3 VITELLA De Beiielux-Unie is nog bij lange na niet aan de voltooiing toe Onvermoede hindernissen staan vrij handelsverkeer in de weg 38cf voordeel! Vandalistische jeugd vernielt speeltuinhuisje in Bodegraven VERDACHTE IN MOORDZAAK AXEL ZWIJGT NOG STEEDS Meer investeringen nodig voor de achtergebleven gebieden Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 23 april 1959 Derde blad no. 29727 chocolade Vele kleine en grotere belemmeringen (Van onze Brusselse correspondent) Het 13e economische Benelux-congres te Rotterdam heeft de vinger op een wonde plek van de Economische Unie gelegd. Er blijkt nog enorm veel te doen te zijn vóór Benelux werkelijk een economische unie zal kunnen worden genoemd! Het wekt dan ook enige verbazing dat het bedrijfsleven in de drie landen de regeringen niet méér en veelvuldiger attent heeft gemaakt op wat de heer Charles Spaens, voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel in België en Luxem burg, de onvolkomenheden der Benelux heeft genoemd. Bedreigde baantjes De heer Spaens is als Nederlander, af gevaardigd beheerder van de vier Belgi sche Philipsfabrieken, een uitstekend waarnemer. Hij heeft de Belgische Phi lips zowel die in Kongo als in Lu xemburg opgewerkt tot een bedrijf waar in thans niet minder dan 6000 personen tc werk gesteld zijn. Naar aanleiding van de 50ste verjaardag van de oprichting van het Belgische bedrijf heeft de Belgi sche regering hem benoemd tot Com mandeur in de Leopoldsorde. Enkele ja ren geleden stuurde hij ons een prachtig boek met documenten uit de Belgische geschiedenis, door hem verzameld, waar uit blijkt dat hij méér is dan een zaken man van formaat en ook de cultuur in België grondig heeft bestudeerd. Klachtenboek Wat zeide nu de heer Spaens? De Ne derlandse Kamer van Koophandel in Brussel die zowel de belangen behartigt van Nederlandse bedrijven in België als van Belgische bedrijven in Nederland, heeft een klachtenboek van talrijke klei ne en grotere onvermoede hindernissen die het theoretisch voor 98% vrijge maakte interne Benelux-handelsverkeer belemmeren, terwijl de directeur-gene raal voor de industrie van het Belgisch Departement van Economische Zaken, prof. Gaston Craen, eveneens een lijstje heeft gemaakt van dergelijke belemme ringen die meestal schuil gaan achter de nationale wetgevingen inzake de ge zondheidszorg, de warenwetten of de landbouwpolitiek. Om bijv. monsters van Nederland naar Luxemburg mee te ne men, moet de zakenman of handelsver tegenwoordiger een vergunning hebben van het ministerie van Economische Za ken te Luxemburg en hiervoor moet 150 francs (of f. 11.40) worden betaald. Bij het passeren der grens moet die vergun ning worden getoond. De handelsdienst van het Belgisch Departement van Eco nomische Zaken centraliseert de invoer van Nederlandse boter in België en im porteert slechts boter in klompen van 25 of 30 kilo of vaten van 50 kilo, wat belet dat de goede Nederlandse boter- merken in België bekend worden. In te genstelling met Nederland moet marga rine in België, om ze van roomboter te onderscheiden, in een kubusvorm wor den verpakt. Belgisch tafelbier mag in Nederland niet worden verkocht omdat het te licht is en de Nederlandse waren wet het daarom niet als bier erkent. In Nederland mag sacharine worden ge bruikt voor de bereiding van zuurzoete augurken, in België niet. Het autoverkeer is ook niet geheel vrij iti de Benelux. Een Belg, ingezetene van Nederland, kan in België niet rijden meteen in Nederland ingeschreven auto, tenzij hij de Belgische omzetbelasting van 13% betaalt, na dus eerst de Ne derlandse omzetbelasting