Laatste nieuws Groots opgezet feestprogramma van Oegstgeester Oranje ver. DONDERDAG 23 APRIL 1959 STADSNIEUWS Manifestaties Holland Festival O.a. Bruckners „Derde" Onze stad zal dit jaar met een viertal manifestaties deelnemen aan het Hol land Festival. De uitvoeringen vinden plaats op vier achtereenvolgende dins dagen, te beginnen met IS juni. Op deze eerste avond brengt Theo Olof een Bartók-recital in het Waaggebouw. Op 23 juni komt Het Nederlands Ballet naar de Schouwburg. Onder leiding van Iskar Aribo volgt op 30 juni een uitvoering van Bachs Hohe Messe door het Leidse Toonkunst koor in de Pieterskerk. Tot besluit zal het Concertgebouworkest, eveneens in de Pieterskerk, op 7 juli een uitvoering van Bruckners Derde Symfonie verzor gen. In verband met het plotselinge overladen van Eduard van Beinum, kan thans nog niet worden bericht wie dit concert zal leiden. T.b.c.-bestrijding vraagt voortdurende aandacht De afdeling Leiden van de Vereniging tot bestrijding der tuberculose hield gis teravond haar jaarvergadering. De voor zitter, dokter J. de Bruyne. herdacht de heer J. van Leeuwen, die vele jaren zit ting heeft gehad in het bestuur. In de door zijn overlijden ontstane vacature werd dokter D. Ruiter, directeur van het Districtsconsultatiebureau, gekozen. In de plaats van dokter C. R. Zijerveld, die zich door omstandigheden niet meer beschikbaar kon stellen, werd dokter J. G. Bazuin gekozen. Ook in het afgelopen jaar werden weer op versohillende wijze gelden bij een gebracht voor de t.b.c.-bestrijding. De kerstzegelactie bracht f. 2.183,50 op en de Emmabloemcollecte zorgde voor f2743,65. De Leidse postduivenhouders- vereniging „De Vriendenclub" hield een t.b.c.-kringconcours, waarvan de op brengst f. 757, 55 was. Tijdens deze vergadering werd er op gewezen, dat de t.b.c.-bestrijding de voortdurende aandacht blijft vergen. De toeneming van het aantal nieuwe ac tieve patiënten bewijst dit wel. In 1958 ontvingen 19 patiënten financiële hulp van de afdeling; op 31 december jl. ston den 252 gezinnen onder toezioht; 13 pa tiënten werden uitgezonden naar een sanatorium. De huisbezoeksters der ver eniging namen intensief deel aan de opleiding voor leerling-wijkverpleegster voor de t.b.c.-bestrijding DS. J. V. D. WIEL BEDANKT ALS VOORZITTER VAN DE LCOV In verband met interne moeilijkheden in de bestuurskring heeft ds. J. van der Wiel bedankt als voorzitter van de Leid se Chr. Oranjevereniging. Deze moeilijk heden zouden zijn ontstaan in verband met het weder deelnemen van de Tim- delerclub aan de activiteiten van de LCOV. Het ligt nl. in de bedoeling, dat de Timdelerclub haar medewerking ver leent aan een feestavond van de Oran jevereniging ter gelegenheid van de vijfstigste verjaardag van H.M. Konin gin Juliana. „De stem des Volks" zingt Das Lied von der Glocke Onder leiding van de als opvolger van de heer Iskar Aribo die aangesteld is als dirigent bij het Haags Toonkunst koor tot dirigent van De stem des Volks" benoemde heer Willm Mizée zal door dit koor op 16 december a.s. wor den uitgevoerd Das Lied van der Glocke van Max Brucli. Leids Jaarboekje In de aantrekkelijke reeks „Jaarboek jes voor Geschiedenis en Oudheidkunde van Leiden en Omstreken" is thans het 51e deel, 1959, verschenen. Na het jubileum-nummer dat de Vereniging Oud-Leiden vorig jaar liet uitgeven is men thans weer tot de gehruikelijke omvang en opzet teruggekeerd, doch de verscheidenheid der bijdragen, de royale bijzonder goed gekozen illustraties en de omvang van dit deeltje laten in de reeks als geheel toch een voortdurend rijkere bloei zien. Bovendien valt op, dat de redactie er zich steeds meer op toelegt, ook het heden in woord en beeld vast te leggen als de „geschiedenis van de toekomst". Dat geldt zowel voor de foto's van belangrijke gebeurtenissen in de Leidse gemeenschap in het afgelopen jaar als b.v. een uitvoerige verhandeling over het Leidse Structuurplan (of, zo vroegen wij ons even af. werd dit mis schien nu al als geschiedenis beschouwd omdat het door nieuwere plannen en andere gebeurtenissen is aohterhaald?). De gevarieerde bijdragen in het boekje zijn van de hand van