Koningin Juliana bezocht tijdens Nederlanddag tienjarige Keukenhof Koninklijke Militaire Kapel in ceremonieel tenue concerteerde veel gepraat drink: RECHTZAKEN Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 april 1959 Derde blad no. 29728 Het was gistermiddag stralend weer toen Koningin Juliana een be zoek bracht aan de jubilerende Keukenhof. Voorgaande jaren werd er steeds een provincie-dag georganiseerd, doch ter gelegenheid van het tienjarig bestaan had het bestuur van de stichting besloten een nationaal karakter te geven aan een bijzondere dag, en zo kwam er een Nederland-dag. Dat H.M. de Koningin deze dag met haar aan wezigheid heeft willen opluisteren stemde het bestuur uiteraard zeer dankbaar. De duizenden die gistermiddag naar de Keukenhof waren gekomen, hebben de Koningin een hartelijke ontvangst bereid. Te 3 uur arriveerde de Koningin in gezelschap van mevrouw L. A. J. baro nesse de Smeth geb. baronesse van Pallandt, dame du palais, en mr. J. van der Hoeven, particulier secretaris van de Koningin. Zij werd begroet door mr. Th. M. J. de Graaf, de burgemeester van Lisse, mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland en door de waarnemend voorzitter van de Keuken hof, de heer Th. R. de Vroomen. Aan de ingang mocht de 12-jarige Joyce Tegelaar, het dochtertje van een der bestuursleden van de Keukenhof, bloe men aan de Koningin aanbieden. Langs enkele mooie lanen begaf de Koningin zich naar het Koningsplein, een dit jaar nieuw aangelegd gedeelte van het .smalle bos". Behalve de be stuursleden van de Keukenhof waren daar aanwezig de commissarissen van de Koningin in de provincies Friesland, Groningen. Drente, Overijssel, Gelder land, Utrecht en Noord-holland met hun echtgenoten, terwijl ook mevrouw De Quay, de echtgenote van de com missaris der Koningin in Noord-Brabant aanwezig was. Haar echtgenoot had het uiteraard te druk met de Kabinetsfor matie. Vlag hijsen Nadat allen aan de Koningin waren voorgesteld, werden onder de vrolijke tonen van de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van de directeur majoor R. van Yperen, de elf provincie- vlaggen gehesen. Van elke provincie was een dame en een heer in provinciale klederdracht aanwezig voor het hijsen van de vlag. Een bijzonder aardig en schilderachtig tafreeltje, die elf paren in veelal kleurrijke klederdracht. Hoe wel men het best kan begrijpen, dat de klederdrachten wat in onbruik raken, betreurt men op zo'n ogenblik toch wel, dat men deze prachtige kostuums zo weinig meer ziet. Zuid-Holland was ver tegenwoordigd door Scheveningen. Toen de elf vlaggen vrolijk in de wind wapperden zette de K.M.K., die in ceremonieel tenue was gestoken het Wilhelmus in en twee padvinders hesen de Nederlandse driekleur. Thee in paviljoen Na deze korte plechtigheid begaf het gezelschap zich via de kas naar het paviljoen waar de thee gebruikt werd. Gezien het stralende weer nam Koningin Juliana plaats op het terras. De heer Th. R. de Vroomen hield hier een korte toespraak, waarin hij H.M. de Koningin dank zegde voor dit blijk van haar be langstelling voor de Keukenhof. Het deed hem goed. dat de onlangs overleden voorzitter van de Keukenhof, de heer T. M. H. van Waveren nog voor zijn heen gaan had mogen vernemen, dat de Koningin het voornemen had deze dag de Keukenhof te bezoeken. Hij heeft zich daar bijzonder over verheugd. Met deze Nederland-dag wil de Keukenhof de eenheid in verscheidenheid van ons volk temidden van de bloemen aanto nen. De Keukenhof is meer dan een geslaagd experiment, aldus spreker. Reeds lang gevoelde men de behoefte aan een permanente volle grondsten- toonstelling. Het oude wilde bos op deze historische grond is door architect W. van der Lee omgetoverd in deze mooie bloementuin. Nationale herdenking militaire gevallenen In overleg met de minister voor De fensie, zal onder auspiciën van het Comité Nationale Herdenking Militaire Gevallenen op zaterdag 9 mei bij het Nationaal monument op de Dam te Am sterdam een nationale herdenking wor den gehouden ter nagedachtenis, aan alle militairen van het voormalig KNIL, de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht, die sinds 10 mei 1940 in Nederland. Indonesië, Korea of elders ter wereld zijn gevallen. 