Beleid van Herter biedt, ondanks belemmeringen, vele mogelijkheden Kabinetsformatie staat op het punt van slagen WEERBERICHT De laatste keuze is moeilijk: prof. Zijlstra of mr. v. Campen? Nuance-verschil met Dulles zou in onderhandelingstactiek van grote betekenis kunnen zijn In Bonn wordt het aftreden van Blankenhorn en Hallstein geeist Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 23 APRIL 1959 No. 29727 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur; J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Prof. Witteveen op Economische Zaken (Van onze parlementaire redacteur) De onderlinge overeenstemming voor een oplossing van de moeilijk heden bij de kabinetsformatie is gisteren, na langdurig confereren, door enige zetelverschuivingen en het aantrekken van nieuwe figuren bereikt. De KVP heeft de portefeuille van Economische Zaken afge staan aan prof. dr. H. J. Witteveen (VVD), hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Eén zetel voor CHU Mr. Ph. C. M. van Campen (KVP), aan wie eerst Economische Zaken was toegedacht, zou zich hebben terugge trokken, evenals mr. E. H. Toxopeus (VVD) uit Breda, die kandidaat was Gemeenschap te eisen. In de Westduitse dagbladen kon men hedenochtend deze zelfde eis lezen: men zegt daarin dat ook de vrijspraak van Hallstein niet vry van smetten is, omdat deze slechts bij gebrek aan bewijs is vrijgesproken en niet geheel vrijuit zou gaan. Daarmee, zo zegt men, verspeelde de Bondsrepubliek zowel in het geval- Blankenhorn als in dat van Hallstein in het buitenland een zeker vertrouwen. Zoals het vooraanstaande Hamburgse blad .Die Welt" hedenmorgen schreef: „Beide mannen zullen in de toekomst voor hun openbare werkzaamheden dus danig belast zijn, dat men er wel nau welijks mee rekenen kan, dat zy hun ambt verder zullen behouden." Veel milder was hedenmorgen het commen taar van de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Dit blad schreef: „Ook een staatssecretaris (bedoeld wordt Hall stein) kan wel eens een fout begaan. Er was geen komplot-Hallstein-Blan- kenhorn en geen komplot van de rege ring. De zaak is de opwinding niet waard. Maar het blad meent ook, dat Hallstein en Blankenhorn zich beiden vóór het proces reeds op non-activiteit hadden moeten laten stellen. Men zegt in Bonn verder, dat het in hoger beroep ge.an van Blankenhorn niets te maken zal hebben met zijn mo gelijk ontslag. Men verwacht, dat hij heden nog de regering zal vragen hem met verlof te zenden, totdat het hoger beroep behandeld is. hetgeen een kwes tie van maanden kan worden. Maar men gelooft ook. dat het kabinet heden een andere en heel wat drastischer weg zal kiezen en Elankenhorn als ambas sadeur uit Parijs zal terugtrekken. In dat geval zou de regeringsperschef, staatssecretaris Von Eckardt, ambassa deur in Parijs worden Brussel rekent op terugkeer Voor Hallstein liggen de zaken geheel anders. Opvallend vond men het hier allereerst, dat de Italiaanse vice-presi dent van de EEG, Malvestiti, gisteren direct van Brussel uit liet verkondigen, dat hy bly was, dat Hallstein nu zyn functie weer zou kunnen opnemen. Hallstein zou reeds hedenmiddag weer in Brussel zijn. En ook overigens ver neemt men uit Brussel slechts stemmen, die van genoegdoening over Hallsteins vrijspraak spreken. Daaruit concludeert men in Bonn, dat er van een ontslag van Hallstein dat slechts tot stand zou kunnen komen door een eenstem mig besluit van de zes bij de EEG aan gesloten landen geen sprake zal zijn. Desondanks meent men, dat er voor een man van eer geen andere weg openstaat aan ontslag nemen, omdat de uitspraak in het proces-Strack melding maakt van vrijspraak bij gebrek aan bewijs. Speciaal in SPD-kringen in Bonn wil men Hallsteins ontslag, waardoor het betreurenswaardige feit in Bonn aan de dag treedt, dat de uitspraak van dit toch reeds in politieke sfeer getrokken proces leidt tot zuiver politieke discus sies over de toekomst van de beide voormalige beklaagden. voor de portefeuille van Binnenlandse Zaken. Deze portefeuille, die de CHU gaarne wenst, komt in handen van mr. A. C. W. Beerman (CHU). Vanmorgen heeft de kabinetsformateur prof. Witte