mr. J. Belonje, B. N. Leverland. A. Bicker Caarten, E. Pelinck, mr. D. Koning, mej. F. A. Ie Poole, dr. P. A. M. Geurts, D. R. Kooi man, ir. R. Meishcke, J. van Groningen, J. C. Lunenburg, ir. J. C. H. Drost, G. M. Zoetemelk, C. J. Bardet en enige anonymici. De uitgave werd voortreffelijk verzorgd door A. W. Sijthoff's Uitgevers Maat schappij N.V. te Leiden. GRATIS REIZEN Zondagmorgenprogramma Bijzonder Kerkewerk Talloze mensen hebben hun vakantie plannen al klaar. Anderen zijn druk be zig ergens in Nederland of in het bui tenland een aantrekkelijk plekje te vin den om uit te kunnen blazen. Reizen en trekken hebben voor ieder een een grote aantrekkingskracht. Boeken over verre tochten en vreemde landen worden graag gelezen. Ook de bijbel is een boek van reizen en trekken, een reisgids, voor iedereen. De Commissie Bijzonder Kerkewerk van de Leidse Herv. Gemeente geeft a.s. zondagmorgen in het Luxortheater een kleurrijk en afwisselend programma, dat aansluit bij de vakantie-voorbereidin gen en tevens heel duidelijk naar de bij bel verwijst. In de hal van „Luxor" en in de zaal worden affiches met landschappen en beelden uit vreemde landen aangebracht. Ook ontvangen de bezoekers verschillen de reisfolders. Dit schept reeds dadelijk een sfeer van reizen en vakantie. In het eerste deel van de bijeenkomst worden gekleurde dia's over een jonge renkamp in Zwitserland vertoond met toelichting via een geluidsband. Dr. P. L. Schoonheim spreekt vervol gens over de bijbel als boek van reizen en trekken; een gids, voor iedereen, met „gratis" reizen. Het zoals gewoonlijk keurig uitgevoerde programmaboekje van de Oranjever eniging, met op de omslag een foto van H.M. de Koningin, is heden verschenen. Burgemeester H. L. du Boeuff zegt in zijn voorwoord, dat by dit kroonjaar de gevoelens van Oranjeliefde een extra accent krijgen, mede in verband met het feit dat de O.V. dit jaar 50 jaar bestaat. Hij merkte op dat de jubilerende vereniging niet alleen bij nationale, doch ook bij vele plaatselijke gedenkdagen en hoogtijdagen het saamhorigheidsgevoel van de Oegstgeester gemeenschap diende. Hij brengt de huidige en alle vorige bestuursleden van. de O.V. dank voor hun in nationaal en plaatselijk opzicht zo uiterst belangrijke en gewaardeerde activiteit. Het bestuur der O.V. gaat na der op dat extra accent in en wijst allereerst op het verzoek van de Fede ratie van Oranjeverenigingen om te wil len bevorderen dat alle bezitters van voertuigen, rijwielen e.d. hun vervoer middel op 30 april tooien met een oranje wimpel of vlaggetjes. Een bijzonder accent wordt in onze gemeente gelegd door de schoolgaande jeugd. Dank zij een extra bijdrage uit de gemeentekas zijn de scholen in staat gesteld aan de kinderoptocht meer dan de gebruikelijke zorg te besteden. In het programma is opeenomen een mede deling van de Contactcommissie Mid denstand. De middenstanders achten het vanzelfsprekend dat ook zij hun steentje bijdragen om de feestelijkheden een extra-accent te geven. Zij doen dit met een etalagewedstrijd onder de titel: „Koningin Juliana 50 jaar 50 jaar Oranjevereniging Oegstgeest". Het is de bedoeling, dat iedere deelnemer een etalage maakt met deze jubilea als on derwerp. De beoordeling vindt niet plaats door een jury doch door het pu bliek. De beschikbare prijzen bestaan alle uit exemplaren van het boekwerk „Eenzaam, maar niet alleen", geschre ven door H.K.H. Prinses Wilhelmina. Wat de feestelijkheden betreft, deze worden ingezet op 29 april. Des mid dags worden op het ASC-terrein kinder spelen gehouden. De attracties in het Wilhelminapark zijn weer aanwezig en om half negen wordt een lampion optocht gehouden waaraan verschillen de harmoniekorpsen en padvinders bands meewerken. KONINGINNEDAG Op Koninginnedag wordt begonnen met een aubade aan de burgemeester voor het raadhuis. Onder leiding van de heer Chr. Hanegraaff brengen leerlin gen van alle Oegstgeester lagere scholen een zanghulde. Het is zo langzamerhand gewoonte geworden dat een deel der lie deren door alle aanwezigen wordt mee gezongen. Daarom is een z.g. om-en-om programma samengesteld. Muzikale me dewerking wordt verleend door de ko