Uitbreiding Leidse Ambachtsschool FILMS Ingrid Bergman in een grootse rol: Spit, Spierpijn M-T. TANDPASTA IVOROL Afdeling metselen lieeft thans een moderne huisvesting Moedige zendelinge in China Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 25 april 1959 Tweede blad no. 29729 Bouw van 4 schepen Belangrijke order voor Leidse industrie De N.V. Scheepsbouw, en Reparatie- werf „De Hoop" v.h. Gebr. Boot alhier heeft van de N.V. Verre Visserij My., directie J. J. v. d. Toorn te Scheve- ning-en, opdracht ontvangen voor de bouw van 3 motortreilloggers. De schepen zullen een lengte over alles krijgen van ca. 42 im., een breedte van 7.10 meter en een holte van 3.65 m. Hoofdmotor: Brons, type 12 GV, afge- Advertentie) en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Vertegenwoordigers der gemeente besturen van Alphen aan den Rijn, Bos koop en Waddinxveen hebben tot hoofd ingeland van Rijnland benoemd de heer dr. mr. J. F. Taat te Boskoop. DE BÉSTE en niet duur.Tube 95-70-45 ct steld op 675 pk bij 225 toeren. Geen reductie; vaste schroef. De winchinstallatie is nog niet be paald, maar deze zal vermoedelijk hydraulisch zijn. Voorts werd een opdracht ontvangen van de N.V. Rederij vil. A. v. d. Toorn te Scheveningen voor de bouw van een zusterschip van bovengenoemde visserij- vaartuigen. Het ligt in de bedoeling, dat het eer ste schip van deze serie aan het einde van dit jaar in de vaart komt. ■k. Nog maar slechts kort in Leiden moet het de nieuwe directeur van de Ambachtsschool, de heer D. Hartog, veel voldoening schenken, dat „zijn" school thans met zulk een belangrijke uitbreiding is verrijkt. Een uitbreiding weliswaar, waartoe zyn voorganger, de nog steeds in aller achting staande en kort na zyn pensionering overleden heer C. Brilman, de grondslag heeft gelegd, doch waarvan de heer Hartog en met hem het bouwbedrijf thans de vruchten mag pluk ken. Wy doelen hier op het deze week gereedgekomen gebouw, waarin de afdeling metsele". is ondergebracht. Met het gebouw is ook de daarin ge vestigde afdeling nieuw. Reeds lang de plannen dateren van 1954 werd in de kringen van het bouwbedrijf de be hoefte gevoeld om ook een afdeling met selen aan de school te verbinden. Een behoefte, welke nauw verband hield met de nog steeds bestaande woningnood: volksvijand nummer één, en de noodzaak tot de bouw van openbare gebouwen: scholen, kerken, schouwburgen, ontspan ningslokalen etc. Na uitvoerig overleg en grote aandrang bij overheidsinstan ties, werd in september 1957 ook aan Leiden de kans gegeven een cursus met selen zij het slechts van een voorbe reidende klas in het leven te roepen. Het bestuur van de Vereniging „De Ambachtsschool" werd met de uitvoe ring van een en ander belast. Het zocht daartoe contact met de directeur van de gemeentelijke bedrijfstechnische school, in welk schoolgebouw begonnen kon worden met een eenvoudige oplei ding. Inmiddels werden, in afwachting van de invoering van het definitieve leer plan, bouwplannen ontworpen. De ar chitect, ir. M. P. Schutte, ontwierp een plan, dat voorzag in de bouw van een „loods" van niet minder dan dertig me ter, met een breedte van 8.50 meter. Bovendien waren in het plan opgeno men een gereedschappenmagazijn, le raarskamer, garderobe met sanitair en een afzonderlijke berging voor zand, grint, stenen en cement. Vorig jaar fe bruari vond de aanbesteding plaats en juist dezer dagen kon het gebouw in gebruik worden genomen. Een leraar, de heer H. J. Beijne, werd benoemd, die zich momenteel geplaatst ziet tegenover veertien leerlingen, die, in eersteklasse- verband, met