OETERWOUDE MAG IN 1959 MAAR 16 HUIZEN BOUWEN BELANGRIJKE RAADSSTUKKEN VOOR LEIDERDORPS RAAD Ipgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 april 1959 Zesde blad no. 29728 foensdagavond kwam de raad dezer gemeente in vergadering bijeen onder rzitterschap van de burgemeester. By de ingekomen stukken bevond zich een rijven van een gevormd werkcomité Noord-Aa. Dit comité stelt zich tot doel de a.s. zomer recreatiegelegenheid te scheppen aan de Noord-Aa. Voor enkele Ireffen voorzieningen is een bedrag nodig van f 2000.—, welk bedrag het comité lenen bü de Boerenleenbank alhier. Gevraagd werd of de gemeente de beta- van de rente en de aflossing van deze lening wilde garanderen. Voorgesteld d de gevraagde garantie te verlenen. Dit voorstel werd met algemene stem- aangenomen. an Ged. Staten is bericht ontvangen, deze gemeente in 1959 een aan- ran 16 woningen mag bouwen. Aan Woningbouwvereniging is hiervan s kennisgegeven, opdat de plannen ooedig mogelijk kunnen worden ïn- jnd. >t algemene stemmen wordt beslo- bij de N.V. Bank voor Nederl. Ge iten een geldlening te sluiten van DOO.ter consolidatie van vlot- schuld. orts werd besloten toe te treden als van de Vereniging „Oud-Leiden" i een jaarlijkse contributie van f. 25. wijzend werd beschikt op het ter van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin en Plantkunde om toe te treaen id. a de nieuw aangelegde straat aan oge Rijndijk, die toegang geeft tot te maken sportterrein en de kleu- hool werd de naam gegeven „Laan loede Herder". firma H. van der Poel, alhier verzocht aan haar te verkopen een «1 grond aan de Hoge Rijndijk om particuliere woningen op te bou- B. en W. 6telden voor deze grond een oppervlakte van 5130 m2. aan ?mde firma te verkopen tegen een van f. 25.50 per m2. Hierin zijn be lli de kosten van bouwrijp maken; van de koopsom zal worden be- bij het verlijden van de voor- e koopakte en de rest na opleve- van de huizen. B. en W. stelden deze voorwaarde te aanvaarden, onder bepaling, dat over het res- rente wordt vergoed over de tijd ii de betaling van de 10 en de ing van'het restant, Met algemene nen werd dit voorstel aangenomen. beslissing over het uitbreidings- „Industrieplan Grote Polder" en lezwaarsohriften werd voor ten >te drie maanden verdaagd, onderw ij saangelegenheden werden afgehandeld. E.V.O. heeft een rapport uitge- it over de reinigingsauto en over vervoersprobleem der gemeente, viseerd werd de motor, die zeer is, te vervangen door een D.A.F.- otor en verder de nodige werk lieden te laten uitvoeren, en W. vroegen hiervoor een krediet 21.000.—. heer Van Vliet meende, dat het l.-rapport trachtte iedereen de boven het hoofd +e houden. Spre- heeft cijfermateriaal verzameld de eerste drie maanden van dit Aan de hand daarvan kwam hij conclusie dat de motor niet ver- id behoefde te worden, heer Van Diemen was dezelfde ïg toegedaan. heer Van Mil bevreemdde het, dat de heren Van Vliet en Van Die- het E.V.O.-rapport afwijzen, ter- ij juist daarom gevraagd hebben, voorzitter stelde voor het bedrag e ruilmotor af te voeren en vroeg rediet van f. 1000.Dit voorstel met algemene stemmen a an ge- a. ïgezien de provincie de Vrouwen- noet ophogen, zal ook het voetpad angs, dat in onderhoud is bij de inte, moeten rijzen. B. en W. vroe- ïiervoor een krediet van f. 10.000. heer De Graaf merkte op, dat de LEIDERDORP ergadering „De Does" één der zalen van het Dorpshuis de Zwemvereniging „De Does" jaarlijkse ledenvergadering, voorzitter, de heer v. d. Horst, in zijn openingswoord alle aan- in hartelijk welkom. Hij zei, dat tizoen 1958 zeer bevredigend is ge ien dat dit mede te danken is aan tde leiding van de nieuw benoemde tester, de heer Lans. De heer v. d. deelde verder mee, dat de moei den met de zuivering van het water [óór de opening van het zwembad I kunnen worden opgelost, echter i het seizoen een en ander ook ge- n orde worden gemaakt. Verder p voorzitter mededelen, dat het be- nu ruim f. 4000 heeft gestort in ids voor vernieuwing, met het doel en tot een 50 meterbad. Deze zal hedenavond in de raad be id worden. jaarverslag van het secretariaat, •acht door mej. v. d. Voort luidde Er zfjn 288 