Gerechtelijke ouverture tot festival te Blokker Probleem-Algerije is splijtzwam in de Franse regeringscoalitie Kan Victor Silvester al of niet in Noord-Holland komen spelen weg die pijn Kerkelijk Leven „Sursum Corda" te Rijnsburg zong in liet Geref. Kerkgebouw Bloemenexpositie in Rijnsburg Debré poogt voorstanders van integratie-met-Frankrijk wind uit de zeilen te nemen oooooooo WITTE KRUIS Atoomscliepen worden rendabel WOENSDAG 22 APRIL 1959 Kort geding tegen N.T.B. (Van onze Amsterdamse correspondent) Voor de groene tafel van mr. U. W. M. Stheeman, president van de Amsterdamse rechtbank, heeft de 25-jarige festival-organisator Ben Essing uit Blokker gistermid dag in kort geding de strijd tegen de Nederlandse Toonkunstenaars- bond (NTB) geopend om alsnog gedaan te krijgen, dat het orkest van Victor Silvester volgende maand op zijn muziekfeest te Blokker kan optreden. Het is niet „allemaal-één-pot-nat" die pijnstillers. Vertrouw liever op de goede, snelle en veilige werking van "Akkertjes" met geneeskrachtig micropoeder. De heer Essing eist, dat de NTB, die de British Musicians Union (B.M.U.) heeft bewogen Victor Silvester niet in Nederland te laten optreden, de Britse bond zal meedelen geen bezwaar meer te hebben tegen de komst van het orkest. Voor elke dag, dat de NTB dit nalaat wordt een dwangsom van 10.000 gulden geëist. Mr. C. Berkhouwer, die optrad namens de heer Essing, overlegde de president de door het Arbeidsbureau afgegeven werk vergunning voor Victor Silvesters orkest en enige andere bescheiden, waaruit dui delijk blijkt, dat de arbeidsbemiddeling is geschied door de erkende impresario Jean Mickenie. De NTB heeft deze ver gunning „vals" genoemd, aldus mr. Berkhouwer, maar de waarheid is, dat de NTB het niet kan verkroppen, dat het Rijksarbeidsbureau deze bond niet in deze kwestie heeft gehoord. De hele strijd is tegen het Rijksarbeidsbureau gericht, omdat dit niet zo nauw met de NTB wil samenwerken als bijvoorbeeld in Engeland met BMU het geval is. Zo uitvoerig Namens de NTB betreurde mr. K. Jansma het feit, dat de pers deze zaak zo uitvoerig had behandeld („Jullie zijn zelf met communiqué's begonnen", aldus zijn confrère van de tegenpartij). De NTB telt 2000 leden en de overige bon den tezamen slechts 200, de NTB is dus volkomen representatief, zo meende mr. Jansma. Het bondsbestuur heeft grote zorgen over de werkloosheid onder de musici - die thans 20 tot 26 procent be draagt - en dit speelt bij eventuele uit wisseling van orkesten met het buiten land uiteraard een rol. Het grootste be zwaar in het onderhavige geval zag mr. Jansma in het feit, dat Lou van Rees als bemiddelaar zou zijn opgetreden. In de wet op de arbeidsbemiddeling van 1929 wordt er terecht van uitgegaan, dat aan de arbeidsbemiddeling van musici niet mag worden verdiend. Het is sinds dien in Nederland verboden uit winst oogmerk te bemiddelen. Er bestaat ech ter een zogenaamd „uitstervingssysteem" van bemiddelingsbureaus. Lou van Rees echter staat hier buiten. Als paddestoelen .De NTB acht het een ernstige grief, dat de overheid in geen enkel opzicht optreedt tegen de als paddestoelen uit de grond rijzende bemiddelingsbureaus. Dagelijks worden er werkvergunningen afgegeven, die in feite dus in strijd zijn met de wet. De NTB heeft de kwestie Silvester aangegrepen om hier een stokje voor te steken", aldus mr. Jansma, die zich voorts afvroeg wat eiser zich voor stelde van het verzoek van de NTB aan >r^de BMU. De Britse bond, die Lou van Rees al lang geleden op de zwarte lijst heeft gezet, zal hiervoor heus niet door de knieën gaan. Uit de stukken blijkt nergens, dat Lou van