Hoog spel van AR voor behoud van prof. Zijlstra als minister ONDUBBELZINNIGE WOORDEN VAN NEHROE OVER TIBET Met een enkel woord Agenda fc DINSDAG 28 APRIL 1959 9 Vervolg van pag. 1 Tot verrassing van velen in en buiten de A.R.-kring, sloot hij prof. Zjjlstra uit. De A.R. was daardoor genoodzaakt voor het behoud van prof. Zijlstra hoog spel te spelen. De A.R. bracht het offer van minister Zijlstra ten gunste van de C.H.U., weten de dat de C.H.U. moeilijkheden had met kandidaten voor het ministerschap. De A.R. speculeerde op drie zetels in het kabinet, in plaats van twee, omdat mi nister Staf (C.H.U.) als adviseur van prof. De Quay had gezegd dat de C.H.U. tevreden zou zijn met één minister en een staatssecretaris. Drie zetels zouden voor de A.R. een vergoeding zijn voor het verlies van prof. Zijlstra. Maar dan zou de C.H.U. slechts één zetel krijgen. Inderdaad bleek de C.H.U. door onder linge onenigheid grote moeite te heb ben kandidaten aan te wijzen. Prof. De Quay vond tenslotte mr. W. P. Lichte- nauer (C.H.U.) bereid in het kabinet zitting te nemen, maar deze stelde de voorwaarde, in overstemming met het tegenspel van het hoofdbestuur van de C.H.U., dat er naast hem nog een lid van de C.H.U. in het kabinet zitting moest nemen. Dan zouden de Anti-Revo lutionairen slechts twee zetels krijgen in het kabinet. Weigering grond daarvan kon hij zich terugtrek ken. De heer Biewenga (A.R.) had zijn aanvaarding van de portefeuille van Landbouw ook aan voorwaarden gebon den. Ook hu kon zich op het laatste moment terugtrekken toen de ontwikke ling hem niet bevredigde. De V.VJD. heeft geen moeilijkheden veroorzaakt. Bijna zeven weken na de verkiezingen is er nog steeds geen kabinet. Advertentie Met zorg bereid! Mescafé normaal - coffeïnevrlj - espresso' Zevenhonderd Koerden uit Irak naar Turkije gevlucht Een gehele Koerdenstam van 700 mannen, vrouwen en kinderen is uit Noord-Irak naar Turkije uitgeweken. De stam was gekant tegen het republikeinse bewind van premier Kassem en zij zou betrokken zijn geweest b(j de mislukte opstand van kolonel Sjawaf in Mosoel. Soekarno 21 mei in Argentinië President Soekarno wordt op 21 mei te Buenos Aires verwacht, waar hij de officiële gast der Argentijnse regering zal zijn. In diplomatieke kringen meent men te weten, dat het Indonesische staatshoofd zal spreken over de moge lijkheid om de handel tussen de twee landen uit te breiden door aardolie te gen Argentijnse industrie- of land- bouwprodukten te ruilen. Oostenrijkse nazi's gingen zich bewapenen In Wenen zijn zeven mannen tussen de 20 en 27 jaar gearresteerd, die ervan verdacht worden een bewapende neo- nazlstlsche organisatie „Bond der pa triotten" genaamd te hebben willen vormen! Dit Is gisteren door de Weense politie meegedeeld. Er zijn enige lichte wapens en een hoeveelheid munitie ge vonden. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Toen er voor de AH. geen derde zetel meer zat in de formatie, nam de A.R. gistermorgen het besluit de formateur mee te delen dat zü verdere medewer king aan de formatie weigerden, omdat zij de algehele samenstelling van het kabinet te „conservatief" vonden, geen waarborg voor een christelijk-sociaal beleid. De zakelijke kracht van het kabi net achtte men ook achteruitgegaan. De leiders van de A.R. hebben ten slotte niet akkoord kunnen gaan met de portefeuilles van Landbouw en Sociale Zaken voor de A JR., gepaard gaande met het verlies van prof. Zijlstra. Zij hadden gehoopt Volkshuisvesting als derde zetel te krijgen voor mr. Van Aartsen (AH.), maar daarvoor meldde de C.H.U. op het laatste moment minis ter Helders aan. Daarmee kon de A.R. zich niet verenigen. Zij vreesde vooral met de ondankbare portefeuille van Landbouw (verlaging van subsidies) in een zwakke positie te geraken in het kabinet en zij weigerde gistermiddag verdere medewerking. Tegen drie uur gistermiddag gaf prof. De Quay zijn formatiepoging op. Per auto vertrok hU van de Eerste Kamer naar Soestdjjk om de Koningin te ver zoeken hem van zijn opdracht tot for matie van een kabinet te ontheffen. De