KIEKEN J Iet Motorhuis" - bestaat veertig jaar - opent showroom Korte felle brand op kustvaarder Jeugdig lid van de bemanning kwam om liet leven Bollentijd: geknipt om te Zondagsschool De Goede Herder viert dankbaar liaar jubileum Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 23 april 1959 Tweede blad no. 29727 Hedenochtend in de vroegte woedde een korte, doch felle brand in de kombuis tan de uit Groningen afkomstige kustvaarder „Jenjo". Bij deze brand is een jeugdig lid van de bemanning, de 17-jarige J. de Boer uit Workum, die eerst gistermiddag aan boord was gegaan, op tragische wijze om het leven gekomen. De kustvaarder, welke maandagavond brandwonden op. Voor de behandeling net een lading hout uit Zweden was van deze wonden is hij overgebracht ekomen,,lag voor de wal van de Gebr an Hoekens Houthandel in de Waard. Omstreeks vijf uur werden de drie eden van de bemanning, met het lachtoffer waren dit de 18-jarige M. en ie 26-jarige W. Hoven twee broers en oonachtig in Sappemeer door de rand in hun slaap gewekt. De jongste ran hen, die zyn hut met het slacht- ffer deelde, sloeg onmiddelijk alarm, iezamenlijk trachtte men het circa twee leter onder het kombuis gelegen slaap- ertrek te verlaten. Beide broers is het iet veel moeite gelukt om via de fel randende kombuis aan dek te komen, öen zij tot hun grote schrik bemerk- dat hun mede-varensgezel de weg aar buiten nog niet had kunnen vin- en, hebben zij tal van pogingen in het erk gesteld om hem te bereiken. Helaas vergeefs. Vermoedelijk is de jongen door e sterke rookontwikkeling bedwelmd, Twijl men ook nog rekening houdt met e mogelijkheid, dat hij is gestruikeld q toen niet meer weg kon komen. Na- it de brand was geblust vond de brand eer het verkoolde lichaam van het achtoffer, vooroverliggend op de vloer an de totaal uitgebrande kombuis. Tijdens zijn reddingspogingen liep de iidste broer aan zijn linkerhand enkele ST.-JORISDAG Vandaag vieren de padvinders van de ?V en de verkenners van de VKJB un St.-Jorisdag. Reeds vroeg in de chtend trokken de jongens naar „Den lurcht", waar een gezamenlijke dag- pening plaats vond. Na de vlaggen- arade en het voorlezen van de wet erd de St.-Jorisboodschap voorgelezen, aarna het „Hoort, zegt het voort" werd Ezongen. Komt de Broederschap van oud-pad- :nd<st)ers hedenavond in het kring taal aan de Hooglandse Kerkgracht ijeen, de jongeren zijn opgeroepen voor en dienst in de Marekerk. In beide sa- lenkomsten vindt een St.-Jorisherden- ing plaats. naar het Acad. Ziekenhuis. Later op de ochtend keerde hij weer aan boord terug. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan een defect aan de toevoerleiding van de oliekachel. De geblakerde en totaal uitge brande kombuis, waarin een jeug dig lid van de bemanning zijn dood vond. (Foto L.D./Van Vliet). De kaptein, de heer A. Koster uit Hoogeveen, was juist gistermiddag voor een kort vei'blyf naar zijn woonplaats gegaan. In de loop van de dag arriveer de hij in Leiden om zich van het ge beurde op de hoogte te stellen. Als tragische bijzonderheid valt nog te melden, dat het slachtoffer eerst kort geleden als varensgezel was aangeno men. Het zou zijn eerste reis worden Aan de deklast, welke een waarde vertegenwoordigt van f90.000.werd geen schade toegebracht. Vakantieregeling Leids bakkersbedrijf Dit jaar een twee-weeS<se wijksluiting Om te komen tot een aanvaardbare vakantieregeling, aangepast aan de rechtvaai'dige eisen van divei*se groepe ringen, had de Leidse Bedrijfscommissie gisteravond de bakkers bijeengeroepen in „Het Gulden Vlies". In deze commis sie zijn vertegenwoordigd: het groot- en coöperatieve bedrijf, de Federatie van Bakkerspatroons en de organisaties van werknemers en slijters. De zeer druk bezochte bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter de heer A. F. v. d. Oord. die in zijn ope ningswoord de vraag stelde: „Waarom kunnen wij in