hizekerlieid voor de kapitaalmarkt eïnvloedt ook de aandelenkoersen Vakantie- nieuws Romy slaat andere richting in Consolidering van koerswinsten W „Foei, Nicole" ft1 op gehaaidy goed zo "hoe komen/ in leiderdorp gaf Sparta gymnastiek; uitvoering ...erg mooi. Ned. Ver. v. Huisvrouwen uit Leiden luisterde waar boeiende lezing.. en er was m leiden een internationale Cincusshow (gericht 1 maart 1860 Zaterdag 25 april 1959 Zesde blad no. 29729 esparingen stegen tot ongekende hoogte (Van onze financiële medewerker) t het recente verloop van de effectenbeurs te Amsterdam is wel duidelijk ibaar dat ze nog altijd onder de invloed staat van de gevolgen der recessie, tverre dat zowel op de geld- als op de kapitaalmarkt het aanbod doorgaans jr is dan de vraag, zodat de rentestand nog steeds meer een neiging tot D dan tot stijgen vertoont. Deze verruiming van de geld- en kapitaalmarkt ert reeds van begin 1958, toen in februari bjjv. de rente van drie-maands eldleningen van S'A tot 5 daalde, waarop in dat jaar geleidelijk een ver daling tot 3 is ingetreden. Voor drie-maands schatkistpapier werd bü het a van 1958 nog ca. betaald, aan het einde van dat jaar 2'', 'cterwjjl is een rente van ca. 2 geldt. Voor de 3 obligaties Nederland 1937 bedroeg ecember 1957 het rendement 5.3 aan het eind van 1958 was dit rendement aid tot 4.4 terwijl het thans nog slechts even boven 4 ligt. Hoger beroep Elankenhorn eerst in september Het beroep van de Westduitse ambas sadeur te Parijs. Herbert Blankenhorn, tegen het dezer dagen wegens laster uitgesproken vonnis zal op zijn vroegst in de eerste helft van september wor den behandeld, zo wordt van bevoegde zijde in Karlsruhe vernomen. Iet door de Rotterdamsche Bank ekende gemiddelde aandelenrende- it. dat uit. december 1957 met c zijn hoogste stand bereikte, was 1 1958 2 punten gedaald en is in eerste kwartaal van het lopende r tot 5.3% teruggegaan, het verslag van de president van ed. Bank wordt met cijfers aan- md. dat deze verruiming van de en kapitaalmarkt niet een gevolg van verminderde consumptieve be ugen. hoewel van het met ca. 1900 ten gestegen nationaal inkomen een r bedrag voor besparingen resteer- ïaar in hoofdzaak van de vermin investeringen bij het bedri.ifsle- waardoor de totale nettoinveste- in dat jaar van f. 6t£ miljard tot miljard zijn gedaald, de bedrijven is in 1968 voor 700 miljoen minder in vaste activa esteerd, terwijl in voorraden bijna Biljard minder werd vastgelegd, it men daarbij in aanmerking dat 58 voor meer dan fl miljard Ne- adse effecten naar het buitenland verkocht, dan kan de verruiming Ie geld- en kapitaalmarkt niet ver eren. proces is ook thans nog steeds geëindigd en zeker niet wat de ver van Nederlandse aandelen naar buitenland betreft. De president de Ned. Bank ziet in deze verko- Biet alleen een noodzakelijk gevolg de toenemende integratie van de lijke wereld, maar hij constateert is dat daardoor de mogelijkheid is apen tot een gedeeltelijke dekking ie geldbehoeften van de overheid, ïame ook van de lagere overheids- en. die sinds het begin van 1958 e obligatie-emissies van de Bank lederlandsche Gemeenten een deel urn vlottende schuld hebben kun- onsolideren en hun kaspositie aan- tlijk hebben kunnen verbeteren. Holtrop Is ditmaal erg zuinig prognoses over de verdere ont- Ikeling van de Nederlandse econo- Hij volstaat met te constateren de onmiskenbare opleving van de ljunctuur in wezen bestaat uitver- iderde investeringen en een ver fde liquiditeit, anderzijds dat ons i een nieuwe periode van in- triële expansie is ingetreden. Maar loeverre de geld- en