Laatste nieuws Elia Kazan herschiep brok harde realiteit tot modern heldenepos Hallstein werd vrijgesproken WOENSDAG 22 APRIL 1959 K. en O.'s Film van de maand Een zekere gejaagdheid in het begin gaat aan het slot over in een brede beweging Dramatisch avontuur was basis van boeiende film In de zevende voorstelling van K. en O's „Onze film van de maand" draaide gisteravond in het St.-An- tonius Clubhuis het bekende werk van Elia Kazan „Man on a tightro pe", in het Nederlands vertaald als „Een circus vluchtte". Het verhaal is gebaseerd op een gebeurtenis van negen jaar geleden, toen een groep circusartiesten met zoveel mogelijk have en goed de uiterst scherpe be waking van de grens tussen Tsjecho- Slowakije en de Amerikaanse zone van West-Duitsland verschalkte en de vrijheid verkoos. In feite is dit werk van Kazan een uiterst knappe reportage van dit dramatisch avon tuur, dat weliswaar slaagde, maar toch het leven kostte aan de man, die al drie jaar met de plannen voor dz vlucht had rondgelopen: direc teur Karei Cernik. Maar Kazan heeft het niet bij een dorre weerga ve van de toedracht gelaten. Wel ge bruikte hij die als grondslag voor „VAN MINSTREEL TOT KLEINKUNST" Onder de maat Enige studenten van de Vrije Univer siteit verzorgden gisteravond in de Stadsgehoorzaal een ontspannings avond onder de titel „Van minstreel naar kleinkunst". Deze was georgani seerd door het Geref. Jeugdcentrum „De Witte Hei" te Huis ter Heide, in samenwerking met het Ger. Jeugd werk in onze stad met de opzet, jon geren te laten zien, hoe met eigen krachten een ..geestrijk" programma kan worden samengesteld. Muziek, zang en declamatie, aangevuld door samenzang uit de bundel „Zing", onder leiding van de heer Niek Schuman vormden de hoofdschotel van deze avond waaraan een groepje musici, bestaande uit Wim Schram (piano), Herman Bavinck (dwarsfluit) en Riens Boiten (cither) en tevens medewerkten Clara Lengkeek (zang) en Jaap Roggeveen (declamatie) Ln kostuums uit de minstreel tijd en met een décor, dat een middeleeuws kasteel moest verbeelden, werd het ge hoor met „ernst en luim" bezig gehou den, waarbij het geheel, naarmate de avond vorderde een luchtiger karakter verkreeg. Voor zover wij een en ander gevolgd hebben en er dus een indruk van kregen deed het geheel wel bijzonder dilettan tisch aan. doch men pretendeert ook niet meer dan de jongeren prettig bezig te houden, zoals dat ook in de kampen l het geval is. Door middel van de samen zang werden zij in het programma be trokken: wanneer er dan enkele canons bij te pas komen, zingen de onderschei- I dene groepen naar hartelust. Na de pauze kwam er een flits hier en een flits daar, alles heel degelyk, braaf i en kinderlijk, maar van „kleinkunst" zijn we, zelfs van amateurs toch wel wat anders gewend. Vooral wanneer wij in aanmerking nemen, wat andere studenten men denke eens aan het Leids Cabaretstu dentengezelschap! presteren, dan I verstaan we onder een „geestrijk" pro gramma toch iets héél anders De studenten van de V.U. bedoelen het ongetwijfeld goed, maar de resul taten van hun kunnen waren uiterst beperkt en zij bewogen zich zodanig op het toneel, dat het misschien voor een .gezellig onder-onsje" wel door de beugel kon. maar voor een waarde rende kritische beschouwing" nauwe- lijk of geen ruimte liet. Men zal zich voor een openbaar op treden terdege op de prestaties dienen te bezinnen, vooral als men voor vol wassenen wil optreden. H. In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in een achter de Heinsiusstraat gelegen pakhuis. Door verbreking van een hangslot is men het pakhuis binnen gekomen. Ont vreemd werden een bedrag van f70. en een hoeveelheid plastic-speelgoed. LEIDERDORP RAADSAGENDA Agenda voor de raadsvergadering op vrijdag 24 april 7.45 uur: overname van de aandelen van de NV Steen- en Klei- warenfabriek „Ouderzorg - De Ridder"; aangaan van een vaste lening groot f. 16.000.bij de NV Bank voor Neder landse Gemeenten; inwilliging van het verzoek van de Leiderdorpse Tennisclub „De Munnik" tot openstelling van de