gezinsabonnemen- Irkocht en 3000 losse kaartjes meer let vorige seizoen. de bespreking over de algemene ivan het zwembad, deelde de voor mede, dat nu het zwembad con- middags vanaf 2 uur tot 's avonds als familiebad geopend is en in illing met vorig jaar, toen alleen :n tot 8 uur mochten zwemmen, iedereen zulks doen mits ouder jaar; het voorheen bestaande is dus vervallen, illen weer schoolwedstrijden wor- -houden, een algemene wedstrijd pe leden, er worden Finnen ver die polo komen spelen en uit Am- zal een schoonzwemploeg ko onder-waterverlichting mee- voor de leerlingen van de Ulo- I zullen wedstrijden worden geor- erd. waarvoor het bestuur een be schikbaar zal stellen. 'l6 mei a.s. zal het zwembad ge ld worden. iames Bakema en De Koning, bei- tredend, maar herkiesbaar, wer- acclamatie herkozen, leer v. d. Rheyden, secretaris van >rt-zwemvereniging „De Kleine deelde een en ander over deze ;ing mee. Zij telt reeds 46 leden, ft reeds met één 7-tal ingeschre- or de competitie van de KNZB. iningsavonden zullen zijn dinsdag derdag na 8 uur. lijdens het congres van de Bond olitie-ambtenaren in Nederland scherming van Dieren, dat op 22 april in Hilversum werd gehou- de heer E. Kronenburg, lid van ofdbestuur, in verband met zijn uit de actieve politiedienst, be- tot lid van verdienste als blijk lardering voor het werk, dat door het belang van de bond is ver- De heer Kronenburg maakt sinds eel uit van het hoofdbestuur. bewoners van de aangrenzende tuinen deze dus zelf moeten ophogen. Met algemene stemmen werd het ge vraagde krediet verleend. Bij de rondvraag vroeg de heer Van der Ploeg of er naast de 16 toegezegde woningen nog kans bestaat een grotere toewijzing te krijgen voor afgebroken woningen. Hierop antwoordde de voorzitter, dat officieus nog zes woningen zijn toege zegd, doch schriftelijk is dit nog niet be_ vest-gd. OEGSTGEEST —LEDENVERGADERING BOERENLEENBANK De Boerenleenbank „Oegstgeest" hield de algemene ledenvergadering in café Zomerlust alhier. De voorzitter, de heer C. M. den Hollander, gewaagde in zijn openingswoord van een gestadige groei van de bank. De omzet was van 26 mil joen over 1957 gestegen tot rond 27 mil joen gulden over 1958. Nadat de secretaris de notulen had gelezen werden de aftredende leden van de raad van toezicht en bestuur herkozen. De kassier, de heer J. W. N. van der Post. heeft een uitvoerig resumé gege ven op de balans, winst- en verliesreke ning, die in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f. 18.532.390.69 aangaf. Deze jaarstukken werden hierna goedgekeurd. De winst over 1958 bedroeg f. 4721.61 en hiervan werd f. 100 beschikbaar ge houden voor ev. kleine giften bij plaat selijke collecten e.d. en f.500 gereser veerd voor het over 4 jaar te vieren halve-eeuw-feest. Om het vergader- bezoek wat aan te moedigen was een verloting gearrangeerd. VOORSCHOTEN Internationale Rotary- bijeenkomst Gedurende het as. weekeinde zullen verschillende leden van de Rotary-clubs in Grays Thurrock (Engeland) en in Iserlohn <W.-Duitsland) met hun dames de gasten zijn van de Rotaryclub Voor schotenLeidschendam. Volgens het programma van deze in ternationale bijeenkomst worden excur_ flies gemaakt naar het bloemencorso, Keukenhof, enz. Tevens wordt in het Cultureel Centrum een gemeenschappe lijke discussie-bijeenkomst gehouden, waar zowel van Engelse als van Duitse zijde inleidingen worden gehouden. Na_ mens de Rotaryclub Voorschoten leidschendam spreekt dr. P. S. Seis over „Plaats en betekenis van rota it in deze tijd". Tijdens de op maandag 27 april te houden wekelijkse lunch onder voorzit terschap van de heer T. Versteeg te Leidschendam, waarbij de Duitse en En. gelse gasten eveneens aanwezig zijn, zal een Inleiding worden gehouden over „De betekenis van de tuinbouw in Neder land". Barmond De taptoe op Koninginnedag zal niet gehouden worden om 8 uur maar om 9 uur nam. De heer A. A. van Gils, adjunct commies ter gemeentesecretarie alhier, is benoemd tot adjunct-commies ter ge meentesecretarie in Breda. JAARVERGADERING COÖP. RAIFFEISENBANK Onder voorzitterschap van de heer F. P. Vergeer hield de Coöp. Raiffeisen- bank haar 57ste jaarvergadering. In zijn