perblazers van het Chr. Muziekkorps „Concordia" te Leiden. De tekst van de te zingen liederen wordt ter plaatse uit gereikt. Er is dit jaar een grote plaats inge ruimd voor de jeugd. Al vroeg in de ochtend worden de kleuteroptochten ge formeerd. Van alle kleuterscholen gaan de kinderen, het zijn er meer dan 500, in een kleurige stoet naar het feestter rein, waar zij worden bezig gehouden met goocheltoeren en poppenkast en na tuurlijk traktatie. De volwassenen gaan het traditionele ton knuppelen beoefenen op een terrein aan de Rhijngeesterstraatweg. De grote gekostumeerde kinderoptocht vertrekt om elf uur vanaf het Rosarium. Er wordt op de soholen en in de gezinnen hard gewerkt om zo goed mogelijk voor de dag te komen. De verwachtingen zijn dit jaar hoog gespannen. Aan deze op tocht neemt deel de drum- en sfhoWband „De Wesitfriese Boertjes" uit Hoorn. MIDDAGFEEST Het middagfeest wordt gehouden op het ASC-terrein. Aldaar worden wind- hondenrennen gehouden onder auspi. ciën van de Windhondenrenvereniging Amsterdam. Het houden van wind'hondenrennen is een opwindende, zelfs sensationele sport, die hier te lande nog te weinig be kendheid geniet. Op de baan op het ASC-terrein gaan van start circa 40 honden, greyhounds, whippets en af- ghanen. Er zijn honden bij van bekende kennels, die reeds vele grote nationale BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN geboren. Richard Anthony, z. van A. J. P. van Platerink en A. Jager; Hendrika Johanna Maria, d. van F. W. van Dijk en A. M. J. Hogervorst; Aletta, d. van A. de Haan en G. Schrijer: Jaöoba, d. van G. Brei- der en P. M. ton «lef Ma&fti Thomas, e. LEIDERDORP EMMABLOEMCOLLECTE Zaterdag 25 april a.s. zal de jaarlijkse Emmabloemcollecte worden gehouden. Collectanten kunnen zich opgeven bij mevrouw M. DoornBlok, Zyldyk 16, mevrouw B. SeretCruden, Hoofdstraat 84 en bij de heer J. M. Limburg, Hoofd straat 83. OEGSTGEEST Werkzaamheden Warmonderweg Verkeer wordt omgeleid Nadat het gedeelte van de Leidse Hout, dat moet dienen ter verbreding van de Warmonderweg was geëgaliseerd, werd een nieuwe sloot gegraven, die de afscheiding vormt tussen de weg en de Leidse Hout. Vervolgens werd het trace van de nieuwe weg uitgezet en nu zijn de werkzaamheden zover gevorderd dat over de gehele weg de verharding is aan gebracht. Thans is begonnen met het verwijde ren van het dek van de oude weg terwijl ook de trottoirs worden weggebroken. Voor de aanleg van groenstrook en rij wielpad en het berijdbaar maken van de nieuwe weg is nog een aantal weken ge moeid. Gedurende al die weken is de Warmonderweg voor het verkeer geslo ten zodat dit nu zijn weg moet zoeken door de lanen, hetgeen vergemakkelijkt wordt door de aangebrachte richtings borden. Na alle ongemakken, die nu eenmaal het gevolg zijn van dergelijke werkzaam heden. zal ten slotte een prachttig stuk weg ontstaan, dat royaal in staat is te voldoen aan de eisen die het steeds drukker wordend verkeer stelt, vooral omdat bij het kruispunt bij de Kempe- naerstraat door het opofferen van enke le tuinen een aanzienlijke ruimte wordt verkregen. Ongelukken op de weg Gistermorgen omstreeks halfelf had op het kruispunt Terwee weg-Waldeck Pyr- montlaan-Emmalaan een aanrijding plaats tussen een motorfiets en een trekker met oplegger. De 31-jarige mo torrijder en een duopassagier, beiden uit Honselersdijk werden tegen de grond gesmakt en liepen een hersenschudding op. Zij zijn naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. Zowel de motor als de trekker met oplegger werden bescha digd. De 9-jarige Hans v.d. Meer uit Oegst geest stak gistermiddag op onvoorzich tige wijze ter hoogte van het Rijnzicht- viaduct de Rijksweg over. Een Amster- cVvmse automobilist kon het jongetje niet meer ontwijken. Het ventje kreeg een hersenschudding en oen gebroken been. Bovendien klaagde hij over inwen dige pijnen. Overbrenging naar het Aca demisch Ziekenhuis bleek noodzakelijk te zijn. Op de hoek van de Borneostraat en de Javastraat vond een botsing plaats tussen een bromfiets en een motorfiets. De 48-jarige bromfietser uit Oegstgeest, die uit de richting van de Balistraat kwam rijden, verleende geen voorrang aan de 22-jarige Leidse motorrijder. Er ontstond materiële schade. