Belangrijke nieuws pnieuw „Scliot op de spoorbaan" ipitein maakte privéritten en iende onjuiste declaraties in Lees dit voor Uw vliegvakantie Nederland officieel uitgenodigd voor Olympische Spelen in 1960 toffees moeten van van Melle zijn! gericht 1 maart 1860 Woensdag 22 april 1959 Vierde blad no. 29726 s van twee maanden blijft gehandhaafd (Van onze Haagse redactie) ti tweede male diende gisteren voor het Hoog Militair Gerechtshof te Den r, de zaak, die bekend is geworden onder de naam „het schot op de rbaan". i 4 februari van het vorige jaar was bij schietoefeningen in de legerplaats broek de elektrische bovenleiding van de spoorbaan naar Zwolle beschadigd, men aannam ten gevolge van het feit, dat een schot uit één van de opge- houwitsers haar getroffen zou hebben. Een 28-jarige wachtmeester klasse uit 't Harde, die als veiligheidsofficier optrad, zou niet hebben gezien, het stuk scheef stond. De Krijgsraad te Velde Oost oordeelde, dat er geen js voor was en sprak beklaagde vrij. J. Zaayer, de advocaat-fiscaal, zei deze hernieuwde behandeling, dat n de grond eenvoudige zaak node- mgewikkeld was gemaakt. Het is mogelijk door het horen van steeds re getuigen twijfel te zaaien. Maar ït moment van het gebeurde stond oor ieder vast, dat de granaat de ik was. Het hof meent, zo zei mr. >r, dat uit de beschadigingen kan in afgeleid, dat het geen bom was, een granaat, die ineens ontploft batterij moet een schot met grote ling hebben afgevuurd en over de van afvuren bestaat onzekerheid, inschietschoten zijn waargenomen is is het eerste schot van de eerste naar alle waarschijnlijkheid het geweest. Niets wijst erop. dat het iter schot kan zijn geweest. Verder mr. Zaayer, dat vast staat dat het scheef stond en dat een van de chappen na het afvuren heeft ge- „dat komt op de spoorbaan te- Raadselachtig blijft alleen, dat van de waarnemers het heeft gé- Het bewijs achtte mr. Zaayer vol- geleverd; hij eiste dan ook een ge- nisstraf van twee maanden, onel Le Fèvre de Montigny zeide. e reconstructie verhelderend heeft kt en dat deze bevestiging van de voerde bewijzen zijnerzijds leverde, iing de feiten nog eens na: in het jn stukken van een bom gevonden, srand was onbeschadigd (dat hij i de dag van de reconstructie wèl was een verrassing), er was een ring van een getuige, dat er langs jorbaan nog een Engelse bom lag, it in de richting van de vuurmond W/1000ste, de fout had 300/1000ste a zijn, als men de spoorbaan had treffen. De spoorwegen beweren, baan om 12.30 uur was bescha- het eerste schot is niet eerder dan afgevuurd, de knal zou zeker door Granaat of bom?. de geroutineerde waarnemers gehoord moeten zijn. Op al deze gronden vroeg de verdedi ger vrijspraak voor de wachtmeester en ongedaan making van de onrechtvaardig opgelegde straf van 14 dagen streng, welke hij al heeft ondergaan. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. Oefening Cloud Dragon" De Stichting Bevordering Bescherming Bevolking heeft mededelingen gedaan over de internationale oefening op zater dag 25 en zondag 26 april. Bij deze oefening „Cloud Dragon" ge naamd, zal het functioneren van de sta ven der ABC-diensten van de organisa tie Bescherming Bevolking worden be proefd. Deze oefening wordt gehouden in samenwerking met Engeland. Dene marken, België en Frankrijk. Van zaterdagmiddag af zullen 30 lei dinggevende functionarissen van de ABC-dienst en 12 telefonisten van het departement van Binnenlandse Zaken in ploegsysteem 24 uur lang in actie zijn in een oefening, waarvan het doel is, het waarschuwingssysteem in de verschillen de staven te testen. Vier miljoen meer goud en deviezen De weekstaat van de