1953 was uitstekend spaarjaar SPAARTEGOED NED. SPAARBANK- BOND STEEG MET 195 MILJOEN 1958 was voor de plaatselijke spaar banken, aangesloten bij de Ned. Spaarbankbond. blijkens bet verslag over 1958 een uitstekend spaarjaar. Het totale spaartegoed steeg met f. 195 miljoen tot f. 2.2 miljard. Het aan tal behandelde posten en de toene ming van het aantal spaarbankreke ningen was groter dan ooit tevoren en aan het einde van 1958 waren in to taal 3.259.000 spaarbankboekjes in om loop. Het gemiddelde rendement der beleg gingen beliep ongeveer 3.68% tegen 3.58% in 1957, terwijl de gemiddeld ver goede rente circa 2,85% bedroeg tegen 2,62% in 1957. Naar aanleiding van de spaarbank- fraude te Ammerstol wordt in het verslag opgemerkt dat dit voor de Bond opnieuw aanleiding is geweest tot het doen van een dringend beroep op de overheid om op grond van de wet toezicht kredietwezen een K.b uit te vaardigen, waarbij aan anderen dan de onder controle staande spaar banken het gebruik van het woord „spaarbank" wordt verboden. In het afgelopen jaar heeft de Bond bij de bevoegde autoriteiten opnieuw aangedrongen op het in het leven roe pen van fiscale faciliteiten ter bevor dering van het sparen. Het is de Bond bekend dat de ministerraad in begin sel heeft goedgevonden net sparen langs fiscale weg te bevorderen. Aan het ontwerpen van suggesties terzake werd bij het schrijven van het jaarverslag door een ambtelijke commissie gewerkt. Prof. Romme voltooit project in Sevenum Op 15 mei a.s. komt prof. Romme in Sevenum (L.) een project vol tooien, dat hjj daar in 1937 begonnen is. Het is de ontginning van de Seve- numse Peel tot landbouwgrond. In 1937 stak prof. Romme, destijds mi nister van Sociale Zaken, de eerste spade in de grond voor dit grote ont ginningswerk. Sedertdien heeft prof. Romme uiteraard geen decimeter Se- venumse peelgrond meer omgezet, maar niettemin wil men hem het ge noegen gunnen zijn werk te voltooien. Op 15 mei zal de staatsman een oor konde inmetselen in een kapelletje, dat in de groenstrook midden in de Seve- numse Peel nog zal worden gebouwd. De gemeenteraad van Sevenum trok op de vergadering van gisteravond f 5000.voor deze kapel uit. Verschil lende andere autoriteiten o.a. de Com missaris van de Koningin in Limburg, zullen bij de plechtigheid aanwezig zijn. H.M. de Koningin tijdens haar rondwandeling over de Keukenhof in gezelschap van de waarnemend voorzitter van het stichtingsbestuur de heer Th. R. de Vroomen. (Foto L.D./Van Vliet). „Er zijn hier geen gebouwen om uwe majesteit waardig te ontvangen, aldus spreker, maar gezien uw liefde voor de natuur zal uwe majesteit ons dit vergeven. Uw aanwezigheid nu en de andere tekenen van uw belangstelling stellen wij zeer op prijs", aldus de heer De Vroomen, die tenslotte met een enkel woord de commissarissen der Koningin welkom heette. Tijdens de thee werd de heer Van der Lee aan de Koningin voorgesteld en gedurende geruime tyd onderhield Zij zich met hem. Na een kort rondwandeling verliet H.M. de Koningin te kwart voor vijf de Keukenhof weer. De Koningin was ge kleed in een lindegroen complet met een bloemenhoed je. Van Nelle bestellen Advertentie. Hulde voor Ned. Spoorwegen De Britse minister van Vervoer, Wat- kinson, heeft gisteren in de Assemblee van de Raad van Europa lof toegezwaaid aan een studie van de Nederlandse rege ring over de Nederlandse