. Hofman, over de training van zijn pupil. Reeds in de herfst van het vorig jaar toonde Boer sma ambitie om dit jaar aan de jeugd wedstrijden in de overnaadse-skiff deel te nemen. Om dit doel te bereiken heeft hij onder leiding van de heer Hofman vanaf oktober tot nu toe - ook geduren de de winter - dagelijks getraind. De „Die Leythe"-man heeft een natuurlijke aanleg voor scullen, is echter nog zeer jong en derhalve moet oordeelkundig met zijn krachten omgesprongen worden. Op de Gewestelijke wedstrijden in Gou da ontmoette hij slechts een Spaarne- sculler van wie hij won, hetgeen echter voor de wedstrijden van morgen geen maatstaf is. Zijn jonge leeftijd in aanmerking ge nomen, roeit Boersma een goede stijl; zijn waterwerk is gaaf. hij zijn doorhaal kan hij iets meer profijt halen uit zijn rugzwaai, waardoor zijn haal vooral vóór nog aan produktiviteit zal winnen. Aan zijn uitdruK kan menig senior- soulier een voorbeeld nemen. Indien hij zijn goede techniek paart aan uiterste vechtlust van start tot finish, zal hij in Amsterdam zeker een eervol resultaat behalen. In het nummer Stijlroeien voor meis jes 14-16 jaar ontmoet de „Die-Leythe"- vier bestaande uit Marieke de Jong, boeg, Sera Vreeden, Jeannette v. d. Windt, Ada de Jong. slag en stuurvrouw Connie Meyboom, de ploegen van het Spaarne en De Hoop. Deze door de heer Tinkelenberg gecoachte Vier is een ern stige kandidaat voor de hoofdprijs, waar bjj de meisjes van De Hoop als sterke mededingsters moeten worden be- (foto i>x>u!tu vax* Ischouwd. POULE B Zuid-Afrika 3 2 1 0 5 3— 0 België 3 2 0 1 4 4— 1 Wales 3 1 2 0 4 4— 1 Nieuw-Zeeland 3 1 0 2 2 3— 4 Frankrijk 4 0 1 3 1 1— 9 POULE C Engeland 3 3 0 0 6 15— 1 Ver. Staten 3 2 0 1 4 8— 5 Duitsland 4 2 0 2 4 7— 4 Argentinië 3 10 2 2 3—10 Zwitserland 3 0 0 3 0 0—13 Internationaal toernooi te Amstelveen De Nederlandse dames zullen het niet gemakkelijk krijgen in haar komende strijd tegen Australië. Beide ploegen hebben in poule a van het internationale dameshockeytoernooi in Amstelveen thans zes punten verzameld. De Aussies deden dat gisteren door in haar derde wedstrijd op imponerende wijze Canada te verslaan. De Australische meisjes in haar zand kleurige pakjes speelden een zeer hoog tempo en in het binnentrio werd de ene fraaie combinatie na de andere opgezet. Australië was tenminste een klasse ster ker dan Canada. De 2—0 voorsprong met de rust was zeker niet geflatteerd. Na de rust eenzelfde spelbeeld. Een over alle linies veel sterker Australië, dat zonder overtollige moeite tot 50 kon uitlopen. Imposant was ook de wijze, waarop de Engelse dames van Zwitserland wonnen. Tussen de beide ploegen was zeker twee klassen verschil. De eindstand getuigt daar wel van: 80! En dat, terwijl de Zwitserse keepster Ruth Schnider, op waarlijk sublieme wijze haar doel ver dedigd heeft De Engelse dames leiden met grote overmacht nu in poule c. In de tweede poule gaat Zuid-Afrika aan de leiding, dankzij de 2—0 zege, welke de „Spring- bokken" in de laatst etien minuten op Frankrijk konden behalen. De overige uitslagen waren: Ierland Schotland 2—0; Verenigde Staten— Duitsland 10; WalesNieuw Zeeland 3—0. De standen zien er als volgt uit: POULE A 3 3 3 0 Quick Boys klopt VUC met 5-1 (Van één onzer verslaggevers) In het kader van de Oranjefeesten te Katwijk speelde Quick Boys op „Nieuw Zuid" een wedstrijd tegen de Haagse tweede klasser VUC, dat met drie in vallers uitkwam. De storm, die van doel tot doel stond, deed veel afbreuk aan het spel. Vooral voor de Hagenaars bleek dit een groot bezwaar. De thuis club was beter tegen de weersomstan digheden opgewassen en won deze aar dige wedstrijd verdiend met 51. De gastheren verkozen eerst met de niet te onderschatten wind in de rug te spelen en vrijwel direct gingen de Ha genaars in het defensief. Het vuurwerk begon al gauw, toen de Haagse keeper bij een uittrap in de grond trapte en v. d. Oever op het onbeschermde doel afstormde, maar de bal ging rakelings over. Cor v. Duyvenbode schoot knal hard tegen de bovenlat .terwijl een in geschoten bal door puur geluk niet over de doellijn verdween. Zo ging het nog even door voordat v. d. Oever van dichtbij 10 op het bord bracht. Met een kopbal uit een voorzet van v. Rooyen bracht dezelfde speler de stand op 20. Het mooiste doelpunt werd eveneens door v. d. Oever gescoord, toen hy met een prachtig schot uit een vrije trap de Haagse keeper geen schijn van kans gaf, 30. Het laatste doelpunt voor de rust scoorde Hans v. Rooyen. Keeper De Hollander kwam er voor de rust niet aan te pas, want de Hagenaars kregen wel enige kansen, maar deze werden gemist. In de eerste helft kreeg Q. Boys nog een strafschop wegens hands te nemen, maar v. d. Oever schoot naast. Na de rust verkleinde VUC uit een vrije trap de achterstand tot 41, maar Floor v. Duyn zorgde na goed aangeven van Van der Oever, ervoor dat het verschil vier doelpunten bleef, 5—1 De Hollander kreeg ook nu geen moei lijk werk. Aan de andere kant werd de VUC-keeper duchtiger aan de tand ge voeld, maar de Hagenaar deed goed werk. Het bleef tenslotte bij 51. Op Koninginnedag is te Soest een wedstrijd gespeeld tussen het Nederlands amateur-elftal en de tweede divisieclub Velox. De amateurs wonnen met 21. Deze stand was reeds by de rust bereikt. Op de KMA te Breda werden woensdagmiddag de jaarlykse scherm- wedstryden gehouden tussen de Neder landse en Belgische militairen. Onze landgenoten verloren met 741. Er werd op alle wapens met vyf touches gestre den. De 6e etappe van de Ronde van Tunesië van Le Kef naar Souk el Araba over 148 km is gewonnen door de Belg Sweeck in 3 uur 56 min. In het algemeen klassement leidt de Zweed Carlsson, voor de Nederlander Knoops, de enige van onze landgenoten die nog in de koers is. De ronde van Hoensbroek. de der de rit om de Grote Locomotief prijs, i gewonnen door Joop Captyn. Hy legde de 140 km af in 3 uur 23 min 4 sec. De strijd werd in de sprint beslist. Na drie ritten luidt het klassement: 1. P. de Jongh 10.4721; 2. P. Damen 10 47.29: 3 Stolker 10.47.37; 4. Westdorp zelfde tijd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 19