Rees als bemiddelaar zou zijn opge treden, merkte mr. Berkhouwer op. Alle correspondentie en het contract zijn ge tekend door Jean Mickenie, die houder van een „blauwe kaart" en dus als be middelaar mag optreden. Iets anders is, dat Lou van Rees ondernemer is en voor eigen rekening orkesten, die zich niet door bonden laten ringeloren, naar Ne- f Ierland haalt". Dat Van Rees bü de NTB over de Sil- ester-kwestie is komen praten, houdt erband met zyn eigen belangen in llokker: hij wil daar voor zijn rekening iet orkest van Chris Barber laten spe en. Maar als het festival niet zou door gaan, zit ook hij met een strop". Ook voor anderen Mr. Berkhouwer vroeg zich overigens af. of de belangen van de Nederlandse musici wel gediend zijn met de actie van Textieldagen in Arnhem (Speciale berichtgeving) Op de gisteren in Musis Sacrum te Arnhem voortgezette Nederlandse tex tieldagen 1959 heeft dr. H. J. Kuhl- leyer, econoom by de Internationale iKatoenraad te Parijs een uiteenzetting [egeven over de behoefte aan textielma teriaal in Nederland tegen de achter- b( frond van de Euromarkt, wat betreft de natuurlijke vezelstoffen en de heer A. '.utgert, medewerker van de verkoopdi rectie van de NV Internationaal Rayon I Verkoopkantoor, wat betreft de kunst- rezels. Dr. Kuhlmeyer wees er o.a. op, dat het èle^textielverbruik in Nederland zeer hoog in worden genoemd in vergelijking met indere landen, want 14 van de totale consumentenuitgaven wordt in de tex tielsector besteed. Dit percentage ligt erl telfs gunstiger dan voor de oorlog, toen rfj,le in deze sector gestegen uitgaven cir- sijjCa 12 bedroegen. tel Spreker legde er nog de nadruk op, ex« lat als men het consumptieniveau met }9.j en procent of 15 wil laten stijgen, de Bei actor prijs wel sterk in de belangstel- ing zal komen te staan. Tot slot merit s' e dr. Kuhlmeyer op, dat er dezer da- «5 fin la u de NTB. Immers, als Blokker niet door gaat, zal het ook een tegenslag zijn voor reeds geëngageerde Nederlandse musici, die hier eveneens zouden spe len. Bovendien kan de Dutch Swing College Band niet naar Engeland als Victor Silvester thuis moet blijven. Dat de Britse bond onmiddellijk over stag zal gaan, na een seintje van de NTB. leidde mr. Berkhouwer af uit een telefoongesprek, dat hij met de BMU- leider Harry Francis had gehad. Boven dien zou Victor Silvester hebben gezegd: „Ik wacht op de uitspraak en dan kom ik. Tenslotte ben ik het orkest, waar heel Engeland op danst. Dan lap ik de BMU aan mijn laars". Mr. Jansma: „Bij de stukken zie ik alleen maar een kopy van het contract en dat is uitsluitend door de heer Micke nie getekend en niet door Silvester". Mr. Berkhouwer: „Het origineel is in Engeland. Overigens begrijp ik niet waarom U al die drukte maakt, als U niet in het bestaan van een contract gelooft". „In ieder geval ligt hier de werkver gunning en dan kan men, geloof ik, wel aannemen, dat er een overeenkomst tussen de heren Silvester en Mickenie bestaat", aldus mr. Stheeman, die de uitspraak op volgende week dinsdag be paalde. Schoolstaking ten einde Noodoplossing gevonden (Speciale berichtgeving) De schoolstaking te Angerlo is, na pre cies vyf dagen te hebben geduurd, ten einde. Zoals bekend, waxen de oudiers het er niet mee eens, dat er tijdelijk een oudere katholieke kracht zou worden aangesteld, terwijl een jongere protes tante kracht beschikbaar was. De be doelde katholieke onderwijzer, de heer Feldbrugige, heeft zich thans terugge trokken: de jonge leerkracht is inmid dels elders aangesteld, zodat in deze kwestie nu wel geen der beide partijen zijn favoriet naar voren heeft kunnen schuiven. Niettemin