NAC had geen werkelijke kans om van liet herboren Sparta te winnen Superieur Engels hockeyteam werd in tien minuten overspeeld Voortreffelijk roeien van Nautilus Hosselaar en v. d. Gijp beslisten de strijd (0-3) Twee onverwachte treffers gaven Britten zware morele klap Bij Aeliten niet minder dan vijf ploegen onder baanrecord Opgericht 1 maart 1860 Maandag 27 april 1959 Vierde blad no. 29730 DE SPANNING IS ER REEDS UIT In Breda ging gisteravond al het verhaal. Als Canjels maar één kans had gebruikt van de stuk of drie-vier, die hij in de wedstrijd tegen Sparta heeft gehad, dan zou de ontmoeting een ander verloop hebben gehad. Maarhad NAC werkelijk een kans om van een herboren Sparta te winnen? Voor een onpartijdig toeschouwer is het ant woord op deze vraag niet moeilijk: „Neen, dat had het niet". Want Sparta heeft zich van een paar teleurstellingen van de laatste weken uitste kend hersteld. Zeker, het was bijna compleet, maar desondanks verbaasde de kracht, die er van deze Rotterdamse ploeg uitging, alsof we niet het einde naderen van een lange, lange en slopende competitie. En dat was de noot, die NAC niet kapot kon krijgen. Zelfs al had Canjels succes gehad. Overigens, de Bredase ploeg heeft het bijzon der ijverig geprobeerd. Zoals in de eerste helft, toen in de Rotterdamse sector bergen werk verzet moesten worden om niet omver te worden gelo pen. Zeker, de Bredase voorhoede had wat actiever met schieten moeten zijn, maar in de regen op het gladde veld valt zelfs routinewerk niet mee. Sparta wist deze vurige zuidelijke om helzing nog wel eens te doorbreken, maar tegen een verdediging als die van NAC lagen de kan sen ook niet voor het grijpen. Desondanks maakte Bosselaar na 40 minuten het eerste Maasstedelijke doelpunt. Na de rust liet Canjels eerst tweemaal een daverende kreet van teleurstelling over het NAC-terrein galmen door goede kansen te ver prutsen voor eerst Bosselaar en later Wim van der Gijp de eindstand op 0—3 konden brengen. NAC was een geslagen ploeg. In de laatste minuut van de wedstrijd tegen ADO scoort Den Oude de gelijkmaker voorDWSA. Cor van tier Hart als in zijn beste dagen De spanning is er uit. Sparta kan het kampioenschap menselijkerwijs ge sproken niet meer ontgaan, het lot van Scheveningen Holland Sport werd in de afgelopen week al bezegeld en de definitieve toezegging van degradatie zal NOAD ook binnen zeer korte tijd wel toegestuurd worden. Ongetwijfeld heeft men in Rotterdam de kampioensvlag reeds opgestreken. Want gisteren ver speelde Rapid JC ten overvloede nog een punt. De ploeg uit Kaalheide kwam niet al te sterk voor de dag in de derby tegen Fortuna. De gasten hadden op sommige momenten zelfs de volle winst voor het grijpen, maar hebben deze kans ook ongebruikt laten liggen. Aan de andere kant moest een technisch wel sterker Rapid optornen tegen een Cor van der Hart-als-in-zijn-beste-dagen en er zyn meer aanvallers, die kunnen vertellen, hoe hopeloos zo'n taak is. Enfin, het slot van het liedje was, dat de ploegen het terrein verlieten met dezelfde stand, als toen zij er voor het eerst opkwamen. Dus had Rapid alweer een punt verspeeld. trekkelijke wedstrijd tussen twee ploe gen met zichtbaar gebrek aan animo. Een half uur voor het einde stond het nog 00 en niemand kon uitmaken, wie zou gaan winnen. Het werd de thuisclub dankzy doelpunten van Okhuysen en v. d. Bogert. (20). In Enschede van 't zelfde laken een pak. VVV presteerde daar in de textielstad niet veel, maar de thuisclub deed het nauwelijks beter. Abe Lenstra was niet van de partij. Vijf minuten na rust maakte Beres 10 voor de gastheren, een kwartier voor het einde zorgde Jans sen voor de tweede treffer. Daar bleef het by. In Maastricht ging het heel wat beter. Daar werd zowel door MW als PSV levendig