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petrus H. E.. z. van H. Jagel en A. E. A. Langendijk; Marcel G., z. van L. F. Koolloos en M. E. Segaar; Johan nes, z. van Th. W. den Hoed en A. M. Verdel; Titia, d. van E. van Goudoever en E. Coohius; Judith W., d. van J. P. A. Lebbink en M. Hoogstraten; Erik J., z. van Th. Smelik en H. J. Oosthoek; Teunls A. z. van T. A. Bogerd en P. Dompseler Bui tenhuis. Getrouwd: J. C. Mentink, 25 J. en A. J. Strijk; 21 J. Overleden: R. E. Hemerik, 78 J., wed. van W. J. M. Bakx; M. Greens, 75 J., wed. van C. H. A. Agerbeek. van H. Kruider en J. Matze; Veronica M. M.. d. van H. van der Voort en J. A. Beijk; Johannes Franclscus. zn. van J. H. van Heel en N. Timmers; Gerardus J., z. van G. J. de la Rie en C. A. van den Berg; Berendina F. M.. d. van J. J. Maasdijk en M. J. M. Linderhof; Hendrik Pieter, z. van C. J. van der MelJ en M. Brouwer. OVERLEDEN. M. Weerheiim, 68 j., man- C. H. van der Stok, 85 vrouw; P. Croeneveld, 50 j. man. VOORSCHOTEN Programma Koninginnedag De Koningin Wilhelminavereniging heeft gisteravond een indruk gegeven van de feestelijkheden op Koninginne dag. Over het geheel genomen is het programma natuurlijk in grote lijnen gelijk aan vorige jaren, maar toch zijn ei dit jaar diverse pogingen gedaan om tot een zekere verfrissing te komen. De feestelijkheden worden op 29 april ingeluid. Om 6 uur 's avonds openen de attracties op de Voorstraat, vanouds het centrum van de feestelijkheden en om 7 uur trekt dan een laptoe van sportverenigingen padvinders (-sters) en verkenners van de Voorstraat naar het Cultureel Centrum (natuurlijk met een rondgang door het dorp). Ook de beide muziekverenigingen Benvenuto en St. Laurentius werken aan deze taptoe mee, terwijl ze ook op de 30ste april na tuurlijk weer op vele manieren hun me dewerking verlenen. Aan de taptoe doet ook mee de Landelijke Rij vereniging „Koningin Emma". Om 8 uur beginnen schaakwedstrij den in het Geref. Jeugdhuis en om half negen begint een bonte avond in het Cultureel Centrum. De programmalei ding is in handen van Frans van Klin geren en verdere medewerkenden zijn: Tom van Maaren, Willy Ré, Joop de Knegt, Rob van Reyn, de Niberco- brothers en De spelbrekers. Op de 30ste april begint het feest weer met een reveille van Ce gemeen tetoren. 's morgens om acht uur. De traditionele kinderoptocht begint om 9 uur en start vanaf de diverse scholen. Langs een route, die voorna melijk door de KLM-wijk loopt dit jaar. gaat de stoet naar het park, waar de zanghulde zal plaats vinden en waar de burgemeester een toespraak zal hou den. Aan deze kinderoptocht zullen weer heel veel verklede en versierde groepen deelnemen, terwijl iedere school (8 in totaal) een spreekwoord zal uit beelden. Aan het raden van de uitge beelde spreekwoorden is een wedstrijd verbonden. In afwijking van andere jaren gaan de klassen 1 tot en met 4 daarna niet naar een voorstelling, maar zij krijgen 3 morgens hun kinderspelen. De klas sen 5 en 6 nemen niet aan de kinder spelen deel, maar die krijgen in het Marinekamp een filmvoorstelling. Eveneens in de morgenuren wordt een puzzelrit voor fietsers gehouden, die om half tien begint. Middags zijn er niet als andere jaren volksspelen. Maar wel zal er een geheel nieuwe attractie zijn, n.l. jeugd- brandw eerwedstrijden. Van iedere school zullen 4 jongens in twee ploegen een wedstrijd houden, waaraan de Voorschotense Vrijwillige Brandweer, onder leiding van de on dercommandant, de heer D. IJperiaan medewerking verleent. Gezien de aard van de wedstrijd belooft dit wel een aantrekkelijk schouwspel te worden. Een betrouwbaarheidsrit voor auto's, kleine bestelwagens en motoren en een puzzelrit voor bromfietsers wordt even eens in de middag (start halftwee) ge houden. Het ligt voorts in de bedoeling een ballonwedstrijd te organiseren. De bal lonnen zullen om ongeveer 4 uur worden opgelaten. De middag wordt traditiegetrouw be sloten met een voetbalwedstrijd tussen de beide plaatselijke voetbalverenigin gen Rouwkoop en SVLV. 's Avonds zullen Benvenuto en St.