kapitaalmarkt rdoor zullen worden beïnvloed, is r hem blijkbaar ook een open lig, ongetwijfeld ook omdat, zoals aanzien van de effectenverkopen r het buitenland wordt opge- rkt, het evenwicht in de nationale shouding daardoor gebaseerd wordt een ongewisse grondslag, rdoor wordt uiteraard ook de be ling van de tegenwoordige koers- voor obligaties, maar inzonder- voor de aandelen in sterke mate dl ijkt. Het is de laatste tijd ge- 1. dat zodra de buitenlandse aan- van effecten op de Amsterdamse worden onderbroken, de markt eiging tot dalen toont en de ove- meer normale factoren, die door- de aandelenmarkt beïnvloeden, n daardoor in hun uitwerking ver- el. Want afgezien van de buiten- s vraag naar Nederlandse aande- iie de kapitaal- en de aandelen- beïnvloedt, is het de vraag in e naast de goeddeels bekende lalsbehoeften van de overheids- nen. ook het bedrijfsleven weer teroep op de kapitaalmarkt zal Als, zoals dr. Holtrop meent te ntroerend afscheid van Charles Braakensiek jjf over half elf was het gister- id, toen voor de laatste maal het viel voor Charles Braakensiek. rijke toneelloopbaan was ten ein- Rijk aan succes, rijk aan teleur- lingen. Voor de laatste maal kwam een volle zaal een minutenlang tioneel applaus. Voor de laatste boog, temidden van zijn gezel- ip, de nu 76-jarige acteur-in-hart- lieren Charles Braakensiek. Een zijn successtukken uit de dertiger n had wederom talloze malen een ijdende lach uit de zaal doen op dien. Van YVermeskerken's „Sui- reule" was weer over de planken »an, ditmaal in Diligentia te Den lg. drie bedrijven van dit blijspel uit hdische leven hadden weer duide- temaakt wie en wat Charles Braa- tk is: een man die met het toneel beid is, die tussen de coulissen ge- is en er ook afscheid heeft geno- rles Braakensiek was nog niet ver- Daarvan getuigde een ere-comité linkende namen, daarvan getuigde en enthousiaste zaal bij Braaken- aatste applaus. dag waarop men niet gelachen is een verloren dag in een men en" stond er in het programma Ie huldigingsavond bij het 60-jarig jubileum van deze telg uit een ek geslacht. Het is een waarheid ïarles Braakensiek zijn publiek al- eeft voorgehouden. Geen man voor 'te kunst, wel één voor een groot k. Dat is hij geweest! mi van Zuylen, administrateur van agsche Comedie kwam met het ge- c. Eerst had hij enkele uit de vele telegrammen voorgelezenvan uder Van Zwijndregt o.a. en van Hopper en Johan Valk. Hij over- Jde Braakensiek een album met handtekeningen en een geschenk couvert. Aandoenlijk was het 'oord van de acteur. Zeer aange- herhaalde hij zijn „ik dank u, ik u. publiek. Ik dacht dat ik ver was rles Braakensiek was niet verge- Ifant het doek moest na zijn laat- oorden nog vele malen gehaald voordat het voor het laatst viel en toneelloopbaan van ruim zestig mogen zeggen .ons land aan de voor avond staat van een nieuwe industriële expansie, zal dit onverbidellijk gepaard moeten gaan met nieuwe investeringen. Uit de jaarverslagen van verschillende ondernemingen blijkt dan ook, dat na een periode van betrekkelijke passivi teit. op dit punt weer een grotere acti viteit is ingetreden. In vele gevallen is deze nog mogelijk door de grotere liqui diteit die in 1958 werd verkregen en voor een deel zullen ook in 1959 en vol gende jaren de nieuwe investeringen uit de behaald»» winsUn kunn<°" w i"'»n gefinancierd. Maar deze zelffinancie ring zal niet voldoende zijn tot dekking van de stijgende kapitaalbehoeften, welke laatste met name zullen worden beïnvloed door de voortgaande en nood zakelijke toepassing van de automatie, op de grote betekenis waarvan