Russische waarschuwing aan Bonn tegen Westduitse atoombewapening Margot Fonteyn door Panamezen vrijgelaten WEERBERICHT Nieuwe poging tot isoleren van Bondsrepubliek Methoden van Moskou zijn nog onveranderd Moord in Axel thans opgelost NA EEN DAG IN GEVANGENIS Felle jacht op haar echtgenoot Schouwburgpubliek kwam vergeefs Hans Culeman vergiste zieli in de datum Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 22 APRIL 1959 No. 29728 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; 12.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Drie weken voor de ministersconferentie in Genève zijn de Russen plotseling met een nieuwe nota weer eens van leer getrokken tegen de Westduitse Bondsrepubliek. Deze nota werd gisteravond in Bonn overhandigd en het opmerkelijke in dit stuk is, dat Moskou er vooral de nadruk op legt, dat de Westduitse atoombewapening (waarvan overigens in feite nog geen sprake is!) de kans op Duitse hereniging ondergraaft. Voorts wordt gezegd, dat de bewapening met atoom- en raketwapens in strijd is met de voorwaarden, welke na de Duitse capitulatie door de geallieerden werden uitgewerkt. Maar de nadruk valt toch op de verbinding, welke er volgens de Russen bestaat tussen atoombewapening en hereniging van Oost- met West-Duitsland. cessies aan de Sovjet-Unie. De nieuwe nota bevestiigit, zo zegt men in Borun, nog eens de Westduitse mening dat men in Genève op de ministersconferentie beter met pessimisme dan met opti misme gewapend met de Russen moet gaan praten omdat de Sovjet-Russische methoden en doeleinden nog precies de zelfde zijn als voorheen. „Beginselen van de vrije wereld mogen niet geofferd worden" „De sprong in de maalstroom van atoombewapening zou de bodem voor toenadering tussen de beide Duitse sta ten en voor het herstel van de natio nale eenheid steeds meer vernietigen", heet het, taalkundig bepaald niet water dicht, in de Sovjet-Russische nota. Moskou beweert voorts dat achter de maatregelen voor de atoombewapening van het Westduitse leger de bedoeling voorzit om de deelnemers aan de aan staande conferenties der Grote Vier voor voldongen feiten te stellen en om de mogelijkheden voor een overeenkomst tot een minimum te beperken. De Rus sen verwijten Bonn dat er niets gedaan wordt om te helpen de algemene ont spanning in de wereld te bevorderen. Dreigend wordt tenslotte gezegd dat de Bondsrepubliek in geval van een oorlog in Europa door de atoomwapens en de raketten in een bijzonder gevaarlijk en militair hopeloze situatie zal komen te verkeren. En juist door de atoombewa pening van het Westduitse leger zal het gevaar van een militaire botsing aan zienlijk worden vergroot. De Duitse boeman Op deze wijze, met waarschuwingen en dreigementen, kennelijk met het doel de Westduitse bevolking angst aan te jagen en haar op te zetten tegen de bewapeningsplannen van de Bondsrege ring, tracht de Sovjet-Unie thans in vloed op het gebeuren in de Bondsrepu bliek uit te oefenen. De actie om juist Bonn voor fce stellen als het zwarte schaap in de Westelijke wereld, wordt daarbij voortgezet. Reeds geruime tijd heeft men in West-Duitsland Russische pogingen waargenomen om de West duitse regering te isoleren, zowel in eigen land (door te wijzen op een drei gende oorlog tengevolge van de plan nen voor een atoombewapening) als in het geheel der Westelijke eenheid, door te wijzen op Adenauers onverzettelijk heid tegen het doen van Westelijke con- Echtgenoot bekent moord op zijn vrouw Een 34-jarige operateur, die in de nacht van zaterdag 11 op zondag 12 april in zijn woning aan het Mendels- sohnplein 29c te Vlaardingen zijn 30- jarige echtgenote van het leven heeft beroofd, heeft tegenover de politie een volledige bekentenis afgelegd. Het motief voor zijn daad zou zijn geweest de steeds slechter wordende verhou ding in het huwelijk.. De man heeft zijn vrouw zaterdag avond met een hamer op het hoofd ge slagen, tengevolge waarvan zij hevig bloedde. Hij heeft het slachtoffer hierna naar de slaapkamer gedragen en daar in bed gelegd. De man, die geheel over stuur was heeft hierna zijn vrouw van het leven beroofd. Na deze daad heeft hij de hand aan zich zelf willen slaan door het innemen van slaaptabletten. Dezer dagen was de toestand van de man dermate verbeterd, dat hij uitvoerig kon worden verhoord. Maandag is hij voor de officier van Justitie geleid en hierna overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. Zonnig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Droog weer met in de nacht en och tend weinig wind en plaatselijk mist. Morgen overdag overwegend zonnig en opnieuw iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 APRIL Zon op 5.29 uur; onder 19.49 uur. Maan op 20.25 uur; onder: 5.44 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 3.0'f en 15.29 uur. Laagwater 11.15 uur en 23.40 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Standhouden, zegt McElroy De Verenigde Staten zijn vastbesloten op de komende conferenties stand te houden tegen bedreigingen met geweld, aldus verklaarde de Amerikaanse mi nister van Defensie, McElroy, gisteren in New York. Hij zei dat de standpunten van beide partijen niet gemakkelijk te verzoenen zijn maar dat de V.S. zullen tonen dat zij vastbesloten zijn om een vreedzame oplossing te vinden zonder de beginselen op te offeren die voor de vrije wereld van groot belang zijn". In een rede voor de economische club van New York zei hij: „Wij zullen ons niet door bedreiging met geweld laten verdrijven uit een positie, die een bond genoot in de vrije wereld rechtmatig in neemt. Wjj nemen dit standpunt niet in omdat wjj oorlogszuchtig zijn maar omdat wij het de enige mogelijkheid achten om oorlog te vermijden". „Als de Russen oorlog willen, zullen wij oorlog krijgen en ook zij. Maar als we ons gaan terugtrekken onder bedrei ging met geweld kunnen wij nergens heen en zullen wij steeds meer moeten terugtrekken. Tenslotte zouden wij halt moeten houden om te vechten en dan zouden wij veel zwakker staan omdat wij de ene positie na de andere hebben opgegeven". De minister pleitte krachtig voor steun aan het programma voor weder zijdse veiligheid. „De dollars voor mili taire hulpverlening behoren tot de best bestede fondsen". „De grootste veilig heid. bestaat voor ons hierin dat wij ze ker weten dat onze vrienden veilig zijn". Slachtoffer bekend, man gearresteerd (Van onze Zeeuwse correspondent) De Belgische Justitie meent het mysterie rond de op 9 april j.l. te Axel gepleegde moord vrijwel geheel tot klaarheid te hebben gebracht. Het verbrande lijk is ge identificeerd als dat van de 39 jarige Julia de Backer, een doof stomme en wat achterlijke vrouw, afkomstig uit het dorpje Blaasveld (bij Antwerpen). De vrouw, wier meisjesnaam Schitse was. huwde in 1948. In 1954 vestigden zy zich in Blaasveld, een plaatsje van ongeveer 3000 inwoners. Als vermoedelijke dader heeft de po litie haar echtgenoot gearresteerd. De man was werkzaam als huisknecht bij een rijke familie in Brussel. Hy is gis teravond laat van zijn bed gelicht en voor grechtelijk onderzoek naar Gent vervoerd. De man werd in de afgelopen nacht aan een langdurig kruisverhoor onder worpen, doch heeft tot dusverre nog niet bekend. In zijn woning is een intensieve huiszoeking gedaan. Verdere inlichtingen ontbreken nog. Direct na de ontdek king van het verbrande lijk in de grep pel vond de Nederlandse politie sporen, die in Belgische richting wezen. Aan vankelijk hield men rekening met de mogelijkheid, dat de dader de politie op een dwaalspoor wilde brengen, maar al spoedig werd duidelijk dat de sporen niet opzettelijk, doch in grote haast moesten zijn achtergelaten. Zowel de kledingresten als de gevon den schoen en het reiswekkertje wezen duidelijk naar België. De initialen-in het halskettinkje J. S. brachten ten slotte de oplossing. Hoewel het sectie rapport aan de hand van het gebit con cludeerde, dat het tengere meisjesfiguur wel van een vrouw van 25 k 30 kon zijn, stond de politie toch verbaasd toen de vrouw bijna 40 jaar bleek te zijn. Margot Fonteyn is weer vrij. Vanochtend vroeg is de ballet danseres een „Dame" (vrouwe lijke equivalent van „Knight") van het Britse imperium door de Panamese autoriteiten losgelaten na een gevangenschap van een dag in de stad Panama. Zij zou aanzegging hebben ge kregen het land per vliegtuig te verlaten, aldus te New York ont vangen berichten. Londen was gisteren diep geschokt. Niet alleen door het bericht van haar arrestatie in Panama-stad, maar vooral door het feit, dat zij was overgebracht naar een gewone gevangenis, een van de vuilste van Latijns-Amerika, waar het wemelt van de ongedierte. Maar om haar groter ongemak te besparen had de hoofdcipier in zijn kantoor een slaapplaats voor haar geïmproviseerd. Vergeefs pogingen Gisteren