grote ambitie aan het werk zijn. Naast een theoretische on dergrond, waarbij ook de algemene vor ming niet wordt vergeten, wordt hen ook praktische vaardigheid bijgebracht. Als eerstejaars de opleiding duurt twee jaar ontvangen zij onderricht in eenvoudig siermetselwerk, het metselen voor schoorstenen, boogornamenten etc. In hun tweede leerjaar zijn zij reeds toe aan het leggen van de fundamenten en het bouwen van „een huis", waarbij ook de timmerafdeling van de Ambachts school wordt ingeschakeld. De hoogte van de nieuwe „loods" is zodanig zes meter dat men met de bouw van een huis behoorlijk de „lucht" in kan. Nu inmiddels het vak metselen offi cieel aan het lesrooster is toegevoegd het is de eerste volledige opleiding in Leiden ligt het in de lijn der ver wachtingen, dat de nieuwe, half augus tus beginnende cursus, een grote toe vloed van aspirant-metselaars zal bren gen. Daartoe kan ook deze nieuwe uit breiding van de Leidse Ambachtsschool medewerken. Advertentie Iedere vrouw voelt zich thuis le kwaliteit. Lage prüzen. Volledige garantie. J. v. Egmond, Nw. Rijn 54, tel. 23308 Lezers schrijven MAG EEN CHRISTEN DANSEN? Met grote voldoening las ik de reactie van Uw abonnee mevrouw A. L. C. Eilan- der-v. d. Bom. Ten zeerste waardeer ik een opvoe ding waaraan christelijke beginselen ten grondslag liggen, maar is het 'wel juist de dans bij de opvoeding uit te schake len? Immers, bij het dansonderwijs wordt zeer veel aandacht besteed aan goede omgangsvormen, dus kan dit niet anders dan een goede invloed uitoefenen. Ik betreur het dan ook zeer dat de kerkeraad van Harderwijk het element van opvoedkundige waarde volkomen blijkt te hebben uitgeschakeld. Myn ervaringen zijn dat steeds meer dames en heren uit kerkelijke kringen ertoe overgaan te trachten de edele danskunst meester te worden, want edel ls zij, mits zij beoefend wordt door be schaafde mensen in een beschaafde om geving. Ook hier geldt: honi soit qui mal y De nieuwe uitbreiding van de Ambachtsschool: een modern met sel „lokaal". Inzet: Jan Strijk uit Rijpwetering weet reeds van aan pakken: het voegen van een schoor- steenboog. (Foto L.D./Van Vliet) Textieldagschool Onder auspiciën van het bestuur van de school en in nauwe samenwer king met de Stichting tot Bevorde ring van het Textielonderwijs in Leiden, wordt thans ook voortgang gemaakt met de bouw en inrichting van een textieldagschool. De bouw plannen van deze school, waarvoor reeds in de omgeving van de Roose- veltstraat grond is gereserveerd, zün thans in studie bij de Rijksoverheid. Vermoedelijk komt deze school, waar voor ook ir. Schutte de plannen ont wierp, onder een zelfstandige directie te staan. Goudroof Recht in eigen hand Rex Opnieuw zingt de lokstem van het goud het hoogste lied in een film. De hoofdfiguur, waarom de talrijke avonturen draaien, is een man met een oerdegelijke Nederlandse naam, Peter van Hoek (Alan Ladd), die om deze re den dan ook de bijnaam de Hollander heeft gekregen Als mijningenieur ont dekte hij eens een rijke goudader, waar na hij prompt op valse gronden werd gearresteerd. Als hij uit de gevangenis komt keert hij terug naar de plaats van de kostbare vondst, maar zijn aanwe zigheid wordt door de politie bepaald niet op prijs gesteld. Hij moet het veld ruimen. Dan neemt hij het recht in eigen handen en wil liet goud roven om zo een schadeloosstelling te krijgen voor de bittere tijd, die hij tussen de gevan genismuren moet doorbrengen. Men kan zich voorstellen, dat de huidige eigenaresse daar niet zo erg veel voor voelt. De vroegere eigenaar van de