- Laurentius voor muziek op de Voor straat zorgen. FEEST ROUWKOOP Burgemeester C. J. van der Hoeven zal zaterdagmiddag om 3 uur het nieuwe kleedgebouw, bestemd voor de Voetbal vereniging Rouwkoop op de gemeente lijke sportvelden officieel openen. 's Avonds viert Rouwkoop feest in het Cultureel Centrum. Opbrengst De Simavi-collecte heeft in Voorschoten f. 639.30 opgebracht. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem P.. z. van H. van Kla veren en C. Houwer; Abraham F. J., z. van D. Brussee en J. P. Tebrugge; Anne E„ d. van H. H. L. Roos van Raadshoo- ven en J. C. Monfils; Theodoras F., z. van A .Altenburg en M. Koomen; Hen drik, z. van A. Schippers en E. van Sonsbeek; Wilhelmina M.. d. van W. Jacobse en M. E. J. Scholten; Carollen J„ d. van J. Boon en S. D. E. Hellendoorn. Ondertrouwd: A. de Visser en J. P. Ouwersloot; C. P. van der Werf en A. G. v„n Stein. Getrouwd: C. A. Vergeer. 25 J. en A. M. van Vliet. 22 J.; G. Udema, 25 J. en A. G. Groen, 24 J. Overleden: J. de Bruin, 75 J., echtge noot van V. Walters. DE KABINETSFORMATIE (Van onze parlementaire redacteur) Na zijn gesprek vanmorgen met prof. De Quay in de Eerste Kamer, is prof. Witteveen, die voor belangrijke beslis singen stond, in het gebouw gebleven om telefonisch contact op te nemen met geestverwanten. Tegen 1 uur voegde mr. H. van Riel, vice-voorzitter van de VVD zich bij prof. Witteveen om mondeling overleg te plegen. Inmiddels ontving de kabinetsforma teur de heer C. P. Hazenbosch (AR) met wie hij de hele nieuwe situatie besprak. Dc heer Hazenbosch heeft de formateur doen weten onder welke omstandigheden hy al of niet op hem zou kunnen reke nen voor de portefeuille van Sociale Za ken. Daarmee houdt ook verband het al of niet aanblijven van prof. Zijlstra als minister. Er heerst in de kring van de KVP uiteraard enige teleurstelling over het afstaan van de portefeuille van Econo mische Zaken, maar daarover hebben de aangezochte KVP-ministers beslist en niet de KVP-fractie of het partijbestuur van de KVP, want prof. De Quay tracht een extra parlementair kabinet te vor men zonder officiële binding met de partijen. Prof. de Quay, die anders altijd de lunch in het Kurhaus gebruikt, heeft vanmiddag tijdens de lunchpauze het gebouw van de Eerste Kamer niet ver laten. Hij wacht op een beslissing van prof. Witteveen on» dan vaart achter de formatie te kunnen zetten. Bij het vertrek van prof. Witteveen bleek, dat hij de portefeuille van Finan ciën aangeboden heeft gekregen, waar door prof. Zijlstra zou afvallen. Van avond zal prof. Witteveen beslissen. In dien hij weigert, zal de mogelijkheid moeten worden beproefd volgens welke mr. Van Campen zich zou terugtrekken. Soekarno op reis President Soekarno is vandaag uit In donesië vertrokken voor zijn reis naar Turkye, Polen, Zweden, jJenemarxen, Italië, Brazilië, Argentinië. Mexico, Ja pan en Noord-Vietnam. De reis zal - gelijk bekend - twee maanden duren. en internationale prijzen wonnen. In de loop van de middag gaan van start de automobilisten, die hebben ingeschreven voor de puzzelrit. Zij komen in de voor avond in het Witte Huis bijeen voor de prijsuitreiking. Het Harmoniegezelschap „Werkmans Wilskracht" houdt des avonds een mu zikale rondgang, welke besloten wordt met een populair concert in het Wilhel, min a park waar gewoonlijk door de ker- misattracties een gezellige drukte heerst. De feestelijkheden voor de jeugd worden besloten op 2 mei. Aan de leer lingen van de 5e en 6e klassen zal in de recreatiezaal van „Endegeest" een inte ressante filmvoorstelling worden aange boden. De winkelweek wordt op 5 mei gesloten. Het programma vermeldt verder nog bijzonderheden omtrent de herdewkin.gs bijeenkomsten op 4 en 10 mei. Hierop komen wij later terug. WASSENAAR Links-af slaan op de rijksweg door Wassenaar verboden Het links afslaan op de Rijksstraat weg te Wassenaar is nu verboden, Slechts voor een viertal punten zyn uit zonderingen gemaakt. Ook is het verbo den, uit zijwegen komend linksaf de hoofdweg op te rijden. Alleen langs de weg wonende particulieren, die uit hun eigen opritten komen, mogen dit nog blyven doen, zo deelt de KNAC mede. De bij ministeriele