blijft het feit be staan, dat men gedurende drie weken, die de vaste leerkracht, de heer van Eek, nog in militaire dienst moet door brengen, zonder leerkracht zal zitten als er geen oplossing gevonden wordt. Als noodoplossing heeft men nu de klas een drie en vier met de klassen vijf en zes onder de hoofdonderwijzer geplaatst. Het betreft hier een driemans-school. NED. HERV. KERK. Beroepen te Rijssen J. Vos te Goudriaam. Te Borger H. E. K. Veeter te Ultwterde. Bedankt voor B&flo W. F. van der Staat te Bierum (Gron.) GEREF. KERKEN. Beroepen te Holwerd W. ten Kate, kand. te Utrecht. Te Nieuwe Pekela F. J. van der Wal te Erica. GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen naar A. Jense te Gouda. LUTH. KERK. B odegraven-Gouda, FILMCENTRUM ZAL C ALVLJN FILM UITBRENGEN In verband met de herdenking van de 450ste geboortedag van Johannes Cal- vijn, is in opdracht van de Presbyterian Alliance de wereldbond van her vormde kerken door de Franse cine ast Roger Leenhardt een film over de reformator van Genève vervaardigd. Deze film is een documentaire, geba seerd op oude prenten en documenten. De Calvijnfiim zal in Nederland worden uiitgebraoht door de Stichting Film centrum, het oecumenische orgaan voor vorming en voorlichting op filmgebied. Het ligt in de bedoeling een Nederlandse versie te maken. De Nederlandse titel is nog niet vastgesteld. GOUDEN AMBTSJUBILEUM DS. H. A. MUNNIK Ds H. A. Munnik te Zwolle, emeritus predikant van de Geref. Kerken viert 2 mei zijn gouden ambtsjubileum! TOOGDAG HERV. VROUWEN TE DELFT Dinsdag 28 april wordtin de Stads Doelen te Delft een provinciale toogdag gehou den van de Hervormde vrouwengroep C.J.V.F. onder leiding van mevrouw A. ValetonHogerzeil. In de ochtendver gadering zal het. woord worden gevoerd door ds. H. A. Visser van Amsterdam. Artistieke bevrediging zal moeten groeien We meenden langzamerhand een vol ledig overzicht over de koren in de aardstreek om Leiden te hebben ver overd, maar gisteren voerde de weg ons naar het tevoren verborgen gebleven „Sursum Corda" van Rijnsburg. Ds. K. Bruning opende in het Geref. Kerkgebouw aan de Lange Vaart, met voorlezing van Ps. 146. Hierin staat: „Ik zal God psalmzingen". Onze koren - aldus de predikant, die erop wees dat het in de komende dagen 14 jaar gele den is, dat de gemeente werd uitgeleid en vrijgemaakt -, dienen niet in de eer ste plaats om hun muzikale aanleg te doen stralen, maar om te loven en te prijzen. Hij hoopte, dat zij in hun zingen de harten verheffen. „De harten opge heven", dat is inderdaad de betekenis van „Sursum Corda". „Gode psalmzingen": uitverkorenen als Palestrina, Buxtehude, Bach, Bruckner wisten daarvan. Zij verenigden kunst en dienen op een godbegenadigde wijze. Deze wetenschap en ervaring doen ons de vrijheid behouden om elke ernstige en religieuse zangbeoefening artistieke maatstaven aan te leggen, zij het onder omstandigheden ook bescheidene. Daar om was het ons een lichte teleurstelling, dat het programma van „Sursum Corda" door een Europese studiegroep een onderzoek in Parijs begint naar het tex- ielverbruik. Men hoopt hierjdoor te ko nen tot een veel betere schatting van de anf^tieluitgaven dan tot dusver het geval geweest. Sprekend over de kunstvezels, gaf de leer Lutgert een beeld van de ontwikke- lnrlpg van het wereldverbruik van deze 'ezels tegen de achtergrond van het to taal textielverbruik. De raadzaal van Rijnsburg was gis teravond omgetoverd in een tentoon- stellingsi-uimte voor bloemen. Op vak kundige en smaakvolle wijze hadden de leden van de bloembind. en schikcursus diverse bloemstukjes in de raadzaal op gesteld. Onder