van 18 te hebben betaald. Een Nederlander, inge zetene van België, kan niet in Neder land rijden en moet dus ook tweemaal betalen. Vooral in het grensgebied vormt deze bepaling een ernstige belemmering voor de Nederlandse firma's, die hun handelsreiziger in België een in Neder land ingeschreven auto ter beschikking willen stellen. Zo zijn er tientallen kleine en gTotere „onvermoede hindernissen". Was het nu niet mogelijk geweest al die kleine be lemmeringen uit de weg te ruimen? Se dert 1948 werkt de Benelux-douane-unie met groot succes, daar zowel de Neder landse export naar België als de Belgi sche export naar Nederland verdrievou digd is, maar het opheffen van die res tricties zou het handelsverkeer nog een veel vlotter verloop hebben gegeven, en de integratie hebben bevorderd. Dr. v. Woerden ambassadeur Een onvermoede hindernis waarover niet veel wordt gesproken, is de houding van de Belgische en Nederlandse douane. Vanzelfsprekend moeten alle soepele maatregelen en afschaffingen van res tricties aan d? grens vroeg of laat lei den tot een veel minder grote bezetting van de douaneposten, althans aan de in terne Beneluxgrenzen. Zowel de douaniers als de marechaus sees voelen hun baantje bedreigd. Het secretariaat-generaal van de Douane- Unie te Brussel, dat zoals bekend, ge leid wordt door baron Van Lynden, houdt af en toe steekproeven en meer daneens is gebleken, dat de douaniers en de marechaussees de instructies van de Benelux-regeringen gewoon aan hun laars lappen. Zij gaan gewoon door met de bagage en de wagens te controleren, terwijl zij dat slechts bij wijze van steek proef mogen doen. De bepaling luidt dat iedere Benelux-ingezetene over de grens ten ter vermijding van dubbele belastin- mag met 2.000 frank (of f. 150.-) aan goederen, waarop de omzetbelasting niet verschuldigd is, met uitzondering van accijnsgoederen of bepaalde produkten, zoals boter. De Antwerpenaar mag dus een kostuum kopen in Breda of het me vrouwtje uit Middelburg mag in Gent een japon kopen, zonder invoerrechten (dat spreekt, die zijn sedert januari 1948 afgeschaft) maar ook zonder de omzet belasting te betalen. Men moet dus hierop letten en zich door de douanier niet in het ootje laten nemen. Nu moeten wjj eerlijk erkennen dat wy by Wuustwezel, de gemeenschap pelijke Benelux douanepost, nooit anders dan goede ervaringen hebben gehad. Op sommige dagen - wanneer de Belgische slierten auto's naar de bollenvelden trekken - was er, naar ons werd beves' tigd, helemaal geen controle meer, dus een ideale toestand. Dubbele belastingen Waar echter de Benelux-regeringen helemaal niet vrij uitgaan, is dat er tus sen België en Nederland nog steeds dub bele belastingen van hetzelfde inkomen bestaan en dat terwijl Nederland en België ieder afzonderlijk met de V.S. en andere landen verdragen heeft afgeslo- gen. Die materie wordt nog steeds ge regeld door de verouderde Belgisch-Ne derlandse overeenkomst van 20 februari 1953. Een Nederlandse onderneming in België, die een dividend uitkeert aan een Nederlandse aandeelhouder in Ne derland, wordt door de Belgische fiscus belast met 42 en de overige 58 wor den dan nog eens in Nederland belast! Een Nederlandse of Belgische onderne ming in Nederland moet eerst de Neder landse belastingen betalen, wanneer zij een dividend aan een Belgische aandeel houder uitkeert, en de Belg betaalt in België dan nog eens 12%. Sedert jaren wordt hierover, echter zonder resultaat, onderhandeld, en het heeft tot gevolg dat voortreffelijke Ne derlandse internationale aandelen als Philips, AKU en Unilever niet ter beur ze van Brussel