Bollenstreek versierde landschap met tal van kleurrijke mozaïeken Laatste loodjes" voor het corso Ieder mozaïek vergt honderden manuren en duizenden hyacinten 18 jaar en 1 Na de Preussag binnenkort ook volksaaiidelen voor Volkswagen ZATERDAG 25 APRIL 1959 Het is vandaag feest in de Bloembollenstreek: het feest van het jaarlijks terugkerend corso, dat velen handen vol werk bezorgt en duizenden enkele prettige uurtjes. De inwoners van de Bollenstreek weten echter dat er bij een feest ook versiering hoort en nu is het wel waar dat de bollenvelden al voor de nodige versiering zorgen, maar toch willen de bollen-mensen er nog een schepje bovenop doen. Zij doen dit in de vorm van mozaïeken, die men dan ook door de gehele streek kan vinden. Zij geven de streek een extra feestelijk karakter. groep A: grote mozaïeken: B: kleine; C: jeugd: D: gevel- en tuin versiering. In groep A was de uitslag als volgt: 1. M. Veldhuizen van Zanten: 2. Rijks Middelbare Tuinbouwschool en Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst; 3. M. Veld huizen van Zanten. Buitendorp; eervolle vermelding J. J. Bos; Groep B: 1. V. d. Vlugt, Hereweg 437; 2. H. de Vromen; 3. De Graaff, Gerharda; eervolle ver melding Leo van Ruiten. Groep C; 1. R.-K. school St.-Jozef; 2. Don Bosco- school met liggend mozaïek; eervolle vermelding R.-K.H.B.S. Groep D: Veld huizen van Zanten, Bloemoord: 2. R. Schilpzand; 3. S. H. Pothof; eervolle vermelding Dick de Vroomen. Sassenheim Noordwijkerhout Grote mozaïeken: 1. J. C. Balk. 's-Gra- vendamseweg 12; 2. personeel Gemeen te-secretarie; 3. personeel Openbare Werken. Groep A: 1. G. B. de Vroomen en Zn, Hoofdstr. Huize Bernardus. Hooifdstr. D. Zandbergen, Hoofdstraat 36; 2. Geor ge van Zonneveld, Hoofdstraat 87a; M. Zandbergen, Hoofdstraat 58; Gemeen tehuis. Hoofdstraat; 3. P. v. d. Burg, Parklaan 1: A. Arendshorst, Hoofdstraat 60; Q. Eikhuizen. Hoofdstraat 161. Groep B: 1. C. M. Jonkman, Hoofd straat 50; Th. Gouverneur. Hoofdstraat 78; H. Doornbosch. v. Pallandtlaan 27; 2. G. Wijntjes. Parklaan 95; L. A. Colyn, Wilhelminalaan 21; Kraamcentrum „Bollenstreek", Teylingen; 3. R.-K. Kerk Hoofdstraat 190; J. Kapteyn, Hoofdstr. 354: H. G. Ruyselaars, Julianalaan 59. Scholen: 1. St.-Antoniusschool; 2. Hervormde school. Gevelversiering; 2. P. Westerbeek Jr, Parklaan 53. Tuinversiering: 2. Grondmy, Teylin- gerlaan 15. Het grote en knap gelegde mozaïek van het C.N.V., dat in juli zijn gouden jubileum viert. Het veertig jarig bestaan van het fonds Draagt Elkanders Lasten" is in dit mozaïek eveneens verwerkt. Het is te vinden voor het jeugdhuis Weltevreden te Hillegom. (Foto L.D./Van Vliet). Advertentie geen vrienden! lichaamsgeur" bedierf alles ÊT Mejuff. Ina Schollenberg. 1 W. van Outhoornstraac, Den Haag. ichrijfc: „Ik had zo'n last van transpiratie dat de mensen op kantoor gewoon niet meer naar me toe kwamen. Op feestjes bleef ik vaak alleen. Arrid bracht de oplossing. Een moordmiddel! Transpi ratie weg. geur weg. geen plekken meer in de jurken, altijd aeker van mezelf." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél sterker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door „emotie" - opwin ding. spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm, op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in handige rol-top flacon - dub bel aktief door Transtop. dubbel zacht door lanoline. Arrid verdwijnt onmid dellijk in de huid: wég transpiratie, wég lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arridrol-topf 3.50, vulling f2.