openingswoord gaf de voorzit ter een uitvoerige uiteenzetting over de monetaire ontwikkeling in ons land ge durende het laatste jaar. Wat de Raif- feisenbank in Warmond betreft kon men, aldus spreker, tevreden zijn. Het aantal leden neemt nog steeds toe en ook het zo gepropageerde sparen der jongeren is in deze gemeente een suc ces. Dat slechts een bescheiden winst te boeken viel was het gevolg van het feit, dat aan de spaarders een hogere rente was uitgekeerd, hetgeen het be stuur meer in het belang van de leden achtte, dan het maken van een grotere winst. Het aantal leden bedraagt momen teel 159. In totaal werden 10391 dag- boekposten geboekt. Het aantal spaar rekeningen bedraagt thans 963. Zonder enige discussie werden zowel de winst- en verliesrekening als de ba lans over 1958 vastgesteld. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer J. v. Winsen en als lid van de raad van toe zicht de heer L. P. Heemskerk. Beiden verklaarden hun herbenoeming te aan vaarden. Teneinde het toetreden als lid van de bank meer aantrekkelijk te ma ken werd met algemene stemmen beslo ten het entreegeld te laten vervallen. Voor het bezoeken van de ledenver gadering zal voortaan presentiegeld worden uitgekeerd. De boete vervalt dan. KATHOLIEK VROUWENGILDE In het Stationskoffiehuis hield de af deling Warmond haar laatste leden bijeenkomst van dit seizoen en tevens haar jaarvergadering. De opkomst was heel goed. De presidente, mevr. Mes kersHendriks opende de avond met een woord van welkom aan alle aan wezigen, in het bijzonder aan de spre ker, pater J. Remmerswaal S.J De secretaresse gaf een verslag van de activiteiten van het afgelopen jaar. Uit het verslag van de penningmeeste- resse bleek een batig saldo van f.69. In het Lourdesfonds is op het ogenblik f,92. Als kascommissielid werden be noemd mevr. Koek en mevr. Van Die&t. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op, want beide aftredende leden werden herkozen. Na de pauze sprak pater J. Rem merswaal over het onderwerp „Getui gen van Jehova". Uitvoerig besprak hij alle facetten van dit merkwaardige ee- loof. Na afloop bedankte de presidente de spreker en sloot de bijeenkomst- Toneelavonden Oostdorp Oc'k de Buurtvereniging Oostdorp en omgeving heeft op de twee toneelavon den, die in het Verenigingsgebouw in de Kerkstraat georganiseerd werden, on dervonden dat het zo langzamerhand een hele toer wordt een of twee keer een zaal vol 'te krijgen. De belangstelling voor het optreden van de uit eigen leden gevormde toneelgroep bleef ver beneden het gemiddelde van tot nu toe. Aan de prestaties van de groep heeft het niet gelegen; het toneelspel „De schat van Oom Bart" werd onder regie van de heer P. Vermeulen vlot en goed over het voetlicht gebracht. Cor van der Kroef, die onlangs de gelederen van de toneel groep kwam versterken, blijkt een voor treffelijke aanwinst te zijn naast de an dere goede toneelkrachten, over wie de regisseur reeds beschikte. Onder de genodigden op de eerste avond bevond zich wethouder mr. dr. J. Hazenberg, alsmede een aantal afgevaar digd en van andere buurtverenigingen in de gemeente en functionarissen van ge meentediensten, waarmee de buurtver eniging contact heefit. De avonden wer den ingeleid door de voorzitter, de heer P. Zegwaard, die na afloop ook namens alle aanwezigen de toneelgroep dankte en de dames een bloemenhulde bracht en de heren een andere attentie aan bood. De avonden werden besloten met een gezellig samenzijn; de muziek werd ver zorgd door ..The New Music Stars" on der leiding van J. Knijnenburg. Voor de komende raadsvergadering krijgt de raad nog de volgende voorstel len te behandelen. De begroting 1958 van het Bureau So ciale Zorg. Het blijkt, dat de subsidie van de gemeente tot dekking van net nadelig saldo op de gehele begroting verhoogd is met f. 2.590. Dit was te ver wachten. aangezien reeds in 1953 door het Verificatiebureau in een rapport is opgemerkt, dat de kosten van het Bu reau Sociale Zorg, in vergelijking met andere gemeenten, niet hoog waren, en dat in de toekomst een stijging der uit gaven te verwachten was. Bij voort gaande groei der gemeente zal op een aanmerkelijke