kunnen worden geïntro duceerd, terwijl tientallen Amerikaanse aandelen sedert een paar jaren te Brus sel officieel worden genoteerd. De Economische Unie Benelux - het verdrag is nog niet ondertekend en moet door de drie parlementen nog worden behandeld - is dus lang niet volkomen. Dat blijkt nu wel duidelijk uit de vele kleine en grotere belemmeringen die de integratie remmen. Ter kennismaking de bétere instant pudding vanThlcf voor 76 cent vanille frambozen - caramel Meer dan ergerlijk Wie betaalt de schade? Het lijkt er veel op dat in de afge lopen weken een troep vandalen heeft huisgehouden in de enkele maanden ge leden verplaatste speeltuin achter de speelweide „De Kuil". Weliswaar ligt deze speeltuin nu zeer afgelegen en kan er vrijwel geen toezicht op worden ge houden. Het aardige speltuinhuisje is thans grondig vernield. Geen hele ruit is er meer aan te bekennen, ja zelfs vele ramen en kozijnen zijn losgerukt en volkomen vernield. De plafonds, de tussenwanden en de vloeren zitten vol gaten, de toiletten zyn vreselijk be smeurd en beklad met vieze woorden en vele opgeslagen speelattributen zyn be schadigd. Dat is de aanblik die de Bo- degraafse jeugd heeft geboden. Het be stuur van de Stichting Sport- en Speel terreinen zit met de handen in het haar en de politie zoekt vergeefs naar de da ders van al dit laffe vernielingswerk. Het geheel geeft een troosteloze aan blik en de schade beloopt zeker vele vele honderden guldens. Wie zal al die schade moeten betalen? Volgens het stichtingsbestuur de gemeente. Aanlei ding tot al deze ellende is nl., dat men eerst dezer dagen is gereed gekomen met de afrastering van de gehele tuin. Het is een geïmporteerd harmonicagaas, bewerkt met plastic en kan dus niet roesten. Tevens geeft dit gaas de speel tuin een fleurig aanzien. Deze omraste ring is aangebracht voor rekening van de gemeente. In verband met het uit breidingsplan moest de speeltuin van plaats verwisselen. Helaas heeft de fa brikant van het afzettingsgaas zich niet gehouden aan de termijn van levering zodat het tuinhuisje enkele maanden onbeheerd heeft moeten staan. Mocht de politie de jeugdige vandalen te pak ken krijgen dan zal dit verscheidene le ge spaarpotten maken, doch vermoede lijk zullen ook verscheidene ouders dan nog in hun beurzen moeten tasten. Voorlopig evenwel zullen de reparatie kosten wel op rekening van de gemeen te komen. Dat is dan de dank van de Bodegraafse jeugd voor wat de gemeen schap haar heeft gegeven om zich te vermaken. De nieuwe Amerikaanse minis- Bij K.b. is dr. F. A. van Woerden, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2de-klasse, benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur in de Republiek Finland. behendigheidswedstrijden, had de bijzondere belangstelling van enige autoriteiten, die het schip tot IJmui- den uitgeleide deden. Van links naar rechts burgemeester G. G. Na urenlange verhoren Speelde ook zijn moeder rol in drama? ter van Buitenlandse Zaken. Chris tian Herter (links) werd gisteren beëdigd ten overstaan van presi dent Eisenhower (middtn) en de administrateur van het Witte Huis Frank K. Sanderson (rechts). Deze telegrafisch overgebrachte foto geeft een beeld van deze belang rijke gebeurtenis. (Van onze correspondent) Kort voordat de 39-jarige Belgische vrouw Julia de Backer-Schietse uit Blaasveld werd vermoord en op 9 april in een greppel te Axel haar verbrande lijk werd gevonden, ontving haar moe der, de eigenaresse van een wasserij te Gent, een brief van Julia's 38-jarige echtgenoot. Daarin deelde hij mede, dat zijn vrouw op maandagavond, 6 april, omstreeks 7 