GINA# II N.A.M. gaat naar olie boren in de Noordzee voor de Zuidhollandse kust Reeds in juli begin bij Kijkduin Proef te Dover kan van belang zijn voor de Deltawerken Agenda ENGELSE GIN Met een enkel woord VRIJDAG 24 APRIL 1959 Onderzoekingen al aan de gang Wie thans, staande op het strand nabij Scheveningen, in de richting van Engeland kijkt, ziet, behalve de golven en misschien een enkel schipniets. Binnen kort, reeds in juli, zal in dit beeld een kleinigheid veranderen. Veel is het niet: een boortoren, die men dan nog maar sterk verkleind ziet, want hij bevindt zich op een af stand van 5 km. uit de kust in zee ter hoogte van Kijkduin, ongeveer daar waar sedert korte tijd de twee nieuwe Haagse torenflats verrezen zijn. Een boortoren: dat is in dit geval nog lang geen oliewinning, doch alleen een boring tot onderzoek naar een mogelijk voorkomen van olie onder de Noordzee voor de Nederlandse kust. Wéér men nu met enige kans op succes zulk een proefboring kan wagen is een vraag, voor de beantwoording waarvan vele wetenschappelijke onderzoekers en tech nici ontzaglijk veel arbeid moeten ver zetten. Deze werkers staan in dit geval in dienst van de N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij, de N.AM., die in 1947 werd opgericht als een gemeen schappelijke onderneming van de Ko ninklijke Shellgroep (Bataafse Petro leum Mij.) en de Standard Oil Com pany of New Jersey (de Esso-Neder- land), welke beide grote maatschappijen elk voor 50 procent deelnemen in de NAM die te Oldenzaal is gevestigd. Soms succes Het is langzamerhand wel bekend dat, behalve te Schoonebeek in Drente, o.a. ook in Zuid-Holland vele boringen zijn verricht, waarvan sommige met succes. De olie daar gewonnen, wordt verder bewerkt in de installaties te Pernis, bij Rotterdam. Aangezien in de beide Ame- rika's reeds sedert lange jaren boringen onder het zee-oppervlak worden ver richt, waar zich olielagen voortzetten die op het land aan de kust worden geëxploiteerd, kwam men in Nederland op het denkbeeld om te onderzoeken of de „velden" in Zuid-Holland wellicht ook uitlopers hebben onder de Noordzee. Uitnodiging Sedert enige tijd zijn deze onderzoe kingen aan de gang, en gisteren heeft de N.A.M. een aantal journalisten uit genodigd, zich op de hoogte te stellen hoe dit in zijn werk gaat. Dit seis mische onderzoek heeft ten doel een beeld te verkrijgen van de scheidings- vlakken van de verschillende gesteente- lagen, in dit geval dus onder de zee bodem en een heel eind onder de zeebodem: enige duizenden meters. In het kort gaat dit als volgt in zijn werk: men laat op een diepte van enige me ters onder het zee-oppervlak een lading springstof ontploffen. Hierdoor ontstaan trillingen, waarvan de zich naar bene den voortplantende trillingen weerkaat sen op vorengenoemde scheidingsvlakken der gesteentelagen. Ze keren in enkele seconden naar de oppervlakte terug en worden op fotografisch papier vast gelegd. Drie schepen Wat de deelnemers aan de excursie, ongeveer 13 km. in zee ter hoogte van Hoek van Holland, zagen, waren drie schepen: een meetschip, een schiet- schip en een veiligheidsschip. Het meet schip sleept achter zich aan een onge veer 1100 m. lange kabel, waarin zich op gelijke afstanden 24 „seismometers" bevinden, die via de kabel zijn verbon den met de registratie-apparatuur op het meetschip. De schietboot vaart op een bepaalde afstand parallel aan het meetschip. Het „schietschip" werpt om de 400 m. een lading springstof in het water en deze wordt tot ontploffing ge bracht, hetgeen een hoge waterzuil ver oorzaakt. De trillingen van de