vorstin willigde dit verzoek in. Onenigheid In de C.H.U. heerst verdeeldheid over samenwerking met de V.V.D. in een kabinet zonder socialisten. Bovendien heeft de nieuwe voorzitter van de C.H.U., het minister Staf kwalijk genomen dat hij aan de formateur heeft verklaard dat de C.H.U. genoegen zou nemen met één minister en een staatssecretaris. Als minister Staf geen zitting neemt in het kabinet, laat hij er zich dan ook niet mee bemoeien, oordeelde de heer Beer- nink. Een kandidaat, die hij uitstekend geschikt vond, wilde de heer Tilanus, de fractieleider van de C.H.U., niet. Er ontstond een groeiende verdeeld heid en ontstemming in de C.H.U., een sfeer die niet bevorderlijk was geestver wanten bereid te vinden minister te wor den. Op het laatst ontstond in de C.H.U. toch weer de nodige samenwerking, on der de dreiging van de concurrentie van de AH., en daardoor mislukte tenslotte de kabinetsformatie, omdat de A.R. in het nauw dreigde te komen. Bovendien wilde de A.R. wel de combinatie Zijlstra FinanciënWitteveen Economische Zaken), maar niet de combinatie Wit teveen (Financiën)Van Campen (Eco nomische Zaken). Werkgeverscombinatie In het C.N.V., dat achter de A.R. staat, vond men het groeiende kabinet-De Quay steeds meer een werkgeverscom binatie worden en vooral de heer Ha- zenbosch, secretaris van het C.N.V., vond zijn positie als toekomstig minister van Sociale Zaken steeds moeilijker worden. Hij had vorige week de formateur reeds medegedeeld zijn aanvaarding van een portefeuille afhankelijk te stellen van de totale samenstelling van het kabinet. Op Indiase premier toont zich niet bereid Roodchinese beledigingen te slikken „Ik betreur ten zeerste de toon der communlstisch-Chinese commentaren op en de beschuldigingen jegens India, die in verband met de Tibetaanse kwestie zijn geuit. Zij zijn onwaar en onwelvoegelijk en zij spruiten voort uit de menta liteit van de koude oorlog", aldus verklaarde de premier van India, Nehroe, gisteren in het Huis van Afgevaardigden. Hij voegde hieraan toe: „De Dalai Lama was uitsluitend verantwoordelijk voor de door hem te Tezpoer en Mussoori afgelegde verklaringen. Geen enkele Indiase functionaris was betrokken in het opstellen of voorbereiden ervan. De Chinese beschuldiging, dat India hierbij betrokken zou zijn, getuigt van onverantwoor delijkheid". zullen pogen hen door vriendschappe lijke samenwerking te winnen, overeen komstig de door hetzelf gegeven ver zekeringen betreffende het aan Tibet toegekende zelfbestuur. Laat ons hopen dat er een einde komt aan het vechten en doden in Tibet", aldus Nehroe. Krachtig nationalisme Nehroe deelde voorts mede dat hij de regering te Peking deelgenoot had ge maakt van zijn „gevoelens van diep leedwezen" met betrekking tot de ver klaringen over Tibet en India, die op het communistlsch-Chinese volkscon gres zijn gedaan, dat thans in Peking wordt gehouden. Hij had de communistisch-Chinese autoritei-ten hierbij in herinnering ge bracht dat een der z.g. „vijf beginselen vor het vreedzaam naast elkander le ven va nstaten met verschillende maat schappelijke instelling" bestond uit het betonen van wederzijdse eerbied, „welk begrip geschonden wordt door het uiten van ongegronde beschuldigingen". Nehroe vervolgde: „Het zo voor te stellen alsof een slechts uit enkelingen bestaande z.g. „reactionaire kliek" ver antwoordelijk was voor de Tibetaandse opstand is een bijzondere en eenzijdige poging tot vereenvoudiging van een in gewikkelde situatie. De Tibetaanse revo lutie heeft zeer sterk om zich heen ge grepen en haar basis werd gevormd door een krachtig gevoel van nationa lisme. dat niet slechts betrekking had op een opperste laag, doch ook op an dere geledingen van het volk". Invloed in Azië Militaire parades zijn noodzakelijk In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kaonerlid, de heer Lankhorst heeft minister Staf te ken nen gegeven, dat naar zijn mening pa rades der strijdkrachten bij uitstek pas sen In het kader der manifestaties, wel ke de uitdrukking vormen van de feest vreugde over