Leiden niet tot een be hoorlijke vakantieregeling komen?". Spreker merkte o.m. op, dat de grote service aan het Nederlandse publiek, zo als dit door de bakkers wordt geboden, voor Europa uniek is. Dat deze service wordt geboden is een gevolg van het zich bewust zijn van de belangrijke plaats, welke het bakkei-sbedryf inneemt in de voedsel-distributie; het betekent vfjftig weken per jaar harde en lange arbeid, waartegenover een kleine winst- marge als beloning staat. Spreker noem de de regeringsuitspi-aak, inzake de ca tastrofale gevolgen van een broodprijs- verhoging van 1 cent, onbegrijpelijk, te meer daar andere prijzen met sprongen omhoog gaan. Het Ec. Inst. v. d. Mid denstand heeft 60 bedrijven onder con trole genomen, 40 hiervan bleken een negatief resultaat te hebben. Wel was er boekwinst, doch daarin was niet be- gaepen het vele onbetaalde extra werk van de ondernemer en zijn gezin. Wan neer dit zou worden verdisconteerd zou het eindresultaat verlies geven. Hieruit concludeerde spreker dat een betere be taling voor de ontbeerde nachtrust re delijk zou zijn. Omdat alle collega's dezelfde zorgen hebben vond spreker het onbegrijpelijk dat een uniforme vakantieregeling im mer schipbreuk lijdt op wanbegrip en wantrouwen. Vervolgens bracht de voor zitter de eisen ter sprake welke aan een dergelijke regeling moeten worden ge steld, zowel op sociaal als commercieel terrein. Enerzijds het morele recht op twee achtereenvolgende vakantieweken, anderzijds mag geen winstderving of klantenverlies plaats vinden. Spreker ging uitvoerig in op de stappen, welke in deze richting in de laatste jaren zijn gedaan en uiteindelijk tot op heden nog niet het gewenste resultaat hebben op- geleverd. Spreker deelde mede, dat van het Hoofd van het Districtsbureau Ar beidsinspectie volle medewerking is toe gezegd: niet-medewerkers zullen van deze zijde niet op enige dispensatie be hoeven te rekenen. Spreker achtte de commissie niet competent om alléén een oplossing te brengen en legde daarom de vergadering het probleem voor. Ge zien de uiteenlopende bezwaren van groot- en kleinbedrijf volgde een uitvoe- rige discussie. Uit een en ander bleek, dat de praktische bezwaren kunnen worden opgelost indien alle partijen of fers willen brengen. Vertegenwoordigers In verband met het 10-jarig bestaan organiseert de afdeling Leiden van de Ver. van Leraren en Onderwijzers in de Lich. Opvoeding in Nederland, in samenwerking met de Sportstichting, zaterdagmiddag in de Stadsgehoorzaal een gymnastiekdemonstratie. Hieraan wordt deelgenomen door de demonstratiegroep van de Hartwich Weber Schule uit Düsseldorf. Deze school volgt in de methode van onder wijs de grondslagen van dr. Rudolf Bode. Het uit te voeren programma om vat zowel grondoefeningen voor kinde ren. als hoog opgevoerde ritmische be wegingen met en zonder handgereed schap. Voorts is de medewerking verkregen van de Gymnastiekverenigingen Kralin gen en Aspasia. JONKER FOTO TOE STEL ZEGT: Cvooral in kleur) ...CkilsUrtN. QVYN. &SL (foviJl CAL\ PRIMEUR 20 ct PROMINENT 22 ct PREFERENT 27 ct Twaalf en een half jaar zegenrijk werk Gisteravond was er een feestelijke bijeenkomst in het gebouw „Prediker". Herdacht werd n.l. het feit, dat 12% jaar geleden de Zondagsschool „De Goede Herder" van de hervormde wijkgemeente Molenwijk voor het eerst haar deuren voor de jeugd opende. De naam „De Goede Herder" dateert echter uit het jaar 1951, voordien werd de Zondagsschool „Het schild" genoemd. De school, waarvan de doel stellingen uiteraard steeds hetzelfde van het grootbedrijf zegden volledige medewerking toe, hetgeen tenslotte leidde tot een algemene beslissing dit jaar een twee-weekse wijksluiting in te voeren. Een commissie werd gevormd, waarin ook de slijters zijn vertegen woordigd, welke contact zal opnemen met alle belanghebbenden tot voorberei ding van een definitieve, wettelijke re geling voor 1960. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Photochemische reacties en lumines centie van cyclohexadieën-1, 3, a-phel- landreen, de provitaminen D en ver wante verbindingen", de heer R. J. de Koek, geboren te Haarlem en thans wonende te Oegstgeest. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Isomerie van benzochinonmonoöximen en van enige derivatem", de heer A. J. H. Umans, geboren te Den Haag en thans wonende te Voorburg. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen natuurkunde de heer H. van Beelen (Den Haag)doet. examen Ned. recht de heer M. J. van Emde Boas (Oegst geest). Ingrijpende wijziging in stadsbeeld Met de opening van de showroom van de N.V. „Het Motorhuis" aan de itationsweg heeft zich een ingrijpende wijziging in het stadsbeeld voltrokken. Een rijziging, welke over enige tijd een nog meer spectaculair karakter zal krijgen, let ligt n.l. in de bedoeling om t.z.t. het huidige café „De Valk" af te breken, odat dit in strakke lijnen uitgevoerde gebouw op de hoek van Stationsweg en lorssingel komt te liggen. Teneinde deze nieuwbouw mogelijk te maken is het oormalige café-restaurant Liberty voorheen Huize Zarze gesloopt. De opening van deze showroom, met et daarachter gelegen onderdelenmaga- ]n, valt in het jaar, dat dit bedrijf eertig jaar geleden werd opgelicht. Op juni 1919 begonnen In een perceel aan Oude Vest, verhuisde men reeds een ar later naar het pand aan de Sta- rasweg op de hoek van de Rynsbur- ïrsingel. In de twintiger en dertiger Ten vonden onder leiding van de eren G. K. en J. G. Boon belangrijke itbreidingen plaats. In 1926 werd n.l. het bedrijfspand aan de Morssingel in gebruik genomen, waar men in 1929 al weer aan een uitbreiding toe was. Twee jaar later werd ook een filiaal gevestigd aan de Hoge Rijndijk. Na het overlijden van de heer G. K. Boon in 1937 volgde onder leiding van de heer J. G. Boon in 1940 en 1951 nogmaals een uit breiding. Helaas heeft de het vorig jaar overleden heer J. G. Boon, die ook deze nieuwbouw voorbereidde, zijn levens werk in oppervlakte groeide het be- dryf van pl.m. 100 tot ruim 6000 vier kante meter met de opening van deze showroom niet meer bekroond mogen zien. Het zyn zijn beide zonen, de heren J. G. H. en H. O. Boon, die thans de leiding in handen hebben. In verband met dit overlijden zal aan dit jubileum geen aandacht worden besteed, te meer daar deze opening een goede gelegen heid bood om nog eens aandacht te schenken aan de stimulerende kracht, welke er zo vele jaren van de heer J. G. Boon is uitgegaan. Wethouder A. J. Jongeleen, die in te genwoordigheid van vele genodigden gistermiddag de officiële opening ver- VOORHEEN: een rustige met bomen beplante Stationsiveg. .richtte tekende de thans overleden op richter als een zeer vooi-uitstrevend zakenman, die met veel durf en overleg te werk ging. Hij was, aldus de wethou der, de eerste Leidse zakenman, die na het bekend worden van het structuur plan voor de Leidse agglomeratie, met het gemeentebestuur contact opnam om te zien of daarin ook voor zijn bedrijf een goede plaats was. Het resultaat, aldus spreker, zien wij vandaag voor ons. Nadat de heer Jongeleen de architect, de heer J. Splinter, hulde had gebracht voor de voortreffelijke opzet en uitwer king van de plannen, deelde hij mede, dat binnen niet al te lange tijd tot af braak van café „De Valk" zal woi'den overgegaan, zodat het stadsbeeld op dit punt dan nogmaals zal veranderen. De directeur van de G.M.C., de heer K. Penninck, de chef de bureau, de heer H. J. Zunderman, namens het personeel. en de heer P. van Mil, vice-voorzitter van de Bovag, schonken eveneens uit voerige aandacht aan de vooraanstaan de plaats, welke de heer J. G. Boon vele jaren in dit bedrijf heeft ingeno men. Tenslotte deed dit ook een zoon van de oprichter. Woorden van hulde had deze ook voor de architect en de aannemersfirma, de I.B.B. te