explosie worden dus na de terugkaatsing opge vangen door de seismometers en omge zet in elektrische stroomstoten. De ap paratuur op het meetschip legt dan de toestand der aardlagen onder de zee bodem op lange stroken fotografisch papier vast in lijnen, punten en strepen, waaruit alleen de deskundigen van de N.AM. wijs kunnen worden. Conclusies Deze deskundigen vindt men op het kantoor van de „Dienst Seismisch Onder zoek Nederland", die even buiten Rijs wijk in Zuid-Holland is gevestigd op een winningsterrein van de oliemaat schappijen. Daar worden de van de schepen ontvangen stroken aaneenge voegd, gefotografeerd, verkleind, en dan Advertentie. Uit da beste koffiebonen! IUSOFÉ normaal - coffeïnevrij - espresso" ontstaat er een beeld, waaruit zij hun conclusies trekken. Zij kunnen uit de aldus verkregen kaart aflezen waar een gesteentelaag, die een belofte voor aardolie aantoont, het dichtst bij de aardoppervlakte (in dit geval de zee bodem) komt. Zulk een punt deed zich bij een zeer recent onderzoek voor ter hoogte van Kijkduin en daar zal men zoals gezegd, in juli door middel van een boring gaan kijken, of er nu ook werkelijk olie te vinden is. Niet eenvoudig Het bouwen van zulk een booreiland in zee is natuurlijk ook weer niet zulk een eenvoudig werk. Maar de N.AM. kan toevallig op het ogenblik beschik ken over een boor-eiland van de BPM, hetgeen een goede gelegenheid biedt, het werk in zee aan te vatten. Juist dezer dagen is op de aangegeven plaats voor Kijkduin een aantal boeien geplaatst, die trots prijken met de letters „NAM"' en dan aldus de NAM zal alleen de boorbeitel kunnen aantonen of er zich in de bodem voor de Nederlandse kust olie bevindt of niet. En wordt er olie aangetroffen, dan zijn langdurige produktieproeven nodig om vast te stel len, of deze voorkomt in economisch winbare hoeveelheden. BROER GRIEKSE KONING ONGEWENST IN INDIA Premier Nehroe van India heeft in de Eerste Kamer meegedeeld, dat Prins Peter van Griekenland door de regering is verzocht het land te verlaten, aange zien een deel van zijn activiteit de re gering ongewenst voorkomt. Nehroe zei dat de Prins, een broer van Koning Paul van Griekenland, een aan tal jaren te Kalimpong heeft gewoond, niet ver van de grens met Tibet. Prins Peter, die India inmiddels ver laten heeft, zei enige tijd geleden dat In dia de Chinezen geholpen heeft bij het onder de voet lopen van Tibet. De Griekse regering heeft te kennen gege ven, dat zij niet verantwoordelijk is voor het gedrag van de Prins. Zijn er nog Japanners op Nieuw-Guinea De geruchten dat er nog 400 tot 500 Japanse soldaten in de oerwouden van West Nieuw-Guinea leven zijn tot Tokio doorgedrongen. Deze geruchten waren door het Ne derlandse gouvernement verleden jaar onderzocht en tegengesproken, zij bleven echter aanhouden. De geruchten bereikten de Japanse hoofdstad toen daar een Nederlandse zakenman, de heer H. Eerenvelt uit Hollandia, op bezoek was. Volgens deze gelooft de bevolking van West Nieuw- Guinea vast dat er een grote groep Ja panners in de oerwouden op de Mount Edinburg leeft. Het gebied is 2 tot 3 maanden voetreizen van Hollandia ver wijderd. Hollandia was het toneel van een der bitterste gevechten in de Pacific-oorlog. Amerikaanse troepen landden daar en Joegen het Japanse leger het gebergte in. Een strijdmacht van 4000 tot 5000 Japanners vluchtte het binnenland in. De meesten zijn blijkbaar van honger omgekomen. Maar in september 1954 kwamen vier Japanners tevoorschijn en meldden dat er nog anderen in het bin nenland verbleven. In september berichtte een KLM- piloot die tussen