de verjaardag van de Ko ningin. De heer Lankhorst had o.m. gesteld dat „het militaire apparaat door het Nederlandse volk wordt gezien als een door internationale veilhoudingen op gedrongen bittere noodzakelijkheid". Minister Staf bevestigde dit, doch voegde hieraan toe, dat het gehele Ne derlandse volk de strijdkrachten ook ziet als de uitdrukking van de vaste wil zijn vrijheid en zelfstandigheid te be waren. „Aangezien de vorstin het sym bool is van een vrtf en soeverein Neder land", aldus de minister, „past een pa rade der strijdkrachten dus by uitstek in het kader df- manifestaties, welke de uitdrukking vormen van de feest vreugde". De minister antwoordde ont kennend op de vraag of parades bij feestelijkheden achterwege kunnen wor den gelaten. 175 jaar Mij. tot Nut van 't Algemeen De Maatschappen tot Nut van 't Alge meen, in 1784 gesticht door Jan Nieu- wenhuyzen. doopsgezind „vermaner" te Monnikendam, hoopt in november haar •175-jarig bestaan te vieren. Ter gelegenheid van het jubileum zal het hoofdbestuur een .handboek voor het sociaal-culturele vormingswerk met volwassenen" uitgeven. De officiële veiring van het jubileum is vastgesteld op 14 november in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam. In de maanden november en decem ber van dit jaar en Januari 1960 zal de dansparodiste Cilli Wang in 30 provin ciale centra jubileumvoorstellingen geven voor de leden der maatschappij. Prijzende artikelen in de Engelse pers Nehroe verklaarde verder dat enkele duizenden Tibetanen in het district Kameng, in Noordoost-India. de grens hebben overschreden, terwijl enkele" honderden Boetan zijn binnengekomen. De Tibetaanse vluchtelingen hebben om verblijfsrecht verzocht hetgeen hun is verleend. (Officiële kringen in India schatten het aantal Tibetaanse vluch telingen op 5000. Red. L.D.). Nehroe ontkende, dat druk op de Dalai Lama zou worden uitgeoefend om in India te blijven. De Dalai Lama kan op elk door hem gewenst tijdstip naar Tibet terugkeren, of zich naar elders, overeenkomstig zijn wens, begeven", aldus Nehroe. „De liberale „News Chronicle" en de conservatieve „Yorshlre Post" zwaaiden hedenochtend premier Nehroe naar aanleiding van zijn reae over de kwestie-Tibet in het Indiase parlement veel lof toe. Eerstgenoemd blad is van oordeel, dat de premier de positie van zijn land heeft versterkt door duidelijk te maken, dat hij niet bereid is, beledigingen van commu nistische zijde onderdanig te slikken. De „Yorkshire Post" schrijft, dat Nehroe „waardig heeft geantwoord op de belachelijke aantijgingen van de Chinese communisten. De zelfbeheer sing die hij tot dusver heeft betoond, geven extra-gewicht aan zijn jongste verklaring". Nehroe zei in zijn verklaring in het parlement verder nog, dat de Pantsjen Lama of een Chinese afgezant, die in India met de Dalai Lama zou willen beraadslagen welkom zou zijn. „Het zou tragisch zijn. wanneer India en China vijandige gevoelens jegens el kander zoude nontwikkelen, die hun wederz dse betrekkingen en de vrede in Azië en de rest van de wereld ln gevaar zouden brengen", aldus Nehroe. Hij vervolgde: „De enige grote wens van de Dalai Lama is. dat er een eind komt aa nde gevechten in Tibet. Mijn gehele medeleven gaat uit naar deze jonge man. Ik heb er bij hem op aan gedrongen om. na de grote inspanning, die op lichamelijk en geestelijk gebied van hem is gevergd, geen overhaaste beslissingen te nemen". De premier van India verklaarde ook alle sympathie te hebben voor het Tibe taanse volk. „Ik ben zeer bedroefd over zijn ongelukkige lot en ik hoop dat de Chinezen hun grote kracht niet tegen de Tibetanen zullen aanwenden, doch Diplomatieke waarnemers te Nieuw Delhi voorzien dat Nehroe's verklaring een verstrekkende uitwerking zal heb ben op de houding der Aziatische lan den. die hun standpunt ten aanzien van communistisch-China nog niet hebben bepaald. Zij wijzen er in dit verband op dat Nehroe, na de krachtige Indiase ïeactie op de gebeurtenissen in Tibet te hebben gegeven, hieraan toevoegde: „Waarschijnlijk wordt onze mening in andere