uur hun woning te Blaasveld had verla ten en sedertdien niet was terugge keerd. Met deze brief wil de gearresteerde echtgenoot thans voor de politie te Brussel ziin onschuld staven. Geen antwoord Tijdens de urenlange verhoren sinds zijn arrestatie in de nacht van dinsdag op woensdag bleef hij hardnekkig zwij gen op vragen van de politie. Bij de ver horen was ook zijn moeder aanwezig, van wie de politie vermoedt dat zij een bepaalde rol in dit echtelijk drama heeft gespeeld. De man heeft geen antwoord willen geven op de vraag, waarom hij de politie er niet van in kennis heeft ge steld dat zijn vrouw verdwenen was, hoe wel hij de schoen, het reiswekkertje en andere gevonden sporen herkend moet hebben van de gepubliceerde foto's. De moeder van de vermoorde, mevr. Schietse, uit Gent, was wel door de pers berichten opgeschrikt. De in het signa lement opgegeven leeftijd - aanvankelijk 17 jaar, later 25 tot 30 jaar - klopte echter bij lange na niet met die van haar dochter. Toen melding werd gemaakt van het gevonden gouden halskettinkje met de initialen J.S., wist mevrouw Schietse di rect, dat het slachtoffer haar dochter moest zijn. Zij deed aangifte bij de po litie te Gent. Opgespoord woonden aan de President Roosevelt- straat in de directe omgeving van de Lange Violettenstraat, waar de schoen- handel Bijtebier is gevestigd, welke fir ma de gevonden schoen bleek te hebben verkocht. Ook de reparateur van het wekkertje woont daar. Mislukking Het huwelijk dreigde te mislukken en de man zocht werk als huisknecht in Brussel. Af en toe zocht hij zijn vrouw op. Hij staat bekend als een avontuurlijk man, die dikwijls van beroep veranderde. De laatste jaren was hij werkzaam als taxi-chauffeur, huisknecht en vertegen woordiger van een sigarettenfabriek. Zijn vrouw was vrijwel doofstom. Zij was zo wel geestelijk als lichamelijk achterge bleven, hetgeen in overeenstemming is meth et sectierapport, waarin gesproken wordt van een meisjesfiguurtje van nog geen twintig jaar. Een aantal Nederlandse autoriteiten van politie en Justitie is dinsdag naar Brussel gereisd om de verhoren bij te wonen. Naar onderzoeksrechter Chatel, te Gent. mededeelde, heeft de gerechte lijke politie te Brussel thans de leiding van het onderzoek overgenomen. Een eventuele berechting in deze zaak zal voor een Belgische rechtbank plaats hebben. Er zyn thans ook nieuwe bezwarende omstandigheden voor de gearresteerde naar voren gekomen. In dit verband werd gisteravond medegedeeld, dat het stoffelijk overschot van de vrouw ver moedelijk zal worden opgegraven om tot een hernieuwde lijkschouwing over te gaan. K3 dè verf Koningin bij Utrechtse vrouwelijke studenten „DE WONDERBAARLIJKE SCHOENLAPPERSVROUW" (Speciale berichtgeving) Koningin Juliana heeft gisteravond in de Stadsschouwburg te Utrecht de galavoorstelling, die de Utrechtsche Vrouwelijke Studenten Vereeniging ter viering van het twaalfde lustrum gaf, bijgewoond. Opgevoerd werd onder regie van Johan Greter „De wonder baarlijke schoenlappersvrouw" van Garcia Lorca. De voorstelling, die uitermate boeiend was, zowel waar het spel als entourage betreft, werd gevolgd door een luisterrijk galabal in het geheel versierde Tivoli. Even na acht uur arriveerde de Ko ningin bij de schouwburg, waar honder den belangstellenden haar luid toe juichten. De presidente van de Utrecht sche Vrouwelijke Studenten Ver., mej. N. H. Verloop, verwelkomde de vorstin en bood haar een boeket orchideeën aan. Onder de officiële gasten bevonden zich de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, de territoriaal bevelhebber in de provincie