Laatste nieuws Honderdduizenden Westduitsers op exposities moderne schilderkunst leidsch Dagblad Ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika in Leiden Verzet tegen ontaarde kunst is vrijwel geheel verdwenen Uit de wereld der edelstenen pgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 april 1959 Vjjfde blad no. 29728 ood Maatschappij der Ned. Letterkunde kostbare verzameling boeken aan Tijdens een gistermiddag in de Universiteitsbibliotheek gehouden bijeenkomst tft de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, dr. F. E. Geldenhuys, aan I bestuur van de Maatschappij der Ned. Letterkunde een dertigtal boeken [rhandigd, welke betrekking hebben op de Zuidafrikaanse taal en letterkunde, n speciaal belang in deze schenking, welke werd aangeboden ter gelegenheid n het 50-jarig bestaan van de Suid-Afrikaanse Akademie vir Wetenskap en ins, waren de totdusverre verschenen drie delen van „Die Afrikaane Woorde- tk", lopende t.e.m. de letter K. )nder hen, die deze plechtigheid bij- jnden,, bevonden zioh o.m. prof. dr. J. Bomhoff en dr. J. J. Mak. resp. voor- er en secretaris-penningmeester va-n Maatschappij der Ned. Letterkunde, dr. A. C. Bouman, die vele jaren gleraar was aan de Universiteit van jenbosch, prof. dr. P. Minderaa, gleraar in de Nederlandse letterkun- aan de Leidse Universiteit dr. P. irhoeve namens de Leidse Univer- isbibliotheek en mej. mr. J. v. d. secretaresse van dr.A. Kessen, iothecaris van de Maatschappij, die ens ziekte niet aanwezig kon zijn. Geldenhuys, die de schenking na- :s de minister van Onderwijs, K. en van Zuid-Afrika overhandigde wees, un. op, dat het Afrikaans in een pe- !e van tachtig jaar een grote letter- dige ontwikkeling heeft ondergaan, eer dan tienduizend boeken zijn ge- Liceerd. terwijl daarnaast ook de bij. in het Zuidafrikaans is overgezet, endien zijn ook vele gedichten, to stukken en een psalmberijming in taal versohenen. Het is verder de dertaal van 1.800.000 Afrikaners, een miljoen kleurlingen en de fde taal van 1.200.000 Engelsspre- den in Zuidi-Afrika. Het wwdt ver door vele Vlamingen in de Bel- he Kongo en door Nederlanders, ervolgens merkte de ambassadeur, kende over „de jeugd van de Zuid- caanse cultuur", op dat Zuid- ka met recht trots kan zyn op het i, dat minder dan een eeuw is ge leerd op het terrein van de poezië, iroza en de schilderkunst. Wat reeds ikt is, stemt bemoedigend voor de omst. Het Afrikaanse volk, aldus ker, is bezig om een geestelijke en ureel gebouwde kathedraal van Afri. use cultuur op te bouwen in de ver- hting. dat deze een sieraad voor de »pese en christelijke beschaving zal ERK STAAT OP EUROPEES PEIL of. dr. Bomhoff, die namens de tschappij deze schenking, welke een ;ome aanvulling voor haar verzame- Plaatsengeld wordt in N.H. Kerk afgeschaft! KOMT COLLECTE .HERVORMD ,EIDEN OFFERT EN BOUWT" VOOR IN DE PLAATS goedvinden van de Centrale rkeraad der Leidse Hervormde meente, heeft de Kerkvoogdij dezer neente besloten om met ingang van juli a.s.. het plaatsengeld in de kdiensten af te schaffen, plaatsengeldbusjes zullen met in- van die datum verdwijnen. Hier in de plaats komt een derde collecte het motto „Hervormd Leiden t en bouwt". De reserveringen voor erkbouw en de aflossing van de Iden zullen uit de opbrengst van collecte worden bekostigd, n dit besluit ligt o.a. de overweging rondslag, dat het velen een erger- s. wanneer zij, vrij kort nadat een ats was ingenomen, een plaatsen- lusje gepresenteerd kregen. otterdamse rechercheur ils een ruitentikker Irijke winkeliers van de Lynbaan, politie-autoriteiten en niet te ver afgezanten van de verzekerings- schappyen zagen gisteren met gro- langstelling. dat een