voetbal ten beste gegeven, dat echter tachtig minuten lang niet geho noreerd werd. Iedereen had zich zo'n beetje met een doelpuntloze uitslag ver zoend, toen in één minuut tijd aan bei de kanten een treffer viel. Eerst had MW succes, toen de Eindhovenaren. Het resultaat bleef dus hetzelfde, een gelijkspel. Volendam heeft te vroeg gejuicht NOAD heeft in het Tilburgse sport park voor de ogen van 3500 toeschou wers onder slechte weersomstandigheden de laatste theoretische kans om de dans te ontspringen fel verdedigd. En met succes. Vijf minuten voor rust verraste Louer Piet Kraak uit een vrije schop en deze Tilburgse treffer betekende volle winst tegen Elinkwijk. Na de rust was het veld door een stortbui in een dusdanige modderpoel veranderd, dat er van voetbal zelfs in de verte geen sprake meer was. Voor het overige waren de ontmoetingen in de eredivisie eigenlijk een formaliteit. Dat was bijvoorbeeld goed te zien in het Olympisch Stadion. Dertienduizend lief hebbers bevolkten nog de tribunes. Ze hadden beter thuis kunnen blijven. Ze zagen een lauwe, matige en bijzonder oninteressante derby tussen twee ploe gen, die zichtbaar naar het einde van de competitie verlangden: Blauw Wit en Ajax. Aan de ene kant deed Van Raalte onder de zebralat goed werk, aan de andere kant kon Hoogerman de boel wel aan. Tot vijf minuten voor het einde. Toen werd deze jeugdige Ajax-doelwach- ter overmeesterd door een onverwacht schot van Dahrs. Het was het enige hoogtepunt uit een trieste ontmoeting, die dus door Blauw Wit met 10 werd gewonnen. Hetzelfde liedje En in Utrecht was het bij DOSWil lem II weinig beter. Een verre van aan- Voetbal in Engeland Leicester City is in veilige liaven Het grote gevecht van Leicester City om zich in de eerste divisie tc handha ven, heeft succes gehad. Zaterdag - op de laatste reglementaire competitiedag van het seizoen, behaalden de „Filberts" een prachtige 21 zege op het geduchte Manchester United en stelden zich daar mee in veiligheid. De club die enkele maanden geleden nog ryp scheen voor degradatie heeft zich in de laatste wedstrijden fantastisch hersteld. Uit de laatste 7 ontmoetingen behaalden de mannen uit Leicester 10 punten en werden daardoor onbereik baar voor Aston Villa en Manchester City, die zaterdag een strijd op leven en dood uitvochten met als inzet het be houd van een plaats in de eerste divisie. Het duel eindigde onbeslist zodat de in haalwedstrijden moeten uitmaken wie zal degraderen. Beide clubs hebben nu 29 punten en nog één wedstrijd te spelen. Woensdag a.s. zal Manchester City thuis uitkomen tegen Leicester City en zal Aston Villa naar West Bromwich reizen. Men geeft Manchester C. de bes te kansen om zich te redden, ondanks Leicesters recente successen. Mochten beide clubs finnen of verliezen dan zal het doelgemiddelde beslissend zijn. As ton Villa staat nu nog met 5784 iets gunstiger dan Manchester City (6089). De uitslagen in de eerste divisie lui den: ArsenalPortsmouth 52, Birming ham CityChelsea 41, Bolton Wande rersBlackburns Rovers 31, Burnley Newcastle United 22, EvertonWolver hampton Wanderers 01, Leeds United Westham United 10, Leicester City- Manchester United 21, Luton Town Blackpool 11, Manchester CityAston Villa 00, Preston North EndTotten ham Hotspur 22, West Bromwich Al bionNottingham Forest 20. Het nationale elftal van Zuid-Slavië heeft zondag te Bazel de interlandwed strijd tegen Zwitserland met 51 ge wonnen. DWSA kwam terug Tenslotte naar Ben Haag, waar ADO voor de rust superieur was in de strijd tegen DWSA. De Hagenaars speelden als in hun beste dagen en sloten deze fase van de strijd dan ook verdiend met een 41 voorsprong af. Eigenlijk dacht iedereen, dat zy daarmede wel in veilige haven waren. Maar in de tweede helft veroverden de Amster