spoorwegpoli- tiek, die is opgenomen in het vijfde jaar verslag van de Europese conferentie van ministers van Vervoer aan de raadge vende vergadering. In deze studie wees de Nederlandse regering erop, dat de N.S. sedert 1946 zonder verlies werken. Dit is te danken aan de politiek van de Nederlandse rege ring. die exploitatie op basis van renta biliteit mogelijk maakt. De rentabiliteit berust op een gezonde financiële opbouw een onafhankelijk financieel bestuur voor de spoorwegen in Nederland. De Nederlandse socialistische senator H. Vos, die als rapporteur van de Econo mische Commissie na de heer Watkin- son het woord voerde, verklaarde als Nederlander er trots op te zijn dat de laatste stoomlocomotief van de N.S. naar een museum kon worden gezonden. De N.S. zijn volledig overgegaan op elektrische- en diesel tractie. Dit is ge deeltelijk te danken aan de wezenlijke financiële autonomie, die de Ned. Spoor wegen geniet. Deze gezonde exploita tie is een voorbeeld voor alle landen van de Raad' van Europa, aldus de heer Vos. if&ndeU dan a/vdel4 EEN FRIESCHE VLAG-DOMO PRODUCT Derde lustrum Milva Tydens het algemeen appèl in het Prinses Julianakamp te Kijkduin heeft majoor M. Korevaar. commandant on derafdeling algemene dienst bij de vrouwenafdeling, aan eerste luitenant H. J. A. E Diekmann. voor het front van het korps het certificaat voor tien jaar dienst bij de Milva uitgereikt. Op 25 april zal het 15 jaar geleden zijn. dat in Engeland het vrouwenhulpkorps werd opgericht. Daar de traditie van het V.H.K. en het in 1945 opgerichte Neder lands Verpleegsterskorps Kon. Land macht op de Milva zijn overgegaan, wordt thans het derde lustrum van de militaire vrouwenafdeling gevierd. Van daag is in de Prinses Julianakazerne in Den Haag een besloten receptie gehou den. De viering van het derde lustrum wordt morgen besloten met een reünie in het Prinses Julianakamp te Kijkduin, voor allen, die deel uitgemaakt hebben van de Milva. Nelle bestellen Advertentie Schoenenbeurs geslaagd De tweede internationale schoenen- beurs Nederland die te Utrecht werd ge houden, is zakelijk geslaagd. Er heerste elke dag in vrijwel iedere stand een grote verkoopactiviteit. Uit de cp de laatste dag onder de deelnemers gehouden enquête bleek, dat 95 van do exposanten tijdens de beurs nieuwe relaties heeft verworven en dat niet minder dan 69 interessante contacten met buitenlandse zakenlieden heeft we ten te leggen. Wat de orders betreft, 77 van de deelnemende firma's verklaarde tevre den te zijn over de ontvangen bestellin gen. Exportorders werden geboekt door 43% van de exposanten. Deze orders wa ren afkomstig van inkopers uit België, V/est-Duitsland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Luxemburg, Frankrijk, Ier land. Ver. Staten, Australië en Surina me. Nelle bestellen Advertentie. Arabische Liga wil een oliebuisleiding De olieconferentie van de Ara bische Liga in Cairo is gisteravond geëindigd met het aannemen van een verklaring, waarin het belang van de aanleg van een Arabische HET MAG HEUS NIET! Huwelijksproblemen helaas te over in deze verlichte maat schappij! Dat geeft echter iemand nog niet 't recht zijn vrouw te slaan, of omgekeerd U zou dat misschien künnen af leiden uit het bericht over die Engelse rechter, die een man vrij liet uitgaan, hoewel hij z'n vrouw geslagen en mishandeld had. Die vrouw had 't er volgens hem naar „gemaakt". Deze uitspraak gaf, naar ons ter ore kwam, een man onmiddellijk aanleiding er bij z'n vrouw op los te timmeren. En zij kwam zich beklagen. Werkelijk mannen: dat gaat In een beschaafd land zó maar niet. Zonder nu te willen zeggen, dat Engeland onbeschaafd is, heeft ons persoonlijk die rechterlijke uit spraak toch wel een beetje ver baasd. Ondanks alles! Hoè dan ook: in óns land moet 't totaal