Ned. Bank per 20 april geeft weinig belangrijke muta ties te zien. De totale goud- en deviezenvoorraad steeg met f. 4 miljoen van f. 5513 mil joen tot f. 5317 miljoen. Het goud bleef onveranderd op f. 4402 miljoen. oeiale Zaken" in e Eerste Kamer »cialistische senator prof. Querido gistermiddag bij de behandeling e begroting van Sociale Zaken en ezondheid in de Eerste Kamer n op het gebrek aan plaats in tingen voor geesteszieken. De oor- liervan schuilt voornamelijk in het aan verplegend personeel, waar- ïel beschikbare bedden niet bezet li worden. Prof. Querido verzocht eze nfjpende kwestie de uiterste :ht te besteden. Ook de instelling irichtingen voor langdurige zie- enen volgens hem zoveel mogelijk erd te worden, want op iedere d Nederlanders zijn er twee dus- zieken. Witteveen (VVD) gaf als zijn l te kennen, dat verkorting van eidsduur economisch alleen moge- s de produktie niet vermindert, r uur meer wordt geproduceerd, produktiviteit dus toeneemt, heeft e keus tussen hoger loon of ver- van de werktijd. Om die reden )f. Witteveen de voorkeur aan een loonvorming, dan kon men een taken. eer Oosterhuis (PvdA) verklaarde lat de gunstige economische ont- ing z.i. alleszins een verbetering lonen rechtvaardigt. Uit de cij- aarover de spreker beschikte met cing tot lonen en prijzen blijkt, a verhoging met drie procent bil let worden geacht. Zolang de be sbeperking niet opgeheven is en en niet aangepast zijn, zullen de •ten hun stem niet geven aan een tng van de huren. Gedifferieerde litiek had volgens hem in de bewezen bedenkelijke kanten te De heer Ruppert (AR) betreur- dat er nog geen wettelijke re- van de lonen is, nadat de Stich- m de Arbeid en de SER al ge- tijd geleden advies hebben uitge- ster Beel wil over de mogelijkheid a algehele loonronde en over op- van de eventuele restanten van tedingsbeperking in het huidige a niets positiefs zeggen, omdat et advies van de SER over huren en in deze moet worden afge- OMMUNISTISCH-CHINESE tILITAIRE COMMISSIE IN INDONESIË militaire commissie uit commu- i-China is onder leiding van de generaal Jang Oheng-Wu te ta aangekomen. De commissie zal eken in Indonesië blijven en op n Sumatra opleidingscentra van dotiesisohe leger bezoeken. Je moet toch maar bof [en. als je I tonen Denize en Nicole Holmes vader timmerman is en zo n prach-vit Sussex hun molendie vader uit tig huisje voor je bouwt. Vol trots] een oude schutting heeft gemaakt. Afscheid van minister Staf Hoge lasten van defensie nodig om oorlog te kunnen voorkomen Het minimam maar nauwelijks bereikt (Van onze parlementaire redacteur) Tegenover de betogen van de heren De Gou (KVP) en De Dreu (PvdA), dat de omvang van onze vloot onze finan ciële draagkracht te boven gaat en dat het leger op te grote leest is geschoeid en kleiner moet worden, voerde minis ter Staf gisteren in de Eerste Kamer aan dat we het minimum van de nood zakelijke defensie nog nauwelijks heb ben bereikt en dat ons financiële aan deel door de NAVO is bepaald overeen komstig de economische mogelijkheden. We moeten onze defensie-inspanning niet op zichzelf beschouwen, maar in het kader van de NAVO. Daarin kan ook een klein land heel veel doen. Niet verwaarlozen Naarmate het zwaard (de atoombom) afschrikwekkender wordt, gaat het schild (de strijdmacht op de grond) meer be tekenis krijgen. Als men weet de atoom bom niet meer te kunnen gebruiken om dat men er zelf ook totaal door vernie tigd zal worden, mogen de ouderwetse wapenen niet worden verwaarloosd. Kleinere, beweeglijke eenheden, zullen veel vuurkracht moeten hebben, zeer effectieve wapenen. De uitrusting zal daarom zeer kostbaar zijn. De oefening idvocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, mr. J. Zaaijer heeft een lenisstraf van één maand en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzet- it het recht bij de gewapende macht te dienen, gevorderd tegen een ige reserve-kapitein uit Arnhem, die zich had schuldig gemaakt aan enige tten per militaire jeep en enige onjuiste declaraties voor geringe bedragen gediend. apitein voerde tot zijn verweer it hij de declaraties had opge- niet om er financieel voordeel trekken, maar om de privéritten te maken. „Dit is toch kinder- vond de president, mr. J. W. U. os, „dit is toch niet des officiers, wel normaal om zoiets te doen? die enkele ritten die u maakte een chauffeur geheimhouding liet u een soldaat een valse taat invullen. U bent al eens ge huwd door uw commandant en u 1 twee keer krijgstuchtelijk ge- U had toch permissie voor die kunnen vragen aan uw comman- wilde de commandant niet lastig met kleinigheden", zei de kapi- Ik maakte die ritten naar huis, mijn vrouw ziek was". Mr. Zaaijer zei o.m. dat de kapitein aan zijn minderen leiding gaf in het kwade. Er was een sfeer van knoeie rijen, uitgaande van de kapitein. Hij meende dat de kapitein alle kansen had gehad en geen nieuwe kon krijgen. De verdediger stelde dat, als de kapi tein ontslagen zou worden er 28 pensioen jaren verloren zouden gaan. De beklaagde heeft een uitstekende staat van dienst achter de rug en is vele malen voor moed en plichtsbetrachting onderschei den. Pleiter meende dat de kapitein nog een kans moest hebben. Hij vroeg be vestiging van het vonnis van de krijgs raad, die de nu al 9 maanden geschorste kapitein had veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van veertien dagen en f 100.boete. De krijgsraad zal over 14 dagen arrest wijzen. zal langere tijd vergen. Het verbindings systeem zal door de snelle verplaatsing veel ingewikkelder worden. Onze krijgs macht wordt internationaal hoog ge waardeerd, terwijl achter die van lan den, die bezuinigen, een min-teken wordt gezet. Afschuwelijk „Ik vind een oorlog afschuwelijk," al dus minister Staf, „maar juist daarom moeten we alles doen, en ons financiële offers getroosten, om een oorlog te voor komen. Laten we daarom voorzichtig zijn met het verminderen van onze bij drage aan de NAVO. want dan voorko men we de oorlog niet. We moeten geen argumenten zoeken om minder te doen, maar naar middelen zoeken om meer te doen". Na de getroffen maatregelen was mi nister Staf van mening dat de veilig heid van Nieuw-Guinea verzekerd is. Het was gisteren de laatste maal dat hij de begroting van Defensie verdedig de. „We hebben nu een goede krijgs macht opgebouwd", zei hij. „En ik ben dankbaar dit werk te hebben mogen doen. dat ik met een zekere weemoed in de steek laat." Enthousiaste ontvangst voor Castro in New York Premier Fidel Castro van Cuba, die op het ogenblik een reis door de Ver enigde Staten maakt, wachtte gisteren een geestdriftige ontvangst bij zijn aan komst uit Washington in New York. Enthousiaste bewonderaars tilden hem bij het station op de schouders en in de straten trachtten duizenden een glimp op te vangen van de man, die Cuba's dictator Batista na jarenlange guerilla in de bergen wist te verdrijven. De politie had een tip gekregen dat zich in de menigte een man met een revolver bevond en wist inderdaad een gewapen de en gebaarde Cubaan te arresteren. Twee uur later moest men de man vrij laten: het was Castro's commandant van de paleiswacht! De stafchef van het Cubaanse leger, kolonel Raul Castro, een broer van premier Fidel Castro, heeft gisteren op een massabijeenkomst van studenten in Havanna verklaard, dat de regering ge kant