Oegst geest. Onder de velen, die hierna gelukwen sen aanboden, waren o.m. de heer C. F. Meerpoel, ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, talrijke i-aadsleden, een depu tatie van het departement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en vele zakenrelaties. THANS: een moderne toegangs weg tot de stad. (Foto Leidsch Dagblad) zyn gebleven, telt momenteel onge veer honderd jongens en meisjes en bestaat uit vier afdelingen. In een dienst, die zondagmorgen in de Mare- kerk is gehouden, werd aan dit kope ren jubileum al enige aandacht ge schonken. Velen kwamen het «choolbestuur- waarvan de heer H. W. v. d. Wiel voor zitter is, gisteren op de receptie geluk wensen met deze bereikte mijlpaal. Er kwamen ook schriftelijke felicitaties binnen. Namens de ouders werden en kele fraaie en nuttige geschenken aan geboden. Mevrouw A. M. H. Korff- Adrian, die namens het hoofdbestuur van de NZV blijk had willen geven van haar belangstelling, was ziek en kon dus niet aanwezig zijn. Ds. J. v. d. Wiel sprak als wijkpi-edikant aan het begin van de feestavond enkele begroetings woorden tot de aanwezigen in de zaal. Hij was verheugd, dat zovelen in onge dwongen stemming by een waren om het koperen jubileum te vieren. O.m. waren aanwezig afgevaardigden van de herv. vrouwengroep, van het ziekencomité van de jeugdclubs en van zondagsscholen in andere wijken. Ook waren er enkele oud-leden en een aantal ouders van zondagsschoolkinderen. Ds. v. d. Wiel dankte in het bijzonder de jubileum commissie, die de feestviering zo enthou siast heeft voorbereid. Hij hoopte, dat deze avond in dankbare herinnering za^ blijven en een stimulans zal zijn voor de komende 12% jaar. Later op de avond hield de voorzitter een korte toe spraak, waarin hij o.m. de ontwikkeling van de school schetste. Waren de kinderen eerst gehuisvest in het St.-Elizabethhof aan de Oude Vest en later in het gebouw Nomatea aan de 1ste Binnenvestgracht, sedert 1951 komen zij zondags in het wykge- bouw aan de Oude Vest, dat in het zelfde jaar geopend werd, bijeen. Dat de Heer inderdaad een Goede Herder is mogen wij steeds weer ervaren, aldus de voorzitter. Het aantal kinderen, dat de school bezoekt, is nu al uitgegroeid tot ongeveer honderd. In het begin was de zondagsschool particulier, nu staat zij onder leiding van de kerkeraad. Een eenvoudig programma was voor deze avond samengesteld: declamaties van de kinderen en samenzang wissel den elkander in snel tempo af. Aan de piano zat Dick Bontje. Na de pauze volgde de opvoering van het lekespel „De koopvrouw van Stavoren" door de assistenten, meisjes en jongens van om en naby de vijftien. De jonge tonelisten voelden zich op de planken best thuis! De regie was van mej. W. Betgen. Zondagmiddag a.s. is er een samen komst met alle kinderen van de jubile rende zondagsschool. Lezers schrijven MAG EEN CHRISTEN DANSEN? Advertentie In uw blad d.d. 21 april onder rubriek „Kerkelijk leven" las ik hoe de Kerke raad van de Gereformeerde Kerk van Harderwijk zich bezig heeft gehouden met de vraag in hoeverre de dans als element van het christelijk ontspan ningsleven kan worden aanvaard. De parendans kan inderdaad tot on geoorloofde intimiteiten aanleiding geven wanneer de omgeving of de sfeer niet deugt. Wanneer echter de dans beoefend wordt als een volkomen ontspanning door christenen en niet-christenen, waarom dan deze zuivere uiting van levensvreugde naar het vlak van zede loosheid naar beneden te halen, en dit als een tot verderf leidend vermaak te betitelen. Gaf God ons niet de onschul dige vreugden van het leven om ze te genieten? Laten wij dan niet te haastig zijn met te veroordelen, ook hier geldt: op het hart komt het aan. U dankend voor de plaatsruimte, A. E. C. EILANDER V. d. BOM. Hogewoerd 189, Leiden. LERAREN EN ONDERWIJZERS IN LICHAMELIJKE OPVOEDING

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3