heeft de Britse ambassadeur in Panama, Sir Ian Henderson, ver schillende malen geprobeerd van het Panamese ministerie van Buitenlandse Zaken een verklaring te krijgen voor de aanhouding van Margot en om toestem ming te vragen haar te bezoeken. Steeds vergeefs. Volgens kringen uit de omgeving Van de ambassade had Margot toegestemd het huis in Balbao in de Amerikaanse zone van Panama te verlaten voor een ondervraging in het huis van de chef Prins Bernhard vanavond naar huis Prins Bernhard zal vanavond in een 9traaltransportvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht naar Nederland te rugreizen. Het vliegtuig zal van de luchtbasis An drews nabij Washington opstijgen en in Soesterberg landen. De Prins zal worden vergezeld door generaal Curtis E. Lemay, voormalige chef van het strategische luchtcomman- do. In de stand van de Vereniging „Nederlands Fabrikaat op de Technische Voorjaar sbeurs in Utrecht werd gisteren een dooi de heer D. W. Lefeber gekweekte en door de Keukenhofaangeboden oranjekleurige tulp „Rotterdam" gedoopt naar het nieuwe vlaggen schip van de Holland Amerika Lijn. De echtgenote van de directeur van de HAL. mevr. E. de Monchy-Van der Hoeven, verrichtte de doop door het uitgieten van een glas champagne Arrestaties in Ts j echo-Slowakij e Volgens het Britse blad Daily Mail heeft de Tsjechoslowaakse politie een uitgebreide organisatie van anti-com munistisch verzet, die zelfs tot in de re gering zou zijn doorgedrongen, opgerold. In Praag, Brno, Bratislawa en elders zouden honderden verdachten zijn ge arresteerd en er zouden 29 clandestiene drukkerijen en duizenden pamfletten in beslag zjjn genomen. Carras dagvaardt Nesec Voor de arrondissementsrechtbank te Rotterdam is vandaag de schriftelijke behandeling begonnen van een proces, dat de Griekse reder Carras (Shipping Development Corporation) heeft aange spannen tegen de Nederlandse Scheeps bouw Export Centrale (NESEC) over ge breken die zouden zijn gebleken aan een viertal schepen, die voor de Griekse re der zijn gebouwd bij „De Schelde" te Vlissingen. De eis tot schadevergoeding beloopt een bedrag van bijna 12 miljoen gulden. De NESEC is gedagvaard, omdat deze het contract voor de bij „De Schelde" te bouwen schepen heeft afgesloten met Carras. De vier door „De Schelde" afgeleverde schepen maken deel uit van een order van in totaal 10 schepen. van de recherche, Valdes. Zij was daar heen gegaan in de overtuiging, dat zy niet zou worden gearresteerd. Hetgeen een foutive veronderstelling bleek De prima ballerina van het Brits Na tionaal Ballet, dat in Covent Garden zetelt, huwde in 1955 met dr. Roberto Arias, die toen Panamees ambassadeur in Londen was. Zij danst sedert 1934. In 1956 werd zij door Koningin Elizabeth in de adelstand verheven. Zij is van af komst Braziliaanse. Haar grootvader was een in Groot-Brittannië gevestigde Braziliaanse katoenhandelaar, die Fon- tes heette. Margot werd in China en daarna in de Verenigde Staten opge voed. Een grap Margots moeder, mevrouw Hilda Hookham, die in Londen verblijft had van haar dochter een op !4 april geda teerde brief ontvangen, waarin deze melding maakte van een opstandelin genactie op een ververwij derde plaats. Zij scheen de gehele zaak als een grap te beschouwen. Volgens mevrouw Hook ham heeft Margot niet de minste be langstelling voor de geruchten over een revolte. Ze was nooit tevoren in Pa nama en heeft niets met de revolte te maken. Ze was enkel voor vakantie naar Panama gegaan, waar ze met verlangen naar tegemoet zag. De Panamese autoriteiten schenen er echter anders over te denken. De kwes tie is, aldus mevrouw Hookham, dat in Panama de naam Arias altijd met revo luties wordt verbonden. Roberto heeft een oom, die er eens bij betrokken was en voor hemzelf was dit in zijn jeugd ook het geval. De kern van de zaak is volgens haar, dat president De la Guar- dia de Ariasfamilie niet erg mag. Lokvogel De Panamezen verdachten echter Margot ervan, dat zy zondag op haar luxe-vaartuig „Nola" als lokvogel heeft gefungeerd voor de Panamese vliegtui gen, terwijl haar man die ervan wordt beschuldigd een gezonken barkas van rebellen met wapens en munitie te Koning Hoessein van Jordanië werd bij zijn aankomst in Engeland waar hij tien dagen zal blijven, be groet door de Engelse minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd. hebben gelicht en een samenzwering op touw te