dammers het middenveld en legden daar de basis voor een heftig tegen offensief, dat met drie doelpunten vol doende werd gehonoreerd. Het werd dus toch nog 44. Merkwaardige Nederlandse sege in Londen In Volendam ging men, door een misverstand, te vroeg beginnen met het op de schouders hijsen van de spelers. De wijdbroeken waren nog geen kampioen, maar in ieder geval, de eerste vreugde hebben zij al ge noten. Wie komen er de plaatsen van SHS en NOAD innemen? In de eerste divisie B is de strijd tussen Sittardia, GVAV en Stormvogels nog in volle gang en het is moeilijk te zeggen, welke ploeg de lang ste adem zal blijken te hebben. In de eerste divisie A staat Volendam gereed. Nog één puntje hebben de wijdbroeken nodig om naar de eredivisie te verhui zen. Gisteren hebben zij echter reeds op de schouders van hun supporters geze ten. Nadat de Volendammers zelf met 30 van Haarlem hadden gewonnen kwam het bericht, dat Leeuwarden te gen Limburgia een punt had verspeeld. Daverend gejuich, bloemenhulde, men wilde zelfs al aan toespraken beginnen, toen de koude douche kwam. In de laat ste minuut had Leeuwarden nog een doelpunt gescoord en dus met 32 ge wonnen. Nu moet Volendam nog een week wachten. Dan gaan ze met vele supporters in bussen op bezoek bij Lim burgia. Het Nederlands hockeyelftal heeft in een van de merkwaardigste interlands uit zijn geschiedenis zijn fraaie na-oorlogse ongeslagen record tegen Engeland gehandhaafd. Een technisch veel ster kere tegenstander werd op de vlakke, gladge schoren grasmat van Hurlingham Park in Londen tot ontzetting van eigen publiek met 20 ver slagen. Twee razendsnelle doorbraken van Zwier en De Beer brachten de Britse doelman Archer na rust op het verkeerde been en tot grote ver rassing van de kleine Nederlandse kolonie op de Twee volkomen onverwachte doelpunten in de zevende en de dertiende minuut na rust bleken voor de in het veldspel superieure Engelsen een onoverkomenlijke morele klap te zijn. Toen Eddie Zwier, die overigens een volkomen off-day had, de bal in een flitsende dribbel langs de verbouwereerde defensie werkte, had de Engelse aanval juist voor de vijfde maal een strafcorner gemist. Na dat eerste Nederlandse doelpunt volgde nog een serie van drie korte hoekslagen binnen enkele minuten. Maar het leek of het Engels elftal wist, dat deze strijd niet gewonnen kón worden. De ploeg, die met smetteloos samenspel een speelhelft lang les in slag- en stoptechniek had gegeven, begon nu fout op fout te maken en in de laatste fase beheerste Nederland het spelbeeld. tribune werd datzelfde technisch zo voortreffelijk spelende Engelse team, dat ruim 40 minuten lang achtereen met snelle rushes en ongrijpbare com binaties de toon had aangegeven, binnen tien minuten overspeeld. In de tot dat moment lauw en schijnbaar ongeïnspireerd spelende Neder landse ploeg ontbrandde plotseling het vuur van geestdrift en felheid en met eens in hoog tempo uitgeoefende druk werd elke poging tot herstel bij de Engelsen al bij voorbaat de kop ingedrukt. Na de ongelukkige nederlaag tegen de Belgen en de voor onze ploeg geflatteer de 2-1 nederlaag in Essen, bracht Londen dus de eerste zege van het seizoen en nu was de overwinning geflatteerd. Het is nog altijd zo, dat de doelpunten de uit slag bepalen en in de motregen van Londen werden die doelpunten door Nederland gemaakt Maar eigenlijk heeft het Nederlands elftal driekwart van de tijd zeer matig gespeeld. Met steeds groter wordend zelfvertrou wen hadden de Engelsen hun aanvallen opgezet. Vroeg of laat zou het bolwerk instorten en zouden de gastheren hun overmacht in doelpunten tot uitdruk king brengen, daar was vriend en tegen stander van overtuigd. Maar om een of andere onbegrijpe lijke reden bleef die capitulatie on danks de vele kritieke