Meeslepend besluit Meesterserie Kinderstoelen C.a LENS Co DRIE GROTE B s BIJ K. EN O. Brahms ineen magistraal gewaad radio en televisie L DE WIT'S Handelshuis RIJWIELEN Vier dagen op Schuttersveld: de Internationale Circus Show V. en D. bracht laatste modeflitsen OpgerlcKt I maart 1860 Vrijdag 24 april 1939 Tweede blad no. 29728 Volksleven in Zoeterwoude in de vorige eeuw LEZING VOOR „OUD LEIDEN" Een dezer dagen hield de heer C. P. J. Paardekooper uit Zoeterwoude voor de Commissie voor Volkskunde van de Vereniging Oud-Leiden een causerie over „Volksleven in Zoeterwoude in de vorige eeuw". In zijn inleiding wees spr. erop, dat het de bewoner van een dorp moeilijk valt, zelf het eigene daar te ontdekken. (Dat hem dit voortreffelijk gelukt is, bewees het vervolg van zijn voordracht). Hij was dankbaar dat de Vereniging „Oud-Leiden" hem nu heeft gedwongen alles op te schrijven, zodat het bewaard blijft. Als eerste onderwerp behandelde de heer Paardekooper de sieraden. Hij had van de heer J. P. J. M. Driessen, direc teur van de Leidse Goud- en Zilver- handel Van Rossum du Chattel en Driessen, een aantal prachtige sieraden meegekregen uit diens verzameling, een „kappestel", spelden, een ketting. Iedere boerendochter, die 18 jaar werd, kreeg zo'n kappestel, dat van 18-karaats goud was en wel f300 kostte. Later kreeg zij er armbanden enz. bij. De jongens kre gen een gouden horloge en gouden rin gen in de oren. De gouden kap werd ook wel eens gemaakt van dukaten goud. De Zoeterwouders deden veel aan fa miliebezoek; zij vroegen elkaar op een „half-elfie", een „half-viertje" of een „half-zeventje". Terwijl de vrouwen babbelden, gingen de mannen „bouwen", d.w.z. het vee bekijken. Bij een geboorte kwam de familie op „suikerdebollen- feest". Uitvoerig en met veel humoristische bijzonderheden behandelde spr. het hu welijksaanzoek en de vrijage. Werd een kermisvrijage serieus, dan gaf de vrijer een suikerkoek aan zijn meisje. Kreeg hij echter op het eerstvolgende bezoek het korstje van een koek aangeboden, dan was hij afgewezen. De jeugd haalde allerlei grappen en baldadigheden uit: zo hebben sterke jongelui eens een complete boerenwagen op het dak van de scheepmakerij gezet- De heer Paardekooper vertelde nog tal van aardige bijzonderheden, op een zo levendige, onderhoudende wijze, dat de aanwezigen er zeer van genoten. NIEUWE RIJN 39-40 Bovenstaande foto's van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix, de eerste speciaal voor de 50ste verjaardag van onze Vorstin gemaakt en dus van historische waarde, zullen verkrijgbaar gesteld worden in het kader van de actie „Koninginnefoto" ten bate van het Prinses Beatrix-Poliofonds. waar van Prinses Beatrix bescherm vrouwe is. De actie ..Koninginnefoto" heeft de mogelijkheid geschapen deze verzorgde kleurenreproducties als èèn geheel te verkopen tegen de lage prijs van f. 2-50. waarvan één gulden ten goede komt aan het Prinses Beatrix-Poliofonds- Men steune deze actie rer bestrij ding van de kinderverlamming naar de mate van zijn krachten; het prachtige doel is zulks ten volle waard. De actie „Koninginnefoto" loopt van heden tot 15 juni. Het ac- tie-adres luidt: Actie Koninginne foto Prinses Beatrixfonds Postbus 7107 Amsterdampostgiro 23. Foto's M. C. Meyboom. Uitgave. De Bezige Bij Prinses Beatrix Poliofonds. Triomfaal succes voor duo Krebbers-Olof Drie grote B's: Bach, Beethoven en Brahms waren present op dit laatste der zes concerten der K. en O.