tennisbanen op zondag, waarover in de vorige vergadering de stemmen staak ten; nadere vaststelling van het raads besluit van 27 februari 1959, tot ver koop van grond aan de Bouw- en Han- delmij. J. J. Berghout NV te Rotterdam uit complex VI van het grondbedrijf, voor de bouw van 60 premiewoningen, welk voorstel in de vorige vergadering werd aangehouden; benoeming van een lid van het Bureau Sociale Zorg wegens ëeriodieke aftreding van de heer H. raat; verlenen van een subsidie aan het Medisch Opvoedkundig Bureau te Leiden; wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement voor de gemeen te; vaststelling der exploitatievergoe dingen over 1958 en van de voorschot ten^ op de exploitatievergoedingen voor 1959 en voor de kapitaalsvergoedingen over 1958 voor de bijzondere kleuter scholen; verhuur van 40 woningwetwo ningen in het Doeskwartier; verhuur van de 24 woningen in het Van Leeu wenpark; nadere vaststelling van de huren voor de premiewoningen aan de Hoofdstraat en Resedastraat, aan de B. G. Cortslaan en aan de M. P. Splin terlaan; goedkeuring van de supple - toire begroting 1958 van het Bureau So ciale Zorg; verhoging van het ln 1958 beschikbaar gestelde krediet voor het bevolkingsonderzoek op tuberculose; vaststelling van de rekening der zwem vereniging voor 1958; openstellen van het zwembad op zondagen: plaatsen van een lichtreclame op het flatgebouw aan de B. G. Cortslaan, dit voorste! werd aangehouden in de raadsvergade ring van 23 januari 1959. zijn filmverhaal, maar als waarach tig kunstenaar herschiep hij dit ge geven tot een modern heldenepos. De held Cernik gaat tenonder, maar weet nog voor zijn heengaan, dat zijn poging om de vrijheid te berei ken met succes is bekroond. Deze film behoort al weer tot de „klassieken", al betekent dit niet, dat Kazans greep foutloos was. Wat bij het weerzien treft is een onrust, die niet tenvolle verklaard kan worden uit het zenuwslopend werk in een circus, dat hoe langer hoe meer in moeilijkheden begint te geraken, niet alleen financieel maar bovendien nog politiek. Die nervo siteit moet veeleer worden toegeschreven aan de begrijpelijke wens van deze ver maarde Amerikaanse regisseur om ook de details tot hun recht te laten ko men. Hoe interessant dat moge zijn en hoeveel scherper vooral de hoofdperso nen daardoor de toeschouwer voor ogen komen te staan, het nadeel is een zekere gejaagdheid, welke dit werk niet ten goede komt. Pas aan het slot komt er een bredere beweging ln deze film en dan bereikt zij inderdaad de voornaam heid, die men zo graag ook reeds eerder zou hebben gezien. Deze opmerkingen doen overigens niets af aan de boeiende uitbeelding van een brok werkelijkheid. Van goedkope romantisering is geen sprake, al ontbreekt het romantische ele ment. zeker niet. De tragiek in het per soonlijk leven van deze directeur ver hindert hem niet zich met de grootste opoffering te wijden aan de vrijheid van zijn ondergeschikten, die tenslotte de vruchten plukken, welke hemzelf ont houden worden. Vooraf werd een Frans werkje ver toond, „Un jardin public", een clownes ke een-manspantomime. Uitvoering Sparta In het Dorpchuis gaf de gymnastiek vereniging „Spa.rta" haar jaarlijkse uit voering. Da>t diit een bloeiende vereni ging is blijkt wel uit het grote aantal leden, nJ. 280. Sparta werd opgericht in 1912, en dat die jaarlijkse uitvoerin gen alitijd veel belangstelling trekken blijkt wel uit het feit, dat het bestuur van Sparta twee avonden moest reser veren voor de uitvoering. Dit wordt mede veroorzaakt door het gebrek aan een goed gymna stiekloka aal. De voorzitter de heer v. d. Krol mocht naast burgemeester en mevr. van Die- peningen enige ere leden, hoofden van scholen en afgevaardigden welikom he ten. De voorzitter wees op de waarde van goede vrije tijdsbesteding, en dan zeker die sport. Als men sport beoefent, wordit er een sportieve geest aange kweekt; men leert samen te werken met amdleren, zonder aanzien van rang of stand. Met klem wekte de heer v. d. Krol de leden op om tooh vooral de we kelijkse trainingsavonden niet te ver zuimen voor een t.v.