rechercheur de Rotterdamse politie met een baksteen een etalageruit van een ierszaak aan de Lijnbaan ver ging minder om deze steen, dan Ie reactie. Want de aanwezigen ook. hoe vrijwel op hetzelfde mo- achter het vernielde glas een taium scherm als een duveltje uit doosje omhoog schoot. De etalage volledig afgegrendeld. Een ruiten- r van professie zou niets anders lijven dan knarsetandend wegren- Want als hij zou proberen om het sterke veren geleide scherm tegen >uden, zou hem dat wellicht een kunnen kosten. Men hoopt dan Biet deze vinding van Amsterdamse rong ruitentikkers de voet voor- dwars te zetten, zodat het een be- wordt, dat volkomen uit de mode ling Zuadafrikaans betekent, in grote dank aanvaardde, herinnerde er aan, dat de Maatschappij onder haar leden ook een 60-tal Zuidafrikanen telt, waar. door de ambassadeur, zich aangenaam verrast toonde. Voorts wees hij op de doelstelling van de maatschappij, die zich o.a. ook uitstrekt tot de bevordering van de belangstelling en de studie van de Zuidafrikaanse taal- en letterkunde. Tenslotte reageerde hij op een opmer king van de ambassadeur over de jeugd van de Z.-A. cultuur met te constateren, dat het begrip jeugd relatief is en dat verscheidene Zuidafrikaanse dichters werk hebben geleverd, dat naar vorm en inhoud op Europees peil staat. Prins Bernhard terug Prins Bernhard is vandaag om 12.15 uur te Soestdijk teruggekeerd van zijn bezoek aan de V.S. De Prins maakte de reis in een vliegtuig van de Ameri kaanse Luchtmacht met generaal Cur tis le May, chief of staff van de United States Air Force. Zuidkoreaanse veerboot vergaan: 33 doden Bij de zuidwestkust van Zuid-Korea is een veerboot vergaan, die de dienst tussen een aantal eilanden onderhield. Van de 38 opvarenden werden er vijf gered. Waarschijnlijk zijn de overigen om het leven gekomen. Koningin Juliana heeft vanmorgen in het paleis Soestdijk een delegatie ontvangen van het algemeen bestuur van de International Hotel Association (IHA), dat van 2226 april 1959 voor zyn gebruikelijke halfjaarlijkse vergade ring in Den Haag en Amsterdam bijeen komt. Deze delegatie bestaat uit verte genwoordigers van hoteliersorganisaties uit 23 landen. Snobisme van de geivone man of ivat meer Koningin-moeder Elizabeth van Engeland bracht met haar dochter Margaret een bezoek aan Paus Jo hannes XXIII te Rome. bij welke gelegenheid de Italiaanse president Gronchi in het Quirinaal een recep tie hield. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN arten Jan, zn. v. J. J. Henneman en J. A. Morsch; Ronald Martin, zn. P, Vernee en J. van Rijn; Andrles, H. J. Holllnga en J. Reijken; Jasper. C. van Winkel en J. H. Lous; Brl- lohanna. dr. v. G. A. Baijens en H. caar; Maria. dr. v. J. van Rossen en A. Smit; Eduard Matthijs. zn. v. A. en J. M. Rademakers; Edith Johan- dr. v. A. Houweling en E. Kerstens: ndra Hendrika, dr. v. A. H. Steen- a en C. van Leeuwen; Renée Maria. A. J. R. Lamp'o en C. M. C. Kok; Maria Josephlna Arthur, dr. v. W. Houben en M. L. A. Vollers; Jacobus ines Maria, zn. v. J. Keijzer en J. Jacqueline Eleonora, dr. v. J. W. aden en P. J. Ramaker; Petrus Wil- ;n. v. M. P. Hoogduin en R. A. J. Iers; Theodora Jacoba Elisabeth, dr. Cornet en C. Paauw; Jacomina Em- B. Ouwersloot en A. Blok; Ro- v. T. van Iterson en J. Verver; ;n. v. L. Ciggaar en A. Komen; tlaan, zn. v. L. Ciggaar en A. Komen. GETROUWD A. van Rosmalen en L. H. Nieraeth; van der Meer en L. Llsenko; T. D. elling en M. M. Dulvestefjn-, P. van ijver en J. C. van Iterson; D. En- l en J. Hoppenbrouwer; M. van der en S. Zandvliet; C. Schreuder en H, oos; P. H. Hoppers en A. Klein; H. bout en A. W. Swanenburg; B. van /lel en C. F. Herlaar; E. Versloot en n der Laan; F. Zwanenburg en C. A. Borsboom en J. W. T. Hoo- oom; A. van den Burg en E. de W. OVERLEDEN 8. Schouten. 