-meesterserie. Van Otterloo gaf aan dat concert een extatisch en jubelend slot met Brahms' machtige „Eerste Symfonie" in een bewogen herschepping, waarin bijna alles in de ware Brahmssfeer lukte! Zo'n reproduktie, waarin bijna alles lukt, komt niet dikwijls voor, doch deze was een aparte aantekening waard in het historieboek van K. en O. Brahms' Eerste. De verwantschap met het Beethoven- Idioom is nog evident. Vervuld van contemplatieve ernst is deze symfonie, uitlopend op een hymni sche finale, briljant en met verve ge speeld. Zij bezit kennelijk de diepe liefde van Van Otterloo. Hij doordrenkt het werk met een uiterst geladen spanning, in een opvatting, welke het ideaal der zui vere Brahmsverklanking met waarlijk verrassende vastberadenheid benadert. Iedere aarzeling is, zowel aan leider als aan orkest vreemd. Deze symfonie is zulk een vertrouwd repertoirestuk, dat een analytische be schouwing overbodig lijkt. De contrastwerkingen, van door wrochte bezonkenheid tot innige lief lijkheid toe, vinden haar bekroning in de machtige tutti van het koper, waar van het R.O. het groot geheim bezit, maar ook de andere instrumentengroe pen waren paraat om in glanzende so- noriteiten het hoogste van hun kun nen te geven. Geïnspireerd door een vitale stuw kracht, waardoor de expressie een grootse uitlaat vinden kon. Brahms zó te eren is waarachtig niet een ieder gegeven! Voor de pauze stond het concert meestersduo Krebbers-Olof weer in de dienst van een andere grote B: Bachs dubbelvioolconcert in d kl. t., dat dit opus ook reeds in het begin van dit seizoen ten gehore bracht tijdens zijn jubileumconcert. Wie de vergroeidheid tot elkaar van deze twee musici kent, begrijpt dat het samenspel ook nu van utizonderlijke orde was, ondanks de verscheidenheid in toongeving: bij Krebbers meer in dringend dan bij Olof, doch qua voor dracht elkaar in het markante wissel spel hecht benaderend. Er zou over de opvatting te discus siëren zijn: de hoekdelen nemen zij in het tegenwoordig in de mode zijnde ra zende tempo dat nauwelijks enige ruim te laat voor expansie. De oudere school deed het hier kalmer aan. Wij zijn met onszelf nog niet tot klaarheid gekomen over de vraag, welk inzicht de voorkeur verdient. Zeker is nochtans, dat dit snelle tem po voor Kebbers-Olof geen enkele strubbeling oplevert. Zij beheersen de gestelde formidabele technische opga ven feilloos. Opvallend geconcentreerd en bezield hebben beide violisten, die reeds zo veel vuldig samen in dit werk opgingen, er een gefundeerd inzicht in gegeven. Daarbij kon men tevens vaststellen, hoe hoog zij boven de gecompliceerde en veeleisende materie zijn uitgestegen, in nauwgezette samenwerking met het or kest, waarvan, ofschoon het hier slechts een louter begeleidende functie is toege wezen, zoveel van het welslagen af hangt. Zowel Olof als Krebbers kregen in het wel wat overladen programma nog gelegenheid zich afzonderlijk solistisch te doen horen. resp. in de Romances in G. gr. t. (op. 40) en F gr. t. (op. 50). Bij minder stylistisch verantwoord spelende musici domineert hier al gauw de zoe- telijkheld. Hiervan was bij hen gelukkig geen spi-ake: Olof poëtisch en gevoelig Kreb bers monumentaal in zijn lyriek, beide vervuld van de fynzinnig-voorname geest, die deze Romances in feite ken merkt. De melodieuse cantilenen bloei den op en belichtten innig betoverende Beethovenfacetten. Men had ze van deze strijdlustige geest nauwelijks ver wacht. Evenals na Bach was na deze niet- specifieke Beethovens het .applaus triomfaal. Wij mogen dan ook met recht trots zijn op dit duo van internationale faam. dat, na de veroverde lauweren in Brahms weer gewoon zyn plaats aan de lessenaar innam, alsof er niets aan de hand geweest was! De inzet van de avond was, vóór de drie grote B's aan het woord kwamen, Amerikaanse gift voor Preventieve Geneeskunde De Rockefeller-Stichting heeft in haar verslag over het eerste kwartaal van 1959, mededeling gedaan van giften aan 32 landen tot een totaal bedrag van 2.296.466 dollar. Aan dr. J. T. Buma, waarnemend di recteur van het te Leiden gevestigde Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde, is een bedrag van 2.400 dollar toegekend voor de bestudering van de uitvoering van programma's voor ge zondheidszorg en openbaar welzijn in Groot-Brittannië en de Ver. Staten. U kent de PRIJSVERLAGING