veen ontvangen. Mr. Beerman, zou van middag om 5 uur komen, omdat hij vandaag een belangrijk pleidooi moest houden. Prof. Witteveen is een nieuwe VVD- figuur en omdat er voor de VVD slechts drie zetels zijn gereserveerd in het ka binet, heeft mr. Toxopeus zich in het belang van een oplossing teruggetrok ken. Tijdelijk De portefeuille van Volkshuisvesting zou tijdelijk worden opgedragen aan de heer W. K. N. Schmelzer (KVP), totdat de CHU een minister voor deze zetel kan aanwijzen. De portefuille van Land bouw komt in handen van de KVP, eventueel van mr. Ph. C. M. van Cam pen of mr. V. G. M. Marynen, algemeen Koningin Juliana heeft gister avond. in de Utrechtse Schouwburg de galavoorstelling bijgewoond van ..De wonderbaarlijke schoenlap persvrouw". een toneelstuk van Garcia Lorca. dat opgeveerd werd ter gelegenheid van het twaalfde lustrum van de Utrechtsche Vrou welijke Studenten Vereeniging. Tij dens de pauze werden enkele van de oudste reünisten aan de Ko ningin voorgesteld. secretaris van de Katholieke Werk- geversbond. Staatssecretaris voor Nieuw-Guinea wordt dr. J. Vixseboxse, ambassade secretaris te Bangkok, zoon van het Eerste Kamerlid Vixseboxse. Nadat prof. De Quay gistermiddag van AR- en CH-zijde was ingelicht om trent de reacties in die kringen op zijn suggesties tot oplossing van de moeilijk heden, is hij gisteravond in het bezit gekomen van de opvattingen hierom trent in KVP- en VVD-kringen. De for mateur zou na de bestudering van deze antwoorden zijn keuze uit de voorhan den zijnde mogelijkheden bepalen en dienovereenkomstig zijn formatiewerk voortzetten. Goede verstandhouding De voorhanden mogelijkheden zijn dat mr. Van Campen (KVP) zich terugtrekt of prof. Zijlstra (AR), welke laatste voor een oplossing de hem toegedachte por- feuille van Financiën ter beschikking heeft gesteld. Prof. Witteveen zou mi nister van Economische Zaken of minis ter van Financiën kunnen worden. Voor beide portefeuilles beschikt hij ruim schoots over de vereiste kwaliteiten. Tussen de bewindslieden van Econo mische Zaken en van Financiën dient voor het belangrijke financieel-econo- mische beleid een goede verstandhou ding te bestaan en omdat prof. Witte veen (37 jaar) en prof. Zijlstra (40 Jaar) elkaar kennen uit hun studietijd aan de Economische Hogeschool, ligt deze com binatie voor de hand als de beste op lossing. Er zit nu gang in de kabinetsforma tie. Het is mogelijk dat prof. De Quay vanavond al zijn kabinet bijeen heeft. Tijdschema corso en'Premier Reinert van verkeersmaatregelen Zaterdag a.s. zal het bloembol lencorso ..Bloemenparadijs" door de Bollenstreek rijden: 's morgens van Sassenheim in de richting Bennebroek en 's middags in om gekeerde richting. Het corso ver trekt om 11 uur van de Warmon- derdam te Sassenheim; te ongeveer 2 uur bereikt men het keerpunt op de Rijksstraatweg te Bennebroek. De terugweg wordt aanvaard te 3 uur, waarna men te omstreeks 6 uur weer bij het uitgangspunt aankomt. De kop van de stoet komt te 11.46 uur aan de grens van Lisse aan, te 12.43 uur aan de grens van Hillegom. Het voorbij trekken van de stoet duurt ongeveer een half uur. Op de terugweg zijn de tijden: aankomst aan de grens te Hillegom te 3.13 uur, aan de grens van Lisse te 4.14 uur en aan de grens van Sassenheim te 5.18 uur. PARKEERPLAATSEN In verband met het corso zijn ver schillende verkeersmaatregelen getrof fen. Het corso is via de bestaande wegen normaal te bereiken, maar men moet er wel rekening mee houden vroegtijdig aanwezig te zijn, daar er grote drukte wordt verwacht. Parkeren is toegestaan langs de corso-route buiten de bebouwde kommen, waarbij er wel op wordt aan gedrongen zo weinig mogelijk schade toe te brengen aan bermen en berm planken. Bovendien zijn er parkeer plaatsen in de dorpskom van Sassen heim in de Parklaan en omgeving, in Lisse de parkeerterreinen van Keuken hof, in Hillegom op het parkeerterrein van Treslong en in de nieuwe woonwijk bij dit restaurant en in Bennebroek op de parkeerterreinen van de Linnaeushof DOORGAAND VERKEER Het verkeer dat van de zuidzijde de corso-route nadert zal rekening moeten Saarland overleden Premier Egon Reinert van