immers ook ir. Otten onlangs heeft gewezen. De verdere ontwikkeling van de geld- en kapitaalmarkt in ons land hangt dus van een groot aantal uit eenlopende faetoren af. Het is in dit verband een bemoedigend verschijn sel dat de nationale besparingen in 1958 tot een ongekend hoog percen tage (19J6%) zijn gestegen en dat ook gedurende de eerste maanden van het nieuwe jaar de spaarsaldi hij de spaarbanken en boerenleenbanken niet onbelangrijk z'jn toegenomen. Maar of deze een ve-rkrapping van de geld- en kapitaalmarkt zullen kun nen voorkomen als de toevloed van buitenlands kapitaal ophoudt of ver mindert en de Nederlandse bedrijven nieuw geld vragen, moet worden be twijfeld. Een en ander zal dan ook op de effectenbeurs ziin invloed niet mis sen en dat vele beleggers zich thans de vraag stellen of het geen overwe ging verdient althans een deel van de grote koerswinsten on aa.nde,«n in vaste rentedragende fondsen te con solideer a k De door de Nederlandse Staat ge garandeerde 4 Te lening van de Ned. Antillen, groot f 38 miljoen a pari met een looptijd van 20 jaar en geen vervroegde aflossing in de eerste tien jaar, zal daarom in beleggerskringen ongetwijfeld een eoed onthaal vinden. alles Inbegrepen vliegvakanties tegen lager-dan-ooit prijzen! Een nieuwe samenwer king van de KLM met de erkende Nederlandse reis bureaus brengt deze zomer een vliegvakantie binnen ieders bereik. In sommige gevallen is nu zelfs de vliegreis plus het volledige verblijf in het buitenland niet duurder dan normaal het vliegen alleen! Toch bent U bij deze „alles-inbegrepen" vlieg reizen niet gebonden aan een groep. U bent een individuele passagier op de normale lijndiensten van de KLM. met alle hoffelijke service die daarbij hoort. Ook in Uw hotel of pension bent U een individuele gast. ledereen kan van deze belangrijke besparing op een zorgeloze vliegvakantie profiteren. Elk erkend reisbureau zal U gaarne inlichten en Uw reis en verblijf voor U regelen. Vliegen verlengt Uw vakantie Moordaanslag te Den Haag Surinamer schiet op meisje (Van onze Haagse redactie) Om tien voor half negen van ochtend heeft een 35-jarige Suri namer een moordaanslag gepleegd op een meisje. De man stond met een revolver in de hand achter een boom op het Emmapark te Den Haag te wachten tot het meisje op weg naar haar werk langs kwam. Van twee meter af stand schoot hij haar een kogel in de borst en een in de buik. Ver volgens loste hij een derde schot op zichzelf. Beiden werden ernstig verwond. Internationalisering bij Unilever Tijdens de jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders van Uni lever, heeft de voorzitter van de raad van bestuur, de heer F. J. Tempel, een rede gehouden over het interna tionale karakter van Unilever. Spreker noemde Unilever als voorbeeld van geslaagde internationale samen werking en wees er voorts op. dat het op 2 september a.s. 30 jaar geleden zal zün, dat Unilever in haar huidige vorm tot stand kwam. Nog is zij in belangrijke mate een Nederlands- Engelse organisatie. Een van de belangrijkste veranderin gen in 'het wereldbeeld noemde spreker de opkomst van de landen buiten de Westerse wereld. „Waar wij in een zo grote verscheidenheid van landen werk zaam zijn, kunnen wij van ervaringen uit landen met een hoge levensstan daard gebruik maken om het levenspeil in de minder bevoorrechte gebieden te helpen verbeteren." De heer Tempel wees erop. dat ook ten aanzien van het Unileverkapitaal van een verder gaande internationalise ring sprake is. Circa 35% van het kapi taal van Unilever N.V. is reeds in buitenlandse handen. Soekarno in