leiding van de heer C. Kriest uit Leiden, hadden 42 cursisten het afgelopen jaar ijverig gewerkt en het resultaat was uitstekend. De tentoonstelling werd geopend door de voorzitter van de cursus, de heer J. Schild, die er zijn voldoening over uit sprak. dat deze tentoonstelling in ae raadzaal kon worden gehouden. Voor heen exposeerde men steeds in Flora. De burgemeester van Rijnsburg, de heer B. H. Koomans, zag geen tegen strijdigheid in het gebruik van de raad zaal voor een tentoonstelling en een andere functie, nl. de bijna wekelijks terugkerende kleurrijke huwelijksplech tigheid .Het is in de bloemenwereld niet alleen romantiek; de vaak moeilijke bloemenhandel leert wel anders, maar op een tentoonstelling als deze kan men toch allereerst oog hebben voor de schoonheid van en de liefde voor de bloem. De foto toont een aardig hoekje van de tentoonstelling. (Foto L.D./Van Vliet). (Van onze Parijse correspondent) Frankrijks huidige minister-president Michel Debré, die nooit erg veel goede woorden voor de Vierde Republiek heeft overgehad, schijnt niettemin de traditie van het vroegere regime der rondetafel conferenties met partijleiders in ere te willen houden. Iedere week nodigt hij vooraanstaande kopstukken van zijn parlementaire meerder heid rond zijn (koffie-)tafel om dan „tussen de kaas en de peer", zoals de uitdrukking hier luidt, óók het Algerijnse vraagstuk nog maar weer eens aan te snijden. Op 28 april a.s. komt voor het eerst in normale werkzitting de nieuwe Nationale Vergadering bijeen, die tot dusver alleen nog maar over haar huishoudelijke reglementen en andere koetjes en kalfjes van gedachten heeft mogen wisselen. Er zijn verschillende tekenen die erop wijzen, dat de numeriek-sterke en politiek eensgezinde fractie der omstreeks tachtig Algerijnse afgevaardigden dan onmiddellijk het vuur zal openen met het doel, via een parlementaire meerderheid, ook de regering te dwingen zich eindelijk duidelijk uit te spreken ten gunste van de integratie van Algerije in de Franse republiek. proclamatie van hun recht op onafhan kelijkheid, waarvoor de Algerijnen nu al vier jaar strijden, wenst de generaal zich echter evenmin te laten verleiden. Totnutoe zijn de voorstanders van de integratie-gedachte er alleen nog maar in geslaagd van premier Debré om van ministers als Soustelle niet te spre ken uitspraken los te krijgen, die ietwat dubbelzinnig klonken naast de afwijzende verklaringen van staatshoofd De Gaulle. Men kan gerust aannemen, dat de president zijn ministers deswege ook wel op het Elyssese matje heeft geroepen, en in ieder geval waren die politieke dissonanten in het gouverne mentele koor de laatste weken niet meer te vernemen. In het parlement hebben de „inte- grationalisten" zoals ze hier met een nieuwe naam al worden aangeduid de hoofden echter beslist niét in de schoot gelegd en bü de a.s. rentree zullen ze eerst nu wei eens precies de neuzen van hun eventuele bondgenoten willen tel len. Dat hun aantal zeer hoog is, kan niet worden betwijfeld, want de activis ten en andere rechtse extremisten heb ben bij de laatste algemene verkiezin gen in Prankrük de wind steifc in de zeilen gehad. Mochten de integrationalisten nog altijd op een meerderheid kunnen bogen, dan beschikken ze met de motie van censuur zelfs over het grondwettelijk wapen om de rege ring ten val te brengen. Het is nochtans niet zeer waar schijnlijk dat de Algerijnen" dit zware geschut dan al in stelling zul len brengen, nu generaal De Gaulle op zijn jongste persconferentie Gespannen toestand Generaal De Gaulle heeft nu wel heel duidelijk by herhaling te kennen gege ven. dat