beschikking vast gestelde regeling had als ingangsdatum 16 april j.l. De verbodsborden moeten echter nog geplaatst werden.Volgens informaties van de KNAC zal dat bin nen enkele weken gebeuren. De controle zal daarna met kraoht ter hand worden genomen. Het links afslaan op de Rijksweg bij Wassenaar heeft al vele maleci tot on gelukken geleid. Reeds in 1957 heeft de KNAC daarom tot tweemaal toe de mi nister van Verkeer en Waterstaat om een verbod gevraagd. Op geen der beide brieven werd toen antwoord ontvangen, zo deelt de KNAC thans mee. Eveneens in 1957 antwoordde de minister op vra gen van het Tweede Kamerlid de heer Weiter, dat het inderdaad nodig was „reeds onmiddellijk op veel meer punten dan tot nu toe het links afslaan te ver bieden". En verder: „Deze maatregel zal moeten worden genomen, rekening hou dende met de in bewerking zijnde plan nen voor het geheel op plaatstelijk ver dubbelen van de rijbaan, waardoor de mjogenlijikheid voor veiliger linksaf slaan of omkeren op de weg wordt gesohapen. Voorts zullen meer verkeerslichten ge plaatst worden. Over deze maatregelen is overleg gaande met de gemeente Was senaar". De KNAC merkt hierbij op dat het na dit antwoord nog twee jaar geduurd heeft voor het verbod er kwam, dat de plannen voor het verdubbelen van de rijbaan nu nog in bewerking zijn en dat de ministeriele goedkeuring voor nieuwe verkeerslichten er wel zijn, maar dat de benodigde gelden nog niet door de Rijks overheid besohikbaar zijn gesteld. BEGRAFENIS A. DOELMAN Onder zeer grote belangstelling heeft gistermiddag op de hervormde begraaf plaats aan het Plein de teraardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk overschot van de heer A. Doelman, die eind vorige week op 72-jarige leeftijd is overleden. Behalve tal van oud patiënten van dokter Doelman, die on geveer dertig jaren in Wassenaar huis arts geweest is. werd de begrafenisplech tigheid bijgewoond door de burgemeester van Wassenaar, dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen, een deputatie van col lega's-huisartsen, ds. J. Zuurdeeg, voor ganger van de Ned. Prot. Bond in Was senaar en pastoor H. M. van Spanje van de parochie van De Goede Herder. In de Dorpskerk werden verschillende toe spraken gehouden. Dr. J. N. van den Houten vertolkte de gevoelens van de oud-patiënten, die in grote dankbaarheid terugdenken aan wat dokter Doelman voor hen betekend heeft. Dokter A. F. F. Janse sprak namens de collega's. Hij kenschetste dokter Doelman als een nobel mens, een goed medicus en een loyaal collega, die allen tot voorbeeld is geweest. Na orgelspel werd de kist naar de groeve gedragen. Er waren vele bloem stukken. Nieuwe Ballefstichting te Amsterdam De voorbereidingen voor de oprichting van een nieuwe Amsterdamse ballet groep zijn thans voltooid. De instelling zal heten „Stichting het Amsterdams ballet". Het door B. en W. van Amsterdam benoemde bestuur heeft mevrouw Mascha ter Weeme aangesteld als artistiek leidster en de heer Frits Basart als zakelijk leider: Mevrouw Mascha ter Weeme zal zich laten assisteren door een balletmeester van internationale reputatie, wiens naam nog nader zal worden bekend ge maakt. De thans bij het ,3allet van de Ne- derlandsche Opera" en het „Ballet der Lage Landen" geëngageerde danseres sen en dansers zijn, op enkele uitzonde ringen na, door de „Stichting het Am sterdams Ballet" geëngageerd voor het seizoen 1959-1960. EERSTE PRIJS VOOR „ONS DAGELIJKS BROOD" (Speciale berichtgeving) De 50-jarige bakker W. P. Schutte uit de Houtrijkstraat in Amsterdam-C is de winnaar van de tweedaagse interna tionale bakkersvakwedstrijden en ten toonstelling, die de 25-jarige cursisten vereniging van de Zwolse bakkersschool gistermiddag in „Odeon" te Zwolle opende. Hem was de eerste prijs toege kend in de klasse „Ons dagelijks brood", wat betekent dat hij op 2 mei aan Prins Bernhard een collectie door hem gebak ken dagelijks brood mag aanbieden. „De Gouden Krakeling" won de heer L. G. Holleman uit Elden in de klasse „Waterbusbrood". De „Gouden Spatel" in de koekjesklasse werd gewonnen door de heer F. R. van Beenen te Soestdijk. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 23 april. Leidse Coöp. Groen te. en Fruitveiling. Per 100 kg.: andijvie 1237. peulen 4.05, kroten, gekookt 22 25. prei 1024. rabarber 1021. spinazie 10—23. tomaten A 2.553, C 2.50—2.55, CC 1.75, uien 211, waspeen 1432, wit lof 1353. Per 100 stuks: bloemkool B 2543. C 1338, komkommers A 5562, B 4748, C 2145, Sla A 5—8.90 Per 100 bos: peterselie 23.80. raapstelen 2.10 4, radijs 616. selderie 3.404.80. GOUDA, 23 april. Kaasmarkt. Aange- Handel kalm. AALSMEER. 22 april. C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A. Snijbloemen. Seringen: Step- man 25110, Legray 1039. blauw 1545 Prunus Triloba 826. Anjers: rood 646, roze 439, wit 524, Orchid. Beauty 15 58. RozenBetter Times 520, Rosalan- dia 624. Parel v. Aalsmeer 624. Geh. Duisberg 827. Pechtthold 523. Ver schuren 520. Towny Gold 524, Mad. Ofman 838. Stokman 521, Baccarat 2058, Montezuma 2068. Sweetheart 2075. Diversen: Fresia's 40145. Irissen 70150, Lathyrus 40125, Asp. Plumos is 75145. Anemonen 826, Gerbera 1039, Perkplanten per bakViolen gemengd 150—260, idem wit 150—200. Idem geel 150200, idem blauw 150220, Primula Veris 100175, idem Wanda 150250, idem Dentlculata 250400, Idem Rosea 300400, Vergeet mij niet 100150, Ge mengde planten 300400, Arabis 100 175, Iberis 250—375, Belles 150—220, Ane monen 300370, Lupinen 200350, De- olytra 255350, Saxifraga 100—170, Dho- ronicum 100200. BARNEVELD, 23 april. Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld-Ede. Weekaanvoer circa 850.000 stuks. Handel kalm. Prijzen eieren van 4855 gram f7.218.61. 55 60 gram f 8.79S.39. 6063 gram f 9.48 9.71, 63—69 gram f9.83—11.12, alles per 100 stuks. Eierveiling SB.E. Aanvoer 928.520 stuks. Handel traag. Prijzen eieren van 5863 —am f9.13—9.60, 6366 gram f9.44— 89. eendeëieren 5668 gram f7.509.02, eendeëieren van 6875 gram f9.099.56 alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 1.400.000 st. Han del redelijk. Prijzen eieren van 5865 ram f9.2510.50, algemene prijs f9.65, lloprijs fl.57, basis 61,50 gram. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Elerhandelaren. Grote eieren f 9.00—^10.25, gewicht 62—68 gram, kleine eieren f 8.759.90, 5661 gram. Pluimveemarkt. Aanvoer plusminus 62 000 st. Handel redelyk. Prijzen slacht - klppen fl.801.85 per kg., slachtkuikens f2—2.20 per kg. Bosje tulpen (Speciale berichtgeving) Een chef van een chemische wasserij te Bussum vond een portefeuille by het sorteren van het goed. Toen hij keek of er ook een adres in zat, bleek dat er een bedrag van f. 3.800 in was, maar géén adres. In verband met de belangrijkheid van het bedrag heeft hij 's avonds neg een twintigtal adressen opgebeld van cliën ten. die eventueel in aanmerking zouden kunnen komen voor de portefeuille. Alle moeite was echter tever?cafs. Toen gaf hij zijn vondst bij de politie aan. Gistermorgen werd de eigenaar van de wasserij opgebeld door een dame met de vraag of er misschien een portefeuille gevonden was, welke iemand die bij haar inwoont, miste. Zij kon de blijde bood schap in ontvangst nemen. Later werd de portefeuille met de kostbare inhoud door haar afgehaald. Een uurtje later kwam ook de eige naar van de portefeuille, zeer ver heugd over de vondst, de wasserij binnen en hü uitte zijn dankbaarheid met. een bosje tulpen. Van royali teit gesproken BEURSOVERZICHT Kon. Olie flauw Amsterdam, 23 april De grootste activiteit werd vanmiddag opgeëist door Kon. Olie. Het verwisse lingsbod door de Kon./Shell-concern op aandelen Canadian Eagle veroorzaakte vandaag een technische druk op de olie- aandelen. De arbitrage was behoorlijk actief en ging tot verkopen van Kon. Olie over, waartegen in Londen aan delen Canadian Eagle en Shell Trans port werden gekocht. De prijs van Kon. Olie op f. 166 was circa f. 5 lager, ver geleken bij die van de vorige slotkoers. De stukken noteerden echter een gulden boven pariteit New York. 