Saarland, die dinsdag by een auto-ongeluk ern stig werd gewond, is vandaag aan zijn verwondingen bezweken. Dit werd be kendgemaakt door de regeringsvoorlich tingsdienst te Saarbrücken. Reinert, die lid was van de Westduitse Christen democratische Partij van dr. Adenauer, stond sinds juni 1957 aan het hoofd der regering. Thor gelanceerd De Amerikaanse luchtmacht heeft vanochtend vroeg op de basis te Cape Canaveral een raket met middelgrote reikwijdte van het type „Thor" gelan ceerd, die een afstand van 2400 km. in zuidelijke richting over de Atlantische Oceaan zou moeten afleggen. Men hoopt de neuskegel van de raket te kunnen terugvinden. houden met enkele omleggingen en stremmingen. Het gedeelte van de Rijksweg no. 8 (Sassenheim-Hillegom) gelegen tussen de Rijksweg no. 4 (Den Haag-Amsterdam) en de Warmonder- dam is niet toegankelijk voor verkeer tussen 7.30—11.45 uur v.m. en van 4 tot 7.30 uur nam. Het doorgaand verkeer zal vanaf 10 uur worden geleid via Rijksweg 4 tot het viaduct Kruisweg, waar het langs Hoofddorp de richting Haarlem kan kiezen. Het doorgaand verkeer uit noordelijke richting wordt te Heemstede geleid naar Rijksweg no. 4. Van 12 uur af wordt het verkeer op Rijksweg no. 8 gestremd in zuidelijke richting. De stremming duurt tot ongeveer 3.30 uur nam. wanneer het corso weer op de terugweg is. Geduren de ongeveer dezelfde tijd is de weg Nieuw Vennep-Hillegom in de richting Hillegom eveneens gestremd. Om stagnatie op Rijksweg no. 4 te voorkomen, wordt het autoverkeer Am sterdam—Leiden—Den Haag-Rotterdam v.v. aangeraden gebruik te maken van de nieuwe verbinding via Rijksweg no. 4 A, Burgerveen-Ypenburg. (Van onze correspondent in Washington) Christian A. Herter is zijn taak als opvolger van John Foster Dulles begonnen, gesterkt door de sympathie en goede wensen van vrijwel alle kanten. En die heeft hij wel nodig. Niet dat Herter onbekwaam zou zijn voor zijn taak. Opleiding, ervaring en belangstelling maken hem uitermate geschikt voor zijn werk. Maar Herter is enigszins in de positie, waarin zoons van heel beroemde vaders verkeren; steeds zal „men" zeggen: „hij is toch niet zijn vader", of in dit geval: „een Dulles is hij niet". Dulles heeft veel kritiek ondervonden in Europa, maar in de Ameri kaanse regering was hij een man van het grootste gezag. Wanneer Dulles begon te spreken in een kabinetszitting en wanneer hij, lang zaam, maar met scherp gekozen woorden een situatie uiteenzette, dan zweeg iedereen en dan was het bijna al bij voorbaat zeker, dat de president en andere betrokkenen met de zienswijze van Dulles zouden instemmen. Aan zulk een gezag in de zittingen van het kabinet of van de Nationale Veiligheidsraad zal Herter eenvoudig niet kunnen tippen. Meer overleg met zijn medewerkers Herter is betrekkelijk onopgemerkt ge bleven gedurende de tweeeneenhalf jaar, dat hij onder-minister van Buiten landse Zaken was. Schertsend maar zeker niet geheel ten onrechte, noemde hij zichzelf eens: „de tweede man een eenmans-vertoning". Bescheidenheid wordt in Europa vaak meer gewaar deerd dan in Amerika. In Washington kon men soms de opmerking horen: Advertentie Herter moest zich meer handhaven, hij moest agressiever zijn, hij moest maken dat hij overal met zijn neus bij zat Maar Herter hield zich bescheiden op de achtergrond. Verscheidene Europese staatslieden, die onlangs in Washington de NAVO-vergaderingen bijwoonden, hadden veel lof voor Herter. Ook daar was hij niet dominerend, doch men be greep, dat hij toen hij alleen nog maar plaatsvervanger voor Dulles was niet al te gezaghebbend op kon tre den. Zij waren echter onder de indruk van zijn kennis. Voortdurend wist hij haarfijn wat de Amerikaanse positie in zake diverse problemen was. Dat is be moedigend nieuws voor de komende onderhandelingen met de Russen! Een minister die zijn „huiswerk" goed ge leerd heeft, loopt niet spoedig gevaar zich aan de conferentietafel te laten overrompelen. Principieel gelijk Herter zou niet Dulles' opvolger zyn geworden, indien hy het in principe on eens was geweest met diens beleid. Al gemeen neemt men aan, dat Dulles een veto gehad zou hebben tegen de benoe ming van iemand, die