is tegen Cubaanse inmenging in de binnenlandse aangelegenheden in an dere landen. Het voorbereiden van der gelijke acties zou worden beschouwd als tegen-revolutionaire activiteit. Zoals gemeld zijn er kort na de over winning van Castro en de zijnen op president Batista op Cuba plannen ge maakt om gewapenderhand een einde te maken aan het totalitaire bewind op Haiti en in Nicaragua en Panama. Wan neer men dergelijke expedities zou on dernemen. zou men, zo verklaarde kolonel Castro, in de kaart spelen va- een Amerikaanse Senator, die heej Herters benoeming door de Senaat bekrachtigd De Amerikaanse Senaat heeft gisteren Eisenhowers benoeming van Christian Herter tot minister van Buit. Zaken met algemene stemmen bekrachtigd. Tevoren was deze benoeming in de Senaatscom missie voor Buitenlandse Zaken goed gekeurd. Met uitzondering van Senator Wayne Morse zagen de commissieleden af van hun recht om Herter vragen te stellen over de buitenlandse politiek, die hij zich voorstelde te zullen gaan voeren. Herter antwoordde op een vraag: „In dien Sovjetrussische jagers een op grote hoogte in de luchtweg naar Berlijn vlie gend Amerikaans vliegtuig opzettelijk zouden neerschieten, zou ik dit als een openlijke oorlogsdaad beschouwen". Her ter verklaarde ook dat de Sovjet-Unie nog geen der overeenkomsten, die be trekking hebben op de status van Ber lijn, had geschonden, zodat zich geen enkel voorval had voorgedaan, dat de Verenigde Staten of hun bondgenoten onder de aandacht van de Verenigde Naties konden brengen. Mislukte moordaanslag op de Pantsjen Lama Naar van Tibetaanse zijde te Mus- soorie in India, de tegenwoordige ver blijfplaats van de Dalai Lama. wordt vernomen, is er op 21 Maart jl. een moordaanslag gepleegd op de Pantsjen Lama, de communistisch-gezinde anti pode van de Dalai Lama. De aanslag was gepleegd toen de Pantsjen Lama met een lijfwacht van vijf Chinezen van een Chinees militair kamp naar zijn paleis te Sjigat.se terug keerde. Twee Tibetanen wierpen hand granaten naar de groep. Een der daders kon worden gegrepen. Hij werd ter plaatse opgehangen. De andere wist te ontkomen. Strijd op Celebes Indonesische regeringstroepen zün een aanval begonnen op de laatste verster kingen van de opstandelingen in Noord- Celebes, aldus een mededeling van de troepenmacht te Menado. Vrijdag j.l. zijn daartoe landingen ge schied in de heuvelachtige en moeilijk toegankelijke streek van Bolaang Mon- gondoe, van waaruit in februari de op standelingen een vruchteloze poging de den om Menado te overrompelen. DE „WILLEM BARENDSZ" IN ROTTERDAM TERUG In de Rotterdamse Waalhaven is van nacht aangekomen de Nederlandse wal- visvaardier „Willem Barendsz". Vorig jaar oktober vertrok het schip van Am sterdam uit naar het vangstgebied in het Zuidpoolgebied. De „Willem Ba rendsz" aanvaardde op 27 maart jl. de thuisreis vaai Kaapstad naar Rotter dam. Advertentie. Een nieuwe samenwer- king van de KLM met de erkende Nederlandse reis bureaus brengt deze zomer een vliegvakantie binnen ieders bereik. In sommige gevallen is nu zelfs de vliegreis plus het volledige verblijf in het buitenland niet duurder dan normaal het vliegen alleen! Toch bent U bij deze „alles-inbegrepen" vlieg reizen niet gebonden aan een groep. U bent een individuele passagier op de normale lijndiensten van de KLM, met alle hoffelijke service die daarbij hoort. Ook in Uw hotel of pension bent U een individuele gast. ledereen kan van deze belangrijke besparing op een zorgeloze vliegvakantie profiteren. Elk erkend reisbureau zal U gaarne inlichten en Uw reis en verblijf voor U regelen. Vliegen verlengt Uw vakantie Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Willemstad-prijs: 1. X. Mieke Hollandia, (W. H. Geersen), (1.30.2); 2. Wilco Maire; 3. Winni Hollandia. Tot. w. 2.10, pl. 1.20. 