van U koopt dus NU Dij OUDE VEST 111 - TEL. 25328 gewijd aan een vierde genie: Mozarts ouverture „Don Giovanni", de onver gankelijke opera buffa, welke sinds haar Praagse première in 1787, zegepralend de wereld veroverd heeft. Dat men het hier nog altijd „slechts" met die ouver ture, hoe wonderbaarlijk ook, moet doen. Helaas had het orkest hier nog niet die grandioze vorm gevonden, welke het in Bralims openbaarde. Maar dat is beter dan omgekeerd: nu blijft als climax liet magistraal symfo nisch slotakkoord van Brahms in de herinnering bewaard. Tot aan het ko mend seizoen! H. o.a. Juncker - Union - Phoenix A. de Wit's Handelshuis OUDE VEST 111 TEL. 25328 Advertentie Voor Uw recepties en partijen Wijnhandel VROUWENBOND NVV LEIDEN Gistermiddag werd in „Ons Centrum" de jaarvergadering gehouden van de af deling Leiden van de Vrouwenbond van het NVV. De presidente, mevr. A. Spie renburg—Beekhuizen, sprak een inlei dend woord, waarna de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse werden goedgekeurd. In de plaats van mevr. De Jong, die zich niet verkiesbaar stelde, werd mevr. Van Egmond-Hannoo gekozen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: mevr. A. Spierenburg Beekhuizen, presidente; mevr. G. Fiere- jean-Montijn, vice-presidente; mevr. G. Smal-Goozens, 1ste secretaresse; mevr. T Wassenaar-Sloos 2de secretaresse; mevr. J. van Lienen-Valk, 1ste penning meesteresse; mevr. E. Wondergem-An- nokkee 2de penningm.; mevr. C. v. Eg mond-Hannoo bestuurslid en de heer J. K. Schüller gedelegeerde LBB. Voor de Rodekruis-collecte en de le denwerfactie voor de kankerbestrijding Een in circuskringen goed inge voerd -persoon vertelde ons eens, dat het geslacht van de echte circusar tiest langzaam maar zeker uitsterft. De moeilijkheid om een origineel nummer te creëren en de voortdu rende intensieve training maken dat de animo voor dit harde bestaan steeds geringer ivordt. Het is dus niet alleen de door an dere vermaakmogelijkheden tanende belangstellingdie het voortbestaan vooral van de kleinere circussen in gevaar brengt. Want ondanks radio, film en televisie zal de bijzondere sfeer, die het circus ook heden ten dage nog omgeeft, steeds haar aparte bekoring op het publiek blij ven uitoefenen. Dat is het niet alleen. Maar het wordt ook steeds lastiger om een goed, verantwoord en aantrekkelijk programma op te stellen. Wellicht hebben deze problemen ook Toni Boltini parten gespeeld. Want zijn (Van een bijzondere medewerkster) Voor de laatste maal in dit seizoen konden gisteren bij V. en D. weer vele dames een keuze doen uit de modellen, die 4 mannequins presenteerden. Er was veel aandacht besteed aan pullovers, gecompleteerd met rok of pantalon. Lila overheerste in deze show. Wij zagen in deze kleur een beeldige gebloemde duster en een popeline regen, mantel Voor het strand werd een snoe zig pakje, bestaande uit een broekje met daarover een losvallend jasje van gele. bedrukte badstof getoond. De modellen van de japonnen, mees tal voorzien van wijde geplooide rokken, waren aangesloten. Bij de rechte jurken zonder taillenaad werd de taille gemar keerd door coupenaden. Bij vele model len bestond de garnering uit een strik of ceintuurtje onder de buste. Grote kragen vierden hoogtij en werden aan gebracht in dezelfde stof of van wit piqué. Japonnen met jasjes en pakjes waren er in grote verscheidenheid. Opvallend was een lichtgroen ensemble, gegarneerd met mosgroene knopen. De getoonde, meest rechte mantels waren van mooie stoffen, zoals mohair en bouclé of voor hoogzomer, van lin nen. Veel succes oogstte een marine linnen mantel, waarbij een witte met blauw genopte hoed werd gedragen. Van de korte avondjaponnen is ver meldenswaard de met luxedraad door weven bleu tulen japon. Klassiek van model was een bleu jaquard japon, waarvan de mooi bewerkte rok was ge garneerd met een roos van dezelfde stof. Een korte kanten