hij niet van zins is zich op enige formule vast te leggen voor de toekomst van Algerije. Hij huldigt het gezonde, democratische standpunt, dat de Algerijnen zelf moeten beslissen hoe en in welk raam ze hun lot aan Frank- ryk willen binden. Tot een publieke maar één onverwelkbare componisten naam droeg. Te weten die van Bach, in verband met het door hem bewerkte ko raal „Wohl mir dasz ich Jesum habe" (met de begeleidster Wil Bos aan de piano en een violiste voor de obligaat- stem) Jan Baas, de dirigent, heeft zijn koor materiaal blykbaar niet willen overspan nen en met een kinderkoor in het by- zonder mag men het in alle opzichten eenvoudig doen. By de liedjes van de kinderen vonden we er van Jan Baas zélf, o.a. „Wandelen is gezond", verder titels als „Kikkerschool" en „Uit vissen gaan", een paar koralen en een zang spelletje „Het eendehoedstertje". In dit spelletje wandelen de kleintjes, die over het podium kropen onder het „poele poele poele" van een ouder meisje, zo zonder leiding begrypelyk een beetje ge- makkelyk door de notenbeelden heen. Elk liedje oogstte een gul applaus. Kinderen horen en zien zingen is een feest In het Meisjeskoor had men wel enige voorstelling van het klinken van de klank, gezien de betrekkelijke zuiverheid en beschaving van deze klank. In de tweestemmigheid van „De winter is ver gangen" verliep alles geheel naar wens. „In „De kabouters" bleek de hoogte echter niet vrij van ijlheid en schorheid. Ook moet het hachelijk ophalen van de toon als in het „Angelus" van Catherine van Rennes vermeden worden. Overigens was er aanleiding genoeg tot tevreden heid. Het Gemengd Koor toonde al in Bachs genoemde koraal evenwichtig in het ga reel te staan, met een verzorgde klank overdracht. Echter was hier nog in hoofdzaak sprake van een keurig geor dende samenzang en niet van vier mooi nuanceerbare en soepel versmeltende zanglijnen. Een viertal andere liederen van geestelijke strekking beëindigde ten slotte de uitvoering, tydens welke de bariton Roel Bolland gewaardeerde me dewerking schonk in niet nader genoem de zangen. V. dreigt Biedt weerstand met poeders, tabletten, cachets openlijk heeft gedreigd in dat geval óók het parlement naar huis te zul len sturen. Voor deze concrete aan gelegenheid mag men er zich over verheugen dat Frankrijks nieuwe monarch, De Gaulle, zich nog altijd wel wat sterker voelt dan de volks vertegenwoordiging, hoeveel er, op democratische gronden, op die ver houding ook valt af te dingen Scheuring in UNR mogelijk Thans, nog voor de opening van het eerste parlementaire seizoen der Vyfde Republiek kan dus zeker al wel worden vastgesteld, dat de relaties tussen de uitvoerende en de wetgevende macht, ofwel regering en parlement, een by- zonder gespannen karakter dragen. De kampen pro en contra de „integratie" worden in grote lynen gescheiden door de traditionele tegenstellingen tussen links en rechts. De socialisten, de katholieke volksrepublikeinen en de radicalen hebben De Gaulle voor zyn liberaal-georiënteerde politiek inzake Ailgerye hun steun wel toegezegd. De onafhankeiyken of conservatieven zou den zich echter in meerderheid achter de Algerynse afgevaardigden willen stellen. De grootste party in de Kamer, de „Unie voor de nieuwe republiek", zal door een initiatief van de Algerijnse fractie evenwel voor het allerzwaarste gewetensconflict worden geplaatst. Of schoon deze massale groep onder de vanen van De Gaulle het Palais Bour bon is binnengetrokken, is het nu wel een uitgemaakte zaak, dat ze in meer derheid de inzichten van de generaal met betrekking tot Algerye niet (meer) delen. En een scheuring van deze