Het Nederlands beheer in Tudderen geeft wel veel voldoening, maar.... 15 Jvi 16 fif ,7 fi F *J 1:1 20 I H 21 I BI 22 I »J 2J M 24 Gebied groeide uit tot voordien onbekende welvaart Zweedse jeugd spreekt zich aan stembus uit over vrije zaterdag Incident Adenauer—Heuss kan als gesloten worden beschouwd Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 22 april 1959 Derde blad no. 29726 Advertentie. WOENSDAG BÊKK^JSDONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG' JF^®^|^A4AANDAG D/NSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG yAPRIl JÊ APRIL W f APRIL W W APRIL APRIL g M APRIL g imt -l M APRIl A W APRIL i APRIL TECHNISCHE GOEDEREN woensdag 15 t/m vrijdag 24 april - Terrein Croeselaan INDUSTRIE: Algemene machinebouw, w.o. machines, apparaten en onderdelen voor kernenergie, complete imlustriüle installaties. Verbrandingsmotoren, stoommachines, -ketels en appendages. Elektrische installaties, w.o. elektro motoren, transformatoren, gelijkrichters. draad en kabel, schakelmateriaal, telefonie, telegrafie, enz. Pompen, compressoren, blaas- en afzuiginstallaties. Apparaten en ventilatoren voor luchtbehandeling. Oven- en drooglnrichtingen. Drijfwerken, tandwielen en meohanische overbrengingen. Grondstoffen en half- SCHEEPSBOUW: CascobouwIjzer, staal, non-ferro-metalen, kunststoffen. Voortstuwing: Scheepsmotoren, turbines, schroeven enz. Besturing en navlgatleapparatuur: Stuurmachines, nautische instrumenten, radar, radio, ene. Beveiliging! Br&ndbevelllgingaraateriaal, reddlngem&terlaal. enz. Daad gereiPekwerktulgen, lieren, kaapstanders, e.d.. laadbomen. Technische voorzieningen: Hulpaggregatén, w.o. pompen, compressoren, machines en apparaten voor luchtbehandeling, verwarming, koeling en stookinrichtingen. Elektrische uitrusting. Pupleidingen, appendages, afsluiters, slangen. Uroot- keukenlnstallatles en -machines. Onderhoud: Verven, lakken, vernissen, e a. conservering»- en corrosiewerend» middelen. Handelsinformaties en voorlich* tingsdienstens Diversen. s NA TIEN JAREN Er is tweeërlei voordeel voor bevolking (Van onze correspondent) Het Drostambt Tudderen, het Duitse grensgebied ten oosten van Sittard, waar de provincie Limburg slechts enkele kilometers breed is, staat thans gedurende tien jaar onder Nederlands beheer en wordt evenals het nog kleinere grenscorrectiegebied Elten bij Zevenaar van 1800 hectare met 3400 inwoners bestuurd door een Landdrost. Voor Tudderen is dat nu al sedert 1949 de burgemeester (toenmaals van Schaesberg, nu van Sittard), de heer Hub. Dassen. Veel reden om dit decennium van grenscorrectie te gedenken of te vieren is er voor deze streek eigenlijk niet. Er is wel reden tot vol doening over de resultaten van het Nederlandse bestuursbeleid, maar de status quo van het betrokken grensland is nog steeds niet definitief en er blijven dus voor de bevolking onzekerheden voor de toekomst bestaan. Aarzelende stemming Weliswaar werden ingevolge de Pa- rfjse overeenkomst, krachtens besluit van de geallieerden conferentie dd. mei 1948 mèt enkele heel kleine grens correcties tussen Duitsland en Neder, land, de gebieden van Elten en Tudde ren (zelfkant) toegewezen aan Neder land. maar een definitieve beslissing heeft daar toen niet bij gezeten. Er zijn dan ook thans onderhandelingen en besprekingen gaande van Neder landse en Duitse zijde over het toe komstige lot en de uiteindelijke be stemming der beide drostambten. In de zelfkant, het vriendelijke, licht geaccidenteerde terrein van over wegend agrarisch karakter met een aantal kerkdorpen over een gebied van 41 Yi vierkante kilometer, aarzelt de naar aard en afstamming Duitse be volking tussen de aantrekkingskracht van de „heimat" en de materiele wel stand. welke het Nederlandse bestuur in de tien jaar van zijn beheer er on getwijfeld heeft gebracht. Vroeger verwaarloosd