momenten uit en kwam die collaps later aan de an dere zijde. Dat was het merkwaardige van deze interland. Head of the River voor dames Sterke achterhoede Het is uiteraard niet helemaal een wonder, dat het allemaal zo is gelopen. Het is zonder twijfel de grote verdien ste van de Nederlandse achterhoede.dat het vaak prachtige hockey van de aal gladde en rappe rechtsbuiten Hindle, de steeds gevaarlijke rechtsbinnen Conroy en de felle doorzetter Austen op de links binnenplaats geen succes had. Daarbij kwam, dat doelman Honne- bier geen fout maakte en bij de vele straf corners enkele sublieme reacties demonstreerde. De voorhoede was weer het zorgenkind en dat deze linie, waar in eigenlijk alleen Hooghiemstra een goede wedstrijd speelde, tenslotte tot twee doelpunten kwam was een com plete verrassing. Tot wanhoop van hun supporters werd in de rust liefst de ene strafcorner na de andere door de Engelse aanvallers gemist. Het aangeven was zuiver, het stoppen vaak goed, geen der Britten bleek echter over het snelle scherpe schot te beschikken, dat nodig was om Honnebier te passeren. De Acht van De Vliet 2 (voor grond) passeert tijdens de Head of the River voor dames de ploeg van Nereus. (Van onze roeimedewerker) De Maas bij de Achten en Nautilus bij de Dubbei Vieren (Quadruples) heb ben gistermiddag op de Amstel de „Blauwe Wimpels" van de Head of the River voor dames veroverd. Met de vo rig jaar gevestigde recordtijden werd .gespeeld". Bij de Achten kwamen niet minder dan vijf ploegen onder de vorig jaar door De iiunze gevestigde tyd van 14 min. 52.6 sec. Ook het record van De Vliet by de Dubbel vieren moest er aan geloven. Nautilus verbeterde het met liefst 18 seconden! Een „Head of the River' over een af stand van 4 km. is een achtervolgings race, waarbij de tyd een rol speelt. Men kan een dergelijke race nimmer vergelij ken met een boord-aan-boord-race over een rechte afstand, zoals bijv. op de Bosbaan. Verscheidene achten en ook quadruples, die wij deze middag aan het werk hebben gezien zijn hier gedurende hun training o.i. niet voldoende op ge wezen. Het viel op, dat juist de achten van De Vliet II, De Maas. Willem III en Nautilus een rustig, regelmatig en be heerst roeien lieten zien, terwijl bijv. De Vliet I gedurende de gehele race een groot gebrek aan homogeniteit vertoon de. Waarschijnlijk hebben de Vliet-da- mes deze race teveel opgevat als korte- baan-race. Maar ook al was het een kor- tebaanrace geweest, dan nog zou de ploeg niet hebben voldaan. In- en uit pik waren steeds ongelijk, de haal veel te kort en het naar voren rijden op de sliding veel te snel en te ongelijk. De Vliet II liet heel ander roeien zien; rustig en beheerst was het waterwerk en ook de haal was veel langer, zowel voor als achter. We mogen deze nog zeer jon ge ploeg en haar coach mej. Ockeloen een compliment maken voor de gelever de prestatie. Het werd een tweede plaats! De winnende ,.Maas"-ploeg verdiende haar overwinning ten volle. De ploeg toonde eenheid. Vooral het „watergry- pen" bij de inpik was uitstekend. DUBBEL VIEREN Bij de quadruples was de senior-ploeg van Nautilus verre de meerdere. De ploeg roeit een hoog tempo - dit zagen wij reeds eerder in Gouda op de Gewes telijke roeiwedstrjjden, waar zy slechts de Willem IH-quadruple tot tegenstand ster had. De techniek bij de Nautilus-da mes is uitstekend en de haal is uiterma te hard en produktief. Zou Nederland met deze quadruple op de Europese kam pioenschappen 1959 niet een ernstig woord kunnen gaan meespreken. Zou het geen aanbeveling verdienen, indien bijv. in Duitsland eens naar tegenstanders voor de Nautilusploeg wordt gezocht die op onze internationale wedstrijden kun- starten? De BRV 1882 en de Post SV beide te Bremen, hebben momenteel goede quadruples ter