Boeddhistische Aziatische lan den gedeeld". In dit verband wordt mede opge merkt. dat Nehroe, die bij vroegere ge legenheden in de eerste plaats de na druk had gelegd op de vriendschap tus sen India en de Chinese volksrepubliek, het thans bovenal duidelijk maakte, dat het optreden der Chinese com munisten in Tibet onvermijdelijk zijn weerslag zal hebben op het Indiase standpunt ten aanzien van China. BINNENLAND Prins Bernhard zal vrijdagochtend 8 mei a s het nieuwe complex van de maat schappij „De Fijnhouthandel" N.V. aan de Nieuwe Hemweg ln het westelijk haven gebied te Amsterdam officieel openen in tegenwoordigheid van de Hoge Commissa ris van de Staat Ghana, die een der be langrijkste leveranciers van de fijnhout soorten ls. De Prins zal ter gelegenheid van deze opening een 22 meter hoog ge denkteken op het terrein van de maat schappij onthullen. De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening ad. int. heeft aan H.M. de Koningin een speciaal ln kalfsleer gebonden exemplaar van de eerste land- bouwatlas van Nederland aangeboden, die op Initiatief en in samenwerking met het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gisteren tot stand is gekomen. De cineast Simon de Waard vertrekt morgen voor enkele maanden naar Grie kenland. Daar hoopt h(J een film ce ma ken, die zowel betrekking heeft op het oude Hellas als op het huidige Grieken land. De Europese beweging ln Nederland houdt op zaterdag 2 mei a.s. ln de ver gaderzaal van de Tweede Kamer te Den Haag een bijeenkomst ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Raad van Europa. Gistermiddag 16 ln de Stadsschouw burg te Valkenburg de derde Internatio nale conferentie voor steenkoolwetenschap welke tot donderdagmorgen 30 april zal duren, geopend. De openingszitting werd bijgewoond door ongeveer 180 wetenschap pelijke afgevaardigden. De Vakraad voor het Kappersbedrljf deelt mede, dat Ingevolge de C.A.O. voor het Kappersbedrljf. door het kappersper- soncel, op Koninginnedag 30 april na 13.00 uur 's middags geen arbeid mag worden wyricht. In de gisteren gehouden vergadering ter voorlichting van het personeel over de resultaten van het Jaar 1958 heeft de directie van Hoogovens medegedeeld, dat door de Raad van Commissarissen van Hoogovens op voorstel van de huidige voorzitter, de heer A. F. Bronsing, ls be sloten de heer lr. A. H. Ingen Housz in gaande 14 mei a.s te benoemen tot voor zitter van de Raad. BUITENLAND Japanse deskundigen hebben vastge steld dat de bewoners van de grote Ja panse steden maar een derde van de hoe veelheid bruinende ultra-violette straling van de zon ontvangen, waaraan de be woners van voorsteden en platteland on derhevig zijn. Verontreiniging van de lucht ls de oorzaak van dit verschijnsel. De Vredesprijs 1959 van de Duitse uitgeverijen is toegekend aan president dr. Theodor Heuss. In voorgaande jaren ontvingen o.a. Albert Schweitzer, Martin Buber, Carl Bruckhardt, Thornton Wilder en prof. Karl Jaspers deze prijs van 10.000 mark. Volgens het te West-Benljn gevestig de anti-communlstlsche Voorlichtingsbu reau West hebben Oostdultse rechtbanken sinds 1951 56 studenten op beschuldiging va nsplonage of sabotage tot gevangenis straffen van gemiddeld zes Jaar veroor deeld. Aleksander Tichmenef, vice-admlraal van de keizerlijke Russische vloot, die ln 1920 met zijn eskader een toevlucht zocht ln de Tunesische haven Blzerta, is te Tu nis overleden. Mevr. Worosjllof. echtgenote van de Sovjetrusslsche president maarschalk Kle ment Worosjllof, ls gisteravond ln Moskou overleden. Dit ls uit diplomatieke kringen ln Moskou vernomen. Uit gewoonlijk welingelichte kringen ln Parijs wordt vernomen, dat de Franse minister van Financiën, Plnay, volgende maand naar de Verenigde Staten zal gaan HIJ zal op 20 mei een lezing houden over het Franse financiële en economische her stelprogramma en op 21 mei spreken over de problemen van de Europese gemeen- schappelijke markt. N.C.R.Y. viert dit jaar 7de lustrum Jubileumweek in november (Van onze correspondent) De oudste omroepvereniging, de NCRV, viert