Hollandia en Merauke vloog, dat hij een grote groep koi-te mensen met een lichte huidskleur had waargenomen. Toen hij laag ging vlie gen om de groep beter op te nemen, vluchtten zij het oerwoud in. Sindsdien hebben ook andere vliegers gemeld dat zij dergelijke mensen hadden waarge nomen. De heer Eerenvelt is van oordeel dat er een diepgaander onderzoek moet worden verricht. Luchtbellen tegen golven Britse vinding uit de oorlogsjaren (Van onze Amsterdamse redacteur) De N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij, die bij de uitvoering van vele waterbouwkundige werken een verbeten strijd moet voeren tegen het water, heeft een nieuw wapen aangetrokken, dat in staat is een onstuimige zee tot kalmte te brengen. De haven van Dover in Engeland wordt op het ogenblik voorzien van een installatie, die de golfslag tot de helft van de omvang zal terugbrengen. Hierdoor zal het mogelijk worden, dat de zeeschepen zelfs bij storm de haven kunnen binnenlopen. De A.B.M. gelooft dat dit slechts een begin zal zijn. Een uitvinding, welke in de tweede wereldoorlog door een Britse marine-officier, Alec Laurie, is uitge dacht, biedt zo meent men ongekende toepassingsmogelijkheden. De vimdimg verkeert nog in een expe rimenteel stadium. Maar de Pneumatic Breakwaters Ltd, waarin de ABM met enkele andere, Britse belanghebbenden participeert, acht de praktische toepas sing zeer goed mogelijk. De onderzoekingen naar een moge lijkheid om de ruwe zee te bedwingen, zijn niet nieuw. In de laatste oorlog, toen onder vaak ongunstige weersom standigheden landingen op diverse kus ten moesten worden uitgevoerd, bezon Alee Laurie zich op een nieuwe methode om de golfslag te kunnen breken. Hij zocht een methode, die voor het onprak tische gedoe van vaten olie op de golven uitstorten in de plaats kon komen. EERST MISLUKKING Bij de Britse admiraliteit waren reeds eerder proeven genomen om door mid del van opstijgende luchtbellen de gol ven te kalmeren, men bracht 'hiertoe een geperforeerde plastic-buis onder waiter aan, waarin lucht werd gepompt, maar het bleek, dat de luchtbellen, die uit de openingen ontsnapten, niet voldoende krachtig waren om de golfslag te bre ken. Alec Laurie itowam op de gedachte om de luchtbellen groter en sterker te ma ken. Dit zou mogelijk zijn, zo redeneerde hij, door de buis in plaats van te perforeren te voorzien van luchtver- delers, waaraan de ingeblazen lucht niet continu kan ontsnappen, maar met regel matige tussenpozen en in grotere hoe veelheid wordt losgelaten. Zo zou een grotere bel naar de oppervlakte stijgen met een kracht, die voldoende zou kun nen zijn om die golven te weerstaan. GROOT SUCCES De Pneumatic Breakwaters Ltd heeft de uitvinding, steunende op de ervaring en de adviezen van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, reeds gedeeltelijk in de haven van Dover aangebracht. De resultaten waren boven verwachting. De golfslag blijkt het bombardement van luchtbellen niet te kunnen weerstaan en omdat deze in die golven een krachtige tegenstroom doen ontstaan, neemt de ruwheid van de zee ter plaatse met ruim de helft af. Dit is de praktijk. Maar waterbouw kundigen riemen met de praktijk alleen geen genoegen. Zij willen deze ook we tenschappelijk benaderen. En daarom zit in het Amsterdamse hoofdkantoor van de A.B.M.ir. J. de Koning gebogen over ingewikkelde berekeningen, die van be- II.JAf Vowhetter» PfOegHl Baby-huidje BABYDERMSra Stormen woedden boven Chili In Zuid- en Midden-Chili zijn ten minste acht personen om het leven ge komen bij stormen, die verscheidene da gen boven deze gebieden