-uitzending. Het programma vermeldde 17 punten. Vóór die pauze zagen we kleuters en jongens en meisjes aan het werk; na de pauze dames en heren, adspirant da mes en jongens. Het was een alleraardigst gezicht, wat de leidster, mej. Van Ommen, de kleu ters met hun touwtjes kon laten doen; ook het duikelen over de mat voor wat grotere kleuters ging best. Het groepje meisjes dat een oefening op muziek met een bal deed, deed goed zijn best. Over heit algemeen kan men zeggen dat er goed geoefend is, al zouden we de ver schillende oefeningen graag wat beter afgewerkt hebben gezien. Het oudste lid in jaren, de heer Breg_ man gaf natuurlijk weer zijn prima de monstratie. De dames-senioren besloten de uitvoering met een hoepeloefening. Als dank voor de piano-begeleiding ontving mevr. Doorn—Blok bloemen en een boeken-bon; mevr. Kuivenhoven ontving bloemen, mej. Van Ommen bloe men en een boekenbon, terwijl de lei der, de heer J. Kuivenihoven ook een boekenbon in ontvangst mocht nemen. OEGSTGEEST Ouderovand o.l.-school De ouders der leerlingen van de Eerste Openbare Lagere School aan de Ter- weeweg waren gisteren door de ouder commissie in het gymnastieklokaal der school uitgenodigd tot het bijwonen van een ouderavond, welke geopend werd door de voorzitter, de heer ARuiter. Hij verwelkomde de wethouder van onder wijs, dr. K. Simon Thomas. De heer Blankenhorn kreeg „voorwaardel ij k" (Van onze correspondent in Bonn) In het Bonner proces-Strack is hedenmiddag de Westduitse am bassadeur te Parijs, Blankenhorn, tot 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, met een proeftijd van 2 jaar! Tevens moet hij binnen een jaar een boete van 3000 mark betalen aan het Duitse Rode Kruis. De tweede be klaagde, prof. Hallstein, president van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap, werd vrijgesproken. De ontvangst van deze uitspraak bij beide beklaagden was hedenmiddag in het kleine propvolle rechtbankzaaltje te Bonn wel totaal verschillend; terwijl de vormelijke Hallstein geen spier be woog van zijn gezicht, ook niet toen tientallen fotolenzen op hem werden gericht, verschoot de voor de bekend making van de uitspraak glimlachende Blankenhorn van kleur. De president van de rechtbank verklaarde d-t er ten aanzien van Hallstein geen bewijs is ge leverd wat betreft zijn opzet om de hoge ambtenaar van het ministerie van Eco nomische Zaken. Strack. weg te werken. Strack heeft, zoals men weet. jaren lang naar recht gezocht nadat hij van hoge functies, betreffende het nabije Oosten, was ontheven zogenaamd omdat hij. aldus een verklaring van bepaalde Egyptische zijde, steekpenningen zou hébben aangenomen van Egyptische zakenlieden. De president zei, dat Hall stein, door zijn drukke ambt als staats secretaris van Buitenlandse Zaken, overbelast was geweest. Hij stond niet aan het front van het gebeuren rond Strack. want tussen Strack en hem stond Blankenhom. de ondergeschikte van Hallstein zelf. Voorts kende Hall stein Strack noch Galal. de Egyptenaar die bij Blankenhojn was gekomen met het verhaal „de misselijke bewering" aldus de president van de rechtbank dat Strack zich had laten omkopen. De verdenking heeft bestaan, dat er een soort komplot tussen Hallstein en Blan kenhom was tegen Strack. maar men heeft dat niet kunnen bewijzen. Overi gens verweet de president Hallstein wel een zekere nalatigheid in deze zaak. maar het betrof hier zijns inziens geen grove of opzettelijke nalatigheid. Het ging hier om het doorgeven van Galais beweringen, die leidden tot het terug roepen van Strack, die zich daardoor in zijn eer voelde aangetast. Margot Fonteyn vertrokken Dame Margot Fonteyn, die heden ochtend door de Panamese autoriteiten, na een dag in de gevangenis te hebben doorgebracht, is vrijgelaten, ls in de loop van de dag per vliegtuig uit Pana ma vertrokken om via New York naar Londen te reizen. Axelse moordzaak Echtgenoot blijft schuld ontkennen Tot nu toe heelt de man, die door ae Belgische justitie is gearresteerd in ver band met de moordzaak