stijging der kosten moe ten worden gerekend. Als niet voor ziene belangrijke uitgaven worden o.m. vermeld: a. een door het bureau te be talen subsidie van ruim f. 1C00, in de kosten van de maatschappelijk werk ster van de Prote=tants Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging, voor de voor het bu reau verrichte werkzaamheden: b. een betaling van ruim f. 3400— aan net Ministerie van Maatschappelijk Werk voor de verpleging van een dame in een blindeninrichting; c. een betalig van ruim f. 1700.voor de verpleging van kinderen in een instituut voor doof stommen. B. en W. stellen de raad voor deze aangeboden suppletoire begroting goed te keuren. ZWEMVERENIGING „DE DOES" De rekeningen 1958 en de begroting 1959 worden de raad ook heden aan- gefcötlen. Het blijkt, dat het batig saldo over 1958 f. 6.118.15 bedraagt. Uit de scheiding van dit saldo in twee posten en uit de bijgevoegde toelichting blijkt, dat de zwemvereniging er prijs op stelt over een reserve te beschikken voor uit breiding en vernieuwing van het bod. Onder uitbreiding moet dan worden ver staan 't bijbouwen van een bad met een lengte van 50 m. Dit is naar voren ge bracht bij een onderhoud, dat het be stuur met het college eens had. B. en w. achtten toen een dergelijk groot bad niet nodig. Op zichzelf heb ben B. en W. er gêen bezwaar tegen, dat de zwemvereniging uit voordelige exploitatiecijfers een reserve vormt voor uitbreiding en vernieuwing; krachtens het raadsbeslut tot het in exploitatie ge ven van het bad kunnen geen verande ringen worden aangebracht zonder toe stemming van de raad, zodat deze te allen tijde in het aanbrengen van ver anderingen moet worden gekend. Teneinde duidelijk te doen uitkomen, dat het voordelig saldo aan de gemeente moet worden uitgekeerd, moet duidelijk worden omschreven: uitkering aan de gemeente Leiderdorp van het batig sal do, en splitsing van dit saldo zal dan moeten zijn: f. 4000 gestort als reserve voor vernieuwing en uitbreiding en f,2.118.15 aan de gemeente uitgekeerd. In de aangeboden begroting over 1959 is reeds een uitkering geraamd van de zwemvereniging van f. 2000. B. en W. spreken gaarne hun waar dering uit over de wijze, waarop het gemeentelijk zwembad door de vereni ging wordt geëxploiteerd. Zij hebben de overtuiging, dat het gunstige re sultaat van de exploitatie over 1958. afgezien van het weer in dat jaar, te danken is aan de activiteit van het bestuur en het personeel der vereni cing. OPENSTELLING BAD OP ZONDAG Onder beding, dat op zondagmiddag zwemwedstrijden en training van zw emmers (sters) verboden zou zijn, heeft de raad verleden jaar toegestemd in het verzoek om openstelling van het zwembad op zondagmiddag van 2 uur tot halfzes, voor de maanden juni, juli en augustus. Het bestuur der zwemvereniging heeft nu toestemming gevraagd om gedurende het gehele zwemseizoen op zondagmiddag het bad open te stel len voor het publiek B. en W. stellen voor deze toestemming te verlenen, onder hetzelfde voorbehoud als verle den jaar. LICHTRECLAME WONINGEN B. G. CORTSLAAN In de raadsvergadering van 23 ja nuari j.l. wilde de raad de beslissing in zake plaatsing van lichtreclames op de woningen aan de B. G. Cortslaan op schorten en alsnog een nader rapport omtrent de dakconstructie afwachten. De gemeente-architect heeft een rap port opgemaakt, waaruit blijkt, dat het niet mogelijk is het dak van de 54 wo ningen te belasten: echter acht deze het wel mogelijk reclame-objecten aan de kopgevels van het woningblok aan te brengen. B. en W. menen echter, dat dan de consequenties niet zijn te over zien, en willen daarom het voorgestelde raadsbesluit intrekken. Ook blijkt het niet nodig de Algemene Politieverordening aan te vullen, omdat deze reeds enige bepalingen inzake reclames bevat. Bovendien kent ook de Bouwverordening nog een bepaling in zake reclameborden en -toestellen. Plannen tot uitkoop van de walvisvaart In kringen van Engelse reders, die zich bezighouden met de walvisvaart L te Londen vernomen, dat Engelse, Japanse en Noorse walvisrederüen het plan hebben opgevat de Nederlandse walvisvaartbelangen „uit te kopen". Vandaag zijn daartoe in Oslo Engels- Japans-Noorse