U.N.R. tussen trouwe volgelingen van De Gaulls die aan zyn leiband willen biyven lopen en. anderzüds, de fascistisch-ee- tinte extremisten, is een mogelykheid. die zelfs de partysecretaris Chalandon onlangs op een lunch van de Buiten landse Persvereniging niet helemaal uit wilde sluiten. En die eventualiteit be helst zeker niet alleen risico's voor de regering op het parlementaire plan. Wanneer de ultra's het gaullistisch regeringskordon officieel zouden door breken. dan is het gevaar lang niet denkbeeldig dat ze by de as. eerste viering van de dertiende mei de dag waarop vorig jaar in Algiers de Vierde Republiek haar beslissende dolkstoot ontving een poging zullen herhalen de .straat" opnieuw tegen de wettige regering op te zetten. Om die redenen is premier Debré de laatste dagen nu dus zo royaal met zijn invitaties aan het adres van de politieke leiders van zijn loyale èn zijn minder- loyale meerderheid. Hij heeft nog een twee weken om zijn tegenmaatregelen rond de tafel of elders te treffen, doch de paladijnen van de Algerijnse integratie zitten in die tussentyd ver moedelijk ook niet stil In 1961 nog iets duurder dan conventionele In 1961 zullen er door atoomkracht voortbewogen schepen in de vaart zyn, waarvan de bedryfskosten niet meer dan vyf procent hoger zullen zün dan die van schepen die op con ventionele wyze worden voortbewogen. Dit heeft vandaag de heer H. VV. Bowker, leider van de afd. scheeps- voortbeweging van het onderzoekcen trum voor atoomenergie te Harwell in Engeland, voorspeld. De heer Bowker sprak op een spe ciale internationale bijeenkomst over de atomieohe voortbeweging van schepen, welke georganiseerd was in het kader van de Technische Handelsbeurs in Utrecht. Wy kunnen vandaag de dag nog niet aanbieden een handelsschip voort te bewegen met atoomkracht tegen een prijs die concurreert met die van voort beweging door middel van conventio nele brandstoffen, maar in vijf jaren zün we gekomen van de „Nautilus" (een Amerikaanse, door atoomkracht voort gedreven onderzeeër)waarvan de brand stof tienmaal zoveel kostte als olie en de voortbewegingsinsta 11atie acht maal zo duur was als van een conventionele installatie, tot de .Savannah" (een Amerikaans vrachtschip met passa giers-accommodatie van 22.000 ton) waarvan de brandstofkosten ongeveer tweemaal die van normale oliekosten bedragen en de kosten van de voort- bewegingisdnstallatie minder dan drie maal die van een gewone stoommachine bedroegen. Sprekende over de vooruitgang die men op dit gebied in de V.S. heeft gemaakt, zeide de heer Bowker, dat de Amerikanen verzekeren een 35.000 ton metende tanker te kunnen leve ren, die door atoomenergie wordt voortbewogen, voor 14.200.000 dollar tegen 10.570.000 dollar voor een van het conventionele type. De brandstof kosten van de eerste zouden 690.000 dollars bedragen tegen 738.300 van de tweede. Deze gegevens geven een uit komst voor het vervoeren van een ton vr#cht over een afstand van 17.000 mijl van 10.46 dollar voor het atoom schip en 9.57 dollar voor een conven tioneel schip. De heer Bowker deelde eveneens mede dat de ingewikkelde veiligheids problemen, die zich voordoen bij sche pen die door atoomkracht worden voortbewogen, in 1960 onder de loep ge nomen zullen worden tijdens een con ferentie van de internationale conven tie voor de veiligheid op zee. De veilig heidsproblemen waarmede men te ma ken heeft zyn die welke betrekking hebben op botsingen, brand, aan de grond lopen en zinken. Engeland waarschijnlijk in de herfst ter stembus (Van onze Londense correspondent) In politieke kringen in de Engelse hoofdstad was men gisteren