Voordien was de zelfkant, zoals de naam trouwens suggereert, een nogal verwaarloosd gebied van het, Duitse Rijnland, dat zich in zijn snelle econo mische en industriële groei betrekkelijk weinig gelegen heeft laten liggen aan deze uithoek. Voor Nederland was de zelfkant ech ter om verschillende redenen een gebied, dat voor Nederland tooh wel van belang was, vooral verkeerstechnisch was een verbreding van het knooppunt der Maas vallei bij Sittard tussen Midden-Lim burg en het sterk geïndustrialiseerde Zuid-Limburg zeer aanlokkelijk. Daarentegen had Nederland er belang bij in deze streek voor de benedenloop van de Rode Beek meer zegeenschap te hebben in de waterloop-kundige ver betering van dit riviertje, dat'merk waardigerwijze op het allerlaatste ogen blik voor de grenscorrectie van Duitse zijde werd verbeterd. Dam was er een destijds belangrijke overweging, dat de grenshewakingslijn tussen Duitsland en Nederland door reohttrekiking van de zeer grillige boch ten van de grens iter plaatse van 22 tot 8 kilometer kon worden ingekort. Maar deze overweging zal in het Benelux- kader en in de Euromarkt-sfeer nu niet meer die betekenis hebben, welke ze tien jaar geleden had. Moderne verkeersweg Een der belangrijkste overwegingen, waarom Nederland deze grenscorrec tie wilde, was echter het feit, dat daardoor de mogelijkheid werd gebo den om dwars door dit gebied een nieuwe verbinding te maken tussen het Zuid-Limburgse mijngebied en de nieuwe kolenmijnen in Midden-Lim burg. Daarom is met gepaste voort varendheid al het tracé voor deze nieuwe verbinding op het gebied van de zelfkant tussen Schinveld en Ko ningsbosch tot stand gebracht, waar mee een moderne verkeersweg werd verkregen, zoals Tudderen die waar schijnlijk anders nooit gekregen zou hebben. De bevolking van Tudderen op het "tijdstip van Ingang der grenscorrectie rond 5.680 zielen, nu ruim 6.140 zielen tellend heeft de internationale rege ling met een zekere gelatenheid aan vaard en er het beste van gemaakt Dat blijkt niet alleen uit de lank moedigheid van de boeren, midden standers en afbeiders nu. maar dat kwam al in 1949 tot uiting, toen het Nederlands beheer nieuwe toestanden ging scheppen. Tudderen was een sedert eeuwen ver onachtzaamd gebied en had bovendien ook nog zware, door de pas doorstane oorlogsellende gebrachte beproevingen doorstaan. Vele bezittingen waren ver woest, de karige middenstand was ver armd, de arbeiders hadden he-t moei lijk met ver verwijderde arbeidsplaatsen in Duitsland en de landbouwers ver dienden op hun vaak te kleine boerde rijtjes nauwelijks een stuk droog brood. Hoewel de persoonlijke verhoudingen tussen de mensen van Sittard en Tud deren niet sleoht zijn, heerste er geen hoerastemming bij de zelfkanters 10 jaar geleden. Degenen, die tien jaar geleden de intocht van de Nederlandse grens- politie-eenheden in de zelfkant heb ben meegemaakt, herinneren zich nog de velerlei aarzelingen van de bevol king, en weten nog te vertellen met welk een schroom kennis werd ge maakt met de toestanden in deze zelf. kant. De geallieerde legers hadden strenge orders om geen drinkwater te gebruiken van de boerderijen en kerkdorpen in de zelfkant. Niet ten onrechte, want een onderzoek van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening uit Den Haag constateerde, dat van de 371 water bronnen (putten) er slechts 61 enigs zins bruikbaar waren en de rest om hy giënische redenen afgekeurd meest worden. In deze toestand is overigens na tien jaar nog geen enkele verbetering gekomen, omdat men de drinkwaterlei ding van Duitse zijde niet aanvaardbaar acht. wijl dit Duitse water 57 Pfennig zou moeten kosten, terwijl van Neder landse zijde een maximum tarief van 30 cent wordt gesteld. Zuiver dus een kwestie letterlijk van centenmaai de bevolking van Tudderen trekt zich niet veel aan