besprekingen begon nen. Het plan is het Nederlandse fabrieks- schip, en de vangstrechten van de Nederlandse Maatschappij voor de wal visvaart, in één koop gezamenlijk over te nemen. Daarmee is dan het probleem van de verdeling der vangstquota uit de wereld. DE GEVLEUGELDE VRIENDEN Uitslag van een wedvlucht met 184 oude duiven vanuit Roozenüaal over een afstand van ongeveer 65 km. J. H. Groe ne veld 1—6—9; J. Parlevliet 2—8; W. v. d. Zwaan 35; H. Vermeulen 4; W. O van Eek 7—10, HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW De Wassenaarse afdeling van de Hol landse Mij van Landbouw hield dezer dagen haar jaarvergadering in Huize Den Deyl onder voorzitterschap van de heer D Nell. Naar aanleiding van een brief van de Melkcommissie Zuid-Hol land werd besloten te trachten een cur sus in het handmelken in Wassenaar te organiseren. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De aftredende bestuurs leden, de heren H. Nell en S. de Jong werden herkozen. Besloten werd met enkele andere organisaties gezamenlijke vergaderingen te organiseren. Ook een „boerendag" in de week van het Wasse naarse zomerfeest staat weer op het programma. Uitvoerig werd gesproken over de beschrijvingsbrief voor de alge mene vergadering. Er zal namens de af deling een vraag worden gesteld over de korting op varkens, die op levend ge wicht verkocht worden. ZILVEREN JUBILEUM Op 1 mei a.s. viert de heer G. Ruiten beek zijn 25-jarig jubileum als tuinbaas op „De Pauwhof", de buitenplaats aan de Rijksstraatweg, waar de Overvoorde- Gordonstichting gevestigd is, een werk en recreatie-oord voor kunstenaars en intellectuelen. Toen de heer Ruitenbeek in 1934 naar Wassenaar kwam had hy reeds verscheidene jaren gewerkt op buitenplaatsen in Tiel, Velsen en de Haarlemmermeer. In de Wassenaarse tuinbouworganisaties is hij een bekende figuur; o.m. is hij 2e secretaris van de plaatselijke afdeling der Koninklijke Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Het Wassenaarse Nutsdepartement organiseert op zaterdag 9 mei a.s. een dagexcursie naar Brugge en Gent in België. De reis wordt per autobus ge maakt. Om half 8 's morgens wordt uit Wassenaar vertrokken. In de twee Bel gische steden zullen verschillende be zienswaardigheden bezocht worden on der deskundige leiding van mej. Stelt man uit Wassenaar. Maandag a.s. wordt in Wassenaar begonnen met het praktische gedeelte van het verkeersexamen onder leiding van de verkeerspedagoog, de heer Th. van der Hoek. Er zullen ongeveer 700 jongens en meisjes aan deelnemen. Het praktische gedeelte van het examen zal ongeveer twee weken in beslag nemen. JAARVERGADERING VVV Onder voorzitterschap van dr. A. L. A. van Unen heeft de VW Wassenaar woensdagavond in Kasteel Oud-Wasse naar de jaarvergadering gehouden. Na dat de voorzitter het overleden bestuurs lid, de heer W. J. Hoogeveen, herdacht had. werden de jaarverslagen uitge bracht die een overzicht gaven van de activiteiten in het afgelopen jaar en van de financiële positie. Pogingen om met andere gemeenten ror>5 Leiden te komen tot de uitgave van een Rijnland-folder leden schip breuk. Wassenaar besloot daarop een eigen folder te ontwerpen, welke bin nenkort in een oplage van 15.000 stuks in binnen- en buitenland zal worden venspreld. Het Informatiekantoor, dat is ondergebracht in de boekhandel Hoo geveen in de Kerkstraat, verstrekte in 1958 in totaal 4597 inlichtingen. Het fi nancieel versla" van penningmeester mr. H. E. Waalk/ is sloot met een uiterst bescheiden batig saldo van f. 9.45. Van de aftredende bestuursleden werden de heren van Unen, H. de la Rle en J. Verboom herkozen. In de plaats van de heer Hoogeveen werd tot be stuurslid benoemd de heer A. Slot. De heer H. van Elk die zicji niet herkies baar had gesteld, werd tot ere-lid van de vereniging benoemd. Nadat de vergadering een aantal wij zigingen in de statuten had goedgekeurd hield de heer A. F. Luyken uit Den Haag een zeer interessante inleiding ovec het vreemdelingenverkeer en zijn betekenis. Spreker noemde enkele cijfers waaruit wel duidelijk de betekenis van het vreemdelingenverkeer voor ons land blijken, kan. In 1938 leverde het bezoek van buitenlanders ongeveer 9 miljoen gulden op. in 1958 niet minder dan 275 miljoen gulden! De R.