beschikking. De ploeg van DDS, die tweede werd, maakte, hoewel nog zeer jong. over het geheel genomen een goede indruk en dit zelfde geldt voor de Hunze-quadruple. UITSLAGEN Dames-achten: 1. De „Maas" 14 min. 09.4 sec., 2. Vliet II 14 min. 17.2 sec., 3. Willem III 14 min. 27,3 sec., 4. Nautilus 14 min. 41.4 sec., 5. Nereus 14 min. 44.5 sec., 6. Vliet I 14 min. 54.1 sec., 7. Argo 14 min. 57,2 sec., 8. RIC 15 min. 00.5 sec., Hunze gediskwalificeerd. Quadruples: 1. Nautilus 14 min. 42.6 2. DDS 15 min. 13.7 sec., 3. Hunze 15 min. 15.5 sec., 4. De Vliet 15 min. 22.3 sec., 5. De Hoop 15 min. 24.7 sec., 6. Wil lem 3 15 min. 32.4 sec., 7. Nereus 15 min. 48.1 sec. Zonder felheid Nederland reageerde zonder enige fel heid op het gevaarlyke Engelse opdrin gen. Zwier, Dekker en De Beer werkten hard om de afgeslagen aanvallen in tegenacties om te zetten, maar beiden kwamen dit keer snelheid en stickvast heid te kort. Van enige samenhang in het voor- hoedespel, laat staan in het gehele Ne derlandse team, was voorlopig geen sprake. Vlak voor rust kroop het Oranje team tweemaal achtereen door het oog van een naald, eerst dank zy een red ding van Overdijkink op 5 centimeter van de rechterpaal. daarna door attent ingrijpen van Honnebier, toen linksbin nen Austen na een voorzet van de on stuitbare Hindle alleen voor hem kwam. Verbeten offensief De Engelsen hadden hun thee gedron ken met het vaste voornemen onmiddel- lyk na rust door te drukken. Het werd een hevig en verbeten ingezet offensief, maar weer ontbrak het dodelyke schot, wéér klapte (evenals voor rust) de bui- tenspelval herhaaldelijk dicht en wéér stonden de Nederlandse verdedigers pal. Toen ineens, zonder inleiding, ge beurde het. Een rush van Hooghiem stra werd gestuit door een out-bal. Marres kreeg de bal uit de inrol te pakken, er volgde een voorzet en Ed die Zwier, die nog geen vijf minuten tevoren vertwijfeld en hoofdschuddend naar openingen en naar zijn stickvast heid had lopen zoeken, sprintte de cir kel in, Carnill en Neill voorbij en doel man Archer hoorde een tel later al leen maar een doffe klap. Het doel punt werd begroet als gold het de Olympische titel en het was alsof een verlammende betovering was verbro ken. Van de middenbully af speelde een ge heel andere ploeg in een geheel andere geestesgesteldheid. Niet dat nu plotse ling mooi sluitend samenspel werd ge demonstreerd, maar er was meer geest drift, felheid en tempo en van een Britse overmacht in aanvalskracht was geen sprake meer, hoewel de gastheren aan spraak bleven maken op de schoonheids prijs. Zes minuten na de openingstreffer van Zwier kreeg Overdijkink even buiten de Engelse cirkel een vrije slag te nemen en midvoor De Beer, die tot dat moment nog maar weinig slag vaardig was geweest, flitste op nage noeg dezelfde wijze als Zwier dat had gedaan langs zijn belagers om de uit lopende Archer vallend met een push te passeren. Engeland was verslagen.... Manchester United vliegt weer De ploeg van Manchester United, die dinsdagavond a.s. een wedstryd te Rot terdam tegen Feijenoord speelt, is gister middag per vliegtuig op Schiphol gearri veerd. Bij het gezelschap van 16 man waren de manager Matt Busby en Billy Foulkes, die beiden voor het eerst de lucht in gingen na de vliegramp te München, 14 maanden geleden. Gevraagd of hy er niet aan gedacht had de ploeg over verschillende vliegtui gen te verdelen, zei Busby: „Wij zyn één team als we spelen en als we reizen. Ik wil dat team niet splitsen" ZEILEN Flying Junior niet aanvaard als nationale eenheidsklasse De algemene vergadering van de Kon. Verbonden Nederlandse Watersport Ver enigingen heeft zaterdag te Amsterdam besloten, de Flying Junior niet als na tionale eenheidsklasse te aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11