van een en ander en ge bruikt het afgekeurde water zonder schadelijke gevolgen. Ze wilden slim zijn Toen de Nederlandse autoriteiten op 23 api-il 1949 het toegewezen correctie- gebied in bezit kwamen nemen, was er al een drukke bedrijvigheid geweest bij het handjevol neringdoenden, dat in de waan dat het Duitse geld volkomen ontwaard zou worden in de nabije Duitse steden vrijwel al het beschikbare kapitaal gestoken had in Ersatz-artike len zoals kleizeep, onvolwaardige mar garine, enz. Later moest dit. alles met karrevrachten als „liebesgaben" naar Duitsland worden afgevoerd. Want Ne derland had zich in de vier na-oorlogse jaren heel wat sneller kunr.en herstel len en van geldontwaarding was geen sprake. Maar het gevolg was. dat bij de geldsaneiring van Nederland in Tudde ren het gemiddelde van 50 mark inle vering niet eens kon worden bereikt. Slechts de weinige neringdoenden, die b.v. optische instrumenten en porselein hadden ingeslagen kwamen er beter van Door sparen en vlijt Niettegenstaande dit alles heeft de overgang van het Duitse Heimatgebied naar Nederlands correctiegebied geen rouwstemming gebracht over de streek. AI was „het bier niet best" (nog in de avonduren van de dag der feitelijke grenscorrectie was door een bijde- handte Zuid-Limburgse brouwerij een hoeveelheid goed Limburgs bier naar de zelfkant gebracht!) men heeft er in het algemeen sedertdien niet slecht geboerd. Waren het. vooruit zien den van geest, die een week na de doorvoering der grenscorrecties op 30 april 1949 tijdens een prettig samenzijn te Tudderen hulde brachten aan de oppei-wachtmeester der rijkspolitie, en het „Oranje Boven" zon gen. maar daarna even vrolijk het „Deutsland über alles" lieten volgen? De zelfkant heeft het klaar gespeeld te profiteren naar beide zijden: naar Nederlandse zowel als Duitse zijde. Van Nederlandse zijde aanvaardde men de verbeteringen van wegen en de verkeersmogelijkheden ervan, men pro fiteerde van de woningbouw-premiere- geling van Nederlandse zijde, welke zeker een IIV2 miljoen gulden inves teerde. waarvan alleen in de woning bouw ruim 3 miljoen. De woning-voorraad is niet alleen ver groot in de laatste tien jaar, maar ook is de woonruimte in verhouding tot de gezinsgrootte, aanmerkelijk verbeterd. Vele woningen konden worden opge bouwd dank zij koffie-smokkelwinsten. Tengevolge van de aanmerkelijk ver hoogde welvaart is het aantal premie- bouw-woningen 'dus eigenbouw, want woningwetbouw kent men er niet), met een goede 400 stuks verhoogd. Mes sneed van twee konten De landbouw profiteerde van de ge degen Nederlandse landbouw-voor- lichting. Men bleek in de Zelfkant goede leerlingen te zijn, want de ge middelde produktiviteit steeg, het aan tal kleine onrendabele bedrijven liep belangrijk terug en de zelfkant kan er zich op beroemen in Limburg de eerste tbc-vrije stallen gehad te hebben. De arbeiders kregen de sociale voordelen van werk in het zeer nabije Nederland (Sittard en omgeving), terwijl de jon. gere arbeidskrachten in contractlonen hoge verdiensten in Duitsland opstrij ken. Van de andere kant biedt Duits land andere mogelijkheden voor de Duitse Nederlanders of de Neder landse Duitsers van de Zelfkant. De landbouwers kunnen hun leverings contracten op lange termijn met Jü- llch aanhouden, de latente werkloos heid op de vroegere ruim 600 kleine bedrijfjes veranderde (en verandert) sterk door goede werkmogelijkheden in Duitsland (met bijzondere voor rechten). Behoorlijke tegoeden De zeer verwaarloosde scholen wor den voor en na door nieuwe vervangen, hoewel ook hier weer moeilijkheden aanwezig zijn in verband met. het feit, dat de Nederlandse onderwijswet voor dit gebied slechts zeer gedeeltelijk geldt. Sedert 1957 stelt Duitsland de inwoners Tulp „Rotterdam" ten doop gehouden „Ik doop U Rotterdam". Met deze woorden eindigde