ongebruikelijk zijn, dat mannen him vrouwen slaan als ze ruzie hebben. En iedere rechter in ons land zal dat met ons eens zijn. Gelukkig, want als ze 't goéd vonden, was 't hek misschien van de dam. En daèrvoor zijn Neder landse mannen en Nederlandse vrouwen toch heüs niet getrouwd' Waarmee we willen zeggen, dat de meneer, die zo gauw ging toe slaan en daarmee d&cht in z'n recht te staan, z'n handen beter thuis had kunnen en móeten houden. Langspeelplaat van Hitler In West-Duitsland is voor 28 mark een langspeelplaat van Hitier te koop. De hoes is voorzien van een .Jiistorische foto". Het socialistische parlementslid Ritzel is van plan de minister van Binnenlandse Zaken te vragen wat hij denkt te doen om aan deze „belediging van de demo cratie" een einde te maken. Op de platen, die uit de Verenigde Staten zouden zijn ingevoerd, ko men ook opnamen voor van Goering en Goebbels en van het nationaal- socialistische Horst-Wessellied Heeft U voor Uw zoon of doch- ter een echt leuk jasje nodig, ga dan naar Coster want daar I hangt een partij werkelijk fan- I tastische jasjes, zowel met als zonder capuchon. Er zijn thans 1026 zelfbedieningszaken Uit een onderzoek door de Vereni ging van Zelfbedieningsbedryven is gebleken, dat ons land per 1 januari 1959 1.026 zelfsbedieningszaken telde. Daarvan waren 628 zelfstandige be drijven, 313 waren een onderdeel van een grootwinkelbedrijf en 55 waren coöperatieve bedrijven. In 1958 zijn 300 nieuwe zelfsbedieningsbedryven geopend. Tweederde daarvan bestaat uit zelfstandige kruideniers, die op zelfbediening zijn overgegaan. Nederland neemt in de landen waar zelfbediening toegepast wordt geen voor aanstaande plaats in, doch de snelle groei van het aantal van deze bedrijven duidt erop, dat de achterstand wordt Nelle bestellen Advertentie. EEN JAAR M.A. VOOR GEVANGENBEWAARDER De rechtbank te Groningen heeft een gevangenbewaarder uit Groningen ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. De officier van Justitie had acht dagen ge leden dezelfde straf geëist. Deze had zich schuldig gemaakt aan knoeierijen De gevangenen, met wie hij op goede voet stond, noemden hem „Oom Hein". Verdachte had beloningen aangenomen voor het in de gevangenis binnensmokkelen van brieven en geld. Daarenboven had hij zich schuldig ge maakt aan diefstal. ingelopen. De Vereniging van Zelfbedie- ningsbedrijven heeft besloten de 1000ste vestiging van een zelfbedieningszaak met een plechtigheid te markeren. Het betreft hier een zaak te Zwanenburg, bij Halfweg, die op 27 november 1958 ge opend werd. De eerste zelfbedienings zaak in Nederland werd tien jaar en één dag tevoren, op 26 november 1948 te Nijmegen geopend Van Nelle bestellen Advertentie Josephine Baker met haar Indiaantje naar huis Josephine Baker is met haar tien de pleegkind van haar „wereld-ge zin" in Caracas aangekomen: het is het twaalf maanden oude Indiaantje Mara Fernandez Eplayu van de Gaajirastam. „Deze stam leeft in een hel op aarde. Mara en zijn moeder leefden in de diepste ellende. Er is geen plantengroei en geen water. De mensen lijden aan huid en maag ziekten en hebben honger. Mara heeft rachitis, uitslag en een opge zette maag. Als hij voedsel krijgt, beeft hij en grijpt ernaar. Bij Uyar- pana waar Mara vandaan komt, sterven kinderen van de honger", zo zei Josephine. De ouders van het kind „teken den" met vingerafdrukken een ver klaring waarin zij toestemming voor de adoptatie gaven. Josephine liet het kind in Caracas inschrijven en dopen. Vrijdagavond vliegt zij met haar Indiaantje via Amsterdam naar Parijs. buisleiding uiteen werd gezet. In deze verklaring werd ook gewag gemaakt van het door Emile Bus tani, een Libanese zakenman ei politicus, geopperde plan inzake de oprichting van een Arabische ont wikkelingsbank, waarin de olie producerende