91 jaar. wed. v. D. van C. E. Jordan, 66 Jaar, vrouw. Rapport „Middenstand en mededinging" Een door de Chr. Middenstandsbond op 15 oktober 1956 ingestelde commissie, die onder voorzitterschap staat van de heer H. van Eijsden uit Rotterdam directeur van de Chr. Textielbond en lid van de Tweede Kamer, heeft thans een rapport uitgebracht over „middenstand en mededingingDe commissie had de opdracht het vraagstuk van de econo mische mededinging aan een beschou wing te onderwerpen en zo mogelijk daarover richtlijnen te verschaffen die voor het ondernemersbeleid van belang kunnen zijn. Het rapport zal aan de maandag a.s. te Amersfoort te houden bondsraads vergadering van de Chr. Middenstands bond ter discussie ter goedkeuring wor den voorgelegd. De voorzitter van de Chr. Midden standsbond, de heer H. de Mooy uit Rijnsburg heeft op een Den Haag ge houden persconferentie o.a. medegedeeld dat men dit rapport kan beschouwen als een wegwijzer voor de praktijk, met de inmiddels in werking getreden wet op de economische mededinging als grond wet. Grote waarde moet. naar de me ning van de heer De Mooy, bij het rap port worden gehecht aan de principiële zyde. „Wij zien dit alles belicht door het evangelie", zo zei hij. Financiële verhouding Rijk-gemeenten 1959 Door de totstandkoming van de wet van 24 december 1958 houdende voor zieningen met betrekking tot de finan ciële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten voor het jaar 1959, is thans ook voor het dienstjaar 1959 toekenning van subjectieve verhogingen op de alge mene uitkering uit het Gemeentefonds mogelijk. De uiterste datum voor het indienen van verzoeken om dergelijke verhogin gen is bepaald op 1 mei 1959. VAKANTIEREIS REUMATIEKPATIENTEN De Nederlandse Vereniging tot Rheu matiekbestrijding zal evenals zij dat vo rig jaar deed, ddt jaar een vijfdaagse va- kar. tier eis voor reuma t ïekpa tien ten houden. De patiënten en het verplegend personeel dat de reis meemaakt, zullen ook dit jaar weer worden ondergebracht in parkhotel Rooding te Valkenburg. Deze reizen betekenen voor de reuma- tiekpaitiemten, die vaak jaren achtereen hun huizen niet verlaten, bijzonder veel. De reis begint a.s. maandag. De bussen waannee de patiënten reizen starten in drie plaatsen, namelijk in Groningen, Haarlem en Vlissingen. Deze bussen ne men ook onderweg in de plaatsen die men passeert, nog patiënten op. Baat het niet, schaden doet het zeker niet Van onze correspondent in Bonn) Een tentoonstelling van werken van de Frans-Russische schilder Marc Chagall in de Hamburger Kunsthalle is bezocht door niet min der dan 110.000 mensen. Tentoon stellingen van werken van Klee en Nolde, eveneens te Hamburg, elk door 50.000. In andere steden is de interesse voor dergelijke exposities al even groot Honderdduizen den mensen vinden heden ten dage de tijd en de drie a vier mark voor entreegeld en catalogus, om moder ne kunst te aanschouwen. Uit de psychische behoefte er aan, uit ech te belangstelling of uit snobisme van de gewone man („dat moet je gezien hebben!")Men gist er in West-Duitsland naar. In de afgelopen tien jaar hebben ten minste anderhalf miljoen Westduitsers een bezoek gebracht aan tentoonstellin gen van moderne kunst alleen al in München. Het waren niet alleen bekende kunstkenners want die zijn er maar weinig. Het waren ook niet slechts scho lieren en studenten. De mensen kwa men, bijv. in Hamburg, uit kleine steden rondom deze miljoenenstad en wel met extra bussen. Of ze kwamen uit bedrij ven, waarvan de directie goedkope massa-entreebewijzen