- De bloemenmozaïeken zijn door de ge hele streek te vinden in alle maten en vormen: er zijn mozaïeken met een op pervlakte van ruim 50 m2, maar er zijn ook hele kleintjes, die nauwelijks aan de 1 m2 komen. Ook de vormen zijn ver schillend: de meeste liggen op de grond of zijn gelegd op een plankier dat schuin oploopt. Doch er zyn ook enkele staande exemplaren, hetgeen voor de makers natuurlijk extra moeilijkheden met zich meebrengt. Tenslotte kan men nog werkstukken vinden, die men eigen- niet kan betitelen met de naam „mo zaïek", doch die men eerder natuurge trouwe uitbeeldingen van dieren of voorwerpen kan noemen. Zo zagen wij bijv. in Lisse aan de omleidingsweg een familie bezig een hele dierentuin op te stellen: kunstige werkstukjes, alle die ren voorstellend. En ook elders zag men vlinders, vogels, schildpadden en andere dieren in de maak. Veel werk Denk vooral niet te licht over het vervaardigen van een mozaïek! Er komt heel wat voor kijken eer men kan zeggen: „Ziezo, de jury mag ko men". Men begint natuurlijk met het maken van een ontwerp en een teke ning, dan volgt het uitzetten op de grond en als het een mozaïek is dat op een hellende vlonder wordt ge legd, dan moet men ervoor zorgen dat er kartonnen opstandjes komen om de hyacintennagels niet van hun plaats te laten rollen. Het opleggen van de bloemen en het afwerken vraagt tenslotte alle aandacht. In Hillegom maakten wij even een praatje met de bestuurders van de plaatselijke afdeling van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die met mede werking van de leden een groot mozaïek hebben gelegd van 8 bij 7 meter. Maan dag is men begonnen met het leggen van de vlonder en gistermiddag was men geheel gereed. In totaal hadden 20 man aan dit mozaïek gewerkt met bij elkaar 200 manuren. Uit dit ene voorbeeld blijkt wel dat het leggen van een groot mo zaïek geen werkje is dat men van van daag op morgen „even" doet. ...en veel bloemen We durven geen schatting te maken van het totale oppervlak van alle bloe menmozaïeken in de streek maar onge twijfeld is het een groot getal. Nog moeilijker is het een schatting te ma- 1 ken van het aantal hyacinten dat is ge bruikt voor deze „schilderstukjes van I bloemen". Nog even nemen we het voorbeeld van het CNV-mozaïek in Hillegom. Daarvoor zijn in totaal 70 manden hy acinten in allerlei kleuren gebruikt en dat betekent volgens een ruwe schatting ruim 85.000 hyacinten, om dan van het aantal nagels maar niet te spreken. Er zyn bijzondere kunstige werkstukken by, waarbij men od verantwoorde wijze gebruik heeft gemaakt van de beschik bare kleuren. Dat men daarmee wel eens moeilijkheden had kwam hier en daar wel tot uitdrukking. Maar hoewel niet alle mozaïeken even mooi zijn. werken zij toch alle mee aan het versieren van de Bloembollenstreek, die daardoor nog meer dan zij van nature reeds heeft, een feestelijk aanzien heeft gekregen. Gistermiddag en -avond zijn de plaat selijke jury's aan het werk geweest om de vele mozaïeken te beoordelen. Het moet een heel werk geweest zijn. De mooiste mozaïeken doen mee aan de streekwedstrijd, waarvoor de keuring hedenmorgen heeft plaats gevonden. Hieronder vermelden wij de uitslagen van de plaatselijke keuringen. Hillegom De mozaïekenwedstrijd heeft voor Hil legom een recordaantal deelnemers op geleverd. Niet minder dan een 30-tal verenigingen, organisaties, bedrijven en particulieren heeft meegedaan. De uit slagen zyn als volgt: Maar critici achten obligaties gunstiger voor kleine man dan risicodragend papier van dit bedrijf worden uitgeschreven, waarvoor men uiteraard, gezien de resultaten van deze onderneming, een even groot succes verwacht. Daaihij zal voor de stem procedure voor de aan deelhouders voorkomen worden, dat be zitters van een groot pakket gewone aandelen op een aandeelhoudersverga dering al te grote macht zullen kunnen uitoefenen. Omstreden eigendom Het stamkapitaal van de Volkswagen- fabrieken zal vastgesteld worden op een bedrag van 300 400 miljoen mark. Voor volksaandelen zou een bedrag van 100 miljoen mark in aanmerking komen, waarbij de emissie-koers een zogenaamd sociaal karakter zal krijgen, gelijk dat met de volksaandelen-Preussag (waar van de intekeningskoers 140 bedroeg) het geval was. Maar inmiddels heeft men nog altijd geen oplossing gevonden voor een probleem van de eigendom van de Volkswagenfabriek. De deelstaat Neder-Saksen, in welks gebied Wolfs burg en dus de diverse Volkswagen- bedrijven liggen, laat aanspraken gelden op de onderneming. Men wil in Bonn nu pogen met Neder-Saksen tot een