-K. Jongeren organiseren op de avond van Koninginnedag in het Verenigingsgebouw een Oranjebal. De dansmuziek zal verzorgd worden door het eigen dansorkest „The Tornado's". De 3 plaatselijke R.-K. Verenigin gen „Snel en Lenig, „Zilvermeeuwen" en „Raaphorst" zullen zondag 26 april In het R.-K. Verenigingsgebouw een film- middag organiseren voor haar leden en andere belangstellenden. Deze middag zal speciaal een jeugdmiddag zijn, want 's avonds zullen de oudere leden een contactavond houden. Op deze avond zal de heer S. v. Brakel met enkele ritmi sche groepen van S. en L. een demon stratie geven. Evenals in vorige jaren zal op 4 mei in Wassenaar aan de nationale herdenking worden deelgenomen door het vormen van een rouwstoet die langs de oorlogsbegraafplaats „Het Lange Duin" aan de Schouwweg zal defileren. De stoet stelt zich op aan de Nachte- gaallaan en wordt bij de tramhalte „Drie Papegaaien" ontbonden. SCHIETWEDSTRIJDEN Er zijn totnutoe ongeveer 150 deelne mers geteld aan de j.l. zaterdag geopen de nationale schietwedstrijden, die in de schietloods achter het politiebureau ge organiseerd worden door de Wassenaar se Verenigingen „Juliana" en W.P.S.. De wedstrijden duren tot en met zaterdag 2 mei; er worden in totaal ongeveer 450 schutters verwacht. In de korpswedstryd leiden op het ogenblik in de klassen A, B en C resp. Joubert II (Oudekerk aan de IJssel) met 203 pht: Joubert III met 189 pnt en Baarn en Omstreken III met, 209 pnt. Op de personele baan werden totnutoe de beste prestaties geleverd door. A: G. J. Schrijver (Baarn) 48 pnt; B; T. v. d. Caay (Vlaardingen) 49 pnt; C; W. Congres Vrouwenbond P. v. d. A. te Utrecht De P. v. d. A. is bereid tot redelyke samenwerking maar heeft zoveel ge zond zelfbewustzijn en politieke wer- kelijkheidszin dat zij de redelyke zekerheid wenst dat afspraken wor den nagekomen en een vooruitstre vend beleid wordt gevoerd. Dit verklaarde de secretaris van de P. v. d. A. de heer J. J. A. Berger gis teren op het te Utrecht begonnen tweedaagse congres van de Vrouwen bond van de P. v. d. A. Hij zei, dat wanneer een vooruitstre vend beleid niet kan worden gevoerd het deelnemen van de P. v.d. A. aan de regering geen zin heeft. Over de gevoer de bestedingsbeperking zei de heer Ber ger, dat de P. v. d. A. de verantwoorde lijkheid voor dit beleid niet heeft ont lopen en daarom thans ook gerechtigd is opheffing van de gevolgen van deze bestedingsbeperking te eisen voor de loon- en salaristrekkenden. Sprekende over de jongste verkiezingen zei de heer Berger dat tegen de hoop en verwach ting in van misschien wel velen de P.v.d.A. niet is verslagen. Het herstel van de P. v. d. A. noemde hy indruk wekkend. Tevoren nad de nieuwe presidente van de Vrouwenbond van de P.v. d.A., me vrouw A. van der Goes van Naters reeds gewezen op de grote activiteit die zich in de Vrouwenbond de laatste tijd ontplooit. Zy releveerde de benoeming van de aftredende presidente, mevrouw E. Rib- bius Peletier, tot lid van de Raad van State, waardoor een bekwaam presidente de voorzittershamer van de Vrouwen bond moest neerleggen. De leden van de bond werden voorts toegesproken door de burgemeester van Utr°cht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Boeten voor kleine overtredingen Nieuwe regeling In enkele plaatsen (Van onze Haagse redactie) Het voor de politie en het Nederland se publiek geheel nieuwe instituut, waarbij ingaande 1 mei a.s. de boeten op kleine overtredingen ter plaatse zul len kunnen worden betaald bij de op sporingsambtenaar die de overtredingen constateert, is slechts van kracht voor die overtredingen waarop een maxima le boete kan worden gelegd van f. 10. De boeten zijn op vaste bedragen bepaald: f. 2.50 voor overtredingen begaan als voetganger of bestuurder van een twee- of driewielig rijwiel, f. 5 voor overtre dingen door bestuurders van twee- of driewielge rijwielen met hulpmotor of tweewielige motorrijtuigen en f. 7.50 voor overtredingen door bestuurders van mo torrijtuigen op meer dan twee wielen of voor het overtreden van een wachtver- bod voor zo'n