grond haalt dan een mooi Mexicaans meisje in het verhaal door haar uit handen van een aantal treiteraars te redden. De Mexicaanse bevolking put zich uit in dankbaarheid, maar ook deze figuur vindt geen genade in de VAIN DEZE WEEK: Advertentie ALUMINIUM JALOEZIEËN Toonkamer en inlichtingen D. LADAN, off. dealer Molensteeg 27 bij Doezastraat - Leiden Telefoon 21375 LUXOR Ingrid Bergman in een „grote" rol en in een „grote" film: „De herberg van het zesde geluk", tezamen met Curt Jürgens als kapitein Linnan en Robert Donat als de Mandarijn: laatste rol vóór zijn tragisch heengaan. Ingrid Bergman is hier de Engelse vrouw, die slechts één enkele beze tenheid kent, van haar jeugd af: China. Zij voelt het als een van hogerhand opgelegde roeping in dat land als zendelinge het Evangelie te gaari verbreiden. Zij vertolkt de rol van haar, die dat in iverkelijkheid deed: Gladys Aylward. Met ijzeren energie weet deze sterke vrouw haar doel te verwezenlijken: zij kómt in China, doch hóe is een hoofdstuk apart Zij vindt, hoewel ongediplomeerd, een werkkring bij mrs. Lawson, een al even sterke, doch veel oudere zendelinge in het afgelegen Wangcheng in Noord- China. De rol van de dappere, heldhaf tige mrs. Lawson wordt tot een ware creatie in de figuur van Athene Seyler. Héél het bewogen leven van Gladys U dankend voor de plaatsruimte, Héél het bewogen leven van Gladys film uit: haar strijd voor verbreiding Leiden» ptewage T. TTÜ ybseir Aylward, door da Chinezen eerst als Kan bet Christendom, yoor verbetering Ingrid Bergman in haar rol van zendelinge vijandin, dan als vriendin beschouwd en tenslotte als een van hen in hun midden opgenomen, stippelt deze ontroerende film uit; haar strijd voor verbreiding van het lot der Chinezen, haar strijd ook in de Chinees-Japanse oorlog, wanneer het er voor haar om gaat. honderd Chi nese kinderen naar het veilige Sian to transporteren langs een lange, lange weg vol verschrikking, onder het moord dadig vuur der Japanse vliegtuigen. Men moet dit alles - en nog véél meer! - zien enmeemaken, liever nog „ondergaan", om er een idee van te krijgen. Daartussen door loopt het verhaal van haar grote liefde voor kapitein „Lin", zoon van Chinees-Hollandse ouders, in dienst van het Chinese gouvernement, wiens weg geheel anders gericht is dan de hare. doch die haar langzamerhand al evenzeer lief krijgt als zy hém. Dit is een verhaal van grenzenloze op offering en menslievendheid, van een de grootste gevaren trotserende Gladys Aylward, een haast heilige beschermen gel voor de stroom verlaten en ongeluk kige, aan haar zorgen toevertrouwde Chinese kinderen. Een haast bovenmen selijke taak, waarin zy echter als een wonder slaagt! Ingrid Bergman beeldt het leven van deze moedige vrouw uit op een wijze, waarmee zij de grootste sympathie op roept: door haar eenvoud, haar inspire rende kracht, haar gevoeligheid, waar van deze vertolking doorglansd is. Naast haar Curt Jürgens, al even toe gewijd als zij, wanneer het om de Chi nese zaak gaat en Robert Donat, wiens woorden van wijsheid de laatste van zijn leven waren Het geluk met kapitein Lin heeft Gla dys Aylward niet dan na veel ontstel lend leed gevonden. Welk een reeks ont beringen is daé,r aan voorafgegaan! Deze prachtige en suggestieve kleurenfilm brengt ze in beeld: in alle bitterheid en wreedheid. Daarmee in sterk contrast Glady's idealistisch streven in vol vertrou wen op een hogere beschikking en de korte momenten van innige harmo nie met de man, wiens diepe achting zij wist te veroveren. Het mag soms wel eens sentimen teel toegaan: niettemin