verge lijk te komen, waardoor een volksaan delen-emissie van de Volkswagenonder- neming toch mogelijk zal worden. Het totdusver ongetwijfeld grote suc ces van het volksaandeel heeft de critici in West-Duitsland niet tot zwij gen gebracht. Zij blijven erbij, dat het voor de gewone man, die een klein spaarkapitaal bezit, altijd een risico zal blijven zijn geld te hebben belegd in risico-dragende aandelen en dat voor deze kleine spaarder het een vaste rente gevend papier, zoals een obligatie, veel beter geschikt is als belegging. De weg naar het volksaandeel via allerlei sociale maatregelen als spaarpremies en bonus sen achten zij fout; daardoor wordt het volksaandeel geen volwaardig aandeel. De critici roepen dan ook de regering te Bonn op om brede bevolkingsgroepen vertrouwd te maken met obligaties en dergelijke, terwijl het kopen van aan delen voor de kleine man, vanwege het risico daaraan verbonden, huns inziens beperkt dient te blijven. (Van onze correspondent in Bonn) Zo snel als maar mogelijk is zal een volksaandelen-emissie van de Volks wagenfabriek te Wolfsburg in West- Duitsland worden uitgeschreven. Dit zal een vervolg zijn op de volksaandelen emissie van de Preussag, die inmiddels zal worden uitgebreid van 30 miljoen mark tot 83 miljoen mark. Op de volksaandelen van het zich in staatsbezit bevindende Hoogoven- en Steenkolenbedrijf Preussische Berg- werks- und Hütten A.G. vond enige weken geleden een ware run plaats; de 300.000 aandelen met zyn nominale waarde van 30 miljoen mark gingen in korte tijd van de hand, de emissie werd zelfs verre overtekend. Per persoon mocht men voor niet meer dan vijf volksaandelen in aanmerking komen; het bleek tenslotte dat er was inge schreven voor totaal 83 miljoen mark. Dit was voor de regering te Bonn aan leiding om de 30 miljoen mark aan te vullen met 530.000 nieuwe volksaandelen Preussag, zodat per inschrijver vier aan delen verstrekt kunnen worden. Het bezit van de staat aan de Preussag zal hierdoor verkleind worden tot 22 mil joen mark. De R.-K. Don Bosco-school te Lisse legde in haar mozaïek de nadruk op Veilig Verkeer en maakte daarmee een aardig geheel. (Foto L.D./Van Vliet). Afd. A: 1. Draka-plastics, v. d. Ende laan 90 punten; Esso-servicestation, v. d. Endelaan, 83 p .Afd. B: 1. LTJ De Zilk 82 p.; 2. J. P. Weyers, Meerstraat 210, 76 p.; 3. J. Floris. Haarlemmerstraat 45. 75% p. Afd. C: Chr. Volksonderwijs, Julianaschool 75% p. Afd. D; 1. Trix v. d. Boorn, Wilhelminalaan 83. 79% p.; 2. Kees v. Waveren, Wilhelminalaan 77, 77 p.; 3. Eddy den Hollander, Wilhel minalaan 107 60% p. Afd. E; 1. Chr. Besturenbond, v. d. Endelaan, 84 p.; 2. Chr. v. Dijk, Weeresteinstraat 161, 69 p. Lisse Een jury bestaande uit dei dames Kraijenga, Bet en Potman heeft de mo zaïeken in Lisse gekèurd. De mozaïeken waren verdeeld in vier groepen, t.w. Kleine mozaïeken: 1. Nic. Hoger- vorst. Westeinde 6b; 2. A. Warmerdam, Herenweg 58; 3. J. Warmerdam. Heren weg 94. Het grote mozaïek van de heer A. Warmerdam. Herenweg 62, voorstellen de prof. Prikkebeen-De Quay op kapel- lenjacht, verwierf de prijs voor het meest originele idee. De zesde klas van de St.-Jozefschool hield een onderlinge wedstrijd. Negen groepjes van 42 jongens legden elk een mozaïek, geheel naar eigen ontwerp. Er waren geen namen van de jongens be kendgemaakt. Voor de jury waren de mozaïeken genummerd. 1. No. 2; 2. no. 1; 3. no. 5: 4. no. 7. De jury, die alle mozaïeken aan een uitvoerige en nauwgezette beoordeling onderwierp, werd gevormd door de he ren L. Molenaar, beeldhouwer-kunst schilder, J. Brandt, architect en P. Hes hof. Voorhout Volgens de juryleden welke waren aangezocht om de mozaïeken in Voor hout te keuren, bleek de animo van deelname dit jaar minder te zijn dan in 1958. De oorzaak hiervan moet wel gezocht worden in het niet beschikbaar zijn van de nodige hyacintenkelken. Het gehalte van de thans liggende mozaïe ken was veel beter. De heren Th. R. de Vroomen uit Warmond. Broeder Quido van de BNS alhier en C. P. Vergouwen, wezen de volgende prijzen toe: Grote mozaïeken: Ereprijs van het Leidsch Dagblad en wisselbeker: Fa. C. Colijn en Zonen: 2. L. A. Zonneveld, „Drechtsberg"; 3. Oranje Vereniging; 4. LTB-KVOB, afd. Voorhout. Kleine mozaïeken: 1. KAB; 2. E. F. Knoppert; 3. S. J. v. d. Hulst. Kindermozaïeken: 1. K. F. v. d. Bent: 2. Chr. v. d. Geer; 3. v. Noort; 4. Hans v. Kampen. Mozaïeken in schoolverband: 1. St.