1.20, 1.40, gek. 9.80, cov. 7.60. Waterman-prijs, le serie: 1. Viva The Saint. (J. van Leeuwen), (1.29.1); 2. Up per Ten: 3. Sunshine. Tot. w. 11.20, pl. 2.80. 6.40, 3.10. gek. 16.40, cov. 14.70. 2e serie: 1. Vlaamse Gaai S, (J. Wage naar). (1.25.7); 2. V. Paula's Zoon; 3. Wordly Hanover. Tot. w. 6.20, pl. 2.10, 3.50 1.90, gek. 10.70, cov. 11.40. Sibajak-prijs: 1. Uranie, (M. Vergay), (1.25.2. Simone; 3. Sandra. Tot. w. 2.90, pl. 1.50, 1.40. 1.70, gek. 3.90, cov. 5.60. Grote Beer-prijs: 1. Typhoon. (P. A. Strooper), (1.23.2); 2. Enterprise; 3. Fan Fan. Tot. w. 3.40, pl. 1.10, 1.10, gek. 2.10, cov. 3.10. Zuiderkruis-prijs1. Uranus Koff. (N. J. Bloemsaat), (1.25.1); 2. Robert Taylor; 3. Sir Spencer. Tot. w. 6.70, pl. 2.30, 2.40. 1.70, gek. 16.10, cov. 9.30. Finale Waterman-prijs: 1. V. Paula's Zoon, (J. J. Bakker), (1.27.1); 2. Upper Ten; 3. Sunshine Tot. w. 4.70, pl. 1.40, 2.40, 3.50, gek. 15.40. cov 6.50. Totale omzet f 87.558,50. Sportsplinlers Het Zuidafrikaanse dameshockey team een van de deelnemende elftal len aan het komende toernooi in Am stelveen heeft gistermiddag in Bloe- mendaal een oefenwedstrijd gespeeld tegen een Haarlemse combinatie, be staande uit tien BDHC-sters en één speelster van Alliance. De Zuidafrikaan se meisjes wonnen met 31. nadat de rust met een 2—0-voorsprong was in gegaan. Op verjaardag van Rome Imposante werken in Eenivige Stad De Italiaanse ambassadeur in Neder land, markies Raimondo Giustiniani, heeft gisteren aan de voorzitter van het NOC, luit.-generaal Pahud de Mortan- ges, het document overhandigd waarbij Nederland officieel wordt uitgenodigd deel te nemen aan de Olympische Spe len die, zoals bekend, in 1960, van 25 augustus tot 11 september in Rome zul len plaats vinden. Voor het overhandigen van de uitno digingen aan de voorzitters van de lan delijke Olympische Comité's is deze dag uitgekozen omdat Italië op 21 april de stichting van Rome herdenkt. Al lang bezig Reeds lang is Italië, dat voor de eerste maal de Olympische Spelen organiseert, bezig zich met zorg voor te bereiden op de grote gebeurtenis: het wil in staat zijn de atleten, die uit heel de wereld in de Eeuwige Stad zullen samenkomen, zo goed mogelijk te ontvangen en hun het modernste en het meest comfortabele te bieden. ROBBEN-MOEILIJKHEDEN NOG NIET OPGELOST (Van onze correspondent) Het is de Hilversumse zwemvereniging „De Robben" niet gelukt de interne moeilijkheden, die tussen vier wedstrijd zwemsters en de trainer Jan Stender zijn ontstaan, op te lossen. Het bestuur van de verenigng heeft zich nu tot de leidende figuren van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond, onder wie voorzit ter Jan de Vries, gewend, om het geschil tot een oplossing te brengen. De vier zwemsters, Greetje Kraan, Atie Voorbij. Leni en Judith de Nijs, blijven erbij dat zij Stender om pedagogische en morele gronden niet meer als trainer wensen te erkennen. Een belangrijke groep van Robben-leden heeft zich achter de vier zwemsters geschaard. Het ziet er echter niet naar uit. dat de ontevreden zwem sters naar andere clubs in het Gooi zul len overgaan, aangezien zij zich tot dus verre op dat punt helemaal niet en thousiast hebben getoond. voorgesteld een politiemacht voor de organisatie van Amerikaanse staten te vormen, die elke revolutionaire beweging zou moeten onderdrukken. Agressie van Cubaanse zijde zou zo kunnen leiden tot en actie tegen het revolutionaire be vind in Havanna. SCHERMEN Veel belangstelling voor schermtoernooi Amsterdam Voor