hebben ge woed terwijl vele personen worden ver mist. De aangerichte schade is groot. Voorts wordt gevreesd dat zeven Chi- lenen en negen Argentijnen het leven hebben verloren bij een tocht door het Andes-gebergte. Reddingsploegen heb-, ben geen spoor van de vermisten kun nen vinden. In het berggebied van de Andes heb ben militairen die in de lucht door hef- schroefvliegtuigen werden bijgestaan groepen personen gered, die van de bui tenwereld werden afgesneden, toen sterk gezwollen rivieren plotseling, als gevolg van dijkbreuk, buiten hun oevers tra den. Langestraat: Tuinfeest Speeltuinver. „De Doorbraak". 712 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.15 uur nam. Prediker: Feestavond Ghr. Metaalbe- drijfsbond. 8 uur nam. SchouwburgK. en O. Toneelgezel - schap Johan Kaart. „Potasch en Perle- moer ln textiel". 8 uur nam. (foyer)K. en O.-lezing E. J. 'V. Sohuller „Vliegende Hollanders bo ven het land van de leeuw en Mau Mau". 8 uur nam. ITALIAANSE VERMOUTH Po*0 Per literfles f 6,95 een ff/tfijty' Cooymans-product lang zijn, wanneer men bijvoorbeeld wil weten hoeveel lucht in die buis moet worden geblazen om een bepaalde golf slag te bieken. De practici van de Ballast Maatschap, pij kijken echter al ver vooruit. Deze vinding maakt het straks mogelijk, zo zeggen zij., om elke willekeurige haven ingang om in open zee gelegen bouw plaats, los of laadplaats door het, doen zinken van enige strengen buis te vrij waren van te zware golfslag. Een schip, dat in open zee door zwaar weer in moeilijkheden komt, kan de van luclhtverdelers voorziene plastic buis in een cirkel om zich heen leggen, en als het een pomp aan boord heeft om lucht door die 'buis te jagen, dan zad men een „eiland van rust" in de ruwe zee hebben verkregen De A.B.M. denkt bij de praktische toe passing van de vinding o.a. aan de moeilijkheden, die de zee wel kan geven b(j de bouw van olieboortorens, die soms ver uit de kust worden geplaatst. Voorts kan deze „golfbreker", die gemakkelijk tijdelijk kan worden aangelegd, zeer grote diensten bewijzen bij de uitvoering van het Deltaplan, waar het in de open zeegaten soms duchtig kan spoken. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Chr. muzlekver. 18.20 De Hangmat. 18.50 Regeringsultz.18.50 Kies een loopbaan bij het onderwijs IV. Meer dan meester, door Joh. Tigchelaar, voorzitter van het mulo-verband Den Haag. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Kamer- muz. 19.30 Radiokrant. 19.55 The Messiah, oratorium (gram.). 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. 23Ï15 Volksmuz. met comm. 23.45—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 P.v.d.A„ pol. caus. 18.25 Mus. muz. 18.50 De puntjes op de 1, caus. 19.00 V. d. Jeugd. 19.10 Jazz- muz. VPRO: 19.30 Caus, over Charles Dar win's invloed op de hedendaagse levens beschouwing. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Vrouwenleven nu en in de toekomst, caus. 20.20 Pianorecital. 20.25 Boekbespr. 20.30 üitz. over Internat. Technische Bij stand. 20.40 Pianorecital. VARA; 21.00 Villa Sidonia, hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21.45 Post scriptum van de Vrede, klankb. 22.10 Musettemuz. 22.25 Buitenl. overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Muz. caus. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. 20.3022.15 Ar- tistencircus, filmrep. VOOR ZATERDAG 25 APRIL Hilversum I, 402 m. KRO; 7.00 Nws. 7.15 Koorzang. 7 30 V. de Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben Je zestig? 11.OO V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. Jeugd. 14.00 Idem. 14.10 Amateursprogr. 