landen en de olie maatschappijen in het Midden- Oosten vijf procent van hun oliewinsten zouden moeten beleg gen. Voorts heet het in deze ver klaring. dat de oliemaatschappijen met de regeringen der exporte rende landen overleg dienen te plegen, alvorens zij de prijs van ruwe olie veranderen. Er werd verder een verklaring goed gekeurd, waarin werd gezegd, dat er overeenstemming is bereikt over de noodzaak van betere deelneming door de olieproducerende landen met de olie maatschappijen in de olie-industrie op een billijke basis. De conferentie was het er over eens, dat een grotere een heid en samenwerking van de Arabische olie-industrie gewenst is. Zij bepleitte de oprichting van nationale oliemaatschap pijen, die naast de bestaande particu liere maatschappijen zouden moeten werken. Deze eerste olieconferentie van de Arabische Liga werd bijgewoond door ongeveer 400 afgevaardigden van Ara bische landen, Perzië, Venezuela en de grote oliemaatschappijen. De op twee na grootste olieproducent van het Mid den-Oosten, Irak, weigerde echter de conferentie bij te wonen wegens wat het noemde de vijandige houding van de Verenigde Arabische Republiek (Egypte- Syrië). INSTALLATIE STICHTING GEOLOGISCH ONDERZOEK IN NIEUW—GUINEA Vanochtend heeft de minister van Za ken Overzee in zijn ministerie te Den Haag de raad van bestuur van de Stich ting Geologisch Onderzoek in Neder lands Nieuw-Guinea geïnstalleerd. Voorzitter van deze raad is de heer B. Krijger, secretaris-generaal ministerie van Zaken Overzee. Minister Helders gewaagde van de talrijke problemen, waarvoor men zal komen te staan bij het ondernemen van een algemeen geologisch onderzoek in een land als Ned. Nieuw-Guinea, waar van vele gebieden niet of nauwelijks zyn onderzocht. Hij meende dan ook te mo gen constateren, dat met de oprichting van deze stichting een nieuw hoofdstuk begint in de geologische exploratie van dit Rijksdeel. De minister verklaarde nog. dat de oprichting van de Stichting mede verband houdt met de verwach ting,. dat de Europese commissie haar goedkeuring zal willen hechten aan het bij de EEG ingediende project voor een groot opgezet geologisch onderzoek in Ned. Nieuw-Guinea, te financieren uit liet ontwikkelingsfonds voor de landen en gebieden overzee. Gegarandeerd k. waterdicht. JONGENS-en MEISJESJASJES van een prachtige kwaliteit raïI— cord, met leuke luxe ruitvoering. Normale prijs 34.50 (en dat is niets te duur) maar morgen, één dag en geen dag langer, be taalt U als echte Coster-ver- ■rijs, die niemand had gehouden 90 rassing een voor moge lijl pri ijk 2-8 jaar, alle maten Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet worden uitgevoerd. LEIDEN: Haarl.sfraat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk. GoudsesingelKa- tendr. Lagedijk hk. Dorps weg; W. Kruiskade 35 Raketproeven Boven de Golf van Mexico is een raket van een speciaal type gelanceerd. Daar mee wil men een parachute beproeven die in de toekomst cabines van het Project-Mercurius naar de aarde zullen brengen. Het Project-Mercurius omvat plannen voor bemande ruimtevoertui gen. Het valscherm is zo geconstrueerd, dat het op het water kan drijven. In de omgeving waar de parachute zal neer komen, houden schepen de wacht. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat een kleine capsule met gegevens van de vrijdag gelanceer de Thor-raket is teruggevonden. Uit deze gegevens blijkt, dat de vlucht van de raket naar wens is verlopen. Nelle bestellen 1 Advertentie NIEUWE UITGAVEN. Het kleine wonder, door Paul Gallico. (8ste druk). Ultg. Wereld-Bibliotheek. Am sterdam. De donkere wolk, door Fred Hoyle. Uitg. Hollandia, Baarn. De Trevor Trilogie: Tussen vuur en water; De slag om Engeland en De Inva sie. Ultg.: Hollandia. Baarn.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11