motorvoertuig. Voor be stuurders van rijwielen, rywielen met hulpmotor, twee- en meerwielige motor rijtuigen kunnen als kleine overtredin gen worden beschouwd, eventueel aan de voertuigen geconstateerde gebreken en ryfouten. Voorshands wordt de nieuwe regeling alleen van kracht in enkele delen van de arrondissementen Breda, Rotterdam, Zwolle en Leeuwarden. Hilversums burgemeester weer plotseling ziek (Speciale berichtgeving) Burgemeester J. J. G. Boot van Hil versum is gistermiddag door een hart aanval getroffen. Hü is in het Diacones- senhuis te Hilversum opgenomen, waar hij een rustige nacht had. Thans is zjjn toestand naar omstandigheid redelijk wel. Burgemeester Boot heeft zich enige weken geleden onder medische behan deling moeten stellen. Hem werd rust tot zeker half mei voorgeschreven. Op 3 april werd hij voor een korte kuur in het Diaconessenhuls opgenomen, vorige week donderdag kon hij naar huis terugkeren. „Woningen landarbeiders uitgesproken slecht" Op de vergadering van de ledenraad van de Ned. Chr. Landarbeiders Bonk in Uitrecht, heeft de heer H. Kikkert ge sproken over ..Agrarisch-sociale voor lichting". Een belangrijk aspect van deze voor lichting noemde hij de woningbouw ten plattelande. De woningtoestand daar is, volgens hem, uitgesproken slecht. Volgens de heer Kikkert ligt hierin voor een deel de oorzaak van de ontvol king van het platteland. Een ombuiging van het beleid van de overheidsinstan ties op dit terrein, acht hij dringend geboden. Ten aanzien van de streekverbete- ringsplannen verklaarde de heer Kik kert, dat ook de afdelingsbesturen van de landarbeidersorganisaties in dit op zicht een taak hebben. Hij vroeg zich af. of het geen tijd is geworden dat de N.C. L.B. ook bij ruilverkavelingen plaatselijk wordt ingeschakeld. Het betreft hier, niet alleen een overschakeling naar de andere werkmethoden, maar ook de verandering in de geestelijke instelling van de mens. De cultuur en de histori sche ontwikkeling van de op het plat teland levende mens moet worden om gebogen. zo zei hy. Duitsland bedreigt Nederlandse garnalen export (Van onze Haagse correspondent) De heer D. J. van Dijk heeft gister middag als voorzitter van het Produkt- schap voor vis gewaarschuwd voor het verliezen van de exportmarkt voor gar nalen in Frankrijk aan Duitsland. West- Duitsland exporteert zeer veel garnalen naar Frankrijk, die luchtgekoeld wor den vervoerd. Ook de Nederlandse ex porteurs zullen hiertoe moeten overgaan, wanneer zy hun positie op de Franse markt willen handhaven. De Nederlandse garnalen zyn voorts over het algemeen te duur. Dit jaar worden veel meer garnalen gevangen dan vorig jaar het geval was. Nu al 730.000 kilo tegen 301.000 omstreeks dezelfde tijd in 1958. ROTTERDAMS ORKEST NAAR ITALIË De tournee van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest van 8 tot en met 19 mei a.s. naar Italië is thans definitief geregeld. Er zullen concerten gegeven worden o.m. in Milaan, Rome en Genua en een bij het festival van de „Maggio Barese 1959" in Bari. De andere plaatsen waar geconcerteerd zal worden zijn: Aquila, Pescara, Modena en Brescia. Cor de Groot zal als solist op deze concerten optreden, alsmede de sopraan Elly Ame- ling, die aan de uitvoeringen van de vierde symfonie van Mahler haar mede werking zal verlenen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 24 april. Veemarkt: Aangevoerd 6 stieren, 110 melkkoeien, 180 vette koelen, 233 vare koelen, 25 pinken, 74 vette kal veren, 323 nuchtere kalveren. 80 vette schapen. 110 weldeschapen. 692 vette lam meren. 272 zuig- en weldelammeren. 36 varkens (zeugen). 131 schrammen. 462 big. gen, 34 geiten. Totaal 2768. Melkkoeien f8501250. vette koeien schoon gewicht f 2.903.65, vare koelen f550850, pinken f. 350575. vette kal veren levend gewicht f. 2.202 80, nuch tere kalveren levend gewicht per stuk f 4065. nuchtere kalveren levend ge wicht per kg f. 1.201.60. vette schapen f.70100. weldeschapen met 1 lam f.100 130, weldeschapen met 2 lammeren f 140 190, vette lammeren f70100, drach tige zeugen f300425, schrammen f. 85- 110, biggen f.5258 en tot f.64. Handel voor melkkoeien willig, vare koeien stil, vette koelen vlot, pinken kalm. vette kalveren vlug. nuchtere kalveren vlot, vette schapen en vette lammeren stug, weldeschapen rustig, zeugen, schram men en biggen goed. LEIDEN. 