had gekocht. Al die mensen maakten het mogelijk, dat de organiserende verenigingen uit kon den komen met hun kosten voor trans port, huur van zalen en verzekering. In het geval-Chagall moesten er schilde rijen uit New York en Tel Aviv komen en wat de verzekering daarvoor kost, is een bedrag op zichzelf. Het probleem dat deze massa-belangstelling voor de moderne kunst vormt, heeft vele facet ten. Wat betekent het dat meer dan 300.000 Westduitsers in 1955 en 1956 Picasso's werken hebben bekeken? En wat is de winst, dat 110.000 Noordduit- Leidse huisvrouwen zagen er die %ZTver^Me. een fraaie collectie van Op de gistermiddag in de bovenzaal van Het Gulden Vlies gehouden bijeen komst van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen hield de heer J. Hammes, secretaris van de Stichting Ned. Instituut voor Weten schappelijk Onderzoek van Edelstenen en Parels alhier, een praatje over de we reld der edelstenen. Deze wondere we reld omvat een zeer uitgebreid terrein, zodat de spreker zich genoodzaakt zag slechts hier en daar een greep te doen. De heer Hammes begon met te vertel len, dat edelstenen en juwelen bijelkaar horen. Een edelsteen moet gemonteerd zijn in een broche, armband of ring wil ze attractie voor de vrouw zijn. Het toi let heeft vanzelfsprekend grote invloed op het gebruik van sieraden. Geen won der is het, dat de sieraadnyverheid met argusogen de ontwikkeling van de mode gadeslaat. Spreker zette verder uiteen, dat de natuur een grote hoeveelheid mineralen heeft voorgebracht, waarvan een aantal geschikt is om geslepen te worden tot edelsteen. Bepaalde eisen van schoonheid, duurzaamheid en zeld zaamheden worden daarbij in het oog gehouden. Diamanten, robynen, saffie ren en smaragden behoren tot de be langrijkste edelstenen. Het woord half edelsteen, dat men zo dikwijls hoort uit- dat men de niet-transparante edelste nen wel eens aanduidt met sierstenen. Wanneer men by aankoop van een edelsteen een keus moet maken kunnen mode en bygeloof een grote rol spelen. Zeer veel edelstenen worden bijv. als talisman of amulet gedragen. Nadat spreker aandacht had gewijd aan de kleur van edelstenen raadde hy de da mes aan bfj eventuele aankoop van een duur sieraad een certificaat van echt heid aan te vragen. Later op de middag vertelde de heer Hammes allerlei we tenswaardigheden over de koning der edelstenen, nl. de diamant. Deze steen is de hardste die men kent en werd tot ongeveer 1700 alleen in Brazilië gevon den. Sedert 1867 zoekt men ook in Zuid- Afrika naar edelstenen. In dit verband wees spreker op de wrede strijd, die er daar om de macht is gevoerd. Uit het gezellige praatje van de heer Hammes bleek verder, dat heel wat diamanten een bijzonder interessante geschiedenis hebben. Spreker noemde enkele van de ze beroemde stenen en legde tot slot van het eerste gedeelte van deze mid dag op duidelijke wijze uit waarom dia manten zo duur zijn. Een groot aantal dia's, het onderwerp betreffende, werd getoond terwijl er in de pauze ook ge legenheid was om een fraaie collectie delstenen te bewonderen. Mevrouw C. HagemanVerhagen leidde zoals ge woonlijk de bijeenkomst. Begrafenis N. Parlevliet Onder bijzonder grote belangsteJling nogeveer zeshonderd personen waren aanwezig vod gistermiddag op de be graafplaats „Duirust" in Katwijk aan Zee de begrafenis plaats van de heer N Parlevliet, die maandag j.l. is over leden. Onder de vele belangstellenden be vonden zich B. en W. van Katwijk, re ders, afgevaardigden van het Groene Kruis en het bestuur van de Rederij- vereniging „Vuurbaak". In de aula van de begraafplaats voer de ds. I. E. F. Nawijn het woord. Deze sprakn aar aanleiding vanh et Schrift gedeelte Efezeërs 2 49 en richtte en kele woorden van troost tot de familie van de overledene. De zoon van de overledene, de heer N. Parlevliet jr. sprak woorden van dank, waarna gezongen werd de twee verzen van Gezang 27. Hierna werd de kist door het perso neel grafwaarts gedragen. Ben Essing wint kort geding tegen N.T.B. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft vanmiddag de Blokkerse burgemeesterszoon, Ben Essing, die dinsdag j.l. in een kort geding had geëist, dat de Nederlandse Toonkun stenaars Bond (N..T.B.) alsnog toe toestemming zal verlenen voor het optreden van het dansorkest van Victor Silvester op Hemelvaartsdag in de veilinghal te Blokker, in het gelijk gesteld. sers Chagalls driehonderd schilderijen zagen? Een criticus zei onlangs, dat het onmogelijk is, dat al die mensen zónder een indruk van Chagall of Picasso de tentoonstellingen hebben verlaten. Slech ter. zei hij, kunnen ze er niet van ge worden zijn, eerder beter. Niet meer zo „gek" Men acht het hier een vaststaand feit, dat die gemiddelde Westduitser, die soms een heel klein beetje, soms ook heel veel belangstelling voor kunst heeft, meer dan ooit open staat voor moderne kunst. De invloed van de nazistische ideeën over „entartete Kunst" moge hier en daar ondergronds nog wat voortwoekeren, men beschouwt ze in feite als definitief overwonnen. Vele mensen zouden in de moderne kunst uitingen thans de weerspiegeling zien van de wereld om hen heen, dan wel zij trachten aan de moderne kunst een dergelijke interpretatie te geven. En een feit is het zeker, dat de gemiddelde Westduitser die moderne kunst niet meer zo „gek" vindt als tot voor kort. Daarbij ontveinst men zich niet, dat het met begrip of gevoel kunnen waar deren van moderne kunst in de eerste plaats een kwestie van een zeker cultu reel peil is. Bij een opinie-onderzoek in de Bondsrepubliek is bijvoorbeeld ge bleken. dat van een reeks ondervraag den meer jonge lieden met het eind diploma gymnasium voelden voor mo derne kunst, dan zy die het niet verder hadden gebracht dan de lagere school. Maar in elk geval bleek bij dat onder zoek dat de Westduitse jeugd meer dan normale belangstelling voor de moderne kunst aan de dag legt. en in dit geval bepaald niet alleen uit snobistische motieven. Men zag ze zowel bij Van Gogh als bij Klee, Picasso en Chagall als afzonderlijke individuen door de zalen zwerven, alsof ze er bepaald geen behoefte aan hadden door wie ook voor gelicht te worden over de zin en de betekenis van de moderne schilderkunst. Invloed van de reclame In het Hamburgse blad Die Welt heeft de kunstcriticus Flemming onlangs niet willen ontkennen, dat het er al deze mensen jongeren zowel als ouderen om ging met deze moderne kunst „tot een gesprek" te komen. Men voelt zich daardoor blijkbaar aangetrokken, men ziet er misschien wel een uitdaging in. Maar er is, zo zegt Flemming, stellig ook een keerzijde aan deze overgrote belangstelling voor de moderne kunst- Immers. aan al die tentoonstellingen is een enorme publiciteit voorafgegaan, alsof het de verkoop van een markt- artikel betrof. Met grote affiches, met schreeuwende kleuren en in een Ameri kaanse stijl trok men de burger, de ge wone man naar de musea: naar de Etruskische kunst zo goed als naar Picasso, naar Chagall zo goed als naar het Europese Rococo. Zoals de huis vrouw beïnvloed wordt om een bepaald elektrotechnisch apparaat te kopen, om dat „iedereen het heeft", zo wordt de gewone man met een ook maar geringe belangstelling voor kunst er toe ge bracht naar Picasso en Chagall te gaan, omdat „je dat gezien moet hebben". Een mengsel van nieuwsgierigheid en sen satiezucht, van snobisme en toch ook wel echte