Utrecht, jhr. J. J. G. Alting von Geusau en vele andere universitaire, burgerlijke, kerkelijke en militaire autoriteiten, en afgevaardigden van studentenverenigin gen uit Utrecht. Ook de Spaanse am bassadeur, de Hertog van Baena woon de de voorstelling bij. In de pauze liet Koningin Juliana de besturen van de UVSV en de Lustrumcommissie, regis seur Johan Greter en diverse spelers aan zich voorstellen. „De wonderbaarlijke schoenlappers vrouw", spelend in een armelijk, Spaans milieu, manifesteerde zich als een groots spektakelstuk, waarin alle facetten sa menspeelden om het tot een indrukwek kend geheel te maken. in Finland Panamees minister deed Margot Fonteyn gisteren uitgeleide In samenwerking met de gerechtelijke politie te Brussel en de Belgische Rijks wacht slaagde men er dinsdagavond in de van moord verdachte man, die niet in zijn woning te Blaasveld vertoefde, op te sporen en te arresteren. Hü bleef echter gedurende de verhoren pertinent bewe ren in geen enkele opzicht iets met het misdrijf te maken te hebben. De vrouw zou, die maandagavond zijn weggelopen na een hevige ruzie tussen de echtelie den. Julia Schietse was op 22 mei 1948 te Gent getrouwd en had enkele jaren in gewoond bij haar schoonouders te Blaas veld, een dorp van 3000 zielen tussen Mechelen en Antwerpen. Met haar schoonmoeder, een boerenvrouw, kon Ju lia het moeilijk vinden. Toen de moei lijkheden toenamen, verhuisde het echt paar naar Gent, waar zij geruime tijd Pleidooien op het congres in Washington van de Internationale Kamer v. Koophandel Wederzijdse bescherming particuliere beleggingen Loggers van Aalsmeer, burgemees ter mr. G. van Hall van Amsterdam en burgemeester Chr. G. Matser van Arnhem in actie op het sport- dek. (Van onze correspondent in Washington) In twee van de grootste hotels in Washington wemelt het thans van be langrijke zakenlieden, daarheen geko men uit bijna alle delen der wereld. Niet van achter het ijzeren gordijn, maar wel uit Joego-Slavië. Deze leiders van grote industriële en transportonderne mingen zijn naar Amerika gekomen, omdat de Internationale Kamer van Koophandel dit jaar in Washington haar congres houdt. Zulk een bijeen komst organiseert men om de twee jaar. telkens in een belangrijke stad, ergens ter wereld. Uit Nederland is een dele gatie overgekomen van twintig man. vertegenwoordigers van Nederlandse Kamers van Koophandel en leiders van Nederlands grootste industriële-, han dels-, bank- en transportorganisaties. Het heeft vele congresbezoekers te leurgesteld dat president Eisenhower de reeks van bijeenkomsten niet heeft ge opend. Dat heeft oorspronkelijk wel in de bedoeling gelegen, maar de presi dent was dezer dagen in de staat Geor gia. voor een golf-vakantie. Wanneer men zulk een openingsdag van het congres heeft, meegemaakt dan moet men denken aan de man die uit een kerk kwam en aan wie gevraagd werd, waar de dominee over gepreekt had. Zijn antwoord was: „Over de zon de". En wat zei de dominee daarover? zo vroeg men vervolgens. „Hij was er op tegen", antwoordde de kerkbezoeker. Spreker na spreker, op die openinsgdag, verklaarde zich tegen inflatie, tegen handelsbelemmeringen, tegen een on stabiele valuta en niet te vergeten tegen een onevenredig grote invloed van vak verenigingen en overheid. Alles heel goed om te horen maar met dat al wei nig concreet en weinig nieuw. Geen wonder dan ook, dat de Amerikaanse kranten slechts weinig aandacht aan dit congres hebben geschonken in dit beginstadium. In de Washington P' kon men na de openingsdag niets den over deze massale byeenkop- de eigen stad en de New York T wijdde er slechts