Turkije President Soekarno van Indonesië is gisteren voor een officieel bezoek van vier dagen in Turküe aangekomen. De Turkse pers wijdt nogal veel aan dacht aan dit bezoek. Vele Turken zul len zich verheugen als Indonesië en Turkije het volkomen eens blijken te zijn en als de kloof, die Indonesië van Nederland scheidt,, overbrugd zou kun nen worden, schrijft „Vatan". „Yeni Istanbul" merkt op. dat Indonesië ge roepen is een rol te spelen bij het in evenwicht houden van de krachten in de wereld. DS. J. G. H. VERMAAT 50 JAAR PREDIKANT Ds. J. G. H. Vermaat te Appingedam, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk, viert 2 mei zijn gouden ambtsjubileum. Het idool valt van zijn voetstuk Simon van Collem, de film- resencent van de V.P.R.O., heeft enige tijd geleden voor de tele visiecamera een kort vraagge sprek gehad met een jong meisje. Zo maar een meisje. Niets Simon van Collem maakte gretig uio „v. "V gebruik van haar praatgraagheid. Zo het publiek. Maar dan een vroeg hij ook haar mening over Romy Schneider. Ze aarzelde niet. Die vond ze vroeger wel heei aardig, maar de laatste tijd toch niet meer zó! „Waar om dan niet", wilde Van Collem weten. Nu jaze was wat „ordinair" ge worden. En bovendien, ze had zich verloofd met een jonge Franse acteur die dan in Frankrijk furore mag ma ken. maar kennelijk niet de sympathie kon wegdragen van dit jonge meisje.. bijzonders, als het ware een stem uit zeer jeugdige stem. Ze babbelde er onbevangen op los. ..Argeloos-eigengereid putte ze kwistig uit een boordevol arsenaal definitieve oordelen", zo was de mening van onze tele visiemedewerker. ..Ze was film- wereldwijs. maar een pittig ding". Romy Schneider, in „Foei, Nicole" Symptoom Nu kunnen we dat laatste wel buiten beschouwing laten. Trouwens, we zou den moeilyk kunnen volhouden, dat deze uitspraken van een willekeurig meisje als representatief moeten wor den beschouwd. Maar tochErgens is het toch een teken aan de wand. De jeugd is toch altijd bijzonder sterk vertegenwoordigd geweest in de aan hang van Romy. De grote massa van haar bewonderende volgelingen werd gevormd door de jonge meisjes, die we soms rangschikken onder de noemer „bakvissen". Daarom is zo'n symptoom toch veelzeggend. De populariteit van Romy brokkelt wat af. En dat is de tol, die Romy Sohneider moet betalen nu zij andere filmwegen heeft inge slagen. Romy Schneider heeft in bepaalde creaties de harten stormenderhand veroverd. Als de lieftallige keizerin in het Sissi-vervolgverhaal. Als de naieve Kitty, die zó onbevangen door de grote wereld huppelde, dat zij hooggeplaat ste autoriteiten in verlegenheid bracht. Als de verrukkelijk ondeugende Scam- polo of als de aanstekelijk blijmoedige Monpti. Zo werd Romy het idool van de jeugd. Zó wilde deze haar zien en zo wil zij haar ook houden. Weinig sympathie Haar jeugdige, bewonderaars kunnen over het algemeen weinig sympathie opbrengen voor Romy nu reeds als een wereldwijze vrouw, die in fatale lief desgeschiedenissen verwikkeld raakt. Wanneer dit nu een Brigitte Bardot, een Mylène Demongeot of een Pascale Petit betreft goed, dan wil men dat wel accepteren. Zij zijn nu eenmaal de exponenten van een andere, minder naïeve, minder „kinderlijke" jeugd. Romy was het symbool, ja eigenlijk de personificatie van de vrolijke, levens blijde „teenager". En als zodanig valt zij thans van haar voetstuk. Ongetwijfeld zullen vele van haar enthousiaste supporters zich afvragen of Romy er in zal kunnen slagen het terrein, dat zij aan de ene kant verloor aan de andere kant weer terug te win nen. Het is mogelijk, hoewel de