te Axel, ont kend zijn echtgenote om het leven ce hebben gebracht. Hij staat echter on der zware verdenking. Volgens het Bel gische Persbureau Belga heelt hij al eens een poging gedaan om zijn vrouw te vergiftigen, waarvoor hij met de jus titie in aanraking kwam. Voorts is hij al eens veroordeeld wegens mishande ling van zijn schoonmoeder en wegens autodiefstal. Het echtpaar leefde blijk baar niet samen. De man werkte in Brussel bij een advocaat-in-ruste. Iedere week ging hij zijn vrouw op zoeken te Blaasveld. Hij bezat een wa gentje, dat hij zich in 1953 had aange schaft. Hij heeft bekend, dat hij Neder land goedk ent, doordat hij er gewerkt heeft als vertegenwoordiger van een Nederlandse sigarettenfirma. Nader hand keerde hij er terug om er auto ritten te maken. Tijdens zijn ondervra ging verklaarde de man, dat hij wel de door de dagbladen over de moord te Axel gepubliceerde foto's had gezien, maar dat hij hierin geen enkel verband met de verdwijning van zijn vrouw had gevonden. Hij zou pas verleden don derdag deze verdwijning aan de politie hebben meegedeeld. Men weet niet in welke gemeente hij aangifte deed. Een commissaris van de Nederlandse Rijkspolitie, de heer Schüter, en de sub stituut-officier van Justitie te Middel brug. de heer H. Lebret, verblijven op het ogenblik te Brussel, waar ze zich in verbinding hebben gesteld met de Bel gische gerechtelijke politie. Italiaanse gasten van het Ned. Roode Kruis Destijds heeft het Italiaanse volk 200 miljoen lire bijeengebracht voor de slachtoffers van de watersnood, die in 1953 Nederland trof. Het Italiaanse Roode Kruis maakte toen dit bedrag over aan de Nederlandse zusterver eniging met de bepaling, dat aan deze gelden een besteding van blijvende waarde moest worden gegeven. Voor deze gift werd een bestemming gevon den voor een plan voor de oprichting van 35 wijkgebouwen in de getroffen gebieden, die ten dienste zouden staan van de ter plaatse werkende kruisver enigingen (Groene en Wit-Gele Kruis) De uitvoering van dit plan nadert thans de voltooiing. In verband hiermee heeft het Ned. Roode Kruis een afvaardiging van de gevers uitgenodigd om het resultaat van hun initiatief te komen bezichtigen. De vertegenwoordigers van de Italiaanse regering en van het Italiaanse Roode Kruis zullen op Hemelvaartsdag in ons land aankomen. Het Nederlandse hoofd bestuur biedt dan 's avonds een maaltijd aan in het Mauritshuis te Den Haag. In de volgende dagen zullen de Italiaanse gasten drie kruishuizan bezoeken, n.l. te Dinteloord, Bergen op Zoom en Oude Tonge. In deze tijdens de ramp zo zwaar getroffen gemeente zal de delegatieleider van het Italiaanse Roode Kruis op het kerkhof een krans leggen ter nagedach tenis aan de vele honderden, die in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 hun leven lieten tengevolge van het watergeweld. In Middelburg zal een diner worden aangeboden door de Colleges van Ged. Staten in de drie door de ramp getrof fen provincies. Ruiter deelde mee, dat mevrouw Hu- genholtz wegens vertrek de commissie moest verlaten. Haar werd dank ge bracht voor het verrichte werk. In haar laats werd benoemd mevrouw Goid- erg. De penningmeester had reeds toe stemming verleend voor de aanschaf fing van sportkleding. die tijdens de in- terscholaire wedstrijden in de paasva kantie was ingewijd. De voorzitter deed een beroep —op de ouders daarvoor hun bijdrage te storten. Voor de pauze was er een gymnas- tiekuitvoering door leerlingen, o.l.v. de heer T. Smelik. Tijdens de pauze be stond gelegenheid de handenarbeid- tentoonstelling te bezichtigen terwijl in een der leslokalen een filmpje werd vertoond, dat een der leerkrachten, de heer Vogel, had gemaakt van het leven in de 5e-klasse. De leerlingen van klas 3 en klas 6 B voerden, onder leiding van de heren Knobbout en Verhoeven, enkele toneel stukjes op. waarvoor de ouders uiter aard levendige belangstelling toonden. Hierna volgde sluiting door de heer Ruiter. WARMOND Programma 30 april De verjaardag van Koningin Juliana zal op donderdag 30 april a.s. als volgt