gistermiddag de in de stand van de Vereniging Nederlands Fabrikaat op de Jaarbeurs te Utrecht gehouden plechtigheid, waarbij de echt genote van de directeur van de Holland- Amerika Lijn, mevrouw De Monchy, een nieuwe tulp doopte. Deze tulp, een kweekcreatie van de heer D. W. Lefeber uit Lisse, is opgedragen aan het nieuwe vlaggeschip van de H.A.L., de .Rotter dam". die in september zijn transatlan tische maidentrip maakt. Mevrouw De Monchy goot een bokaal champagne over de oranjekleurige bloem, die het resultaat is van een periode van twaalf jaar experimenteren, waarin de heer Lefeber verschillende kruisingen heeft toegepast. Bij een be zoek aan Rusland in 1947 kreeg de kwe ker enige bollen van een exotische grote tulp, die alleen in Zuid-Rusland voor komt. Hij kruiste die diverse malen met de Hollandse darwin-tulp. Hieruit resul teerde de fiestatulp „Rotterdam", een combinatie van oosterse schoonheid en Hollandse kwaliteit. De tulp is bijzonder groot, en heeft opvallende gespikkelde bladeren. Het zal nog vier jaar duren, voor men er duizend tegelyk van kan kweken en pas tien jaar daarna zal men ze bij miljoenen tegelijk kunnen telen. De tulp zal dan ook in de handel wor den gebracht, ofschoon dit produkt steeds een bepaalde exclusiviteit houdt. Toch heeft men reeds zoveel bollen in cultuur, dat bij de officiële recepties in Amerika aan het eind van de maiden trip van de „Rotterdam" boeketten van de fiesta-Rotterdam aan de autoriteiten aldaar kunnen worden aangeboden. Scholen, beroepskeuze, spaarbanken en de radio werken samen bij interessante proef Kopie van echte strijd (Van onze correspondent in Stockholm) Voor het eerst in de Zweedse geschiedenis zal de jeugd ter stem bus gaan. De scholieren van de hoogste zes klassen zullen op democratische wijze hun mening mogen uiten over de vraag of zij wel dan niet een vrije zaterdag willen hebben. Met belangstelling ziet heel het land deze verkiezing, die op 25 april zal plaats hebben, tegemoet. Achter deze ..jeugd- ondervraging" staat de Zweedse radio, die samenwerkt met het hoofdbestuur der scholen, het hoofdbestuur voor beroepskeuze en de Zweedse spaarbanken. Men zou veronderstellen, dat de jeugd meer dan blij zou zijn, als de vrye za terdag werkelijkheid zou worden. Maar dat is niet het geval. Toen een half Kunt U mij een lift geven? Waar moet U heen? Naar 't postkantor om te sparen. HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK Jneet ezi (zrt£. Minister Zijlstra bij een grote welke hij gisteren opende in het kistensluitmachine op de .Europak'. RAI-gebouu> in Amsterdam, de internationale verpakkingsbeurs. I Felle brand in maalderij Enige tonnen schade Een felle brand heeft gistermiddag een gedeelte verwoest van de maal derij, graan- en kunstmesthandel van G. Oude Elberink aan de Vriezenveen- seweg te Geesteren (gem. Tubbergen). Het grote pakhuis, dat slechts één jaar oud was en waarin o.a. turfstrooisel. sojabonen, veevoeder, stikstof en an dere kunstmest lag opgeslagen, ging geheel in vlammen op. Andere gebouwen werden licht be schadigd. De oorzaak van de brand die van Tudderen mede in de gelegenheid om renteloze hypothecaire kredieten te verkrijgen op zeer gunstige voorwaarden van aflossing. Het aantal middenstandsbedrUven is gegroeid van 154 (meest neven-) bedrijven tot 277 op 31 december 1958. De Boerenleenbank en de Spaarban ken hebben zeer behoorlijke spaarte goeden van de Zelfkant. Bij dit alles is het niet zo vreemd, dat een Zelf- kanter met zekere voldoening hoe wel wat getemperd door heimat- heimwee verzuchtte: „Wenn es immer so bleiben könnte"! met een grote rookontwikkeling gepaard ging en na twee uren door de brandweer uit Almelo en Tubbergen geblust werd, is nog onbekend. De schade, mede aan gericht door grote hoeveelheden blus water, wordt geraamd op enige honderd duizenden guldens. De