bruidsjapon met bolero, waarbij een kapje van gekleurde bloemen getoond werd, besloot deze show. LEGER DES HEILS Ontvangst Zangbrigade Haarlem- Centrum Zowel zaterdagavond als zondag zal het Leger des Heils hier ter stede gast heer zijn van een groot aantal zangers van het korps Haarlem-Centrum. Onder leiding van de heer Bon brengt dit koor zaterdagavond in de korpszaal aan de Hooigracht een uitgebreid pro gramma ten gehore. Medewerking wordt voorts verleend door een instrumentaal kwartet. Ook de samenkomsten van zondag zullen door deze zangbrigade worden op geluisterd, terwijl een versterkt muziek korps de samenzang zal begeleiden. De leiding van deze samenkomsten is in handen van de Legerofficier, briga dier G. Claeys. gaven verschillende dames zich deze middag op. Medegedeeld werd, dat op 21 mei een excursie naar „De Vonk" te Noordwij- kerhout wordt gemaakt en dat op 25 juni een landdag te Nijmegen wordt ge houden. Het 1 Mei-feest wordt ook dit jaar in de Stadsgehoorzaal gehouden, 's Mor gens is er feest voor de kinderen, in de middaguren gevolgd door een familiebij eenkomst. In de avondbijeenkomst spreekt de heer H. Molendijk, burge meester van Amersfoort, de mei-rede uit. Medewerking verlenen de Muziek vereniging „Nieuw Leven" en de „Stem des Volks". Viering St.-Jorisdag WIJDINGSDIENST IN DE MAREKERK Ter gelegenheid van de St.-Jorisdag werd gisteravond in de Marekerk een padvind(st)ers wydingsdienst gehouden. Onder orgelspel betraden de diverse groepen uit Leiden en omgeving de kerk en vulden deze tot de laatste plaats. De dienst werd geopend met de vlaggenpa- rade, waarna de leider van de dienst, de heer H. J. Franken, een kort wijdings woord sprak. Na samenzang, hiervoor was gekozen het aloude „Wilt heden nu treden", werden door de leider, een pad vindster, een padvinder, een verkenner en een voortrekker resp. „De hoofdsom der Wet uit het Evangelie, de padvin der (sters) wet, en het V.T.-motto geme moreerd. waarna, wederom bij monde van de leider, het „Onze hulp is in de naam des Heren" werd uitgesproken. De heer Franken begon zijn toespraak met qc voorlezing uit boek Job 40 20-41; 25 en wees op de vergelijking, die kan worden gehaald uit het monster, be schreven in diL boek en de draak, die door St.-Joris werd verslagen. De draak, een vreselijk haast niet te beschrijven monster, was in vroeger tij den veelal het onderwerp van gesprêk; men geloofde toen nog. dat draken be stonden en dat o.m. een heel groot exemplaar onze aarde als een ring om sloot en steeds op de loer lag naar slachtoffers. Uit dit geloof vindt men, aldus spreker heden ten dage overal ter wereld nog duidelijke sporen terug. In ons land nog door afbeeldingen op plaatjes enz., in Engeland door St.-Joris de drakendoder uit de tijd der Kruis tochten. in China door de drakenfigu- ren op allerlei voorwerpen en de nog steeds plaatsvindende drakenoptochten, in Indonesië en in Afrika, overal wordt nog een of ander draakachtig monster als zinnebeeld van het kwaad afgebeeld. Dit kwaad, dat door St.-Joris, in naam van het Kruis, werd vernietigd hield met deze daad op te bestaan. Daarom koos Baden-Powell als symbool voor de pad vinderij St.-Joris uit. Op St.-Jorisdag gedenken wij de vernietiging van het kwaad in de naam van God. Na het dankgebed door de leider, ein digende in het gezamenlijk bidden van het „Onze Vader", werd de dienst be sloten en begaven de groepen zich naar de kampvuren, die het sluitstuk van de St. Jorisdagviering vormden. In het kringlokaal aan de Hooigracht kwam deze avond de Kring Rijnland van de Broedersch. van Oud-padvind(st)ers bijeen. Ook in deze samenkomst vond een stijlvolle St.-Jorisherdenking plaats. In verband met deze viering werd tij dens de plechtigheid op de Burchtheu vel de gouden St.-Jacobsstaf uitgereikt aan hopman A. Buis van de verkenners der R.