dit jaar het zevende lustrum. Op 15 november 1924 hebben vijf man deze eerste omroepvereniging in ons land op gericht. Het is voor de NCRV aanleiding om er een jubileumseizoen van te ma ken, met als hoogtepunt een jubileum- week van 15 november tot 21 november. Deze week bestaat uit openbare bij eenkomsten en radio- en televisieuitzen dingen. Daarbij streeft de NCRV naar een contact tussen omroep en de huls kamer. Op de voorgrond dus de gezellig heidsgedachte. De week wordt 15 november kerkelijk geopend. Maandag, 16 november, wordt een officiële herdenkingsbijeenkomst in de Buurkerk te Utrecht gehouden, waar in o.a. mr. Roosjes en prof. dr. G. van Itterson een rede zullen houden. Dins dag (of zaterdag) is er een bijzonder t.v.-programma. O.l.v. Dick van Bom mel gaat er een filmploeg naar het Hei lige Land om er opnamen te maken van de weg, die de joden hebben afgelegd van Egypte naar het beloofde land. Woensdagavond wordt een hoorspel uitgezonden dat een eerste prijs heeft behaald in een vrije wedstrijd. Naast die vrije, is er ook een gesloten wedstrijd, waarvoor een aantal bekende (van wie de namen echter niet worden vrijgege ven) auteurs is aangezocht. Men heeft hiervoor een voor Nederlandse begrippen hoge prijs beschikbaar gesteld: f. 2.000. Ate het spel wordt opgevoerd, zal daar enboven ook het honorarium worden uitbetaald. Op donderdag is er een massale Jubi- leumsteravond. uit te zenden zowel door radio als televisie. Op de avond van vrü dag wordt er een groot concert uitgezon den met werken, die ln opdracht zyn geschreven, o.l.v. Marinus Voorburg. Men beperkt het feest niet alleen tot deze week. Heel het seizoen zal in het teken van het Jubileum staan. Zo zal men trachten de gehele scala van luis teraars in het feest te betrekken door allerlei wedstrijden! De televisie-uitzending van Feijenoord-Manchester U. De televisiereportage van de voetbal wedstrijd Feijenoord tegen Manchester United, die in het Feijenoordstadion te Rotterdam wordt gespeeld, begint he denavond om 19.55 uur. Het commentaar wordt verzorgd door Aad van Leeuwen. Na afloop, ongeveer 21.45 uur, volgt het journaal en het weeroverzlcht. Wateler-vredesprijs voor graaf Moens de Fernig De Carnegie-stichting te Den Haag heeft de Wateler-vredesprijs voor 1958 toegekend aan graaf Moens de Fernig te Brussel wegens de waardevolle dien sten, door hem bewezen, in zijn functie als commissaris-generaal van de alge mene wereldtentoonstelling te Brussel 1958, ter bevordering van de interna tionale samenwerking en de goede ver standhouding tussen de volken. Kustvaarder „Leemans" bij Tunis gestrand (Van onze Haagse redactie) De sleepboot „Hector" van bureau Wijsmuller in IJmuid-en is van Malta uit de Nederlandse kustvaarder „Lee mans" (496 brt.) te hulp gesneld. De „Leemans", eigendom van de rederij W. H. James in Rotterdam, is bij Kelilia aan de kust van Tunis gestrand. De „Hector", die op Malta sleepwerk- zaamheden verricht, zal trachten om de gestrande kustvaarder vlot te brengen. NIEUWE JAPANSE AMBASSADEUR De Japanse regering heeft de heer Akira Miyazaki benoemd tot haar am bassadeur in Nederland. Op het ogen blik is de heer Miyazaki hoofd van het bureau Verenigde Naties van het Ja panse ministerie van Buitenlandse Za ken. Stucadoor bleef na snipperdag weg Voor de president van de Rechtbank te Amsterdam heeft gisterochtend een kort geding gediend van een stuka- doorsbedrijf uit Bussum contra een stukadoor, die na een snipperdag te hebben opgenomen niet meer op zijn werk was teruggekeerd. Van de presi dent wordt gevraagd de stukadoor te veroordelen tot werkhervatting op straffe van een dwangsom van f. 25 per dag. De stukadoor was niet verschenen, eodat zijn zaak bij verstek werd behan deld. Hij had op 2 maart J.l. een snip perdag opgenomen en zou de volgende dag weer op zijn werk te Ede terugke ren, doch bleef weg. Het vermoeden be staat. dat de man in Duitsland is gaan werken. De stukadoor had zijn ren-te- kiaart bij zijn patroon opgevraagd om dat hij bezig was ander, financieel gun stiger werk, te zoeken. Aan een