24 april. Kaasmarkt:: Aange voerd 8 partijen Goudse kaas. Notering Goudse eerste kwaliteit f.2.10 2.20, Goudse tweede kwaliteit f. 1.972.09. Han del matig. AALSMEER, 23 april. C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A. Snijbloemen. Seringen: Step- man 45130, Legray 2065„ blauw 1550 An Iers: rood 1045. roze 1034, wit 10 28. Orchid. Beauty 1558. Rozen: Better Times 827, Rosalandia 626, Edlth Helen 1246, Parel v. Aalsmeer 525, Geh. Duisberg 826. Pechthold 522. Verschuren 522, Towny Gold 1031, Mad. Ofman 1612, Stokman 621. Bac carat 2568, Montezuma 3079, Sweet heart 1538. Tulpen 40110, Narcissen 436. Diversen: Lathyrus 70130, Asp. F'-xmosls 55165, Anemonen 1528, Fre sia's 60200, Irissen 75150, Pyrethrum 4095, Gerbera 1040. Clematis 3585, Violieren 1229, Calla 1037, Amaryllis 8—24. 23 april. C.V. Centr. Aalsm. Veiling G_A. Potplanten: Adianthum grote pot klei ne pot 7583. Anthurium 4001000 150 180, Asplenium 80100 3040, Azalea 200400 80—150, Begonia Semp. 90—100 30—45, Bladbegonia 100—120 30—35, Brunfeltla 100250 Cactussen en vet- planten 80100 1218, Calceolaria 5060 4050, Cineraria 100120 6080. Cycla men 150200 Buhorbla Splendens 100 —150 3040, Ficus 200300 Hedera 150—180 40—50, Hortensia 200410 Klimplanten 6075, Manstera 300— 450 Nephrolepis 300400 3540, Phy- locactus 200350 100150, Platycerlum 200400 150190, Primula Obconlca 100 125 3045, Sanseveria 200350 6085, Varens gem. 454=9, Phllodendron Scandens. 6075, Columnea 200—280 Aphalandra 250290, Spatefilmn 180 250 - HOOFDDORP, 23 april. Graanbeursmo- teringen: Tarwe f28.0030.00. Gerst f 24.00 —25.00, Haver f 24.00—25.00, Gr. erwten f 38.00—52.00, Karwijzaad f 75.00—85.00. Alles per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 23 april Groenteveiling: Waspeen A export (per kist 8.3012.30, waspeen B export (per kist) 7.5012.40, waspeen I binnenland (per kist) 4.507.90, waspeen II binnen land (per kist) 2.00—3.70, peterselie iper 100 bos) 2.002.60, breekpeen (per kist) 1-301.80, radijs (per 100 bos) 8.00—12.00, selderie (per 100 bos) 7.40, rabarber 7.00 —13.00, witlof I 31.00—34.00, witlof II 13.0021.00, prei 6.0012.00. Aanvoer was peen 42.000 kg. waarvan 30.000 kg voor export werd verkocht. RUNSBURG. 23 april. Bloemenveiling Flora. Tulpen: Campfire 6075. Prunus 5570, Blue Parrot 80100, Red Oham- ?ion 85105, Sunshine 8095. Fantasie 590, Copland 5070, Algiba 5060, Oriënt Express 100105, Golden Harvest 6075. Rosa v. Lima 5565. Tindel 70 85. Carara 6080, Cordel Huil 6575. El- mus 7085, Edith Eddy 5060. Piccadilly 5570, Red Pitt 6070. Snowden 5065. Tulpen van de koude grond 2555 alles per bos. Narcissen: Cheerfulness 130210, The Star 140—160, Anemonen 170—230 per 100. Fresia 50—85 per boeje. Remmen van tie bromfiets Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd. Wierda (Amsterdam) 48 pnt. Op de vaste baan leiden momenteel resp. G. M. Klomp (Baarn) 146 pnt; J. Beuken- hold i Voorschoten) 143 pnt en M. OoOstink i Baarn) 140 pnt. Op de vrije baan worden de eerste plaatsen thans ingenomen door: W. Valkenburg jr. (Juliana) 90 pnt; A. W. Stynis (Juliana) 90 pnt en J. v. d. Molen (A'dam) 85 pnt. Een bromfiets moet voorzien zün van twee remmen. Eén van deze remmen kan een terugtraprem zijn. Bandremmen zijn verboden. Zorg ervoor, dat uw rem men goed functioneren, waarschuwt de ANWB, zy kunnen uw leven redden. De wet schrijft voor. dat de remver- traging van een bromfiets op een droge horizontale weg ten minste 3.86 m/sec. 2 moet bedragen. U kunt zelf controleren of de remmen in orde zfjn door middel van^een eenvoudige proef, zegt de Als U op een vlakke en nagenoeg droge weg, by een snelheid van 30 km per uur remt, mag de remweg niet langer zün dan 9 meter. By een snelheid van 40 km per uur hooguit 16 meter. Ook al is de bromfiets nog nieuw: is het zaak regelmatig aandacht te beste den aan de remmen. Het is voor uw eigen veiligheid van belang, dat zü U geen omstandigheid in de steek laten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17