Ingrid Berg man in een grote, beter gezegd „grootse" rol, zich een actrice van het grootste formaat betonend. Wij zijn verheugd, dat wij haar op nieuw als zodanig mochten terug vinden! Medische Dienst Warmond Dokter H. A. G. M. Wa lenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 220. Leiderdorp Dokter G A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 2208. Zuster Holst, Rijndijk 200. Koudekerk, tel. K 1714 - 255 (b.g.g. 402). Wassenaar Dokter A. F. F. Janse, Kerkstraat 42, tel. 3005 en dokter H. S. Boogaart. Storm van 's-Gravesande- weg" l, tel. 4466. Apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Oegstgeest Dokter E. W. F. van Walctiren, OMOjtiaaa CS, M. politiële ogen en moet eveneens ver dwijnen. Het tweetal laat zich dat niet aanleunen en de situatie is dan rijp voor een aantal stevige momenten, die elkaar in hoog tempo opvolgen en uit eindelijk leidden naar een alleszins be vredigende oplossing. De regie van deze levendige kleurenfilm op breed doek was in handen van Delmer Daves. Julius Caesar Shakespeares drama als een boeiende film Casino Julius Caesar is tijdens zijn leven een zeer bijzonder man geweest. De geschiedschrijvers hebben dat onomsto telijk vastgesteld. Maar zijn onsterfelijk heid heeft hij te danken aan William Shakespeare, die hem hoofdfiguur maak te in een van zijn grote drama's. Want ook heden ten dage heeft de woorden compositie van deze Britse schrijver nog niets aan schoonheid ingeboet en zijn fi guren bezitten ook voor het huidige pu bliek nog steeds dezelfde indringende kracht. Slechts de wijze van uitbeelding heeft in de loop der jaren een ingrijpende wij ziging ondergaan. Wij doelen hier niet op de verschillende prestaties op de planken. Shakespeare schreef zijn stuk ken immers voor het toneel met alle mogelijkheden van uiteenlopende nuan ceringen. Maar hy was geen filmscenarioschrij- ver. Het is voor iedere filmmaker dan ook een hachelijke onderneming een van zijn meesterwerken op het witte doek te brengen, al was het te voorzien, dat het vroeg of laat zou gebeuren. Reeds zijn enkele van Shakespeare's drama's op de celluloidband vastgelegd. Met alle risico's van dien. De eisen van dit medium zijn zo essentieel anders. Steeds dreigt het gevaar, dat de filmer niet verder komt dan verfilmd toneel. Steeds moet hij waken voor het toneel matige. Regisseur Joseph L. Mankiewicz heeft met zijn „Julius Caesar" deze verrader lijke klip niet geheel kunnen ontwijken. Op sommige plaatsen heeft zijn film schip enige krassen en deuken opgelo pen. Maar met een merkbare diepe eer bied voor het genie Shakespeare - men zou zelfs de neiging krijgen te zeggen: ondanks alle eerbied - is hij er toch in geslaagd een in zijn totaliteit soms im ponerend, maar in ieder geval steeds boeiend filmwerk te produceren. Hij had daarbij de steun van een uitermate ster ke rolbezetting. Dankbaar kon hij profi teren van de grote kennis en enorme routine van Sir John Gielgud. wiens Ju lius Caesar van een uitzonderlijk sugges tieve kracht is. Uiterst gevoelig, zelfs ontroerend is de Brutus van James Ma son. Men voelt het geloof, dat hij koes tert in de trieste missie, welke hij te vervullen heeft. Niet geheel gelijkwaardig aan deze Britse creaties is de Marcus Antonius van Marlon Brando. Hij geeft niet de warmte en de levensechtheid, die Sha kespeare in deze zo centraal geplaatste figuur gelegd heeft. Louis Calhern daarentegen levert een prachtige Cas- sius. Wij achten ons ontheven van de plicht om een inhoud te geven van dit zo rijk geschakeerde, diep menselijke drama van haat, liefde