belangstelling, drijft de men sen de musea in, naar de moderne en als het zo uitkomt ook naar oudere kunst kan niemand missen. Geen dag. Niet alleen om het nieuws, maar ook om de Desondanks waardeert men deze enorme belangstelling van de gemiddel de Westduitser. De moderne kunst be hoort misschien reeds tot zijn geestelijke en materiële bagage, zoals de Volks wagen en de Goggomobil, de buiten landse reis en het televisie-toneelstuk. Wordt hy er niet beter van. slechter zal die moderne kunst hem zeker ook niet maken wie zal het ontkennen? BEURSOVERZICHT Internationals in herstel Amsterdam, 24 april. De laatste beursdag van deze week bracht een zeer kalme handel in de in ternationale waarden. De aandelen gaven over de gehele linie in deze sector een zeer goed herstel te zien, t.o.v. de giste ren geleden verliezen. Ook vandaag ging er van de slotkoersen uit New York in Amsterdam geen stimulerende invloed uit op de koersvorming van de aande len. Het herstel werd dan ook hoofdza kelijk veroorzaakt door geringe publieke aankopen en aankopen van arbitrage zijde. Kon. Olies, die in Wall Street ho ger sloten, lagen op f 168 goed in de markt. De winst, t.o.v. de vorige slot- koers, bedroeg circa een gulden en de aandelen noteerden boven pariteit New York. De verkoopdruk van de vorige dag had in deze aandelen plaats gemaakt voor een bescheiden vraag, waartegen over hoegenaamd geen verkopen aan wezig waren. In de Philipshoek was het ook vandaag zeer rustig. De aandelen lagen een tweetal punten boven gisteren, terwijl ook de obligaties Philips iets ho ger noteerden. Aku's lagen aanvankelijk op 312 zeer goed in de markt op de dividendhervatting van de Amerikaanse dochter de American Enka. In het ver dere beursverloop brokkelde de koers af tot 309. De slotkoers van gisteren was 307%. Unilevers kwamen goed voor de dag op 549, tegen gisteren 541 li. Het verlies van de vorige dag werd hierdoor vrijwel geheel ingehaald. Aandelen KLM werden lager geadviseerd. Van Ameri kaanse zijde werd belangstelling getoond voor Unilevers en in geringere mate voor Philips. In de Scheepvaartmarkt ging iets meer om dan donderdag het geval was. Het merendeel van de aandelen lag iets boven de slotkoers van gisteren. Amster dam Rubbers waren in de Cultuurafde ling vrij actief en liepen op van 86 tot 89De koerswinst bedroeg derhalve bijna 4 punten en was het gevolg van speculatieve aankopen. Met Senembah was het vandaag niet best gesteld. Deze papieren verloren op 172 ruim 4 punten. Deli kon zich niet goed herstellen, doch de omzetten waren echter gering. Staats fondsen onveranderd. Er werd bij de opening van de markt vlot gehandeld in aandelen Walvisvaart. De beurs spreekt van een nieuw bod van Noorse zijde op het fabrieksschip de „Willem Barendsz". Dit bod zou belang rijk hoger liggen vergeleken bU het vo rige bod. WISSELKOERSEN Amsterdam. 24 april. Londen 10.62 —10.6314; New York 3.77A—3.77A; Mon treal 3.91} g—3.92A: Parys 76.92%— 77.02*4; Brussel 7.56*4—7.57; Frankfort 90.21%—90.26%; Stockholm 72.94—72.99; Zürlch 87.25*4—87.30*4; Milaan 60.79*4— "".84*4; Kopenhagen 54.7854.83; Oslo 53.01%—53.06%; Wenen 14.57%—14-58% Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84— 52.94; Lissabon 13.25—13.26%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 24 april ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. ADVERTENTIES ACTUEEL BETROUWBAAR VLUG Sterke Ned. positie in de walvisvaart (Van onze Haagse redactie) Een woordvoerder van de Ned. Wal visvaart Maatschappij verklaarde ons desgevraagd, dat het vrijwel zeker is dat Nederland by de onderhandelingen te Oslo 8 van de totale quotering zal verkrijgen. De positie van Nederland by deze