van mening dat Macmillan besloten zou hebben niet voor de herfst algemene verkiezingen te houden. De regering kan uiteriyk tot de zomer van 1960 aanbiyven. maar door gaans wacht geen enkele regering met aftreden tot het einde van de grond- wettelyke termün van vyf jaar en kiest zü het gunstigste tydstip voor het vra gen van een nieuw mandaat aan de kie zers. Op het ogenblik hebben de conser vatieven de wind mee hoewel het niet zeker is, dat zü met een even royale meerderheid als waarover zy thans be schikken. in het Lagerhuis zullen terug keren. indien thans verkiezingen zouden worden gehouden. De werkloosheid, wel ke op talrüke plaatsen een grimmig karakter draagt al is het algemeen gemiddelde dan ook laag zou een grote tory-meerderheid in gevaar bren gen. Het kan zün, dat de kansen ln het najaar minder goed zijn dan thans, maar Macmillan heeft het te druk met de komende conferenties met de Russen om zich ook nog met verkiezingen bezig te houden. De voorspelling dat Engeland niet in mei of juni, maar in oktober naar de stembus zal gaan, meent men te kunnen afleiden uit de omvang van het gisteren ingediende ontwerp, dat de begroting wetskracht zal moeten geven en dat de gébruikeiyke lengte heeft. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Nelleke Jacollene. dT. v. J Remmel- zwaal en C. van Rijn; Pleter. zn v. P. Blok en J. P. van Oosten; Antonia Maria, dr. v. J. van der Poel en S. G. Vallent- goed; Joslne Maartje, dr v. A. Eikelen- boom en J. van der Wal; Johanna Corne lia, dr. v. J. J. van Spronssen en T Gar- dlen:; Cornelia Pieternella Magdalena, dr. v. D C. van Leeuwen en G. J Vijn; Rudolf Samuel, zn. v. N. van oer Meer en C Bosma. GETROUWD J. J. van Giezen en L. J. M van Kam pen. OVERLEDEN N Parlevliet, 66 Jaar, man; A Bou- man, 79 jaar, vrouw. Amerikaanse vestiging in Botlekgebied Kostprijs 10 miljoen (Speciale berichtgeving) Binnenkort is op de oprichting te verwachten van de Continental Car bon Company Nederland, welke in het Botlekgebied, nabij Rotterdam, een fabriek zal stichten, waar het zg. carbon black zal worden geproduceerd. Met de bouw van deze fabriek, die 10 miljoen gulden zal kosten, wordt onmiddellyk begonnen en zij zal in 1960 gereed zijn. De aan va ngsca pari teit zal 15.000 ton bedragen. Uiteinde lijk zal echter een produktie van 25.000 ton worden bereikt. De Continental Carbon Company Ne derland wordt een dochteronderneming van de Continental Carbon Company USA. de in de VS gevestigde fabriek van carbon black, die een jaarlykse produktie van 200 miljoen ton heeft. Mr. H. L. Woltersom, president-com missaris van de Rotterdamsche Bank NV, wordt president-commissaris van de nieuwe onderneming. De heer W. H. Thorbecke. die de Nederlandse natio naliteit heeft, wordt directeur. De fa briek komt in het Botlekgebied naast de nieuwe raffinaderij van Esso. Carbon Black letterlijk: roet is het ook in Nederland gangbare woord voor een petroleumprodukt. dat o.m. wordt gebruikt by de fabricage van autobanden. In feite bestaan banden voor 35% uit carbon black. Verder wordt het aangewend in inkt en in plastics. De moedermaatschappij zal voor de tegenwaarde van 1.8 miljoen dollar in de nieuwe onderneming deelnemen. De aandelen komen geheel in handen van de Amerikaanse onderneming. Het bedrüf in Rotterdam zal zeer ar- beidsextensief zijn. Er wordt begonnen met een veertigtal arbeiders. Het is de bedoeling, aldus verklaarde de heer Robert I. Wishnick. president van de Continental Carbon Cy USA. gisteren te Rotterdam, dat zoveel mogelijk Ne derlandse arbeidskrachten tewerk zul len worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9