en machtstrijd. Velen zullen deze aangrijpende geschiedenis kennen. Zij, die nog nooit kennisgemaakt hebben met dit werk van Shakespeare, kunnen zeker deze week dit verzuim goed maken. In het theater aan de Hogewoerd. In de macht van de vampier Alleen als men van griezelen houdt... Lido Een produkt in het bekende genre van de griezelfilms, maar dan zonder enige diepere achtergrond, zoals in een film als ,,De Vlieg" nog te vinden was. Eerste-jaarsstudenten in de medi cijnen zullen er heel wat aan hebben, want vooral het begin van deze film is een uitstekende oefening in het gewen nen aan bloed en chirurgische ingrepen. Verderop komen er andere elementen aan de orde: 'n tikkeltje seks. spannen de ontsnappingspogingen e.d., waaraan de kleuren van Eastmancolor beter be steed zijn. De kern van het verhaal is de geschiedenis van een jonge dokter, die door een zekere dr. Callistratus ten gevolge van allerlei machinaties in een zeer beruchte gevangenis terecht komt, waar hij, op bevel van die Callistratus, zogenaamde wetenschappelijke experi menten moet uitvoeren: het materiaal is in overvloed aanwezigDokter Pierre poogt uit deze hel te ontsnappen, terwijl zijn vrouw intussen bezig is her ziening van 'het proces te verkrijgen. De afloop verzwijgen we om de spanning, die er. uit avonturen-oogpunt, aan het slot toch in komt. niet te breken. Maar men moet wel echt van griezelen hou den! „De reis om de wereld in 80 dagen" Met een hoofd vol naar huis! Trianon Voor de derde week gaan we nu met Jules Verne de reis om de wereld in 80 dagen maken! Het komt wel neer op een paar uur, maar in die tyd is er zó veel te beleven en zó veel te zien, dat ge na afloop naar huis gaat met een hoofd vol indrukken. Phileas Fog en Passepartout hebben het niet geweten, dat ze na zo veel jaren de mensen nog even intens zouden bezig houden als toen hun fantasieën werden opgeschreven. Dank zy de film ziet ge nu wat indertijd te lezen was. En dat is veel, héél veel. Wie het nog niet deed, kan nog altijd met hen op reis gaan! Met K en O naar Afrika en Perzië De bekende helikopterpiloot Eelco J. W. Schuller sprak gisteravond voor een groot aantal K en O-leden - de foyer van de Stadsgehoorzaal was bUna geheel bezet - over zyn reis naar Oost-Afrika. De heer Schuller vloog naar dit we relddeel in een eenmotorig 4 persoons sportvliegtuigje van Amerikaanse make lij, dat hy in Zwitserland huurde. Sa men met één zijner vrienden beleefde de vlieger gedurende deze tocht heel wat avonturen. Bij aankomst in Cairo bijv. werd het tweetal van spionage verdacht en zelfs in hechtenis gesteld. Een en an der liep echter gelukkig nog goed af zo dat de vliegreis naar de Soedan voortge zet kon worden. Ondanks de enorme hoeveelheid bagage aan boord werden er soms vluchten van 1500 kilometer ge maakt. Het toestelletje vloog gemiddeld 240 kilometer per uur en landde op de meest afgelegen vliegvelden. Uganda, Kenya en Tanganyika behoorden tot de gebieden, die de twee luchtreizigers be zochten. Alleraardigst was de ontmoeting met Prins Bernhard op een Afrikaans vlieg veld. De heer Schuller liet van deze ont moeting enkele kleurendia's zien. Fraai waren de luchtopnamen van Khartoem, waar vrij veel Nederlanders zich geves tigd hebben, terwijl ook de plaatjes van de wilde dieren indrukwekkend bleken te zijn. Jammer genoeg kon er geen film over Afrika vertoond worden. De film strook, die de piloot enige tijd aan de BBC heeft uitgeleend, is nl. op het ogen blik zoekNa de pauze werden daar om enkele andere films gedraaid, een over een Nederlandse helikopterexpedi tie naar Perzië en een over proefborin gen van de BPM in Nederlands Nieuw- Guinea. Beide films waren bijzonder in teressant en vielen by de aanwezigen dan ook wel in de smaak. Het was de laatste filmlezing van K en O in dit seizoen. Advertentie Wij geven U hiermede een beknopt overzicht van reizen, die in ons pro gramma voorkomen! I dagen Rijo fl. 100.