onderhandelingen wordt te Oslo bijzonder sterk genoemd. Het totale aantal te verdelen walvis sen bedraagt 15.000 blauwe eenheden, d.w.z. ongeveer 24.000 stuks. De olie op brengst hiervan bedraagt 300.000 ton, waarvan Nederland dus 24.000 ton zou krijgen. Ten aanzien van het Nederlandse standpunt inzake een eventuele verkoop van de Willem Barendsz, vermelden wij hier nog de uitspraak van de president directeur van de Walvisvaartmaatschap pij. de heer H. J. van Leeuwen, dat men absoluut niet streeft naar liquidatie, al zal een buitengewoon hoog bod uiteraard wel in overweging genomen worden. 10 DIVIDEND NED. HANDEL MIJ. In de gisteren gehouden vergadering van de Raad van Commissarissen van de Ned. Handelmaatschappij N.V., is besloten aan de a.s. te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen het dividend op de gewone aandelen over 1958 te bepalen op 10% in contanten (onveranderd). Vorige Slotkoers koers v. heden 102 102* 102 102* Ned. '53 3% 97 B 97 Grootboek obl. 3% 82% Ned. '47 3% (3) 93 93* 96% 96% B 95 95 94% 95 Med '48 3% 90% 90% 90% 91 90% 90% 92 B 91% 90% 90% Dollarlng '47 3 94*4 94% Investeringscert 3 97% 97% Ned. 62-64 3 97A 9734 Indië '37 A 3 97 Grootboek '46 3 88% Med W B 6% llliV 111* 3hi!ips 5 274% 275% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Ver. HVA-my. Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K Berkel's Patent (v.) Calve Delft eert Deli Mij en (Ver.) Kon Pap v Gelder Hoogovens eet Miiller en Co. N. B. Ned. Kabelfabr Wilton Feyenoord Biliton 2de r 247% Dordtse Olie gew Kon Petr (f 20.— idem <50 a f 20 Holl Amer lijn Java China Paket K.LJM Kon Ned Stmv Mij Kon Paket My Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen 39 38% 147 148% 223% 224 85% 89% 140% 140% 28*4 28 176% 172% 10% 10% 307% 308% 249% 250 501 507% 152.70 153.50 216 216 459 460 303 302 363 364 592% 594% 258 260 541% 448% 223 221 247% 243 720% 726 168.50 169.40 166.90 167.65 155 1543/4 136 136 135 135.50 148*4 148% 135*4 136% 104% 145 125 125% 249% 249 144% 142% 135% 137% Adam '47 (3*4) 3.. idem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) idem "37 I-II1 (3%) Idem *38-1 (3%) 100 94*2 04'4 05% 96% Bankwezen Bank N. G. ^8 (5*4) 105% 105% id. N W. B. '52 (4%) 99tt 99% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen A'dam '53 3 98% A'dam '51 2% 86% A'dam '56 I 2% 81 80% A'dam '56 D 2% 94 93 Eindhoven '54 2% 80% 80% Enschede *54 2% 83 82% Den Haag '52 I 2% 88% 88*4 Idem II 2% 91 90 R'dam '52 I 2% 89 Idem II 2% 88 Idem '57 2% 98% 99B Utrecht '52 2% 92% Z.-Holl. 1957 2% 97 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteilingen Robeco 196.50 196 Amst. Bank285 287% H8.0 eert. 244 245% Rott Bank 258 258 Twentsche Bank 238 239*4 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 348 B 346 Borneo Sum. H. My. 57 56% Ned. G. en 8p. fabr. 271 266 Kon. Ned. Grofsm. 139% 137% Intematio115 115 Rott. Droogdok My. 651 653 Sikkens Lakfabr. '53 538 533 Tieleman en Dros 7% 7 Ned. My Walv.vrt. 119% 123% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 8% Am er Ik. fondsen Canadian Paclfio R. 29% 20% Intern. Nickel 90% 90% Anaconda 66 66y4 Bethlehem 8teel 50% 50% Cities Service 59 59 General Motors 49 48*4 Kennecott110% 111% Republic Steel 70% 71 Shell Oil 84% 85 Union Pacific 34% 34fJ Un States 8teel 90% 90% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 23/4 Edeimet Kon AA 70%GB 69 Prei wa idem 80 80% Electrolas B 321% Holl Constructie 385G 383 Ing our v Bouwnyv 231GB 235 Int Kunststof! Ind 51% Leldsche Wolsplnn 350GB 350G Ver TouwfabriekeD 225GB 230G3 Wemink's Betonm 134GB 136 %GB Van wyk Textiel 68% 68% 104GL 103%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7