eerste stappen in die nieuwe richting bepaald niet overtuigend waren. Maar het bloed kruipt, waar het niet gaan kan en het filmbloed is Romy met de geboorte meegegeven. Want zoals bekend was haar vader de bekende Duitse film acteur Wolf Albach-Retty en haar moeder, de al even bekende Magda Schneider, verschijnt nu nog regelma tig voor de filmcamera's. Ook in de nieuwste film van Romy speelt haar moeder mee. Memoires Deze film, die onder regie van Rolf Thiele tot stand is gekomen draagt de titel „Foei Nicole", met als ondertitel „Memoires van een zeventienjarige". Ze is de Oostenrijkse inzending naar het filmfestival te Cannes, dat op 30 april zou beginnen. Om bij Magda Sohneider even te blijven, ze is in deze film een liefdesliederen componerende moeder van een uitermate excentriek gezin. Haar man in deze film dan is een zeer degelijk postbeambte, die zich echter in zijn vrije tijd onledig houdt met het schrijven van felle mis- dadigersromans, waar „het bloed af druipt". De kinderen houden er al even vreemdsoortige hobbies op na. De jongste dochter Brigitte schildert. En zij doet dat erg modern en naturalis tisch. Niets is verder veilig voor haar broertje Thomas, die zich toelegt op jongleren en het in deze sport heel ver hoopt te brengen. Trouwens, dat is een familietrek bij de Dassau's. Vreemde eend Een trek, die zeker ook gemakkelijk te ontdekken is bü het vreemdste eendje in deze toch al zonderlinge bijt: de dochter Nicole. Overdag met een zware hoornen bril een zeer serieuze verkoopster in een winkel 's avonds een bijna nog serieuzer schrijfster van tedere, romantische en soms aandoen lijke gedichten. Ze vindt ze zelf erg mooi, maar ze is helaas de enige Niemand heeft er interesse voor. En dat zit haar erg hoog. Met het dage- lüks terugkerende voorbeeld in de boekwinkel voor ogen, gaat ze het In eens maar heel anders proberen. Ze weet maar al te goed, wat het beste verkocht wordt. Daarom schryft ze zeer tegen de wil van mama Dassau een toneelstuk van zeer bedenkelyk allooi als de memoires van een zeven tienjarige. Echter van een onbekende schryfster. Het stuk slaat prompt in. Zelfs het serieuze Weense Hoftheater neemt het spel op het repertoire.. Avond aan avond is de zaal uitverkocht. Voor de Dassau's is de zon door de altüd drei gende financiële wolken gedrongen. En alle perikelen in die geest lyken opge lost als een machtige Amerikaanse producer het stuk naar Broadway wil brengen. Maar hü stelt zyn eisen. Nicole moet haar incognito prüsgeveD en wat nog erger is de memoires openlijk als authentiek verklaren. Nieuwe stijl Nicole zwicht voor de toekomstig® dollarregen en het moet gezegd, ze doet verder ook in het dagelyks leven haar stuk en de beschreven figuur alle eer aan. Al wordt er aan het einde van de film kort voor het vanzelfsprekend gelukkige slot heel duidelyk en na- drukkelyk gesteld, dat Nicole waar in men Romy Schneider wel herkend heeft toch een zeer degelyk per soontje is. inmiddels heeft Romy, zoals uit het verhaal is op te maken, als een uiterst frivool dametje door een groot deel van de film gewandeld. Het is dus weer Romy-in-nieuwe-stül Het zal interessant zyn te zien en te horen, hoe de kritiek en Romy's be wonderaars en bewonderaarsters rea geren op dit jongste filmprodukt van het Sissi-ldool. het auat lekker vluq met de leidse studen tenflathoera voov Leidse kinder- uitzending werdftws WE uit me.t ONS nU\S VtOUDQELÜ ..hoe Ü\NG OftT OOK WEER.? Wuish.VcorlicktiviQ be lichtte brandend nu is Vioudprohleewi v?" ^OtlSTENSN —IC,, •- a

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17