14.46 V. d. Jeugd. 15.15 Gregoriaanse zang. 15.45 Gram. 16.00 Rep. Interl. Hockey wedstr. Engeland-Nederland te Londen. 16.04 Lichte muz. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Filmmuz. KRO: 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Strijkork. 18.30 Kinderkoor. 18.45 Van klanten en wanten weten, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Omr. ork. en solist. 20.25 Gram. 20.35 Ge- var. progr. 21.55 Gram. 22.05 Amus. muz. 22.35 wy lulden de zondag ln. Aanslui tend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23.2524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en Uw gezin, caus. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.45 Cabaret. 11.15 Buitenl. overz. 11.30 Kleine harp en spinet. 11.50 Rep. v. h. verlovingsringen mandersloot donkersteeg 14 BINNENLAND By K.b. Is mr. D. A. van Hamel ambassaderaad te Caracas, benoemd tot consul-generaal der Nederlanden te To ronto. Het concours d'Elégance voor toer- wagens wordt op 29 april a.s. in Arnhem gehouden door de Federatie van Neder landse organisaties voor het personenver voer. De Jaariykse byeenkomst, die de Ne derlandse Vrygezellenbond op de wereld- VTljgezellendag organiseert, zal dit Jaar op 7 mei (Hemelvaartsdag) ln het Kur- haus worden gehouden. Gisterochtend heeft H. M. de Konin gin ln het paleis Huis ten Bosch ontvan gen de ambassadeur van India, de heer John A. Thivy. Namens de regering van India heeft de ambassadeur aan Hare Ma jesteit de uit acht delen bestaande bio grafie van Gandhl aangeboden, die werd geschreven door de Indiase auteur Shri D. G. Tendulkar, De plaatsvervangende secretaris-ge neraal van het ministerie van Binnen landse Zaken. Bezitsvorming en P.B.O., mr. F .R. Mijnlieff, is gisteren te Bonn aangekomen voor besprekingen over de bescherming bevolking met ambtenaren van het Duitse bondsminlsterle van Bin nenlandse Zaken. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiteriyk ter post moet zyn bezorgd, staan achter de naam van het 6Chip vermeld. Australië: M.s. „Arabic", 26/4, S.s. „Ho- bart Star", 27/4; Brazilië: M.s. „Gaaster- land", 27/4; Canada: M.s. „Prinses Irene", 27/4, S.s. „Maasdam", 1/5; Chili: via New York, 36/4; Ned. Antillen; M.s. „Maron", 27/4; Nieuw-Zeeland: S.s. „Rangltata" 1/5; Suriname: M.s. „Hersilia", 28/4; Unie van Z.-Afrika: M.s. „Oranjefontein", 27/4 en Z. W. Afrika: M.s. „Carnarvon Castle", 1/5; Brits Oost Afrika; S.s. „La Bourdon- nais", 1/5. Op Koninginnedag zullen onderde len van land-, zee- en luchtmacht para deren of defileren in Arnhem, Bergen op Zoom, Breda, Den Helder, Eindhoven, Harderwyk, 's-Hertogenbosch, Hilversum, Lelden, Maastricht, Nijmegen, Roosendaal. Utrecht en Weert. Op enkele plaatsen zullen onderdelen van de verschillende krijgsmachten gezamenlijk aan het défilé deelnemen. Op 13, 14 en 15 mei 1960 zal te 's- Hertogenbosch voor de eerste maal een Benelux-smalfllmfestival voor amateurs worden gehouden. Aan dit festival kan worden deelgenomen door iedere smalfilm amateur uit de Beneluxlanden. Er zijn vier categorieën vastgesteld, namelijk 8 en 16 mm. zowel ln zwart-wit als in kleu ren. Het onderwerp omvat slechts één ru briek, nameiyk reisfllms, waarbij men echter zo veel mogeiyk wil afzien van de traditionele reisdocumentaires, maar veel eer denkt aan bijvoorbeeld een originele weergaven van een bepaald facet van een reis. De films moeten uiterlijk op 11 april I960 zyn Ingezonden. BUITENLAND De markiezin van Londonderry is gisteren ln de leeftijd van 79 Jaar in het kasteel van Mount Stewart bij Belfast in Noord-Ierland overleden. Zij