gebouwen zijn verzekerd. Vlieginstructie voor adelborsten Om de adelborsten voor de Zeedienst, in opleiding bij het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te Willemsoord (Den Helder), enige vliegerervaring te laten opdoen, is dezer dagen het vliegtuigsquadron no. 9 in dienst ge steld. Dit squadron, dat onder bevel staat van de luitenant ter zee vlieger der eersteklasse J. J. A. W. Molenaar is op het Marine Vliegkamp „De Kooy" ge stationeerd. Voorheen waren de adelborsten voor de zeedienst telkenjare gedurende een korte periode bij de Marineluchtvaart dienst te gast. om de luchtdoop te ondergaan en zich enige kennis van het vliegen eigen te maken. Thans echter kan een dergelijke kennismaking gedu rende de gehele studietijd plaats vinden, zonder dat de lessen worden gestagneerd. Niettemin wijkt presidentiële opvatting ongetwijfeld af van die van de kanselier Heuss zal rede houden (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Adenauer heeft van zijn vakantie oord in Noord-Italië uit een brief aan Bondspresident Heuss in Bonn gestuurd, waarin hij een nadere verklaring geeft van wat hij in zijn radiorede van 8 april j.l. over de Bondspresident heeft gezegd. Daarmee, zo kan men hier in re geringskringen horen, kan dit in cident als gesloten worden ver klaard Prof. Heuss had in een met de hand geschreven brief nadere opheldering gevraagd over de zin uit Adenauers rede: „De positie, de taak en het werk van de Bondspresident worden in de Duitse openbaarheid en daarmee ook internationaal te gering gewaardeerd. Die positie is veel belangrijker dan men pleegt te denken". In zyn antwoord aan Heuss zou Adenauer uiteengezet heb ben, dat hij op geen enkele wjjze de positie van de huidige president in het geding heeft willen brengen, noch de prestaties van deze heeft willen baga telliseren. Integendeel, de Bondskanse lier zou thans hebben uiteengezet, dat de ontwikkeling van de Bondsrepubliek in de afgelopen tien jaar terug is te leiden tot de zekere wijze, waarop Heuss het Bondspresidentschap heeft bekleed. Ter andere zijde is het toch wel duide lijk, dat de verhouding Heuss-Adenauer. die zovele jaren zonder moeilijkheden is geweest, door deze gang van zaken niet meer zo goed is als voorheen. Men houdt het niet voor uitgesloten, dat prof. Heuss binnenkort in een redevoering de gehele problematiek nog eens zal aan snijden en dan zonneklaar zal vaststel len, wat zijns inziens de taak van een president is. Zijn opvatting wijkt, dat staat vast, bepaald af van die van Adenauer Inmiddels blijft hier de mening over heersen, dat Adenauer als Bondspre sident zal pogen een geheel andere stijl dan Heuss te volgen en dat hij zeker meer invloed op het dagelijks gebeuren zal willen uitoefenen. In elk geval voor ziet men ten deze in de naaste toekomst moeilijkheden. Daarvan is het incident Heuss-Adenauer nog maar een voor proefje!! jaar geleden de verkiezingen bekend werden gemaakt, kwam de nee-partij meteen met de bewering, dat de vrije zaterdagen van de lange zomervakantie zouden worden afgehouden. De ja-zeg- gers verklaarden achteraf, dat dit niet het geval is. Het is evenwel zeer moei lijk, nu weer de nee-aanhangers hier van te overtuigen. Thans is de vakantieregeling als volgt: zomervakantie 11 weken herfstvakantie 2 dagen kerstvakantie 3 weken sportvakantie 1 week paasvakantie 1 week pinksteren l dag uitstapjes 12 dagen Als er nu vrije zaterdagen komen, zouden de uitstapjes wegvallen, alsmede de herfstvakantie en drie dagen van zowel de kerst- als de zomervakantie. Tot zo ver de feiten. De Zweedse ra dio heeft echter niets gedaan om deze feiten naar voren te brengen en heeft het aan de jeugd overgelaten, zelf de argumenten voor haar standpunten te vinden. Dezelfde problemen Het interessante van deze verkiezing is nu, dat het haast een getrouwe