een kolom aan op bladzijde zeventien Het meest Interes hete"*- v- do eerste dag was de rede van Paul G. Hoffman, die, als VN-man, de groeten overbracht van Hammarskjöld en die (eindelijks iets concreets!) bedragen noemdfl, die noodzakelijk zullen zijn om te weinig ontwikkelde landen al thans enigszins op streek te brengen. Naar Hoffmanns mening zou een be drag van vijf miljard dollar voldoende zijn om na te gaan waar in de weinig ontwikkelde landen, grondstoffen zijn zouden hebben enz. Indien dit onder- tev inden, waar ondernemingen succes zoek eenmaal zou zijn verricht, zo ge looft hij. dan zal een ontwikkelings kapitaal van dertig miljard dollar, op terugbetalingsbasis, betrekkelijk gemak kelijk loskomen van particulieren, de Wereldbank, enz. Tot zover onze cor respondent. Duitse en Nederlandse redevoeringen van belang Voorts hebben gisteren zowel een Duitse industrieel als de vroegere pre sident van de Unilever, dr. Paul Rijkens, aangedrongen op grotere particuliere investeringen in economische achter ge bleven gebieden. Een der directeuren van de Westduitse firma Otto Wolff, de heer Otto Wolff von Amerongen, pleitte voor een inter nationale overeenkomst tot wederzijdse bescherming van particuliere beleggin gen in het buitenland: aan deze over eenkomst zouden zowele de kapitaal-uit voerende als kapitaal-invoerende landen moeten deelnemen. Hij zei. dat er on der de particuliere beleggers een groeiend gevoel van onzekerheid bestaat ten aanzien van de door hen aan het buitenland verstrekte leningen en van hun investeringen. Dr. Paul Rijkens meende dat men het de kleine en middelgrote ondernemingen niet kan verwijten als zij trachten dichter bij huis geld te verdienen, doch voor grote wereldondernemingen be staat er zijns inziens een ..nobles e oblige" om economisch minder ontwik- Ve'de gebieden te helpen. Deze onder- miineen hebben volgens dr. Rijkens. en drievoudige plicht, zij moeten kaoi- 1 l°veren, hun kennis en ervaring ter coh'kking stellen en fey derde samen werken met plaatselijke economische organisaties en met werkgevers en werk gevers en werknemers. Toen de Britse balletdanseres „Dame" Margot Fonteyn na haar verblijf van een dag in de gevangenis van Panama- stad gisteren van het vliegveld To- cumen in Panama vertrok om via New York naar Londen te reizen, werd zij u t releide gedaan door de Panamese mi nister van Justitie, Heurtematte. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat Margot Fonteyn niet van plan was nog ooit naar Panama terug te keren. Op de vraag of zij officieel was uitgewezen of uit vrije wil het land had verlaten, ant woordde hij: „Allebei een beetje. Wij wezen erop. dat het voor haar moeilijk zou zyn onder de huidige omstandig heden te blyven en toen stemde zy er in toe te vertrekken". Naar gisteren in Panama verder werd vernomen heeft het verhoor van de Britse danseres zo lang geduurd, omdat alle vragen en antwoorden moesten wor den getypt. Dikwijls had zij bezwaar ge maakt tegen de getypte tekst, die dan weer moest worden verbeterd. In Panama verluidt voorts, dat twee duizend leden van de Nationale Garde in westelijke richting zijn vertrokken om de echtgenoot van Margot. dr. Ro berto Arias, te zoeken, die zich in de omgeving van Santa Clara zou bevinden. Volgens de politie heeft een gearresteer de opstandeling verklaard, dat hij by Arias was, toen deze aan land ging. Het motorschip „Oranje van de Stoomvaart Maatschappij ..Neder land" vertrok gisteren met 800 pas sagiers naar Australië. Een nieuwe attractie aan boord, fietsjes voor

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9