was een van de laatste befaamde „politieke gastvrou wen" die Londen gekend heeft. De mar kiezin was o.m. bekend om haar eigen aardigheden. In haar jeugd liet zij de fi guren van haar wapenschild op haar benen tatoeëren. Zij gaf steun aan ver schillende feministische organisaties en was in de eerste wereldoorlog de bezielen de kracht van het vrouwelyk hulpkorps van het leger waarvoor zij onderschelden werd. President Eisenhower heeft gisteren officieel bekendgemaakt dat de oud-mi nister van Buitenlandse Zaken. Dulles is benoemd tot zijn speciale adviseur voor Buitenlandse Zaken. Koning Olaf V van Noorwegen is gis terochtend in Stockholm aangekomen. Het ls zyn eersta officiële bezoek aan Zweden. Het centrale comité van de Oost- duitse communistische partij heeft giste ren op alle arbeiders een beroep gedaan de arbeidsproduktivitelt te vergroten en de economische plannen te heipen verwe- zenlyken. Vele fabrieken werken bevre digend maar andere biyven by hun plan ten achter, zoals bij de bouwnijverheid, de export en de vleesproduktie, Het Griekse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren de Russische bewering dat men de vestiging van Ame rikaanse raketbases in Griekenland over weegt, tegengesproken. De bewering was vervat in de Jongste Russische nota aan de Verenigde Staten. De Zuidiafrikaanse oud-minister van Justitie en Arbeid, dr. Colin Frazer Steyn, is op 71-Jarige leeftyd te Bloemfontein overleden. Onder generaal Smufcs kreeg dr. Steyn in 1939 de portefeuille van Ju stitie. In 1946 werd hij minister van Ar beid. Paus Joannes heeft kardinaal Paolo Giobbe, voormalig internuntius ln Den Haag, benoemd tot pauseiyk legaat by de Maltezer Orde „om het zo verdiensteiyke werk van die eerbiedwaardige soevereine orde te vergemakkeiyken". De officiële verloving van Prinses Takako Soega, de Jongste dochter van de Japanse keizer, met Hisanaga Sjimazoe, de zoon van een graaf, zal op *5 mei wor- cien gevierd, zo deelt het keizerlijke hof mede. Het paar zal in het najaar trouwen. De Prinses is 20 jaar, haar verloofde 25. Laatstgenoemde, een oud-klasgenoot van de Kroonprins, werkt bij een bankinstel ling. De Amerikaanse minister van Defen sie, Neil McELroy, heeft gisteravond ln een rede te New York tot de Vereniging van Amerikaanse Dagbladuitgevers verklaard, dat de V S. met het oog op de economische concurrentie van de Sovjet-Unie wellicht gedwongen zullen zyn tot een versobe- ringspolltiek over te gaan. „Anders lopen wy gevaar naar de tweede plaats te wor den verwezen. In deze wedstryd is er ech ter geen tweede prijs", aldus de minister. Stadszaal (grote zaal)Oostprlesterhulp m.m.v. Alma Mater-koor. 8 uur nam. Volkshuls: Voorlichtingsavond Anti- Atoombom Actie. Sprekers G. A. de Bock en pater Jelsma. 8 uur nam. Leiderdorp: Dorpshuis. C.J.B.T.B. Spr. ds. Banga over „Ons Christenzin in deze tyd". 7.45 uur nam. Wassenaar: Zuiderhout. Uitvoering Jeugdkoor „Bel Canto". Operette „De Witte Wolf". 7.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. 1011 uur voorm. bybelstudie, 11 uur voorm. ds. J. A. de Ruiter. Halte Posthof; Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Oostduin. 1.56 uur nam. Hooigracht 30: By zond ere opwekkings samenkomst Leger des Hells o.l.v. brigadier G. Claeys, m.m.v. zangkoor Haarlem I. Langestraat: Tuinfeest „Speeltulnver. „De Doorbraak". 26 en 712 uur nam. Schouwburg: „Kon. Ver. Lltterls Sa crum". Opvoering van „De vrouwen kry- gen hun zin" en „De brief van Don Juan". 8 uur nam. SchuttersveldInternationale circus show. 2.30 en 8 uur nam. St.-Antonius Clubhuis: „Ons Toneel" 6peelt „Kapitein" Venojn". 