's Morgens werd als laagste prijs f. 164 genoteerd. De overige internationale waarden ston den onder invloed van de flauwe ten dentie voor de olie-waarden. Philips verloor circa 5 en Aku circa 3 punten. Unilever bleef een punt of 6 beneden gisteren. KLM, die hoger in New York noteerde, werd een gulden boven de vorige slotprijs geadviseerd. De dollar- obligaties echter kregen een lagere adviesprijs. In de Scheepvaarthoek lagen de koer sen merendeels beneden die van woens dag. Ook in de cultures was de drukte voor Senembah alweer verdwenen. Deze aandelen moesten circa 4 punten van de winst van vorige dagen prysgeven. Ook Deli noteerde lager, doch Amster dam Rubber was een puntje hoger. Staatsfondsen beter. Ook vandaag werd Walvisvaart in een open hoek verhandeld. De openingskoers was op het slot van gisteren, n.l. 121; later kwam 118 op het noteringsbord. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 april. Londen 10.62%—10.63%; New York 3.77%3.77%; Montreal 3.92Va—3.92%; Parijs 76.90—77.00: Brussel 7.56%— 7.56%; Frankfort 90.20%—90.25%Stock holm 72.94 72.90Zürich 87.24%— 87.29%; Milaan 60.80%—60.85%; Ko penhagen 54.79—54.84; Oslo 53.04—53.09 Wenen 14.57%—14.58%; Ankara 3.76% —3.77%: Praag 52.84—52.94; Lisabon 13.25—13.26%. Advertentie glaasje koers v. heden 101% 102 101% 102 96% B 97 B 82% 92} j 93 96% L 96% 95 95 94}* 94% 90% 90% 90% B 90% 90% 90% 91% 92 B 90 A 90% 94% 94% 98 97}* 97% 97 iV 97 iV 97 88% 111% 111A 277% 274% Beurs van Amsterdam Donderdag 23 april ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers Ned. '59 4% Ned '58 4% Ned '53 3% Grootboek obi 3% Ned '47 3% <3) Ned '51 3% Ned '53 (3%) Ned 56 3% Ned '48 3% Ned '54 3% Ned '55 I 3% Ned '55 II 3% Ned '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert 3 Ned 62-64 3 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 W7. Ned W.B 6% lii^. Philips 5 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B Nat. Handelsbank Ned Handelmy. Amst. Rubber Ver. HVA-mU Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent Calvé Delft cert. Deli My.en (Ver.) Kon Pap v C Hoogovens eet Müller en Co. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (f 20.—) Idem (50 a f 20.— Holl Amer iyn Java China Paket k.ljv1 Kon Ned Stmv iviy Kon Paket My Stoomvaart My Nievelt Goudr v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv (v.) Gelder N.B Ned cert 39 39 145 147 224% 223% 84% 85% 141% 140% 29 28% 179% 176% 10% 10% 311% 307% 254 249% 505 501 153.60 152.70 218 216 465 459 305 303 369% 363 599 592% 258% 258 548% 541% 224 223 248 247% 743% 720% 172.50 168.50 171.45 166.90 155% 155 136% 136 132 135 149% 148% 135 135% 144 104% 126 125 250% 249% 145% 144% 138% 135% Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov - en Gem. leningen Adam 47 (3%) 3.. 96 B 96 idem 48 (3%) 96 B 96 R'dam '52-1 (4%) ..100 Idem *37 I-III (3%) 95 94% Idem '38-1 (3%) 94% 94% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 106 105% id. N W B '52 (4%) 100 99% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98}J 98% Premieleningen A'dam '53 3 98% A'dam '51 2% 86% 86% Adam '56 I 2% 81% 81 A'dam '56 II 2% 94% 94 Eindhoven '54 2% 80% 80% Enschede *54 2% 83 Den Haag '52 I 2% 88 88% Idem n 2% 91% 91 R'dam '52 I 2% 88% 89 Idem II 2% Idem '57 2% 98% 99 Utrecht '52 2% 92% 90 Z.-Holl. 1957 2% 97 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 197 196.50 Amst Bank 288 285 H8Ü eert 240 244 Rott Bank 258 Twentsche Bank 241 238 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 109% B 348 B Borneo Sum. H. My. 57 57 Ned. G. en Sp. fabr. 271 271 Kon Ned. Grofsm. 140 139% Interaatio115% 115 Rott. Droogdok My 650% 651 Sikkens Lakfabr '53 538 Tieleman en Dros 7% Ned My Walv.vrt. 121 119% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 8% 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30% 29% Intern Nickel91 90% Anaconda 66% 66 Bethlehem Steel51% 50% Cities Service 59 59 General Motors 49 49 Kennecott111% 110% Republic Steel 71% 70% Shell OU 84% 84% Union Pacific 34% ün States Steel 91% 90% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Edeimet Kon AA Prei w.a tdem Electrolas B HoU Constructie Ing dui v Bouwnilv Int Kunststofl Ind Leldsche Wolsplnn Ver rouwfabrteken Wernink's Betonm Van wyk Textiel Zaalberg V K 22/4 68%GB 70%GB 81GB 80 321% 321% 382G 385G 225GB 231GB 52 51% 350GB 223 225GB 131G 134GB 69 68% 103% 104GL

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5