worden gevierd: Hunebedden en trechterbekercultuur Oudste bouwwerken in steen Prof. dr. W. Glasbergen, directeur van het Instituut voor Prae- en Protohis torie van de Universiteit van Amster dam hield gisteravond in het Rijks museum van Oudheden aan het Rapenburg een voordracht over de oudste bouwwerken in steen in onze streken: de hunebedden. Bouwwerken van grote stukken steen z.g. megalithische monumenten zyn op tal van plaatsen verrezen in de late steentijd (het neolithicum). De idee om doden in deze nabootsingen van natuurlijke grafgrotten by te zetten heeft zich tussen 3000 en 2000 vóór Chr. uit het oostelijke Middellandse Zeege bied verbreid en bereikte via Spanje, Portugal, Bretagne, Groot-Brittannië tenslotte Noord-Nederland, Noordwest- Duitsland, Denemarken en Zuid-Zwe den. Door onderling qua cultuur zeer uiteenlopende bevolkingen van landbou wers werd de megalithische traditie overgenomen; in onze streken Dren the en omliggende gebieden, Noorwest- Duitsland en Denemarken waren dat de dragers van de z.g. trechterbekercul tuur, afkomstig uit oostelijk Midden- Europa. Deze landbouwers en veehouders verschenen omstreeks 2500 vóór Chr. in Noord-Nederland en waren overal in het door hen bezette gebied de eerste bewoners, die voor hun levensonderhoud in hoofdzaak waren aangewezen op landbouw en veeteelt. Zij troffen hier slechts een zeer dun gezaaide bevolking aan. die in de oerbossen leefde van wat jacht, visvangst en het verzamelen van eetbare wortelen, planten en noten. Prof. Glasbergen ging uitvoerig in op wat men thans weet omtrent het trech- terbskervolk-gegevens. welke door mi nutieus onderzoek voornamelijk in deze eeuw zijn verzameld, met name door dr. J. H. Holwerda, de vorige directeur van het Rijksmuseum van Oudheden en prof. dr. A. E. van Giffen de vorige directeur van het Biologisch-Archaeolo- gisch Instituut te Groningen. (Prof. Van Giffen heeft zojuist bewerkstelligd, dat nabjj Sleen in Drenthe een hunebed geheel in de oorspronkelijke staat is teruggebracht en daardoor in Noord west-Europa een uniek monument vormt!). Vele facetten van het dagelijkse leven, de dodenbezorging, enz. worden door de archaeologische vondsten be licht. De bouw der imposante grafmonu menten. de huizen en nederzettingen, het fraai versierde aardewerk, prachtige stenen wapenen en werktuigen en de opsmuk dragen alle bij tot de kennis van mensen, die ten onzent een vierdui zend jaar geleden leefden.. Gezien het feit, dat het oprichten van grafmonumenten van grote stenen bij een aantal geheel verschillende bevol kingen in het Europa van de late steen tijd in zwang was, en als een idee uit het Middellandse Zeegebied van volk tot volk langs de Atlantische kusten is door gegeven, is het ten enenmale onjuist om te spreken van een hunebeddenvolk of -cultuur, zoals in Nederland tot voor kort algemeen werd gedaan. Evenals in het buitenland zal men er in Nederland goed aan doen zich aan te sluiten bij de algemeen gebruikelijke prehistorische terminologie en te spre ken van trechterbekercultuur. Het trech- terbekervolk. dat ten onzent tussen 2500 en 2000 vóór Chr. de hunebedden bouw de, vindt men, aldus spreker volgens de huidige stand van het wetenschappelijke onderzoek beschreven in het onlangs verschenen boek van S. J. de Laet en W. Glasbergen, „De Voorgeschiedenis der Lage Landen". De leerplichtige schoolgaande kinde ren (dus ook de Warmondse kinderen die elders een school bezoeken) zullen zich om 9 uur voormiddag verzamelen op de Seminarielaan. Onder leiding van de Commissie tot viering van Warmonds Feesten, geassisteerd door onderwijzers en onderwijzeressen en vergezeld door de plaatselijke muziekgezelschappen,- wordt in optocht getrokken naar het Ge meentehuis. Vervolgens wordt een rondgang door de gemeente gemaakt langs de volgende route: vanaf het Gemeentehuis, langs Herenweg en Oranje Nassaulaan naar het Warmonderhek; vandaar terug over de Oranje Nassaulaan, langs de Swei- landstraat, Jan Steenlaan, Dorpsstraat, Burg. Ketelaarstraat, Warmundastraat, dr. Ammanstraat, Julianastraat en He renweg naar de scholen, welke de kin deren bezoeken, waar zij een traktatie zullen ontvangen. De kinderen, tot en met 14 jaar, die een school in een andere gemeente be zoeken, en een traktatie willen ontvan gen, moeten zich op vrijdag 24 april a.s. tussen 4.30 en 6 uur n.m. op de R.