hij de leiding van Buitenlandse Zaken niet had toever trouwd. Maar Herter is in vele opzich ten een andere figuur dan Dulles. Her- ters minzame bescheidenheid sluit vaste overtuiging geenszins uit. doch minder dan zijn voorganger zal hij wellicht ge neigd zijn de eigen overtuiging als nagenoeg feilloos te zien. Dulles maakte maar spaarzaam gebruik van de rappor ten, die zijn medewerkers hem leverden. Hij nam vaak beslissingen op eigen ge zag en met veronachtzaming van die tevoren gemaakte rapporten. Herter zal waarschijnlijk meer over leg plegen met zijn medewerkers in het departement en vooral met Dillon Murphy. Bovendien mag men hopen, dat Herter al weer dank zij zijn voor zichtige benadering van problemen meer dan Dulles er gevoel voor zal heb ben wat voor indruk het Amerikaanse standpunt in het buitenland zal maken. De conclusie van dit alles kan zijn, dat Herter, ondanks de handicaps waar mede hy zijn taak begint, grote moge lijkheden heeft. In principe zal het buitenlandse beleid van Amerika niet worden gewyzigd, maar nuanceverschil met Dulles moet welhaast tot uiting komen en nuances zijn aan, de confe rentietafel en in de onderhandelings tactiek soms van grote betekenis. TVestduits kabinet zou vandaag; gevolgen voorParijse am bassadeur onder ogen zien „Bonn verspeelde elders een zeker vertrouwen" (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse kabinet zou vandaag onder voorzitterschap van vice-kanselier prof. Erhard beslissen, welke gevolgen de veroordeling tot vier maanden voor waardelijk gevangenisstraf van de West duitse ambassadeur in Parys Blanken horn in het proces-Strack zal hebben (welke uitspraak wij gisteren nog in een deel van onze edities konden mededelen. Red. LD). Men rekent algemeen met zyn aftreden. In de West duitse pers heeft men zelfs al geëist, dat ook Hallstein de consequenties uit het proces zal trekken. (Zoals bekend is Strack de Westduitse hoge ambte naar, die zich door machinaties van Hallstein en Blankenhorn in zijn car rière benadeeld achtte). De socialistische oppositiepartij was er gistermiddag direct bij om het af treden zowel van Blankenhorn als am bassadeur, als van Van Hallstein als president van de Europese Economische „Huichelachtig"., zegt Washington over Russische nota's De Sovjet-Unie heeft in een nota aan de V.S. meegedeeld dat de plannen om West-Duitsland, Griekenland, Turkije en andere NAVO-landen uit te rusten met kern- en raketwapens, „In strijd zijn met de bedoelingen" voor een topconfe rentie. De V.S. worden beschuldigd van schending van het verbod tot herbewa pening en militairisering van Duitsland door „de voorbereidingen voor een atoomoorlog op Westduits grondgebied uit te breiden" en de Westduitse strijd krachten uit te rusten met kern- en raketwapens. Volgens de nota wordit daarmee gepoogd de komende bespre kingen by voorbaat schipbreuk te doen lijden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Russische no ta's aan de V.S. en West-Duitsland „propaganda aan de vooravond van het Westelijk overleg in Parijs" genoemd. Het verklaart, dat de Russische po gingen om een einde te maken aan de Westelijke verdedigingsmaatregelen hui chelachtig zijn zolang de Russische re gering zelf in gebreke blijft bereidheid te tonen tot het aanvaarden van geïnspec teerde bewapening. Opgemerkt wordt dat de Russische leiders herhaaldelijk hebben verklaard dat zij de doelmatig heid van hun strijdkrachten verhogen door hen uit te rusten met de modernste wapens waaronder alle soorten projec tielen. Zwakke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Morgen overdag zonnige perioden. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 april Zon op: 5.26 uur; onder: 19.51 uur. Maan op: 21.44 uur; onder: 6.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.30 en 16.13 uur. Laagwater te 12.02 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. In het voorjaar worden de kano's en zeilboten weer uit hun winterber- ging gehaald. Voorlopig is het op het buitenwater nog niet ideaal. maar een tochtje door de mooie Delftse grachten kan ook een ge noegen zijn.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1