8 vuur nam. Stadsgehoorzaal. Demonstratiemiddag t.g.v. 10-jarig bestaan van afd. Leiden Ver. van leraren in de Llch. opvoeding. 2.30 uur nam. Stationsplein: Excursie Hed. Chr. Rels- ver. naar het Bloemencorso. 1.30 uur nam. Ten Catestraat: Heropening Speeltuin veren. „Westerkwartier". 4 uur nam. Leiderdorp: „Irene". Uitvoering Chr. Gemengde Zangvereniging „Excel sior" o.l.v. Hans Boelee, m. m. v. mej. L. Verdoes. zang. 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B W. J. Robert. 2.30 uur nam. Gerecht 10: Eredienst. Soefi-beweging. Spr. L .A. Rooke. 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Jehovah's Getuigen. „Hoe Uw kinderen voor misdadigheid te behoeden". 4 uur nam.; Wachttorenstudie Jehovah's Getui gen. 5 uur nam. MAANDAG. Den Burcht (grote zaal). Cabaret Alg. Ned. Invalidenbond. 8 uur nam. Hotel Centraal: Aandeelhouders verg. N.V. „De Leidsohe Bouwvereniging". 4.30 uur nam. Marnixstraat 104: Ouderavond. Dr. A. van Voorthuysenschool. 8 uur nam. Reuvens (Breestraat 27). Algemene ledenvergadering „Reuvens". 8 uur nam. Schuttersveld: Internationale circus- show. 2.30 en 8 uur nam. DINSDAG Café Aniba, (Herenstraat): Ledenverg. Tuiniers- en Bloemistenver. „D. E. V." 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Toneelavond Selsklp „Frysian". 7.45 uur nam. Prediker; Spr. evangelist Joh. Maas- bach. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal). K. en O. Film studiekring „The Pleasure Garden" en „Raices". 8 uur nam. Wassenaar: Zuiderhout. Buurtver. Kerkehout voert „Harten op hol" op. 8 uur nam. WOENSDAG. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.501.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Feestavond Leidse Chr. Oranjever. 8 uur nam. Kaasmarkt 1: Lederuverg. Geref. School vereniging. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Opening nieuwe zaal Voor-Aziatische afdeling. 3 uur nam. Stadhuisplein: K. en O.-excursie naar de Keukenhof en Aalsmeer. 9.15 uur voorm. DONDERDAG Stationsplein; Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar Paleis Soestdyk. 8 uur voorm. Station N.S. Wandeling Ned. Chr. Reis- ver. door Kennemerdulnen. 9.50 uur voorm. Tweejaarlijkse Bond6Congres v. d. Vrou wenbond v. d. P.v.d.A. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sport- progr. 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Harmonie- ork. 15.05 Van de wieg tot het graf. 15.20 Omr. ork. 16.05 Dubbelkwartet. 16.20 Boe kenwijsheid. 16.40 Kinderkoor. 17.00 Nieuwe gram. 17.30 Weekjourn. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Muzlekkiosk. 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, caus. 19.40 In Bybelland, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best? schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Hammond orgel en zang. 22.00 Gram. 22.15 Concert- ork. 23.00 Nws. 23.1524.00 Opsporing verzocht. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Gevar. progr. 21.15 Luipaard op schoot, doc. film. 21.4022.35 Quiz. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gevar. muz. 12.55 Weerber. 13 00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Gram. 14.10 Hoorsp. 15.10 Orkestconc. (15.5316.08 Caus.). 16.45 V. d. kind. 17.00 Idem. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.45 Amius. muz. 19.15 Pari. overz. 19.30 Interv. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoor spel. 22.30 Gram. 22.45 Avondgebeden. 23.00 Nws. 23.0623.36 Gevar. muz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Hersengym. 12.30 Nws. en Highlight. 12.45 Sportparade. 13.10 Gram. 13.45 Filmprogr. 14.10 Sport. 