-K. Jongensschool of op de School met den Bijbel aanmelden voor het in ontvangst nemen van een traktatiebon. Op ver toon van deze bon kunnen zij op 30 april onmiddellijk na de optocht hun trakta tie afhalen in het gemeentelijk gym nastieklokaal. KINDER-BLOEMENCORSO De schoolgaande jeugd tot en met 14 jaar wordt uitgenodigd en verzocht om deel te nemen aan een bloemencorso. De kinderen kunnen inschrijven voor deelneming in de volgende groepen autopeds, fietsen, andere voertuigen, in groepsverband met 3 tot en met 6 per sonen, in groepsverband met 7 personen of meer. De beoordeling van de versiering zal geschieden door een Jury. Voor elke groep worden een aantal prijzen be schikbaar gesteld. Ook zal een prfls wor den uitgeloofd voor de geestigste uit beelding. Alle soorten bloemen worden toegelaten. Door het Comité worden beschikbaar gesteld bloemen in diverse kleuren. Deze bloemen kunnen worden afge haald op woensdag 29 april tussen 4 en 5 uur n.m. by de fa. W. K. Heyl en Zonen aan de Dorpsstraat. De versierde voertuigen moeten om uiterlijk 2 uur n.m. aanwezig zijn op het vertrekpunt Gemeentepark „Groot Leerust" voor beoordeling door de jury. De optocht begint om 3 uur n.m. en neemt de volgende route: Dorpsstraat, Jan Steenlaan, Lockhorstlaan, Swel- landstraat, Station, Herenweg, War mundastraat, Burg. Ketelaarstr., Burg. Nederburghlaan, alwaar ontbinding. Prijsuitreiking onmiddellijk na de op tocht bij het Gemeentehuis. Om 8 uur is er taptoe op de Baan, te geven door de beide plaatselijke mu ziekverenigingen. Een ieder wordt verzocht de gehele dag tot zonsondergang de vlag uit te steken. De gebruikelijke kinderspelen en volks feesten zullen worden gehouden op 8 en 9 september, terwijl de harddraverij voor paarden op dinsdag 21 juli a.s, is be paald. Tot dekking van de kosten van alle in dit jaar door de voornoemde Commissie te organiseren feestelijk heden, zal in de maand juni a.s. de ge- j bruikelijke geldinzameling worden ge- I houden Staat aangesproken voor schulden van boeren (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel, gevestigd te Den Haag, heeft in zijn vergadering van vandaag besloten geen medewerking te verle nen aan een verzoek van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening om vorderingen van de Staat op enkele boeren te verhalen door verrekening met de melkprijstoe slag. Het Produktschap voelde er prin cipieel niets voor om op deze wijze bemiddelaar te worden in een geschil tussen de Staat en sommige boeren en had bovendien praktische bezwa ren. Landbouwers, doe ln 1954 of 1956 be drijfsschade tengevolge van waterover last hadden, konden bij plaatselijke Boerenleenbanken kredieten opnemen onder borgtocht van de Staait. In enkele gevallen hebben boeren deze kredieten niet afgelost, zodat de betrokken banken de Staat hebben aangesproken. Het ligit voor de hand, dat de Staat dit geld op de betrokken boer wil verhalen, maar het ligt evenzeer in de lijn der ver wachtingen dat duit vaak niet gemak kelijk valt. Een mogelijkheid tot snel verhaal meende de minister te zien in schuldvergelijking met de van rege ringswege aan de boer uit te betalen melkprijstoeslag. Daartoe is echter de medewerking van het Produktschap on misbaar dat immers voor de afwikke ling van deze toeslagen zorgdraagt. Het Produktschap sprak als zyn zijn mening uit, dat de minister voor het innen van de vorderingen de nor male weg moet bewandelen. Boven dien werd aangestipt dat verrekening met de melktoeslag in de praktijk zeer moeilijk is, daar de uitkering van deze toeslagen niet rechtstreeks aan de boeren geschiedt, maar via de melkfabrieken loopt. Onrustbarende stijging der jeugdcriminaliteit Inspecteur C. Verbiest van het in het hoofdbureau van politie te Am sterdam