-K. Jeugdbeweging. Dit op grond van de grote verdiensten van hopman Buis, gedurende 25 jaar aan de verken nerij bewezen. Morgen Emmabloemcollecte Morgen wordt de traditionele Emma- bloem-collecte gehouden. De opbrengst is bestemd voor de tuberculose bestrij ding in Uw naaste omgeving. Gelukkig vertoont de tuberculose in Nederland een daling, ondanks het feit, dat onder de gerepatrieerden en Hongaarse vluch telingen zeer veel tbc voorkomt. In 1956 werden per 10.000 inwoners 6.98 en in 1958 6.30 gevallen van tuber culose op de consultatiebureaus gevon den. Het aantal sterfgevallen ten gevol ge van de tuberculose daalde van 4.7 in 1956 tot 4.3 per 100.000 inwoners in 1958. Die dalingen zijn, zoals U ziet zeer miniem. Een reden te over om diligent to blijven en niet te verslappen in waak zaamheid. We doen dan ook een beroep op U om hen, die Uw hulp zo nodig hebben, niet teleur te stellen. Wilt U als collec tant Uw bijdrage leveren? Mevr. dr. M. N. Dinger-Stork, secretaresse van onze vereniging zal gaarne Uw aangifte in ontvangst nemen. Adres: Hofdijck 13, Oegstgeest. Tel. 24359. Bovendien bestaat er gelegenheid zich te melden hedenavond tussen 7 en 8 uur of zaterdag gedurende de gehele dag van 's morgens 8 uur af in het gebouw Steenschuur 6, Leiden. Dokter J. DE BRUYNET Voorzitter Afd. Leiden Ver. tot bestrijding der t.b.c. internationale Circus Show, waarmede hii tot en met zondagavond op het Schuttersveld is neergestreken, is vast niet vlekkeloos. Enkele nummers van het uitgebreide en zeker zeer gevarieer de programma blijven onder de maat, zelfs als men die moeilijke omstandig heden in ogenschouw neemt. En van de charme van verscheidene andere onder delen gaat veel verloren door de slor- d>'~rid en de nonchalance, waarmede ze worden uitgevoerd. Juist die hoge graad van perfectie, waardoor het gebrachte ogenschijnlijk moeiteloos lijkt te verlo pen, vormt een grote bekoring. En die schijnbare volmaaktheid hebben wij gis teravond tijdens de eerste voorstelling vaak node gemist. Hetgeen uiteraard niet wil zeggen, dat er voor de liefhebbers van het circus niets te genieten zou zijn. Integendeel. Alberto Basto bijvoorbeeld had voor de eerste maal leeuwen en beren tezamen in een kooi gebracht. En al was het nu niet zo daverend spectaculair, wat hij met de dieren vertoonde, hij werkte rus tig, zeker en gedegen. En ook was in deze Circus Show voor de paarden een flinke plaats ingeruimd. Mevrouw Bol tini verscheen in de piste met een glan zend zwarte viervoeter en een even don kere, nogal eigenwijze pony. Edith vormde met Alwin een klassiek en al tijd boeiend circusbeeld en niet te ver geten, de 5 Caballeros, die halsbrekende toeren uithaalden op de ruggen van hun onverstoorbaar galopperende dieren. Cubano deed in de nok van de goed bezette tent adembenemende dingen en de 7 Sblatteros, Italiaanse springplank acrobaten, spotten op de grond met alle wetten van de zwaartekracht. En dan hebben we Wolf Belfis - aangekondigd als de motorsensatie uit de film „Het spook in het circus" - nog niet eens ge noemd. Met een vaart van ongeveer honderd kilometer zweeft hij in het rond j en men durfde eigenlijk pas weer vrij adem te halen als hij eindelijk de rem men aanzet. Wij kunnen en willen niet alles noe men, dat ons op deze eerste avond werd voorgezet. Het was een gala-voorstelling met enkele onderbrekingen. De opval lendste daarvan was wel, toen het Col legium van het Leidse Studenten Corps in vier koetsjes de piste binnenreed Overigens hebben velen zich afgevraagd waarom de voorstelling moest worden gerekt door tussen de nummers door een collecte te houden, een fotoverkoop aan te kondigen en een firma gelegenheid te geven een reclamegrapje uit te halen.. Het waren teveel extraatjes buiten het programma om! Alberto Basto zorgde met zijn gevarieerde circusprogramma leeuwen en beren voor het eerstel het Schuttersveld, nummer van het uitgebreide en zeer' op

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3