17.00 Sportber. 18.00 Gitaarspel. 18.30 Jazzmuz. 19.00 Journ. 19.24 Sport. 19.30 Nws. en Dansmuz. 20,00 Concertork. 21.00 Gevar. muz. (Om 21.30 Nws.). 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.00 Gram. (Om 23.30 Nws.) 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ham mondorgelspel. 13.30 Jazzmuz. 14.00 Ge var. muz. 15.30 Volksmuz. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Koorconc. 20.00 Dansmuz. 21.45 Nws. 22.10 Symf. ork. en sol. 22.30 Gram. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 1.00 Jazzmuz. 2.155.30 Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Orkestconc. 14.00 Muz. 15.40 Concert. 18.10 Muziek. 21.00 Hoorsp. 23.05 Symf. conc. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Accordeonmuz. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonmuz. 16.00 Gram. 16.45 Eng. les. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturgische gezangen 17.30 Gram. 18.00 Orgelconc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Gram. 21.15 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 in. 12.00 Gevar. muz. 12.54 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.20 Vrye tyd. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Bel Canto. 18.35 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Jazz muz. 22.55 Nws. 23.00 Gevar. muz.. 23.55 Nws. BIOSCOPEN 1.uxor „De herberg van het zesde geluk" A.l. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Casino „Julius Caesar". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „In de macht van de vampier". 18 Jaar. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Re\- „Goudraaf". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „De reis om de wereld in 80 dagen". A.l. Dagelijks: 2 en 7.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwensteeg 12) Leids Kunstcentrum Tentoonstelling „Schilderen en tekenen als vryetydsbe- stedlng". Werkd. 25 en 79 uur nam. 's zondags 25 uur nam (tot 26 april) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Lakenhal. Tentoonstelling „Heden daagse Nederlandse Keramiek". Werkd. 104 uur; zond. 14 uur (Tot 27 april). Avond- en nachtdienst der apotheken Te Leiden is geopend Apotheek Her- dlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Te Oegstgeest; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Bü geen gehoor bü Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Advertentie Met zorg bereid! IESCAFÉ normaal - coffeïnevrij - espresso WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) wind S .es ■is S& BS Den Helder geh. bew. DZO 1021 7 7 Ypenburg onbewolkt v.a. 1020 6 4 Vlisslngen onbewolkt ono 1020 8 8 Eelde zwaar bew. wat. 1022 7 5 Twente geh. bew. nno 1021 6 4 De Bilt vry w. onb. 1021 6 3 Eindhoven vrijw. onb. w.st. 1021 7 6 Z. Limburg onbewolkt wat. 1021 6 5 1 d c ;rsl. afg uur .3 s B is Helsinki sneeuwbui wzw 7 2 0 Stockholm licht bew. zw 3 3 0 Oslo zwaar bew. windstil 5 0 Kopenhagen onbewolkt O 4 3 0.4 Aberdeen half bew. windstil 6 0 Londen mist windstil 7 0.1 Amsterdam onbewolkt O 2 8 0 Brussel onbewolkt ono 2 8 0 Luxemburg onbewolkt nno 2 7 0 Parijs onbewolkt windstil 5 0 Bordeaux mist w 1 7 0 Grenoble onbewolkt windstil 4 0 Nice zwaar bew. n 4 10 0 Berlijn geh. bew. no 4 7 7 Frankfort zwaar bew. nno 1 8 0 Miinohen geh. bew. wzv 2 4 0 Zürich licht bew. windstil -1 0 Genève onbewolkt windstil 1 3 0 Locarno onbewolkt windstil 0 Wenen regen w 5 7 0.5 Innsbruck licht bew. wnw 2 -0 6 0 Rome half bew. ono 3 0 Ajaccio zwaar bew. no 2 7 0 Madrid zwaar bew. n 8 8 0 Malloroa zwaar bew. no 2 9 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2