aan maning tot werkhervatting had hij geen gevolg gegeven. Het arbeidsbureau had achteraf ook geen ontslagvergunning verleend aan de stukadoor, zo deelde de raadsman mede. Als hij eerst zijn werk hervat dan kan hij volgens de normale procedure een ontslagaanvraag indienen. Wat hij ge daan heeft is een eenzijdige opzegging van de arbeidsovereenkomst. De presi dent doet over een week uitspraak. Bredase jongen redt vrouw De 15-jarige Bredase scholier Piet Koole heeft in de nacht van zondag op maandag een vrouw gered uit een brandend pension aan de Veemarkt straat in Bredat. De heer Donkers, de bewoner van het pand, die later dioor verstikking om het leven kwam, heeft zijn vrouw het dak raam uitgeholpen, waarop de jongen via de dakgoot van zijn ouderlijk huis naar het brandend perceel is gekropen. Hij kon de vrouw, die ten einde raad naar beneden wilde springen, nog bijtijds tot andere gedachten brengen. Hij leidde haar voorzichtig naar een veiliger ge deelte van het brandende dak, waarna hij haar in zijn eentje naar beneden hielp. De commissaris van politie te Breda heeft de kranige redder later gecompli menteerd. 200.000 balen tabak naar Bremen (f 100 miljoen) De heer Prawirjo Hardjo, directeur van de P. P. N. Baroe, het lichaam dat de door de Indonesiërs genationaliseer de Nederlandse ondernemingen beheert, heeft meegedeeld, dat Indonesië gedu rende 1959 te Bremen voor een waarde van 100 miljoen Duitse marken zal ver kopen. In totaal zouden 200.000 balen tabak naar Bremen worden verscheept. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz,. 18.20 Rep. tulpenrallye. 18.30 R.V.U.: Het ontstaan van het leven, door dr. C. J. H. van den Broek (2e lezing). 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Aan slag op Zijne Excellentie, hoorsp. (In de pauze 21.5522.20 Pianorecital). 22.20 Kamerork. 22.35 Rep. Tulpenrallye. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.25 Hawaiianmuz. 18.40 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Al les op één kaart. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.55 GTam. 21.45 Journ. 22.00 Toneelbe schouwing. 22.15 Koorconc. 23.00 Nws, 23.15 Koersen v. New York 23.16 New York calling. 23.21 Lichte muz. 23.35—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 TV-fllm. 20.50 Documentaire. 21.0022.15 Film. VOOR WOENSDAG 29 APRIL Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag, 8.00 Nws. 8.15 Rep. Tulpenrallye. 8.25 Ge- wijde muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 De aprocrlefe Haydn. hoorsp. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Gram. 12.37 Middag pauzedlenst. 13.00 Nws. 13.15 Rep. Tul penrallye. 13.25 Met PIT op pad, caus. 13.30 Promenade ork en solist, 14.10 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 V. d. jeugd. 16.15 Cahljnherdenking. 17.15 Gram. 17.30 Idem. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Gram. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Kamerkoor. 19.30 Radio krant. 19.55 Op de man af. 20.00 Herden- klngsstonde aan de vooravond van de 50ste verjaardag van H.M. Koningin Ju liana. 21.15 Gram. 21.30 Muz. caus. 22.00 Het begint met de Jeugd, klankb. 22.25 Gltaarens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportultsl. 23.2D—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub 9 00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio VARA; 10-20 Vr d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land en tulnb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tentoonstel- llngsagenda. 13.20 Gram. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 15.00 V. d. Jeugd. 17 00 V. d. mannen. 17.50 Regeringsuitz.: Rijks- delen overzee, Kinderen en klnderverzor- §lng In Ned. Nleuw-Gulnea, door lngrld en Toom. Café Aniba, (Herenstraat): Ledenverg. Tuiniers- en Bloemistenver. „D. E. V." 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Toneelavond Selsklp „Frysl&n". 7.45 uur nam. Prediker; Spr. evangelist Joh. Maas- bach. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedie „De twaalf gezworenen". 