het tweedaagse internationale schermtoernooi, dat zaterdag en zondag a.s in het beursgebouw te Amsterdam wordt gehouden, bestaat zowel van bui tenlandse als van Nederlandse zijde gro te belangstelling. Niet minder dan zestig buitenlandse schermsters en schermers hebben zich voor deelneming aangemeld en een even groot aantal Nederlanders zal op de lopers verschijnen. De wereldkampioen op degen, Hos- kyns, de bekende florettist Jay en de sa- breur Cooperman maken deel uit van de Engelse ploeg, terwijl voorts de Belg Delhem (floret), de Duitser Zimmer- mann( degen», de Fransman Dreyfus (degen) en de Hongaar Nagy (degen), die zijn land heeft verlaten, van de par tij zullen zijn, evenals de Nederlandse schermers, die trainen voor de Olympi sche Spelen. Voor de dameswedstrijden hebben zich o.a. Mary Durme, maj. Taylor (beiden Engeland), de sterke Duitse schermster mej. Schmidt en onze landgenoten Nina Kleyweg en Danie van Rossem gemeld. Zaterdag worden de equipewedstrijden - de ploegen bestaan uit een floret- tist(e), een degenschermer en een sa- breur - gehouden en zondag strijdt men op alle wapens individueel. Daartoe zijn in de laatste jaren niet alleen de in Rome reeds bestaande sportcentra uitgebreid en gemoderni seerd, maar men heeft ook nieuwe, in drukwekkende bouwwerken opgetrokken, zoals het Olympische Stadion - waarin de openings- en de sluitingsplechtighe den zullen plaatsvinden, alsmede enkele der belangrijkste sportieve gebeurtenis sen - het grote kleine sportpaleis, het zwemstadion en het Olympische dorp. Zeer modern Dit dorp, waarvan de bouw alleen reeds 40 miljoen gulden heeft gekost en dat in zijn meer dan 1000 flats aan on geveer 8000 personen onderdak zal bie den, is volgens een zo organisch en ho mogeen architectonisch plan gebouwd, dat het een van de modernste en meest aantrekkelijke centra van Rome belooft te worden. BRIDGE Aanwijzing Nederlandse bridgeploeg voor Italië Het winnende team van de selectie wedstrijden van de Ned. Bridgebond, bestaande uit de heren Boender Lengyel en De Leeuw—Nieman, zal ge durende het a.s. weekeinde 3 wedstrij den van 40 spellen spelen tegen het basisteam, bestaande uit de heren Filarski—Verboog en CatsKramer. De winnaars zullen de Nederlandse natio nale afvaardiging vormen naar de Europese kampioenschappen welke van 1226 september in Palermo (Sicilië) zullen worden gehouden. De winnaars zullen in overleg met het bondsbestuur een derde paar, nodig om het nationale team te completeren, aanwijzen. Filarski, die door de Italiaanse Bridgefederatie aangezocht is in Palermo de toernooi- krant te verzorgen, zal in geen geval ia Italië meespelen. HOCKEY BRITSE TEAM VOOR DE STRIJD TEGEN ORANJE Het Engelse hockeyteam, dat zater dag 25 april in Hurlinghampark in Lon den tegen Nederland speelt, is na de wedstrijd tegen Ierland (21 voor En geland) ongewijzigd gebleven. De ploeg ziet er dus als volgt uit. Doeli Archer; achter: Neill en CarniU; mid den: Wilman, Davis en Robinson; voort Hindle, Conroy, Issitt, Austen en Miller. WIELRENNEN Rik van Looy won grote prijs van Vilvoorde De grote prijs van Vilvoorde, een weg wedstrijd voor professionals, is gisteren gewonnen door de Belg Rik van Looy. De winnaar legde de 179 km af in 4 uur 25 minuten. Van Looy won de sprint van een groepje van vijf renners, vanwie de Nederlanders Gerrit Voorting, Jo de Roo en Daan de Groot respectieve lijk derde, vierde en vijfde werden. Van de overige Nederlanders eindigde Win! van Est als twaalfde met een achter stand van 25 seconden. Frans Mahn plaatste zich ex-aequo als 21ste in dr zelfde tijd als Van Est.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7