kopie wordt van een echte verkiezingsstrijd. De twee door de radio financieel ge steunde partijen geven eigen bulletins uit, komen met eigen slagzinnen, pu bliceren kleine geschriften en organise ren verkiezingsbijeenkomsten, het is net echt. Het belangrijkste is evenwel, dat zich ook dezelfde problemen als bij een echte verkiezing voordoen. En dat heeft de jeugd wel degelijk gemerkt. De ja-zeggers beweren, dat de nee- zeggers met verkeerde leuzen komen en een verkeerde voorstelling van feiten geven. En omgekeerd. Wij citeren: Wil Je vrije zaterdagen? Dan moet je meer uren per dag werken! Dan krijg je meer huiswerk! Dan kost het je drie dagen van zomer- en kerstvakantie! Dan heb je geen tijd meer om er 's avonds een bijverdienste op na te houden! Dan heb je geen tijd om met je broertjes en zusjes te spelen! Dan heb je geen tijd meer voor je hobby en voor je vereniging! Dan heb je geen tijd meer voor je catechisatie! Wil je dat niet? Zeg dan neen! Tegen-betoog De ja-zeggers blijven het antwoord niet schuldig en kwamen met de vol gende leuzen: Vrije zaterdagen betekent: Wij wor den gelijkgesteld met onze ouders of een beroep uitoefenende kameraden W(j kunnen twee dagen achter elkaar uitrusten hetgeen meer effect heeft! Wij kunnen meer met onze familie omgaan! Wij kunnen de zaterdag reserveren voor onze vrienden of verenigingen! wy kunnen 's zaterdags gemakkelijker een extra centje verdienen! Wij hebben geen langere schooldagen! Wij hebben gedurende het weekeinde geen huis werk! Wy hebben slechts drie dagen kortere zomervakantie! Zeg derhalve Ja". Wie nu de twee programma's met elkaar vergelijkt, ziet heel vlug. dat beide partijen het voor het familieleven opnemen, dat beide partijen er goede bedoelingen op na houden, dat beide partyen voor dezelfde idealen opkomen. De ene partij meent nu deze idealen door vrye zaterdagen te kunnen verwe- zeniyken, terwyl de andere partij meent, dat juist door de vrije zaterdagen aan deze idealen afbreuk wordt geds.an. De jeugd zal daarover zelf moeten beslissen. Inmiddels hebben deze jon gens en meisjes echter geleerd, hoe moeiiyk, hoe gecompliceerd al een ver kiezing over een dergelijk probleem is. En dat is het grote voordeel van deze rondvraag. Russische koeriers mochten Egypte niet binnenkomen De Egyptische veiligheidspolitie heeft twee Russische diplomalt ieke koeriers, die uit Bagdad naar Cairo waren ver trokken, de toegang tot Egypte gewei gerd. Deze koeriers. Vitali Berdennikof en Arkadi Nakarof, waren enige dagen in Beiroet (Libanon) overgebleven, al vorens hun reis naar Cairo voort te zetten. Bij aankomst in de Egyptische hoofdstad verklaarde de Egyptische vei ligheidspolitie, dat hun inreisvisa, niet in orde waren. De koeriers, die op di plomatieke paspoorten reisden, protes teerden. Zij verklaarden dat hun visa wel geldig waren en zy vroegen de Rus sische ambassadeur te spreken. De Egyptische politie verklaarde daarop dat hier geen tijd voor was, aangezien het vliegtuig, waarmede zij waren geko men, op het. punt stond de terugvlucht naar Beiroet te beginnen. De koeriers waren toen genoodzaakt naar de Liba nese hoofdstad terug te keren. Engelse koningin-moeder en Prinses Margaret in Rome Koningin-moeder Elisabeth van En geland en haar dochter Prinses Marga ret zyn hedenochtend door Paus Johan nes in audiëntie ontvangen. De Prinses is al eens eerder in het Vaticaan ge weest en wel in 1950 toen haar audiën tie werd verleend door Paus Pius XII. De ontvangst had een particulier ka rakter. hoewel er een zeker ceremonieel in acht werd genomen. Het gesprek tus sen de Paus en de beide vorstelyke per sonen werd in het Frans gevoerd. Het was de zesde maal in ruim 50 jaal dat leden van de Britse koninklijke fa milie een bezoek aan het hoofd van d« R.-K. Kerk brachten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5