- Agnesschool; 2. Chr. School. Warmond Hoewel Warmond niet mee doet aan de streekwedstrijd, werd er toch een aantal mozaïeken gelegd. De jury kende de volgende prijzen toe: 1. Zeilschip, gelegd door de Land- en Tuinbouwschool; 2. Voorstelling met be trekking tot de verjaardag van H.M. de Koningin, gelegd door het gemeente- personeel; 3. Liturgische voorstelling, gelegd door de studenten van het R.-K. Seminarie; 4. Schaakbord met paard, gelegd door de jongens van de R.-K. Jongensclub. De toevloed naar Oostenrijk van stu denten uit het buitenland houdt aan. De ruim negenduizend niet-Oostenrijkers die bij de hogescholen staan ingeschreven vormen thans een derde van het totale aantal. Bij een onderzoek naar hun le vensomstandigheden in Wenen kwam men tot minder prettige conclusies. Van de 616 buitenlanders die de vragenlijst invulden gaven er slechts 322 op dat zij er in ge slaagd waren contact met de Oostenrijkse bevolking te krijgen. Verder werd er ge klaagd over veel te hoge huren voor ge meubileerde kamers. De nog jonge V.V.V. te Voor hout legde eveneens een mozaïek en wel in het begin van de Prof. Nolenslaan. (Foto LD/Van Vliet) Een bekend gezegde vertelt, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen, het geen ongetwijfeld ook geldt voor het bloemencorso. Vorige week zaterdag vertelden wij reeds iets van de voorbe reidingen, die getroffen moeten worden voor het corso eindelijk kan rijden en gisteren en vannacht werden de laat ste voorbereidingen getroffen. De laatste werkzaamheden zijn zeker niet het minst belangrijk, want dan gaat het er om de bloemen op de wagens te steken en zonder bloemen zou het corso er immers niet zijn! De andere werkzaamheden zijn even noodzakelijk maar tenslotte gaat het om de bloemen. De veilinghallen van Bloemlust ston den vol wagens en overal was men druk in de weer de wagens gereed te maken. Een karwei dat vele uren heeft ge vraagd en dat aan talloze werkers het offer van de nachtrust heeft gevraagd. Ze hebben het er echter graag voor over gehad, want ieder rekent het zich tot een eer met een mooie wagen uit te ko men. Vannacht steeg de bekende corso koorts tot het hoogste punt en waren de zenuwen tot het uiterste gespannen. Ieder heeft op een zeer moment wel gedacht nooit klaar te zullen komen, maar zoals alle jaren kwam men na tuurlijk wèl klaar en vanmorgen om 11 uur startte een kleurrijke stoet van de Warmonderdam te Sassenheim om zijn zegetocht door de Bollenstreek te beginnen. Op de foto wagen no. 13 „Charming Beauty" van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur afdeling Katwijk, Noordwijk, Voorschoten, Warmond en Wassenaar in opbouw. (Foto L.D./Van Vliet) Het ligt in de bedoeling van de West- duitse regering in de toekomst steeds meer stappen te ondernemen in de richting van een „reprivatisering" van de staats bedrijven. De Volkswagenfabrieken zul len worden veranderd in een naamloze vennootschap en ook de aandelen hier van zullen voor een deel als volksaan delen op de markt komen. Dat wil zeg gen, dat dergelijke aandelen slechts in handen zullen mogen komen van hen, die per jaar minder dan 16.000 mark verdienen. Men wil met de Volkswagen emissie dezelfde weg bewandelen als met de Preussag. Een desbetreffend wetsontwerp is in Bonn reeds gereed. Men verwacht, als het zover komt, een ware storm op de Volkswagen-aandelen, nog te meer omdat zij, die hun volks aandelen bij een bank in depot geven voor een periode van vijf jaar, kunnen rekenen op een staatsspaarpremie van 20 procent. Overigens zal naast een volksaandelen-emissie van Volkswagen ook een emissie van gewone aandelen

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 16