gevestigde adviesbureau ter voorkoming van misdrijven heeft aan de hand van zeer recent cijfermate riaal een onrustbarende stijging van de jeugdcriminaliteit in de hoofdstad bekend gemaakt. In 1952 werden in totaal 6943 daders van misdrijven door de politie aange houden. Dat waren 5352 mannen (77.08 990 vrouwen (14.26%), 542 Jongens (7.8 en 59 meisjes (0.86%). Onder jongens en meisjes worden kinderen tot en met 17 jaar verstaan. De verhouding was in 1952 dus, dat ruim 91% der aan gehouden daders van misdrijven uit meerderjarigen bestond en iets minder dan 9% uit kinderen tot 18 jaar be stond. Zes jaar later, in 1958, waren die cij fers heel anders. Toen werden in totaal 7689 daders aangehouden, waarvan 5156 mannen (67,06%), 814 vrouwen (10,59%), 1519 jongens (19.75 en 200 meisjes (2,6%). Het percentage jongens was dus van 7.8 gestegen tot 19.75 dat der meisjes van 0.86 tot 2.6 In totaal steeg de jeugdcriminaliteit van 8.66 tot 22.35 De heer Verbiest noemde dit onrust barend, omdat deze cijfers nog niet eens het juiste beeld geven. De styging komt in hoofdzaak voort uit het typische jeugdmisdrijf van joy- ryden op scooters en bromfietsen, maar ook het stelen vap fietsen, dat dikwijls ook slechts voor een plezierrltje is. Ter wijl het aantal volwassen daders van dit misdrijf van 130 in 1952 steeg tot 444 in 1958 sprong het getal van 29 in 1952 voor de minderjarigen omhoog tot 289 in 1958. Het is deze ontwikkeling, die het adviesbureau ter voorkoming van mis drijven aanleiding geeft nogmaals dringend de ouders te verzoeken meer leiding aan hun opgroeiende kinderen te geven. De cijfers wijzen uit. dat de jeugdcriminaliteit een gevaarlijk as pect krijgt en niet gemakkelijk de kop kan worden ingedrukt. BOSKOOP Waterpoloeompetitie De indeling voor de waterpolo-com- petitie, seizoen 1959 in het district Gouda KNZB is als volgt: Heren, le-klasse B: GZC, DJK, Mer- wede, PSV, RZC en VZC. Res. hoofdklasse: GZC 2, HZPC 2. De Robben 2, Het IJ 2, ZIAN 2, Zwem- lust 2. le-klasse C: GZC 3. DJK 3. De Meeu wen 2, Neptunus 2 (Amersfoort): Nep- tunus 2 (Arnhem), Polar Bearip2. 2e-klasse C: De Sleutelstad, De Vecht streek. DKR, Vitesse, Donk. 2e-klasse F: De Gouwe, AZC '82, NZC '21. De Pinguins. Res. 2e-klasse D: GZC 4, Merwede S, De Zijl 2, WZC 2. BZPC. 3e-klasse C: AZC, Haarlem, LWV, Blauwe Beugel. 3e-klasse E: DVZ, Te Werve, CWP. 3e-klasse F; GZC 5, LZC 2, HZPC 3. Pinguins 2, Swift 2. Dames, 2e-klasse A: GZC, AZPC, Zwemlust, ZAR, RPC. Res. 2e-klasse B: GZC 2, DWT 3, DWT 4. ADZ 2, Nereus 2. Res. 2e-klasse C: GZC 3. RDZ 2, HZ PC 2. Vitesse 2, ZIAN 3, OZV, Donk. 3e-klasse E: SZPC, De Vechtstreek, LGB. BEURSOVERZICHT Walvisvaart willig Amsterdam, 22 april. Verreweg de grootste aandacht trok ken vanmiddag aandelen Walvisvaart. Deze papieren, die de laatste dagen reeds vast in de markt lagen, werden in een grote open hoek verhandeld en wa ren „willig". Doorgaans is het in dit fonds zeer rustig en wordt er slechts één notering per dag vastgesteld. De laatst gedane notering bedroeg 109% Vanmiddag werd bescheiden geopend op 110. Aanhoudende kooporders veroor zaakten een snelle koersstijging tot 124. Hierop volgde een reactie van een paar punten. Zoals bekend, deden de Noren een bod op het fabrieksschip de „Willem Barendsz". Dit bod werd door de maat schappij niet acceptabel geacht. Men is ter beurze van mening, dat de Noren met een bod zullen komen dat voor de maatschappij mogelijk wél acceptabel zal zijn. Waarom de Walvisvaartaandelen vandaag zo grif uit de markt werden genomen, viel niet te achterhalen. In de hoeken van de internationale waarden was het zeer stil. Van de onge animeerde slotkoersen uit Wall Street ging in Amsterdam geen enkele stimu lans uit. Philips hield zich zeer goed en bereikte de 6 x parikoers. De" winst be droeg circa een. punt. Unilever ont moette wederom middenkoersaanbod, dat alleen tegen lagere prijzen werd opgeno men. Na 552 daalde de koers tot 549. Het slot van gisteren was 555y«. Aku no teerde circa 2 punten lager. Kon. Olie lag ingevolge Wall Streët, zwak in de markt en verloor circa f2. KLM flauw. Dollarobligaties KLM nauwelijks prijs houdend. De Scheepvaarten waren fractioneel hoger. Van de cultures lag Senembah goed in de markt op het getaxeerde vermogen van de maatschappij buiten Indonesië. Staatsfondsen verdeeld. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de beurzen voor de geld- en fondsenhandel op 30 april 1959, verjaar dag van H.M. de Koningin en op 5 mei 1959, bevrijdingsdag, gesloten zullen zyn en dat die dagen voor de geldleningen als bedoeld in afdeling der beursvoor- schriften 1914, niet als werkdagen zullen worden beschouwd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 april Londen 10.63%—10.63%; New York 3.77Va—3.77%, Montreal 3.92y4—3.92'/a; Parijs 76.92%—77.02%; Brussel 7.56%— 7.57%; Frankfort 90.23—90.28; Stock holm 72.95%—73.00%; Zürlch 8726%— 87.31%; Milaan 60.79%—60 84%; Ko penhagen 54.80—54.85: Oslo 53.05—53.10; Wenen 14.5814.59; Ankara 3.76% 3.77%; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.25—13.26%. Beurs van Amsterdam Woensdag 22 april ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '59 4% 102 101% Ned '58 4% 102 101% Ned '53 3% 96% B 96% B Grootboek obl. 3% 82% Ned '47 3% (3) 93 ft 9211 Ned '51 3% 96% 96% L Ned '53 (3%) 95 95 Ned 56 3% 94% 9411 Ned '48 3% 90% 90% Ned '54 3% 90% 90% B Ned '55 I 3% 90% 90% Ned '55 II 3% 91% 91% Ned. '37 3 90% 90A Dollarlng '47 3 94 94% Investeringscert 3 98 98 Ned. 62-64 3 97ft 97% Indië '37 A 3 97% 97ft Grootboek '46 3 88% Ned W.B 6% lllft 111% Philips 5 278Vi 277% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 39% 39 Nat. Handelsbank 145 145 Ned. Handelmy220% 224% Amst Rubber 84% 84% Ver. HVA-mU140% 141% Java Cult 27% 29 Senembah176% 179% Vorstenlanden10% 10% A-2'0,, 312i, 31116 Berkels Patent (v.) 254 Calvé Delft cert507% 505 Deli Mij .en (Ver.) 153.90 153.60 Kon Pap v Gelder 213% 218 Hoogovens eet457 465 Müller en Co NB 305 305 Ned Kabelfabr 369^ 369% KffiP® 599% 599 Philips pref 260 258% 25iieverra 555% 548% Wilton Feyenoord 90s 224 Biliton 2de r 246 248 Dordtse Olie gew 747 743% Kon Petr (f.20.17540 172 50 Idem (50 a f 20.-) J73 70 17145 Holl Amer lijn JÏJ'Z0 }b5% £arVa*/,Chlna Paket 136% 136% K...L-M 10c 100 Kon Ned Stmv Mil }JX« 14974 Kon Paket My {22 Stoomvaart My Ned 144 Nievelt Goudr eert 126% 196 v Ommeren eert ocn asnv. Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie 13g 138% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3.. 96 96 B tdem '48 (3%) 96B 96 B R'dam '52-1 (4%) ..100 idem *37 I-III (3%) 95 Idem -38-1 (3%) 24% - Bankwezen Bank N. O. '58 (5%) 106 106 id. N W. B. '52 (4%) 100 100 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen A'dam '53 3 98% A'dam '51 2% 87 86% A'dam '56 I 2% 81% 81% A'dam'56 H 2% 95 94% Eindhoven -54 2% 81 80% Enschede '54 2% 83 83 Den Haag '52 I 2% 88 88 Idem H 2% 92 91% R'dam '52 I 2% 88% 88% Idem n 2% 88% Idem '57 2% 97% 98% Utrecht '52 2% 92% Z.-HoU 1957 2% 97 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 196.50 197 Amst. Bank 289% 288 HJBO eert 237% 240 Rott Bank 259 258 Twentsche Bank 236 241 Industrie Ondernemingen Albert HeyD 345 B Borneo 8um. H. My. 57% 57 Ned. G. en Sp. fabr. 270 271 Kon. Ned Grofsm. 139% 140 Internatio115% 115% Rott. Droogdok Mij. 648 650% Sikkens Lakfabr. *53 537 538 Tieleman en Dros 7% 7% Ned. My Walv.vrt. 109% B 121 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 8% 8% Am er Ik. fondsen Canadian Pacific R. 30ft 30% Intern Nickel 90% 91 Anaconda 68% 66% Bethlehem Steel51 51% Cities Service 59% 59 General Motors 49 49 Kennecott112 111% Republic 8teel 70% 71% Shell Oil 84% 84% Union Pacific 34% 34% Un States Steel 90% 91% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 22/4 Edeimet Kon AA 68GB 68%GB Pref wa Idem 75GB 81GB Electrolas B321GB 321% Holl Constructie 382G 382G Ing dut. v Bouwnyv 220B 225GB ld (Lv 1958 205B Int Kunststof! Ind 54L 52 Leldsche Wolsplnn 340G 350GB Ver Touwtabrteker 221% 223 Wernink's Betonm 127 131G Van wyk Textiel 69 Zaalberg 105GL 103%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11