hebben gezet een goed heen komen zocht. Alle aanwijzingen, waar dr. Arias zich nu bevindt, ontbreken. De commandant van de Nationale Garde, die in zijn geheel jacht maakt op de verdwenen oud-diplomaat, deelde mede, dat dr. Arias gezocht wordt in de omgeving van de boerderij van zyn fa milie, 160 kilometer ten westen van de stad Panama aan de kust van de Stille Oceaan. Volgens deze commandant, Bo livar Vallarino, zou Arias best gewapend kunnen zijn met de wapens, die hij vol gens de autoriteiten op zee opgedolven zou hebben. Er waren enkele berichten binnengekomen over schietpartijen in het gebied, waar dr. Arias zich zou op houden. Inmiddels zijn twaalf tegenstanders van de Panamese president in arrest gesteld, onder wie Anibal Illueca, de broer van de Panamese vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties. In zijn huis waren volgens de berichten gewe ren en kogels aangetroffen. De kabinetsformatie Conferentie over een zetelverscliuiving (Van onze parlementaire redacteur) De Kabinetsformateur heeft vanmor gen gezamenlijk de ministers Klompé (KVP) en Zijlstra (AR), alsmede de heer H. A. Korhals (WD) ontvangen voor de bespreking van een oplossing om tegemoet te komen aan de bezwaren van de CHU tegen de aan deze partij toegedachte ministerzetels. Tevoren had hij een half uur gesproken met minister Staf (CHU). Het antwoord van de heer Korthals aan de formateur over de bereidheid van de WD, zetels te ruilen met de CHU, was afwijzend geweest, maar de moge lijkheid behoeft niet uitgesloten te zijn, dat de WD bereid is iets te doen als ook van de zijde van de KVP enige tegemoetkoming wordt betoond. Prof. De Quay pleegt geen overleg meer met de fractieleiders om te doen uitkomen dat er geen binding zou be staan tussen de partijen en het Kabinet. De ministers Klompé en Zijlstra moeten dus worden beschouwd als vertrouwens mannen van de formateur in de kring van resp. de KVP en AR, terwijl de heer Korthals voor hem de vertrouwensman is van de WD. (Van onze Haagse redactie) „De geschiedenis van Vasco" is voor circa 500 Haagse toneelliefhebbers een fiasco geworden. Om kwart over acht verscheen de directeur van de Koninklijke Schouwburg te Den Haag, Bob van Leersum, voor het doek om aan te kondigen, dat één van de acteurs van „Theater" nog niet verschenen was. Ondertussen werd van vele plaatsen uit druk getelefoneerd, maar Hans Culeman, die de gTote rol van luitenant September speelt in het stuk van Schéhade, bleef spoorloos. 's Middags was Culeman nog aanwezig geweest bij een repetitie voor het T.V.- spel „Een engeltje in de lommerd" dat vanavond op het scherm komt onder regie van Willy van Hemert. Toen hij klaar was, verdween hij onmiddellijk met zijn auto. Eerst naar het huis van zijn moeder in Naarden, waar hij at, en daarna naar Amsterdam. Johan Wal- hain, die in hetzelfde stuk van „Theater" speelt, verdween nog later dan Culeman uit de Bussumse t.v.- studio. Men vreesde voor een ongeluk, daar bij eventueel oponthoud wel naar Den Haag getelefoneerd zou zijn. Bij de Rijkspolitie was echter geen melding binnengekomen over een ongeluk van de acteur. Om kwart voor negen moest de heer Van Leersum het publiek meedelen dat nasporingen nog geen resultaat hadden gehad. De toeschouwers bleken uit het ware toneelhout gesneden, want zij waren bereid tot negen uur te wach ten, maar omdat er ook toen nog niets vernomen was, ging het publiek onver- richterzake huiswaarts pakte men de décors in en schminkten de acteurs zich af. Geheel overstuur Ondertussen werd ijverig door gezocht. Na middernacht ontdekte men de auto van de acteur voor zyn Amsterdams adres. Hy gaf daar geen gehoor maar omstreeks één uur was hy toch in de hoofdstad gevonden. Hij was omstreeks half acht met een vriend meegegaan in de veronderstelling, dat zoals hy ook in zijn agenda had genoteerd de Haagse voorstelling pas volgende week dinsdag zou gaan. Hans Culeman raakte geheel overstuur by het bericht, dat door zijn afwezig heid „De geschiedenis van Vasco" moest worden afgelast. ..Ik heb het toneel verraden. Daar kom ik niet overheen!" verklaarde hij. „Het is het ergste wat een acteur kan overkomen", zei ons de directeur van „Theater", Robert de Vries". Culeman trok het zich zeer aan. Hij is één van de meest consciëntieuze acteurs van ons gezelschap. Het is wel een zware straf voor hem".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1