8 uur nam. Universiteit (filmzaal). K. en O. Fllm- studiekrlng „The Pleasure Garden" en „Ralces". 8 uur nam. Wassenaar: Zuiderhout. Buurtver. Kerkehout voert „Harten op hol" op. 8 uur nam. WOENSDAG. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van bezinning. 12.501.20 uur nam. St.-AntonlusclubhulsPersoneelsver. Verifictlebureau van Zee-Instrumenten. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Feestavond Leldse Chr. Oranjever. 8 uur nam. Kaasmarkt 1: Ledenverg. Geref. School vereniging. 8 uur nam. Oosterkerkstraat: Receptie 75-Jarlg be staan N.V. Meelfabriek „De Sleutel6* v.h. De Koster en Co. 35 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Opening nieuwe zaal Voor-Aziatische afdeling. 3 uur nam. Stadhuisplein: K. en O.-excursle naar de Keukenhof en Aalsmeer. 9.15 uur voorm. Oegstgeest: Patronaatsgebouw. Toneelver. „De Lekenspelers" brengen „De onbekende wereld". 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Schouwburg: Toneelgroep „Het Masker speelt „Liefdesdilemma", 8 uur nam. Stationsplein; Excursie Ned. Chr Reis- ver. naar Palels Soestd\Jk. 8 uur voorm Station N.S. Wandeling Ned Chr. Rels- ver. door Kennemerdulnen. 9.50 uur voorm Academie: Inaugurele oratie prof. dr W. J. Bruins Slot. 4 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie „Ecclesia" 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Viering 70- Jarig bestaan Leidse Tuiniers- en Bloe mistenver. D.E.V. 8 uur nam. Schouwburg: Toneelver. „Tot Ieders Ge noegen" speelt „Kwartet ln mineur". 8 uur nam Stadszaal (grote zaal)Bonte avond Personeelsver. „De Royalisten". 8 uur nam. Stationsplein: Wandeling Ned. Chr Relsver. door landgoed. Duivenvoorde 1.45 uur nam. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Bevrijdingsmonument: Stille Tocht Do denherdenking. 8.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Dodenherden king. Spr. pater C. Tijnagel. 7.15 uur nam BIOSCOPEN I.uxor „De herberg van het zesde geluk A.l. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Casino ..Julius Caesar". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo „in de macht van de vampier' 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex: „Goudroof" 18 Jaar. Werkdagen. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „De reis om de wereld ln 80 dagen". A.l. Dagelijks: 2 en 7.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark l Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN Te Lelden ls geopend de Zulder apo theek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest ls geopend Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. B(j geen gehoor bij CJw huisarts of specialist, bel op dokterUe'efoon 22222. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 De ezel tussen de twee schelven hooi, toespr. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Appél - 3. 21.25 Maan licht over de Fjord, hoorsp. 22.30 Luitre- cital. 22.45 Tussen mens en nevelvlek. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammond orgelspel. 23.50—24.00 Soc. nws. ln Espe ranto. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA .DRAADOMROEP (over de 4e lijn van 1820 uur) Whispering (Schönberger), They say It's wonderful (Berlin), Orkest Max Gre- ger; Tango roulette (Roulette), Olé guapa (Malando), Orkest Ricardo Santos; Den- toza (E. Nazareth), The Keith Textor Ingers: Que sera sera (Livingston), Or kest Max Greger; Marianne (Gilkyson), Perhaps, perhaps, perhaps (Farresi, The Keith Textor Singers; Bubbling over (Ols- son), Merry polka (Zacharias), Orkest Hel mut Zacharias; Night call (Kollo), Avalon (Rose), Orkest Max Greger; Blmbombey (David), Jimmie Rodgers; The continen tal (C. Conrad), Orkest Les Brown; By the light of the silvery moon (Madden), Jimmy Bowen; The varsity drag (de Syl- va), Orkest Pee Wee Hunt; Strawberry fair (Sharpless), The Beverley Sisters; La Paloma (Yradier). Orkest Billy Vaughn. Coquette (Kahn), Fats Domino; Smllln" through (A. Penn), Orkest Hugo Winter- halter; After you ve gone (H. Creamer), Molly Bee; Let s bop (D. Cavanaugh), Or kest Big Dave; Into each life some rain