— t dagen Sauerland fl. 92.— 8 dagen Westerwoud fi. 100.— 10 dagen Oostenrijk/ Vorarlberg 10 dagen Centraal Zwitserland 10 dagen Gardameer/ RIVA 12 dagen Gardameer fl. 163.50 fl. 180.— fl. 198.— fl. 252.50 Hieruit krijgt U echter nog geen to tale indruk, wat Hotam U allemaal te bieden heeft. - Vraag daarom ons reisprogramma aan. Jfet bevai de reit die U zoekt"/ Paarl-onderzoek in Leids museum In het Ryksmuseum voor Geologie en Mineralogie te Leiden is sinds 1957 ge vestigd de Stichting Nederlands Insti tuut voor Wetenschappelijk Onderzoek van Edelstenen en Paarlen. Dit instituut werd opgericht dank zy initiatieven van wetenschap en handel, die beide in de leiding van de stichting vertegenwoor digd zijn. In de afgelopen twee jaar heeft het instituut naast zuiver weten schappelijke arbeid veel keuringen ver richt van edelstenen of wat daarvoor doorging. Zowel de handel als particu lieren konden hier voorlichting krijgen over de vraag, of bepaalde stenen na tuurlijk waren, ofwel synthetisch of ge- imiteerd. De naam van de stichting is echter eerst thans ten volle gerechtvaardigd ge worden, aangezien nu ook de apparatuur verworven is om paarlen te keuren. Doorboorde paarlen kunnen met opti sche middelen worden onderzocht, doch bij niet of gedeeltelijk doorboorde paar len kan dit alleen met behulp van een kostbare röntgenapparatuur. Nu deze door de stichting is verworven kan ook dit werkterrein van het instituut tot ontplooiing worden gebracht. De directeur van het instituut, dr. P. C'. Zwaan, gaf gisteren tijdens een pers conferentie enkele technische bijzonder heden over het keuringsprocede, waar uit bleek, dat het röntgenonderzoek van de paarlkern zekerheid kan verschaffen over de vraag, of een paarl van natuur lijke oorsprong is dan wel gecultiveerd werd. dat wil zeggen door oesters ge vormd om een kunstmatig ingebrachte kern. Kunstmatig ingebrachte kernen zyn van andere qard dan de natuurlijke. Door het maken van foto's van het re fractiebeeld bij het doorvallen van smal le bundels röntgenstralen is de aard van de kern te bepalen. Bij doorboorde paarlen kan men langs optische weg door ingenieuze lichtmetingen de vorm van de gelaagdheid in het centrale deel van de paarl bepalen, en daardoor de herkomst vaststellen. De keuringsresultaten worden vermeld in een rapport, dat aan de opdrachtge vers wordt uitgebracht. De voorzitter van de stichting, prof. dr I. M. van der Vlerk, tevens directeur van het Ryksmuseum voor Geologie en Mineralogie, vond bij deze persconfe rentie nogmaals gelegenheid er zijn vreugde over uit te spreken dat dit mu seum hopelijk volgend jaar kan verhui zen naar het voormalige weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht, waar in de eerste plaats meer en betere ruimte ter beschikking komt voor het geëxposeerde materiaal en de magazijnen en in de tweede plaats royale ruimte voor we tenschappelijk onderzoek en voor het geven van werkgelegenheid aan gasten uit binnen- en buitenland. Voor dit laat ste doel bestaat in het huidige museum geen gelegenheid. Uiteraard zal ook het Instituut voor het Edelsteen- en Paarl- onderzoek van deze royalere huisvesting kunnen profiteren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3