must fall (Roberts), The Inkspots; Raun chy (Justls). Orkest Billy Vaughn; Some day (J. Hodges). Ricky Nelson; Charleston (C. Mack), Orkest Pee Wee Hunt. Little drummerboy (Simeone)The Beverley Sis ters; Stars in my eyes (Kreisler). Orkest Hugo Wlnterhalter; Whole Lotta loving (Domino), Fats Domino; Sail along silvery moon (Wenrlch), Orkest Billy Vaughn; Sweetheart (W. Scott), Peggy Lee; The bunny hop (R. Anthony), Orkest Ray An thony; Stagger Lee (Archibald), Lloyd Price; Mad about the boy (N. Coward), Orkest Billy May; Sing, sing, sing (L. Prima), Paul Anka; Chimes blues (K. Oliver), Eddie Condon and his all stars; Davenport blues (L. Belderbecke) Autumn ln New York (V. Duke), The George Shearing Quintet; Wolverine blues (J. Morton), Eddie Condon, and his all stars; Yesterdays (J. Kern), The George Shearing Quintet; Midnight ln the air (L. Feather); My Monday date (E. Hlnes), Heebie Jeebies (A. Atkins), Eddie Condon and his all stars. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO; 17.00—17.35 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schrijftafel. 20.30 Aan de vooravond van Hare Majesteits verjaardag. 20.40 Land en water, film. 21.00 Een akters. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.30 V. d. boeren. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Pianospel. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Hoor spel. 15.50 Gram. 16.00 Vespers. 16.45 Progr. v. oudere mensen. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 18.40 Volksdansen. 19.00 Gram. 19.30 Rep. 20.00 Koor- en orkest- conc. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.36 Klavecimbel en lnstr. trio. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 274 m. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Sport. 13.34 Nws. en Latijns-Amerik. muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Sport. 15.20 Idem. (Om 15.30 Nws). 15.45 Amus. muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 16.45 Sport en muz. uit Venezuela. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en verz. progr. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.00 Amus. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.). 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 19.2o Lulu, opera. 21.45 Nws. 22.10 Amus. progr. 23.15 Lichte muz. 24 00 Nws. 0.10 Lichte muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.02 Symf. conc. 13.25 Gram 14.20 Kamermuz. 15.10 Franse muz. 15.55 Strijkkwartet. 16.55 Gram. 19.16 Gevar. conc. 20.11 Gram. 20.15 Hoorsp. 23.10 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr, 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Das Land des LScheln6, operette. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.25 Kamermuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 in. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Belg. muz. 15.15 Koor conc. 15.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Kamermuz. 17.40 Gram. 18 30 Jazz- muz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. Advertentie. Uit de beste koffiebonen! wtscofi normaal - coffeïnevrij - espresso" WEERRAPPORTEN (Va*- hedenmorgen 7 uur) Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Z. Limburg geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew V d 7Z 3 u 3 c cS Helsinki onbewolkt z 4 9 0 Stockholm geh. bew. 7,ZO 5 8 0 Oslo zwaar bew. zzo 2 8 8 Kopenhagen lloht bew. ozo 6 7 8 Aberdeen zwaar bew. windstil 5 0 Londen onbewolkt zw 5 6 2 Amsterdam regenbul zzo 6 10 0.4 Brussel zwaar bew. z 6 10 1 Luxemburg regen 4 8 2 Parijs geh. bew. zzw 5 8 1 Bordeaux motregen w 8 13 7 Grenoble geh. bew. ZZW 5 13 5 Nice geh. bew. n 5 12 3 Berlijn half bew. o 4 9 2 Frankfort regen z 2 9 4 Müncheti zwaar bew. wzw 2 6 0 Garmisch P. zwaar bew. windstil 8 0 Zürlch regen ozo 1 9 1 Genève regen nno 2 9 7 Locarno regen nno 1 8 19 Wonen lloht bew. ozo 8 10 9 0 Innsbruck zwaar bew. w 4 0 Rome onbewolkt windstil 12 0 A1a<-cio regen no 2 13 0.1 Madrid zwaar bew. zw 8 12 0 Algiers lloht bew. windstil 12 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2